لاریجانی آمادگی ایران را برای کمک به لبنان اعلام کرد

گروه جهان الف،   3981128159 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

رییس مجلس ایران خواهان گسترش روابط تهران – بیروت شد و آمادگی کشورمان را برای کمک به لبنان درعرصه‌های اقتصادی و تجاری، صنعتی و دارویی، علمی و فرهنگی، کشاورزی و نظامی اعلام کرد.

به گزارش ایرنا «علی لاریجانی» در نشست خبری که دوشنبه شب در بیروت برگزار شد در پاسخ به پرسشی گفت: ایران و لبنان روابط و توافق نامه‌های فرهنگی و علمی دارند که باید تقویت و اجرا شود. ما برای همکاری دانشگاهی هیچ محدودیتی قایل نیستیم و دانشگاه‌های متعددی در ایران وجود دارد که لبنانی‌ها می‌توانند با آن‌ها ارتباط فنی، علمی و هنری برقرار کنند.

رییس مجلس افزود: روابط ایران و لبنان فعال است و این کشور که در مرحله حساس به سر می‌برد موفق شد یک گام به جلو بردارد و دولتش را تشکیل دهد و امیدواریم که این دولت بتواند مشکلات را حل و رضایت مردم را جلب کند. ایران آماده‌ی همه نوع همکاری با دولت جدید لبنان است.

خبرنگاری از لاریجانی پرسید که شما آمادگی ایران را برای کمک به لبنان اعلام کردید حال آن که این کشور انتظار کمک مالی و نقدی و تجهیزاتی از آمریکا دارد و آیا این اعلام آمادگی پیام به آمریکا نیست و باعث جلوگیری از کمک‌های واشنگتن به مقام‌های بیروت نمی‌شود؟

رییس مجلس پاسخ داد: ایران به عنوان کشور دوست لبنان، برای کمک اعلام آمادگی می‌کند اما اجباری درکار نیست. اجبار، کار ایران نیست، کار آمریکایی‌ها است. ملت لبنان ملت رشید و مقاومی است و ما سال های طولانی در کنار هم بودیم . وظیفه داریم بگوییم این امکانات را داریم و می‌توانیم در اختیار لبنان قرار دهیم و این رویکرد عقلانی و خیرخواهانه ایران است.

لاریجانی افزود: لبنان اکنون بحران سوخت و مشکل قطعی برق و ایران فناوری (تکنولوژی) تولید نیروی برق دارد و دولت لبنان می‌تواند برای رفع بحران و راحتی مردمش از این فناوری (تکنولوژی) استفاده کند.

وی اظهار کرد: به طور اساسی آن چه مشکل لبنان را حل می‌کند اراده و خواست خود مردم و دولت این کشور است که اگر روی پای خویش ایستادند سربلند می‌شوند و به ساحل امان می‌رسند اما اگر دستشان را به طرف آمریکا، عربستان و امارات دراز کنند بحرانشان بدون حل باقی می‌ماند.

رییس مجلس خاطرنشان کرد: اگر لبنانی ها فکر می کنند کرامات از آمریکا صادر می شود سراغ این کشور بروند اما ایران در مساله هسته ای متوجه شد که آمریکایی ها جز اذیت کردن چیزی بلد نیستند و در پی حاکم کردن اسراییل بر منطقه هستند نه کمک به لبنان.

لاریجانی گفت: تجربه ی ما نشان می دهد که آمریکایی ها برای ملت های منطقه  سراب نشان می دهند و تا آن ها را ذلیل نکنند چیزی نمی دهند. برای نمونه مگر گروهی از فلسطینی ها حاضر به مذاکره و امضای پیمان اسلو نشدند پس چرا آمریکایی ها مفاد آن را اجرا نکردند و به جایش معامله قرن را آوردند که هیچ آبرویی برایشان باقی نگذاشته و دست صهیونیست ها را برای الحاق کرانه باختری به اسراییل باز گذاشته است.

** رویارویی ایران و آمریکا
رییس مجلس ایران در پاسخ به این پرسش که اعتراضات مردمی در عراق و لبنان ظرف ماه های گذشته آغاز و گسترش یافت و آمریکا ایران را به نقش داشتن در این اعتراض ها متهم کرد، گفت: آمریکایی ها دچار سرگیجه سیاسی شده اند. در این کشورها، مردم مشکلاتی دارند و مطالباتی که ربطی به ایران ندارد.

علی لاریجانی افزود: ما ناراحتی و عصبانیت آمریکا را درک می کنیم چون پارلمان عراق طرح خروج نیروهای آمریکایی از این کشور را تصویب و لبنان نیز خیلی عاقلانه با موضوع اعتراض ها برخورد کرد.

وی اظهار داشت: ملت و دولت عراق دوست ندارند آمریکا در این کشور پایگاه بزند و مهمانشان را ترور کند. بدیهی است که مردم اعتراض می کنند و هر کشور وملتی که غیرت ملی داشته باشد نسبت به این رفتارهای آمریکا واکنش نشان می دهد.

لاریجانی تاکید کرد: آمریکایی ها باید افکار، گفتار و رفتار آمرانه و غیرمنطقی شان را تغییر دهند. ملت های منطقه برده آمریکا نیستند. به نظر می رسد این کشور به آخر خط رسیده که دست به عملیات تروریستی می زند.

رییس مجلس گفت: ترور سردار قاسم سلیمانی فرمانده فقید نیروی قدس سپاه پیش از این که قدرت آمریکا را نشان بدهد ضعف و زبونی آن کشور را آشکار کرد. نشان داد که آمریکایی ها برای رسیدن به اهدافشان کار دیگری نتوانستند انجام بدهند به ترور که کار کثیفی است روی آوردند.

وی با اشاره به این که ترور کار سختی نیست، خاطرنشان کرد: این کار آمریکایی ها برایشان نتیجه به همراه نداشت بلکه موجب خروش و عکس العمل مردم منطقه در محکومیت این عملیات تروریستی و اقدام آمریکا شد و ما را هم در اهداف و آرمانمان مصمم تر کرد.

**محور مقاومت
رییس مجلس ایران در پاسخ به اتهام تروریستی بودن که آمریکا به حزب الله وارد می کند و این که مشکل لبنان را سلاح این حزب به حساب می آورد، گفت: تروریست معرفی کرن حزب الله، درست نیست و این را فقط دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا اعلان کرده و دیگر کشورها این کار را نکرده اند.

وی تاکید کرد: حزب الله فرزند مردم لبنان و سرمایه بزرگ برای این کشور است که جلو ظلم و تجاوز رژیم اسراییل را گرفته است. اگر این حزب نبود این رژیم جنایت های بزرگتری انجام می داد.

لاریجانی گفت: ما کمک های خود را به حزب الله مخفی نمی کنیم اما به آن نیروگاه نمی دهیم یا کمک ما به آن در عرصه کشاورزی و صنعتی نیست. این کمک ها را به دولت لبنان ارایه می کنیم و این دولت می تواند از همکاری ما در عرصه های متنوع مانند معادن، فولاد، سدسازی، نیروگاه برق، ساختمان سازی، صنایع کشاورزی، دارویی و طرح های اجرایی استفاده کند.

وی محتوای این پرسش را که آمریکا و روسیه برای جلوگیری از نفوذ ایران در سوریه و عراق توافق کرده اند، رد و تاکید کرد: این موضوع از اساس اشتباه است زیرا ما دنبال نفوذ در این کشورها و ایجاد پایگاه نظامی نبوده و نیستیم.

رییس مجلس اضافه کرد: تنها کشور شروری مانند آمریکا است که دنبال ترور و نفوذ در کشورهای منطقه است و طالبان را در افغانستان و داعش را در عراق و سوریه به وجود می آورد. در مقابل، نیروهای مجاهد و فداکاری هستند که با این تروریست ها مقابله می کنند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: ایران شبانه و دزدانه وارد عراق و سوریه نشده است. دولت های این ۲ کشور و نیز حزب الله لبنان از ما درخواست کمک کردند تا تروریست ها را خفه کنند و ما هم پاسخ مثبت دادیم.

وی با اشاره به رخدادهای یمن اظهار داشت: داستان این کشور غم انگیز است و مردم با تمدن و ریشه دار یمن گرفتار رژیم بدخیمی شده اند که زیربناهایشان را بمباران و آنان را گرفتار بحران می کند.

رییس مجلس اضافه کرد: مردم یمن، فقر دارند اما با شرف، رشید و با عزت هستند. به همین دلیل چند سال است که در برابر تجاوز و بحران، ایستادگی کرده اند.

وی گفت: ایران  از ابتدا گفته که بحران یمن باید از راه گفت وگوی سیاسی حل شود اما متاسفانه برخی کشورهای منطقه فکر می کنند با قدرت نظامی می توانند آن را حل کنند.

لاریجانی با بیان این که ایران به طور کلی معتقد است که مسایل خاورمیانه با گفت وگو حل و فصل می شود، افزود: ما و نیروهایی در یمن با طرف های مختلف در حال گفت وگو برای حل بحران این کشور هستیم و امیدواریم به نتیجه برسد.

در کنفرانس خبری لاریجانی در بیروت، علاوه بر ایرنا، رسانه های المسیره وابسته به انصارالله یمن، رادیو النور و شبکه المنار وابسته به حزب الله، شبکه الاتجاه وابسته به عراق، شبکه های لبنانی ام تی وی، المیادین، الجدید، لبنان ۲۴،  نیز خبرگزاری رویترز ، شین هوا چین، آ.ب.ب ترکیه و رسانه های زیر مجموعه اتحادیه رادیو و تلویزیون های کشورهای اسلامی و عربی شامل العالم، الکوثر، پرس تی وی، خبر، تسنیم، فلسطین الیوم ، القدس الیوم و یونیوز حضور داشتند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۳۵۰۱۷۰۰:۴۴:۴۲ ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
بخصوص در مساله حفظ ارزش پول

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. عشق تلویزیون به سلبریتی‌ها کی پایان می‌پذیرد؟

  2. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

  3. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

  4. خرید کردن بوریس جانسون از سوپرمارکت ایرانی با دوچرخه

  5. تعدیل‌تان کردیم ؛ اشک ما بدرقه راهتان!..

  6. واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

  7. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

  8. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

  9. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

  10. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

  11. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

  12. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

  13. گزارش پولیتیکو از تراژدی مرگ گروهی در خانه های سالمندان آمریکا

  14. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

  15. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

  16. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

  17. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

  18. بازگشت روحانی به پاستور/نقطه داغ کرونا در کشور/ زاکانی: تجربه ناموفق مجلس دهم، برای نابودی هر مجلسی کافی است

  19. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

  20. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

  21. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

  22. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

  23. وزیر بهداشت: مژده رسید که گشایشی حاصل می شود

  24. سفیر چین خطاب به جهانپور: اخبار وزارت بهداشت چین را با دقت بخوانید

  25. ضدعفونی‌کردن قم توسط حشدالشعبی

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های دیروز

    پربحث‌های هفته

    1. گزارش پولیتیکو از تراژدی مرگ گروهی در خانه های سالمندان آمریکا

    2. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

    3. سفیر چین خطاب به جهانپور: اخبار وزارت بهداشت چین را با دقت بخوانید

    4. اکثر آمریکایی‌ها از نحوه پوشش رسانه ای شیوع ویروس کرونا در کشورشان ناراضی هستند

    5. ترامپ سازمان جهانی بهداشت را به توقف تامین مالی تهدید کرد

    6. ویروس کرونا با جهان چه خواهد کرد؟

    7. روایت گلوبال ریسرچ از چهره مخفی و زشت نامزد دموکرات‌ها

    8. پیام رهبر جنبش استقلال ایالت کالیفرنیا آمریکا به مردم ایران

    9. قربانیان کرونا در آمریکا از ۷ هزار نفر فراتر رفت/ تعداد مبتلایان به ۲۷۳ هزار نفر رسید

    10. تقلای آمریکا برای انتقال سفارت‌های خارجی به عین الاسد

    11. اتحادیه اروپا خواستار «معافیت بشردوستانه» تحریم‌های ایران شد

    12. واکنش سفیر چین به توئیت تازه جهانپور

    13. صحبت‌های تامل برانگیز نوام چامسکی درباره آینده جهان

    14. روز شنبه در چین عزای عمومی اعلام شد

    15. یک سناتور آمریکایی: شهروندان ایرانی به خاطر تحریم‌های آمریکا جان خود را از دست می‌دهند

    16. ۳ دستورالعمل اقتصادی برای دولت‌ها در بحبوحه شیوع ویروس کرونا

    17. اخباری تایید نشده از به کما رفتن نخست وزیر انگلیس

    18. کروناویروس در آزمایشگاه‌های آمریکا تولید شده است؟

    19. تلاش صلیب سرخ برای انتقال کمک‌های مالی بین‌المللی به ایران

    20. یک فرمانده حزب‌الله در لبنان ترور شد + عکس

    21. دارویی که «کرونا» را درمان می‌کند

    22. مشاهده علائم شدید کووید-۱۹ در جوانان

    23. ترامپ: انتظار داشتیم تلفات کرونا به ۱۵۰ هزار نفر برسد اما کمتر خواهد شد/ کرونا را شکست خواهیم داد

    24. موسوی: همواره قدردان چین در این شرایط دشوار بوده‌ایم

    25. محموله دارویی آلمان از مرز بازرگان وارد کشور شد

    آخرین عناوین