درس‌های کرونا برای رهبران جهان به روایت مسوول اسبق سیاست خارجی اتحادیه اروپا

گروه جهان الف،   3990310041

«بسیاری از این گزاره وحشت دارند که پاندمی ویروس کرونا موجب تقویتِ صرفِ ملی گرایی شود. با این حال، دانشمندان جهان راه بهتری را پیش روی ما برای آینده قرار می دهند. آن ها فقط یافته های پژوهشی خود را در دسترس هر فرد قرار نمی دهند بلکه همچنین الگویی از همکاری های مشارکتی را ترویج می کنند که آن ها را قادر می سازد تا بروندادها و نتایج بهتر و بیشتری را تولید کنند.»  

درس‌های کرونا برای رهبران جهان به روایت مسوول اسبق سیاست خارجی اتحادیه اروپا

به گزارش الف، "خاویر سولانا" مسوول اسبق سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مقاله ای برای پایگاه خبری پراجکت سیندیکیت، به درس هایی پرداخته که رهبران و افکار عمومی جهان از بحران پاندمی ویروس کرونا باید فرا گیرند. وی در این رابطه می نویسد:

«پاندمی ویروس کرونا، آثار و پیامدهای گوناگونی را از خود برجا گذاشته است. از جمله این آثار و پیامدها می توان به این مساله اشاره کرد که بحران شیوع ویروس کرونا، رقابت ژئوپلیتیک میان چین و آمریکا(که پیش از بحران کرونا نیز وجود داشته است) را بیش از پیش تشدید کرده است. این تنش بسیاری را واداشته تا نسبت به "تله توسیدید"، اصطلاحی که توسط استاد دانشگاه هاروارد "گراهام آلیسون" ابداع شده و اشاره به بالارفتنِ بیش از پیشِ خطرِ جنگ و درگیری نظامی، هنگامی که یک قدرت نوظهور، جایگاه و موقعیتِ یک قدرتِ مستقر را تهدید می کند، ابراز نگرانی کنند و در مورد آن هشدار دهند. نظریه گراهام آلیسون نام خود را از توسیدید، تاریخدان سرشناس یونانی گرفته که خالق اثر بزرگی مثل "جنگ های پلوپونزی" است. در قالب این کتاب، دولتشهرِ اسپارت، دولتشهرِ در حال ظهورِ آتن را شکست می دهد». 

با این همه، یکی از جزئیات مهمِ این اثر تاریخی(جنگ های پلوپونزی)، مخصوصا در بحبوحه بحران کنونیِ اپیدمی ویروس کرونا، تا حد زیادی مورد غفلت قرار گرفته است: مولفه تعیین کننده در پیروزی اسپارت بر آتن، شیوع طاعون بود که قریب به یک سوم از جمعیت آتن را به کام مرگ فرستاد. این بحران حتی موجب مرگِ "پریکلس"، رهبرِ دولتشهرِ آتن شد. 

"فرانک اسنودن" استاد دانشگاه ییل استدلال می کند: «اگرچه امکان دارد حوادث و رویدادهای نظامی و سیاسی، در حافظه عمومی غالب شود، با این حال، بحران هایی نظیر اپیدمی یک بیماری، نقشی برتر(و غالب) در تغییرات تاریخی عظیم و بزرگ ایفا کرده اند. برای مثال، این حصبه(تیفوس) بود که حمله ناپلئون بناپارت را در سال 1812 به روسیه با شکست مواجه کرد. از سویی، اپیدمی آنفلوانزای اسپانیایی در سال های 1918-1919(در آمریکا)، توانایی و پشتوانده قدرت وودرو ویلسون رئیس جمهور وقت آمریکا در جریان مذاکرات صلح ورسای را، تا حد زیادی کاهش داد». 

با این همه، قبل از آغاز بحران شیوع ویروس کرونا، جوامع غربی تا حد زیادی آسیب های ساختاری که یک بیماری می تواند ایجاد کند را فراموش کرده بودند. این مساله در شرایطی اتفاق افتاده که بیماری های نظیر وبا و مالاریا، حتی در شرایط کنونی نیز جان بسیاری از انسان ها را در بخش های فقیرتر جهان، می گیرند و یا بیماری هایی نظیر ایدز و آنفلوانزای خوکی، بسیاری از انسان ها را در سال های اخیر کشته اند. 

دانشمندان جهان سال ها به ما در مورد وقوع یک بیماری اپیدمیک مرگبار (شیوع یک ویروس تنفسی که مشابه با شیوع آنفلوانزای اسپانیایی در سال های 1918 و 1919 باشد) هشدار می دادند. با این همه، در شرایط کنونی ما به اندازه کافی برای مقابله با بحران اپیدمی ویروس کرونا، آماده نیستیم. این مساله تا حد زیادی ریشه در بی دقتی و کم کاری دارد که رهبران اقتصادهای پیشرفته، در مراحل ابتدایی شیوع ویروس کرونا از خود نشان داده اند. در کنار این دسته از رهبران، آسیب پذیری مزمنِ کشورهای در حال توسعه وجود دارد که توانایی و مدیریت اغلب آن ها در مقابله با یک بیماری همه گیر را تحت تاثیر قرار داده و تضعیف می کند. 

ویروس کرونا به دلیل شدتِ بحرانی که ایجاد کرده و تعطیلی گسترده ای که در اقتصاد جهانی سبب شده، بر تمامی طبقات و گروه های اجتماعی تاثیرگذار است. با این حال، بدون تردید، نابرابری های اجتماعی در داخل و میان کشورها را نیز تا حد زیادی تشدید می کند. 

هر روز، کارمندان نظام های بهداشت و سلامت و دیگر افرادی که مشاغلی حیاتی در اختیار دارند، در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند. این مساله اغلب به این دلیل اتفاق می افتد که آن ها از تجهیزات حفاظتی کافی برخوردار نیستند و درآمدها و دستمزدی دارند که ارزش حقیقی تلاش های آن ها را پوشش نمی دهد. به همین منوال، بسیاری از بخش های اقتصادی، مخصوصا آن هایی که عمیقا از اجرای مقررات قرنطینه تاثیر گرفته اند، با آینده ای مبهم و نامعلوم رو به رو هستند. اضافه بر این، چالش و بحران، در کشورهایی با درآمد متوسط و پائین، حتی از این هم عظیم تر است. این دسته از کشورها به دلیلِ ظرفیت و توانایی های مالی ناچیز خود، اقتصادهایِ غیررسمی بزرگ، سیستم های بهداشت و درمان نامناسب و ضعیف، و نقص در سیستم های بهداشتی، با مشکلات زیادی مواجه هستند. 

به دلیل همه این مسائل، شدتِ وخامتِ وضعیت موجود، ما را وادار می سازد تا قراردادهای اجتماعی(Social Contracts) که در جوامعمان حاکم هستند را مورد بازطراحی قرار دهیم. در کشورهای توسعه یافته، یعنی در کشورهایی که غفلت از اقتصاد، به نابرابری ها و بی عدالتی ها اجازه داده انسجام اجتماعی را مورد فرسایش قرار دهند، اولویت اصلی و فوری، حفاظت مناسب و کافی از آن دسته از کارمندانی است که در بخش های حساس و ضروری فعالیت دارند. در این کشور ها همچنین  خسارات وارده به این قشر نیز، به دلیل نقش برتری که این افراد در رفاه جامعه ما بازی می کنند، جبران می گردد. در خصوصِ حصول اطمینان جهت محقق شدنِ بازیابی و ریکاوری اقتصادی در سطح گسترده، ما باید برای همه آن هایی که به دلیل بحران شیوع ویروس کرونا شغل خود را از دست داده اند، حداقل شبکه ایمنی(و امنیت خاطر) را فراهم کنیم. 

اضافه بر این، کشورهایی که از میزان رفاه کمتری برخوردار هستند را نیز نمی توان فراموش کرد. این بدان معناست که باید اقداماتی انجام شوند تا بار و بحران بدهی آن ها کاهش یابد، به این دسته از کشورها کمک شود تا دارو و امکانات پزشکی را به صورت عادلانه و برابر کسب کنند، و به آن ها اطمینان خاطر داده شود که در صورت کشف واکسن کرونا، آن ها نیز به آن دسترسی خواهند داشت. 

یک قرارداد اجتماعی موثر و کارآمد باید چهارچوب و زمینه جهانی را در نظر بگیرد. در این راستا، یک تمرکزِ جهانیِ موثر، باید تغییرات آب و هوایی را نیز درنظر بگیرد. کره زمین مهمترین دارایی مشترکِ بشریت است. با این حال، این موضوع نیز تحت تاثیرِ عامل اصلی بحران شیوع ویروس کرونا قرار گرفته است: نابینایی و غفلتِ دسته جمعی ما. 

اگر به صحبت های اپیدمیولوژیست ها(متخصصان بیماری های اپیدمیک) گوش می دادیم، احتمالا می توانستیم شیوع ویروس کرونا را سریع تر و موثر تر کنترل کنیم. با این حال، ما هنوز زمان کافی برای مقابله با پدیده گرم شدن کره زمین داریم(قبل از اینکه به نقطه ای بدون بازگشت برسیم). با این همه، این امر در صورتی که به هشدارهای "هیات بین دولی تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد" گوش دهیم و بدون هرگونه تاخیری دست به اقدام بزنیم، قابل تحقق است.  

گذشته از همه این ها، هیچ اطمینانی وجود ندارد که کاهشِ میزانِ گازهای گلخانه ای که با ایجاد وقفه در فعالیت های اقتصادی ایجاد شده(حتی اگر پایدار هم باشد) برای تحقق اهداف توافق آب و هوایی پاریس کافی باشد. در واقع، فعالیتِ بیش از حدِ بخش های تولیدی که مرتبط با بازگشایی فعالیت های اقتصادی است، خطر افزایشِ میزان گازهای گلخانه ای به سطوح قبل از بحران کرونا را تشدید می کند(مساله ای که به طور خاص در مدت اخیر در چین شاهد آن بوده ایم). 

از این رو، برای جلوگیری از وقوع بحران و فاجعه، ما باید به صورت فوری و قاطعانه اقدام کنیم. کشورهای مختلف در قالب بسته های کمک اقتصادی خود، باید مساله تغییرات آب و هوایی را نیز مد نظر قرار دهند و قاطعانه به آن بپردازند. 

با وجودِ بزرگی و شدتِ بحران کرونا، برخی مولفه ها در راستای منافع ما قرار دارند. در سرتاسرِ دوره اپیدمی ویروس کرونا، بر خلافِ دیگر شوک های سیستماتیک نظیرِ جنگ، زیرساخت های فیزیکی دست نخورده باقی می مانند و به راحتی می توانند فعال شوند. اضافه بر این، نبرد علیه ویروس کرونا موجب شده تا همکاری علمیِ بی سابقه ای در عرصه جهانی ایجاد شود. در این زمینه می توان به تبادلات علمی گسترده دانشمندان کشورهای مختلف جهان جهت مقابله با ویروس کرونا اشاره کرد. 

در این راستا، ابتکارات متعدد از جانب بخش های دولتی و خصوصی برای تولید واکسن کرونا، باید تشویق شده و حمایت گردد. این تلاش های باید ادامه یابند و صرفا متمرکز بر ویروس کرونا نباشند. فراموش نکنیم که فقط در سال 2018، بیش از نیم میلیون نفر در سطح جهان بر اثر ابتلا به مالاریا و وبا جان خود را از دست داده اند. 

بسیاری از این گزاره وحشت دارند که پاندمی ویروس کرونا موجب تقویتِ صرفِ ملی گرایی شود. با این حال، دانشمندان جهان راه بهتری را پیش روی ما برای آینده قرار می دهند. آن ها فقط یافته های پژوهشی خود را در دسترس هر فرد قرار نمی دهند بلکه همچنین الگویی از همکاری های مشارکتی را ترویج می کنند که آن ها را قادر می سازد تا بروندادها و نتایج بهتر و بیشتری را تولید کنند. تمامی کشورها از جمله دو قدرت برتر جهانی(چین و آمریکا) باید از این مدل پیروی کنند و وابستگی متقابل خود به یکدیگر را به عنوان یک حقیقت بپذیرند. آنچه در معرض خطر است، کمتر از آینده سیاره و بقای خود ما نیست. 

***نویسنده: خاویر سولانا، وی وزیر خارجه اسبق اسپانیا و همچنین مسوول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا است.

*لینک: http://www.dailystar.com.lb/Opinion/Commentary/2020/May-21/506221-learning-the-lessons-of-the-pandemic.ashx

 

 

 

پربحث‌های دیروز

 1. ترس از سوال !

 2. خاندوزی: طرح مالیات بر خانه‌های خالی افزایش قیمت مسکن را متوقف می‌کند/ تعداد خانه‌ها از جمعیت کشور بیشتر است!

 3. ضریب هوشی «مریم میرزاخانی» چقدر بود؟

 4. چرا برای بی بی سی فارسی، تاجگردون متفاوت از طبری است!؟

 5. ارائه طرحی برای کاهش محسوس قیمت ماشین/ دارندگان چند خودرو ملزم به پرداخت مالیات می‌شوند

 6. روحانی: دولت مصمم است برای رفع مشکلات با همراهی دو قوه دیگر تلاش کند

 7. سقف ذخیره کارت سوخت تعیین شد + جزئیات

 8. آمار کرونا در ایران: شمار جان‌باختگان از ۱۳ هزار نفر گذشت/ شناسایی ۲۳۴۹ مبتلای جدید

 9. آقامحمدی: سند راهبردی ایران و چین شکست بی نظیری را برای آمریکا رقم خواهد زد

 10. دلار در بازار ۲۳ هزار تومان شد

 11. همکاری ۲۵ساله؛ بازی برد و باخت

 12. آتش سوزی در ناو «بونهام ریچارد»/ مجروح شدن ۲۱ ملوان آمریکایی + تصاویر

 13. بیانیه مکارم شیرازی در خصوص گرانی

 14. دفن قربانیان کرونا در بندر امام خمینی (ره)

 15. تصویری از هیات ایرانی مذاکره کننده درباره قطعنامه ۵۹۸

 16. چین: توسعه روابط دوستانه با ایران برایمان اهمیت دارد

پربحث‌های هفته

 1. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 2. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 3. ايران و چين و بوقچی های آن ور آبی !

 4. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 5. مدیریت ناکارآمد کرونا در ایران/ اقدامات محدودکننده برمی‌گردند؟

 6. یک نماینده مجلس فیش حقوقی‌اش را منتشر کرد + عکس

 7. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 8. ترس از سوال !

 9. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

 10. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 11. خاندوزی: طرح مالیات بر خانه‌های خالی افزایش قیمت مسکن را متوقف می‌کند/ تعداد خانه‌ها از جمعیت کشور بیشتر است!

 12. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

 13. ضریب هوشی «مریم میرزاخانی» چقدر بود؟

 14. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 15. چرا برای بی بی سی فارسی، تاجگردون متفاوت از طبری است!؟

 16. صادرکنندگانی که زور دولت هم به آنها نمی رسد !

 17. ارائه طرحی برای کاهش محسوس قیمت ماشین/ دارندگان چند خودرو ملزم به پرداخت مالیات می‌شوند

 18. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

 19. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

 20. جوابیه سید میعاد صالحی بر بیانیه دیوان محاسبات

 21. جزئیات طرح ساخت ۶میلیون مسکن؛ تامین ۶۰درصد هزینه با وام ارزان و زمین رایگان

 22. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 23. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 24. اینستاگرام پست ضرغامی را حذف کرد / اینبار وحشت از نام دختر سردار سلیمانی

 25. ۱۵ استان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا/روایت جدید از همکاری ۲۵ ساله ایران و چین/تابوشکنی احمدی‌نژاد/ روحانی استیضاح می‌شود؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 2. موسوی: نه از واگذاری جزایر ایرانی خبری است و نه حضور نیروی نظامی

 3. روایت «هوک» از دست رد ایران بر سینه آمریکا

 4. اروپا به دنبال زندگی بدون آمریکا / تأملی درباره قرارداد همکاری ایران و چین

 5. نیوزویک: لیبرالیسم شکست خورده است

 6. اختلاف بایدن و ترامپ ۴ درصد شد

 7. شانس پیروزی ترامپ در انتخابات ۹۱ درصد است

 8. درگذشت فرمانده اسبق نیروی هوایی ارتش بر اثر کرونا

 9. آیا سوریه بعد از امضای توافق نظامی با ایران همان سوریه قبل است؟

 10. روحانی: دولت مصمم است برای رفع مشکلات با همراهی دو قوه دیگر تلاش کند

 11. قادری: قرارداد تجاری با چین موجب گشایش اقتصادی برای کشور می‌شود

 12. بولتون درباره غیرقانونی بودن ترور سردار سلیمانی: پاسخگوی سازمان ملل نیستیم

 13. آقامحمدی: سند راهبردی ایران و چین شکست بی نظیری را برای آمریکا رقم خواهد زد

 14. آتش سوزی در ناو «بونهام ریچارد»/ مجروح شدن ۲۱ ملوان آمریکایی + تصاویر

 15. ظریف: ربع قرن پس از کشتار سربنیتسا اروپا دوباره گرفتار همان سستی شده است

 16. عربستان سعودی در «مدینه منوره» حرمت‌شکنی کرد

 17. ارتش ونزوئلا هواپیمای متجاوز آمریکایی را سرنگون کرد

 18. اظهارات «لیبرمن» درباره نقش تل‌آویو در حادثه تأسیسات نظنز

آخرین عناوین