گذشت خانواده مقتول از قصاص پسر دانشجو

گروه حوادث الف،   3981224010

پسر دانشجویی که در پی یک درگیری خیابانی جوانی را به‌قتل رسانده‌ بود، با گذشت اولیای‌ دم بزودی برای جنبه عمومی جرم در دادگاه کیفری استان تهران محاکمه می‌شود.

گذشت خانواده مقتول از قصاص پسر دانشجو

ایران نوشت: رسیدگی به این پرونده از سال 97 و با قتل جوانی در یکی از خیابان‌های پایتخت آغاز شد. پس از اعلام درگیری خونین بلافاصله مأموران به محل اعزام شدند که جوان مجروح به بیمارستان منتقل شد اما ساعاتی بعد به سبب شدت جراحات وارده جان باخت و مأموران تحقیقات خود را برای شناسایی عامل قتل پی گرفتند و مشخص شد که ضارب یکی از دستفروشان خیابانی است که جنایت در آن رخ داده است. به همین خاطر ضارب به اتهام قتل عمد دستگیر و با صدور کیفرخواست پرونده برای رسیدگی به دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شد.

متهم که در شعبه 10 دادگاه کیفری استان تهران پای میز محاکمه رفت بعد از اینکه با درخواست قصاص از سوی اولیای‌دم روبه‌رو شد در دفاع از خودش گفت: من به هیچ عنوان قصد نداشتم او را بکشم و قسم می‌خورم فقط برای دفاع از خودم درگیری فیزیکی پیدا کردم که منجر به فوت مقتول شد. من بچه جنوب شهر هستم روزهای خیلی سختی را گذرانده ام. از همان کودکی با محرومیت بزرگ شدم. من یک برادر کوچکتر از خودم دارم و سال‌ها قبل پدرم را از دست داده‌ام و برای اینکه بتوانیم خرج زندگیمان را تأمین کنیم من و برادرم کار می‌کردیم تا خرج خانواده‌مان را بدهیم. با اینکه در محله‌ای بودم که وضعیت خوبی نداشت وخیلی‌ها خلافکار می‌شدند اما من همه سختی‌ها و محرومیت‌هایم را با ورزش کردن و درس خواندن جبران می‌کردم آنقدر ورزش می‌کردم که به چیزهای دیگر فکر نکنم تا اینکه دانشگاه قبول شدم و در رشته حقوق درس می‌خواندم و برای تأمین هزینه تحصیلم دستفروشی می‌کردم.

وی درباره جزئیات روز حادثه هم گفت: روز حادثه پسر جوانی در پیاده رو با تلفن همراهش بلند بلند حرف می‌زد و فحاشی می‌کرد. یکی از مغازه‌دارها به او تذکر داد و گفت اینجا زن و بچه مردم رد می‌شوند و فحاشی نکن. ما مشتری داریم و دوست نداریم چنین حرف‌هایی مقابل مغازه زده شود. اما پسر جوان توجهی نکرد و به فریادهایش ادامه داد تا اینکه مرد مغازه دار دوباره تذکر داد و اینبار پسر جوان به سمت او حمله کرد و درگیری ایجاد شد من جلو رفتم تا مانع درگیری شوم که او با همان عصبانیت به من هم حمله کرد. درگیری خیلی شدید شد و او به روی من چاقو کشید همه جمع شده ‌بودند وضعیت خیلی بدی بود چند نفر از دوستان مقتول هم آمده‌بودند من اصلاً نمی‌دانم چه اتفاقی افتاد و چه کسی ضربه زد اما من خودم هم چاقو خوردم و زخمی شدم من نمی‌توانم با اطمینان بگویم ضربه من باعث مرگ او شد چون همه چاقو داشتند و من برای دفاع از خودم چاقویی را پرت کردم که ظاهراً به او خورده و باعث مرگش شده است.

من در حال حاضر هم که در زندان هستم دارم با کار در زندان خرج زندگی مادرم را می‌دهم و در تمام مدتی که در حبس بودم تلاش کردم تا آدم مثبتی باشم و به سراغ کارهای خلاف نروم.

بعد از اظهارات متهم، مرد خیری که برای پیگیری پرونده در دادگاه حاضر شده بود از قضات اجازه خواست تا صحبت کند. او گفت: من این پرونده را از مدتها قبل پیگیری کرده‌ام و فکر می‌کنم زمینه رضایت وجود دارد. مادر این جوان به من مراجعه و از من خواسته تا به پسرش کمک کنم. با توجه به اینکه پسر جوان دانشجو و فرد سالمی است درخواست دارم دادگاه به ما مهلتی بدهد تا بتوانیم رضایت اولیای‌دم را جلب کنیم. ما یک خیریه داریم که سعی می‌کنیم به افراد نیازمند کمک کنیم. حالا هم پیشنهادی به اولیای‌دم می‌دهیم تا با هم صحبت کنیم و قول می‌دهیم به صورتی مسأله رضایت را پیش ببریم که آنها هم متضرر نشوند و خون جوانشان پایمال نشود. من می‌دانم از دست دادن فرزند با هیچ چیز جبران نمی‌شود ولی گذشت اولیای‌دم به خود آنها هم کمک می‌کند.

سپس قضات وارد شور شدند و با توجه به اینکه امکان رضایت وجود داشت تصمیم گرفتند به متهم و اولیای‌دم فرصتی برای مذاکره بدهند. تا اینکه مدتی بعد خانواده متهم و مرد خیری که به آنها کمک کرده‌ بود برگه رضایت را روی پرونده گذاشتند.

مرد خیر پس از برگه رضایت به قضات گفت: من برای رضای خدا اینکار را کردم و از مدتها قبل پیگیر این پرونده بودم و بالاخره موفق شدیم رضایت اولیای‌دم را بگیریم. این جوان براساس تحقیقاتی که من کردم در زندان هم خلاف نمی‌کند و سعی می‌کند زندگی خودش را بکند.

با توجه به جلب رضایت اولیای‌دم این بار قضات بزودی به لحاظ جنبه عمومی جرم متهم را محاکمه خواهند کرد.

پربحث‌های هفته

 1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 2. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 3. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 4. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 5. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 6. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 7. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 8. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 9. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 10. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 11. صحنه آهسته انفجار بیروت

 12. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 13. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 15. واکسن روسی کرونا و فرهنگ ترجیح جمع بر فرد

 16. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 17. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 18. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 19. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 20. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 21. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 22. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 23. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 24. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 25. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

ابر آروان

آخرین عناوین