فوریتی‌‌های لحظه آخری مجلس دهم/ از شفافیت شفافیت هزینه‌های انتخاباتی تا نخستین سه فوریتی تاریخ پارلمان

گروه سیاسی الف،   3981113018

نماینده‌های مجلس از شهریور ماه گذشته تا به حال یک طرح سه فوریتی، سه و لایحه طرح دو فوریتی و ۸ طرح یا لایحه یک فوریتی را اعلام وصول کرده و در دستور کار داشتند؛ هرچه به ماه‌های پایانی عمر این مجلس می‌رسیم تراکم درخواست‌های فوریتی بیشتر می‌شود.

فوریتی‌‌های لحظه آخری مجلس دهم/ از شفافیت شفافیت هزینه‌های انتخاباتی تا نخستین سه فوریتی تاریخ پارلمان

فارس نوشت: این روزها صحبت از طرح‌ها و لوایح فوریتی بیشتر از گذشته در مجلس به گوش می‌رسد چرا که مجلس به روزها و ماه‌های پایانی خود نزدیک می‌شود و دیگر از طرح‌ها و لوایح عادی کمترین شانس تبدیل شدن به قانون در مجلس را خواهند داشت.

آیین نامه داخلی مجلس در شرایط خاص امکان بررسی طرح‌ها و لوایح فورى به صورت یک فوریتى، دوفوریتى و سه فوریتى  را فراهم کرده است. بر اساس ماده 155 آیین نامه داخلی وقتى که فوریت طرح یا لایحه‏‌اى تقاضا می‌‏شود، پس از توضیح پیشنهادکننده یا یکى از پیشنهادکنندگان و اظهارات مخالف و موافق، نسبت به فوریت، رأى گرفته مى‏شود. درصورتى که تقاضاى فوریت ضمن طرح یا لایحه مطرح نشده باشد، پانزده نفر از نمایندگان نیز می‌‏توانند کتباً تقاضاى فوریت آن طرح یا لایحه را بنمایند.

در بررسی هایی که داشتیم در نیمه دوم امسال که ماه های پایانی عمر مجلس دهم بود چند طرح و لایحه یک فوریتی دو فوریتی و حتی سه فوریتی در مجلس را شاهد بودیم.

** شفافیت آرای نظام تقنینی، فوریتی که هنوز به سرانجام نرسیده

نخستین طرح یک فوریتی که در نیمه دوم امسال اعلام وصول شد طرح شفافیت آرای نظام تقنینی بود.

این طرح که در واقع نسخه تغییر یافته طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس بود که به دلایل سیاسی پیش از آن موفق نشده بود نظر موافق نمایندگان مجلس را به خود جلب کند و فوریت  آن در مجلس رد شده بود حالا با قید یک فوریت به مجلس آمده بود.

طراحان شفافیت نظام تقنینی به دنبال این بودند که اگر قرار است رای نماینده مجلس شفاف شود، آرای هیئت وزیران، مجلس‌خبرگان، شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای نگهبان نیز باید شفاف شود. هرچند فوریت این طرح به تصویب رسیده اما هنوز به تصویب نهایی مجلس نرسیده است.

** فوریت تبدیل واحد پول به تومان

لایحه  اصلاح قانون پولی و بانکی کشور نیز با غیر یک فوریت در تاریخ ۷ مهر ماه سال جاری در مجلس اعلام وصول شد این لایحه نیز هنوز در مرحله ارائه گزارش مرکز پژوهش ها است.

لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور؛ لایحه‌ای است که قرار بود واحد پول ایران را به تومان تبدیل کند که هر یک تومان معادل ده هزار ریال جاری و معادل یک ساعت پارسه است.

طرح دیگری که صورت یک فوریتی اعلام وصول شد طرح اصلاح ماده ۴۴ قانون مدیریت خدمات کشوری است که ۱۹ آبان ماه به صورت فوریتی اعلام وصول شد و بعد از از اینکه به کمیسیون اجاع و در آنجا بررسی شد، در تاریخ ۲۳ دی‌ماه به صحنه علنی رسید و در روزهای جاری مراحل تصویب آن در حال طی شدن است. این طرح به دنبال جذب داوطلبان بومی شهرستانی است تا با مشکل اشتغال در استانها را به نحوی چاره اندیشی و راهگشایی کند.

** فوریتی‌های بعد از گرانی بنزین

دو طرح فوریتی دیگر نیز بعد از اجرای سهمیه بندی بنزین افزایش قیمت سوخت در مجلس مطرح شد یکی طرح الزام دولت به پرداخت تمامی درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به مردم بود و دیگری طرح ممنوعیت افزایش قیمت کالا و خدمات ناشی از طرح مدیریت مصرف سوخت این دو طرح در سوم آذرماه به صورت فوریتی اعلام وصول شدند.

یک فوریتی بعدی ۶ ماهه دوم امسال، طرح اصلاح قانون نظارت بر مسافرت‌های خارجی کارکنان دولت بود. این طرح برای این طراحی شده بود که خلاءهای قانون نظارت بر مسافرت‌های خارجی کارکنان دولت را اصلاح کند و با هدف بهره وری حداکثری از صرف سفرهای خارجی برای تحقق اهداف دستگاهها، صرفه‌جویی‌های لازم و جلوگیری از سفرهای غیرضروری خارجی و کاهش استفاده از ارز دولتی را موجب شود.

طرح استفساریه تبصره ۱۰ ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش یکی از این موارد بود که ۲۴ آذرماه اعلام وصول شد و 30 دی ماه به تصویب نهایی رسید و به شورای نگهبان ارسال شد.

** تلاش فوریتی دولت برای دریافت مجوز استخدام

یک فوریتی بعدی مجلس درباره مورد بررسی لایحه اصلاح موادی از قانون محاسبات عمومی کشور است. دولت در این لایحه با این استدلال که محدودیت در استخدام کارکنان رسمی به دلایل تکالیف قانونی دولت عملاً دستگاه‌های اجرایی را با کمبود مستخدمین رسمی مواجه کرده است خواهان اصلاحات عبارتی در مواد ۳۱، ۳۲ ، 34 و ۳۶ قانون محاسبات عمومی کشور شد تا این نقص برطرف شود.

** یک فوریت ضد انگلیسی 

نمایندگان مجلس در جلسه علنی 7 بهمن ماه خود نیز یک فوریت طرح قانونی پیگیری حقوقی علیه دولت انگلیس برای جبران خسارت وارده به اتباع ایرانی (نسل کشی ۹ میلیون ایرانی) را به تصویب رساندند.

بر اساس اظهارات موافقان این طرح، انگلستان در حال حاضر نیز سیاست های مکارانه خود را علیه ملت ایران ادامه می دهد. سفیر انگلیس در یک تجمع غیرقانونی حضور یافت و ما انتظار داشتیم سفیر انگلستان اخراج شود اما این اتفاق نیفتاد که بر اساس این طرح، باید نسل کشی پیگیری قانونی می‌شود.

جنس مخالفت‌ها در این طرح نیز متفاوت بود به نحوی که برخی معتقد بودند باید سه فوریت آن به رای گذاشته می‌شد نه یک فوریت.

** دو فوریتی برای سلامت انتخابات

همچنین مجلس از شهریور ماه گذشته تاکنون دو طرح دوفوریتی نیز داشت که طرح تقلیل مجازات حبس تعزیری یکی از این موارد بود که در نهایت بعد از رفت و برگشت به شورای نگهبان حالا شورا تقاضای استمهال در بررسی این طرح را داشته است و طرح دیگر طرح شفاف‌سازی منابع تامین مالی تبلیغات و فعالیت های انتخاباتی با اصلاح برخی مواد قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی بود که تمام مواد به این طرح دیروز در مجلس و تصویب رسید.

مجلسی‌ها در آخرین مورد به دو فوریت لایحه تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون شورای حل اختلاف هم رای مثبت دادند که در صورت تبصره نهایی این لایحه مهلت اجرای آزمایشی قانون شوراهای حل اختلاف به مدت یک سال تمدید خواهد شد.

** نخستین سه فوریتی تاریخ پارلمان

17 دی ماه سال جاری نخستین سه فوریتی تاریخ پارلمان رقم خورد. بر اساس این طرح که در همان روز با تائید شورای نگهبان تبدیل به قانون شد کلیه اعضای پنتاگون، شرکت‌ها و مؤسسات وابسته و فرماندهان و آمران شهادت سردار سپهبد سلیمانی تروریست اعلام شدند و 200 میلیون یورو برای تقویت نیروی قدس اختصاص یافت.

** آئین نامه چه می‌گوید؟

ترتیب رسیدگی و تصویب طرح‌ها و لوایح فوریتی به این صورت است که در طرح‌ها و لوایح یک‏ فوریتی با صحبت یک مخالف و یک موافق و با رأى اکثریت مطلق حاضران و درباره  دو وسه فوریتی‌ها  با صحبت دو مخالف و دو موافق و به‌ترتیب با رأى اکثریت دوسوم حاضران و دوسوم مجموع نمایندگان  رسیدگی و تصویب انجام می‌شود.

بر این اساس همچنین هیأت رئیسه موظف است طرح‌ها و لوایح داراى فوریت را حداقل یک ساعت قبل از طرح فوریت آنها در جلسه علنى تکثیر و در اختیار نمایندگان قرار دهد.

ماده دیگری از آیین نامه صراحت دارد که اصل بر عادى بودن رسیدگى طرح‌ها و لوایح است. بنابراین فوریت آنها باید مبین ضرورت و یا حالت استثنائى و مستند به دلایلی باشد. در موارد یک فوریتی؛ نیاز فورى جامعه و اولویت طرح و یا لایحه مورد نظر نسبت به سایر موارد مطروحه، در دوفوریتی‌ها؛ ضرورت جلوگیرى از وقوع خسارت احتمالى و فوت فرصت و در  سه فوریتی‌ها؛ حالت کاملاً اضطرارى و حیاتى و براى مقابله سریع با خسارت حتمى باید وجود داشته باشد.

بر اساس آیین نامه داخلی مجلس طرح‌ها و لوایح یک فوریتى، پس از تصویب فوریت، به کمیسیون‏هاى اصلى، فرعى ارجاع مى‏شود تا خارج از نوبت مورد بررسى و تصویب قرار گیرد. گزارش کمیسیون درباره این طرح‌ها و لوایح حداقل چهل و هشت ساعت قبل از موقع طرح در مجلس چاپ و بین نمایندگان توزیع مى‏شود.

نحوه رسیدگى به طرح‌ها و لوایح دو فوریتى هم به این صورت است که حداکثر چهار ساعت پس از تصویب فوریت، طرح یا لایحه چاپ و توزیع و به کمیسیون ذی‌ربط ارجاع می‌شود, حداکثر بیست ساعت پس از تصویب فوریت، پیشنها دنمایندگان به کمیسیون مربوط تسلیم می‌شود. گزارش کمیسیون حداکثر سه روز کاری پس از تصویب فوریت، به هیأت رئیسه ارسال می‌شود تا در دستور کار مجلس قرار گیرد.

همچنین چنانچه کمیسیون در مهلت فوق گزارش خود را ارائه ننماید طرح یا لایحه در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد  و حداقل یک‌ساعت قبل از شروع مذاکرات، پیشنهادهای نمایندگان چاپ و توزیع می‌شود.

اما در طرح‌ها و لوایح سه فوریتى، پس از تصویب فوریت بلافاصله کلیات و سپس در همان جلسه نسبت به ماده واحده یا هر‌یک از مواد مذاکره و رأى‏گیرى مى‏شود.

پیشنهاد نمایندگان قبل از ورود به ماده واحده یا هریک از مواد پذیرفته مى‏شود و نسبت به آنها پس از اظهارات یک مخالف و یک موافق و نماینده دولت أخذ رأى به‌عمل میآید.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

  2. وزیر کار؛ حقوق بازنشستگان ۱۵ تا ۷۷ درصد افزایش می‌یابد

  3. کرونا و اشک کباب! ...

  4. نیویورک تایمز با اشاره به بحران کرونا: ترامپ برای پیروزی دوباره، استراتژی "فاجعه" را برگزید

  5. قتل موبایل‌فروشی که در شرایط قرنطینه مغازه‌اش را باز کرد

  6. ظریف: مراعات تحریم‌ها نباید بیش ازاین به جنایت جنگی بیانجامد

  7. حسینیه‌‌ای که به‌رغم توصیه‌ها تعطیل نیست!

  8. برادر علیرضا فغانی پناهنده شد

  9. جزئیات حادثه زندان عادل‌آباد شیراز/ هیچ زندانی موفق به فرار نشد

  10. تداوم برداشت‌ غیرمجاز از حساب‌ها/بانکها حرف رئیس‌کل رانمی‌خوانند؟

  11. سندروم دست بی قرار چیست؟

  12. موسوی: آقای روحانی! پیگیری منافع مردم و مصالح کشور، جنگ سیاسی نیست

  13. آیا «قهرمانی» در فوتبال ایران «مهندسی» می‌شود؟/ این بار پرسپولیس!

  14. تلاشگرانی که کرونا را دفن می کنند

  15. قالیباف: تلاش کنیم کارگران و کارمندان در مشاغل خود حفظ شوند

  16. دعای گوشه نشینان بلا بگرداند...

  17. لبنیات در روزهای کرونایی بخوریم یا نه؟

  18. آمار کرونا در کشور به ۴۱۴۹۵ نفر رسید

  19. وزارت بهداشت آمریکا از ابتلای ۲ میلیون تن به کرونا خبر داد

  پربحث‌های هفته

  1. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

  2. هنگامه حیرانی است...!

  3. انتقادات تند مسیح مهاجری از سریال پایتخت

  4. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

  5. وزارت بهداشت: حضور پزشکان بدون مرز در ایران منتفی شد

  6. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

  7. حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان منتفی شد/ نمکی در جریان نبود

  8. نوبخت:نرخ بیکاری به ۱۰ درصد رسید

  9. کرونا و برخوردهای جناحی

  10. طلبه جهادگر که مورد حمله جوان مست قرار گرفت، زیر تیغ جراحان است

  11. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

  12. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

  13. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

  14. ترامپ برای مبارزه با کرونا دست به دامن کره جنوبی شد/ دست رد کره به ترامپ

  15. ایران و آمریکا در پیچ کرونا

  16. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

  17. زیر پوست پایتخت...

  18. راهکار حجت‌الاسلام رئیسی برای تحقق جهش تولید

  19. اعلام جرم دیده بان علیه خریدار کشت و صنعت مغان و برخی دیگر از مسئولان مرتبط با این واگذاری غیرقانونی+ متن کامل شکایت

  20. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

  21. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

  22. ارتش کاری کرد،کارستان/افتتاح نقاهتگاه بی‌نظیر ارتش

  23. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

  24. کرونا چگونه ممکن است نظم جهانی را تغییر دهد؟ / چین جای آمریکا را می گیرد؟

  25. وزیر کار؛ حقوق بازنشستگان ۱۵ تا ۷۷ درصد افزایش می‌یابد

  آخرین عناوین