المیادین: آبه می‌تواند فاصله میان تهران-واشنگتن را کم‌تر کند

گروه جهان الف،   3981003109

شبکه المیادین در گزارشی به تحلیل نتایج احتمالی سفر روحانی به ژاپن و دیدار با نخست وزیر این کشور پرداخت.

آبه می‌تواند فاصله میان تهران-واشنگتن را کم‌تر کند

به گزارش ایسنا، المیادین در این گزارش در رابطه با سفر حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان به ژاپن نوشت: چه بسا برجسته ترین سوالی که در رابطه با تنش میان تهران و واشنگتن مطرح می شود این است که آیا توکیو چراغ سبزی از آمریکا دریافت کرده که به سوی ابتکارعملی برود که هم منافع آمریکا و هم منافع ایران را به خطر نیندازد؟

در این تحلیل آمده است: سفر حسن روحانی به ژاپن از اهمیت زیادی در رسانه ها برخوردار شد به خصوص اینکه بعد از سفر سید محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران به ژاپن در سال 2000 میلادی، 20 سال است که هیچ یک از روسای جمهور ایران به این کشور سفر نکرده‌اند. با این حال حسن روحانی طی سال های اخیرا تقریبا 12 بار در مناسبت های بین المللی مختلف با آبه شینزو، نخست وزیر ژاپن دیدار کرده است که این امر نشان می دهد هر دو طرف در تعمیق و تقویت روابط دوجانبه جدی هستند و برای برداشتن موانع سرراه خود تلاش می کنند به خصوص مقابله با تحریم های آمریکا که صادرات نفت ایران به ژاپن را به صفر رساند، این درحالی است که قبل از خروج دولت ترامپ از برجام در سال 2018 میزان صادرات نفت ایران به ژاپن تقریبا روزانه 200 هزار بشکه بود.

این شبکه لبنانی می نویسد: ژاپن یکی از مهم ترین شرکای اقتصادی ایران به شمار می رود به همین دلیل حتی در سایه فشارهای زیاد آمریکا هر دو طرف ایرانی و ژاپنی اصرار داشتند که روابط خوب و مثبت خود را مخفی نکنند. بیشتر کارشناسان بر این باورند که ژاپن نیازمند این روابط خوب و مثبت و محکم تر کردن آن با ایران است و تهران نیز به روابط خوب با توکیو نیازمند است به خصوص اینکه ژاپن بیش از 90 درصد انرژی خود را از کشورهای منطقه و از طریق تنگه هرمز وارد می کند؛ تنگه‌ای که علیرغم حضور نظامی آمریکا در آب‌های خلیج فارس ایران اشراف کامل بر آن دارد. همچنین ژاپن نیازمند این است که نقشی بین المللی متناسب با نقش اقتصادی خود ایفا کند به خصوص اینکه این کشور جزو پنج قدرت برتر اقتصادی دنیا به شمار می رود اما نقش سیاسی متناسب با قدرت اقتصادی خود در سطح بین الملل ایفا نمی کند بنابراین با توجه به روابط دوستانه آبه با روحانی و ترامپ، ژاپن می تواند از این فرصت استفاده کند و از طریق مساله ایران و آمریکا به اهداف خود برسد. بنابراین آبه فرصت بهتری نسبت به اروپایی ها برای کم کردن فاصله میان تهران و واشنگتن دارد زیرا با توجه به تجربه‌های گذشته ایرانی ها به اروپایی ها اعتماد ندارند و روابط شان با ترامپ نیز مشخص است.

در ادامه این تحلیل آمده است: روحانی پس از سفرش به مالزی و ژاپن و بازگشت به تهران اعلام کرد که آبه پیشنهاد جدیدی برای مقابله با تحریم ها مطرح کرده است و ایران نیز پیشنهادی در این رابطه داده است بنابراین در دیدار روحانی و آبه در توکیو دو پیشنهاد مطرح شده است اما هیچکس از مضمون و محتوی این پیشنهادات مطلع نیست. از سوی دیگر تلاش‌های فرانسه، عمان، قطر و عراق برای متقاعد کردن ترامپ و کاهش شدت تحریم هایش علیه ایران نتیجه‌ای به دنبال نداشته و تهران در شرف اتخاذ گام پنجم کاهش تعهدات برجامی است.

در بخش دیگری از این تحلیل آمده است: بار دیگر این سوال را مطرح می کنیم که آیا آمریکا چراغ سبزی به توکیو نشان داده است؟ با توجه به عدم انتشار محتوای گفت‌وگوی روحانی و آبه شاید پاسخ دادن به این سوال زود باشد اما بطور کلی فضای روابط میان تهران و واشنگتن کمی بهتر و مثبت تر شده است و مانند فضایی که بعد از خروج ترامپ از برجام حاکم بود، نیست و تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا از طریق میانجیگری سوئیس، سیگنال مثبتی است که می تواند مقدمه ای برای گفت وگوی سازنده ترامپ با ایرانی ها بدون شروط قبلی باشد؛ شروطی که مانع دیدار مقامات ایرانی و آمریکایی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل شد.

پربحث‌های هفته

 1. عملکرد مجلس دهم ؛ شما چه فکر می‌کنید؟

 2. اسباب تمسخر دینداری نشویم ...

 3. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 4. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 5. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

 6. اردشیر زاهدی: همیشه به ایران افتخار می‌کنم/ نگذارید سلطه آمریکا و انگلیس برگردد/ حکومت پهلوی به مردم آزادی نمی‌داد‌

 7. پرونده مدیران سایپا ؛ محکومیت دو نماینده به حبس و اثبات دوباره یک ناکارآمدی

 8. با زوج خودرویی محکوم به اعدام بیشتر آشنا شوید

 9. چه زمانی سیلی بحران جمعیت را می خوریم؟!

 10. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 11. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 12. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

 13. محکومیت «محمد عزیزی» و «فریدون احمدی» به حبس/ حکم اعدام برای دو متهم پرونده شرکت سایپا/ استعفای وکلای پرونده طبری/ خبر تازه از پرونده حادثه هواپیمای اوکراینی

 14. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 15. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 16. «دپوی ۳۰۰۰۰ خودرو» توسط خودروسازان «احتکار» نیست؟ + تصاویر

 17. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 18. «عادی سازی» در شرایط کرونایی و سه شنبه‌های «جوج» در شمال !

 19. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 20. روایت روح الامینی از فاصله معنادار بین رقبای ریاست مجلس/دفاع آقاتهرانی از صادق محصولی/واپسين ماموريت فراكسيون اميد/ ائتلاف لاریجانی با اصلاح طلبان در راه است؟

 21. مروری بر ازدواج‌های سیاسی؛ از احمدی‌نژاد تا روحانی + تصاویر

 22. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 23. نامه توکلی به دادستان تهران درباره کشت و صنعت مغان: حمایت برای جلوگیری از چپاول حقوق ملت را انتظار می‌کشیم/ از انجام تشریفات جدید پیش از نتیجه اعلام جرم دیده‌بان در دادگاه خودداری کنید

 24. قیمت‌های جدید شورای رقابت برای خودروهای داخلی اعلام شد + جدول

 25. غیزانیه از نمای نزدیک

آخرین عناوین