جهش تولید چه نیست؟

دکتر محمد نوروزی*،   3990101063 ۱۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
جهش تولید چه نیست؟

نامگذاری سال ها یک سنت خوب و آموزنده طی دو دهه گذشته در کشور بوده و هر سال بنا به شرایط داخلی و محیطی، نامگذاری های مختلفی صورت گرفته است.

چند سال اخیر به سبب حساسیت های گوناگون و اقتضائات و الزاماتی که برای کشور ایجاد شده، این نامگذاری ها رنگ و بوی اقتصادی گرفته اند.

تفاوت شعار امسال با شعارهای تولیدی چند سال اخیر نظیر «اقتصاد مقاومتی: تولید و اشتغال»، «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی»، «حمایت از کالای ایرانی» و «رونق تولید» چیست؟

به نظر می آید، گاهی رویکرد یک شعار، جنبه تبلیغی و تشویقی آن است و به نوعی با هدف فرهنگ سازی صورت میگیرد، واژگانی نظیر «حمایت» می توانند بیانگر چنین رویکردی باشند. نامگذاری سال گذشته یعنی «رونق تولید»، از سنخ سیاست های تجویزی بود که لزوم ورود و مداخله سیاستگذار و نقش آفرینی توأمان دولت و ملت را به صورت همزمان نشان می داد ولی نامگذاری امسال، اندکی متفاوت تر است ...

«جهش تولید»، صرفاً یک جهتگیری نیست بلکه یک تجویز راهبردی است. تجویزی که علاوه بر راهبردی بودن رویکرد «راهبری» نیز در آن هویداست. جهش تولید را چه از سنخ «همپایی فناورانه» یا همان «catch up» در نظر بگیریم و چه از سنخ مولفه های یک رشد پایدار، نیازمند توجه به چند ملاحظه است:

یکم. «جهش تولید» با رفتارها و عملکردهای متعارف و روزمره مسئولین و مردم محقق نمی شود چه اینکه تجارب کشورهای دیگر در امر همپایی فناورانه نیز این گزاره را تائید میکند.

دوم. «جهش تولید» نیازمند شکل گیری یک زیست بوم نوآورانه و فناورانه است، زیست بومی که اقتضائات بومی کشور را نیز در نظر گرفته باشد.

سوم. در شعار «رونق تولید» نقش مردم بسیار مهم بود یعنی علاوه بر مصرف کالای ایرانی که تحریک کننده طرف تقاضا بود، سعی شان بر سرمایه گذاری در امر تولید نیز تقویت میشد که طرف عرضه کالای ایرانی هم رشد کند ولی در شعار «جهش تولید» نقش سیاستگذاران، اهمیت بیشتری دارد چرا که رفتارهای متعارف مردم در امر تولید و حتی مصرف کالای ایرانی از نوع حمایت های تولیدی است که در عموم موارد طرف تقاضا را در مصرف کالای داخلی تحریک می کند ولی جهش تولید نیازمند دسته ای از سیاستگذاری هاست که با حمایت های عملی مردم، سبب تغییر جریان تولید در کشور گردد.

اگر کل جریان تولیدی را به دوایر متحدالمرکزی تشبیه کنیم که همگی حول نقطه پیشرفت صنعتی و رشد اقتصادی قرار دارند، در امر «رونق تولید»، دایره ای که جریان تولیدی کشور در آن قرار گرفته است تغییر نمی کند و صرفاً سرعت آن بیشتر می شود ولی در شعار «جهش تولید» می بایست قوت تولیدی کشور به قدری پیشرفت کند که در نهایت به تغییر دایره بینجامد که هم کالاهای با ارزش افزوده بیشتر تولید شود و هم وابستگی های اقتصادی و صنعتی کشور را به حداقل برساند که قاعدتاً تحقق چنین امری، نیازمند ریل گذاری های دقیق از سوی سیاستگذاران و حرکت هدفمند در ریل های صحیح از طرف مردم (اعم از تولید کننده و مصرف کننده) است.

به طور خلاصه، جهش تولید بیشتر از آنکه از نوع مصرف کالای ایرانی باشد از سنخ جریان سازی امر تولید هدفمند در کشور است، هر چند به هیچ وجه از ارزش رویکرد مصرف کالای ایرانی نمی کاهد و قطعاً تحقق این شعار، تقویت کننده شعار جهش تولید نیز خواهد بود.

*پژوهشکر مرکز رشد دانشگاه امام صادق(ع)

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

تولید کیلویی بی کیفیت۱۳۸۱۲۶۵۱۴:۳۷:۳۰ ۱۳۹۹/۱/۱
جهش تولید یعنی مثلا اگر روزانه 2000 دستگاه پراید تولید میکردیم الان تا 10000 ها بریم به هر قیمتی شده و مردم هم که مجبورن بخرن
سیروس مهدوی۱۳۸۱۳۳۷۱۶:۰۶:۲۵ ۱۳۹۹/۱/۱
تا زمانیکه فساد باشد و مفسد .. و مفسدین یقه سفید گردن کلفت با فرارهای کلان مالیاتی و اختلاس های گستاخانه و رشوه خواری های گران مجازات نشوند و برعکس افشاکننده فساد مجازات و بی کار و بی پناه شود هرگز نه تولید به سامانی خواهیم داشت و نه جهش تولید. ..
ناشناس۱۳۸۱۳۵۰۱۶:۲۸:۲۷ ۱۳۹۹/۱/۱
با اين تحريم ها و اين گراني توليد و جهش توليد با كدام امكانات ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۳۸۱۳۸۷۱۷:۰۸:۵۳ ۱۳۹۹/۱/۱
برای جهش تولید زیر ساخت های اقتصادی باید اصلاح شود یک دولت صالح ومتخصص وپاک بوجود بیاید نه مثل دولت اخمدی نژاد وروحانی
ناشناس۱۳۸۱۹۴۹۱۱:۲۶:۰۳ ۱۳۹۹/۱/۲
و نه مثل خاتمی و رفسنجانی .
ناشناس۱۳۸۲۳۷۸۱۶:۵۳:۱۳ ۱۳۹۹/۱/۲
آفرین بر شما . الحمدلله از کلی گویی چیزی کم نداریم
ناشناس۱۳۸۱۴۵۵۱۷:۵۹:۱۰ ۱۳۹۹/۱/۱
تو این کشور مغز متفکر هست.طبیعت بکر و منحصر به فرد هست.همه چیز هست.ولی مسئولان بیسواد و رانتی را بر سر پستهایی می گذارند که ترمزی بزرگ برای تولید است و اینها کسانی هستند که تمامی رانتی ها و مافیاها پشت سرشان ایستاده اند و مانند آنها را در پستهای ..و مقام های بالا دیده ایم..فقط دست اینها را قطع کنید و ببینید کشور چه میشود..
ناشناس۱۳۸۱۴۹۷۱۹:۰۹:۱۱ ۱۳۹۹/۱/۱
ایکاش جهش در تولید تابع بخشنامه ویا دستور از بالا بود مشگل تولید در کشور ما مثنوی هفتاد من است اما آنچه که فردای تولید کننده نه فردای دور بلکه 24 ساعت بعدش را نا معلوم میکند این تورم و نرخ ارز است تولید کنندگان داخلی مواد اولیه از فولاد گرفته تا مس و آلومینیوم . م.اد پتروشیمی نرخ فروششان بر اساس قیمت های جهانی تنظیم میکنند و برابری ارز را هم از خیابان فردوسی حال من تولید کننده که وابسته به این مواد اولیه هستم با تعهداتم چه کنم فولاد مبارکه قیمت محصولاتش را در عرض دو سه سال 15 برابر کرده خودتان قضاوت کنید که چه بر سر صنایع پائین دستی اش رفته .
ناشناس۱۳۸۱۶۰۴۲۱:۲۴:۴۲ ۱۳۹۹/۱/۱
دیگه تولیدی نمونده ! البته به غیر از ماسک و دلستر آلیث !!!
ناشناس۱۳۸۱۶۴۲۲۲:۱۸:۲۹ ۱۳۹۹/۱/۱
لطفا به دولت هم یاداوری کنید جهش تولید با بخشنامه فرستادن به همه دستگاهها که برنامه تان را بدهید و هرکسی برای خالی نبودن عریضه چیزی بنویسد نیست. در برنامه اقتصاد مقاومتی و رونق تولید دیدیم که دولت بدون هدف و استراتژی و تعیین نقش فقط دنبال فرستادن بخشنامه و جمع کردن برنامه های پراکنده بود. آخرش هم گفتند با همان منابع خودتان این کارها که گفتید بکنید. بعد هم سازمان مدیریت گزارش عملکرد بر اساس موافقتنامه و شاخصهای مصوب خواست یعنی هرکسی کارهایی که همیشه میکرد را باید دوباره می کرد.
ناشناس۱۳۸۱۶۸۵۲۳:۵۶:۳۳ ۱۳۹۹/۱/۱
جهش توليد در شرايط تحريم و انزواى جهانى فقط در حد شعار باقى خواهد ماند
ناشناس۱۳۸۲۵۶۲۲۰:۲۲:۴۷ ۱۳۹۹/۱/۲
به این گفته میشود: گفتار درمانی!
هموطن۱۳۸۱۸۷۶۱۰:۱۶:۲۴ ۱۳۹۹/۱/۲
برای رسیدن به اهداف این نام گذاری ها، برنامه ها و قوانین و سیاست های کشور هم باید اصلاح شود هم اکنون : چرا سرمایه داران ترجیح میدهند پول خود را در بانک بگذارند و نه تولید؟ آیا حقوق کارگر متناسب با تورم است؟ چرا باید برخی از کارفرماها بتوانند حق کارگر را نادیده بگیرد؟ آیا برای ظرفیت های تولید پژوهش و تحقیقات بازار انجام می شود ؟
ناشناس۱۳۸۱۹۵۴۱۱:۳۲:۰۴ ۱۳۹۹/۱/۲
اگر جهش تولید را منطقی تحلیل کنیم یعنی پیدا کردن بازار بزرگتر و قیمت رقابتی تر. از آنجائیکه ارزش پول و قدرت خرید داخلی امسال هم درحال کاهش است بنابر این احتمالا در آینده برای تولید کنندگانی که وابستگی کمتر به واردات دارند و توانسته اند خود را در شرایط موجود حفظ کنند جهش در بخش صادرات رخ میدهد. ولی برای مصرف کننده داخلی یعنی سفره کوچکتر. زیرا کالاهای صادراتی برای مصرف کننده داخلی نایاب تر شده و ارز صادراتی هم به قیمت دلخواه داخل کشور فروخته میشود یا با کالای وارداتی تهاتر میشود که با کمک نظام تعرفه گمرکی ما کالای خارجی با چند برابر قیمت داخل کشور عرضه میشود.
ناشناس۱۳۸۲۴۴۵۱۸:۱۵:۴۸ ۱۳۹۹/۱/۲
هر وقت سیاست ها به گونه ای شد که مردم پول خود را به جای خرید سکه، پول خارجی، ملک، و .. به سمت تولید بردند (یعنی بهترین گزینه ی بی چون و چرای مردم این شد)، یعنی تحقق این شعار
ناشناس۱۳۸۲۹۷۸۱۰:۵۰:۰۵ ۱۳۹۹/۱/۳
بدون زیر ساختهای مناسب، بدون ارتباط با جهان پیرامون، بدون سرمایه در گردش؟؟؟..
ناشناس۱۳۸۳۰۱۲۱۱:۲۱:۳۶ ۱۳۹۹/۱/۳
تولیدنیازمند تعامل با جهان است
نا شناس۱۳۸۳۷۱۸۲۰:۰۴:۳۱ ۱۳۹۹/۱/۳
جهش تولید زمانی محقق می شود که مجموعه از برنامه و اقدامات صورت پذیرد. مبارزه با رانت و فساد از سر منشا آن، روابط گسترده با جهان جهت ورود مواد اولیه و منابع ارزان و بازاریابی و صدور محصولات، جایگزینی رویکردهای علمی بجای رویکرد های .. سیاسی، اصلاح نظام مالیاتی، بانکداری و..با رویکرد فعلی دولت و انحصار گرایی و اقتدار گرایی همین چرخ ..تولید کشور نیز متوقف خواهد شد.

پربحث‌های دیروز

 1. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 2. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 3. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 4. عادت‌هایی که نباید از نقی، ارسطو و بهتاش یاد بگیریم

 5. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

 6. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 7. روایت گلوبال ریسرچ از چهره مخفی و زشت نامزد دموکرات‌ها

 8. مرکز نقاهتگاه ایران مال

 9. قربانیان کرونا در آمریکا از ۷ هزار نفر فراتر رفت/ تعداد مبتلایان به ۲۷۳ هزار نفر رسید

 10. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 11. واکنش کاربران توئیتر به سریال پایتخت۶

 12. معاون سیما: نوروز امسال پرمخاطب‌ترین سال تلویزیون در یک دهه گذشته بود

 13. روحانی: طرح فاصله گذاری اجتماعی به فاصله‌گذاری هوشمند تبدیل می‌شود/ هر تصمیمی که در دولت گرفته می‌شود مبتنی بر مطالعات دقیق علمی است

 14. اتحادیه اروپا خواستار «معافیت بشردوستانه» تحریم‌های ایران شد

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 3. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 4. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 5. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 6. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 7. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 8. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 9. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 10. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 11. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 12. کرونا و برخوردهای جناحی

 13. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 14. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

 15. وزیر بهداشت: روزهای آینده وضعیت مقابله ایران با کرونا در جهان متحول می‌شود

 16. کرونا و اشک کباب! ...

 17. نامه وزیر بهداشت به روحانی و اعتراض به دستورالعمل بازگشایی مشاغل

 18. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 19. عادت‌هایی که نباید از نقی، ارسطو و بهتاش یاد بگیریم

 20. نامه ۱۹۱ منتخب مجلس یازدهم به رهبر انقلاب با موضوع تحقق شعار سال

 21. وزیر بهداشت: به نقطه روشنی از کنترل بیماری‌های ویروسی رسیده‌ایم/ دستاوردی جدید به‌زودی ایران را در رتبه نخست دنیا قرار می‌دهد

 22. طبخ و توزیع غذای متبرک رضوی برای بیماران کرونایی

 23. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

 24. پزشکی که تا آخرین لحظه عمر، خودش را وقف مردم کرد

 25. لطفا برای جهش تولید دنبال "راهکار" نروید، فقط موانع را بردارید !

پربحث‌های دیروز

  پربحث‌های هفته

  1. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

  2. نامه ۱۹۱ منتخب مجلس یازدهم به رهبر انقلاب با موضوع تحقق شعار سال

  3. لطفا برای جهش تولید دنبال "راهکار" نروید، فقط موانع را بردارید !

  4. وزیر کار؛ حقوق بازنشستگان ۱۵ تا ۷۷ درصد افزایش می‌یابد

  5. تداوم جدی روند مدیریت علمی و بدون هیجان بازار ارز

  6. روحانی: ۴میلیون تُن کالا وارد کشور خواهد شد/ کرونا ممکن است تا پایان سال باشد

  7. کاهش قیمت جهانی مواد غذایی رکورد زد

  8. نامه ۵۰ اقتصاددان به روحانی برای مدیریت تبعات اقتصادی کرونا

  9. کمک مالی ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی برای ۳ میلیون نفر

  10. آمادگی بانک مرکزی برای اجرای گسترده عملیات بازار باز

  11. احساس شرمندگی نوبخت به خاطر عدم تعیین دستمزد کارگران

  12. جزئیات تازه از افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۹۹

  13. قیمت سکه رکورد شکست

  14. کرونا و مشکل اجاره‌نشین‌ها/ مستأجرانی که نمی‌توانند خانه پیدا کنند

  15. توضیحات شرکت توسکا درباره نحوه همکاری با صدا و سیما

  16. جهش قیمت مسکن بعد از افزایش قیمت بنزین

  17. تداوم برداشت‌ غیرمجاز از حساب‌ها/بانکها حرف رئیس‌کل رانمی‌خوانند؟

  18. سکه ۶ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان شد

  19. پیش بینی بازار مسکن در سال جاری

  20. نوبخت: افزایش حقوق کارگران خارج از اختیار من است

  21. ستاری: در ایران سه گروه مستقل برای تولید واکسن کرونا کار می‌کنند

  22. به داد "صیادان" جاسکی برسید

  23. اطلاعیه همراه اول درباره فعالیت‌های شرکت توسکا

  24. چند واحد مسکونی در سال ۹۸ خرید و فروش شد؟/ تب‌وتاب قیمت مسکن

  25. چین ذخایر استراتژیک خود را با نفت ارزان پر می‌کند

  آخرین عناوین