حریرچی: ۸۰ تا ۹۰ درصد مبتلایان کرونا درمان خاصی نمی‌خواهند

گروه اجتماعی الف،   3981204034

معاون کل وزیر بهداشت گفت: ۸۰ تا ۹۰ درصد از مبتلایان به ویروس کرونا درمان خاصی نمی‌خواهند و خود به خود خوب می‌شوند.

حریرچی: ۸۰ تا ۹۰ درصد مبتلایان کرونا درمان خاصی نمی‌خواهند

به گزارش صداوسیما، ایرج حریرچی در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما افزود: مرگ و میر بر اثر این ویروس یک تا سه درصد مبتلایان را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه ۷۸۵ مورد مشکوک در کشور داریم که ۲۸ نفر از آنان مبتلای قطعی هستند و ۵ نفر نیز فوت کرده اند گفت: ویروس کرونا دومین عامل شایع سرماخوردگی در دنیاست و چیز جدیدی نیست.

حریرچی با بیان تاریخچه‌ای از این ویروس افزود: علامت ویروس کرونا مانند علامت بیماری آنفلوانزاست.

وی گفت: دلیل ترس از ویروس کرونا ناشناخته بودن رفتار آن است.

حریرچی با بیان اینکه بیماری ویروس کرونا از آنفلوانزای H ۱ N ۱ کمتر است افزود: از پاییز امسال ۱۳ هزار و ۲۰۰ نفر در کشور ما به ویروس آنفلوانزا مبتلا شدند و در امریکا در یک سال اخیر ویروس آنفلوانزا ۱۰ هزار نفر را کشت.

وی گفت: ویروس کرونا در کودکان زیر ۱۴ سال علایم چندانی نشان نمی‌دهد و اینکه گفته می‌شود ممکن است کودکان عامل انتقال ویروس شوند تاکنون ثابت نشده است.

حریرچی اضافه کرد: هر فرد مبتلا به این ویروس به طور میانگین ۲ و ۲ دهم نفر را مبتلا می‌کند و این طور نیست که اگر یک مورد در منطقه‌ای دیده شد همه آن منطقه را آلوده می‌کند.

وی افزود: در کشور سالانه ۳۸۰ هزار مرگ و میر بر اثر همه عوامل داریم که بیش از ۱۶ هزار نفر از این افراد بر اثر تصادفات جاده‌ای جان خود را از دست می‌دهند.

حریرچی گفت: از مهر امسال تاکنون بر اثر بیماری آنفلوانزا ۱۰۸ نفر در کشور جان خود را از دست داده اند که افراد کهنسال و با نقص ایمنی بوده اند.

وی افزود: در شهر قم شرایط بیماری ویروس کرونا کنترل شده و بخشی از ظرفیت بیمارستان‌های مخصوص مبارزه با این بیماری در این شهر خالی است.

حریرچی گفت: برای مراقبت از کسانی که ابتلای آنان به این ویروس ثابت شده یا کسانی که از کشور چین آمده اند لباس‌های مخصوص استفاده می‌شود.

وی افزود: در بیشتر فرودگاه‌های کشور دستگاه تشخیص تب، نصب شده است و در هر جایی که نیاز باشد مراقبت‌های لازم را انجام می‌دهیم.

حریرچی گفت: بر اساس توصیه علمی سازمان جهانی بهداشت و دانشگاه‌های معتبر دنیا استفاده از ماسک برای مردم عادی برای مقابله با ویروس کرونا ضروری نیست و فقط کسانی که علایم آنفلوانزا دارند یا از بیماران مبتلا به ویروس کرونا مراقبت می‌کنند استفاده از ماسک لازم است.

وی افزود: امکان دروغ گفتن درباره تعداد مبتلایان و فوت شدگان بر اثر ویروس کرونا وجود ندارد و جامعه پزشکی دروغ در این زمینه را نمی‌پذیرد.

حریرچی گفت: تاکنون منشأ ورود ویروس کرونا به کشور مشخص نشده است و کارکنان دو بیمارستان شهر قم در قرنطینه هستند.

وی افزود: آنفلوانزای نوع B در قم وجود داشت، اما تعدادی از مراجعین به مراکز درمانی علایم آنفلوانزا نداشتند و بر این اساس از آنان آزمایش گرفته شد.

حریرچی گفت: پس از تأیید وجود ویروس کرونا در قم به فاصله نیم ساعت آن را اعلام عمومی کردیم.

وی افزود: ممکن است منشأ ورود ویروس کرونا به کشور افراد چینی باشند که به ایران آمده اند یا ایرانی‌هایی که مستقیم یا غیرمستقیم از چین وارد شده باشند.

حریرچی گفت: البته رفت و آمد‌های غیرقانونی از مرز‌های شرقی کشور و تردد زائران از کشور‌های همسایه به قم نیز ممکن است منشأ ورود این ویروس به کشور باشد.

وی افزود: اینکه تاکنون آماری از مبتلایان به ویروس کرونا در کشور‌های همسایه غربی و شرقی ما اعلام نشده است به دلیل انجام ندادن آزمایش‌ها برای شناسایی این ویروس در این کشورهاست.

حریرچی گفت: ویروس کرونا تا ۹ روز در سطوح باقی می‌ماند و قابلیت انتقال دارد و بر این اساس ممکن است دو نفری که در قم فوت شده اند سطوح آلوده به این ویروس را لمس کرده باشند.

وی با بیان اینکه شورای عالی امنیت ملی عصر دیروز درباره ویروس کرونا جلسه داشت افزود: از نظر علمی در دنیا قرنطینه به معنای جلوگیری از رفت و آمد و پلمپ خانه‌ها توصیه نمی‌شود.

حریرچی گفت: فرد لبنانی مبتلا به ویروس کرونا نیز پس از سفر به قم به این بیماری دچار شده است.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت اختیار تعطیل کردن مدارس را دارد افزود: دلیل اصلی تعطیلی مدارس انتشار ویروس کرونا نیست بلکه به دلیل استفاده از مواد ضد عفونی کننده در مدارس است.

حریرچی گفت: در یکی دو روز نخست که مشخص نبود ویروس کرونا به کشور وارد شده یا خیر پروازی به چین انجام نشد و اکنون نیز هیچ پرواز مستقیمی که مسافر جا به جا کند به چین نداریم و کالا‌های وارداتی از چین نیز بررسی و ضد عفونی می‌شود.

وی افزود: بیش از ۸ هزار کیت تشخیص ویروس کرونا در کشور وجود دارد، اما انجام آزمایش تشخیص، سخت و نیازمند متخصصان ماهر است.

حریرچی گفت: سه مرکز در تهران و مراکزی در تبریز، اصفهان، مشهد، شیراز و اهواز برای تشخیص این ویروس تجهیز شده اند.

وی اضافه کرد: برای قطعی شدن نتیجه آزمایش‌ها آن را دوبار انجام می‌دهیم.

حریرچی گفت: نمونه‌های آزمایش برای تشخیص ویروس کرونا باید به این مراکز ارسال شود.

وی افزود: در تهران ۲ هزار تخت برای بستری بیماران مبتلا به ویروس کرونا در نظر گرفته شده که بعید است استفاده شود.

حریرچی گفت: ۸۰۰ تخت نیز ستاد کل نیرو‌های مسلح برای این ویروس در اختیار ما قرار داده است.

وی با بیان اینکه کمبود تجهیزات و ماسک نداریم و وزارت بهداشت تولیدات کارخانجات داخلی را خریداری و در شبکه داروخانه‌ای کشور توزیع می‌کند افزود: درخواست برخورد شدید قانونی را با کسانی که اقدام به گران فروشی یا احتکار ماسک و دیگر تجهیزات مقابله با ویروس کرونا می‌کنند از دادستانی و قوه قضاییه درخواست کرده ایم.

حریرچی اضافه کرد: اگر تولید کنندگان ماسک نیاز کشور را رفع کنند اجازه صادرات مازاد این محصول به آن‌ها می‌دهیم.

وی گفت: تنها راه مقابله با ویروس کرونا پیشگیری و رعایت بهداشت فردی است.

حریرچی با بیان اینکه ویروس آنفلوانزا و کرونا دوره‌ای هستند و اکنون در چین تعداد مبتلایان کاهش یافته و تعداد بهبود یافتگان بیشتر شده است افزود: انتظار داریم با گرم شدن هوا ویروس کرونا از بین برود البته رفتار این ویروس تاکنون شناسایی نشده است.

وی با بیان اینکه نهایت دوره نهفتگی کرونا ویروس ۱۴ روز است گفت: این ویروس برای طب مدرن و سنتی ناشناخته است و بدون تجربه و شناسایی این ویروس کسی نمی‌تواند برای آن نسخه بپیچد البته برای مقابله با بیماری‌های خانواده آنفلوانزا مصرف مایعات، غذا‌های مقوی، میوه جات تازه به ویژه مرکبات و استراحت توصیه می‌شود و اگر کسی به پزشک در این زمینه مراجعه کرد هر چه پزشک توصیه کرد انجام دهد.

پربحث‌های هفته

 1. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 2. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

 3. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 4. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 5. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 6. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 7. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 8. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 9. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 10. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 11. پاساژگردها معترض برگزاری محرم

 12. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 13. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 14. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 15. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 16. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 17. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 18. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 19. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 20. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 21. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 22. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 23. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 24. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 25. آیا دونالد ترامپ در مرحله پيشافاشيستي است؟

ابر آروان

آخرین عناوین