سوءاستفاده رسانه‌های معاند از حوادث اخیر، برای فشار حداکثری

احمدرضا هدایتی،   3981024137 ۵ نظر، ۴ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
سوءاستفاده رسانه‌های معاند از حوادث اخیر، برای فشار حداکثری

 با اینکه عملیات موشکی سپاه علیه بزرگترین و مهمترین پایگاه نظامی آمریکا حسی از غرور و وحدت را در میان مردم پراکنده ساخت که موجب نگرانی آمریکا شد  اما باز هیچ چیز نمی‌تواند  تلخی شهادت حاج قاسم سلیمانی و شهادت هموطنانمان در ماجرای سقوط هواپیمای اوکراینی راجبران بکند .

به همین دلیل است که رسانه‌های معاند طی چند روز گذشته تمام تلاش خود را به‌کار برده‌اند تا با بزرگنمایی بیش از حد برخی حوادث تلخی که طی همین مدت رخ داد، پیامدهای رخدادهای دیگر را تحت‌الشعاع قرار داده و دستاوردهای آن را ناچیز جلوه دهند.

همان‌گونه که اشاره شد، خبر درگذشت هموطنان در این حوادث بسیار تلخ و دردناک است و نگارنده نیز به‌هیچ وجه قصد توجیه اتفاق رخ داده را ندارد، اما شاید ذکر چند نکته بتواند واقعیات را کمی روشنتر‌نموده و نقش احتمالی دشمن در این رابطه را مشخص سازد.

 

اول ؛ طی چند روزگذشته با توجه افزایش تهدیدات دولت آمریکا و حجم انبوه پرواز هواپیماهای نظامی آنها در اطراف مرز‌های کشور و احتمال ماجراجویی یانکی‌های جنگ‌طلب، نیروهای مسلح کشور از نظر امنیتی و دفاعی در وضعیت اضطراری و آماده‌باش کامل به‌سر می‌برند و طبیعی است که در این مواقع امکان بروز اشتباه نیز وجود دارد.

دوم ؛ در چنین شرایطی می‌بایست، موقتاً از پرواز هواپیماهای مسافربری و غیرنظامی جلوگیری می‌شد، بنابراین این سوال مطرح است که چه کسی و چرا در این رابطه کوتاهی کرده است؟

سوم ؛ بنا بر اظهارات اپراتور پدافند منطقه، هواپیما در همان لحظات اول پس از برخواستن از فرودگاه به سمت پایگاه نظامی تغییر جهت ناگهانی داده که البته ممکن است سیستم آن هک شده باشد.

چهارم ؛ اپراتور اعلام کرده، که قبل از شلیک موشک، ارتباطش با فرماندهی دچار اختلال شده که ممکن است ناشی از اقدام سیستم جمینگ، یگان‌های جنگ الکترونیک دشمن باشد.

پنجم ؛ طبق گفته فرمانده هوا فضای سپاه، با توجه به قطع ارتباط با فرماندهی، افسر شلیک موشک فقط 10 ثانیه برای تصمیم گیری فرصت داشته است.

ششم؛ استفاده از هواپیماهای غیرنظامی برای حمله به اهداف نظامی (همانند حادثه یازده سپتامبر در آمریکا)، مسبوق به سابقه است و اظهارات کارشناسان نیز مؤید این نکته است که هواپیماهای بوئینگ طوری طراحی شده که همواره امکان هک کردن و کنترل از راه دور آن (در هر زمان و مکان) برای شرکت سازنده (آمریکایی‌ها) وجود دارد.

هفتم ؛ قبل از بروز حادثه، خبر شلیک چند موشک‌ کروز به سمت ایران در سیستم اطلاع‌رسانی و هشدار بخش پدافندی کشور منتشر شده است، اما هنوز مشخص نیست که کدام منبع و چگونه این خبر را در سیستم منتشر کرده است.

هشتم این‌که؛ اگر به‌جای این هواپیما، موشک یا هواپیمای دشمن بود و اهداف خود را مورد هدف قرار می‌داد، اکنون پدافند منطقه می‌بایست پاسخگوی تعلل در واکنش می‌بود.

نهم ؛ اخبار منتشره حاکی از آن است که حدود ساعت 6 صبح (در تاریکی هوا)، فردی در حال فیلمبرداری از این هواپیما بوده که دلیلی برای آن وجود ندارد، مگر این‌که توطئه‌ای در کار بوده باشد، اگرچه شایعاتی در این زمینه منتشرشده است، اما هنوز دقیقاً مشخص نشده که چرا و چطور این فیلم یک ساعت بعد از حادثه، از خبرگزاری رویترز سر در ‌آورده و منتشر می‌شود.

دهم ؛ با توجه به این‌که امکان رصد همزمان پرواز همه هواپیماها برای هیچ کشوری ممکن نیست، چرا سیستم‌های ماهواره‌ای آمریکا بر روی پرواز این هواپیما متمرکز شده بودند و این پرواز را رصد می‌کردند.

یازدهم؛ رسانه‌های این کشور چگونه در کمتر از یک‌ساعت در جریان ماجرا (سقوط بر اثر شلیک موشک) قرار گرفته‌اند و فوراً گزارش اصابت موشک به آن را دریافت و بلافاصله منتشر کرده‌اند.

دوازدهم ؛ در همه جای دنیا، بررسی کارشناسی فنی و تخصصی این‌گونه حوادث زمانبر است، حال که اصابت موشک به هواپیما قطعی شده است، ممکن است در چند روز یا چندماه آینده و پس از کامل شدن تحقیقات، ابعاد پنهان دیگری از دست داشتن عوامل کزدور داخلی یا خارجی دشمن در این ماجرا آشکار شود.

سیزدهم ؛ این اولین بار نیست که سیستم پدافندی یک کشور مرتکب چنین خطایی می‌شود، به‌عنوان مثال؛ در سال 1973 رژیم اشعالگر قدس یک هواپیمای لیبیایی را سرنگون کرد که 108 کشته برجای گذاشت و در سال 1983 هواپیمای مسافری کره جنوبی توسط شوروی سابق ساقط شد، که منجر به کشته شدن 269 مسافر آن شد.

 

در سال 1918 نیز ایرباس ایرانی با 290 سرنشین به علت شلیک موشک از سوی ناو آمریکایی سقوط کرد، که آمریکایی‌ها اعلام کردند، به علت اشتباه در تشخیص نوع هواپیما بوده و بر خلاف مسئولین ایرانی که بابت این ماجرا عذرخواهی کرند، مسئولین آمریکایی به فرمانده ناو خود مدال افتخار اعطا نموده و تاکنون از عذرخواهی رسمی نیز اجتناب نموده‌اند.

در سال 2001 نیز یک هواپیمای روسی با 78 سرنشین بر اثر شلیک اشتباه سیستم پدافندی، در دریای سیاه سرنگون شد و در سال 2007 هم یک هواپیمای مسافری بلاروس در سومالی هدف قرار گرفت که 11 کشته برجای گذاشت و آخرین نمونه مربوط هواپیمای مالزیایی است که با شلیک اشتباه سیسنم پدافندی روسیه، 298نفر را به کشتن داد.

قبل از آن و در جریان جنگ جهانی دوم برخی از کشورها، اشتباهاً مواضع نیروهای خودی را بمباران کردند این موارد چند نمونه از خطاهای مشابهی است که باعث تلفات انسانی و خسارت مادی در کشورهای مختلف دنیا شده است.

بنابراین تعجیل در رسیدگی به این موضوع قبل از روشن شدن تمام ابعاد ماجرا، ممکن است به ایجاد تردید در اپراتورهای سایر سیستم‌های پدافندی برای واکنش به‌موقع نسبت به تهدیدات واقعی شود و تضعیف سیستم پدافندی را درپی داشته باشد.

قطعاً طرح استعفای مسئولین سپاه نیز توطئه غربی و آمریکایی است که در همین راستا و برای تضعیف سیستم دفاعی کشور طراحی شده است و این نکته بیانگر این واقعیت است که؛ تهدید، تخریب، ترور، جنگ روانی و تهاجم فرهنگی دشمن نتوانسته اهداف شوم آنها را محقق سازد و اکنون تلاش می‌کنند تا با سناریوسازی‌های کاذب و هدفمند، از هر ابزار و روشی برای مخدوش کردن چهره انقلاب اسلامی و ناامید کردن مردم بهره ببرند.

یادمان نرود که نیروهای مسلح حافظ صلح و امنیت کشور بوده و دشمنان به دنبال آن هستند تا به هر شکل ممکن و در هر فرصتی مولفه‌های اقتدار کشور از جمله؛ رهبری و ولایت فقیه، مردم و افکار عمومی جامعه، نیروهای مسلح مقتدر و زیرساخت‌های فرهنگی و اقتصادی کشور را مورد هدف قرار داده و تضعیف نمایند.

دشمن در این آوردگاه می‌کوشد تا هر آنچه را که به تحکیم پایه‌های انقلاب و معرفی اسلام ناب محمدی (ص) منتهی می‌شود را نیز نابود نماید، از همین روست که سردار سلیمانی به‌عنوان یک انسان تراز انقلاب و نمونه یک شخصیت اسلامی و انقلابی، هدف عملیات تروریستی آنها قرار می‌گیرد و قطعاً اگر می‌توانستند، عالیترین مقامات انقلابی کشور را نیز هدف قرار می‌دادند.

متأسفانه گاهی در کشاکش این درگیری‌ها برخی از افراد ساده‌لوح نیز فریب نقشه دشمن را می‌خورند و در همراهی با افراد مغرض و ضدانقلاب، شرایط را برای اجرای نیات شوم دشمن فراهم می‌سازند و این در حالی است که در این شرایط باید بیش از پیش هوشیاری خود را حفظ نموده و با توکل به خدا در برابر دشمنان ایستادگی نموده و از همراهی با آنها در ایجاد التهاب در جامعه خودداری نماییم.

کلام آخر این‌که؛ حتی اگر هیچ‌کدام از این فرضیات و نکات واقعیت نداشته باشد، باز نباید فراموش کنیم که در هر حال، این اتفاقات پیامدهای حضور آتش‌افروزانه و شرورانه آمریکایی‌ها در منطقه و اقدامات حودسرانه و جنایتکارانه آنها در این بخش از کره خاکی است.

 

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

امید۱۲۹۲۱۸۸۲۰:۳۵:۴۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
بسم الله الرحمن الرحیم این موضاتی که به عنوان فرضیات مطرح نمودید مانند روز روشن است . چرا و چه کسی باید پروازها را کنسل می کرد و نکرد؟ چرا آمریکا تمام پروتکل های هوایی را تدوین می کند و با آن تمام کشور ها را تهدید می کنند ؟ چرا بعد از عملیات سپاه ظریف سریعا نامه می نویسد و به آمریکاییها اعلام می کند که عملیات تمام شد؟ چرا یک نفر از آسمان آن وقت شب فیلمبرداری می کرده است تا زمانی که موشک شلیک شود ؟ چرا و خیلی چراهای دیگر ... ؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۲۹۲۳۲۷۲۲:۱۵:۲۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
باز همه چیز افتاد گردن آمریکا!
ناشناس۱۲۹۲۵۸۰۰۴:۰۴:۲۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
لطفا منظورتون از بزرگنمایی بفرمایید چیه که ما متوجه شیم... یعنی‌ باید ۲-۳ تا هواپیما دیگه میزدیم که به اندازه کافی‌ بزرگ بشه؟؟؟
ناشناس۱۲۹۲۶۱۲۰۶:۴۱:۱۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
بزارید جعبه سیاه رو بخونن مثل قبل سقوط هواپیما اظهار نظر نکنید
مهدی۱۲۹۳۰۳۹۱۰:۵۴:۱۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
خود اقای سلامی تو مصاحبش خیلی صریح گفت هواپیما تو مسیر خودش بوده و منحرف نشده

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

  2. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

  3. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

  4. فرمانده بسیج دارخوین شادگان ترور شد

  5. توماس فریدمن درنیویورک تایمز: ترامپ مثل آب خوردن دروغ  می‌گوید !

  6. عامل تخریب تصویر سردار سلیمانی دستگیر و آزاد شد

  7. همتی: عملیات بازار باز برای پیش‌بینی‌پذیر کردن بازار پول است/ کسی نمی‌تواند در بازار ارز تأثیر جدی بگذارد

  8. پیشنهاد پرداخت یارانه ۷۵ هزار تومانی به تمامی مردم

  9. ترامپ: مجروح شدن نیروهایمان در عین‌الاسد خیلی جدی نبود/ درباره تعداد مجروحین از پنتاگون سوال کنید

  10. آیت‌الله جنتی: رئیس‌جمهور اظهاراتی نداشته باشد که مورد سوءاستفاده دشمنان قرار گیرد/ شورای نگهبان از تائید یا رد صلاحیت هیچ فردی متنفع یا متضرر نمی‌شود

  11. اخطار دیده‌بان شفافیت و عدالت به عدم حمایت وزارت نفت از تولید داخلی لوله‌های ترش

  12. مکرون خواستار توافق با ایران بر سر برنامه موشکی بالستیک شد

  13. اصلاح‌طلبان و اصولگرایان در تکاپوی رسیدن به فهرست انتخاباتی

  14. «ترانه علیدوستی» به دادسرا احضار شد

  15. کاهش نفوذ غربی ها در خاورمیانه به روایت روزنامه مصری

  پربحث‌های هفته

  1. نامه ۲۴ اقتصاددان به رئیس‌جمهور: با این ۱۰راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

  2. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

  3. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

  4. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

  5. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

  6. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

  7. پاسخ شهاب حسینی به هجمه‌ها: منتقد اتفاقات تلخ هستم/ در فیلم‌ با بودجه دولتی بازی می‌کنید اما از فجر انصراف می‌دهید؟

  8. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

  9. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

  10. شهاب حسینی: انصراف از جشنواره فجر دامن‌زدن به افتراق‌هاست/پشت احساسات پاک مردم قایم نشویم

  11. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

  12. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

  13. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

  14. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

  15. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

  16. از منشور سازمان ملل تا تار سبیل نداشته جان کری!

  17. اوضاع را شیر تو شیر نکنیم!..

  18. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

  19. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

  20. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

  21. وقتی ترامپ خودش را حرامزاده توصیف می‌کند

  22. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

  23. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

  24. کنفدراسیون فوتبال آسیا از تصمیم ضدایرانی خود عقب‌نشینی کرد + جزئیات

  25. جهان‌آرا، عصرانه و ثریا دیگر «زنده» نخواهند بود

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

   2. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

   3. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

   4. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

   5. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

   6. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

   7. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

   8. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

   9. از منشور سازمان ملل تا تار سبیل نداشته جان کری!

   10. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

   11. طرح دریافت غرامت از انگلیس برای قتل عام ۹ میلیون ایرانی

   12. آزمون بزرگ شورای نگهبان پیش از برگزاری انتخابات مجلس/ مفسدان اقتصادی نباید تایید شوند

   13. چرا ترامپ درباره تلفات عین‌الاسد دروغ گفت؟/ آزمون شفافیت شورای نگهبان/ واکنش کدخدایی به انتقاد لاریجانی از ردصلاحیت نمایندگان

   14. زیبا کلام برای خودش نوشابه باز کرد؟!

   15. انتقاد فرشاد مومنی از صحبت‌های اخیر رئیس جمهور/خاطره عماد افروغ از سردار سلیمانی/چه کسی جانشین لاریجانی می‌شود؟

   16. شورای نگهبان و چالش بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ شورا به ابهامات پاسخ دهد

   17. جایزه ۳ میلیون دلاری برای سر ترامپ

   18. جبهه پایداری و انتخابات پیش رو    

   19. روایت کاربران «الف» از مهم ترین ویژگی شهید قاسم سلیمانی

   20. رهبر معظم انقلاب: باید قوی شویم/ دشمن از حادثه هواپیما خوشحال شد/ پاسخ موشکی سپاه و تشییع میلیونی سردار سلیمانی از ایام الله است

   21. حرکت اول تحول در گام دوم انقلاب 

   22. احمد توکلی: روی پای خود ایستادن به معنای قطع رابطه با دنیا نیست/ روحانی فرافکنی می‌کنند

   23. روحانی: موشک‌باران عین‌الاسد پنتاگون را ۲۴ ساعت بیدار نگه داشت/ اگر از برجام خارج می‌شدیم وارد باتلاق شده‌بودیم

   24. ظریف: در صورت ارسال پرونده ایران به شورای امنیت از NPT خارج می‌شویم

   25. نظرات برگزیده مخاطبین الف: موشک اصلی پنهانکاری ۳روزه بود/ چرا اجازه پرواز در شرایط جنگی صادر شد؟/ اعتماد عمومی باید احیا شود/ این روزها نباید تفرقه داشته باشیم

   آخرین عناوین