ایران و آمریکا در پیچ کرونا

دکتر صلاح الدین هرسنی، کارشناس مسائل بین الملل،   3990106026 ۴۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
ایران و آمریکا در پیچ کرونا

  اعلام آمادگی چند نوبته آمریکا برای کمک به ایران در حل بحران کرونا مورد مخالفت آیت الله خامنه ای قرار گرفته است.

این مخالفت بدان جهت صورت گرفت که شاید وارد شدن آمریکا در حل بحران کرونا در ایران منجر به ماندگاری و شیوع بیشتر آن شود و حتی ممکن است، ماموریتی که آمریکا در حل این بحران در ایران برای خود قائل شده است موجب تکمیل اطلاعات آنها درباره اثر گذاری این ویروس و در نتیجه دشمنی بیشتر آمریکا با ایران گردد.

اگر چه دلایل آیت الله خامنه ای در مخالفت با کمک آمریکا محل توجه و اعتناست، اما اگر نیک پنداشته شود،علت چنینی مخالفتی ریشه در مسائل دیگر دارد. در این ارتباط علت اصلی این مخالفت وجود دیوار بلند بی اعتمادی است که حتی مسائل قابل اهمیتی چون کرونا، قادر به کوتاه کردن یا فروپاشی چنین دیواری نیست.

البته این بی اعتمادی محصول رفتار های خصومت زای آمریکا در قبال ایران است که نمونه های اخیر آن با خروج از برجام و اعمال تحریم چند جانبه علیه ایران خود را نشان داده است. جدای از این بی اعتمادی، مشکل دیگری چون رفتار های پارادوکسیکال و متناقض آمریکا در رفتار با ایران بر وخامت اوضاع افزوده است.

واشنگتن از یک طرف اعلام می کند که مسئولانش در کنار مردم ایران هستند و حتی تبریک نوروزی ارسال می کنند، اما همزمان به ایران آزاری و اقدامات ایذایی مانند اعمال بزرگترین تحریم ها علیه ایران دست میزند. در حقیقت به نظر می رسد که اعلام آمادگی آمریکا با نوع رفتاری که با ایران دارد، بیشتر یک موضع اعلامی و شعاری است و با موضع اعمالی فرسنگ ها فاصله دارد.

بدیهی است که آمریکا برای راستی آزمایی و صدق ادعا های خود در کمک به بحران کرونا باید از موضع اعلامی خارج شود. در این ارتباط اگر آمریکا خواهان همکاری گرایی با ایران در حل بحران کروناست، برداشتن نظام تحریم ها و باز گشایی و رفع انسداد کانال های مالی می تواند مهمترین کمک آمریکا به ایران در حل بحران کرونا باشد و این اقدام لا اقل در ورود مستقیم کادر درمانی و پزشکی آمریکا به ایران مسیر ساده تر و کم هزینه تری است.

بغرنج تر و اسفناک تر آنکه آمریکا با چنین ادعای بشر دوستانه ای که در باره ایران اعلام کرده است، حتی مایل به همکاری اروپا با ایران نیست و بارها و به کرات به مقامات اروپا بابت راه اندازی سازوکار مالی یا همان اینستکس هشدار داده است.

از طرف دیگر، برخی از شواهد و نشانه ها حکایت از آن دارند که اعلام آمادگی آمریکا قبل از آنکه مصرف درمانی و بهداشتی در حل بحران کرونا در ایران داشته باشد، بیشتر مصرف تبلیغاتی و انتخاباتی دارد. در واقع ترامپ با این اعلام آمادگی تلاش دارد که از ظرفیت های کرونا پلی برای مناسبات دیپلماتیک در رابطه با ایران و در نتیجه پر بار شدن کارنامه سیاست خارجی خود بسازد، هر چند که چنین ظرفیتی با فرصت سازی ایران در اساس قابل انکار و منتفی نیست و شاید بتواند همانند دیپلماسی پینگ پنگ 1970 در روابط پکن و واشنگتن، فصلی جدید در روابط دیپلماسی تهران- واشنگتن باز کند. اما بحث تردید ها بابت آمادگی های آمریکا در حل بحران کرونا در ایران از یک طرف و بحثی که ایران در حل بحران کرونا سخت بدان نیازمند است، مسئله دیگری است که باید جدی گرفته شود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۸۷۷۲۴۱۲:۰۵:۵۱ ۱۳۹۹/۱/۶
دیروز 11000 نفر به آمار مبتلایان کرونا در امریکا اضافه شد یعنی یانکی ها خودشون به شدت درگیر بحران کرونا هستن و به کمک احتیاج دارند.
ناشناس۱۳۸۷۷۲۶۱۲:۰۶:۵۲ ۱۳۹۹/۱/۶
امریکایی ها اگر واقعا"حُسن نیت دارند تحریم های غذا و دارو را بردارند.
ناشناس۱۳۸۸۱۳۳۱۶:۱۵:۵۹ ۱۳۹۹/۱/۶
تویی که منفی میدی دقیقا دنبال چی سخن خیلی روشنه اگه میخوای کمکی بکن تحریم را بردار، به قول معرف اول برادریت را ثابت کن بعد بیا دنبال ارث و میراث پدری.
ناشناس۱۳۸۸۳۲۹۱۹:۲۱:۱۵ ۱۳۹۹/۱/۶
حسن نیت داشت بخشی ازمنابع ارزی مارا بخاطر مردم ازاد کرد این شماها هستید نمیخواهید دوستدارید مردم دررنج وعذاب باشند اینطوری بهتر به اهدافتان میرسید
ناشناس۱۳۸۸۳۳۱۱۹:۲۲:۲۸ ۱۳۹۹/۱/۶
ببین ما پول می خوایم بگیریم مشکل اینه وگرنه مشکلی برای واردات دارو غذا نیست اینا همش حرف الکیه
ناشناس۱۳۸۸۳۴۲۱۹:۳۴:۲۸ ۱۳۹۹/۱/۶
تعداد نظرات موافقین با تحریم از مخالفین آن بیشتر است. ایرانی ها؟؟
ناشناس۱۳۸۷۷۲۷۱۲:۰۷:۲۹ ۱۳۹۹/۱/۶
ایران و آمریکا باید سر یک میز نشسته و اختلاف ها را حل کنند. این به نفع هر دو کشور و به نفع جهان است.
ناشناس۱۳۸۸۰۰۰۱۴:۴۶:۵۶ ۱۳۹۹/۱/۶
عراقچی: نتیجه پایبندی به برجام تحریم بیشتر بود.
ناشناس۱۳۸۸۱۲۱۱۶:۰۶:۲۲ ۱۳۹۹/۱/۶
مگه ننشستن؟ کی پاره کرد عهد و پیمانش؟
ناشناس۱۳۸۸۱۴۵۱۶:۲۰:۴۷ ۱۳۹۹/۱/۶
توصیه مکینم به شما متن بالا را حداقل یکبار با دقت بخوانید ،بعد اظهار نظر کنید
ناشناس۱۳۸۸۳۲۰۱۹:۱۳:۵۶ ۱۳۹۹/۱/۶
شما با چه اعتمادی به آمریکا این سخن را می گویید ؟ به نظر شما خارج شدن آمریکا از برجام کار درستی بوده است ؟ واگر جواب منفی است باز هم می توان به آمریکا اعتماد کرد ؟ مذاکره برای چه موضوعی ؟ ایران چه خطایی کرده است که مورد غضب دولت خشن آمریکا قرار گرفته است ؟ حتما شما هم تایید می کنید که ایران نمی بایست موشک داشته باشدو باید در مقابل آمریکا تو سری خور باشد .
ناشناس۱۳۸۸۶۷۳۰۱:۱۰:۴۰ ۱۳۹۹/۱/۷
تا زمانیکه امریکا روحیه قلدری و استکباری دارد و از رژیم کودک کش صهیونیستی و آل سعود قاتل کودکان یمن و تروریسم در منطقه و جهان حمایت می کند تعامل ممکن نیست یانکی ها باید به یک کشور عادی در دنیا تبدیل بشوند و دست از تهدید و تحریم و جنگ افروزی و ترور و خشونت و مداخله در امور سایر کشورها بردارند.
سید۱۳۸۹۰۲۶۱۱:۵۷:۴۲ ۱۳۹۹/۱/۷
تاحالا با دزد سر گردنه مذاکره کردی؟
ناشناس۱۳۸۷۷۳۲۱۲:۱۰:۵۱ ۱۳۹۹/۱/۶
امریکا متهم اصلی ویروس کروناست امریکایی ها در اوکراین و گرجستان و قزاقستان 25 آزمایشگاه میکروبی دارند و مشغول تولید و تکثیر اینجور ویروس ها هستند.
ناشناس۱۳۸۸۲۷۰۱۸:۳۰:۱۳ ۱۳۹۹/۱/۶
من در عجم از کسانی که منفی دادند!!
ناشناس۱۳۸۷۷۳۸۱۲:۱۳:۵۸ ۱۳۹۹/۱/۶
پول چه به درد ایران میخورد??????ازشون تجهیزات و دارو رو میگرفتید چرانگرفتید?????
ناشناس۱۳۸۸۰۶۰۱۵:۳۵:۱۶ ۱۳۹۹/۱/۶
مگه ما سگیم که جلوی صاحبش موس موس کنه تا یک لقمه نون جلومون بندازه
م۱۳۸۷۷۴۳۱۲:۱۶:۲۳ ۱۳۹۹/۱/۶
آمریکا خودش دنبال کسی است بهش کمک کنه کلا قاطی کرده و متاسفانه خدا برای هیچ کشوری نخواهد اما کرونا بسیار وسیعتر مردم آمریکا را زمین گیر کرده است و چون محله های فقیر نشین و کارتن خواب زیاد داره و محله هایی داره حتی پلیس هم انجا جرات رفت و امد نداره بسیار بسیار وسعتر همنه گیر میشه خدا کنه که نشه
ناشناس۱۳۸۷۷۷۸۱۲:۳۰:۴۵ ۱۳۹۹/۱/۶
ممانعت امریکا از ارسال دارو به ایران مصداق بارز ترور بیولوژیک و جنایت جنگی است.
ناشناس۱۳۸۷۷۹۱۱۲:۳۴:۵۷ ۱۳۹۹/۱/۶
ارتش ایران در عرض 96 ساعت نقاهتگاه 2000 تختخوابی افتتاح کرد ما به کمک شیطان بزرگ احتیاج نداریم یانکی ها اگر راست می گویند به ایتالیا و اسپانیا و فرانسه و آلمان کمک کنند که مثل خر تو گل تو بحران کرونا گیر کردند.
ناشناس۱۳۸۸۰۷۳۱۵:۴۱:۱۹ ۱۳۹۹/۱/۶
خوش خیال.دو هزارتا تخت گذاشته فعلا کنار هم .سخته؟
ناشناس۱۳۸۷۷۹۴۱۲:۳۷:۱۱ ۱۳۹۹/۱/۶
کرونا ویروس امریکا را نابود خواهد کرد ترامپ برای مقابله با بحران کرونا دست به دامن کره جنوبی شده و کره مخالفت کرده است.
ایرانی۱۳۸۷۸۳۱۱۲:۵۷:۴۰ ۱۳۹۹/۱/۶
این ترامپ مرد عمل است.یعنی تصویر یک آمریکایی اصالتا آلمانی نشون میده. کرونا بیاد، سیل بیاد هرچی بیاد اون بجای اینکه موضع خودشون رو نرم تر کنه فشار را بیشتر مینکه چون مبینه داره جواب میده فشارها.
ناشناس۱۳۸۷۸۷۲۱۳:۱۸:۲۸ ۱۳۹۹/۱/۶
کل اگر طبیب بودی سر خود دوا نمودی با ورود امریکایی ها و یا پزشکان بدون مرز به ایران قضیه خون های آلوده به ایدز دوباره تکرار می شد.
ناشناس۱۳۸۷۸۸۲۱۳:۲۱:۳۰ ۱۳۹۹/۱/۶
امریکا مقداری از پول ایران را ازاد کرد بخاطر کرونا امروز
ناشناس۱۳۸۸۱۷۶۱۶:۴۸:۲۲ ۱۳۹۹/۱/۶
چقدر لطف کرده ذوق مرگ نشی
ناشناس۱۳۸۷۹۱۴۱۳:۴۱:۰۰ ۱۳۹۹/۱/۶
چقدر توهم داریم. همش فکر می کنیم آمریکا به دنبال رابطه با ماست. اگر آنها می خواهند ارتباطشان با ما قطع نشود بخاطر منافع ملی خودشان است نه قدرت ما. آخه ما چی داریم به اونها بدیم که آنها از آن محرومند. اما آنها که ما رو تحریم کردند زندگی بر ما مشکل شده البته منظور از ما مردم است نه مسئولین. چون اونها وضعشون خوبه بچه هاشون هم اونور آب در حال خوشگزارانی هستند
ناشناس۱۳۸۷۹۹۹۱۴:۴۶:۱۰ ۱۳۹۹/۱/۶
به قول خود روحانی فقط 20 درصد مشکلات مربوط به تحریم هاست و 80 درصد مشکلات بدلیل سوء مدیریت دولت هاست.
ناشناس۱۳۸۷۹۱۶۱۳:۴۲:۰۱ ۱۳۹۹/۱/۶
خود امریکا در کشور خودش درمانده شده ان وقت به فکر ما است برای کمک؟
ناشناس۱۳۸۷۹۵۳۱۴:۰۸:۴۷ ۱۳۹۹/۱/۶
فعلا که ترامپ از کره جنوبی درخواست کمک کرده و کره هم گفته اگر تجهیزات بیشتر از نیازمان داشتیم کمک میکنیم
ناشناس۱۳۸۷۹۶۱۱۴:۱۵:۱۰ ۱۳۹۹/۱/۶
چه کمکی الف گرامی و بزرگوار؟ اینها اینقدر بی رحم و سنگ دل هستند که تر و خشک را باهم میسوزانند در بمباران های خود وقتی به دیگر کشورها حمله می کنند.مقام معظم رهبری واقعیت را گفتند! همه ما بیاد داریم که فرانسه در زمان دفاع مقدس خون آلوده به ایدز هدیه داد به ایران؟چه کشوری تا به امروز به دشمن خونی خود اعتماد کرده که ایران اسلامی دومینش باشد.آمریکا اول دوای برای سر کچل خود پیدا کند بعدأ به فکر کمک به ایران باشد.
ناشناس۱۳۸۸۰۵۷۱۵:۳۲:۰۲ ۱۳۹۹/۱/۶
آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است، با دوستان مروت با دشمنان مدارا. آمریکا دشمن ماست و خیلی هم به ما ضربه زده اما هنر ما اینه که در عین هشیاری و جلوگیری از اینکه آمریکا به ما آسیب بزنه، دشمنی رو کاهش بدیم و تاثیرش رو کم کنیم نه ایننکخ
ناشناس۱۳۸۸۱۴۸۱۶:۲۳:۱۶ ۱۳۹۹/۱/۶
یکی از پایگاهای ثابتی که منافقین نوچه ترامپ و بن نامسلمان در اون فعالن سایت الف میباشد به هرچی که مخالف ایران باشه مثبت و هرچی به ضرر ایران باشه منفی میدن .الف لطفا اگه دیدبان شفافیتی این را هم نشان بدن .
ناشناس۱۳۸۸۲۰۶۱۷:۱۴:۴۲ ۱۳۹۹/۱/۶
فقط این وسط تکلیف دسیسه امریکا در ساختن این ویروس چی میشه ؟ حتما الان میگن چاه کن افتاد تو چاه
ناشناس۱۳۸۸۳۵۶۱۹:۴۵:۱۶ ۱۳۹۹/۱/۶
وقتی آمریکا تمام توانش را برای ضربه زدن به ملت ایران به کار گرفته چه‌طور میشه باور کرد که غیر مغرضانه کمک می کنه والا بهتر که قبول نکردند وگر نه معلوم نبود چه بلاهایی قراره سرمان بیاد خون های آلوده ی فرانسه رو به یاد ببارید و ابراز خوشحالی رییس جمهور وقت فرانسه از عدم توزیع حتی یک سی سی از این خون ها در اتحادیه اروپا
ناشناس۱۳۸۸۴۳۲۲۰:۴۱:۳۸ ۱۳۹۹/۱/۶
چرا مقامات و خانواده هاشون برای سرماخوردگی فوری می پرن میرن اروپا؟؟؟ اونموقع ترور بیولوژیک نمیشن؟؟؟
ناشناس۱۳۸۸۴۳۶۲۰:۴۳:۱۱ ۱۳۹۹/۱/۶
اگر واقعا این ترامپ قصد کمک به مردم ایران داشت حداقل تا زمانی که این کرونا هست به برجام بر می گشت و دوباره خارج میشد.
ناشناس۱۳۸۸۹۳۴۱۰:۵۱:۴۷ ۱۳۹۹/۱/۷
تا ترامپ این آلمانی الاصل حرامزاده نازی را به درک واصل نکنیم ایران شیعه رابطه ای با مسیحیان صهیونیست نخواهد داشت.
ناشناس۱۳۸۸۹۸۱۱۱:۳۳:۲۸ ۱۳۹۹/۱/۷
دو هزار میلیارد دلاری که ترامپ برای حل مسایل بهداشتی و اجتماعی و اقتصادی کرونا قرار داده سه برابر فروش نفت ما در طول تاریخ است شما کلاه خودتان را بگیرید باد نبره
نا شناس۱۳۸۹۰۸۰۱۲:۳۲:۵۳ ۱۳۹۹/۱/۷
کاشکه یک سر سوزن از این توهم توطئه را در مورد روسیه و چین داشتید

پربحث‌های دیروز

 1. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 2. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 3. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 4. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 5. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 6. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 7. جهانگیری: مردم سهام عدالت خود را نفروشند/ دردی از جامعه را حل کنیم/ به مشکلات معیشتی آگاه هستیم

 8. روزنامه انگلیسی: ترامپ ضربه سختی در موضوع تحریم تسلیحاتی ایران خورد

 9. توهین به آیت‌الله سیستانی، حلقه جدید زنجیره فتنه‌‌انگیزی ریاض در عراق

 10. رئیس کل بانک مرکزی: روند تامین ارز متحول خواهد شد

 11. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 12. ظریف: هیچ‌گاه مسائل داخلی را به خارج نبرده‌ام/ آمریکا را قدر قدرت ندانیم/ برجام سند افتخار ایران است

 13. طرح «سوال از روحانی» به ۱۰۰ امضا رسید

 14. دولت در انتظار معجزه ماسک ؟!

 15. بودجه معاونت برون مرزی به یک سوم کاهش پیدا کرده است/ مسئولین با شفافیت بودجه ارزی صدا و سیما را اعلام کنند

 16. نماینده مجلس: دلار ۲۰ هزار تومانی، همان گلابی‌هایی است که به مردم وعده دادید!

 17. قالیباف: مجلس اجازه نخواهد داد آژانس بدون محدودیت کاری را انجام دهد

 18. اختصاصی الف/اسامی ۱۳۴ نماینده امضاکننده طرح سؤال از رئیس جمهور

 19. مدیری، قاسم‌خانی و رامبد دست‌به‌کار شدند

پربحث‌های هفته

 1. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 2. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 3. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 4. عروسی میلیاردی به سبک سیندرلا در لواسان!

 5. تاملی در نامه موسوی خوئينی‌ها

 6. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

 7. به چه قیمت؟

 8. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 9. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 10. جهانگیری: رای ۲۴ میلیونی مردم در انتخابات تایید کارنامه اقتصادی دولت روحانی بود/ ۳.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

 11. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 12. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

 13.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 14. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 15. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 16. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 17. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 18. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 19. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

 20. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

 21. سیروس گرجستانی درگذشت

 22. پایان داستان غم انگیز زم

 23. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 24. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

 25. مجلس «مچ‌گیری» نکند،‌ دولت هم «وظیفه» ‌اش را انجام دهد

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 2. تاملی در نامه موسوی خوئينی‌ها

 3. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

 4. به چه قیمت؟

 5. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

 6. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 7. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 8. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

 9. پایان داستان غم انگیز زم

 10. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

 11. مجلس «مچ‌گیری» نکند،‌ دولت هم «وظیفه» ‌اش را انجام دهد

 12. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 13. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

 14. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 15. دوای درد کارگران هفت‌تپه چیست؟

 16. احیای چپ رادیکال به روایت قوچانی/سناریوی جدید درباره مرگ قاضی منصوری/محسن رضایی نامزد انتخابات ۱۴۰۰ می‌شود؟

 17. حل مشکلات حمل‌ونقل عمومی تهران با «هل دادن»مدیران شهری!

 18. طرح «سوال از رئیس‌جمهور» آماده شد / یکشنبه ۱۵ تیر، این طرح را به جریان می‌اندازیم

 19. درخواست تاجگردون از هیئت رئیسه مجلس/افزایش عجیب قیمت سکه/ انتقادات تند کرباسچی از اصلاح‌طلبان/ پشت‌بام‌خوابی واقعاً وجود دارد؟

 20. ظریف: هیچ‌گاه مسائل داخلی را به خارج نبرده‌ام/ آمریکا را قدر قدرت ندانیم/ برجام سند افتخار ایران است

 21. روایت رئیس‌جمهور از آشنایی با یک بیمار کرونایی/اعتراض توکلی به استخدام داماد روحانی در وزارت نفت/ صف‌آرایی اصلاح‌طلبان علیه عارف/ عمر سیاسی لاریجانی تمام شده است؟

 22. محسن رضایی: سیاست‌های لیبرالی این دولت، پول ملی را از خاصیت انداخته/ خوئینی‌ها، آدرس غلط داده است

 23. عبدی: موضوع تحول خواهی ساختارها هستند نه افراد / سه نهاد در خط مقدم برای ایجاد تحول

 24. سخنگوی قوه قضائیه: روح‌الله زم به اعدام محکوم شد/ دریافت تصویر منتسب به جنازه قاضی منصوری/ حسن رعیت بازداشت است

 25. دعوت یک پژوهشگر تاریخ از موسوی خوئینی‌ها به مناظره

آخرین عناوین