انتقاد نامزدهای دموکرات‌ از ترور شهید سلیمانی

گروه جهان الف،   3981119038 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۱۳ آبان ماه ۱۳۹۹ در ادامه کارزار انتخاباتی، این بار در مناظره خود در نیوهمپشایر به رئیس‌جمهور این کشور به دلیل صدور دستور ترور فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران تاختند.

انتقاد نامزدهای دموکرات‌ از ترور شهید سلیمانی

به گزارش فارس، نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در مناظره خود در ایالت نیوهمپشایر از صدور دستور دونالد ترامپ برای ترور سپهبد قاسم سلیمانی به شدت انتقاد کردند.

هفت نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۳ آبان ۱۳۹۹) شامل چهره‌های ارشدی چون «برنی سندرز، پیت بوته‌جج، الیزابت وارن، جو بایدن، امی کلوباچار» سه روز مانده به برگزاری انتخابات مقدماتی نامزدهای این انتخابات در ایالت نیوهمپشایر، در یک مناظره شرکت کردند.

در بخشی از این مناظره، مجری از نامزدهای دموکرات درباره حمله تروریستی و غیرقانونی بامداد ۱۳ دی ماه آمریکا در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد که به شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی انجامید سوال کرد و پرسید، اگر شما بودید دستور این حمله را صادر می‌کردید؟

«پیت بوته‌جج» در پاسخ به این سوال گفت: «در وضعیتی که ما با تصمیم رئیس‌جمهور ترامپ (برای صدور فرمان ترور سردار سلیمانی) شاهد بودیم، هیچ شواهدی مبنی بر اینکه این اقدام کشور ما را امن‌تر کرده باشد، وجود ندارد».

این نامزد دموکرات ادامه داد: «ببینید من  در قبال کارزار قتل و هرج و مرجی که ژنرال سلیمانی و افراد وابسته به او بانی آن بودند، احساس بسیار شدیدی دارم اما انگار اینطور است که ما هیچ چیزی از جنگ در عراق (در سال ۲۰۰۳) هیچ چیزی یاد نگرفته‌ایم اینکه حذف کردن یک فرد بد ایده خوبی نیست اگر شما ندانید که چه کاری دارید انجام می‌دهید».

بوته‌جج که خود به عنوان سرباز در جنگ آمریکا در افغانستان حضور داشت، گفت: «این رئیس‌جمهور ما را به آستانه یک جنگ (با ایران) برد البته این موضوع به حمله به سلیمانی شروع نشد و با خارج کردن ما از توافق هسته‌ای ایران این موضوع شروع شد؛ توافقی که همین دولت (ترامپ) کارآمدی آن را تایید کرده بود». 

وی افزود: «(نیروهای نظامی آمریکا) سزاوار داشتن رئیس‌جمهوری هستند که اطلاعات (سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا) را بخواند، به وضعیت امنیت بین‌المللی توجه نشان دهد، با متحدانمان مشورت کند و سیاست داخلی آمریکا را از این موضوعات خارج نگه دارد و اگر راهکار جایگزینی وجود داشته باشد، هیچ وقت نظامیانمان را در معرض خطر قرار ندهد».

مجری این مناظره دوباره از بوته‌جج سوال کرد: «اگر تیم امنیت ملی شما به شما رجوع کند و به شما فرصت (هدف قرار دادن مقامی مانند سپهبد سلیمانی) را بدهد، آیا شما چنین حمله‌ای را انجام می‌دهید؟»

بوته‌جج در جواب گفت: «این موضوع به شرایط بستگی دارد، به اینکه چه راه‌کارهای جایگزینی وجود دارد و اینکه اثرات متفاوت چنین حمله‌ای چه خواهد بود. نکته من هم همین است. این وضعیتی است که باید در آن کل تصویر اطلاعاتی از وضعیت در نظر گرفته شود. این رئیس‌جمهور (ترامپ) به جامعه اطلاعاتی ما اهانت کرده اما آنها برای جمع آوری اطلاعات، جانشان را به دست گرفته‌اند اطلاعاتی که برای تصمیم گیران بسیار مهم و با ارزش هستند. من فکر نمی‌کنم که او حتی این اطلاعات را بخواند. ما شایسته داشتن یک فرمانده کل قوای بهتر هستیم».

مجری مناظره نیوهمپشایر، سپس به «جو بایدن» دیگر نامزد مطرح دموکرات‌ها رو کرد و از او که در هشت سال ریاست جمهوری »باراک اوباما» معاون رئیس‌جمهور بود، سوال کرد: «شما اگر فرمانده کل قوا بودید، دستور این حمله (تروریستی علیه سردار سلیمانی) را می‌دادید؟»

بایدن اینطور پاسخ داد: «نه (دستور  این حمله را نمی‌دادم) و دلیل اینکه دستور آن را نمی‌دادم این است که درباره اینکه یک تهدید قریب‌الوقوع از ناحیه او (سردار سلیمانی) وجود داشت، هیچ شواهد و مدارکی در دست نبود».

نفر دوم دولت آمریکا در هشت سال ریاست جمهوری اوباما در ادامه گفت: «ببینید چه اتفاقی افتاده است. سیاست "اول آمریکا" او ما را به "آمریکای تنها" تبدیل کرده است. ببین دیوید (مجری مناظره) شما نمی‌توانید در طول عمر خود زمانی را پیدا کنید که در آن ناتو به ایالات متحده آمریکا و ایران در یک سطح برابر بگوید، "هر دوی شما از تنش‌ها بکاهید". ما اکنون تنها هستیم، ما اکنون در این منطقه و جهان تنها هستیم، بدون دوست، بدون حمایت و بدون متحدانمان».

وی افزود: ثانیا اینکه، شما دیدید وقتی که ایران به پایگاه عین الاسد در هراق حملات موشکی کرد، چه اتفاقی افتاد. ۶۴ نفر از نیروهای قهرمان ما، مجروح شدند. نمی‌دانم اگر پسر من آنجا بود، چه کار می‌کردم من واقعا عصبانی می‌شدم و نمی‌دانستم که چه بکنم. این اتفاقی بود که برایشان افتاد آنها به جراحت شدید مغزی دچار شدند اما رئیس‌جمهور چی گفت؟ گفت که آنها سر درد گرفتند و چیز بدی نبوده، فقط سر درد بوده. این فرد، حتی برای یک روز بیشتر هم شایستگی آن را ندارد که فرمانده کل قوا باشد».

مجری مناظره بعد از بایدن، به سراغ «برنی سندرز»  قانونگذار شناخته شده آمریکایی رفت و از او پرسید: «سناتور سندرز شما این حمله را ترور یک مقام دولتی خوانده‌اید. اگر شما بودید، این حمله را انجام نمی‌دادید؟»

سندرز گفت: «ببینید خطری که وجود دارد این است. در سراسر جهان رهبران خیلی بدی وجود دارد. کیم جونگ اون در کره شمالی شاید مسئول مرگ صدها هزار نفر از مردم خودش باشد و با سلاح‌های اتمی اش همه آسیا را تهدید می‌کند. شما محمد بن سلمان را دارید که یک قاتل وحشتناک در عربستان سعودی است، کسی که در کمال خونسردی (جمال) خاشقچی را کشت و بدنش را مثله کرد. شما در روسیه، (ولادیمیر) پوتین را دارید که در انجام ترورهای سیاسی علیه دشمنانش دست داشته است. شما در چین شی (جین پینگ) را دارید که یک میلیون مسلمان را به اردوگاه‌ها نگه داشته است اما شما نمی‌توانید بروید و بگویید که چون شماها آدم‌های بدی هستید، ما شما را ترور می‌کنیم. اگر چنین کنید، درها را برای هرج و مرج بین‌المللی باز خواهید کرد».

وی ادامه داد: «کاری که ما باید بکنیم و ترامپ آن را متوجه نیست این است که وزارت خارجه‌مان و توانایی‌های دیپلمات‌هایمان را تقویت کنیم نه اینکه فقط توانایی‌ها ارتشمان را تقویت کنیم. کاری که ما باید بکنیم، این است که با قدرت و ثروتمان کشورهای سراسر جهان را متحد کرده و بگوییم، بیایید سر میز نشسته و اختلافاتمان را از طریق صحبت و بحث با رجوع به سازمان ملل حل کنیم نه اینکه دست به جنگ‌های بیشتر بزنیم و میلیاردها دلار دیگر صرف کرده و باعث تلفات انسانی که معلوم نیست چقدر خواهد بود، شویم».

«تام استیر» یکی دیگر از نامزدهای حزب دموکرات درباره مواضع دولت ترامپ در قبال افغانستان اظهارنظر کرد. به گفته او «مجتمع‌های نظامی» در سیاست خارجی دولت‌های مکرر آمریکایی تاثیر گذاشته و سبب شده‌اند که «آمریکا مانند نیروی پلیس در مناطق مختلف جهان» عمل و مداخله کند.

وی گفت: «آنچه ما در خاورمیانه شاهد بودیم آن بود که باراک اوباما با استفاده از دیپلماسی، در ازای اقدام ما در برداشتن تحریم‌های خودمان و متحدانمان، ایران را به رها کردن جاه طلبی‌های هسته‌ای اش سوق داد. وقتی داریم درباره نقشمان در جهان و همچنین نقش فرمانده کل قوا صحبت می‌کنیم، باید این را گفت که ما (در دولت ترامپ) دیپلماسی را رها کرده‌ایم، ما استراتژی نداریم و همچنین متحدانی هم نداریم».

استیر از مواضع رقبای دموکرات خود در مناظره نیوهمپشایر شدیدا انتقاد کرد و تلویحا آنها را وابسته «مجتمع‌های نظامی آمریکا» خواند.

او گفت: «ریشه این ایده که پاسخ ما (به تحولات جهانی) باید پاسخی نظامی باشد، از دل مجتمع‌های نظامی غول پیکرمان بیرون آمده است و بزرگ‌ترین مشکلی که ما در سطح بین‌المللی داریم را نادیده گرفته است. مشکلی که به نظر من، تغییرات اقلیمی است و این مشکل با تسلیحات، تانک‌ها و هواپیماهای نظامی حل نخواهد شد و تنها از طریق دیپلماسی، متحدان و تعامل با دیگر کشورها حل خواهد شد. آنچه که ما الان همین جا داریم به آنها گوش می‌دهیم، صحبتی درباره ۲۰ سال اقدام نظامی شکست خورده است و اینکه چطور ما باید به آن ادامه دهیم و هر ساله ۷۰ میلیارد دلار در هر سال هزینه آن بکنیم

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۲۳۹۸۴۱۳:۱۲:۰۸ ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
امیدوارم درهمه جای زمین افرادبرخوردارازفضیلت های اخلاقی ،وجدان، انصاف وعدالت وعقل ومحبت، رهبر جامعه های انسانی بشوند.

پربحث‌های اخیر

 1. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 2. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 3. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 4. موافقت رهبر انقلاب با برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی

 5. توضیحات کارگردان سریال پایتخت درباره سوتی‌ها، جایگزین خشایار الوند و کنایه‌های سیاسی

 6. افزایش دو برابری همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری

 7. مردگان، دارای شروط چهار گانه برای دریافت کمک بلاعوض دولت

 8. سازمان قضایی نیروهای مسلح: پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی چند بازداشتی دارد/ برای این افراد پرونده قضایی تشکیل شده

 9. روحانی: ۲۳ میلیون خانوار اعتبار یک میلیون تومانی دریافت می‌کنند/ این رقم به تدریج از یارانه ماهانه آن‌‌‌‌‌ها کسر می‌شود

 10. واکنش سفیر چین به توئیت تازه جهانپور

 11. تشکیل جلسات مجلس و کمیسیون ها بر خلاف دستورات پزشکی است

 12. رییسی: اقتضای تدبیر این است که در تعارض بین سلامت مردم و گشایش کسب و کار‌، حفظ جان مردم در اولویت قرار گیرد

 13. توصيه رئيس دستگاه قضا به دولت برای‌ مديريت روزهای‌ كرونايی‌/احتمال در پيش‌بودن بحرانی‌ جدی‌تر در اردیبهشت و خرداد/هزينه بی‌فايده صدا‌و‌سيما برای «سروش»

 14. عضو شورای شهر تهران: انجام تست کرونا الزامی نیست/ پیشنهاد اجباری شدن استفاده از ماسک

 15. به خیر آمریکایی‌ها امیدی نداریم٬ شر ننرسانند/ اینستکس مقدمه‌ای است که اروپایی‌‌‌ها به تعهداتشان عمل کنند

پربحث‌های دیروز

 1. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 2. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 3. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 4. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 5. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 6. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

 7. با کرونا چه کردیم؟ چه باید بکنیم؟

 8. جهانپور: مردم عادی هم از ماسک استفاده کنند/ وضعیت تهران قرمز است/ تعطیلی کامل کشور امکان پذیر نیست

 9. روحانی: فعالیت اقتصادی در تهران از ۳۰ فروردین آغاز شود/ تصمیمات مهم درباره نحوه فعالیت ادارات، مدارس و اماکن مقدسه

 10. شهردار تهران: نمی‌توان حمل و نقل عمومی را تعطیل کرد/ تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا هسیتم

 11. صحبت‌های تامل برانگیز نوام چامسکی درباره آینده جهان

 12. ۹ پیشنهاد عملیاتی برای جهش تولید

 13. ۳ دستورالعمل اقتصادی برای دولت‌ها در بحبوحه شیوع ویروس کرونا

 14. یک فرمانده حزب‌الله در لبنان ترور شد + عکس

 15. پیش بینی قیمت نفت در سال ۹۹

 16. ولایتی: «فاووپیراویر» با رعایت موازین قانونی در اختیار بیمارستان مسیح دانشوری قرار گرفت

 17. آمریکا با درخواست وام ایران از صندوق بین‌المللی پول موافقت می‌کند؟

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 3. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 4. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 5. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 6. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 7. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 8. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 9. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 10. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 11. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 12. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 13. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 14. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 15. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 16. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 17. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 18. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 19. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 20. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 21. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 22. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 23. ضدعفونی‌کردن قم توسط حشدالشعبی

 24. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 25. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

پربحث‌های هفته

 1. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 2. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 3. اکثر آمریکایی‌ها از نحوه پوشش رسانه ای شیوع ویروس کرونا در کشورشان ناراضی هستند

 4. در عراق چه خبر است: کودتا، تهاجم نظامی یا عملیات فریب؟

 5. ویروس کرونا با جهان چه خواهد کرد؟

 6. فرصت طلبی ترامپ در عراق به بهانه کرونا

 7. سفیر چین خطاب به جهانپور: اخبار وزارت بهداشت چین را با دقت بخوانید

 8. تهدید ترامپ علیه ایران تکرار شد

 9. روایت گلوبال ریسرچ از چهره مخفی و زشت نامزد دموکرات‌ها

 10. نیویورک تایمز با اشاره به بحران کرونا: ترامپ برای پیروزی دوباره، استراتژی "فاجعه" را برگزید

 11. نیوزویک: تعداد قربانیان کرونا در آمریکا، از جنگ افغانستان فراتر رفت

 12. ظریف: مراعات تحریم‌ها نباید بیش ازاین به جنایت جنگی بیانجامد

 13. ۴ سناریوی احتمالی از پایان شیوعِ ویروس کرونا و بازگشتِ زندگی به شرایط عادی

 14. قربانیان کرونا در آمریکا از ۷ هزار نفر فراتر رفت/ تعداد مبتلایان به ۲۷۳ هزار نفر رسید

 15. تقلای آمریکا برای انتقال سفارت‌های خارجی به عین الاسد

 16. اتحادیه اروپا خواستار «معافیت بشردوستانه» تحریم‌های ایران شد

 17. سندرز خواستار لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران شد

 18. پیام آمریکا به عبدالمهدی در خصوص حمله به مواضع الحشد الشعبی

 19. صحبت‌های تامل برانگیز نوام چامسکی درباره آینده جهان

 20. روز شنبه در چین عزای عمومی اعلام شد

 21. حزب‌الله عراق: پاسخ ما به هرگونه حماقت آمریکا غیرقابل تصور است

 22. ظریف: آمریکا در حال انتقام‌جویی از طریق یک فاجعه بشری است

 23. ۳ دستورالعمل اقتصادی برای دولت‌ها در بحبوحه شیوع ویروس کرونا

 24. تحویل کمک‌های پزشکی روسیه به مقامات آمریکایی

 25. واکنش سفیر چین به توئیت تازه جهانپور

آخرین عناوین