سازمان ملل: ایران کشوری نمونه در تضمین حق سلامتی زندانیان است

گروه جهان الف،   3990117131

ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در تبیین «سراب حقوق بشر غربی» و «حقیقت کرامت انسانی اسلامی» در تضمین حق سلامتی زندانیان در دوره‌ی شیوع کرونا، بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش مهر، متن بیانیه به شرح ذیل است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

برتری منافع اقتصادی بر حق حیات انسان‌ها در حقوق بشر غربی

مروری بر رفتار تاریخی غربی‌ها در قبال حقوق ملت‌ها، حقیقت نگرش ضدانسانی آنها به انسانیت و بشریت را هویدا می‌کند. دولت‌های غربی که سابقه‌ی کشتار میلیون‌ها انسان بی‌گناه را در پرونده‌ی حقوق بشری خود دارند، همواره تلاش می‌کنند با ابزار رسانه و اغوای ملت‌ها خود را مدافع حقوق بشر و کشورهای مستقل را ناقض حقوق انسان‌ها معرفی کنند. این رفتار غربی‌ها صرفاً یک تاکتیک مقطعی و یا خطای موردی نیست، بلکه "اصالت منافع صاحبان قدرت و ثروت" است که هیچ جایی برای انسان و حقوق بشر در فرهنگ لیبرالیسم حاکم بر این کشورها باقی نمی‌گذارد. همین نگرش است که غربی‌ها با نهایت گستاخی از اشغالگری صهیونیست‌ها، از تجاوزگری سعودی‌ها و از وحشی‌گری تروریست‌ها با همه‌ی ظرفیت حمایت و پشتیبانی کرده و می‌کنند و از همین‌رو نیز هنگامی که از ناکامی سیاست‌های خود در منطقه‌ی غرب آسیا سخن می‌گویند، فقط برای هدررفت ۷ هزار میلیارد دلار پول صاحبان صنایع و کارتل‌ها و تراست‌های اقتصادی امریکا شیون و زاری می‌کنند، ولی در همان حال به سلب حق قتل میلیون‌ها انسان بی‌گناه ناشی از سیاست‌ها و اقدام‌های تجاوزگرانه و زیاده‌خواهانه‌شان، هیچ اشاره‌ای نمی‌کنند، چراکه در مقابل منفعت مادی صاحبان قدرت و ثروت، نه‌تنها "حقوق انسان‌ها" هیچ اهمیتی ندارد، بلکه حتی "خود انسان" نیز هیچ ارزشی ندارد.

کرونا نقاب حقوق بشری امریکا را برداشت

شیوع ویروس کرونا بار دیگر پرده‌ها را کنار زد و نقاب تقلبی حمایت از حقوق بشر را از چهره‌ی ضدانسانی دولت‌های غربی به ویژه امریکایی‌ها برگرفت و به همه ی ساده اندیشان نیز ثابت کرد که در مقابل منافع سرمایه داران حاکم بر نظام‌های لیبرالیستی هیچ چیز، حتی حق حیات شهروندان خودشان هم ارزشی ندارد. در همین چارچوب نیز رئیس جمهور بزرگ‌ترین کشور سرمایه داری جهان، علناً بر اولویت و برتری منافع اقتصادی لابی قدرت و ثروت بر جان شهروندان امریکایی تأکید نمود و رسماً اعلام کرد: «این کشور برای تعطیلی ساخته نشده و نمی‌شود درمان پرهزینه تر از خود مشکل (ویروس کرونا) باشد». همین نگاه ضدانسانی موجب شد که امریکا که جز آخرین کشورهایی بود که ویروس کرونا به آن سرایت کرد و می‌توانست با بهره گیری از تجربه‌ی دیگر کشورها بسیار بهتر از جان شهروندان خود صیانت کند، امروز جایگاه نخست جهانی در میزان تلفات انسانی را احراز کرده است.

حذف حق حیات انسان در غرب با حذف خدا از زندگی اجتماعی

اکنون که هر روز اخبار سرقت محموله‌های پزشکی و درمانی دولت‌های غربی از یکدیگر به گوش می‌رسد، بیش از هر چیز دیگری آموزه‌ی پیر روشن ضمیر جماران سلام الله علیه به ذهن تداعی می‌شود که قدرت‌های غربی را به گرگ‌هایی تشبیه فرمود که شب‌ها هنگام خواب از ترس اینکه گرگی دیگری را ندرد، رویشان را به هم می‌کنند. همه ی این فجایع انسانی، ریشه در حذف خدا و دین خدا از زندگی شخصی و اجتماعی انسان‌ها در فرهنگ لیبرالیسم دارد. امروز بیش از هر زمان دیگری دروغ غربی‌ها مبنی بر اینکه با حذف خدا قصد دارند تا انسان را بر کرسی خدایی بنشانند، روشن شده و همگان فهمیده اند که با جایگزینی انسان به جای خدا، نه تنها "حیات معنوی" انسان‌ها از بین می‌رود، بلکه از "حیات مادی" آنها نیز چیزی باقی نمی‌ماند. لیبرالیسم با حذف خدا از صحنه‌ی حیات اجتماعی، عملاً خود انسان‌ها را از عرصه‌ی زندگی حذف کرده است.

ابتکارهای قوه‌ی قضائیه برای صیانت از حقوق عامه در دوران کرونا

جمهوری اسلامی ایران از ابتدای کشف و شناسایی کرونا اقدام‌های گسترده ای در زمینه‌ی کنترل و مدیریت شیوع این ویروس، برای حفاظت از همه ی شهروندان از جمله چند میلیون اتباع خارجی مقیم ایران انجام داد. قوه‌ی قضائیه جمهوری اسلامی ایران بر اساس مسئولیت خود در پرتو تعالیم دینی برای بسط عدالت و به منظور صیانت از کرامت انسانی از آغاز شیوع ویروس کرونا در سه محور "برخورد با محتکران اقلام بهداشتی و دارویی مرتبط با این ویروس"، پیشگیری از ابتلای مراجعه‌کنندگان به محاکم به این ویروس" و "پیشگیری از شیوع کرونا در زندان‌ها" تدابیری را برای حفاظت از سلامت زندانیان و نیز آرامش‌بخشی به خانواده‌های آنها اتخاذ نمود که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

قوه‌ی قضائیه جمهوری اسلامی ایران از آغاز شیوع ویروس کرونا، تدابیری جدی

۱. صدور بخشنامه‌ی رئیس قوه‌ی قضائیه برای حفاظت زندان‌های کشور در مقابل شیوع ویروس کرونا،

۲. تعلیق تمام فعالیت‌های اجتماع‌محور در زندان‌های کشور،

۳. ضدعفونی کردن روزانه و مستمر بخش‌ها و وسایل مورد استفاده‌ی زندانیان،

۴. قراردادن وسایل بهداشتی بیشتر در دسترس زندانیان،

۵. ارائه ی آموزش‌های لازم به زندانیان و زندان‌بانان برای افزایش خودمراقبتی،

۶. تشکیل کمیته‌های سلامت برای کنترل و مراقبت از وضعیت سلامت زندانیان و شناسایی افراد در معرض خطر،

۷. توقف اعزام‌های غیرضروری زندانیان به مراجع قضائی،

۸. کنترل ویژه ی مواد غذایی در بدو ورود به زندان‌ها،

۹. خودداری از اعزام محکومان به زندان‌ها تا پایان فروردین‌ماه،

۱۰. تشکیل شیفت‌های شبانه‌روزی برای پذیرش وثیقه و اعطای مرخصی و جداسازی زندانیان دارای بیماری‌های زمینه‌ای

۱۱. اعطای مرخصی یک ماهه به زندانیان

تبلور کرامت انسانی اسلامی در بی نظیرترین ابتکار قوه‌ی قضائیه در جهان

در این میان ابتکار اعطای مرخصی به حدود یک‌صد هزار زندانی از جمله بی‌نظیرترین اقدام‌های قوه‌ی قضائیه در سطح جهان است تا جایی میشل باچلت، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد به آن اذعان نموده و از اقدام قوه‌ی قضاییه ی جمهوری اسلامی ایران استقبال کرده است. وی در بیانیه ی اخیر خود جمهوری اسلامی ایران را به عنوان کشوری نمونه در زمینه‌ی کاهش جمعیت زندان‌ها برای مقابله با شیوع کرونا و تضمین حق سلامتی زندانیان معرفی کرد. این در حالی است که به دلیل حاکمیت پول و سرمایه بر مناسبات حکومتی رژیم امریکا، بخش زیادی از زندان‌های این کشور در اختیار بخش خصوصی بوده و این شرکت‌ها نیز از زندانیان به عنوان نیروی کار اجباری استفاده کرده و به دلیل درآمدزایی زندانیان برای صاحبان سرمایه، زمینه‌ای برای آزادی موقت زندانیان امریکایی وجود نداشته و حتی زندانیان پُرریسک و در معرض خطر ابتلاء به کرونا نیز مشمول مرخصی از زندان نشده اند.

مسئولیت دولت امریکا در تضمین سلامت ایرانیان دربند در زندان‌های این کشور

ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران ضمن تأکید بر مسئولیت‌های دولت امریکا برای تضمین سلامت شهروندان ایرانی دربند در زندان‌های این کشور، از حق این دسته از ایرانیان برای خروج از امریکا در دوره‌ی پُرخطر شیوع ویروس کرونا حمایت نموده و از سازمان‌های مسئول بین‌المللی به ویژه سازمان ملل متحد و بالاخص کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌خواهد تا به مسئولیت‌های خود در صیانت از حقوق ایرانیان دربند در زندان‌های امریکا عمل نموده و اجازه ندهند رویکرد ضدحقوق بشری رژیم امریکا بیش از این حق حیات و حق سلامت ایرانیان در زندان‌های امریکا را تهدید نماید.

آمادگی ایران برای انتقال تجربه در صیانت از کرامت انسانی

در پایان، ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران، بار دیگر آمادگی خود را برای به اشتراک گذاشتن تجارب جمهوری اسلامی ایران در صیانت از کرامت انسانی و تأمین حقوق بشر با سازمان‌های بین المللی به ویژه سازمان ملل متحد و نیز کشورهای مختلف اعلام نموده و همه‌ی طرف‌های مسئول در جامعه‌ی جهانی را به بکارگیری تجارب مثبت و منحصر به فرد جمهوری اسلامی ایران در این زمینه دعوت می‌کند.»

پربحث‌های هفته

 1. عملکرد مجلس دهم ؛ شما چه فکر می‌کنید؟

 2. اسباب تمسخر دینداری نشویم ...

 3. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 4. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

 5. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 6. اردشیر زاهدی: همیشه به ایران افتخار می‌کنم/ نگذارید سلطه آمریکا و انگلیس برگردد/ حکومت پهلوی به مردم آزادی نمی‌داد‌

 7. پرونده مدیران سایپا ؛ محکومیت دو نماینده به حبس و اثبات دوباره یک ناکارآمدی

 8. با زوج خودرویی محکوم به اعدام بیشتر آشنا شوید

 9. چه زمانی سیلی بحران جمعیت را می خوریم؟!

 10. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 11. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

 12. محکومیت «محمد عزیزی» و «فریدون احمدی» به حبس/ حکم اعدام برای دو متهم پرونده شرکت سایپا/ استعفای وکلای پرونده طبری/ خبر تازه از پرونده حادثه هواپیمای اوکراینی

 13. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 14. «دپوی ۳۰۰۰۰ خودرو» توسط خودروسازان «احتکار» نیست؟ + تصاویر

 15. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 16. «عادی سازی» در شرایط کرونایی و سه شنبه‌های «جوج» در شمال !

 17. روایت روح الامینی از فاصله معنادار بین رقبای ریاست مجلس/دفاع آقاتهرانی از صادق محصولی/واپسين ماموريت فراكسيون اميد/ ائتلاف لاریجانی با اصلاح طلبان در راه است؟

 18. مروری بر ازدواج‌های سیاسی؛ از احمدی‌نژاد تا روحانی + تصاویر

 19. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 20. نامه توکلی به دادستان تهران درباره کشت و صنعت مغان: حمایت برای جلوگیری از چپاول حقوق ملت را انتظار می‌کشیم/ از انجام تشریفات جدید پیش از نتیجه اعلام جرم دیده‌بان در دادگاه خودداری کنید

 21. قیمت‌های جدید شورای رقابت برای خودروهای داخلی اعلام شد + جدول

 22. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

 23. قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد/پراید ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان+جدول

 24. ادعای برایان هوک: ایران بین مذاکره با ترامپ یا فروپاشی اقتصادی یکی را انتخاب کند/ ایران را مهار کرده‌ایم

 25. با این تناقض ها جواب مردم را چه باید داد؟

آخرین عناوین