ملخ ها غذای ۱۳ میلیون نفر را تهدید می کند

گروه اقتصادی الف،   3981126092

سازمان ملل متحد اعلام کرد: گله‌های ۸۰ میلیونی ملخ در شرق آفریقا امنیت غذایی ۱۳ میلیون نفر را تهدید می‌کند که جامعه بین المللی لازم است حداقل ۷۶ میلیون دلار برای مقابله با آنها کمک کنند.

به گزارش فارس، مجله تایمز در گزارشی نوشت گله‌های 80 میلیونی ملخ در شرق آفریقا امنیت غذایی 13 میلیون نفر را تهدید می‌کند و  سازمان ملل متحد اتحاد به جامعه بین‌المللی اعلام کرده که 76 میلیون دلار برای کمک به سمپاشی و مقابله با آفت ملخ صحرایی در شرق آفریقا کمک کنند.

در گزارش سازمان ملل تاکید شده است که گله‌های ملخ صحرایی هر گونه محصولات کشاورزی را مصرف می‌کنند که تهدیدی بر امنیت غذایی این منطقه است.

در توئیتی که از سوی سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه منتشر شد مدیر برنامه غذایی جهانی ملل متحد هشدار داد « اگر کشورها دست روی دست بگذارند و اقدامی در این زمینه انجام ندهند مجبور خواهند شد  15 برابر آن چه برای تامین نیاز غذای13 میلیون نفر نیاز است را بپردازند.ملخ صحرایی غذای این میزان فرد را از بین خواهد برد. آیا وقت آن نرسیده که ما سرمایه‌گذاری کنیم و جلوی این نابودی را بگیریم؟"

گله‌های ملخ صحرایی جدی‌ترین تهدید در دهه‌های گذشته محسوب می‌شود که کشورهای سومالی، اتیوپی، کنیا، اریتره و اخیرا تانزانیا و اوگاندا راتحت تاثیر قرار داده است.

این نوع  ملخ قادر است تا سودان شمالی که در حال حاضر این کشور درگیر گرسنگی است، پرواز کند.این گله‌ها به شدت بزرگ هستند. به طوری که در شمال شرق کنیا یک گله ملخ را حدود 37 مایل طول و 25 مایل عرض برآورد کردند. 

سازمان ملل متحد می‌گوید ملخ‌های صحرایی خطرناک‌ترین آفت مهاجر است. چرا که این آفت مستتقیم  محصول غذایی را می‌خورد و تهدیدی برای کشاورزان است.

این گله‌ها که تا 80 میلیون ملخ صحرایی هستند می‌تواند غذای 35 هزار نفر را در یک روز استفاده کند.

آخرین گله ملخ‌های صحرایی از شبه جزیره عرب مهاجرت کرده. این گله‌ها سه ماه پیش به قاره آفریقا رسیده است و تا کنون آنجا رشد یافته و گله‌های بزرگتری را شکل داده‌اند.

سازمان کشاورزی و غذای ملل متحد هشدار داده این گله‌ها به دلیل پیش‌بینی شرایط بارانی می‌تواند تا 500 برابر نیز افزایش یابند.

بر اساس اعلام سازمان ملل متحد تغییرات آب و هوایی می‌تواند در رشد جمعیت این گله‌های ملخ صحرایی تاثیرگذار باشد.

دمای گرم آب دریا تعداد گردبادها و طوفان‌های موسمی را در اقیانوس هند افزایش داده و باعث بارش باران‌های سنگین در شبه جزیزه عربی یعنی همان جا که ملخ‌های صحرایی در آنجا تولید مثل کرده‌اند، شده است.

کیت گرسمن، مقام ارشد پیش‌بینی کننده وضعیت ملخ‌ها در دفتر UN اوایل این ماه اعلام کرد که ما می‌دانیم که توفان‌های موسمی و گردبادها منشا تشکیل گله‌های ملخ بوده و طی 10 سال گذشته تعداد وقوع این توفان‌های موسمی در اقیانوس هند بیشتر شده است.

بر اساس این گزارش سم پاشی در حال حاضر مؤثرترین روش برای کنترل گله‌هاست اما کشورهای این منطقه در زمینه تامین هزینه‌های آن با مشکل مواجه هستند و به این دلیل بسیاری از این گله‌های ملخ در مناطق سومالی زاد و ولد کردند و دولت سومالی شرایط اضطرار در این منطقه اعلام کرده است.

اسمردون می‌گوید: این ملخ‌ها می‌تواند درد و رنج مردمی را که به خاطر تغییرات آب و هوایی در شرایط سخت زندگی می‌کنند را بیشتر کند.

در سال‌های گذشته تغییرات آب و هوایی شرایط خشکسالی را تشدید کرده و وقوع سیل در این مناطق بیشتر شده است و به کشاورزان و خانواده آنها به شدت آسیب زده است. کشاورزانی که برای تامین مایحتاج خانوار خود به کشاورزی کوچکی که دارند وابسته هستند و اگر آفت ملخ را به این شرایط سخت اضافه کنیم واقعا تحمل آن برای این افراد بسیار سخت خواهد بود. 

وی اضافه کرد: قبل از گسترش آفت ملخ صحرایی حدود 20 میلیون نفر در شرق آسیا با شرایط بالای ناامنی غذایی مواجه بودند. اگر جامعه بین‌المللی برای مقابله با این آفت پا پیش نگذارد امنیت غذایی این منطقه تهدید خواهد شد. مواد غذایی آنها روز به روز کمتر خواهد شد و قطعا دانش‌آموزان از مدرسه فراری خواهند شد و مردم باید از همه سازوکارهای لازم برای زنده ماندن و مقابله با شرایط سخت فعلی  اقدام کنند.

پربحث‌های دیروز

 1. موج دوم کرونا؟ چرا دوباره به جای اولمان بازگشتیم...

 2. از لواسان به جماران بازگردید !

 3. مرندی: بی عدالتی و نارضایتی های اجتماعی دلیل اعتراضات آمریکاست

 4. نظرات برگزیده مخاطبین الف: قالیباف اعتبار مجلس را بازسازی می‌کند؟/ زندگی‌های اشرافی در تهران برجسته شده/اگر پدر با فرزندش دوست بود رومینا از منزل فرار نمی‌کرد

 5. حسینی: برای احیای اقتصاد باید مگاپروژه تعریف کنیم/ ایراد بودجه فقط عدم توازن حسابداری نیست

 6. آیا گوش شنوایی در کاخ سفید هست؟

 7. تعزیرات: کاربرد واژه «احتکار» برای نگهداری خودرو به قصد گران فروشی درست نیست

 8. رونمایی از گرانترین قرارداد تاریخ ورزش ایران

 9. شمخانی: تبادل زندانیان نتیجه مذاکره نبود/مذاکره‌ای در آینده انجام نمی‌شود

 10. تایید دیدار فرماندار سابق آمریکایی با ظریف / سخنگوی وزارت خارجه: این ملاقات چند ماه پیش انجام شده

 11. جزئیات تازه ازکشتی ایرانی غرق شده در بندر عراقی/ ۲ نفرفوتی تاکنون

 12. گزارش هزینه‌کرد سود سپرده حساب‌های قوه قضائیه: سود کل حساب‌ها در سال ۱۳۹۸، مبلغ ۴۳۰ میلیارد تومان بود

 13. ظریف در واکنش به ترامپ: مشاوران شما قمار احمقانه‌ای انجام دادند

 14. ایران حذف وزیر ورزش از انتخابات را پذیرفت

پربحث‌های هفته

 1. قانون، قاتل رومینا!؟

 2. اغتشاشات آبانماه با آشوب‌های آمریکا چه فرقی دارد

 3. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 4. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 5. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 6. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 7. موج دوم کرونا؟ چرا دوباره به جای اولمان بازگشتیم...

 8. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 9. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

 10. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 11. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 12. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

 13. از لواسان به جماران بازگردید !

 14. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 15. مرندی: بی عدالتی و نارضایتی های اجتماعی دلیل اعتراضات آمریکاست

 16. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

 17. نکند امام هم «التقاطی» بود؟!

 18. درباره مسئولی که «آخر آسفالت» زندگی می‌کند

 19. در آمریکا چه می‌گذرد؟!

 20. احتمال حضور احمدی‌نژاد در انتخابات ۱۴۰۰/ چرا وزیر کشور همزمان با اعتراضات آمریکا به یاد حوادث آبان افتاد؟/ افروغ: مردم هرچه فساد ببینند به پای کل نظام می‌نویسند

 21. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

 22. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 23. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

 24. فارین پالیسی: "چراغ راهنمای آمریکا" در جهان خاموش شده است

 25. عارف، اصلاح‌طلبان و معضلات این روزها

آخرین عناوین