نگاهی به شاخص‌های اقتصادی ایران به روایت مراکز معتبر جهانی + جدول

گروه اقتصادی الف،   3981009081 ۱۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

در آستانه آغاز سال ۲۰۲۰ میلادی شاخص‌های روشن اقتصادی ایران به روایت مراکز معتبر جهانی را بررسی شده است، اعدادی که ممکن است خواننده بعد از خواندن هرکدام از آنها پوزخندی بزند! اما واقعا چرا؟

نگاهی به شاخص‌های اقتصادی ایران به روایت مراکز معتبر جهانی + جدول

فرهیختگان نوشت: از دی‌ماه سال ۱۳۹۶ که اولین التهابات ارزی شروع شد، با افزایش قیمت کالاها و خدمات، دغدغه تامین هزینه‌های معیشتی برای بسیاری از مردم ایران بیشتر شد. حالا این روزها در لحظه‌به‌لحظه زندگی اغلب شهروندان در مسافرت، تاکسی، مترو، شب‌نشینی و... سخن از شاخص‌های اقتصادی و اجتماعی است که بر شیوه زیست، معیشت، اشتغال، تعاملات و تقریبا اغلب عرصه‌های زندگی آنها سایه افکنده است. در گفت‌وگوها مردم اغلب شاخص‌هایی را می‌سنجند و مقایسه می‌کنند که برای آنها ملموس است، همانند بیکاری، تورم، قدرت پول ملی و... .

در گزارش پیش‌رو وضعیت ۱۵ شاخص اقتصادی، علمی و اجتماعی مهم در کشور را با کشورهای پیشرو و کشورهای شاخص منطقه بررسی کرده‌ایم. در این گزارش سعی شده همه آمارها مستند به مراکز معتبر بین‌المللی باشد. همچنین سعی شده است جانب عدالت و امانت در ارائه داده‌های آماری رعایت شود. همچنین سعی شده کفه ترازو در بررسی‌ها هم شامل شاخص‌های منفی و هم شامل شاخص‌های مثبت باشد و البته در ارائه شاخص‌های مثبت زیاده‌روی نشده و بازهم تاکید می‌کنم جانب عدالت در نوشتن رعایت شده است.

رتبه ۱۲۶
خط فقر مطلق بانک جهانی (درآمد روزی کمتر از ۱.۹ دلار)

سازمان‌ملل متحد در توصیف فقر چنین بیان داشته است که فقر در شکل‌های مختلف از قبیل کمبود درآمد برای معیشت پایدار، گرسنگی و سوءتغذیه، بیماری و مرگ‌ومیر ناشی از آن، بی‌خانمانی، ناامنی، محرومیت و تبعیض اجتماعی نمود پیدا می‌کند. این پدیده همچنین خود را به شکل عدم توانایی برای مشارکت در فرآیندهای تصمیم‌گیری در عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی و مدنی نشان می‌دهد. از دیدگاه این نهاد بین‌المللی فقر، محرومیت از رفاه است.بانک جهانی برای شناسایی فقرا، از سال ۱۹۹۰ خط فقر را به‌عنوان شاخصی استاندارد برای تعیین فقر مطلق و تعریف آن در فقیرترین کشورهای جهان معرفی کرد. این نهاد بین‌المللی ابتدا برحسب برابری قدرت خرید خط فقر ملی را محاسبه کرد اما در سال‌های بعد درآمد یک‌دلار در روز را به‌عنوان اولین خط فقر بین‌المللی برگزید و در آخرین گزارش این سازمان نیز این میزان به ۱.۹ دلار در روز تغییر یافت.   

براساس آخرین گزارش سازمان‌ملل، در حال حاضر نزدیک به ۱۰ درصد از جمعیت زیر خط فقر قرار دارند. کشورهای عمدتا آفریقایی ماداگاسکار، کنگو، بوروندی، مالاوی، گینه بیسائو، جمهوری آفریقای مرکزی، موزامبیک، ازبکستان (آسیایی)، لسوتو و زامبیا ۱۰ کشوری هستند که نرخ فقر مطلق (خط فقر ۱.۹ دلار در روز ) در آنها در آخرین گزارش بانک جهانی بین ۵۷ تا ۷۷ درصد بوده است.در این رده‌بندی نرخ فقر مطلق در ایران حدود ۰.۲۷ درصد است که این میزان ایران را بالاتر از ۱۲۶ کشور جهان قرار می‌دهد. البته ممکن است این آمار با توجه به وضعیت معیشتی مردم ایران مورد تردید قرار بگیرد اما با توجه به حمایت نهادهای حاکمیتی همچون کمیته امداد، سازمان بهزیستی، هزاران خیریه و... وضعیت ایران در این شاخص نسبتا مناسب است. البته باید گفته این شاخص نمی‌تواند بیانگر همه واقعیت فقر در کشور باشد و ارزیابی دقیق‌تر نیازمند شاخص‌های فقر چندبعدی است که آماری در این زمینه قابل دسترس نیست.

رتبه ۶۵
شاخص توسعه انسانی (HDI)

شاخص توسعه انسانی در سال ١٩٩٠ به‌عنوان مقیاس جدیدی از توسعه و اندازه‌گیری آن برای جوامع در نظر گرفته شد. این شاخص مبتنی‌بر این ایده اساسی است که لازمه دستیابی به زندگی بهتر، علاوه‌بر داشتن درآمد بالاتر، پرورش و بسـط اسـتعدادها و ظرفیـت‌های انسـانی است. این شاخص درصدد اندازه‌گیری متوسط دستیابی یک کشور در سه بعد توسعه انسانی است. این ابعاد عبارتند از: زندگی طولانی توام با سلامتی، دانش، استاندارد زندگی. زندگی طولانی توام با سلامتی با معیار امید به زنـدگی در بـدو تولـد، دانـش بـه‌وسـیله ترکیبی از میزان سواد بزرگسالان و نسبت ثبت‌نام خالص ترکیبی در آموزش ابتدایی، متوسطه و عالی و استاندارد زندگی به‌وسـیله GDP سرانه یا درآمد اندازه‌گیری می‌شود.

در این شاخص بررسی داده‌های آماری دفتر برنامه توسعه سازمان‌ملل متحد نشان می‌دهد در گزارش ۲۰۱۹ این سازمان نروژ، سوئیس، ایرلند، آلمان، هنگ‌کنگ، استرالیا، ایسلند، سوئد، سنگاپور و هلند ۱۰ کشور اول جهان در شاخص شاخص توسعه انسانی (HDI) ۲۰۱۹ هستند. در این شاخص ایران نیز با کسب امتیاز ۰.۷۹۷ در رتبه ۶۵ جهان قرار دارد که با توجه به جایگاه کشورهای توسعه‌یافته و کشورهای در حال توسعه رتبه و جایگاه نسبتا مناسبی برای ایران است.

رتبه ۳۱
شاخص گرسنگی جهانی

موسسه تحقیقات بین‌المللی سیاستگذاری غذا (IFPRI) در واشنگتن با همکاری سازمان غیرانتفاعی آلمانی «کمک گرسنگی جهان» (Welthungerhilfe) و سازمان غیردولتی ایرلندی «نگرانی سراسر جهان» (Concern Worldwide) از سال ۲۰۰۶ گزارشی تحت‌عنوان شاخص جهانی گرسنگی (Global Hunger Index)  منتشر می‌کنند که نمرات این شاخص جهانی براساس چهار شاخص سوء‌تغذیه، کم‌وزنی کودکان، کوتاه‌‌قدی کودکان و مرگ‌و‌میر کودکان زیر پنج‌سال تدوین شده است. این گزارش وضعیت گرسنگی را در نقاط مختلف جهان مورد ارزیابی قرار می‌دهد، بینش‌هایی را درباره عوامل ایجادکننده گرسنگی ارائه می‌دهد و درجه موفقیت و ناکامی کشورها را در کاهش گرسنگی برجسته می‌سازد.

در گزارش شاخص گرسنگی جهانی سال ۲۰۱۹، وضعیت آمریکا، کانادا، استرالیا، ژاپن، کره‌جنوبی و کشورهای اروپای غربی محاسبه نشده است. این شاخص که در سال جاری میلادی برای ۱۱۷ کشور جهان ازجمله ایران محاسبه‌شده، نشان می‌دهد کشورمان در این شاخص با نمره کل ۷.۹ در رتبه ۳۱ جهان بین ۱۱۷ کشور قرار دارد. همچنین در این رده‌بندی، بررسی چهار شاخص نشان می‌دهد مرگ‌ومیر در کودکان زیر پنج‌سال سالانه ۱.۵ درصد از کل متولدان را شامل می‌شود، درصد شیوع کوتاه‌قدی در کودکان زیر پنج‌سال ۷.۲ درصد، درصد شیوع لاغری در کودکان زیر پنج‌سال ۴.۹ درصد و درصد جمعیت دچار سوءتغذیه در جامعه نیز ۴.۹ درصد است.  بلاروس، بوسنی‌وهرزگوین، بلغارستان، شیلی، کاستاریکا، کرواسی، کوبا، استونی، کویت و لتونی در رتبه‌های اول تا دهم قرار دارند. همچنین کشورهای شاخصی همچون ترکیه با رتبه ۱۷، روسیه با رتبه ۲۲ و چین با رتبه ۲۵ در وضعیت بهتری از ایران قرار دارند.

رتبه ۷۳
حوزه قدرت خرید

براساس اطلاعات صندوق بین‌المللی پول، درآمد سرانه کشورها براساس دو روش قابل بحث و مقایسه است؛ اولی سرانه تولید ناخالص داخلی است که ارزش کل بازار برای تمامی کالاها و خدمات یک کشور در یک بازه زمانی مشخص تقسیم بر جمعیت آن کشور می‌شود و دومی نیز سرانه تولید ناخالص داخلی بر حسب برابری قدرت خرید (Purchasing Power Parity) یا به‌طور خلاصه «ppp» است. براساس این شاخص، اگر یک همبرگر در لندن معادل ۲ پوند و در نیویورک معادل ۴ دلار فروخته می‌شود، این به‌معنی یک نرخ ارز PPP یک پوند به دو دلار است. در مثال دیگری اگر اقتصاد چین و آمریکا را در نظر بگیرید، با ۱.۶۶ دلار می‌توان در چین یک قرص نان خرید اما همان نان در آمریکا ۲.۳۹ دلار قیمت دارد. درواقع اگر فقط نان را در نظر بگیریم، قدرت خرید فردی که در چین ۱۶ دلار در ماه درآمد دارد، معادل قدرت خرید فردی است که در آمریکا ۲۳ دلار در ماه درآمد دارد.  

در این زمینه بررسی صندوق بین‌المللی پول، سرانه تولید ناخالص داخلی ایران به روش PPP در سال ۲۰۱۹ معادل ۱۷ هزار و ۶۶۲ دلار بوده که این میزان قدرت خرید ایرانی‌ها را در رتبه هفتادوسوم قرار می‌دهد. به‌عبارت دیگر، اگر شهروندان کشورهای مختلف به‌ترتیب ثروتمندترین در یک صف حراج یک کالا بایستند، ایرانی‌ها هفتادوسومین نفر به‌لحاظ توانایی خرید خواهند بود. بنابراین اگرچه درآمد ایرانی‌ها نسبتا پایین است، اما قدرت خرید ایرانی‌ها در مقایسه با ۱۸۳ کشور بررسی شده، از ۱۱۰ کشور بهتر است.

رتبه ۵۰
ساخت ایران

بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته با اتخاذ سیاست‌های حمایت از بازار داخلی، صنایع خود را تا مرزهای رقابت‌پذیری جهانی رشد داده و با استفاده از روش‌های متنوعی از جمله شکستن قیمت‌ها، سعی در به دست آوردن بازارهای هدف کرده‌اند. در این فضای رقابتی برچسب «ساخت کشور» (Made-In-Country-Index) که به اختصار MICT خوانده می‌شود، روی کالاها در برگیرنده مفاهیمی مانند کیفیت، کارایی و اعتماد بوده و جایگاه ویژه‌ای در بازار یافته است. در راستای سوق دادن بازار به مصرف یک کالا، عوامل متعددی موثر است که از جمله می‌توان به استفاده از مواد اولیه مناسب، ارتقای فناوری، بهبود مستمر کیفیت، خدمات پس از فروش، قیمت مناسب، طراحی مناسب، همکاری با برندهای معتبر جهانی، رعایت استانداردهای ایمنی و عرضه در فروشگاه‌های زنجیره‌ای اشاره کرد. در سطح بازارهای بین‌المللی کاهش تنش‌های سیاسی به‌عنوان عامل بازدارنده در توسعه فعالیت‌های تجاری، ایجاد وجهه مناسب بین‌المللی، کاهش تنش در فضای منطقه‌ای و همسایگان، بهبود ارتباطات و روابط بین‌المللی می‌تواند به بهبود نماد «ساخت کشور» کمک کند. برای ترسیم جایگاه «ساخت ایران» از گزارش MICI سال ۲۰۱۷ استفاده شده است.

این داده‌های آماری را موسسه آماری بین‌المللی Statista با استفاده از یک تیم مشتمل بر ۴۵۰ متخصص آمار، پایگاه داده و تحلیلگر، داده‌های کمی و آمار و اطلاعات مورد نیاز را از طریق پرسشنامه و تحقیقات میدانی در ۵۲ کشور جهان و با نظرات ۴۳ هزار نفر تهیه کرده است. آمار سال ۲۰۱۷ که مربوط به ۴۹ کشور به اضافه اتحادیه اروپاست، جایگاه کالاهای ساخت ایران را رتبه پنجاهم ارزیابی کرده است.  بر اساس این نظرسنجی، ساخت آلمان در رتبه اول، ساخت سوئیس در رتبه دوم، ساخت اتحادیه اروپا در رتبه سوم، ساخت انگلستان در رتبه چهارم و ساخت سوئد در رتبه پنجم قرار دارند. ساخت کانادا در رتبه ششم، ساخت ایتالیا در رتبه هفتم، ساخت آمریکا، ساخت فرانسه و ساخت ژاپن هم هر سه به‌طور مشترک در رتبه هشتم قرار دارند.

رتبه ۱۲۷
سهولت کسب‌وکار

محیط کسب‌وکار به مجموعه عواملی گفته می‌شود که بر عملکرد یا اداره بنگاه‌های اقتصادی موثر هستند، اما تقریبا خارج از کنترل مدیران بنگاه‌ها قرار دارند. امروزه بهبود محیط کسب‌وکار یکی از عوامل موفقیت دولت‌ها به‌شمار می‌رود و هرچه در جامعه‌ای کسب‌وکار از وضعیت خوبی برخوردار باشد، عملکرد اقتصاد آن کشور و خلق ارزش و ثروت در آن جامعه نیز بیشتر می‌شود. در سطح دنیا بانک جهانی هرساله گزارشی تحت‌عنوان سهولت کسب‌وکار منتشر می‌کند که آخرین گزارش این نهاد بین‌المللی رتبه ایران در سهولت کسب‌وکار گزارش ۲۰۲۰ بین ۱۹۰ کشور ۱۲۷ بوده است. در این شاخص رتبه ایران در سطح منطقه تنها از دو کشور عراق و افغانستان بهتر است. متغیرهایی که در گزارش سهولت کسب‌وکار نقش دارند، همه عوامل داخلی هستند که ارتقای آنها ربطی به تحریم‌های بین‌المللی نداشته و عمدتا به اراده و خواست دولت، شهرداری‌ها (صدور مجوز ساخت‌وساز) و قوه قضائیه وابسته است.

رتبه ۵۰
سرانه مصرف غذا

مصرف غذا در کیلوکالری (Kcal) به‌ازای هر سرانه در روز، یک متغیر کلیدی است که برای اندازه‌گیری و ارزیابی تکامل وضعیت غذایی جهانی و منطقه‌ای استفاده می‌شود. برآورد سازمان فائو نشان می‌دهد به‌طور متوسط حداقل انرژی مورد نیاز روزانه برای هر فرد ۱۸۰۰ کیلوکالری است؛ اما مقدار توصیه‌شده مصرف روزانه کالری در سراسر جهان متفاوت است به‌طوری که براساس ارزیابی مرکز بهداشت ملی (NHS) انگلستان، یک مرد بالغ به‌طور متوسط نیاز به حدود ۲۵۰۰ کالری در روز برای ثابت نگه داشتن وزن خود دارد در حالی که این میزان برای زنان بالغ ۲۰۰۰ کالری در روز است. در آمریکا نیز مقدار ۲۷۰۰ کالری در روز برای مردان و ۲۲۰۰ کالری برای زنان توصیه می‌شود. در این زمینه بررسی آمارهای سازمان جهانی بهداشت و آمارهای فائو نشان می‌دهد ایرانی‌ها با مصرف ۳۰۵۰ کیلوکالری در روز، رتبه ۵۰ جهان را در سرانه مصرف غذا در اختیار دارند. مصرف ۳۰۵۰ کیلوکالری ایرانی‌ها در مقایسه با کشورهای توسعه‌یافته مانند آمریکا (۳۷۵۰)، ایتالیا (۳۶۵۰)، آلمان (۳۵۴۰)، انگلستان و سویس (۳۴۵۰)، ترکیه (۳۵۰۰)، روسیه (۳۳۲۰)، امارات (۳۱۷۰) و عربستان (۳۱۲۰) کمتر است.

رتبه ۳۶
  نرخ بیکاری

در ادبیات اقتصادی، نرخ بیکاری ازجمله متغیرهای مهم و کلیدی در ارتباط با چگونگی وضعیت اقتصاد است. اهمیت این شاخص به‌حدی است که دولت‌ها در جریان بده‌وبستان رای، به این متغیر استناد می‌کنند و تغییرات آن شاخصی از موفقیت یا عدم‌ موفقیت دولت‌هاست. لذا دستیابی به یک نرخ بیکاری بهینه برای اقتصاد هر کشور از اهمیت به‌سزایی برخوردار است.در این زمینه بررسی داده‌های آماری مرکز آمار ایران نشان می‌دهد در تابستان سال جاری نرخ بیکاری در ایران به عدد ۱۰.۵ درصد رسیده است که نسبت به عدد میانگین ۱۲ درصد دوره ۱۰ ساله اخیر کاهش یافته، اما درمجموع دولت‌ها در ایران در زمینه کاهش بیکاری عملکرد قابل دفاعی نداشته که بخشی از این موضوع به سیاست پول‌پاشی دولت برای ایجاد اشتغال برمی‌گردد و در مرحله بعدی نیز، در کنار تحریم‌های بین‌المللی، ساختار اقتصاد ایران چندان مشوق بخش مولد نبوده و بخش مولد و اشتغالزا همواره از بخش رانتیر و غیرمولد شکست خورده است. 

همچنین برای توصیف و ترسیم جایگاه ایران در این شاخص، از آمارهای نیمه اول سال جاری صندوق بین‌المللی پول (IMF) استفاده شده که مربوط به ۱۹۲ کشور کوچک و بزرگ است. طبق این آمارها، ایران با نرخ بیکاری ۱۰.۵ درصد تابستان سال جاری در رتبه ۳۶ جهان قرار دارد؛ رتبه‌ای که با وزن بین‌المللی ایران در شاخص‌های اقتصادی، اجتماعی، زیست‌محیطی و... خوانایی نداشته و نشان از استفاده محدود کشورمان از توانایی‌ها و توانمندی‌های ملی و بین‌المللی برای کاهش نرخ بیکاری دارد.

این جایگاه قطعا شایسته اقتصاد ایران نیست، اما رتبه ۳۶ ایران در حالی است که برخی کشورهای شناخته‌شده همچون بوسنی‌وهرزگوین، یونان، ارمنستان، لیبی، مونته‌نگرو، تونس، اردن، اسپانیا، گرجستان، آلبانی، صربستان، الجزایر، برزیل، ترکیه، مصر و تاجیکستان در وضعیت بدتر از کشورمان در این شاخص واقع شده‌اند. لائوس، نیجر و قطر نیز کشورهایی هستند که بین ۱۹۲ کشور کوچک و بزرگ، دارای کمترین نرخ بیکاری هستند.

رتبه ۵۰
ضریب جینی(نابرابری درآمدی)

ازجمله وظایف دولت‌ها تخصیص منابع، تثبیت و توزیع عادلانه درآمد است. توزیع درآمد به توضیح چگونگی سهم افراد یک کشور از درآمد ملی می‌پردازد. به‌عبارتی، توزیع درآمد درجه نابرابری موجود بین درآمد افراد یک کشور را توصیف می‌کند. پدیده نابرابری درآمد نه‌تنها از دلایل عمده فقر است، بلکه یکی از عوامل مهارکننده رشد اقتصادی نیز محسوب می‌شود.

برای سنجش وضعیت توزیع درآمد یک جامعه، از شاخص آماری ضریب جینی استفاده می‌شود که عدد آن بین صفر(اشاره به برابری کامل در توزیع درآمدها) و یک (حاکی از نـابرابری کامل در توزیع درآمدها یا مخارج) است.در این زمینه بررسی‌ها نشان می‌دهد به جهت ناکارآمدی سیاست‌های دولت، در سال‌های اخیر ضریب جینی با رشد بسیار چشمگیر از حدود ۰.۳۷در سال ۹۰ به ۰.۴۰۹۳ در سال ۹۷ رسیده که این میزان در ۱۶ سال اخیر(از سال ۸۲ به بعد) امری بی‌سابقه است.  همچنین برای بررسی جایگاه بین‌المللی ایران در این شاخص نیز از داده‌های بانک جهانی، صندوق بین‌المللی پول و سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) استفاده شده که این داده مربوط به ۱۴۴ کشور جهان است.

طبق این داده‌ها، در پایان سال ۲۰۱۸ (آمار برخی کشورها مربوط به سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ است) کشورهای عمدتا آفریقایی همانند لسوتو، آفریقای‌جنوبی، هائیتی، بوتسوانا، نامیبیا، زامبیا، کومور، هنگ‌کنگ و گواتمالا در رتبه‌های اول تا دهم از لحاظ بیشترین نابرابری درآمدی قرار دارند. همچنین در این رده‌بندی، ایران با شاخص ضریب جینی ۰.۴۰۹۳، رتبه ۵۰ جهان را به خود اختصاص داده است. یعنی ایران پس از ۴۹ کشور، پنجاهمین کشور با بیشترین نابرابری درآمد است.  جمهوری چک، اسلوونی و جمهوری اسلواکی سه کشوری هستند که با سیاست‌های مختلفی همچون سیاست کارآمد مالیاتی، مبارزه با فساد و رانت و دولت کارآمد توانسته‌اند نابرابری درآمدی در کشورهای خود را به‌طور قابل‌توجهی کاهش داده و در برقراری عدالت اجتماعی بیشترین موفقیت را داشته باشد.

رتبه ۵
نرخ تورم

نرخ تورم ازجمله شاخص‌های بسیار ملموس در زندگی روزمره همه آحاد جامعه است که اتفاقا برخلاف سایر شاخص‌ها برای توضیح آن نیازی به هیچ صغرا و کبرا چیدنی نداریم. طبق داده‌های مرکز آمار ایران، نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به آذرماه سال جاری به ۴۰ درصد رسیده که این میزان طی سه دهه اخیر فقط در سال‌های ۱۳۷۴، ۱۳۹۱ و سال جاری تکرار شده است. همچنین بررسی داده‌های صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد نرخ تورم ۴۰ درصدی در نیمه اول سال جاری میلادی، ایران را در رتبه پنجم جهان پس از کشورهای ونزوئلا، زیمبابوه، آرژانتین و سودان قرار داده است. نرخ تورم ۴۰ درصدی ایران  در حالی است که در اغلب کشورهای جهان نرخ تورم یک‌رقمی بوده و حتی در برخی کشورها همچون قطر، عربستان‌سعودی و امارات متحده عربی نرخ تورم منفی است.

رتبه ۱۶
شاخص علمی

بسیاری از صاحب‌نظران، دانش‌بنیان کردن اقتصاد را یکی از نشانه‌های حرکت در ریل توسعه‌یافتگی می‌دانند. در این زمینه یکی از عوامل مهم در تحقق اقتصاد دانش‌بنیان، سرمایه‌گذاری در تولید علم است.  در این گزارش جایگاه و رتبه علمی ایران از داده‌های پایگاه استنادی اسکوپوس (Scopus) استخراج شده است که برای رتبه‌بندی جایگاه علمی کشورها از رتبه‌بندی سایمگو (SCImago) استفاده می‌کند.

نظام رتبه‌بندی سایمگو توسط گروهی پژوهشی در دانشگاه گرانادا (اسپانیا) ابداع شده که با استفاده از الگوریتم Google PageRank اطلاعات شاخص‌های مختلف را از بانک اطلاعاتی Scopus استخراج کرده و براساس آن نشریات را از لحاظ اعتبار علمی رتبه‌بندی می‌کند. این نظام رتبه‌بندی یکی از جدیدترین و جامع‌ترین روش‌های رتبه‌بندی پژوهشی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی دنیاست. رتبه‌بندی سایمگو (SCImago) اطلاعات خود را به‌صورت روزانه از بانک اطلاعاتی Scopus دریافت می‌کند و آنها را به رایگان در اختیار عموم قرار می‌دهد.  تعداد مقالات، تعداد مقالات قابل ارجاع،  تعداد ارجاعات، تعداد ارجاعات به خود، تعداد ارجاعات نسبت به مقاله و درنهایت شاخص H، ۶ شاخصی هستند که پایگاه استنادی اسکوپوس از طریق آنها به رتبه‌بندی جایگاه علمی کشورها می‌پردازد. 

در این شاخص ایران در رتبه ۱۶ جهان و بالاتر از کشورهای لهستان، سوئیس، ترکیه و سوئد قرار دارد.

رتبه ۷۰
شاخص کیفیت زندگی

کیفیت زندگـــی از اساســـــی‌ترین موضوعات علوم اجتماعی است که در آن مولفه‌های مادی توسعه اقتصادی و تولیدات داخلی در کنار مولفه‌های غیرمادی چون کیفیت کار، سطح باسوادی و فرهنگی، استاندارد پزشکی و بهداشت، کیفیت فراغت و تفریح، شرایط محیط‌زیست، جو سیاسی و حتی آزادی و اتحاد ملی مورد بررسی قرار می‌گیرند. در زمینه محاسبه این شاخص مطالعات متعددی در نقاط مختلف دنیا صورت پذیرفته است که هر کدام از این مطالعات بر جنبه‌ای خاص از این مفهوم تاکید کرده‌اند. یکی از جدیدترین مطالعات انجام شده در این حوزه، متعلق به پایگاه اطلاعاتی «نامبئو» (Numbeo) است که از بزرگ‌ترین پایگاه داده‌های جهان است و اطلاعات کاملی را درخصوص متغیرهای رفاهی جمع‌آوری کرده است.  

شاخص کیفیت زندگی ارائه‌شده در روش «نامبئو»، بر اساس هشت مولفه «شاخص قیمت مصرف‌کننده، شاخص قدرت خرید، نسبت قیمت دارایی به درآمد، شاخص مراقبت بهداشتی، شاخص ایمنی، شاخص زمان ترافیک شهری، شاخص آلودگی و شاخص آب و هوا» اندازه‌گیری می‌شود.بر اساس گزارش سال ۲۰۱۸ موسسه Numbeo کشورهای دانمارک، سوئیس، فنلاند، استرالیا، اتریش، هلند، ایسلند، آلمان، نیوزلند و نروژ به ترتیب ۱۰کشور با بالاترین سطح کیفیت زندگی هستند. در این رتبه‌بندی ایران نیز در رتبه ۷۰ جهان قرار دارد. همچنین کشورهای شاخص همسایه ایران یعنی عربستان سعودی در رتبه ۳۲ و ترکیه در رتبه ۴۴ قرار دارند.

رتبه ۴۰
شاخص رقابت صنعتی ایران

یکی از شاخص‌هایی که برای ارزیابی توان رقابت و عملکرد صنعتی اقتصادهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد، شاخص عملکرد رقابت صنعتی است که از سوی سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو‌unido ) و با بهره‌گیری از هشت شاخص شامل ۱- سرانه ارزش افزوده صنعت (ساخت)، ۲- سرانه صادرات صنعت (ساخت)، ۳- سهم کالاهای صنعتی با تکنولوژی متوسط و بالا در ارزش افزوده صنعت (ساخت)، ۴- سهم ارزش افزوده صنعتی از تولید ناخالص داخلی، ۵- سهم کالاها با فناوری متوسط و بالا در صادرات صنعت (ساخت)، ۶- سهم صادرات صنعت (ساخت) در کل صادرات، ۷- سهم در کل ارزش افزوده صنعت (ساخت) جهان و ۸- سهم در کل تجارت صنعت (ساخت) جهان انجام می‌شود. 

طبق داده‌های آماری یونیدو (unido‌) در میان ۱۵۰ کشور که در سال ۲۰۱۸ برای رتبه‌بندی شاخص رقابت صنعتی مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند، کشور آلمان با شاخص ۵۲۳۴/. در رتبه اول جهان، ژاپن با شاخص ۳۹۹۸/. در رتبه دوم، چین با شاخص ۳۷۶۴/. در رتبه سوم، آمریکا با شاخص ۳۷۲۶/. در رتبه چهارم و کره‌جنوبی با شاخص ۳۶۶۷/. در رتبه پنجم قرار دارند. سوئیس، ایرلند، بلژیک، ایتالیا، هلند و فرانسه نیز کشورهایی هستند که در رتبه‌های ششم تا یازدهم قرار دارند. در بین کشورهای منطقه، ترکیه در رتبه ۲۹، روسیه در رتبه ۳۲، عربستان در رتبه ۳۶، هند در رتبه ۳۹، امارات در رتبه ۴۱، قطر در رتبه ۵۰، کویت در رتبه ۵۷ و ایران در رتبه ۵۸ قرار دارد. همچنین عمان در رتبه ۶۶، مصر در رتبه ۷۳، اردن در رتبه ۸۰ و پاکستان در رتبه ۸۲ قرار دارند. 

در این زمینه بررسی‌ها نشان می‌دهد طی ۱۸ سال اخیر رتبه و جایگاه ایران در شاخص رقابت صنعتی به‌طور قابل ملاحظه‌ای ارتقا یافته است، چنانکه طبق داده‌های آماری یونیدو (unido) در گزارش سال ۲۰۰۰ میلادی این سازمان، امتیاز شاخص رقابت صنعتی ایران حدود ۱۴۴/. (هر چه این شاخص به یک نزدیک شود نشان از بهبود است) بود که این میزان در گزارش سال ۲۰۰۵ به ۱۸/. ارتقا یافته، در گزارش سال ۲۰۱۲ به عدد ۴۵۰/. ، در سال ۲۰۱۴ به عدد ۴۳/. ، در گزارش سال ۲۰۱۵ به عدد ۴۸۰/. و در گزارش سال ۲۰۱۸ به عدد ۴۸۲/. رسیده است. بر همین مبنا با بهبود امتیاز ایران در شاخص رقابت صنعتی، جایگاه و رتبه ایران نیز از ۹۸ جهان در سال ۲۰۰۰ به رتبه ۸۵ در سال ۲۰۰۵، به رتبه ۶۷ در سال ۲۰۱۲، به رتبه ۶۶ در سال ۲۰۱۴، به رتبه ۵۹ در سال ۲۰۱۵ و به رتبه ۵۸‌ در سال‌ ۲۰۱۸ ‌‌رسیده است.

رتبه ۴۲
آمادگی در تجارت الکترونیک ایران

میزان آمادگی در تجارت الکترونیک با چهار شاخصی که دارد، می‌تواند یکی از مولفه‌های قدرت اقتصادی و فناوری باشد. بر اساس تعاریف، انجام تمام فعالیت‌های تجاری اعم از فرآیند خرید، فروش یا تبادل محصولات، خدمات و اطلاعات از طریق شبکه‌های کامپیوتری و اینترنت تحت عنوان تجارت الکترونیکی (E-Commerce) شناخته می‌شود.

برای ارزیابی میزان توسعه تجارت الکترونیک در کشورمان از آمارهای سازمان کنفرانس تجارت و توسعه ملل متحد (UNCTAD) استفاده شده است. آنکتاد در گزارش ۲۰۱۹ خود میزان آمادگی ۱۵۲ اقتصاد جهانی را رتبه‌بندی کرده است.  در این رتبه‌بندی آنکتاد از چهار شاخص: ۱- درصد کاربران اینترنت از کل جمعیت کشور، ۲- دارا بودن حساب در یک نهاد مالی یا استفاده از خدمات مالی مبتنی‌بر موبایل، ۳- قابلیت اطمینان سیستم پستی و ۴- سرورهای اینترنتی ایمن (به ازای هر یک میلیون نفر) برای رتبه‌بندی کشورهای جهان استفاده کرده است که ایران در سطح منطقه پس از کشور امارات رتبه دوم منطقه (بالاتر از کشورهای ترکیه و عربستان سعودی) و رتبه ۴۲ جهان را در اختیار دارد.

بر اساس این گزارش، امتیاز ایران در شاخص کل (مجموع چهار شاخص) ۷۶.۹ و در زیرشاخص‌های درصد کاربران اینترنتی ۷۰ درصد، در شاخص دارندگان حساب آنلاین ۹۴، در شاخص سرورهای امن ۵۶ و در قابلیت اطمینان پستی ۸۸ است.  رتبه ۴۲ ایران در حالی به دست آمده است که پرتغال در رتبه ۴۳، قطر در رتبه ۴۷، عربستان در رتبه ۴۹، ترکیه در رتبه ۵۳، چین در رتبه ۵۶، برزیل در رتبه ۷۴، مکزیک در رتبه ۹۱، مصر در رتبه ۱۰۲، پاکستان در رتبه ۹۱، عراق در رتبه ۱۳۱، افغانستان در رتبه ۱۴۳ و نیجر در رتبه ۱۵۲ قرار دارند.

رتبه ۱۵
تولید گندم

با توجه به گسترده‌بودن آمارهای مربوط به بخش کشاورزی و در دسترس‌نبودن یک شاخص کلی برای ارزیابی این بخش در ایران، در این گزارش صرفا به تولید گندم اشاره شده که از محصولات استراتژیک بخش کشاورزی است. تولید این محصول علاوه‌بر اینکه اهمیت زیادی در امنیت غذایی کشور دارد، همچنین نقش شایسته‌ای در جلوگیری از خروج مقادیر قابل‌توجهی ارز دارد. اما در کنار این دو مولفه، طبق داده‌های مرکز آمار ایران در حال حاضر بیش از ۲۱ میلیون نفر از جمعیت ۸۳ میلیونی ایران در روستاها زندگی می‌کنند که عملا معیشت بخش بزرگی از این جمعیت به کاشت‌وبرداشت گندم وابسته است. 

به‌رغم شرایط خاص جغرافیایی و اقلیمی ایران و توالی دوره‌های خشکسالی و همچنین پایین‌بودن بهره‌وری تولید در کشورمان، ایران در گندم جایگاه شایسته‌ای در جهان دارد. در این گزارش که از آمارهای سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در سال ۲۰۱۸ استفاده شده، ایران بین کشورهای جهان با تولید حدود ۱۴ میلیون تن گندم، پانزدهیمن کشور بزرگ در تولید گندم است. 

براساس این آمار، کشورهای چین، هند، روسیه، ایالات متحده آمریکا، فرانسه، استرالیا، کانادا، پاکستان، اوکراین و آلمان به ترتیب ۱۰ کشور اول جهان در تولید گندم هستند. در این رده‌بندی فائو، کشورهای ترکیه، آرژانتین، انگلستان و قزاقستان در رتبه‌های ۱۱ تا ۱۴ جهان و قبل از ایران قرار دارند. لهستان، رومانی، مصر، مراکش و ایتالیا نیز به ترتیب پس از ایران در رتبه‌های ۱۶ تا بیستم قرار گرفته‌اند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۶۱۹۵۱۱۳:۱۴:۵۵ ۱۳۹۸/۱۰/۹
پوزخند می زنند؟!! چون که که با شوک اقتصادی در یک سال گذشته خیلی ها فکر می کنند بدبخت ترین مردم جهان هستند ولی مشکلشون این است که ارتباط با جهان ندارن و از خیلی از کشورها خبر ندارن که از ایران هم بدتر وجود دارد
ناشناس۱۲۶۲۲۲۵۱۵:۲۰:۵۳ ۱۳۹۸/۱۰/۹
این آمار ثابت میکنه که اگه یک دولت درست داشتیم که موانع کسب و کار را برمیداشت و اعتقاد و عزمی برای اجرای اقتصاد مقاومتی میداشت، ایران براحتی میتونست تو منطقه اول باشه و جزو مطلوب های هر شاخص
ناشناس۱۲۶۲۲۹۰۱۵:۵۵:۳۴ ۱۳۹۸/۱۰/۹
مردم ایران دقیقا مشکلشون همینه، من الان ۴ ساله برای درس خوندن آلمان زندگی میکنم و بخدا اگه چیزایی که اینجا تجربه میکنم و میبینم و بگم ایرانیهای ساده لوح سطحی نگر هیچوقت باور نمیکنند نمی دونم کی میخوایم درست بشیم.
محمد قاسمی۱۲۶۲۳۰۸۱۶:۰۹:۳۴ ۱۳۹۸/۱۰/۹
عزیزم پوزخند این آمار عامدانه کشور کوبا رو فیلتر کرده چون کوبا ۶۰ ساله تحریمه ولی قدرت برابری خریدش ۱۹ هزار دلاره و عدالت به صورت غیر قابل باوری در کشورش برقراره از دبستان تا رشته های تخصصی آموزش رایگانه از سرماخوردگی تا جراحی تخصصی درمان رایگانه هیچ کس اجاره نمیده و نرخ بیکاری جز پایین ترین ها در جهان و نرخ با سوادی ۹۹ درصده با اینکه نه نفتی داره و نه منابع طبیعی و نه مثل ایران همسایه های زیاد و درست زیر سیبیل امریکاست کوبا نمونه ای برای کسانی است که تحریم را بهانه میکنند. و سابقه تحریم و دشمنی امریکا با او هیچ عذری برای هیچ کس نمیگذارد نه از باب پیشرفت بلکه از باب عدالت و میزان سرمایه ی کشورش
ناشناس۱۲۶۲۳۵۶۱۶:۴۴:۳۶ ۱۳۹۸/۱۰/۹
نه همه میدونن زیمباوه از ایران بدتر است! مشکل این است که این ..پیروزی چرا ما را در نیمه انتهایی صف منطقه قرار داده (حالا گیریم عراق و افغانستان و پاکستان از ما بدتر ولی خوب ایشان همیشه همین بودند نه اینکه روزگاری نه چندان دور حرف اول منطقه بوده باشند!)، تازه اگر یک جدول مقایسه ای در 16 سال گذشته می گذاشتید می بینید کلا ..
ناشناس۱۲۶۲۰۸۰۱۴:۰۹:۳۲ ۱۳۹۸/۱۰/۹
با بقیهشاخص ها کار ندارم اما با وجود شاخص 42 در آمادگی در تجارت الکترونیک واقعا در از این ظرفیت بزرگ درست استفاده نمی کنیم.
ناشناس۱۲۶۲۰۹۲۱۴:۱۴:۴۶ ۱۳۹۸/۱۰/۹
چرا در تمام جدول‌های آورده شده، وضعیت عربستان سعودی انسبت به ایران مطلوب‌تر است؟ در تورم1/1-، کیفیت زندگی 152و.....
ناشناس۱۲۶۲۵۶۷۱۸:۴۱:۱۳ ۱۳۹۸/۱۰/۹
عربستان گاو شیرده است، اگر مردم را با اَره تکه تکه کند در شورای حقوق بشر سازمان ملل جا دارد!! عجب بیغوله ای شده دنیا به لحاظ اخلاقی!!
ناشناس۱۲۶۲۱۰۸۱۴:۲۵:۱۲ ۱۳۹۸/۱۰/۹
این کار بسیار خوبی است که شاخص ها را شفاف اعلام اطلاع رسانی کنند اما اگر فقر مطلق هر نفر ماهانه 57 دلار است و بعد خانوار هم نزدیک 4، ماهانه میشه 200 دلار یا دو ونیم میلیون. مگه حدود 40 میلیون کارگر و ده میلیون کمیته امداد و بهزیستی کمتر از این مبلغ نمی گیرند؟ لذا بالای 60 درصد در فقر مطلق و گرسنگی هستند.
ناشناس۱۲۶۲۱۵۶۱۴:۴۴:۳۷ ۱۳۹۸/۱۰/۹
چه خوب پس جا داره باز ارزش ریالو 3000 درصده دیگه کم کنید.
ناشناس۱۲۶۲۱۶۰۱۴:۴۵:۲۵ ۱۳۹۸/۱۰/۹
همه این آمار به خاطر یک سوء تفاهم ساده است !!! قیمت ارز را اونها 4200 تومن در نظر گرفتن !!!
مهدی۱۲۶۲۳۲۳۱۶:۲۱:۵۰ ۱۳۹۸/۱۰/۹
مرزهای دانش اقتصاد رو با این نظر جابجا کردی!
ناشناس۱۲۶۲۳۸۸۱۷:۰۸:۳۱ ۱۳۹۸/۱۰/۹
عزیز من از چیزی اطلاع نداری لطفا نظر نده بانک جهانی آنقدر ساده نیست که از ارز دولتی برای تعیین شاخصش استفاده کنه مثلا نرخ ارز پارسال که در نظرگرفتن حدود ۹۰۰۰ تومن بود
ناشناس۱۲۶۲۷۹۸۲۱:۲۶:۲۱ ۱۳۹۸/۱۰/۹
آفرین یعنی تمام آمار ها را سه برابر ما بیشتر ..
ناشناس۱۲۶۲۲۳۶۱۵:۲۴:۴۶ ۱۳۹۸/۱۰/۹
کارنامه خیلی خوبی بود؟
فریب خور۱۲۶۲۲۸۳۱۵:۵۳:۳۰ ۱۳۹۸/۱۰/۹
رتبه شاخص فلاکت بگو چنده؟ شاخص فلاکت یک کشور = نرخ تورم+ نرخ بیکاری شاخص فلاکت مردم ایران حداقل 52=40+12
ناشناس۱۲۶۲۲۹۱۱۵:۵۵:۴۳ ۱۳۹۸/۱۰/۹
..نرخ تسعير ارز رو دولت 4200 اعلام كرده، بيچاره بانك جهاني چه ميدونه دولت ايران ناقلاست، بايد خودشون نفر بفرستند از چهار راه استانبول قيمت دلار رو بگيرند
000۱۲۶۲۳۳۶۱۶:۲۷:۴۲ ۱۳۹۸/۱۰/۹
وقتی در بند بند زندگی فقر و فساد اداری و اجتماعی و اقتصادی ونابرابری ووو احساس میکنیم ، این آمارها هر چی دوست دارند بگن
ناشناس۱۲۶۲۹۷۲۲۳:۳۴:۵۷ ۱۳۹۸/۱۰/۹
اگر این آمارها با قیمت واقعیِ دلار یعنی ۱۳ هزار تومان بجای ۴۲۰۰ تومان در نظر گرفته می‌شد تقریباً ما جزء ۱۰ کشور فقیر جهان محسوب می‌شدیم زیرا بیش از ۵۰ درصد ایرانیان، درآمدی کم‌تر از ۱/۹ دلار در روز دارند نه ۰/۲۷ درصد ( یعنی فقط ۲۲۴ هزار نفر) برای اثباتش کافیه بدونید درآمد ۱/۹ دلار در روز برای هر نفر در نظر گرفته می‌شود یعنی ۱۷۱ دلار در ماه برای یک خانواده‌ی سه نفره (با در نظر گرفتن ۱۳ هزار تومان برای هر دلار برای یک خانواده‌ی سه نفره ماهانه ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان می‌شود). حالا شما بفرمایید ۵۰ درصد ایرانی‌ها درآمد کمتر از ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان دارند یا ۰/۲۷ درصد؟!

پربحث‌های دیروز

 1. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 2. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 3. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 4. پزشکی که تا آخرین لحظه عمر، خودش را وقف مردم کرد

 5. روحانی: کرونا در همه استان‌ها سیر نزولی پیدا کرده است/ قرنطینه چینی در ایران قابل اجرا نبود

 6. دلیل آشوب‌های اخیر در زندان‌های کشور

 7. سندرز خواستار لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران شد

 8. نمکی: طرح فاصله‌گذاری هوشمند به‌زودی اجرا می‌شود

 9. عبرتهای کرونا

 10. تهیه آبمیوه طبیعی برای بیمارستان ها در شیراز

 11. زالی: در شرایط اپیدمی برخورد قهری ضروری است/ همه مناطق تهران آلوده است

 12. ابتکار جالب یک نانوایی برای جلوگیری از شیوع کرونا

 13. جزئیات وال‌استریت ژورنال از اولین تراکنش مالی میان ایران و اروپا

 14. تولید ماسک و ژل ضدعفونی

 15. حضور حداقلی کارکنان تا ۲۰ فروردین تمدید شد

 16. امضای ۱۰۷ نماینده در نامه به رئیس جمهور جهت همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران

 17. افشای طرح آمریکا برای نخست‌وزیر کردن الزرفی

پربحث‌های هفته

 1. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 2. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 3. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 4. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 5. انتقادات تند مسیح مهاجری از سریال پایتخت

 6. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

 7. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

 8. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 9. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 10. کرونا و برخوردهای جناحی

 11. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 12. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

 13. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

 14. کرونا و اشک کباب! ...

 15. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

 16. زیر پوست پایتخت...

 17. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 18. وزیر بهداشت: به نقطه روشنی از کنترل بیماری‌های ویروسی رسیده‌ایم/ دستاوردی جدید به‌زودی ایران را در رتبه نخست دنیا قرار می‌دهد

 19. طبخ و توزیع غذای متبرک رضوی برای بیماران کرونایی

 20. پزشکی که تا آخرین لحظه عمر، خودش را وقف مردم کرد

 21. لطفا برای جهش تولید دنبال "راهکار" نروید، فقط موانع را بردارید !

 22. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

 23. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 24. در عراق چه خبر است: کودتا، تهاجم نظامی یا عملیات فریب؟

 25. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. لطفا برای جهش تولید دنبال "راهکار" نروید، فقط موانع را بردارید !

  2. وزیر کار؛ حقوق بازنشستگان ۱۵ تا ۷۷ درصد افزایش می‌یابد

  3. پرداخت حقوق کارکنان مشروط شد / اجباری شدن ثبت اطلاعات در سامانه کارمند ایران

  4. کاهش قیمت نفت در جهان / نگرانی فراتر از کرونا

  5. جزئیات طرح خریدهای اعتباری/ خانوار یکنفره ۱میلیون مابقی ۲میلیون

  6. پاسخ همتی به شبهه دشمنان نظام: دنبال برداشته شدن محدودیتهای ارزی هستیم

  7. قیمت سکه رکورد شکست

  8. ۷۰ خان گمرک چیست؟/ نگاهی به تشریفات گمرکی بعد از نقد جدی رییس جمهور به روند ترخیص کالا

  9. جزئیات تازه از افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۹۹

  10. کرونا و مشکل اجاره‌نشین‌ها/ مستأجرانی که نمی‌توانند خانه پیدا کنند

  11. توضیحات شرکت توسکا درباره نحوه همکاری با صدا و سیما

  12. تداوم برداشت‌ غیرمجاز از حساب‌ها/بانکها حرف رئیس‌کل رانمی‌خوانند؟

  13. پیش بینی بازار مسکن در سال جاری

  14. اطلاعیه همراه اول درباره فعالیت‌های شرکت توسکا

  15. چند واحد مسکونی در سال ۹۸ خرید و فروش شد؟/ تب‌وتاب قیمت مسکن

  16. قیمت مسکن در تهران چقدر افزایش یافت؟

  17. حضور حداقلی کارکنان تا ۲۰ فروردین تمدید شد

  18. سرپیچی برخی بانک ها از مصوبه امهال سه ماهه اقساط تسهیلات

  19. قیمت روز ۲۰ محصول پر تقاضا در میادین میوه و تره بار

  20. دژپسند: اقتصاد کشور رو به بهبود است ولی به نقطه مطلوب نرسیده‌ایم

  21. اختصاص ۷۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکها به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا

  آخرین عناوین