پوتین: برجام برای ثبات منطقه و جهان بسیار مهم است

گروه جهان الف،   3981116103

رئیس‌جمهور روسیه درمراسم تقدیم استوارنامه‌ سفرای چندین کشور خارجی تأکید کرد که مسکو به دنبال تقویت همکاری با ایران در زمینه مبارزه با تروریسم است و اینکه برجام برای ثبات منطقه وجهان بسیار اهمیت دارد.

به گزارش فارس، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه امروز (چهارشنبه) ضمن حمایت از توافق هسته‌ای ایران تأکید کرد: «برجام برای ثبات منطقه و جهان اهمیت بسیار زیادی دارد».

بنا به گزارش خبرگزاری روسی «تاس»، رئیس‌جمهور روسیه در مراسم تقدیم استوارنامه‌های سفرای چندین کشور خارجی از جمله ایران ضمن تأکید بر همکاری مسکو و تهران در مقابله با تروریسم گفت: «ما به دنبال همکاری با ایران در زمینه مبارزه با تروریسم بین‌المللی هستیم. ما قصد داریم گام‌هایی را در چارچوب فرایند (مذاکرات) آستانه برای تسهیل راه‌حلی در سوریه برداریم.». 

این مقام عالیرتبه روس در ادامه متعهد شد که کشورش به تلاش‌ها برای حفظ توافق هسته‌ای ایران ادامه می‌دهد و ضمن تأکید بر لزوم حفظ برجام گفت: «روسیه به تلاش‌ها برای حفظ برجام ادامه می‌دهد. ما این توافق بین‌المللی را برای ثبات منطقه و جهان بسیار مهم می‌دانیم».

پیش از این نیز، وزارت امور خارجه روسیه امروز (چهارشنبه) با صدور بیانیه‌ای از سه کشور اروپایی عضو برجام (آلمان، انگلیس و فرانسه) درخواست کرد که مکانیسم حل اختلاف برجام را کنار بگذارد و بر ایجاد شرایطی  برای حفظ برجام ایجاد متمرکز شود.

روابط روسیه-آمریکا باید برپایه عدم مداخله باشد

ولادیمیر پوتین در این مراسم همچنین تأکید کرد که روابط میان روسیه و ایالات متحده آمریکا باید بر پایه اصول برابری و عدم مداخله در امور یکدیگر باشد.

رئیس‌جمهور روسیه در هنگام تقدیم استوارنامه سفیر آمریکا تصریح کرد: «صلح و امنیت در این سیاره تا حد زیادی به رابطه میان روسیه و آمریکا و ثبات آنها بستگی دارد».

وی ضمن اعلام آمادگی روسیه برای برگزاری مذاکرات جدی با واشنگتن در زمینه کنترل تسلیحات و مبارزه علیه تروریسم ادامه داد: «ما بر این باوریم که این روابط باید بر پایه اصول برابری، احترام به حاکمیت و عدم مداخله در امور یکدیگر باشد».

اواخر دی ماه، «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در توییتر خود ضمن ابراز خرسندی از انتصاب سفیر جدید آمریکا در روسیه، بر تمرکز واشنگتن در ایجاد روابط سازنده با مسکو تاکید کرد.

مسکو آماده ازسرگیری مذاکرات با لندن است

رئیس‌جمهور روسیه در بخشی از سخنان خود به اعلام آمادگی کشورش برای ازسرگیری مذاکرات تجاری با لندن اشاره کرد و گفت که ازسرگیری گفت‌وگو و تبادل تجاری میان مسکو و لندن در راستای منافع مشترک هردو کشور است و روسیه برای چنین گفت‌وگوهایی بر پایه احترام دوجانبه آمادگی دارد.

وی تصریح کرد: «وضعیت فعلی روابط میان روسیه و پادشاهی متحده (انگلیس) به نفع هیچ یک از دو کشور نیست. ما بر این باوریم که ازسرگیری گفت‌وگوهای سیاسی بر پایه احترام دوجانبه، تقویت تبادلات تجاری و اقتصادی و برقراری ارتباطات فرهنگی و انسانی، در راستای منافع هر دو کشور است و ما برای چنین گفت‌وگوهایی آمادگی داریم».

پربحث‌های هفته

 1. قانون، قاتل رومینا!؟

 2. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 3. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 4. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 5. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 6. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 7. اغتشاشات آبانماه با آشوب‌های آمریکا چه فرقی دارد

 8. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 9. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 10. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

 11. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 12. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 13. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

 14. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 15. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

 16. پاسخ به هشت سوال درباره آینده بازار مسکن

 17. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

 18. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 19. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

 20. عارف، اصلاح‌طلبان و معضلات این روزها

 21. اعتبارنامه‌ها و انتظار از مجلس انقلابی

 22. نماینده مجلس: تخلفات تاجگردون به ۱۰ محور رسیده است/ تهدیدها را هنوز به تخلفات اضافه نکرده‌ایم

 23. فارین پالیسی: "چراغ راهنمای آمریکا" در جهان خاموش شده است

 24. اعتراض به برخی اعتبارنامه ها/ آغاز گروکشی برخی منتخبان

 25. موتلفه به دنبال چیست؟

آخرین عناوین