اشتغال کولبری به رسمیت شناخته می‌شود؟

گروه اقتصادی الف،   3981209052

ایرنا نوشت: معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی گفت: برای حل مشکلات کولبران باید کولبری را به رسمیت بشناسیم و در این راستا بسته اقتصاد و اشتغال مناطق مرزی به ویژه استان‌های غربی که درگیر این نوع مبادلات هستند، تهیه شده است.

کولبری و رفع مشکلات مرزنشینانی که در این زمینه فعال هستند بحث دیروز و امروز نیست و سال‌هاست که همزمان با فصل سرد و مرگ بسیاری در کوهستان‌های برفی سوژه خبرنگاران و فعالان اجتماعی می‌شود.

بسیاری معتقدند در مناطق مرزی سرمایه‌گذار و کارخانه کم است و چون افراد شغلی ندارند برای تامین معیشت خود  به کولبری روی می‌آورند.

در این زمینه «عیسی منصوری» معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی تاکید کرده که کولبری بخشی از یک زنجیره بسیار بزرگ کسب و کار و تجارت مرزی است.وی افزود: این که صرفا آن را از منظر اقتصادی تخطئه کنیم یا بگوییم نباید انجام شود و به لحاظ اجتماعی عده‌ای را ظالم و عده‌ای را مظلوم در نظر بگیریم، کار خوبی نیست.

منصوری تاکید کرد: گزینه بهتر این است که این زنجیره (کولبری) را بررسی و به رسمیت بشناسیم.

وی اظهار داشت: ارزیابی‌های میدانی نشان می‌دهد که سهم کولبران از زنجیره تجاری که در آن فعال هستند پنج هزارم درصد است، به این معنی است که حلقه های قبل و بعد این زنجیره، اقتصادی بزرگی دارد و تبادلات مالی بزرگی در آن اتفاق می‌افتد.

به گفته معاون وزیر کار ، به عنوان مثال در شهر جوانرود، قیمت ماشین ظرفشویی می‌تواند سه میلیون تومان باشد و وقتی این کالا به تهران منتقل می‌شود، قیمت آن حدود هشت میلیون تومان می‌شود. در حالیکه سهم فردی که آن را از مرز رد کرده تنها ۱۰ درصد مقدار اولیه (۳ میلیون تومان) است.

وی تصریح کرد: بنابراین بحث ما این است که ابتدا مبادله مرزی و انتقال کالا را به رسمیت بشناسیم و مهمتر اینکه این زنجیره و همه بازیگران آن همچون شبکه حمل و نقل که کالا را پس از تحویل از کولبر به داخل شهرها منتقل می‌کنند را رسمیت دهیم و بپذیریم که وجود دارد.

 

منصوری اضافه کرد: بنابراین یا باید تبادل کالا در مرز به این روشی که وجود دارد را به رسمیت بشناسیم و یا قواعد رسمی سازی را بر آن اعمال کنیم. برای نمونه اگر بحث بیمه کولبر را می‌پذیریم، خوب است تجارت و فعالیت آن را نیز به رسمیت بشناسیم.

وی تاکید کرد: علاوه بر به رسمیت شناختن باید مدیریت کنیم تا کولبری به درستی انجام شود زیرا  در غیر این صورت شاهد ادامه وضعیت موجود خواهیم بود.

معاون وزیر کار گفت: بررسی شهرهایی که فعالیت مرزی و کولبری در آنها رواج دارد، نشان می‌دهد که نرخ بیکاری بالایی دارند؛ برای نمونه کرمانشاه به عنوان یکی از شهرهای مرزی، بیشترین نرخ بیکاری را دارد.

وی افزود: از سوی دیگر از آنجا که کولبری فعالیت غیررسمی است، ساکنان شهرهای مرزی در آمارگیری‌ها اعلام می‌کنند بیکار هستند.

منصوری تبا اشاره به اینکه درآمد حاصل از فعالیت غیر رسمی کولبری بیش از حداقل دستمزدهاست،‌ ادامه داد: از همین رو کولبران تمایلی به اشتغال رسمی ندارند؛ برای اثبات این ادعا، یشنهاد کردیم تا در این شهرها، معادل حداقل دستمزد به کارفرما در ازای اشتغال این افراد، کمک کنیم، اما تا کنون کسی داوطلب نشده است.

وی تاکید کرد: صرف اینکه بگوییم نرخ بیکاری در آن مناطق بالاست و عده‌ای نیز کار کم ارزش و سخت کولبری مشغول هستند مساله را حل نمی‌کند و باید راهکاری را ارائه دهیم.

منصوری گفت: برای این کار بسته اقتصاد و اشتغال مناطق مرزی آماده کردیم که بخشی از آن برای استان‌های غربی که درگیر این نوع مبادلات هستند، تهیه شده و دستگاه‌های ذیربط نیز از آن استقبال کردند و منتظر هستیم که به عنوان مصوبه اجرایی شود.  

وی افزود: اکنون مسیر هماهنگی با دستگاه‌های ذیربط همچون وزارت کشور و وزارت صنعت، معدن و تجارت را طی کرده‌ایم و بعد هم به شورای امنیت ملی ارائه کردیم که مورد استقبال قرار گرفته و منتظریم گام‌های بعدی نیز برداشته شود.

 

پربحث‌های هفته

 1. عملکرد مجلس دهم ؛ شما چه فکر می‌کنید؟

 2. اسباب تمسخر دینداری نشویم ...

 3. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 4. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 5. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

 6. اردشیر زاهدی: همیشه به ایران افتخار می‌کنم/ نگذارید سلطه آمریکا و انگلیس برگردد/ حکومت پهلوی به مردم آزادی نمی‌داد‌

 7. پرونده مدیران سایپا ؛ محکومیت دو نماینده به حبس و اثبات دوباره یک ناکارآمدی

 8. با زوج خودرویی محکوم به اعدام بیشتر آشنا شوید

 9. چه زمانی سیلی بحران جمعیت را می خوریم؟!

 10. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 11. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 12. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

 13. محکومیت «محمد عزیزی» و «فریدون احمدی» به حبس/ حکم اعدام برای دو متهم پرونده شرکت سایپا/ استعفای وکلای پرونده طبری/ خبر تازه از پرونده حادثه هواپیمای اوکراینی

 14. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 15. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 16. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 17. «دپوی ۳۰۰۰۰ خودرو» توسط خودروسازان «احتکار» نیست؟ + تصاویر

 18. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 19. «عادی سازی» در شرایط کرونایی و سه شنبه‌های «جوج» در شمال !

 20. روایت روح الامینی از فاصله معنادار بین رقبای ریاست مجلس/دفاع آقاتهرانی از صادق محصولی/واپسين ماموريت فراكسيون اميد/ ائتلاف لاریجانی با اصلاح طلبان در راه است؟

 21. مروری بر ازدواج‌های سیاسی؛ از احمدی‌نژاد تا روحانی + تصاویر

 22. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 23. نامه توکلی به دادستان تهران درباره کشت و صنعت مغان: حمایت برای جلوگیری از چپاول حقوق ملت را انتظار می‌کشیم/ از انجام تشریفات جدید پیش از نتیجه اعلام جرم دیده‌بان در دادگاه خودداری کنید

 24. قیمت‌های جدید شورای رقابت برای خودروهای داخلی اعلام شد + جدول

 25. غیزانیه از نمای نزدیک

پربحث‌های هفته

 1. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 2. با زوج خودرویی محکوم به اعدام بیشتر آشنا شوید

 3. «دپوی ۳۰۰۰۰ خودرو» توسط خودروسازان «احتکار» نیست؟ + تصاویر

 4. نامه توکلی به دادستان تهران درباره کشت و صنعت مغان: حمایت برای جلوگیری از چپاول حقوق ملت را انتظار می‌کشیم/ از انجام تشریفات جدید پیش از نتیجه اعلام جرم دیده‌بان در دادگاه خودداری کنید

 5. قیمت‌های جدید شورای رقابت برای خودروهای داخلی اعلام شد + جدول

 6. وامی‌ برای آشنا، آشنایی برای وام !

 7. قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد/پراید ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان+جدول

 8. دلار بخریم یا نه؟/ همتی: معمولاً به این سوال جواب نمیدهم که شرمنده کسی نشوم

 9. تاکید روحانی بر کنترل قیمت ارز و جلوگیری از افزایش نرخ آن

 10. چرا ۲۰۰ واگن هندوانه صادراتی به ترکیه برگشت خورد؟

 11. مشکل آب غیزانیه خوزستان ظرف سه هفته آینده حل می‌شود

 12. درآمد ۲۵۰۰ میلیارد دلاری ایران از صادرات محصولات نانویی

 13. جهش تولید در ۵ گام

 14. تامین کسری بودجه با دو پیشنهاد کارشناسی

 15. برنج ایرانی گران شد

آخرین عناوین