ویروس کرونا به چه نقاطی از بدن حمله می‌کند؟

گروه سلامت الف،   3990206076

دانشمندان "کالج سلطنتی لندن"(Imperial College London) در مطاله اخیرشان موفق به شناسایی نقاطی از بدن که ویروس کرونا می‌تواند از آن طریق به راحتی وارد بدن شود، شده‌اند.

ویروس کرونا به چه نقاطی از بدن حمله می‌کند؟

به گزارش ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، دانشمندان نقاط عفونت اولیه کروناویروس سندرم حاد تنفسی۲ در بینی و چشم‌ها را شناسایی کرده‌اند. آنها موفق به شناسایی گیرنده‌هایی در روده‌ها و اندام‌های حیاتی مانند قلب نیز شده‌اند. دانشمندان انگلیسی در تلاشند تا نقشه‌ای از بدن انسان تهیه کنند تا بتوانند بهتر درک کنند که چگونه ویروس کرونا وارد سلول‌های بدن انسان می‌شود.

دانشمندان موفق به شناسایی دو نوع سلول به نام‌های "جام‌یاخته"(goblet) و "اپی تلیوم تنفسی"(ciliated) در بینی شده‌اند که این سلول‌ها نقاط مهمی برای ورود ویروس و آغاز عفونت ناشی از بیماری کووید-۱۹ محسوب می‌شوند. این سلول‌ها میزان بالایی از پروتئین‌های ورودی که ویروس کووید-۱۹ برای ورود به سلول‌های ما از آن استفاده می‌کند را دارا هستند.

جام‌یاخته‌ها یا سلول‌های جامی یاخته‌های غده‌ای ستونی از دسته یاخته‌های بافت پوششی می‌باشند که در برون‌ریزی تراوشه‌ها(مواد اصلی تشکیل‌دهندهٔ مخاط) نقش دارند. نام این یاخته از روی شکل جام‌مانند آنها برگرفته شده‌ است.

اپی تلیوم تنفسی یک نوع اپی تلیوم است که بخش عمده حفرات بینی و قسمت هدایتی سیستم تنفسی را مفروش می‌کند. این اپی تلیوم به منظور مرطوب کردن و حفاظت از راه‌های هوایی به کار می‌رود. این اپی تلیوم همچنین به عنوان یک سد در برابر عوامل بیماری زا(پاتوژن) و ذرات خارجی از ایجاد عفونت و آسیب بافتی عمل می‌کند.

کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ برای ورود به سلول‌های انسانی به دو پروتئین اساسی بنام آنزیم ۲ مبدل آنژیوتانسین(Angiotensin-converting enzyme ۲) یا به اختصار ACE۲ وپروتئاز تراغشایی، سِـرین ۲( Transmembrane protease, serine ۲) نیاز دارد. اولین پروتئین گیرنده‌ای است که ویروس می‌تواند به آن متصل شود در حالیکه دومین پروتئین به اصطلاح پروتئاز است که ورود ویروس به سلول را تسهیل می‌کند. برای این مطالعه دانشمندان داده‌های ژنومی بیش از ۲۰ بافت مختلف افراد غیرآلوده را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آنها همچنین به دنبال این بودند تا دریابند کدامیک از سلول‌های تکی هر دو پروتئین ورودی نقش مهمی در وارد شدن ویروس کووید-۱۹ به سلول‌های ما دارد.

دکتر "میشلا نوسدا"(Michela Noseda) نویسنده ارشد تحقیق از کالج سلطنتی لندن گفت: ما طی این مطالعه بینش خود درباره اینکه ویروس کرونا می‌تواند چه نقاطی از بدن را مورد هدف قرار دهد، افزایش دادیم. ما حدود ۵۰۰ هزار سلول تکی قلب ۱۴ انسان را تجزیه و تحلیل کردیم و سه نوع سلول را شناسایی کردیم که ویروس با هدف قرار دادن آنها به بدن وارد می‌شود. نخستین سلول پریسیت‌ها هستند که در شبکه رگ‌های خونی کوچک در قلب یافت می‌شوند. دوم، سلول‌های عضلانی قلبی و سوم فیبروبلاست‌ها هستند. فیبروبلاست‌ها سلول‌هایی هستند که به حفظ ساختار قلب کمک می‌کنند.

دانستن این سلول‌های خاص که کرونا آنها را مورد هدف قرار می‌دهد اطلاعات حیاتی لازم را برای درک و درمان سریع این نواحی در صورت آسیب دیدن در اختیار ما قرار می‌دهد. ما دریافتیم که پروتئین گیرنده آنزیم ۲ مبدل آنژیوتانسین و پروتئاز تراغشایی، سِـرین ۲ که می‌تواند ورود کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ را تسهیل کند، در سلول‌های مختلف در اندام‌های مختلف از جمله سلول‌هایی که در قسمت داخلی بینی قرار دارند، فعال می‌شوند.

ما همچنین دریافتیم که سلول‌های جام یاخته مخاطی و سلول‌های اپی تلیوم تنفسی در بینی دارای بالاترین سطح هر دو پروتئین ویروس کرونا از بین تمام سلول‌های موجود در مجاری تنفسی هستند. این باعث می‌شود این سلول‌ها به احتمال زیاد مسیر اولیه ابتلا به ویروس باشند. دو پروتئین مهم ورودی مذکور در سلول‌های موجود در قرنیه چشم و بافت روده نیز یافت شدند.

محققان اکنون در حال ایجاد اطلس سلول‌های انسانی برای درک بهتر بیمای کووید-۱۹ هستند. دانستن این اطلاعات می‌تواند به درک بهتر شیوه انتقال ویروس کرونا کمک کند و همچنین زمینه‌ای برای توسعه درمان‌های بالقوه برای کاهش شیوع ویروس را فراهم کند.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. عملکرد مجلس دهم ؛ شما چه فکر می‌کنید؟

  2. اسباب تمسخر دینداری نشویم ...

  3. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

  4. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

  5. اردشیر زاهدی: همیشه به ایران افتخار می‌کنم/ نگذارید سلطه آمریکا و انگلیس برگردد/ حکومت پهلوی به مردم آزادی نمی‌داد‌

  6. پرونده مدیران سایپا ؛ محکومیت دو نماینده به حبس و اثبات دوباره یک ناکارآمدی

  7. با زوج خودرویی محکوم به اعدام بیشتر آشنا شوید

  8. چه زمانی سیلی بحران جمعیت را می خوریم؟!

  9. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

  10. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

  11. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

  12. محکومیت «محمد عزیزی» و «فریدون احمدی» به حبس/ حکم اعدام برای دو متهم پرونده شرکت سایپا/ استعفای وکلای پرونده طبری/ خبر تازه از پرونده حادثه هواپیمای اوکراینی

  13. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

  14. «دپوی ۳۰۰۰۰ خودرو» توسط خودروسازان «احتکار» نیست؟ + تصاویر

  15. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

  16. «عادی سازی» در شرایط کرونایی و سه شنبه‌های «جوج» در شمال !

  17. روایت روح الامینی از فاصله معنادار بین رقبای ریاست مجلس/دفاع آقاتهرانی از صادق محصولی/واپسين ماموريت فراكسيون اميد/ ائتلاف لاریجانی با اصلاح طلبان در راه است؟

  18. مروری بر ازدواج‌های سیاسی؛ از احمدی‌نژاد تا روحانی + تصاویر

  19. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

  20. نامه توکلی به دادستان تهران درباره کشت و صنعت مغان: حمایت برای جلوگیری از چپاول حقوق ملت را انتظار می‌کشیم/ از انجام تشریفات جدید پیش از نتیجه اعلام جرم دیده‌بان در دادگاه خودداری کنید

  21. قیمت‌های جدید شورای رقابت برای خودروهای داخلی اعلام شد + جدول

  22. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

  23. قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد/پراید ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان+جدول

  24. ادعای برایان هوک: ایران بین مذاکره با ترامپ یا فروپاشی اقتصادی یکی را انتخاب کند/ ایران را مهار کرده‌ایم

  25. با این تناقض ها جواب مردم را چه باید داد؟

  آخرین عناوین