پیش‌بینی حیدرالعبادی از فرجام الکاظمی

گروه جهان الف،   3990210212

«حیدر العبادی»، نخست وزیر اسبق و رئیس ائتلاف «النصر» گفت که به احتمال بسیار کابینه پیشنهادی «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر مأمور تشکیل دولت جدید از پارلمان رأی اعتماد خواهد گرفت.

ایرنا نوشت: العبادی امروز (چهارشنبه) در گفت و گو با به خبرگزاری رسمی عراق (واع) اظهار کرد که الکاظمی به زودی نام های وزیران کابینه خود را به پارلمان ارسال می کند و رأی اعتماد نیز می گیرد. 

وی پیش بینی کرد که در روزهای آینده نشست پارلمان عراق برای رای اعتماد به کابینه مصطفی الکاظمی برگزار شود. 

رئیس ائتلاف النصر و نخست وزیر پیشین عراق گفت که گذر از مرحله کنونی و بحران های اقتصادی، بهداشتی و سیاسی عراق نیازمند هم افزایی و همبستگی همه نیروها و جریان های سیاسی است.

از سوی دیگر، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر مامور تشکیل دولت امروز چهارشنبه اعلام کرد که برنامه کابینه خود را به رئیس پارلمان ارسال کرده است.

الکاظمی در توئیتی نوشت که امروز برنامه دولت و وزیران را به مجلس فرستادم تا نمایندگان را مطلع کنم و اسامی نامزدها برای تعیین جلسه رأی گیری به کابینه نیز ارسال خواهد شد.

رئیس جمهوری، «برهم صالح» بیست و یکم فروردین گذشته ساعتی پس از کناره گیری «عدنان الزرفی»، نخست وزیر مکلف قبلی، مصطفی الکاظمی را مأمور تشکیل دولت جدید عراق کرد.

در همین حال، نخست‌وزیر سابق و رهبر فراکسیون النصر سه شنبه شب نیز در  گفت و گو با تلویزیون دولتی عراق نسبت به آنچه «رقابت سیاسی در داخل تشکیلات الحشدالشعبی» خواند، هشدار داد. العبادی گفت: از نابودی تشکیلات الحشدالشعبی به دلیل وجود رقابت‌های سیاسی در داخل این تشکیلات نگران هستم.

وی بدون اشاره به جناح‌های رقیب در داخل الحشدالشعبی، مدعی شد که برخی جناح‌ها برای منافع سیاسی و مالی به تشکیلات الحشدالشعبی پیوسته‌اند.

نخست وزیر سابق عراق خواستار انجام اصلاحات در داخل تشکیلات الحشدالشعبی برای حفظ این نیروها شد.

العبادی این سخنان را در واکنش به جدایی اخیر چهار تیپ از الحشدالشعبی عنوان کرده است.

«عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر پیشبرد امور دولت، سوم اردیبهشت ماه گذشته در حکمی چهار تیپ وابسته به عتبات مقدسه را از الحشدالشعبی جدا کرده و آنها را زیر فرمان وزارت دفاع عراق قرار داد.

عبدالمهدی در این حکم رسمی تیپ های ۲ (امام علی (ع) رزمی نزدیک به عتبه علوی) ۱۱ تیپ علی اکبر (ع) نزدیک به عتبه حسینی)، ۲۶ (ابوالفضل (ع) رزمی نزدیک به عتبه عباسی ) و ۴۴ (انصار المرجعیه ) را از حیث اداری و عملیاتی از الحشدالشعبی جدا کرد.

برخی کارشناسان امنیتی عراق این اقدام عبدالمهدی را ناشی از افزایش اختلافات بین تیپ‌های نزدیک به عتبات مقدسه با ریاست ستاد کل الحشدالشعبی دانسته‌اند.

این درحالی است که برخی نیز بر این باورند که این اقدام عبدالمهدی با هدف حفظ و صیانت تشکیلات الحشدالشعبی صورت گرفته و نه تضعیف آن.

چهار تیپ جدا شده متعاقب جدایی در بیانیه‌ای مشترک تاکید کردند که به روابط خود با الحشدالشعبی و دیگر مدیریت‌های تابعه آن ادامه می‌دهند و هیچ‌گونه خصومت یا رنجشی از کسی ندارند.

العبادی نخستین رهبر سیاسی برجسته عراقی است که نسبت به جدایی چهار تیپ از الحشدالشعبی واکنش نشان می‌دهد.

تشکیلات نیروی داوطلب مردمی الحشدالشعبی در ابتدای دوره نخست‌وزیری العبادی در تابستان ۲۰۱۴ به دنبال فتوای جهاد کفایی مرجعیت عالی دینی عراق برای مقابله با گروه تروریستی داعش تشکیل شد. 

این اعتقاد وجود دارد که به دلیل نوپا بودن تشکیلات نظامی الحشدالشعبی، انجام تغییر و تحول در داخل آن امری طبیعی است و این موضوعی است که برای دیگر نیروهای تازه تاسیس نظامی عراق مانند یگان ویژه «سوات» و «سازمان مبارزه با تروریسم» نیز اتفاق افتاده است.

یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. پرسش های بی پاسخ در ترور شهید فخری زاده

 2. بالاخره مجلس مخالف برجام است یا موافق برجام!؟

 3. تکرار جنایتی دیگر در حق دانشمندان ایرانی

 4. چگونه پاسخ به ترور به رفع تحریم ها کمک می کند؟

 5. یک راه سوم بین دو راهی انتقام

 6. اقدام راهبردی مجلس برای تغییر معادلات برجامی

 7. این تحلیل ها دام است !

 8. شهادت محافظان برای اعتلای نظام/ از محافظ «رهبر انقلاب» تا محافظ «رئیس جمهوری» و «حاج قاسم» + تصاویر

 9. نشانه شناسی یک ترور؛ چشم های آبی، دندان های نیش

 10. واکنش ترامپ به ترور محسن فخری‌زاده

 11. وقتش که برسد خواهید دید ...

 12. فریدون عباسی تهدید به افشاگری کرد/ در دولت یازدهم برای شهید فخری‌زاده مزاحمت ایجاد کردند

 13. اهداف ترور «فخری‌زاده» به روایت روزنامه لبنانی

 14. رفتار دشمن را پر هزینه کنیم!

 15. رونمایی از نقشه‌راه اروپا و آمریکا برای احیای برجام

 16. ظریف: سردار سلیمانی همیشه در مقابل درد و دل‌هایم می‌گفت باید تحمل کنی/ می‌گویند ظریف جاسوس است/ قصدی برای کاندیداتوری در ۱۴۰۰ ندارم/ به امضای جان کری یا قسم اوباما اعتماد نکردیم

 17. گروگان گرفتن دیپلمات ایرانی در قلب اروپا

 18. روحانی: مصوبه دیروز مجلس را مضر می‌دانم/ در صنعت هسته‌ای از هر زمان دیگری قدرتمندتر هستیم/ به دلیل پروتکل‌های بهداشتی به مجلس نرفتم

 19. حراج آبروی طب سنتی در عطاری‌های متخلف

 20. سر چشمه شاید گرفتن به بیل ...

 21. رهاشدگی بازارها و وعده‌های بی‌نتیجه/ در جنگ اقتصادی غرب وزارت صمت کجاست؟

 22. غذاخوری‌های دانشگاه‌های خارجی چه امکاناتی دارند؟+تصاویر

 23. همدستان قاتلان شهید فخری زاده چه کسانی هستند؟

 24. آژانس اتمی: توقف بازرسی‌ها بردی نصیب ایران نمی‌کند

 25. رسانه آمریکایی :موساد با پشتیبانی اطلاعاتی آمریکا اقدام به ترور فخری زاده کرده است 

آخرین عناوین