پیش‌بینی ادامه روند نزولی کرونا در کشور / ۷۲ شهرستان در وضعیت قرمز کرونا

گروه اجتماعی الف،   3990213082

معاون کل وزارت بهداشت گفت: پیش‌بینی این است که با روند کنونی تدریج و احتیاط در بازگشایی ها، رعایت موارد بهداشت فردی و فاصله گذاری اجتماعی توسط مردم و بیماریابی فعال و انجام تست بیشتر، روند نزولی و ثبات نسبی ادامه یابد.

پیش‌بینی ادامه روند نزولی کرونا در کشور / ۷۲ شهرستان در وضعیت قرمز کرونا

به گزارش الف به نقل از وبدا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری که با حضور خبرنگاران برگزار شد، اظهار کرد: در سه هفته اخیر به دلیل رفتار بسیار مناسب بهداشتی درمانی مردم، فاصله گذاری اجتماعی نسبتا مناسب و اقدامات وزارت بهداشت در بیمار یابی فعال و مراقبت مناسب درمانی شاهد موفقیت قابل توجه در کاهش موارد ابتلا به ویروس کووید ١٩ کاهش مناسب موارد بستری و کاهش قابل توجه مرگ و میر ناشی از این ویروس بوده ایم.

وی افزود: به دلیل ملاحظات اقتصادی و ضرورت رفع مشکلات معیشتی مردم مشابه کشورهای دیگر اعم از اروپایی و آسیایی و آمریکایی، شاهد بازگشایی تدریجی مشاغل و کسب و کارها هستیم، پیش‌بینی این است که با روند کنونی تدریج و احتیاط در بازگشایی ها، رعایت موارد بهداشت فردی و فاصله گذاری اجتماعی توسط مردم و بیماریابی فعال و انجام تست بیشتر، روند نزولی و ثبات نسبی ادامه یابد.

دکتر حریرچی بیان کرد: متاسفانه احتمال بعضی موارد افزایش ابتلا و بستری در بعضی استانها کماکان وجود دارد، اما تاکید می‌کنم که این ثبات نسبی و روند نزولی شکننده و آسیب پذیر بوده و هرگونه بی احتیاطی در تجمعات و بازگشایی ها و رعایت کمتر مسائل بهداشت فردی می‌تواند دوباره کشور را با مشکلات قابل توجه در زمینه بیماری کرونا مواجه سازد.

معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه ۸.۷ درصد از درآمد ناخالص ملی کشور در حوزه سلامت هزینه می شود، خاطرنشان کرد: به عبارت دیگر یک تومان از هر ۱۱.۵ تومان درآمد ایرانیان و یا هزینه ایرانیان مربوط به خدمات بهداشتی و درمانی است، این موضوع از جنبه‌های مختلف حائز اهمیت است. با توجه به پیش بینی رشد منفی قابل توجه اقتصادی در اکثر کشورهای جهان به دلیل اثرات اقتصادی کووید ۱۹ و با توجه به سهم بالای حوزه سلامت از اقتصاد کشور قاعدتاً حوزه سلامت هم از خدمات از صدمات و مضرات این رشد اقتصادی منفی آسیب خواهد دید، از طرف دیگر به دلیل هزینه‌ های بالا و تحمیلی پیشگیری و تشخیصی و درمانی ناشی از بیماری کرونا به حوزه سلامت ضروری است که هزینه کرد جاری و سرمایه گذاری در حوزه سلامت افزایش یابد، این موضوعی است که در کوتاه مدت و میان مدت باید توجه جدی سیاست گذاران را به خود جلب کند.

وی ادامه داد: از طرف دیگر تجربه دوره تحریم ناجوانمردانه و رشد اقتصادی منفی حاصل از آن در کشور ما و تجربه سال‌های رشد اقتصادی منفی در کشورهای اروپایی و آسیای جنوب شرقی نشان می‌دهد که با کاهش رشد اقتصادی و کاهش درآمد در کشورها، هم دولت ها و هم مردم به عنوان دو تامین‌کننده اصلی منابع حوزه سلامت هزینه کرده خود در این حوزه را کاهش می‌دهند، دولت ها به دلیل کاهش درآمد ناشی از مالیات و صادرات اعم از نفتی و غیرنفتی دچار کمبود منابع و نتیجه آن کاهش هزینه کرد می‌شوند و مردم هم که دچار کاهش درآمد می‌شوند مجبورند که عمده هزینه‌های خود را به طرف خوراک و مسکن هدایت کنند و از هزینه‌های ضروری دیگر نظیر سلامت آموزش کم کنند، این دو عامل باعث فشار مضاعف به حوزه سلامت می‌ شوند و بازهم ضرورت توجه بیشتر به حوزه سلامت در دوران رشد اقتصادی محدود و دوران کرونایی را روشن می سازد.

دکتر حریرچی با بیان اینکه ۸۷۳ هزار نفر در حوزه سلامت اعم از دولتی و خصوصی عمومی غیر دولتی شاغل هستند، ادامه داد: هر گونه کاهش منابع در حوزه سلامت قاعدتاً بر منابع درآمدی این گروه که ۸۶.۴ درصدشان غیر پزشک هستند و با خانواده‌هایشان مجموعاً ٢٧۴١٠٠٠ هزار نفر می‌شوند، خواهد داشت.

وی گفت: قاعدتاً بخش خصوصی درمان در این دوره دچار آسیب بیشتری شده است که هم ضرورت توجه بیشتر به این حوزه را مشخص می‌کند و هم ضرورت درخواست و تذکر به بخش خصوصی مبنی بر حفظ و تامین منابع مالی و معیشتی شاغلین پرستار و پیراپزشک و خدماتی در این حوزه را نمایان می‌سازد.

دکتر حریرچی عنوان کرد: تاکید می‌کنم که خدمات بهداشتی و درمانی برای مردم عزیز خصوصا واکسیناسیون و کنترل رشد کودکان، مراقبتهای مادران باردار، مراقبت‌های لازم از بیماری‌های غیر واگیر نظیر دیابت، پرفشاری خون و بیماری‌های قلبی و عروقی در افراد مسن و نیز مراقبت های روانی از بیماران دارای علائم کم تا شدید روانی به میزان مورد نیاز حتماً باید انجام شود و مراکز دولتی و خصوصی با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و اقدامات مقابله با کرونا، آماده پذیرش بیماران هستند.

معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: در آمریکا و کشورهای اروپای غربی هم میزان ابتلا و هم میزان مرگ و میر در فقرا و مهاجرین کارگری و سیاهپوست بیشتر از ثروتمندان و سفیدپوستان بوده است، در ایران گرچه نشانه های اندکی از ابتلای بیشتر در مناطق پرتراکم شهری دیده می شود، اما روند رسیدگی و درمان مناسب در ایران عادلانه بوده و هیچ تبعیضی بین فقیر و غنی از لحاظ درمان کرونا وجود ندارد، اما این نکته قابل کتمان نیست که اثرات اقتصادی کرونا و تعطیلی های ناشی از آن بر معیشت و درمان فقرا بسیار بیشتر از اغنیا است و کمک‌های بیشتر دولت و مردم و خیّرین در این زمینه برای اقشار آسیب پذیر بسیار ضروری است.

مبنای تقسیم بندی مناطق سفید، زرد و قرمز

دکتر حریرچی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره وضعیت مناطق سفید و بازگشایی اماکن مذهبی در این مناطق، گفت: مناطق سفید، زرد و قرمز بر مبنای میزان بستری‌ها یا میزان فوت در هر منطقه طبقه‌ بندی می‌شود. تمرکز اصلی ما بر روی مناطق سفید است که مبنای ما در تعیین این مناطق شهرستانی است نه استانی. اگر فردا در جلسه ستاد کل مقابله با کرونا تصویب شود، مناطق سفید شهرستان‌هایی خواهند بود که یا در کل آن شهرستان طی ۱۴ روز گذشته کمتر از یک بستری روزانه داشتیم. یعنی در دوهفته کمتر از ۱۴ مورد بستری داشته‌ایم یا به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت شهرستان کمتر از یک بستری داشتیم.

بازگشایی اماکن مذهبی و ورزشی در مناطق سفید در صورت تصویب ستاد ملی کرونا

وی افزود: بنابراین این منطقه از نظر ما سفید تلقی می‌شود و می‌توانیم در این منطقه با رعایت پروتکل‌های مختلف برای اماکن ورزشی، آموزشگاه‌های رانندگی، اماکن مذهبی و... بازگشایی کرده و آن‌ها شروع به فعالیت کنند. البته این موضوع منوط به این است که این موارد فردا در ستاد کل تصویب شود. در این راستا پروتکل‌هایی تهیه شده که بعد از تصویب جزییات آن اعلام می‌شود. به عنوان مثال پیشنهاد اولیه این است که فقط برای نماز جماعت بتوانند به مساجد روند و مهر و جانماز را هم حتما از خانه ببرند، با فاصله مناسب نماز خوانده شود. در وضعیت فعلی هنوز مراسم سخنرانی و... را پیشنهاد نداده ‌ایم. اگر روند نزولی ادامه یابد، در همه جا سهل‌گیری و بازگشایی بیشتری انجام می‌شود.

کدام مناطق در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند؟

دکتر حریرچی ادامه داد: مناطق قرمز جاهایی است که ما از نظر میزان ابتلا، تعدا بیشتری داریم که فعلا ۷۲ شهرستان قرمز هستند و بقیه مناطق از ۴۴۸ شهرستان موجودمان که نه به آن میزان کم است و نه زیاد، مناطق زرد طبقه‌بندی می ‌شوند که با دستور آقای رییس جمهور پروتکل‌ها برای هر سه منطقه آماده شده است. البته وضعیت این مناطق به صورت دینامیک است، نه ایستا. به این معنی که ممکن است منطقه سفید با بی‌احتیاطی تبدیل به منطقه قرمز یا زرد شود. همچنین با رعایت مسائل بهداشت فردی و فاصله‌گذاری اجتماعی مناسب مناطق قرمز و زرد هم می‌تواند تبدیل به منطقه سفید شود.

وی ادامه داد: طی یک هفته گذشته درباره شهرهای سفید اظهار نظر کردیم و هر روز هم دو هفته گذشته را در نظر می‌گیریم و چهار تا پنج روز یکبار هم ارزیابی‌ها را انجام می‌دهیم. شهرهای سفید، زرد و قرمز در بازه‌های زمانی حتما متفاوت خواهد بود. پیشنهادات رفع برخی محددودیت‌ها نیز به صورت مکتوب ارائه شده و در کمیته اجتماعی و امنیتی ستاد ملی کرونا مواردی از آن تصویب شده و فردا با تصویب ستاد ملی با حضور رییس جمهور رسمیت پیدا کرده و اعلام می‌شود.

پربحث‌های دیروز

 1. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 2. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 3. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 4. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 5. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 6. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 7. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 8. متن شکایت جمعی از نمایندگان مجلس از وزیر نفت به رؤسای سه قوه

 9. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 10. وزیر اقتصاد: سهامی برای جاماندگان سهام عدالت نداریم

 11. هفت عامل که مانع فرزندآوری می‌شود

 12. نیوزلندی‌ها برق بی‌سیم اختراع کردند

 13. دستورالعمل وزارت بهداشت برای محرم: جلسات به فضای باز می‌رود/ افراد مسن در مجالس عمومی شرکت نکنند

 14. ریچارد گلدبرگ کیست و چرا ایران او را تحریم کرد؟ + تصاویر

 15. ظریف: اشتباهات محاسباتی ابرقدرتها تبعات فاجعه‌بار بدنبال داشته است

 16. مدرس خیابانی به عنوان وزیر پیشنهادی صمت معرفی شد

 17. طرح سوال از رئیس جمهور تا فردا تعیین تکلیف می شود

 18. خبر خوش برای بازنشستگان تامین اجتماعی

 19. افتتاح موزه و سراسرنمای سردار قاسم سلیمانی

 20. مراسم تودیع و معارفه رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس

 21. روحانی: کارگروه مشترک سه قوه برای رفع موانع تولید با مسئولیت معاون اول تشکیل می‌شود

 22. قالیباف: مرکز پژوهش‌ها مغز متفکر و رصدخانه مجلس است/ باید اقتصاد را از وابستگی به نفت نجات داد

 23. چراغ سبز کره‌ای‌ها برای پرداخت بدهی ایران

 24. علت برچیده نشدن بزرگ‌ترین داروخانه غیرقانونی کشور

 25. بورس به کانال سه میلیون واحد می‌رسد؟!

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

 3. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 4. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 5. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 6. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 7. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 8. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 9. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 10. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 11. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 12. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 13. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 14. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 15. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 16. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 17. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 18. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 19. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 20. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 21. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 22. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 23. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 24. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 25. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

  2. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

  3. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

  4. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

  5. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

  6. سند آخرین یال قله دماوند هم به نام دولت صادر شد

  7. نادر طالب‌زاده کرونا گرفت

  8. اوج تجمل‌گرایی در سنت حسنه‌ای به نام ازدواج/ حلالی که روز به روز ناممکن می‌شود

  9. توضیح حناچی درباره عدم حضورش در جلسات هیات دولت/ ادبیات تند و طلبکارانه را نمی‌پسندم

  10. طرح احتمالی مجلس برای تعویق تمام کنکورها

  11. رئیسی: بانک‌ها اجازه ندهند گیرندگان تسهیلات پول ملت را صرف اموری غیر از تعهدشان کنند

  12. مدافع استقلال به دلیل تخلف از کنکور دکتری محروم شد+عکس

  13. رئیس قوه قضائیه: هیچ دستگاه و مدیری از اجرای قانون مستثنا نیست

  14. شهادت رئیس بیمارستان امام (ره) آمل بر اثر کرونا

  15. وضعیت نگران کننده شیوع بیماری کرونا در تهران

  16. زمان برگزاری کنکور بدون تغییرماند

  17. نصب سایبان‌ در حرم رضوی؛ مطالبه چندین ساله زائران که پاسخ داده شد

  18. تست و درمان کرونا در بیمارستان های دولتی چند؟

  19. رئیسی: صاحبان درآمد‌های هنگفت نباید از پرداخت مالیات فرار کنند/ دولت به مدیریت بازار و معیشت مردم توجه کند

  20. خبر خوش برای بازنشستگان تامین اجتماعی

  21. توضیحات رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره وقف دماوند و جنگل آق‌مشهد

  22. فرهنگیان تا سقف ۴۰۰ میلیون ریال تسهیلات می گیرند

  23. جسد قاضی منصوری به خانواده‌اش تحویل داده شد

  24. وزیر بهداشت: نخواهیم گذاشت که عزاداران امام حسین (ع) بیمار شوند

  25. علت برچیده نشدن بزرگ‌ترین داروخانه غیرقانونی کشور

  آخرین عناوین