ترافیک کرونایی تهران را قفل کرد/ طرح زوج یا فرد دوباره اجرا می‌شود؟

گروه اجتماعی الف،   3990202041 ۱۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

طرح ترافیک با ابلاغ ستاد مقابله با کرونا لغو شد. قرار بود با این تصمیم مسافران مترو کمتر شود ولی آمار مسافران چندان کاهش نیافت، ترافیک هم تهران را قفل کرد و حالا شورای شهری‌ها خبر از احتمال اجرای طرح زوج یا فرد داده‌اند.

ترافیک کرونایی تهران را قفل کرد/ طرح زوج یا فرد دوباره اجرا می‌شود؟

فارس نوشت: ترافیک معابر تهران را قفل کرد. این جمله، گزارشی از وضعیت ترافیک تهران نه در روزهای منتهی به پایان سال یا روز اول مهر بلکه در روزهای کرونایی است که بسیاری از خیابان‌های کشورهای مختلف جهان خالی از جمعیت شده و مردمان زیادی در قرنطینه خانگی اختیاری و اجباری هستند.

اجرای طرح ترافیک از راهکارهای مقابله با ترافیک کلان‌شهر تهران است. طرحی که با شیوع کرونا به طور کلی به حاشیه رفته و این روزها کامل لغو شده است. 

تنها روزی که در سال‌جاری طرح ترافیک اجرایی شد ۲۳ فروردین بود که با انتقاد شورای شهری‌ها و برخی کارشناسان جهت پیشگیری از کرونا و کاهش مسافران حمل و نقل عمومی به ویژه مترو حذف شد.

لغو طرح ترافیک با ابلاغ و دستور ستاد مقابله با کرونا انجام شد و  یوسف حجت، سرپرست سابق معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران هم پس از آن اعلام کرد؛ لغو طرح ترافیک تا پایان کرونا ادامه دارد.

با آغاز فعالیت بیشتر کارمندان و اصناف از ابتدای هفته جاری، ترافیک در پایتخت به شدت افزایش یافته و حتی معابر فرعی هم از این معضل در امان نمانده است. به گفته مسوولان مترو و اتوبوسرانی لغو طرح ترافیک مسافران حمل و نقل عمومی را کاهش نداده است. مسوولان برای پیشگیری از کرونا دست مردم را برای استفاده از خودروهای شخصی با لغو طرح باز گذاشته‌اند ولی ترافیک دردسر جدیدی برای پایتخت درست کرده است.

رشد ۷۵ درصدی ترافیک صدای پلیس را درآورد

سردار محمدرضا مهماندار رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ درباره ترافیک پایتخت گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد فقط در ۳۰ فروردین ۷۵ درصد نسبت به سال گذشته در محدوده مرکزی شهری ترافیک داشته‌ایم و یعنی دو برابر خودرو بیشتر وارد این محدوده شده است.

سردار مهماندار افزود: ادامه این وضعیت نه تنها مشکل محدوده شهر برای تردد را حل نمی کند بلکه می تواند مخل کسب و کار این عزیزان باشد و اگر قرار باشد مردم اینگونه بی محابا وارد شهر بشوند نمی توان چیزی را کنترل کرد.

وی اظهارداشت: نکته ای که باید به آن توجه شود این است که همه این افرادی که این روزها وارد خیابان‌ها می‌شوند کارمندان نیستند که رفت و آمدشان ضروری باشد. شاهد ادعای ما این است که اگر همه این افراد کارمند بودند نهایتا باید تا ساعت 9 صبح ترافیک را شاهد بودیم نه اینکه در بیشتر ساعات شاهد ترافیک در معابر باشیم.

مردم از خودروی تک سرنشین استفاده کنند 

ستاد مقابله با کرونا و وزارت بهداشت همچنان شهروندان را تشویق به استفاده از خودروی شخصی می‌کنند ولی چاره‌ای برای رفع معضل ترافیک ندارند. به طوری که کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت درباره گلایه‌مندی پلیس و برخی شهروندان گفت: اینکه ترافیک در شهرها افزایش یافته به دلیل استفاده مردم از خودروهای شخصی است و البته ترجیح ما این است افراد به سمت خودروی تک سرنشین بروند.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: همه دنیا به سمت بازگشایی رفته‌اند و امروزه اصلاً استثنایی نداریم و باید نکات بهداشتی را رعایت کرده و به اجرای هرچه صحیح‌تر فاصله گذاری اجتماعی بپردازیم.  

تشکیل جلسه ویژه برای کاهش بار ترافیک پایتخت

درباره تصمیم شورای شهر برای نجات تهران از ترافیک ناشی از لغو طرح ترافیک به سراغ محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران رفتیم وی درباره این موضوع به فارس گفت: امروز جلسه ای با حضور نمایندگانی از شورای شهر، معاونت حمل و نقل و استانداری تهران درباره این موضوع برگزار می‌شود و پیشنهادات نیز مطرح خواهد شد که بنده نیز در این جلسه حضور خواهم داشت.

وی با اشاره به اینکه پیشنهادات مربوط به طرح ترافیک و راهکارهای مقابله با گروه‌های ترافیکی ایجاد شده به ستاد مقابله با کرونا اعلام می‌شود، افزود: تصمیمات مناسب در این زمینه صورت می‌گیرد. 

طرح زوج یا فرد اجرایی شود

برخی شورای شهرها معتقدند طرح ترافیک نه به شکل سابق بلکه به روش دیگر باید اجرایی شود. محمد علیخانی، رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران درباره این موضوع به فارس گفت: تصمیم در این زمینه به زودی اتخاذ می‌شود چراکه ترافیک دردسرساز شده و تهران را قفل کرده است. به نظرم اجرای طرح‌هایی مانند زوج یا فرد برای شرایط اضطرار است و چون شرایط تهران اکنون به دلیل کرونا اضطراری شده می‌توان دوباره به طرح زوج یا فرد توجه کرد.

وی به کمبود اتوبوس و واگن قطارهای مترو اشاره کرد و بیان داشت: از طرفی به دلیل این کمبودها امکان اجرای فاصله گذاری اجتماعی نیست واز طرفی ترافیک با لغو طرح مشکل ساز شده لذا اجرای طرح زوج یا فرد در پایتخت شهروندان می‌توانند هم از وسیله شخصی خود استفاده کنند و هم از بار تردد در روز‌های هفته تعدیل شود و ما این پیشنهاد را به ستاد کرونا و شورای ترافیک تهران اعلام می‌کنیم.

لغو طرح ترافیک باید ادامه یابد

زهرا نژاد بهرام، عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران درباره ترافیک تهران گفت: نظر من ادامه لغو طرح ترافیک است و در حال حاضر برای تردد در محدوده طرح کاهش و طرح آلودگی هوا عوارضی از شهروندان اخذ نمی‌شود.

عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران تأکید کرد: در صورت افزایش مسافران مترو احتمال شیوع کرونا بیشتر می‌شود و از آنجایی که سلامت شهروندان اولویت مدیریت شهری است لغو طرح ترافیک باید ادامه یابد.

گزینه‌های جایگزین طرح ترافیک روی میز آقای معاون

سید مناف هاشمی نیز که به تازگی سکان  معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران را برعهده گرفته است، درباره ترافیک اظهارداشت:دو مقوله «کنترل ترافیک» و «کاهش آلودگی هوا» به عنوان دو مطالبه اصلی شهروندان از مجموعه مدیریت شهری محسوب می‌شود که رفع این دو معضل، محور اقدامات مجموعه حمل و نقل است.

وی افزود: به عنوان مثال؛ اکنون که در شرایط حساس کنونی و به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، طرح‌های ترافیکی اجرا نمی‌شود، به روایت پلیس راهور تهران بیش از ۷۰ درصد بار ترافیکی سطح شهر افزایش یافته است که نشان می‌دهد باید تصمیماتی در این حوزه گرفته شود که آرامش و آسایش، امنیت و ایمنی، ارتقای کیفیت زندگی و در نهایت، کاهش آلودگی هوا و کنترل ترافیک را برای شهروندان به ارمغان آورد.

تمهیدات ترافیکی جدید چه زمانی ابلاغ می‌شود؟

طبق اعلام وزارت بهداشت و ستاد مقابله با کرونا کرونا تاکنون در کشور مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۸۳۵۰۵ نفر رسیده و تاکنون ۵۲۰۹ نفر از بیماران، جان باخته و دیگر در بین ما نیستند البته هرجند آمار متوفیان و مبتلایان در روزهای اخیر کاهش یافته ولی همچنان خطر کرونا به قوت خود باقی است و برخی مسوولان نسبت به موج دوم این بیماری با افزایش ترددهای شهری و بین شهری طی دو هفته آینده هشدار داده‌اند. 

حالا باید دید مسوولان شهری، شورای ترافیک و ستاد مقابله با کرونا چه تصمیم جدیدی در مورد معضل ترافیک در پایتخت با توجه به کمبود ناوگان حمل و نقل عمومی می‌گیرند به صورتی که هم آمار مسافران مترو افزایش نیابد و هم ترافیک تهران را قفل نکند.

دیدگاه کاربران

آریابان۱۴۲۱۸۹۴۱۰:۴۲:۳۰ ۱۳۹۹/۲/۲
این کرونا چی کرده !!!!!! "سخنگوی وزارت بهداشت گفت:.......... ترجیح ما این است افراد به سمت خودروی تک سرنشین !!!!!!!!!!!!!!! بروند."
فالانژ۱۴۲۱۹۱۳۱۰:۵۵:۱۸ ۱۳۹۹/۲/۲
جناب مهندس کارمندارو یک سوم بفرستید اداره ترافیک حل میشه کارمند و کارگر و شغل ازاد کلا ریختید کف خیابون الا میگید شلوغ شده اینایی که 6 صبح تو خیابونن پارک و سینما که نمیرن خداوکیلی این تصمیمات. رو چه حسابی میگیرین. والااااا.
ناشناس۱۴۲۱۹۲۷۱۱:۰۱:۵۰ ۱۳۹۹/۲/۲
استاد! دانشمند! آقا! اگر زوج یا فرد انجام شود پس توصیه موکد ستاد مقابله با کرونا برای استفاده از وسیله نقلیه شخصی چه میشود؟ یعنی پلاک زوجها روزهای زوج بروند سرکار؟ روزهای فرد را چه کنند؟
ناشناس۱۴۲۱۹۵۸۱۱:۲۳:۴۲ ۱۳۹۹/۲/۲
اولین طرحی که به فکر مسولان محترم می رسد انشالله اخذ عوارض و اعمال جریمه نباشد بسیاری شاید خودشان سالم و قوی بنیه باشند اما با پدر و مادر و کودکان خود زندگی می کنند و به خاطر انان باید بسیار مراقب سلامتی خودشان هم باشند لطفا کمی فکر کنید بعد تصمیم بگیرید
سید۱۴۲۱۹۶۸۱۱:۴۱:۴۸ ۱۳۹۹/۲/۲
برای بازاری فرقی نداره با تاکسی خودش میره اگه زرنگ هستید یه تحقیق راجع به حجره داران تاکسی دار نمایید
ناشناس۱۴۲۲۰۶۳۱۲:۵۹:۴۱ ۱۳۹۹/۲/۲
همه جارابازکردید بعد میگید ترافیک شده کرونا رفت قرنطینه نیم بند تون هم چه معنایی دارد؟؟؟؟؟؟ مال قرون وسطی هست روزی صدنفریابیشتر هم بمیرنند موضوع مهمی نیست؟؟؟؟؟ کرونا فقط روز سیزده به در بود که اون روز هم بدر نشد وکرونا دیگه این ورا افتابی نمیشه؟؟؟؟"!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۱۴۲۲۰۷۸۱۳:۰۸:۵۵ ۱۳۹۹/۲/۲
سید مناف هاشمی به علت بی مسئولیتی و بی کفایتی در ماجرای سیل گلستان را بر کنار میکنند(مثلا) بعد پست معاونت شهرداری تهران را به او میدهند.
ناشناس۱۴۲۲۱۵۹۱۴:۱۵:۳۰ ۱۳۹۹/۲/۲
یکی میگه از وسایل نقلیه و مترو حتی المکان استفاده نکنید. از وسیله شخص استفاده کنید. شهرداری پول کم میاره میگه طرح رو برداریم تکلیف مردم رو روشن کنید. وقتی امکانات حمل و نقل شهری ندارید ساکت باشید تا مردم از وسایل شخصی استفاده کنند.
ناشناس۱۴۲۲۲۱۰۱۴:۵۹:۲۳ ۱۳۹۹/۲/۲
ولي مفازه داران وساير كسبه بعد ساعت نه
ناشناس۱۴۲۲۲۴۴۱۵:۲۶:۴۰ ۱۳۹۹/۲/۲
کنترل ترافیک مشکل نیست بلکه دنبال دریافت پول هستند این آقایان چون درآمد شهرداری کاهش یافته بعد با کدام فاصله گذاری از مترو و اتوبوس استفاده کنیم
ناشناس۱۴۲۲۲۷۷۱۵:۵۱:۲۰ ۱۳۹۹/۲/۲
مردم چکار کنند؟ سوار اتوبوس و مترو شوند و سر کار بروند؟ اینطوری که همه کرونا می گیرند. حضور در محیط کار را نوبتی کنید تا حدی مشکل کم می شود.
ناشناس۱۴۲۲۴۰۳۱۷:۳۰:۵۲ ۱۳۹۹/۲/۲
ساعت کار ادرات دولتی و خصوصی تنظیم شود و به جای انکه دقیقا منطبق بر هم باشد با فاصله یک ساعته تنظیم شود. بخش مهم از ترافیک مربوط به چند ساعت خاص است.

پربحث‌های هفته

 1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 2. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 3. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 4. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 5. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 6. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 7. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 8. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 9. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 10. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 11. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 12. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 13. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 14. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 15. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 16. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 17. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 18. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 19. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 20. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 21. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 22. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 23. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

 24. ریشه قتل دختر ۱۴ ساله تالشی اختلافات مذهبی نیست

 25. غیزانیه از نمای نزدیک

پربحث‌های اخیر

  آخرین عناوین