رشد دوباره پرداخت تسهیلات خرید مسکن

گروه اقتصادی الف،   3981224011

روند پرداخت تسهیلات خرید مسکن بعد از چند ماه کاهش تقاضا بار دیگر وارد مسیر افزایشی (رشد مثبت) شد.

 دنیای اقتصاد نوشت: گزارش پایگاه خبری بانک مسکن از آمار و اطلاعات مربوط به پرداخت انواع تسهیلات در بهمن ماه امسال توسط این بانک حاکی است که طی ۳۰ روز میانی فصل زمستان ۶۲ هزار و ۱۲۶ فقره انواع تسهیلات توسط شعب بانک مسکن سراسر کشور به متقاضیان پرداخت شد که ارزش کل تسهیلات پرداختی در این ماه رقمی معادل ۳ هزار و ۴۰۹ میلیارد تومان بوده است. عملکرد بانک مسکن در بهمن ماه امسال به لحاظ ارزش کل تسهیلات پرداختی، رشد ۴/ ۷۷ درصدی از خود نشان می‌دهد که  این رشد مدیون دو حوزه بوده است.

براساس این گزارش بخش قابل‌توجهی از رشد پرداخت تسهیلات در ماه گذشته ناشی از بازگشت تقاضای خرید مسکن به بازار به‌واسطه بازیابی قدرت تسهیلات خرید مسکن بوده است.

ماه گذشته در حوزه تسهیلات خرید مسکن، افزایش تقاضا هم در تهران و هم در سایر شهرها باعث شد ۱۷ هزار و ۴۵۹ فقره تسهیلات به ارزش بیش از یک هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان به مشتریان بانک مسکن پرداخت شود. تعداد تسهیلات پرداختی برای خرید مسکن در بهمن امسال ۹ درصد نسبت به بهمن سال گذشته افزایش پیدا کرد. ماه گذشته در تهران معاملات خرید مسکن ۴۹ درصد رشد کرد. در سایر شهرها نیز به‌خاطر جابه‌جایی‌های شب عید و همچنین خریدهای سرمایه‌ای حجم معاملات فروش مسکن افزایش یافت. رشد معاملات مسکن که به معنای افزایش تقاضای موثر در این بازار است تا حدودی می‌تواند تحت تاثیر بهبود نسبی سقف تسهیلات خرید مسکن طی دو سه ماه اخیر باشد. بانک مسکن در نیمه دوم امسال سقف تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق را افزایش داد و همزمان تسهیلات جعاله مسکن را نیز تقویت کرد. از آنجا که امکان دریافت همزمان این دو نوع تسهیلات برای خرید مسکن تحت ضوابط مشخص وجود دارد، افزایش همزمان سقف‌های این دو تسهیلات توانسته به تحرک معاملاتی در بازار خرید مسکن منجر شود. در حوزه تسهیلات ساخت نیز عملکرد بانک مسکن در بهمن ۹۸ چشمگیر گزارش شده است. ماه گذشته یک هزار و ۹۲۰ فقره تسهیلات ساخت در قالب مشارکت مدنی توسط شعب بانک مسکن به سازنده‌ها و انبوه سازان پرداخت شد که به لحاظ ارزش ریالی ۱۱۳ درصد رشد داشته است.

گزارش عملکرد بانک مسکن در بخش تامین مالی بازار ساخت و ساز طی ۱۱ ماه اول امسال بیانگر آن است که در این مدت ۵۹ هزار و ۸۱۸ واحد مسکونی در کشور با تسهیلات مشارکت مدنی ارائه شده توسط این بانک ساخته شده است که ۸/ ۷ درصد رشد از خود نشان می‌دهد.

بانک مسکن از ابتدای سال ۹۸ تا پایان بهمن ماه در مجموع ۵۳۵هزار و ۳۳ فقره انواع تسهیلات ساخت، خرید و جعاله به متقاضیان مختلف در بخش مسکن و ساختمان و همچنین سایر بخش‌ها پرداخت کرد. ارزش کل تسهیلات نزدیک به ۲۴ هزار میلیارد تومان اعلام شده است که به لحاظ ارزش اصل تسهیلات رشد ۸/ ۷ درصدی داشته است. امسال به دلیل بروز حوادث طبیعی متعدد نظیر سیل و زلزله در استان‌های مختلف کشور، بخشی از اعتبارات بانک مسکن صرف بازسازی مناطق و خانه‌های مسکونی روستاها و شهرها شد. اما با این حال حمایت مالی اعتباری بانک مسکن از سرمایه‌گذاری‌های ساختمانی در بافت‌های فرسوده شهرها و همچنین تداوم پرداخت تسهیلات خرید به خانه اولی‌ها و سایر متقاضیان مسکن مانع از تعمیق بیشتر رکود مسکن شد.

در ۱۱ماه اول امسال ۱۳۲هزار و ۹۹۶ فقره تسهیلات خرید مسکن و ۳۶ هزار و ۷۰۱ فقره تسهیلات ساخت مسکن توسط بانک مسکن پرداخت شده است.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

  2. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

  3. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

  4. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

  5. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

  6. شاخ «غول» هم شکستنی است...

  7. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

  8. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

  9. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

  10. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

  11. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

  12. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

  13. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

  14. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

  15. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

  16. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

  17. پایان ریاست لاریجانی با تقدیر روحانی/جدال توییتری نادران و آشنا/زیباکلام: هیچ‌کس به جهانگیری و هاشمی رای نمی‌دهد

  18. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

  19. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

  20. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

  21. ریشه قتل دختر ۱۴ ساله تالشی اختلافات مذهبی نیست

  22. غیزانیه از نمای نزدیک

  23. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

  24. وامی‌ برای آشنا، آشنایی برای وام !

  25. قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد/پراید ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان+جدول

  آخرین عناوین