چرا شبکه ایتالیایی از پخش مصاحبه بشار اسد طفره می رود؟!

گروه جهان الف،   3980918132 ۱۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
 چرا شبکه ایتالیایی از پخش مصاحبه بشار اسد طفره می رود؟!

به گزارش الف  26 نوامبر 2019، "بشار اسد" رئیس جمهور سوریه با شبکه ایتالیایی Rai News 24 و مجری آن "مونیکا ماجیونی" یک مصاحبه تلویزیونی انجام داد. توافق شده بوده تا این مصاحبه در تاریخ 2 دسامبر(دوشنبه 11 آذرماه) از این شبکه و رسانه های دولتی سوریه پخش شود. با این حال، بخش ارتباطات ریاست جمهوری سوریه گفته است: صبح روز دوشنبه 2 دسامبر،  درخواستی را از این شبکه ایتالیایی مبنی بر به تاخیر افتادن زمان پخش مصاحبه رئیس جمهوری سوریه دریافت کرده است. درباره علت این امر هم هیچ توضیحی داده نشده است. پس از این ماجرا، دو بار دیگر هم درخواست هایی شبیه این از سوی شبکه ایتالیایی به دفتر ارتباطات ریاست جمهوری سوریه ارسال شده است. در آخرین تحرک، شبکه ایتالیایی در پستی فیس بوکی گفته هنوز هیچ تاریخ مشخصی برای پخش مصاحبه با رئیس جمهور سوریه تعیین نشده است. 

ریاست جمهوری سوریه این رویکرد رسانه ایتالیایی را نمودی از تلاش های کشورهای غربی جهت تحریف واقعیت های سوریه ارزیابی کرده است. دولت سوریه پیش از این نیز بارها دولت ها و رسانه های غربی را متهم به فرافکنی در مورد واقعیت های سوریه کرده است.
 
این مساله بار دیگر سوال های زیادی را در مورد دیپلماسی سیاسی و رسانه ای کشورهای غربی در مورد سوریه مطرح کرده است. 


*دست بالای دولت سوریه در معادلاتِ میدانی نبرد با تروریسم 
                                                         
 سوریه از سال 2011، درگیر جنگی گسترده بوده است. این جنگ را نمی توان صرفا جنگی داخلی دانست زیرا سیلی از مبارزان و تروریست های خارجی با پشتیبانی دلارهای غربی و عربی، به دنبال سرنگونی دولت بشار اسد بودند. در روزهای ابتدایی آغاز جنگ در سوریه، شرایط تا حدی وخیم بود که حتی تروریست ها به چند کیلومتری کاخ ریاست جمهوری سوریه رسیده بودند. با این حال، با گذشت زمان و محرز شدن خطرِ جدیِ گروه های تروریستی علیه صلح و امنیت بین المللی، و متعاقب آن تقویت موضعِ دولت سوریه با استفاده از کمک های کشورهایی نظیر ایران و روسیه، تروریست ها و گروه های خطرناکی نظیر داعش، مرحله به مرحله عقب رانده شدند و به تدریج دولت سوریه که شدیدا از سوی کشورهای غربی و برخی کشورهای منطقه نظیر عربستان و ترکیه تحت فشار بود، موضعِ خود را تقویت شده یافت و توانست بخش های عظیمی از سرزمین های اشغال شده توسط تروریست ها را بازپس بگیرد. 

این امر موجب شده تا بخش بزرگی از تلاش های کشورهای غربی، به خصوص کشورهای اتحادیه اروپا و آمریکا که تحریم های گسترده ای را بر علیه دولت سوریه به ریاست جمهوری بشار اسد وضع کرده اند، با شکست مواجه شود. از این رو، این کشورها با قطعی شدن پیروزی اسد در سوریه، سعی دارند تا جای ممکن بر شدت تحریف واقعیت ها در سوریه بیفزایند و از طریق ایجاد فضای روانی علیه دمشق، افکار عمومی را بیش از پیش بر علیه اسد بسیج کنند و با موج سواری بر این موضوع، راه را برای انجام اقدامات سیاسی و تحریمی بیشتر بر علیه دولت سوریه هموار کنند.

اخیرا نیز ارتش سوریه همزمان با حمله ترکیه به سوریه، به درخواست کردهای شمال سوریه عازم مناطق شمالی این کشور شده و توانسته برای نخستین بار از سال 2012، وارد این مناطق گردد و خود را در قامت دولتی مشروع که مسوولیت حراست از خاک سوریه را بر عهده دارد، معرفی کند. امری که بیش از پیش گواهی بر تقویت مشروعیت دولت سوریه تلقی می شود. نباید فراموش کرد که دولت سوریه در کسب این موفقیت حتی یک گلوله هم شلیک نکرد و توانست به راحتی، بار دیگر حاکمیت خود بر مناطق کردنشین شمال سوریه را برقرار کند.

 از این منظر، پاسخ های بشار اسد به رسانه های خارجی که از موضع قدرت بیان می شوند و از چهارچوب قانونی نیز برخوردارند، برای رسانه های غربی گران می آید و آن ها این موضع گیری ها را در تضاد با تصویر منفی و ضعیفی که از اسد و حکومتش در سوریه ساخته اند می بینند. در حقیقت، اقدام اخیر شبکه ایتالیایی می تواند به نوعی تحت فشارِ سیاستمداران غربی و فضای غالب رسانه ای در غرب انجام شده باشد که در شرایط فعلی، موضع گیری های بشار اسد را در قامت پیروزِ جنگ سوریه، در راستای منافع خود ارزیابی نمی کنند. 

افشاگری های احتمالی اسد و تشدید نزاع های سیاسی در کشورهای حامی تروریسم

 یکی دیگر از محرک هایی که کشورها و رسانه های غربی را در تحریف واقعیت های سوریه ترغیب می کند، افشاگری های احتمالی بشار اسد رئیس جمهوری سوریه است.

اسدبارها و بارها در سخنان خود از وابستگی تروریست هایی که در سوریه می جنگند به خارج از این کشور خبر داده است. در این راستا، وی حقایقی را نیز مطرح کرده است که به طور خاص می توان به نقش کشورهای منطقه و آمریکا در تغذیه تروریست هایِ خارجی فعال در سوریه اشاره کرد که این امر موجب بروز انتقادات و نزاع های سیاسی فراوانی، در کشورهایِ مورد اشاره یِ بشار اسد شده است. در واقع، احزاب و گروه های مختلف سیاسی با تکیه با افشاگری های اسد، دولت های خود را تحت فشار قرار داده و از آن ها خواسته اند در این زمینه پاسخگو باشند. احتمال می رود سخنان بشار اسد در جریان گفتگو با شبکه ایتالیایی Rai News 24 نیز نقش مهمی در عدم پخش این مصاحبه از سوی این رسانه ایتالیایی بازی کرده باشد. 

برآورده نشدن اهداف شبکه ایتالیایی از مصاحبه با بشار اسد
                                             
 خبرنگاران و روزنامه نگاران در مصاحبه با سیاستمداران(به ویژه سیاستمدارانی که موضعشان مخالف با آن ها است)عمدتا به دنبال دستیابی به گزاره هایی هستند که مد نظر خودشان است. این امر در مورد سوریه با توجه به اینکه شرایط در این کشور به نفع کشورهای غربی نیست بیش از پیش قابل مشاهده است. شاید به همین دلیل باشد که دولت سوریه بارها از تحریف واقعیات سوریه توسط رسانه های خارجی گله مند بوده است. امکان دارد شبکه ایتالیایی Rai News 24 در مصاحبه با بشار اسد، جواب هایی که به دنبال آن بوده را دریافت نکرده است. در واقع، هزینه ای که این شبکه با پخش مصاحبه بشار اسد می پرداخته بیشتر از فواید آن بوده است. از این رو، عدم پخش مصاحبه اسد گزینه ای منطقی برای این شبکه و رویه های سیاسی حاکم بر آن محسوب می شود.

نباید فراموش کرد رویه رسانه های غربی تا حد زیادی ریشه در سیاست های دولت های غربی دارد و آن ها نمی توانند مواضع کاملا مستقلی در مسائل مختلف بین المللی از خود نشان دهند. رسانه هایی هم که به این قاعده احترام نگذارند، هزینه های سنگین اقدام خود را باید بپردازند که این امر برای آن ها معذوریت ها و محدودیت های زیادی را ایجاد می کند. فراموش نکنیم که بارها و بارها، رسانه های متعلق به ایران و جریان مقاومت در کشورهای به اصطلاح آزاد غربی با محدودیت های گسترده ای مواجه شده اند و در مواردی، کشورهای غربی اقدام به ایجاد اختلالات جدی در روند خبررسانی آن ها و حتی از دسترس خارج کردن آن ها کرده اند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۳۲۲۹۳۱۷:۲۳:۱۰ ۱۳۹۸/۹/۱۸
امریکا شیطان بزرگ و 3 کشور اروپایی محور شرارت در منطقه و حامی اصلی تروریسم در جهان هستند.
ناشناس۱۲۳۲۳۲۲۱۷:۳۸:۵۸ ۱۳۹۸/۹/۱۸
بشار اسد ربطی به ما نداره تمرکز رو مشکلات داخلی مردم باشه بسیار مشکلات زیاده ..
ناشناس۱۲۳۲۸۶۲۰۳:۳۸:۱۴ ۱۳۹۸/۹/۱۹
تو هم تمرکزت روی خودت باشه و کاری به کار مملکت نداشته باش! دیدی؟ نمیشه!
ناشناس۱۲۳۴۲۱۳۱۸:۴۵:۰۹ ۱۳۹۸/۹/۱۹
آره دیگه ممکلت مال شما ها هست. ما هم مهمون هستیم و نباید فضولی بکنیم .
ناشناس۱۲۳۲۴۵۸۱۹:۲۶:۰۷ ۱۳۹۸/۹/۱۸
دمکراسی و آزادی رسانه ها یعنی کشک و فریبی بیش نیست
ناشناس۱۲۳۲۵۹۵۲۰:۵۵:۴۷ ۱۳۹۸/۹/۱۸
خوب معلومه. دادن رسانه به یک دیکتاتور تا به دوربین نگاه کند و دروغ تحویل ایتالیایی ها بدهد..
ناشناس۱۲۳۲۷۵۸۲۳:۴۴:۰۶ ۱۳۹۸/۹/۱۸
ناشناس عزيز! هيچ از خودت پرسيدی که چرا به قول خودت با ديکتاتور مصاحبه کردند؟! خداوند به انسان عقل داده تا در چنين مواردی به کار ببرد.
ناشناس۱۲۳۳۲۵۶۱۰:۵۶:۴۷ ۱۳۹۸/۹/۱۹
ببخشید دیکتاتور یعنی هر کسی که امریکا را قبول نداشته باشد
ناشناس۱۲۳۲۶۹۰۲۲:۲۷:۰۶ ۱۳۹۸/۹/۱۸
کار درستی کرد که به مزدور بیگانه تریبون نداد
ناشناس۱۲۳۲۹۰۷۰۷:۰۸:۱۶ ۱۳۹۸/۹/۱۹
ریاکاران غربی که صدای وا حقوق بشرای آنها گوش فلک را کر کرده است در بسیاری از موارد چشم به کشتار بیگناهان بسته اند و خیلی ساده می گویند منافعمان اقتضا نمیکند هنوز منافعشان را در جنگ تحمیلی برای تجهیز صدام به انواع سلاح های کشتار جمعی و شیمیایی بیاد داریم بنابراین از این شیطان صفتان نباید انتظار انسانیت داشت
محمد۱۲۳۴۲۷۵۱۹:۴۶:۴۱ ۱۳۹۸/۹/۱۹
آزادیخواهی استکبار فقط یک وسیله برای زیر سلطه بردن کشورها و افراد ضعیف و کم بینش است.
ناشناس۱۲۳۴۸۶۸۰۷:۵۷:۳۹ ۱۳۹۸/۹/۲۰
چون مصاحبه با همچین کسی ارزشی نداره.
ناشناس۱۲۳۵۲۵۲۱۱:۰۷:۰۸ ۱۳۹۸/۹/۲۰
چرا پخش نکرد؟ معلومه ترسیدن همه فرهیختگان ایتالیا درخواست مهاجرت به سوریه کنند.

پربحث‌های دیروز

 1. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 2. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 3. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

 4. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

 5. ۱۵ استان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا/روایت جدید از همکاری ۲۵ ساله ایران و چین/تابوشکنی احمدی‌نژاد/ روحانی استیضاح می‌شود؟

 6. جوابیه سید میعاد صالحی بر بیانیه دیوان محاسبات

 7. محسن هاشمی: تهران باید ۲ هفته تعطیل شود/ سهم دولت در اوج گیری دوباره کرونا ۷۰ درصد است

 8. آیا سوریه بعد از امضای توافق نظامی با ایران همان سوریه قبل است؟

 9. شهاب حسینی در کنار پسر بزرگش

 10. رختکن کثیف پرسپولیس+عکس

 11. واکنش «آشنا» به حضور «زم» در برنامه تلویزیونی

 12. پایتخت در وضعیت قرمز قرار دارد/ آخرین شرایط بیمارستان‌های کرونا در «استان تهران»

 13. رونمایی از کیفی اعجاب انگیز در اولین جلسه دادگاه برخی از مدیران سابق بانک مرکزی/ رشوه‌های میلیاردی بدهکاران ارزی

 14. دلالتهای مغفول یک نامه

 15. جزئیات تازه از زمان وقوع سانحه بوئینگ اوکراینی/کاربر سامانه دفاعی هدف را هواپیمای تجاری تشخیص نداد

 16. روحانی: کرونا هراسی و عادی‌سازی کرونا هر دو خطرناک است/ راهی جز اجرای دستورالعمل‌ها نداریم

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 3. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 4. ايران و چين و بوقچی های آن ور آبی !

 5. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 6. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 7. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 8. مدیریت ناکارآمد کرونا در ایران/ اقدامات محدودکننده برمی‌گردند؟

 9. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 10. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

 11. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 12. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

 13. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 14. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 15. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 16. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 17. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 18. یک نماینده مجلس فیش حقوقی‌اش را منتشر کرد + عکس

 19. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

 20. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

 21. جزئیات طرح ساخت ۶میلیون مسکن؛ تامین ۶۰درصد هزینه با وام ارزان و زمین رایگان

 22. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 23. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 24. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 25. ۱۵ استان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا/روایت جدید از همکاری ۲۵ ساله ایران و چین/تابوشکنی احمدی‌نژاد/ روحانی استیضاح می‌شود؟

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

  2. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

  3. رئیس کل بانک مرکزی: روند تامین ارز متحول خواهد شد

  4. موسوی: نه از واگذاری جزایر ایرانی خبری است و نه حضور نیروی نظامی

  5. روایت «هوک» از دست رد ایران بر سینه آمریکا

  6. روزنامه انگلیسی: ترامپ ضربه سختی در موضوع تحریم تسلیحاتی ایران خورد

  7. توهین به آیت‌الله سیستانی، حلقه جدید زنجیره فتنه‌‌انگیزی ریاض در عراق

  8. اروپا به دنبال زندگی بدون آمریکا / تأملی درباره قرارداد همکاری ایران و چین

  9. نیوزویک: لیبرالیسم شکست خورده است

  10. اختلاف بایدن و ترامپ ۴ درصد شد

  11. آمریکا رهبری جهانی را فراموش کند / انتخاب مجدد ترامپ به نفع مردم آمریکا نیست

  12. شانس پیروزی ترامپ در انتخابات ۹۱ درصد است

  13. درگذشت فرمانده اسبق نیروی هوایی ارتش بر اثر کرونا

  14. آیا سوریه بعد از امضای توافق نظامی با ایران همان سوریه قبل است؟

  15. قادری: قرارداد تجاری با چین موجب گشایش اقتصادی برای کشور می‌شود

  16. بولتون درباره غیرقانونی بودن ترور سردار سلیمانی: پاسخگوی سازمان ملل نیستیم

  17. عربستان سعودی در «مدینه منوره» حرمت‌شکنی کرد

  18. ارتش ونزوئلا هواپیمای متجاوز آمریکایی را سرنگون کرد

  19. اظهارات «لیبرمن» درباره نقش تل‌آویو در حادثه تأسیسات نظنز

  آخرین عناوین