حریرچی: مرگ و میر کرونا در میان فقرا بیشتر است

گروه سیاسی الف،   3990123070

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: شواهد جدید نشان ‌می دهد که مرگ و میر کرونا در میان فقرا بیشتر است.

حریرچی: مرگ و میر کرونا در میان فقرا بیشتر است

به گزارش ایلنا، معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در نشست خبری با اصحاب رسانه از طریق ویدئو کنفرانس، گفت: شواهد جدید نشان ‌می دهد که مرگ و میر کرونا در فقرا بیشتر است و به این علت است که آنها دسترسی کم‌تری به وسائل بهداشتی و خدمات درمانی دارند. همچنین، تاثیر اقتصادی آن بر فقرا بیش از سرمایه‌داران است. آنهایی که در معرض از دست دادن شغل هستند و آنهایی که روزمزد کار می‌‌کنند، آسیب بیشتری از وضعیت می‌بینند. دولت همزمان با کرونا و این معضل نیز مقابله می‌کند. اما به دلیل کاهش قیمت نفت محدودیت ما بیشتر شده است که در این وضعیت نقش مردم و انجمن‌های خیریه در این وضعیت را پررنگ می‌کند.

معاون کل وزارت بهداشت افزود: اخیرا مراجعه به بیمارستان‌ها به دلیل ترس از ابتلا توسط بیماران غیرکرونا کاهش پیدا کرده است. این به خاطر کرونا و بسته شدن مراکز خصوصی است. با توجه به شرایط کنونی و سیاست‌های وزارت بهداشت، قریب به اتفاق مراکز عمومی و عمده مراکز خصوصی پزشکی، فعالیت خود را طی هفته روبرو شروع خواهند کرد. موارد غیراورژانس مانند دندان‌پزشکی باید با دقت بیشتری مراجعه شود.

حریرچی گفت: استفاده از ماسک برای بیماران کووید19 ضروری است. گرچه اخیرا شواهدی برای استفاده از ماسک مطرح شده است. اما اگر به جمله دقیق سازمان بهداشت جهانی رجوع کنیم، گفته شده است، اگر شما فرد سالمی هستید، توصیه می‌شود زمانی از ماسک استفاده کنید که از فرد مبتلا به کووید19 مراقبت می‌کنید. ماسک‌های خانگی کارایی بیشتری دارند و طریقه ساختن آن در سایت وزارت بهداشت وجود دارد.کارشناسان سازمان جهانی بهداشت اظهار کرده‌اند که زمانی می‌توانیم محدودیت‌ها را برداریم که راه‌های جایگزین برای پیشگیری و سرکوب ویروس داشته باشیم.

حریرچی گفت: حمل‌ونقل عمومی، عامل 26.5 درصد از ابتلای به کرونا است. عوامل دیگر از 2 درصد تا 7 درصد بوده است و همچنین مدارس 11.5 درصد بوده است. حمل و نقل عمومی می‌تواند عامل شیوع زیادی شود. آنچه از نظر تئوریک و عملی تمهید شده است، تدابیر خوبی است. اما این را باید ارزیابی کنیم که هر تصمیمی عملیاتی می‌شود یا خیر؟ ما نمی‌توانیم درصد بالایی از مشاغل را بازگشائی کنیم ولی بدون افزایش وسائل حمل ونقل عمومی، از مردم انتظار داشته باشیم که رعایت کنند. اگر از هفته بعد مغازه‌های کم ریسک باز شوند و بعد از آن گسترش یابند، ما نگرانی خطر فضای مشاغل و حمل و نقل را خواهیم داشت. در این رابطه همکاری خوبی شده است، اما مهم است که حداقل  در زمان اوج ترافیک، وسائل حمل و نقل بیشتر شود.

معاون کل وزارت بهداشت، بیان کرد: اگر واکسن کشف نشود، اگر واکسن به دسترسی عموم مردم نرسد و اگر ویروس خود به خود ضعیف نشود، ویروس خواهد ماند. اگر واکسن و داروی موثر هم برای آن پیدا نشود، تبدیل به چیزی مانند آنفولانزا می‌شود. مهم این است که اپیدمی را در شرایط فعلی کنترل کنیم. تا پس از آن با طولانی‌تر شدن عمر تحقیقات بتوانیم نظراتی قطعی تر بدهیم.

حریرچی گفت: در شرایطی که مردم نگران رفتن به بیمارستان‌ها هستند، باید از این امکان یعنی درمان از راه دور یا با فاصله استفاده کنیم. این کار باید پیشتر می‌شد و در کل هزینه درمان را هم کاهش می‌دهد. البته این به زیرساخت هوشمند بیشتری نیاز دارد. بنابراین از جامعه درمانی کشور می‌‌خواهیم به این شیوه درمانی توجه بیشتری کنند.

وی افزود: ادعاهای در رابطه با کشف داروهای کرونا، موضوعات غیراختصاصی است. این داروها داروهای بیماران عفونی دیگر هستند، که موثرترین آنها، تنها می‌تواند 40 درصد تاثیر داشته باشد و یک روز دوران بستری را کاهش دهد.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بیان کرد: نتیجه ما نشان داده است که منحنی ابتلا و مرگ و میر ما کاهش پیدا کرده است و بر مبنای پروتکل‌های مدیریت این بیماری، برای ایران موفقیت آمیز بوده است. ممکن است در آخر اردیبهشت بتوانیم ویروس را کنترل کنیم. این به معنای حتمی بودن یا نداشتن بیمار نیست و همچنین ادعای کنترل آن نیست. تمام این‌‌ها به کشف واکسن، آب و هوا و جهش‌های خود ویروس بستگی دارد.

معاون کل وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، گفت: در رابطه با بازگشائی مدارس و دانشگاه‌ها، همین طور که رئیس جمهور گفت، عجله‌ای وجود ندارد. اولویت ما تولید کشور است.

وی افزود: برخلاف گزارشات سابق، کودکان و جوانان به کرونا مبتلا می‌شوند. بنابراین شدیدترین منتقل کننده‌های ویروس، جوانان بدون علائم هستند. بنابراین، ما بازگشائی مدارس و دانشگاه‌ها و دیگر اصناف را گام به گام انجام می‌دهیم.

حریرچی در رابطه با تعدیل پرستاران توسط بیمارستان‌های خصوصی گفت: بخش خصوصی در تمام دنیا تابع ملاحظات اقتصادی خاص خود است. همچنین در کل دنیا، بخش‌‌های خصوصی زیادی نیروهای خود را تعدیل کردند که متولی آن وزارت رفاه است و قانون کار در این رابطه حاکم است. ما در این رابطه کارویژه ای نداریم. تنها می‌توانیم به بیمارستان‌های خصوصی توصیه کنیم در دوره مشکلات با همدیگر مدارا کنید.

حریرچی گفت: اینکه در یک شهر، تمام زباله‌ها را ضدعفونی تلقی کنیم، هزینه مناسب و اقدامات مناسبی می‌خواهد. همچنین از دیروز که سامانه مشاغل باز شده است، حدود 300 هزار از مشاغل دستورالعمل‌های خود را دریافت کرده‌اند.

معاون کل وزارت بهداشت، اظهار کرد: بنا بر پیش‌بینی‌‌های ما با توجه به اقدام بازگشائی‌های اصناف، تا آخر اردیبهشت، با پیک صعودی روبرو نخواهیم بود. مگر آنکه اتفاق متفاوتی رخ دهد که پیش‌بینی‌هایی برای آن‌هم انجام شده است.

پربحث‌های هفته

 1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 2. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 3. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 4. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 5. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 6. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 7. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 8. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 9. صحنه آهسته انفجار بیروت

 10. عادی سازی روابط اعراب با رژیم صهیونیستی رسما کلید خورد / «توافق ننگین» امارات و اسرائیل برای عادی سازی

 11. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 12. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 13. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 15. واکسن روسی کرونا و فرهنگ ترجیح جمع بر فرد

 16. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 17. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 18. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 19. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 20. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 21. دختر ربایی و زیر گرفتن مامور پلیس در مشهد

 22. بازی با اعصاب مردم!

 23. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 24. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

 25. هفته ای که کنکوری ها در آن نقره داغ شدند !

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 2. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 3. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 4. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 5. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 6. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 7. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 8. بازی با اعصاب مردم!

 9. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

 10. کدخدایی: توصیه می‌شود کسانی که در دوران قبل صلاحیت‌شان تایید نشده، در انتخابات ۱۴۰۰ شرکت نکنند/ مرحله دوم انتخابات مجلس با رعایت اصول بهداشتی برگزار می‌شود

 11. بیژن مقدم : آقای فتاح رسما و شفاف اعلام کند که قصد کاندیداتوری ندارد

 12. انتقاد حسین شریعتمداری از فتاح/مخالفت با حضور روحانی در مجلس/پذیرش اعاده دادرسی مرتضوی/ پاسخ آذری‌جهرمی به یک شایعه/ احمدی‌نژاد به تاریخ پیوسته است

 13. روحانی برای مقابله با کرونا، «شفا» را به مردم پیشنهاد کرد/افشاگری تکان‌دهنده فتاح/نادران: گشایش اقتصادی یک فاجعه است

 14. طرح استیضاح وزیر نفت در مجلس یازدهم کلید خورد

 15. موسوی لارگانی: رفتار مغرورانه رئیس‌جمهور با مجلس باعث شد وزیر پیشنهادی صمت رای نیاورد

 16. توئیت کنایه‌آمیز آشنا: غرور قربانی گرفت

 17. توضیحات نیروی دریایی ارتش پیرامون اظهارات فتاح

 18. انگشت اتهام به سمت فتاح گرفته شد؛ چرا صورت مالی بنیاد مستضعفان شفاف و به روز نیست؟

 19. مجلس به مدرس خیابانی رای اعتماد نداد

 20. انتقاد نادران از وعده گشایش اقتصادی روحانی

 21. عضو مجمع تشخیص: آمریکا می‌خواهد مردم را از انقلاب خسته کند/ گرانی‌ها به کجا می‌خواهد برسد

 22. شمخانی: نمی‌توان نماز را با علی و نهار را با معاویه بود

 23. تغییر نظر وزارت علوم درباره تعویق زمان کنکور با دستور رئیس جمهور

 24. اقدام گوگل علیه ایران

 25. جزئیاتی از آسانسور پرماجرای کاخ مرمر + عکس

آخرین عناوین