طرح مرحله‌ای ارتجاع عرب برای عادی‌سازی روابط با تل‌آویو/ آیا محمد بن سلمان و نتانیاهو دیدار می‌کنند؟

نویسنده: علی عباسی،   3981120078 ۱۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

عربستان سعودی با ترغیب کشورهای عربی و آفریقایی به عادی‌سازی با رژیم اشغالگر صهیونیستی تلاش دارد هزینه‌های سیاسی ارتباط حاکمیت سعودی با صهیونیست‌ها را به حد اقل برساند. 

طرح مرحله‌ای ارتجاع عرب برای عادی‌سازی روابط با تل‌آویو/ آیا محمد بن سلمان و نتانیاهو دیدار می‌کنند؟

به گزارش الف، هفته گذشته ۳ فوریه ۲۰۲۰ (۱۴ بهمن) انتشار خبر دیدار «عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای حاکمیتی سودان با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی سر و صدای زیادی در سطح جهانی به پا کرد. این دیدار به بهانه میانجگری صهیونیست‌ها بین سودان و آمریکا صورت گرفت تا به توهم البرهان٬ واشنگتن تحریم‌های اقتصادی سودان را بردارد.

دیدار طرف سودانی و صهیونیستی که پس از اعلام توطئه «معامله قرن» آمریکا اولین ارتباط غیرقانونی عربی با رژیم اشغالگر در راستای عادی‌سازی روابط با آن بود٬ موجی از محکومیت‌ها را در کشورهای عربی به ویژه در خود سودان به همراه داشت.

اما این اتفاق در جبهه مقابل موجب خوشحالی و مسرت شد؛ «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا از این اقدام عبدالفتاح البرهان بسیار قدردانی کرده و حتی او را به واشنگتن دعوت کرد. سردمداران ارتجاع عرب که خود در آرزوی روابط همگرایانه با تل‌آویو هستند، سعی کردند این دیدار را توجیه یا از آن تمجید کنند.

واقعیت روشن این است که رژیم صهیونیستی٬ سودان را نیز مانند سایر کشورهای عربی و آفریقایی تنها برای دست‌اندازی بر ثروت‌ها و استفاده از پتانسیل سیاسی آنها می‌بیند. در طرف مقابل البرهان نیز با امید به میانجگری اسرائیل میان سودان و کاخ سفید و تکیه بر توهمی که انور سادات٬ آن را «صلح برای رفاه و شکوفایی» می‌نامید٬ سیاست وی را در عادی‌سازی با رژیم صهیونیستی در پیش گرفته است.

اما نکته قابل توجه از این دیدار غیرقانونی٬ عوامل هماهنگ‌ کننده و پشت پرده آن هستند. گفتیم که انتظاری از رئیس شورای حاکمیتی سودان با افکاری وابسته به غرب٬ برای موضع‌گیری در مقابله با پروژه‌های صهیونیستی و آمریکایی نمی‌رود و تصمیم‌گیرندگان و جهت‌دهندگان این دیدار طرف‌های دیگری بودند.

طی سال‌های گذشته هر از چند گاهی اخباری از نزدیکی مقامات رژیم‌های عربی با مسئولان صهیونیستی به گوش می‌رسید. اخباری که این کشورها نیز آن را تایید را تکذیب نمی کنند؛ اما این بار اعلام توطئه معامله قرن از جانب «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا سنگ محکی برای درک صحت و سقم موضع واقعی رژیم‌های عربی حوزه خلیج فارس در برابر دشمن صهیونیستی بود.

عربستان قبل از امارات در صدر کشورهایی که اقدام به عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی و فراهم کردن زمینه علنی‌شدن آن کرده است، قرار دارد. از زمان ولیعهدی «محمدبن سلمان» در عربستان اقدامات آشکاری در عادی‌سازی روابط این کشور با صهیونیست ها انجام شده که آخرین آنها صدور مجوز سفر صهیونیست‌ها به عربستان و حضور یک خبرنگار اسرائیلی در این کشور بود که با تیم خود آزادنه در خیابان‌های ریاض و جده و مدینه منوره تردد کرده و از آنها درباره صلح با اسرائیل می‌پرسید!

عادی‌سازی روابط رژیم‌های عربی با اشغالگران با آشکار شدن موضع آنها در برابر طرح ضد فلسطینی معامله قرن ترامپ تقویت شد. درحالی که چشم فلسطینیان به کشورهای عربی و همسایه به عنوان کشور دوست و برادر بود تا یک موضع قاطعانه در رد این خیانت بزرگ اتخاذ کنند٬ دیدیم که حاکمان وابسته به آمریکا و غرب این کشورها٬ فلسطین را تنها گذاشته و بدون هیچ موضع‌گیری قاطعی به محکومیت ظاهری این معامله بسنده کردند، موضعی که تاکنون هیچ نتیجه مثبتی در روند تحولات منطقه نداشته است. 

نزدیکی سعودی‌ها با رژیم صهیونیستی دیگر موضوع پوشیده‌ای نبوده و با توجه به شواهد موجود٬ در اینکه رژیم حاکم بر عربستان تمایل شدیدی به صمیمت بیشتر با اشغالگران صهیونیستی در راستای کسب رضایت ارباب سنتی خود یعنی آمریکا و بقای حاکمیت جدید سعودی دارد٬ تردیدی نیست.

اما اینکه پس از انتشار اخبار عادی‌سازی هریک از رژیم‌های عربی منطقه و حتی فراتر از آن٬ ردپای عربستان سعودی در این اقدام دیده می‌شود جای سوال دارد. سعودی‌ها به دنبال علنی کردن روابط خود با رژیم صهیونیستی هستند اما قبل از آن می‌خواهند زمینه لازم را به این منظور فراهم کنند تا بعد از این اتفاق؛ فشاری بر روی آنها از جانب افکار عمومی و کشورهای ضد صهیونیستی نباشد. درواقع حکومت عربستان به دنبال آن است که با ترغیب کشورهای عربی و آفریقایی به سمت عادی‌سازی با رژیم صهیونیستی٬ هزینه‌های سیاسی روابط خود با اشغالگران را سبک کند.

در همین راستا بعد از دیدار البرهان با نتانیاهو مشخص شد که کشورهای عربستان و امارات و مصر مسئول هماهنگی این دیدار بودند. تنها چند روز پس از انتشار این اخبار٬ روزنامه صهیونیستی «یسرائیل هیوم» نوشت که تماس‌های زیادی بین واشنگتن، تل‌آویو، قاهره و ریاض در جریان است تا بسترهای لازم برای دیدار محمد بن سلمان با بنیامین نتانیاهو در پایتخت مصر فراهم شود. منابع ادعایی این روزنامه صهیونیستی گفتند که «مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا و تیم او بین اسرائیل و عربستان سعودی در این باره ماه‌هاست که میانجی‌گری می‌کنند».

اخبار فاش شده دیگر حاکی است که منابع دیپلماتیک عرب گفته‌اند که این گفت‌وگوها بین تل‌آویو، ریاض، واشنگتن و قاهره در روزهای اخیر «بسیار فشرده» شده تا مقدمات این نشست در قاهره در هفته‌های آینده و پیش از برگزاری انتخابات نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در دوم مارس (12 اسفند) برگزار شود و علاوه بر مقامات آمریکایی و صهیونیستی و مصری و سعودی٬ مسئولانی از اردن٬ امارات٬ سودان و بحرین و عمان نیز در این نشست حاضر خواهد شد. طبق اطلاعات روزنامه صهیونیستی یسرائیل الیوم٬ بحرین پیشنهاد میزبانی این نشست را داده و ممکن است بن‌سلمان و نتانیاهو در منامه با یکدیگر دیدار کنند.

اگر این اطلاعات را مانند یک پازل به هم بچسبانیم٬ متوجه می‌شویم که دیدار عبدالفتاح البرهان با بنیامین نتانیاهو در اصل مقدمه‌ای برای نشست میان بن‌سلمان با نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بود که اگر این اتفاق بیفتد٬ جهان عرب و رژیم‌های عربی که چشمشان به دهان عربستان است٬ با زیر پا گذاشتن آرمان و مسئله فلسطین٬ به تبعیت از سعودی به نوبت و به روش‌های گوناگون٬ ورود خود به دام عادی‌سازی با رژیم اشغالگر صهیونیستی را که مدت‌هاست در آن گرفتار شده‌اند، علنی می‌کنند که این همان خواسته آمریکاست.

البته با توجه به پتانسیل و پیشینه این کشورهای عربی و در راس همه آنها عربستان سعودی وابسته به آمریکا که فاقد یک استراتژی مستقل برای اداره خود بوده و کاملا زیر یوغ ایالات متحده حرکت می‌کنند٬ بروز چنین رفتارهایی موضوع جالب توجهی نیست و اگر طی چند روز آینده شاهد درآغوش کشیدن مقامات صهیونیستی توسط ولیعهد عربستان باشیم٬ جای تعجب ندارد!  با این وجود تنها عامل بازدارنده رژیم‌های عربی که همچنان از انقلاب های عربی برای سرنگونی خود می ترسند، افزایش اقدامات ضد صهیونیستی در جهان اسلام در اعتراض به معامله قرن است که بنا به اعلام روزنامه الاخبار، تاکنون نیز بارها باعث تعویق نشست‌های برنامه‌ریزی شده بین سردمداران عربستان و رژیم صهیونیستی شده است. 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۲۶۲۸۴۰۶:۲۴:۱۴ ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
نکته کلیدی که در این مقاله اشاره ایی به آن نشده ، کمرنگ شدن موضوع فلسطین برای ملتهای منطقه است. مردم خود عربستان و امارات و سودان و مصر هم تمایل به حل مسئله فلسطین و کنار آمدن با اسرائیل دارند. الان با ۴۰ سال قبل خیلی تفاوت کرده و نسل جدید در کشورهای مسلمان هم صلح و پیشرفت می خواهند.
ناشناس۱۳۲۶۷۴۸۱۲:۲۵:۲۵ ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
اگر جمعیت فلسطین در کشورهای عربی تقسیم شوند، مشکل حل می شود.
ناشناس۱۳۲۶۸۸۳۱۳:۴۷:۱۶ ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
مرگ بر جنگ و نفرت درود بر صلح و دوستی
ناشناس۱۳۲۶۲۸۶۰۶:۳۱:۱۴ ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
چند انفجار بزرگ در اسراییل و کشورهای نرتجع باید به وقوع بپیوندد تا نبض کار بیاید دستشان و یاورشان استاد شود
ناشناس۱۳۲۶۴۷۵۰۹:۳۰:۰۲ ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
از این حرفها می زنید که بهانه ی تبلیغاتی به دست دنیا می دهد مگه هر کاری خواستید بکنید باید اعلام کنید ؟؟ اینو یه بچه مدرسه ای هم می دونه ولی شماها نه !
ناشناس۱۳۲۶۲۸۸۰۶:۳۶:۱۸ ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
محمد بن سلمان براي هر اقدامي عليه منافع ملت عرب اماده است او مي خواهد متمدن شود واسراييل را با منافع خود واهدافش همسو مي بيند
ناشناس۱۳۲۶۳۱۲۰۷:۲۶:۳۳ ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
امید است با صلح و دوستی مشکل کهنه بین اعراب و اسراییل حل شود. گره ای را که با دست باز می شود، نباید به دندان گشود.
ناشناس۱۳۲۶۳۵۴۰۸:۰۰:۰۲ ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
اعراب با اسرائیل صلح خواهند کرد چون منافع آنها اینطوری اقتضا می کنه
ناشناس۱۳۲۶۳۵۹۰۸:۰۵:۴۶ ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
تنها راه تعامل با دنیاست.
ناشناس۱۳۲۶۳۹۹۰۸:۳۶:۰۳ ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
بالاخره تا ابد که این درگیری را نمیشه ادامه داد باید صلح کنند تا منطقه ما هم آرامش پیدا کنه گردشگر بیاد رونق پیدا کنه و رشد اقتصادی محقق بشه این درگیری به ضرر همه است و باید تمام بشه
ناشناس۱۳۲۶۵۴۰۱۰:۲۵:۵۹ ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
چرا بابت سفر نتانیاهو به عمان و دیدار با قابوس مقاله ننوشتید و اعتراض نکردی
ناشناس۱۳۲۶۸۴۶۱۳:۲۱:۱۳ ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
کرد شما خواب بودی
ناشناس۱۳۲۶۶۲۵۱۱:۲۴:۴۷ ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
بهترین زمان برای سپردن معامله قرن به زباله دان وگرفتن انتقام سخت ایران الانه .ترور همزمان این دو ملعون راه نفس ایران رو باز میکنه .

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

  2. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

  3. واکنش وزیر ارتباطات به یک طرفه شدن تلفن مجری صداوسیما

  4. سردار غلامرضا سلیمانی: به‌زودی شاهد مهار کامل کرونا خواهیم بود

  5. مقتدی صدر: کرونا پیام آسمان علیه همجنس گرایی است

  6. واعظی: طرح فاصله گذاری اجتماعی مطمئن تر از قرنطینه سنتی است

  7. کاهش قیمت نفت در جهان / نگرانی فراتر از کرونا

  8. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

  9. آیا شهرسازی نامناسب در آمریکا، بحرانِ شیوع ویروس کرونا را بدتر کرد؟

  10. اجرای طرح محدودیت تردد در عوارضی قم - تهران

  11. بزرگترین بسته مالی نجات در تاریخ آمریکا و پرداخت یارانه نقدی

  12. مخالفت واشنگتن با آزادسازی دارائی‌های ایران جهت مقابله با کرونا

  13. رونمایی از نخستین آزمایشگاه سیار کرونا

  14. موسوی: نامه ۸ کشور به سازمان ملل برای رفع تحریم ایران اقدامی بی‌نظیر است

  15. دفاع مسیح مهاجری از نقدهایش به سریال پایتخت

  16. مخالفت ستاد ملی کرونا با پیشنهاد تعطیلی مترو و ناوگان حمل و نقل عمومی در تهران

  17. ۱۱ سناتور آمریکایی خواستار معافیت ۹۰ روزه ایران از تحریم‌ها شدند

  18. طعم کرونا به کام کودکان

  19. تحلیلگر آمریکایی: ویروس کرونا ساختِ آمریکا و یک سلاح بیولوژیک است

  20. آمار ابتلا به کرونا در کشور به ۳۵۴۰۸ نفر رسید/ غربالگری بیش از ۷۰درصد مردم

  21. «رستم امامعلی» نماینده مجلس ملی تاجیکستان شد

  22. اختصاص ۷۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکها به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا

  پربحث‌های هفته

  1. اعتراض به حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان/ احتمال ارتباط این پزشکان با سازمانهای جاسوسی

  2. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

  3. هنگامه حیرانی است...!

  4. گزارش میدل ایست آی از رسوایی برخی خوانندگان لس آنجلسی در جشنواره بن سلمان

  5. انتقادات تند مسیح مهاجری از سریال پایتخت

  6. وزارت بهداشت: حضور پزشکان بدون مرز در ایران منتفی شد

  7. وزیر سابق بهداشت: از اواخر آذر نگرانی خود را از کرونا به رییس جمهور رسانده ام؛ اکثر تلاشهایم کم ثمر بوده

  8. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

  9. سفرهای نوروزی و شیوع کرونا؛ چرا فقط خواهش و تمنا؟

  10. نوبخت:نرخ بیکاری به ۱۰ درصد رسید

  11. طلبه جهادگر که مورد حمله جوان مست قرار گرفت، زیر تیغ جراحان است

  12. شریعتمداری: پزشکان ظاهراً بدون مرز از کدام مرز اجازه ورود گرفته‌اند

  13. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

  14. ترامپ برای مبارزه با کرونا دست به دامن کره جنوبی شد/ دست رد کره به ترامپ

  15. ایران و آمریکا در پیچ کرونا

  16. تلاش مذبوحانه آمریکا برای مقصر جلوه دادن ایران در تشدید بحران کرونا

  17. زیر پوست پایتخت...

  18. رهبر انقلاب: اگر صادقانه عمل کنیم و کوته‌بینی نکنیم می‌توانیم ایران را به قلّه حکومت اسلامی برسانیم

  19. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

  20. راهکار حجت‌الاسلام رئیسی برای تحقق جهش تولید

  21. ارتش کاری کرد،کارستان/افتتاح نقاهتگاه بی‌نظیر ارتش

  22. اعلام جرم دیده بان علیه خریدار کشت و صنعت مغان و برخی دیگر از مسئولان مرتبط با این واگذاری غیرقانونی+ متن کامل شکایت

  23. کرونا چگونه ممکن است نظم جهانی را تغییر دهد؟ / چین جای آمریکا را می گیرد؟

  24. مطهری: اگر رئیسی رأی آورده بود شاید FATF به اینجا نمی‌رسید

  25. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. ترامپ برای مبارزه با کرونا دست به دامن کره جنوبی شد/ دست رد کره به ترامپ

   2. تلاش مذبوحانه آمریکا برای مقصر جلوه دادن ایران در تشدید بحران کرونا

   3. کرونا چگونه ممکن است نظم جهانی را تغییر دهد؟ / چین جای آمریکا را می گیرد؟

   4. تمام دروغ های ترامپ درباره کرونا

   5. پیش بینی برنده جایزه نوبل از غلبه زودهنگام بر کرونا

   6. روایت فارین پالیسی از واکنش "هردمبیل" ترامپ به کرونا

   7. در تایوانِ چسبیده به چین، چندان خبری از کرونا نیست؛ چرا؟!

   8. واکنش مادورو به تعیین جایزه برای دستگیری اش: ترامپ موجودی بدبخت و یک گاوچران نژادپرست است  

   9. اتحادیه اروپا: ارسال کمک‌های بشردوستانه به ایران را افزایش می‌دهیم

   10. عملیات ناموفق هلی‌برن ارتش آمریکا برای اسارت فرماندهان مقاومت در عراق

   11. چرا ایتالیا رکورددار در آمار فوتی‌های کروناست؟

   12. امریکن کانسروتیو: آمریکا در جنگ و ویرانگری بسیار توانمند است اما در بهداشت بسیار ناتوان

   13. مقتدی صدر: کرونا پیام آسمان علیه همجنس گرایی است

   14. تحریم‌های جدید وزارت خزانه داری آمریکا علیه ۲۰ فرد و نهاد مرتبط با ایران

   15. آمریکا: هیچ تغییر یا کاهش در تحریم ایران وجود ندارد

   16. گاردین به نقل از یک گزارش ویژه: سیستم بهداشت و درمان انگلیس به زودی مقهور کرونا

   17. درخواست سازمان ملل برای کمک ۲ میلیارد دلاری به کشورهای درگیر کرونا/ ایران در فهرست دریافت کنندکان

   18. آمریکا در تعداد مبتلایان به کرونا از چین پیشی گرفت

   19. آیا شهرسازی نامناسب در آمریکا، بحرانِ شیوع ویروس کرونا را بدتر کرد؟

   20. چرا ایران با کمک آمریکا برای مقابله با کرونا مخالفت کرد؟

   21. بزرگترین بسته مالی نجات در تاریخ آمریکا و پرداخت یارانه نقدی

   22. دو کشوری که بیشترین ضرر اقتصادی را از کرونا دیده اند را بشناسید

   23. وزارت خارجه آمریکا: از آزاد شدن «جلال روح‌الله نژاد» عمیقاً متأسفیم

   24. مخالفت واشنگتن با آزادسازی دارائی‌های ایران جهت مقابله با کرونا

   25. بوریس جانسون به کرونا مبتلا شد / وزرای بهداشت و دارایی به قرنطینه رفتند

   آخرین عناوین