عملیات برق‌آسای یمنی‌ها علیه متجاوزان؛ شلیکی که بر قلب ریاض نشست

گروه جهان الف،   3990117006

به‌رغم فرافکنی های اخیر مقامات عربستان، به نظر می رسد که عملیات برق آسای اخیر نیروهای مقاومت یمن علیه مواضع حساس در شهر «ریاض» مسئولان سعودی را به کلی در شوک فرو بُرده است.

 

به گزارش مهر، آخرین اخبار و گزارش‌ها حاکی از آن است که مقامات رژیم سعودی علیرغم فرافکنی‌ها و دروغ پردازی‌های‌شان، هنوز از شوک عملیات بزرگ، کوبنده و برق آسای نیروهای مقاومت یمن علیه مواضع حساس خود در شهر «ریاض» خارج نشده اند.

طی روزهای اخیر، ارتش و کمیته‌های مردمی یمن اهداف حساسی را در شهر «ریاض» هدف قرار دادند. این درحالی است که مقامات عربستان سعودی مدعی شده اند که موشک‌های شلیک شده توسط یمنی‌ها به وسیله سامانه‌های پدافندی رهگیری و ساقط شده اند. با تمامی این‌ها، جملگی گزارش‌ها حاکی از تداوم شوک وارده به مسئولان سعودی در پی عملیات برق آسای اخیرِ نیروهای یمنی است.

یمنی‌ها عملیات مذکور را به وسیله موشک‌های بالستیک و همچنین تعدادی از پهپادهای خود انجام دادند. «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن در خصوص عملیات مذکور سخنانی را مطرح کرده است. درهمین ارتباط، وی گفته است: «اهداف حساسی را در ریاض با موشک‌های ذوالفقار و شماری از پهپادهای صماد ۳ هدف قرار دادیم».

سخنگوی نیروهای مسلح یمن در ادامه اظهارات خود همچنین تأکید کرده است: «یگان موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن همزمان با ده‌ها فروند موشک بدر ۱ و پهپادهایتهاجمی قاصفِ کی -۲ مراکز مهم اقتصادی و نظامی را در استان‌های مرزی عربستان نجران،عسیر و جیزان هدف قرار دادند. به رژیم سعودی هشدار می‌دهیم اگر به تجاوزگری و محاصره یمن ادامه دهد، با عملیات دردناک و کوبنده روبرو خواهد شد».

این اظهارات سخنگوی نیروهای مسلح یمن نشان می‌دهد بر خلاف یاوه گویی های مسئولان سعودی مبنی بر رهگیری موشک‌های شلیک شده توسط یمنی‌ها، این موشک‌ها بر قلب مواضع حساس در «ریاض» نشسته و شوک بزرگی را به متجاوزان وارد کرده است. بدیهی است که عربستان سعودی به منظور حفاظت از آبروی خود و حراست از هیمنه ادعایی‌اش چاره‌ای جز کتمان واقعیت تلخی که در ریاض با آن مواجه شده است، ندارد.

اصابت شلیک‌های برق آسای یمنی‌ها به قلب مواضع سعودی در «ریاض» همچنین ناکارآمدی سامانه‌های دفاع هوایی عربستان را بار دیگر به رخ کشید و نشان داد که حتی سامانه‌های آمریکایی پاتریوت هم قادر به رهگیری موشک‌های یمنی نیستند. این همانمسأله ای است که روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» حدود ۳ سال پیش و در زمان حمله موشکی یمنی‌ها به مواضع سعودی در ریاض، بدان اذعان کرد.

در آن زمان، روزنامه مذکور با اشاره به حمله موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به مواضع سعودی در ریاض، روزنامه نیویورک تایمز به نقل از کارشناسان نظامی متخصص در امور موشکی تأیید کرده بود که موشک یمنی‌ها با دقت به هدف خورده است. این روزنامه همچنین تأکید کرده بود که سامانه پدافند هوایی پاتریوت در رهگیری موشک‌های شلیک شده توسط یمن به ریاض شکست خورده است.

در هر صورت، عملیات کوبنده یمنی‌ها شوک بزرگی به سعودی‌ها وارد کرد و از این روی متجاوزان کنترل سیاسی و نظامی خود را از دست دادند و به اقدامات جنون آمیز و بسیار خطرناک روی آوردند از جمله حملات گسترده هوایی به صنعا و الحدیده؛ به طوری که بیش از ۱۹ حمله هوایی به صنعا انجام دادند و سلسله حملاتی هم به استان الحدیده یمن انجام دادند. مقامات صنعا اعلام کرده اند که این تحرک خطرناک سعودی و این اقدامات جنونآمیز آنها قطعاً از سوی یمنی‌ها بدون پاسخ نخواهد ماند و ارتش و کمیته‌های مردمی یمن هر حمله را با عملیات کوبنده‌تر پاسخ می‌دهد و واکنشی دردناک نشان خواهد داد و طی عملیات دقیق ضربات مهلکی به عربستان در عمق اراضی آن انجام خواهد داد.

از سوی دیگر، واقعیت آن است که این عملیات گسترده علیه مواضع سعودی در ریاض حاکی از قدرت پهپادی بالای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در کنار قدرت موشکی آنهاست. با عملیاتی که توسط پهپادهای یمنی علیه اهدافِ رژیم سعودی در ریاض صورت گرفت، اکنون دیگر این رژیم هیچ شکی در قدرت پهپادی یمنی‌ها ندارد.

درحال حاضر قدرت پهپادی نیروهای یمنی به حدی است که حتی رسانه‌های آمریکایی نیز بدان اذعان دارند. درهمین ارتباط، پیشتر «وال‌استریت ژورنال» در گزارشی به نقل از منابع آگاه نوشته بود: «عملیات پهپادی انصارالله بسیار دقیق‌تر و مؤثرتر از آن چیزی صورت می‌گیرد که آمریکا و متحدان آن در منطقه به طور علنی به آن اذعان کرده‌اند و این موضوع نشان می‌دهد فناوری موجود به سرعت در حال ایجاد یک تهدید برای آمریکا و متحدان آن در منطقه است».

پر واضح است که قدرت پهپادی نیروهای یمنی در کنار قدرت موشکی آنها، معادلات قدرت در جنگ یمن را به نفع گروه‌های مقاومت تغییر داده است. امروز این قدرت پهپادی گسترده در کنار قدرت موشکی این پیام را به سعودی‌ها و متحدان آنها مخابره می‌کند که در صورت تداوم تجاوزگری در یمن، پاسخ‌های به مراتب دردناک‌تری از آنچه که تاکنون دریافت کرده‌اند، در انتظار آنهاست.

باید به این نکته توجه داشت که این اولین بار نیست که ارتش و کمیته‌های مردمی یمن مواضع حساس سعودی را به صورت دقیق مورد اصابت قرار می‌دهند، چراکه پیشتر در طول سالیان اخیر نیز این اتفاق بارها رخ داده است و یمنی‌ها قدرت موشکی و پهپادی‌شان را به رخِ دشمن تا دندان مسلح سعودی کشیده اند. به عنوان نمونه، در طول سالهای گذشته پایگاه مهم و استراتژیک «ملک خالد» در جنوب عربستان بارها به وسیله «قاصف ۲k» یمنی‌ها هدف حملات شدید قرار گرفته است.

افزون براین، حدود ۶ ماه پیش نیز «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن جزئیات «بزرگ‌ترین عملیات پهپادی» یمن در عمق خاک عربستان را اعلام کرد. وی اعلام کرد: ارتش یمن اعلام کرد با ۱۰ پهپاد تأسیسات نفتی آرامکو عربستان را هدف قرار داد. وی گفت: این عملیات در چارچوب عملیات بازدارنده شماره یک انجام شد. سریع ادامه داد: در این عملیات حوزه نفتی و پالایشگاه الشیبه از شرکت‌های وابسته به آرامکو هدف قرار گرفته است. وی همچنین از شرکت‌های خارجی خواست که از اهداف مهم در عربستان سعودی خارج شوند.

درهمین حال، در شهریور ماه بود که نیروهای یمنی با تعدادی پهپاد صماد ۳ به هدف نظامی مهم در ریاض پایتخت عربستان انجام دادند. پس از این عملیات بود که «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن اعلام کرد اهداف مهم و استراتژیک در ریاض از این پس در تیررس نیروهای مقاومت یمن قرار دارند.

بر اساس تمامی آنچه که گفته شد، ناگفته پیداست که یمنی‌ها تاکنون بارها و بارها قدرت موشکی و پهپادی خود را به رخ متجاوزان سعودی کشانده و قلب مواضع آنها به ویژه در ریاض را مورد اصابت قرار داده اند. عملیات برق آسای اخیر نیروهای مقاومت یمن نیز در چارچوب سلسله عملیات‌های سال‌های گذشته قابل تعریف و تبیین است. بنابراین، باید گفت که اقدام سعودی در تکذیب اصابت موشک‌های یمنی‌ها به اهداف خود در عربستان به یک اقدام کاملاً نخ نما تبدیل شده که حتی دوستان ریاض هم دیگر سخت می‌توانند آن را باور کنند.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

  2. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

  3. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

  4. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

  5. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

  6. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

  7. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

  8. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

  9. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

  10. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

  11. صحنه آهسته انفجار بیروت

  12. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

  13. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

  14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

  15. واکسن روسی کرونا و فرهنگ ترجیح جمع بر فرد

  16. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

  17. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

  18. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

  19. عادی سازی روابط اعراب با رژیم صهیونیستی رسما کلید خورد / «توافق ننگین» امارات و اسرائیل برای عادی سازی

  20. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

  21. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

  22. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

  23. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

  24. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

  25. دختر ربایی و زیر گرفتن مامور پلیس در مشهد

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

   2. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

   3. عادی سازی روابط اعراب با رژیم صهیونیستی رسما کلید خورد / «توافق ننگین» امارات و اسرائیل برای عادی سازی

   4. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

   5. آیا دونالد ترامپ در مرحله پيشافاشيستي است؟

   6. پوتین: نخستین واکسن کرونا در روسیه ثبت شد

   7. سهم خواهی جریان های سیاسی لبنان از کیک دولت آینده

   8. پشت پرده ناآرامی‌های بیروت پس از انفجار/ آیا انتخابات زودهنگام راه خروج لبنان از بحران‌هاست؟

   9. روایت آسوشیتدپرس از رویای «ماکرون بناپارت» در لبنان

   10. استعمارگری پشت نقاب شعر و قهوه/ چرا باید در بحث لبنان و فرانسه، ما هم دقیق شویم؟

   11. برایان هوک: ترامپ دنبال توافق جدید با ایران است

   12. وعده انتخاباتی ترامپ: اگر پیروز شوم ظرف چهار هفته توافقی با ایران خواهم داشت

   13. نشنال اینترست: برای ائتلاف بزرگ ایران- چین آماده شوید

   14. پولسازترین رشته‌های مهندسی در آمریکا کدامند؟

   15. وزارت دفاع روسیه: به هرگونه حمله موشکی، پاسخ اتمی خواهیم داد

   16. آینده تاریک سعودی‌ها به روایت میدل ایست آی

   17. عقب‌نشینی جدید واشنگتن در برابر تهران/ حذف ۳۰ پاراگراف از قطعنامه ضدایرانی

   18. بایدن، «کملا هریس» را به عنوان معاون خود انتخاب کرد

   19. چرا نام آلمان برای میانجیگری میان ایران و آمریکا به میان آمد؟

   20. موضع گیری خصمانه شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران

   21. کشتی «روسوس» چگونه باعث فاجعه انفجار بندر بیروت شد؟

   22. تل آویو و انفجار بیروت؛ دلیل خشم اسرائیلی‌ها از اظهارات ترامپ چیست؟

   23. موسوی: بیانیه دبیرکل شورای ورشکسته خلیج فارس غیرمسئولانه است

   24. نخستین تظاهرات ضددولتی پس از انفجار بیروت/ معترضان و نیروهای امنیتی زخمی شدند

   25. اعلام آمادگی دانشجویان جهادی ایران برای کمک به بازسازی بیروت

   آخرین عناوین