طرح ساخت مسکن ۳۵ متری منتظر تایید وزارت کشور / استقبال بازار مسکن از طرح بهبود وضعیت ساخت‌وساز

گروه اقتصادی الف،   3990209052 ۲۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

ساخت واحدهای ۲۵ متری تا ۳۵ متری جدیدترین طرح شهرداری تهران است که قرار شده وزارت کشور اقدامات لازم برای بررسی آن را انجام دهد.

طرح ساخت مسکن ۳۵ متری منتظر تایید وزارت کشور / استقبال بازار مسکن از طرح بهبود وضعیت ساخت‌وساز

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: این روزها بازار مسکن تشنه تولید و افزایش ساخت و ساز است به طوری که از هر برنامه ای برای بهبود وضعیت این بازار استقبال می کند. یکی از این برنامه ها طرح عجیب درباره ساخت واحدهای کوچک متراژ  توسط شهرداری است که در این خصوص وزارت راه و شهرسازی و معاونت مسکن و ساختمان به هیچ عنوان از این طرح استقبال نمی کنند و گارد ویژه ای برای اجرای آن گرفته اند به طوری که معاون مسکن و ساختمان وزیر راه  وشهرسازی درباره این طرح اعلام کرده است که وزارت راه وشهرسازی به هیچ عنوان این طرح را قبول ندارد.

الگوی مصرف برای ساخت واحدهای مسکونی ۷۵ متر است

محمود محمود زاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه وشهرسازی، با اشاره به اینکه وزارت راه و شهرسازی برنامه‌ای برای ساخت واحد‌های کوچک متراژ و یا کم متراژ ندارد، تصریح کرد:  الگوی مصرف برای ساخت واحد‌های مسکونی در کشور ۷۰ تا ۷۵ متر است و ما برنامه‌ای برای ساخت این گونه واحد‌ها نداریم و  البته ساخت این واحد‌ها را هم تایید نمی‌کنیم.
محمود زاده اظهار کرد: ساخت این گونه  واحدها از سوی شهرداری تهران بوده و با توجه به آنکه موضوع مسکن بسیار مفصل است بنابراین نمی توان اعلام کرد که اجرای این طرح آیا می تواند برای بازار مسکن مناسب باشد یا خیر چراکه ساخت این گونه واحدها از لحاظ اجرایی متناسب با الگو مصرف نیست.

طرح ساخت مسکن ۳۵ متری منتظر تایید وزارت کشور

عبدالرضا گلپایگانی، معاون معماری و شهرسازی شهردار تهران، با بیان اینکه در طرح تفصیلی شهر تهران مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری، حداقلی برای واحد مسکونی از نظر مساحت تعریف کرده ایم، گفت: حداقل مساحت واحد مسکونی که برای شهر تهران تعریف شده ۳۵ متر مربع بوده و این یک طرح جدیدی برای تهران نیست و از قبل ها وجود داشته است.

او ادامه داد: چیزی که در طرح تفصیلی مصوب شده ۳۵ متر است و ما در سازمان نوسازی شهر تهران پیشنهاد داده ایم که کف مساحت این واحدها ۲۵ متر باشد.

گلپایگانی با اشاره به اینکه پروژه ای که برای این طرح تعریف کرده ایم واحدهای کوچک به اندازه ۲۵ تا ۵۰ متری است، گفت: این طرح به شورای تامین مسکن برای باز آفرینی شهری که در درون وزارت کشور است پیشنهاد داده شده است.

معاون معماری و شهرسازی شهردار تهران تاکید کرد: در صورتی که وزارت کشور پیشنهاد ما را تایید کند مشوق هایی برای اجرای آن از جمله ساخت و استفاده از آن وجود دارد و ما در این خصوص ۲ پیشنهاد داده ایم.

گلپایگانی با بیان اینکه موضوع مسکن اجتماعی موضوعی است که در همه کشورها و نهادهای حاکمیتی برای اقشار کم درآمدی که امکان تامین مسکن ندارند انجام می شود، گفت: روش های مختلفی وجود دارد به طوری که مسکن های کوچک اندازه توسط نهادهای حاکمیتی ساخته می شود و بخش های که متولی تامین نیازهای سکونتی اقشار کم درآمد هستند به صورت برنامه ریزی شده در اختیار این افراد قرار گیرد.

روال رایج دنیا؛ مسکن ۳۵ متری برای زوج های جوان

معاون معماری و شهرسازی شهردار تهران یاد آور شد: در تمامی کشورهای دنیا برای ۵ سال اول زندگی زوج های جوان این واحدها در نظر گرفته شده و پارامترهایی هم برای آن تعریف شده به طوری که این زوج ها باید ۱۰ سال سابقه سکونت در شهر داشته باشند و این واحدها حتما باید به محل کارشان نزدیک باشد تا نیاز به استفاده از وسیله شخصی نداشته باشند و با وسلیه حمل ونقل عمومی به محل کار برسند.

او با بیان اینکه مکان های که مورد نظر ما در کلان شهر تهران مرکز شهر از جمله محدوده خیابان انقلاب و اطراف آن است، گفت: تمرکز بسیاری از دانشگاه های بزرگ کشور از جمله امیر کبیر، صنعتی شریف، خورازمی، هنر، تهران و دانشگاه آزاد در این منطقه است و دانشجوها و زوج های جوان بسیاری در این محدوده ها قرار دارند و دانشجویان و این زوج ها می توانند با استفاده از این واحدهای کوچک  که از طریق نهادهایی مانند وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی معرفی می شوند، در هزینه هایزندگی صرفه جویی کنند.

گلپایگانی اظهار کرد: در منطقه بازار تهران روزانه به غیر افراد متمکن و صاحبان مغازه، ۷۰ هزار کارگر از طبقه متوسط و فرودست هستند که طبق بررسی های انجام شده بسیاری از آنها  محل زندگی شان از محل کارشان دور است و در واحدهای بی کیفیت زندگی می کنند در صورتی که اگر این واحدهای کوچک متراژ و اندازه برای این افراد که صاحب فرزند نیستند ساخته شود می‌تواند بسیار موثر باشد.

معاون معماری و شهرسازی شهردار تهران تصریح کرد: اگر در ۴ سال ابتدای زندگی محل رفت و آمد نزدیک به محل کار باشد برای  کارگران و زوج های جوان بسیار موثر است.

او با بیان اینکه در تهران ۱.۵ میلیون سفر از شهرک های اطراف برای رفت وآمد انجام می شود و روزانه ۳ ساعت با استفاده از وسایل حمل ونقل عمومی از جمله مترو، اتوبوس زندگی در شرایط سخت همراه با ترافیک را تجربه می کنند، گفت: در صورتی که این افراد در واحدهای کوچک متراژ ساکن شوند می توانند هزینه ها و درآمد های زندگی را مدیریت کنند و با کیفیت بیشتری در تهران زندگی کنند.

گلپایگانی اظهار کرد: اصلی ترین تولید کنندگان آلودگی هوا افرادی هستند که با استفاده از وسیله شخصی تردد می کنند در صورتی که اگر محل سکونت به محل کار نزدیک باشد از منظر اجتماعی هم بسیار راحت تر خواهد بود.

معاون معماری و شهرسازی شهردار تهران با اشاره به اینکه تجربه در ایران و کشورهای دیگر وجود داشته آن است که این واحدها اگر در یک محدوده متمرکز شود و همه محله ها از نظر طبقات فرو دست باشد از لحاظ ساختار اجتماعی با مشکل مواجه می شود، گفت: باید این واحدها در تمامی محله ها ساخته شود و یک فرد با زندگی متوسط و همچنین با زندگی فرو دست بتواند به راحتی کنار هم زندگی کنند.

گلپایگانی افزود: شهر تهران تبدیل به شهر ثروتمندان و فقرا شده که این موضوع با آموزه های دینی انطباق ندارد.

او با بیان اینکه طبق مطالعاتی که در شهرهای تاریخی صورت گرفته به ویژه در تهران هم واحدهای مسکونی هزار متری و هم واحدهای مسکونی ۱۰۰ متری وجود دارد که از منظر ساختار اجتماعی، فرهنگی برابر است؟ افزود: متاسفانه فضا را به گونه ای طراحی کرده ایم که به طور مثال مدرسه ثروتمندان با مدرسه فقرا متفاوت است و این موضوع باعث تشدید فاصله طبقات اجتماعی می شود و حتی خلاف آموزه های دینی است.

معاون شهرسازی ومعماری شهردار تهران توضیح داد: زمانی که صحبت از خانه های کوچک اندازه می شود بسیاری تصور اشتباه می کنند که این خانه ها برای افراد فقیر و اقشار خاص است در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است.

او گفت: با مدیریت درست از این ظرفیت خانه های کوچک متراژ به صورت پراکنده ایجاد می کنیم که از طریق آن می توانیم ظرفیت های فوق العاده برای قوام خانواده و از منظر سرمایه گذاری هم برای خانواده ها می تواند بسیار موثر باشد.

گلپایگانی با بیان اینکه بسیاری از زوج های جوان در ابتدای زندگی حتی نمی توانند خانه ۷۰ متری و یا ۵۰ متری برای اجاره تهیه کنند در صورتی که با استفاده از این واحدهای کوچک متراژ می توانند به راحتی واحد مسکونی را تهیه و از سوی دیگر پول و سرمایه آنها حفظ می شود. افزود: این زوج های جوان ۲ تا ۳ سال در واحدهای ۳۵ متری زندگی می کنند که این خود برای آن ها می تواند به نوعی سرمایه گذاری باشد.

معاون معماری وشهرسازی شهردار تهران تاکید کرد: در گذشته و یا حتی هم اکنون بسیاری از زوج های جوان ترجیح می دهند که در کنار پدر و مادر خود و در واحدهای کوچک ساکن شوند تا هم از تجریبات آن ها استفاده و هم بتوانند سرمایه گذاری کنند.

گلپایگانی با اشاره به اینکه در شهرک اکباتان ۱۰ تا ۱۲ درصد از واحدهای موجود ۳۵ متری است، گفت: زوج های جوان از این واحدها استفاده می‌کنند و این خود باعث شده که تمامی اقشار مختلف جامعه در این محدوده ساکن شوند.

او با اشاره به اینکه در حوزه شهرسازی و معماری مطالعات گسترده‌ای در این خصوص انجام شده است، ادامه داد: در پروژه نواب ما شاهد یک ساختار محله‌ای هستیم که به دلیل آنکه مطالعه درستی بر روی آن صورت نگرفته از منظر معماری ما شاهد ساخت واحدهای بی کیفیت و بدون فضای خدماتی هستیم و ساختار اجتماعی در این پروژه مطلوب نیست این در حالی است که در محله های اطراف این پروژه از جمله بریانک ساختارهای اجتماعی بسیار قوی وجود دارد و این پروژه باعث شده که مشکلاتی برای این محله ها هم ایجاد شود.

ساخت ۲ واحد ۳۵ متری در هر پروژه ساخت برای عروس و دامادها

او با اشاره به اینکه در پروژه واحدهای کوچک متراژ سعی کرده‌ایم حداکثر ۲۰ درصد از مساحت واحدها به این طرح اختصاص یابد، گفت: در یک ساختمان ۱۰ واحدی حدود ۲ واحد با متراژ های ۳۵ متری ساخته می شود تا زوج‌های جوان با درآمدهای اندک بتوانند از آن واحدها استفاده کنند و همچنین منزلت اجتماعی این اقشار هم حفظ شود.

معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران تصریح کرد: حداکثر ۴۰ درصد از واحدهای ساختمان‌ها و حداقل ۲۰ درصد به این طرح اختصاص می‌یابد و این پروژه کاملاً متفاوت از طرح مسکن مهر است و با توجه به آنکه تجربه‌های خوبی از این طرح در کشورهای مختلف وجود داشته بنابراین می توانیم با مطالعه دقیق به بهترین نحو از ظرفیت های موجود در این حوزه استفاده کنیم.

گلپایگانی اظهار کرد: بسیاری از افراد تصور می کنند که ما طرح های جدیدی از خود اختراع کرده ایم که بنیان محکمی ندارند در صورتی که برای این طرح مطالعات عمیق بسیار انجام شده و تمامی جوانب آن مطالعه شده است از سوی دیگر در تهران محله نفرآباد که در محدوده حرم عبدالعظیم قرار دارد واحدهای کوچک متراژی ساخته شده که سابقه سکونت ۴۰۰ ساله دارد و بسیاری از افراد در نزدیک حرم در این واحد ها زندگی می کنند.

او  ادامه داد: در تهران تنها خانه های ۱۰۰۰ متری که سابقه سکونت چند صد ساله دارد نیست بلکه خانه های ۱۰۰ متری و یا حتی متراژهای کوچک هم وجود دارد که سابقه بسیار طولانی دارد و بسیاری از این خانه ها در مجاورت حرم ساخته شده که تمامی ساختارهای اجتماعی فرهنگی در آن رعایت شده و در این واحد ها احترام به مهمان و یا فضای معماری و سنتی و اسلامی آن هم به صورت کامل در نظر گرفته شده است.

معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران یادآور شد؛ در گذشته افرادی که اعتقادات مذهبی داشتند در زمین های ۱۰۰ متری ۴۰ متری و یا ۳۰ متری که در مجاورت حرم قرار داشت زندگی می کردند و در آن تمامی معماری های اسلامی و مذهبی رعایت شده بود.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران تصریح کرد : افرادی که با این طرح مخالفت می‌کنند معمولاً کسانی هستند که مطالعه در این خصوص نداشته و بی محابا صحبت های می‌کنند که باعث شده جوانب خوب این طرح در نظر گرفته نشود در صورتی که نمونه های بسیار خوبی از این طرح در کشورهای مختلف ساخته شده است.

گلپایگانی با اشاره به اینکه باید در مرحله اول پیشنهاد ساخت واحدهای کوچک متراژ در وزارت کشور بررسی شود گفت: شه رداری‌های کلانشهرها باید در خصوص اجرای این طرح نظر دهند و هم اکنون در مرحله مقدماتی قرار دارد و هیچ عجله ای برای اجرای این طرح وجود ندارد و ما سعی می کنیم تمامی نقاط مختلف این طرح به صورت کامل بررسی شود و در اجرای آن هم از تمامی نظرات کارشناسان استفاده خواهیم کرد.

او با اشاره به اینکه کلیه امتیازاتی برای این طرح در نظر گرفته شده، گفت: کسانی که این واحدها را می‌سازند تسهیلاتی در نظر گرفته شده و همچنین برای افرادی که قصد خرید این واحدها را دارند هم تسهیلاتی را در نظر خواهیم گرفت و همچنین تخفیفاتی را برای سازندگان از جمله کم کردن تعداد پارکینگ را در نظر گرفته‌ایم به طوری که اگر این واحدها در مجاورت مترو قرار داشته باشند لزومی ندارند که ۱۰۰ درصد واحدها دارای پارکینگ باشد.

گلپایگانی اضافه کرد: طرح TOD و یا توسعه بر مبنای حمل و نقل همگانی را در این طرح لحاظ خواهیم کرد و ما هم اکنون برای آن را پیشنهاد کرده‌ایم و در مرحله مقدماتی قرار داریم در صورتی که مورد پذیرش قرار گیرد اجرای آن را آغاز خواهیم کرد. 

بازار مسکن از هرطرحی برای بهبود وضعیت ساخت وساز استقبال می کند

در همین زمینه مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور، با بیان اینکه بازار مسکن از هر طرحی برای رونق مسکن استقبال می کند افزود: درصورتی که  این واحدهای کوچک متراژ ساخته شود مستاجران می توانند بخش عمده ای از نگرانی خود را برطرف کنند چرا که این روزها با افزایش جهش قیمتی مسکن دیگر قادر به پرداخت اجاره های با نرخ های جهشی نیستند.

او ادامه داد: این طرح به نوعی مسکن اجتماعی به شمار می رود که می تواند گره گشای مشکلات بازار مسکن و بازار اجاره باشد.

براساس این گزارش در حال حاضر با مشکلات بسیار زیادی روبرو است بنابراین ارائه ایده هر ساله برای این بازار تبدیل به یک بازی برای بسیاری از متقاضیان و خریداران مسکن شده بنابراین باید هرچه سریعتر دولت و شهرداری با یکدیگر به تفاهم برای اجرای و کنترل قیمت ها برسد .

دیدگاه کاربران

محمد۱۴۲۹۸۰۹۱۱:۰۴:۵۵ ۱۳۹۹/۲/۹
کاش تایید نشه آخه چطوری چطوری میشه فقط 25 یا 35 مترمربع این باعث میشه اصلا کسی بچه دار نشه مهمان نیاد و کلی بدبختی دیگه
amin۱۴۳۰۰۶۰۱۴:۱۹:۲۷ ۱۳۹۹/۲/۹
راه چین را داریم ادامه میدیم....خانه های 20تا35متری کشوری بدون نفت و منابع با جمعیت یک میلیاردی در برابر کشوری با منابع مناسب و نفت با جمعیت 80میلیونی
ناشناس۱۴۳۰۳۰۹۱۷:۲۵:۲۸ ۱۳۹۹/۲/۹
چین بالای یک میلیارد جمعیت داره نه ۸۰ میلیون
شوقی۱۴۳۰۳۷۴۱۸:۲۸:۴۵ ۱۳۹۹/۲/۹
کی بشما گفت در چین آپارتمان ها ۳۵ متری والله من چند بار رفتم چین مهمان چینی ها بودم کارگر جماعت هم دیدم آپارتمان ۱۲۰ متری دارد و پولدارش آپارتمان ها لاکچری با اثاث فوق العاده گران قیمت
ناشناس۱۴۳۰۴۹۵۲۱:۱۱:۳۶ ۱۳۹۹/۲/۹
۷ساله داریم تاوان تمسخر احمدی نژاد را پس میدهیم چرا مردم را اینقدر تحقیر میکنید؟
ناشناس۱۴۳۰۴۴۲۱۹:۴۴:۵۵ ۱۳۹۹/۲/۹
خونه نه لونه
ناشناس۱۴۳۰۴۵۳۲۰:۱۵:۵۹ ۱۳۹۹/۲/۹
وقتی که جمعیت زیاد شده نتیجه همین میشه. قبلا خونه ها خیلی بزرگتر بود حتی برای افراد کم درآمد.
تهرونی۱۴۲۹۸۴۶۱۱:۳۱:۳۷ ۱۳۹۹/۲/۹
وقتی میلیونها مسکن مهر بالای ۷۵ متری محمود را مسخره میکردیم نمیدونستیم با لونه ۳۵متری حسن تحقیر میشیم تازه عرضه همین ۳۵متری رو هم ندارند
ناشناس۱۴۳۰۴۷۸۲۱:۰۱:۵۷ ۱۳۹۹/۲/۹
واقعا گل گفتی تازه برای احمدی مژاد از ۷۵ تا ۱۲۰ متری بستگی به میزان بودجه داشت
ناشناس۱۴۲۹۹۳۴۱۲:۴۹:۵۵ ۱۳۹۹/۲/۹
یعنی کم کم کوچکتر و در اخر به اندازه قبر خواهد شد
آریابان۱۴۳۰۲۰۷۱۵:۴۲:۳۸ ۱۳۹۹/۲/۹
همین الان هم کابین هایی در همون قواره های قبر !!!!! به ابعاد ۲ متر در یک متر و بیست و پنج سانتی متر موسوم به کپسولی ، برای اقامت یک نفر عمدتا در ایستگاههای قطار و فرودگاههای پاره ای از کشور های خارجی وجود دارد
ناشناس۱۴۲۹۹۴۷۱۳:۰۲:۰۲ ۱۳۹۹/۲/۹
همه چیز در حال اب رفتن است از نان بربری گرفته تا درامد ها و حالا مسکن مگر این مردم باید مثل موش زندگی کنند ؟؟!!
ناشناس۱۴۲۹۹۶۳۱۳:۱۰:۵۴ ۱۳۹۹/۲/۹
به جای کوچک کردن مسکن با اجرای طرح هایی مانند مالیات تصاعدی بر مسکن های خالی باعث کاهش قیمت مسکن بشید.البته ما میدونیم که بسیاری از وابستگان سران این کشور در گرانی مسکن ذی نفع هستند و بعیده به نفع مردم عادی کاری انجام بدن.
ناشناس۱۴۳۰۰۰۶۱۳:۴۳:۵۴ ۱۳۹۹/۲/۹
مسوولین امر قادر به حل مشکل نیستند و برای فریب افکار عمومی متراژ آن را بهانه کرده اند ، شما بگو 20 متر باز بهانه دیگری میتراشند .
ناشناس۱۴۳۰۰۵۶۱۴:۱۶:۳۵ ۱۳۹۹/۲/۹
خونه 35 متری مبارک مردم ایران،احتمالا با مرغ و خروس اشتباه گرفتن.(:
علی۱۴۳۰۱۰۷۱۴:۳۹:۲۰ ۱۳۹۹/۲/۹
مسکن ۳۵ متری نوبتی میرن تو خونه سر پا هم میخوابم خبر بعدی(طرح مسکن سحرایی یک وجبی آماده شد)
ناشناس۱۴۳۰۱۴۳۱۴:۵۵:۳۲ ۱۳۹۹/۲/۹
اینکار یعنی قید خانواده رو بزنی
ناشناس۱۴۳۰۱۴۵۱۴:۵۷:۱۴ ۱۳۹۹/۲/۹
ابتدا باید مدیران شهرداری مخصوصا پیشنهاد دهندگان طرح موظف بشن حداقل ۵ سال در ان زندگی کنند
جواد۱۴۳۰۲۳۶۱۶:۱۴:۲۸ ۱۳۹۹/۲/۹
خجالت نمیکشید!؟ .عرضه ی مدیریت ساخت وساز و قیمت مسکن و مصالح رو ندارید پیشنهاد ساخت واحد ۳۵ متری به مردم میدید..!؟ توی واحد ۹۰ متری زندگی میکنم نفسم بند اومده.!!
ناشناس۱۴۳۰۳۵۰۱۷:۵۹:۰۰ ۱۳۹۹/۲/۹
کمتر دزدی و رانت و فساد و ...... داشته باشید!
ناشناس۱۴۳۰۳۶۱۱۸:۰۹:۳۰ ۱۳۹۹/۲/۹
بنده وقتی دانشجو در شهرستان بودم یک خانه سوئیت 30 متری گرفته بودم. دو نفر بودیم و بسیار هم راضی بودیم. بهرحال بهتر از هیچی بود.
ناشناس۱۴۳۰۴۱۰۱۹:۱۴:۲۲ ۱۳۹۹/۲/۹
وقتی به خونه های مسکن مهر می گفتن قوطی کبریت به این خونه های سی و پنج متری چی میگن
ناشناس۱۴۳۰۵۴۶۲۱:۵۲:۴۸ ۱۳۹۹/۲/۹
اوج سو مدیریت
ناشناس۱۴۳۰۵۵۲۲۲:۰۰:۰۲ ۱۳۹۹/۲/۹
خلایق هر چ لایق
ناشناس۱۴۳۰۵۵۹۲۲:۱۴:۴۷ ۱۳۹۹/۲/۹
درآمد و حقوق رو هم مثل روال رایج در دنیا کنند
ناشناس۱۴۳۱۲۴۷۱۴:۰۳:۵۸ ۱۳۹۹/۲/۱۰
انشالله کسانی که دنیارا برما تنگ کرده اند قبر برایشان تنگ شود

پربحث‌های دیروز

 1. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 2. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 3. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 4. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 5. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 6. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 7. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 8. متن شکایت جمعی از نمایندگان مجلس از وزیر نفت به رؤسای سه قوه

 9. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 10. وزیر اقتصاد: سهامی برای جاماندگان سهام عدالت نداریم

 11. ظریف: اشتباهات محاسباتی ابرقدرتها تبعات فاجعه‌بار بدنبال داشته است

 12. هفت عامل که مانع فرزندآوری می‌شود

 13. نیوزلندی‌ها برق بی‌سیم اختراع کردند

 14. دستورالعمل وزارت بهداشت برای محرم: جلسات به فضای باز می‌رود/ افراد مسن در مجالس عمومی شرکت نکنند

 15. ریچارد گلدبرگ کیست و چرا ایران او را تحریم کرد؟ + تصاویر

 16. مدرس خیابانی به عنوان وزیر پیشنهادی صمت معرفی شد

 17. طرح سوال از رئیس جمهور تا فردا تعیین تکلیف می شود

 18. خبر خوش برای بازنشستگان تامین اجتماعی

 19. افتتاح موزه و سراسرنمای سردار قاسم سلیمانی

 20. مراسم تودیع و معارفه رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس

 21. روحانی: کارگروه مشترک سه قوه برای رفع موانع تولید با مسئولیت معاون اول تشکیل می‌شود

 22. قالیباف: مرکز پژوهش‌ها مغز متفکر و رصدخانه مجلس است/ باید اقتصاد را از وابستگی به نفت نجات داد

 23. چراغ سبز کره‌ای‌ها برای پرداخت بدهی ایران

 24. علت برچیده نشدن بزرگ‌ترین داروخانه غیرقانونی کشور

 25. بورس به کانال سه میلیون واحد می‌رسد؟!

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

 3. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 4. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 5. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 6. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 7. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 8. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 9. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 10. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 11. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 12. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 13. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 14. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 15. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 16. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 17. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 18. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 19. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 20. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 21. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 22. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 23. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 24. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 25. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 3. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 4. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 5. پیشگیری از گره کوری که به دندان هم باز نمی‌شود!

 6. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

 7. خرید سکه مشمول پرداخت مالیات شد

 8. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 9. وزیر اقتصاد: سهامی برای جاماندگان سهام عدالت نداریم

 10. تهران پنجمین شهر گران دنیا در مسکن

 11. رفت و برگشت «دلار» به کانال پایین‌تر

 12. ترمز افزایش قیمت خودرو را چه کسی می‌کشد؟/ علت افزایش قیمت‌ها چیست؟

 13. قیمت آپارتمان در تهران روزانه چقدر گران می‌شود؟ + جدول

 14. دارایی مالکان سهام عدالت آب رفت

 15. آیا پراید ۱۰۰ میلیونی در راه است؟ 

 16. مدرس خیابانی: دولت نسبت به افزایش قیمت کالاها بی‌تفاوت نیست/ کمبود کالایی در بازار وجود ندارد

 17. ارزان‌ترین خودروی حال حاضر جهان کجا تولید می‌شود؟

 18. تلاش بانک مرکزی برای کنترل تورم/ تأمین کسری بودجه با فروش سهام و اوراق دولتی

 19. کاهش اعتبار چک توسط کلاهبرداران/ بانک مرکزی و قوه ‌قضاییه ورود کنند!

 20. پشت پرده افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت میلگرد

 21. رئیسی: بانک‌ها اجازه ندهند گیرندگان تسهیلات پول ملت را صرف اموری غیر از تعهدشان کنند

 22. دلار در سرازیری

 23. رانا بخریم یا ۲۰۶ صندوقدار؟

 24. قیمت پراید از ۹۰ میلیون تومان گذشت!

 25. یک طرح جدید برای واریز یارانه ۴۰ لیتری بنزین

آخرین عناوین