خط مقدم نبرد با کرونا با حداقل حقوق و مزایا

گروه اجتماعی الف،   3990223138 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

مدت‌هاست که نیروهای شرکتی وزارت بهداشت، به دنبال تبدیل وضعیت استخدامی خود هستند و در تلاشند تا تبعیض میان خود و نیروهای قراردادی این وزارتخانه را از بین ببرند. 

خط مقدم نبرد با کرونا با حداقل حقوق و مزایا

به گزارش الف، صبح امروز جمعی از نیروهای شرکتی وزارت بهداشت از سراسر کشور به پایتخت آمدند و مقابل این وزارت خانه تجمع کردند. آنها بنرهای اعتراضی مختلفی را در دست گرفتند و سعی در رساندن صدایشان به گوش مسئولان وزارت بهداشت کردند.
خانم ب که بیش از یک ساعت در این تجمع شرکت کرده است درباره گلایه پرسنل شرکتی وزارت بهداشت می گوید: «ما نیروهای شرکتی هیچ امنیت شغلی ای نداریم که بعد از آن بخواهیم از مزایای شغلی مان استفاده کنیم. این در حالی است که ساعت کاری ما بیشتر از نیروهای قراردادی است اما حقوق ما از آنها کمتر است و بین ما تبعیض قائل می شوند.»
خانم ب به وضعیت بلاتکلیفشان اشاره می کند و اظهار می دارد: «وقتی برای شکایت به وزارت کار می رویم که چرا وام هایی که به پرسنل شان درنظر می گیرند شامل حال ما نمی شود، می گویند که شما نیروی وزارت بهداشت هستیم. سراغ وزارت بهداشت هم می رویم ما را جز نیروهای خودشان نمی دانند و می گویند شما شرکتی هستید. بالاخره یک وزارتخانه باید ما را جز خودش قبول کند یا نه؟»
او می گوید: «یک زمانی به دلیل طرح تحول سلامت به مدت محدود قرار بود که شرکتی باشیم و بعد از مدتی قراردادی شویم. اما بعد از گذشت هفت سال همچنان نیروی شرکتی مانده ایم. حالا به اینجا آمده ایم تا حق و حقوقمان را از وزارت بهداشت مطالبه کنیم و امیدواریم که مسئولان این وزارتخانه برای ما که در خط مقدم مبارزه با کرونا قرار گرفته ایم، اهمیت قائل شوند.»
آقای ب نیز یکی از همین تجمع کنندگان است. او برگه ای که روی آن نوشته شده «تبعیض ممنوع» را در دست گرفته است و درباره علت حضورش در این تجمع می گوید: «طبق قانون هر نیروی شرکتی بعد از 5 سال فعالیت خود باید قراردادی شود اما من بعداز 7 سال کار هنوز قراردادی نشده ام.»
او ادامه می دهد: «حقوق من یک میلیون و هشتصد هزار تومان است اما می بینم که همکار قراردادی من با همین میزان سابقه ای که بنده دارم، حقوق بسیار بالاتر از این مبلغ را می گیرد. آیا این انصاف است؟»


آقای ب درباره تبعیض هایی که میان نیروهای شرکتی و نیروهای قراردادی وزارت بهداشت وجود دارد، می گوید: «هر سال به نیروهای شرکتی برگه ای می دهند و می گویند باید آن را امضا کنید که سنوات و عیدی خود را دریافت کرده اید! در صورتی که هیچ کدام از آنها را نمی گیریم. از طرفی قرارداد سفید امضا از ما می گیرند و نسبت به این بی انصافی ها هیچ کجا نمی توانیم اعتراض کنیم.»
او اظهار می دارد: «وضعیت ما را با آموزش و پرورشی ها مقایسه کنید، آموزش و پرورش آزمون می گذارد و می گوید نیروهای حق التدریسی های ما جز نیروهای سهمیه دار ما هستند و نیروهای حق التدریسی با سهمیه در آزمون قبول می شوند. اما ما از این امتیاز هم بی بهره هستیم.»
کمی آن طرف تر خانم ح با ماسک و دستکش ایستاده و برگه ای را در دست گرفته است. روی این برگه نوشته شده: «خواهان یکسان سازی حقوق و مزایای شرکتی ها با سایر پرسنل درمان هستیم.»
خانم ح درباره مشکلات نیروهای شرکتی وزارت بهداشت به خبرنگار می گوید: «ما حقوقمان نسبت به قراردادی ها بسیار کمتر است و از هیچ مزایایی نیز برخوردار نیستیم. متاسفانه در دولت یازدهم و دوازدهم هیچ توجهی به پرستاران شرکتی نشده است و با وجود پیگیری ها ما را تغییر کاربری نمی دهند.»
آقای خ در ادامه صحبت های همکار خود می گوید: «سال گذشته افزایش ۵۰ درصدی امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری به منظور ترمیم حقوق‌ها، اجرایی شد اما شرکت‌ها به ما اعلام کردند که این افزایش حقوق شامل حال شما نمی‌شود. و این تبعیض ها در حالی اتفاق می افتد که در مبارزه با کرونا هیچ تفاوتی میان نیروهای شرکتی با سایر پرستاران دولت وجود ندارد.»
او با گلایه از اینکه هیچ مزایایی شامل حال نیروهای شرکتی وزارت بهداشت نمی شود، اظهار می دارد: «ما برای گرفتن یک وام هم نمی توانیم گواهی کسر از حقوق بگیریم و این مسئله بسیار ناراحت کننده است که حتی از گرفتن یک وام بانکی نیز بی نصیب مانده ایم.»
پس از حدود دو ساعت از حضور تجمع کنندگان مقابل وزارت بهداشت، 5 نفر از پرسنل شرکتی معترض اجازه ورود پیدا کرده و طی یک جلسه گلایه های خود را عنوان کردند. آنها امیدوارند بعد از این جلسه مشکلاتشان حل شود و بخشی از زحماتشان برای شرکت در میدان نبر باد کرونا جبران شود.

دیدگاه کاربران

سارا۱۴۴۶۸۰۲۰۱:۱۱:۵۱ ۱۳۹۹/۲/۲۴
امیدوارم روزی برسه که هیچ تفاوتی بین نیروهای وزارت بهداشت نباشه واقعا دلسرد کننده هستش که دونفر با مسئولیت ها و شرح وظایف و تحصیلات مشابه ،دریافتی و مزایای متفاوت داشته باشن
بهاره۱۴۴۶۸۰۳۰۱:۱۴:۰۳ ۱۳۹۹/۲/۲۴
مدافعان سلامت و سربازان خط مقدم خدا پشت و پناهتون باشه
سما۱۴۴۶۸۱۲۰۱:۲۴:۴۸ ۱۳۹۹/۲/۲۴
ما مدیون این فرشته ها هستیم ،کاش به خواسته هاشون برسن
سولماز۱۴۴۶۸۱۳۰۱:۲۶:۲۷ ۱۳۹۹/۲/۲۴
خدا حفظتون کنه عزیزان شما بهترینهای این دوره سخت هستین
دهقانی۱۴۴۶۸۱۷۰۱:۳۰:۱۲ ۱۳۹۹/۲/۲۴
سلام کاش به سربازان سلامت کشورمان بیشتر ارج می دادیم
هوشبر۱۴۴۶۸۲۰۰۱:۳۳:۴۳ ۱۳۹۹/۲/۲۴
من یک پرستار بیهوشی شرکتی ام بخدا این عدالت نیست در حق ما ما صف اول مبارزه با کرونا هستیم با اینهمه سختی حقوقمون نصف همکارای دیگمونه تسهیلات اونارو‌نداریم از امکانات دانشگاه نمیتونیم استفاده کنیم نه وام نه پول غذا حتی چه فرقی میکنیم مگه باید بریم دزدی اخرش؟ تورو خدا پیگیری کنید با دومیلیون هشتصد نمیشه کار کرد
مهندس۱۴۴۶۸۳۷۰۲:۰۲:۳۷ ۱۳۹۹/۲/۲۴
سلام واقعا حق کادردرمانی و پرستار و..عزیزان هست که حقوق و مزایایشان به بهترین شکل تحقق پیدا کند و حتی برای دوران کرونا مزایای خاصی برایشان درنظر گرفته شود چه شرکتی چه غیر شرکتی در درمان و دوره کرونا نقش بسیار تاثیرگذاری داشته اند پس همه مساوی هستند
ناشناس۱۴۴۶۸۶۱۰۳:۰۸:۳۶ ۱۳۹۹/۲/۲۴
دقیقا چرا باید این وضعیت تو شغل حساس پرستاری باشه
ثروتی۱۴۴۶۸۷۵۰۴:۴۳:۲۹ ۱۳۹۹/۲/۲۴
واقعا این انصاف نیست که این عزیزانی که انقدر کوشا و تلاشگر هستند این چنین مورد بی مهری قرار بگیرند و نتوانند بعد از سالها حق و حقوق خود را بگیرند.
احسان۱۴۴۶۹۱۳۰۸:۲۴:۰۲ ۱۳۹۹/۲/۲۴
شما فکر کردی این مسئله رو فقط وزارت بهداشتی‌ها باهاش درگیرند؟ شرکت‌های فنی و مهندسی بهره‌برداری چی؟ خبر دارید نیروی رسمی با ۳ سال سابقه می‌گیره ۶ ولی نیروی شرکتی با ۱۷ سال سابقه می‌گیره ۵ و نیم؟ .
ناشناس۱۴۴۶۹۱۶۰۸:۲۶:۵۹ ۱۳۹۹/۲/۲۴
سلام وقتتون بخیر ما پرستاران شرکتی هستیم که مطالباتمون به درستی پرداخت نشده و هیچ افزایش حقوقی بر خلاف اون چه که رسانه ها ميگويند حقوق ما نصف همکاران رسمی و پیمانیه و وزارت بهداشت افزایش حقوقی که تو اسفند ۹۸ برای رسمی و پیمانی هاشون انجام داده برای ما اجرا نشده بعد برای اینکه از پرستاران تشکر قدرانی بشه گفتند تبدیل وضعیت انجام میشه ولی حتی این هم اجرا نشده است اميدوارم اعتراض ما به گوش مسئولين رسانده شود.

پربحث‌های هفته

 1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 2. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 3. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 4. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 5. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 6. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 7. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 8. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 9. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 10. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 11. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 12. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 13. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 14. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 15. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 16. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 17. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 18. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 19. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 20. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 21. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 22. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 23. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

 24. ریشه قتل دختر ۱۴ ساله تالشی اختلافات مذهبی نیست

 25. غیزانیه از نمای نزدیک

پربحث‌های اخیر

آخرین عناوین