توکلی با اشاره به اجرای بد طرح اصلاح مصرف سوخت: دولت به مردم شوک حیثیتی وارد کرد/ اقدامات دولت به کشور ضرر زد

گروه سیاسی الف،   3980904036 ۲۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

بسیاری از کارشناسان و چهره‌های سیاسی روش بد اجرای طرح اصلاح مصرف سوخت توسط دولت و عدم‌توضیح به مردم و اقناع افکارعمومی را عامل اصلی اغتشاشات اخیر و خشم عمومی می‌دانند؛ چنانکه برخی خواهان عذرخواهی رییس‌جمهوری به‌عنوان مجری اصلی این طرح از مردم شده‌اند. احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هم می‌گوید اجرای بد طرح اصلاح مصرف سوخت توسط دولت شوک حیثیتی به مردم وارد کرد.

توکلی با اشاره به اجرای بد طرح اصلاح مصرف سوخت: دولت به مردم شوک حیثیتی وارد کرد/ اقدامات دولت به کشور ضرر زد

صبح‌نو نوشت: رییس‌جمهوری فقط چند روز قبل از اجرای طرح اصلاح مصرف سوخت در دو سفر استانی به یزد و کرمان بدون اشاره به آنکه دولت قصد دارد در آینده نزدیک بنزین را گران کند، خبر از بسته حمایتی به 18 میلیون خانوار داد. او در حالی در این سفر وعده پرداخت این بسته را داد که در همان سفر گفته بود «بی‌مایه فطیر است؛ بدون پول نمی‌توان کار کرد.» نکته مهم در این‌باره عدم‌توجه و پرداخت رسانه‌ها به این بخش از صحبت‌های رییس‌جمهوری بود.

او سپس در جلسه هیات دولت روز چهارشنبه، 22 آبان یعنی دو روز قبل از اجرای طرح اصلاح سوخت در جلسه هیات دولت به جای پرداختن به موضوع بنزین از وظایف رییس‌جمهوری طبق قانون اساسی گفت. روحانی بیان کرد که «ممکن است بعضی‌ها از اجرای این وظیفه خوشحال باشند یا نباشند، از قدیم به ما گفتند، الحق مُر. مزه حق اول یک مقدار تلخ است اما بعداً شیرین می‌شود.» سپس او به اقدامات دولت در مبارزه با فساد از سال 92 اشاره کرد.

بامداد جمعه، ساعت 24 زمان اجرای طرح فرامی‌رسد. ظهر روز جمعه رییس‌جمهوری در دیدار عیدانه اعضا و کارمندان دولت به اقدام اخیر دولت در افزایش نرخ بنزین اشاره می‌کند.

روحانی در جمع کارکنان دولت؛ 24 آبان: چهار سال است که قیمت بنزین تغییر نکرده

روحانی در این دیدار خطاب به کارمندان خود و نه مردم گفت: «دولت مدت‌ها به دنبال آن بود تا از طریقی بتواند از اقشار ضعیف کشور که به‌واسطه شرایط اقتصادی در فشار هستند، حمایت و به آن‌ها کمک کند، اما به دلیل کمبود منابع درآمدی و بودجه توان اجرای آن وجود نداشت.»

رییس‌جمهوری با اشاره به‌شدت مصرف انرژی در کشور و تاثیر آن بر آلودگی هوا ادامه داد: «انرژی‌ای که در ایران مصرف می‌شود با سایر کشورهای دنیا متفاوت و مقدار زیادی است که اصلاح این کار البته نیاز به فرهنگ‌سازی و تولید خودروی خوب دارد. هدف اصلی از این اقدام این بود که از یک طرف فشار زیاد به مردم وارد نشود و از سوی دیگر برای کسانی که مصرف روزانه معمول دارند نرخ بنزین گران نشود. به همین دلیل 60 لیتر را با یک نرخ و نرخ آزاد را به گونه دیگر تعیین کردیم.»

روحانی همچنین در این دیدار از وزرا و مسوولان ذی‌ربط خواست تا به‌طور شفاف اهمیت این اقدام را برای مردم به‌خوبی توضیح دهند. او گفت: چهار سال است که دولت نسبت به تغییر نرخ بنزین اقدامی نکرده و امروز بعد از چهار سال این اقدام انجام شده است.

رییس‌جمهوری سپس این اقدام را به نفع مردم دانست و گفت: «دولت باوجود مشکلات اقتصادی‌ای که دارد هرگز قصد برداشت از این پول را نداشته و هرچه درآمد از این محل عاید شود به خانوارها بازخواهد گشت.»

هرچند این توضیحات روحانی درباره افزایش نرخ سوخت بجا بود اما گفتن این سخنان در جمع کارمندان دولت چه اثری در جامعه داشت؟ آیا مردم اطلاعی از این گفته‌ها پیدا می‌کنند و آیا جامعه از سخنان یکطرفه قانع می‌شود؟

روحانی جلسه هیات دولت؛ 26 آبان: دوربین داریم، کسانی که راه‌بندان درست می‌کنند، مشخص می‌شوند

دومین اظهارنظر رییس‌جمهوری در این زمینه به جلسه هیات دولت روز يکشنبه، 26 آبان برمی‌گردد. او در این جلسه گفت: «ماه‌های متمادی این موضوع مطرح بود که چگونه می‌توانیم از اقشار ضعیف حمایت کنیم تا زمانی که گشایشی ایجاد شود. وی افزود: «در این دولت تلاش کردیم تولید بنزین را افزایش دهیم. در سال 92 بنزین تولیدی در کشور 56 میلیون لیتر در روز بود که این رقم را در سال 98 به 107 میلیون لیتر رساندیم و در بنزین خودکفا شدیم، قبلا میلیاردها دلار برای واردات بنزین هزینه می‌شد؛ ضمن اینکه با مشکلات خاصی برای خرید و واردات بنزین نیز مواجه بودیم.»

او بعد از آنکه از دلایل گرانی بنزین سخن گفت، به اعتراضات مردم اشاره و تاکید کرد: «اعتراض با اغتشاش جدا از هم است. اعتراض حق همه مردم است و می‌توانند اعتراض کنند؛ حتی نسبت به دولت بیانی هم اگر داشته باشند، تند هم باشد، ما با جان می‌خریم. هر چه فرمودند روی چشم ما، اما اجازه ناامنی در جامعه نباید بدهیم.»

وی افرود: «خودرو در اختیار من است که استفاده کنم، نه اینکه راه‌بندان درست کنم. اگر راه‌بندان درست کردم خوشبختانه آنقدر سیستم مانیتور و دوربین داریم که خودرو، پلاک آن و راننده مشخص می‌شود و من از قوه‌قضاییه خواهش می‌کنم که در این زمینه طبق قانون عمل کند، یعنی کسی که در زندگی مردم اخلال و ناامنی و راه‌بندان ایجاد کرده و اینکه فردی بخواهد از این اعتراض بحق مردم سوء‌استفاده کند و با سلاح سرد و قمه بیاید به بانک، مرکز پلیس و صداوسیما حمله کند، این غیرقابل تحمل در کشور خواهد بود. به‌هیچ‌عنوان دولت اجازه اغتشاش و ناامنی به هیچ‌کس نخواهد داد اما اعتراض حق همه مردم است و می‌توانند اعتراض، صحبت و نقد کنند.»

روحانی جلسه هیات دولت؛ 29 آبان: ملت ایران آزمایش خود را با نمره بالایی قبول شد

سومین اظهار نظر رییس‌جمهوری بعد از گرانی بنزین به جلسه هیات دولت چهارشنبه، 29 آبان برمی‌گردد که او مجددا در جمع وزیران بیان کرد: «ملت ایران آزمایش خود را با نمره بالایی قبول شد؛ امروز نوبت مسوولان است.»

روحانی گفت: «مردم ایران از یک آزمون تاریخی دیگر سربلند بیرون آمدند و نشان دادند باوجود اینکه ممکن است مشکلات اقتصادی یا گله‌هایی از مدیریت کشور داشته باشند، اما هرگز نخواهند گذاشت آب به آسیاب دشمن ریخته شود. ملت ایران به‌خوبی آگاه هستند که هدف اصلی خودکفایی کشور در زمینه تامین انرژی است تا محتاج به بیرون نباشیم و بتوانیم با تولیدی که در داخل انجام می‌دهیم انرژی مورد نیاز را به درستی تامین و به‌طور صحیح مصرف کنیم و مقداری عدالت را در جامعه پیاده و اجرا کنیم.»

رفتار نادرست دولت در اجرای بد طرح اصلاح مصرف سوخت آنقدر آشکار بود که اکثر کارشناسان و چهره‌های سیاسی به آن واکنش نشان دادند.

عضو کارگزاران: رییس‌جمهوری از مردم عذرخواهی کند

یدالله طاهرنژاد، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی، از احزابی که حامی طرح اصلاح مصرف سوخت بود، در گفت‌وگویی تاکید کرد که «رییس‌جمهوری باید از مردم عذرخواهی کند.»

او در پاسخ به این سوال که با توجه به شرایط اقتصادی کشور و اعتراضات اخیر اگر به جای رییس‌جمهوری بودید چه راهکاری را در پیش می‌گرفتید، گفت: من هیچ‌وقت دوست ندارم جای آقای روحانی باشم، چون اصلاً دوست ندارم کارهایی که آقای روحانی انجام می‌دهد از من سر بزند. 

او با اشاره به وقایع بعد از اصلاح قیمت بنزین در کشور توضیح داد: یک کار پرهزینه که می‌توانست هزینه‌ای نداشته باشد خسارت سنگینی به کشور وارد کرد و عوارض سنگینی هم به جا خواهد گذاشت.

طاهرنژاد درباره راهکار موجود برای دولت و رییس‌جمهوری گفت: به نظر من کاری که آقای روحانی می‌تواند انجام دهد این است که به ترمیم اعتماد عمومی نسبت به خود و دولت بپردازد و جامعه را به نقطه‌ای برساند که او را به صورت نسبی باور کند وگرنه با این بی‌اعتمادی‌ای که نسبت به دولت شکل گرفته، مطمئناً آقای روحانی هر کاری کند، نمی‌تواند با اقبال عمومی مواجه شود.

در همین زمینه پیش از این محمدباقر قالیباف، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته بود: «رییس‌جمهوری در هفته منتهی به این اتفاق اجرایی پراهمیت که بار روانی و اقتصادی برای مردم دارد، به جای زمینه‌سازی برای آرامش مردم و همراه‌کردن آن‌ها، کمپین سیاسی و انتخاباتی خود را در سفرهای استانی کلید می‌زند.»

وی افزود: «رییس‌جمهوری باید پیش از این درباره اجرایی‌شدن سیاست بنزین با مردم حرف می‌زد و حال باید در نخستین فرصت مشکلات را با مردم در میان بگذارند. همین دولت چهار ‌سال قبل، بر خلاف نظر همه نخبگان اقتصادی، کارت سوخت را حذف کرد و حالا با صرف هزینه سنگین روانی، سیاسی و مالی، آن‌ را برگرداند.»

احمد توکلی با اشاره به  آسیب‌های اجرای بد طرح اصلاح مصرف سوخت: دولت به مردم شوک حیثیتی  وارد کرد

احمد توکلی، نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با انتقاد از رفتار دولت در اجرای طرح اصلاح مصرف سوخت گفت: اجرای طرح آنقدر مهم بود که حق اشتباه‌کردن نداشتیم چراکه پیش از این یک‌بار این طرح اجرا شده بود و تمام معایب و مزایا و تجاربش در اختیار دولت بود. این دولت در نوع اجرای طرح حتی از تجربه مثبت سال 86 هم استفاده نکرد.

وی افزود: وقتی احمدی‌نژاد می‌خواست این طرح را اجرا کند، سه، چهار ماه استان به استان با مردم صحبت کرد و اتفاقا گفت جراحی اقتصادی است و خونریزی هم دارد.

اما این دولت به بدترین شکل ممکن از این تجربه بی‌بهره بود؛ درنتیجه این اقدامش به کشور ضرر زد و آن را به آشوب کشید، جان یک عده‌ای هم این وسط تلف شد که این یک اشکال اساسی است.

این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه اجرای طرح اصلاح مصرف سوخت خود با دو شوک همراه است، توضیح داد: شوک سهمیه‌بندی تغییر رفتار در مصرف سوخت را می‌طلبد و دیگری شوک قیمت کالا که این هم تغییر رفتار در مصرف می‌خواهد؛ بنابراین نمی‌شود یک شوک دیگر به این شوک‌ها اضافه کرد که اتفاقا این شوک آخر آسیب بیشتری به جامعه وارد کرد چراکه به حیثیت و شخصیت مردم مربوط بود.

توکلی  افزود: اولین خسارتی که اجرای بد دولت وارد کرد این بود که بخش عمده‌ای از درآمد حاصل از اجرای این طرح را بلعید؛ گذشته از آنچه شادمانی برای دشمنان فراهم کرد و چه احساساتی که جریحه‌دار شد و دل مردم را لرزاند.

وی خطاب به دولتمردان تاکید کرد: حالا این اتفاق‌ها که نباید می‌افتاد، افتاده؛ حال باید دولت خود را در مقام توضیح‌دهنده قرار دهد. امروز بگویند که چرا قیمت پایه را تغییر دادند؟ چرا دو هزار تومان نه، سه هزار تومان؟ چقدر سود به دست می‌آورند؟ کجاها خرج می‌شود؟ چه اثرات مثبتی در اقتصاد دارد؟ چرا می‌گویند نرخ بنزین تغییر کرده، قیمت دیگر کالاها تغییر نمی‌کند؛ این حرف غیر‌کارشناسی است. وقتی عامل تولید گران می‌شود، هم اثر واقعی بر قیمت تمام‌شده کالا دارد و هم تورم انتظاری؛ یعنی این 4 درصد تورمی که پیش‌بینی شده جدای از تورم انتظاری است. صادقانه به مردم بگویند تحمل کنید و ما جبران می‌کنیم.

توکلی  با بیان اینکه دولت باید از قبل افکار عمومی را اقناع می‌کرد، خاطرنشان کرد: دولت باید این موضوع را چند ماه زودتر در صداوسیما مطرح می‌کرد و دیگر رسانه‌ها هم به بحث می‌گذاشتند و مخالفان و موافقان اظهارنظر می‌کردند تا طرح پخته شود. دولت دو چیز را نمی‌گفت؛ زمان اجرا و میزان تغییر نرخ‌ها، اما امروز که دیگر طرح اجرا شده و همه مخالف هستند، شما هرقدر هم بیایید دفاع کنید هیچ ‌تاثیری ندارد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۰۳۷۵۵۱۰:۰۶:۰۵ ۱۳۹۸/۹/۴
معنی تدبیر و امید را با تمام گوشت و پوستمون داریم حس می کنیم. ندانم کاری و نا امیدی مطلق!!
ناشناس۱۲۰۳۷۵۹۱۰:۰۸:۱۷ ۱۳۹۸/۹/۴
مسئله نه تنها بنزین است. بلکه تلمبار شدن انتظارات مردم و وعده های عمل نشده و عمل نشدنی مسئولان است.
ناشناس۱۲۰۳۷۷۰۱۰:۱۶:۰۹ ۱۳۹۸/۹/۴
با عرض سلام اعتراض اگر قرار بود شنیده بشود از همین کامنت ها هم شنیده میشد پس شیوه اعتراض مجبور هست تغییر کند
شهاب۱۲۰۳۷۷۱۱۰:۱۷:۱۱ ۱۳۹۸/۹/۴
دولت و طرفدارانش در این سالها طوری جامعه را دو قطبی کردند که هیچ عمل منطقی و حرف حقی از دیگران مورد توجه قرار نگیرد تا بتوانند منافع شخصی و جناحی خود را پیش ببرند،عناد ولجاجت در امر کشورداری نتیجه ای جز این ندارد.متاسفانه روحیه انتقاد ناپذیری وخود حق پنداری مطلق در بسیاری از اقشار مردم نیز شکل گرفته که کار اصلاح امور را مشکل می نماید.
ناشناس۱۲۰۳۷۷۳۱۰:۱۸:۵۴ ۱۳۹۸/۹/۴
تنها دولت نبوده بقیه نیز بودند..
ناشناس۱۲۰۳۷۹۸۱۰:۲۷:۲۵ ۱۳۹۸/۹/۴
دیگه گفتن این حرفها چه سود
ناشناس۱۲۰۳۸۳۲۱۰:۴۰:۲۴ ۱۳۹۸/۹/۴
درود بر دکتر توکلی عزیز نماینده واقعی مردم که همیشه حرف مردم را زده است.
ناشناس۱۲۰۳۸۹۸۱۱:۰۶:۴۳ ۱۳۹۸/۹/۴
کلا این دولت به حیثیت مملکت آسیب زد
M.B۱۲۰۳۹۲۷۱۱:۱۴:۴۷ ۱۳۹۸/۹/۴
درود بر شرف توکلی حیف که هیچوقت سمت اجرایی درست و حسابی نداشتی
سید۱۲۰۳۹۳۶۱۱:۱۸:۰۱ ۱۳۹۸/۹/۴
اتفاقا خوب بود ولی بی برنامه
ناشناس۱۲۰۴۰۱۲۱۱:۴۰:۴۸ ۱۳۹۸/۹/۴
فقط یک کلام. روحانی نباید نامزد و تایید میشد. هشت سال ما را علاف کرد
ناشناس۱۲۰۴۱۰۹۱۲:۱۱:۳۸ ۱۳۹۸/۹/۴
البته فقط دولت نبود بلکه مجلس و قوه قضاییه هم کاملا تایید کردند! لطفا منصف باشید
ناشناس۱۲۰۴۱۲۵۱۲:۱۴:۱۲ ۱۳۹۸/۹/۴
به جای کنترل ناموفق بالا رفتن قیمت ها، بهتر است با دنیا تعامل کرد.
ناشناس۱۲۰۴۲۸۱۱۲:۵۰:۰۲ ۱۳۹۸/۹/۴
دشمن شاد شدیم. عده ای داغدار شدند و زیان قابل توجهی به اموال عمومی وارد شد و همه رو مدیون جناب روحانی و وزیر محترم شون هستیم
ناشناس۱۲۰۴۲۹۹۱۲:۵۳:۲۰ ۱۳۹۸/۹/۴
کاملا درسته حیثیت نماینده های مردم هم رفت
ناشناس۱۲۰۴۴۱۷۱۳:۲۷:۱۶ ۱۳۹۸/۹/۴
بایستی حقوق بازنشستگان و خانواده های مستمند و به شدت نیازمندشان که جمعیت قابل توجهی از خانوارهای طبقه متوسط و محروم و خدوم و رنج کشیده مدافع نظام و انقلاب رو با خدمت صادقانه ۳۰ ساله بدون فساد( دزدی ، رشوه ، اختلاس و فرار از کشور)تشکیل می دهند با توجه به منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین بطور کامل در سال ۹۹ همسان سازی شود.تا شرایط برای ادامه حیات و زندگی خانوارهای بدنه اصلی مدافع نظام و انقلاب در تمامی عرصه های مهم کشور، فراهم گردد.
ناشناس۱۲۰۴۴۷۵۱۳:۳۸:۰۸ ۱۳۹۸/۹/۴
یه حساب کتاب ساده بکنیم : مصرف روزانه بنزین حدودا 106 میلیون لیتر در روز 2هزار تومان افزایش بها با فرض 50% مصرف بنزین آزاد یعنی روزی 106,000,000,000 بازم اگه فرض کنیم که آخر هفته ها مصرف همینقدر بمونه و بیشتر نشه در یک ماه میشه 3,180,000,000,000 اگه تقسیم بر ۵۰میلیون نفر کنن میشه نفری 63600 تومان برای هر نفر در ماه یعنی یه خانواده ۵نفره 318,000 تومان در ماه و نه ماهیانه برای یک خانواده پنج نفره ۲۰۰هزار و خورده‌ای که میگن. حالا این اصل ماجرا نیست: اصل ماجرا اینه که اگر مصرف از این 106 میلیون کمتر بشه و نصف این بنزین را صادر کنن به گفته‌ی خود دولت هر لیتر ۱.۱۰$ (با قیمت دلار 12200 تومان امروز) میشه لیتری 13400 تومان هر لیتر بنزین درآمد براشون. یعنی 711,260,000,000 تومان در روز و 21,337,800,000,000 تومان در ماه با احتساب 50 میلیون نفر میشه یعنی سهم هر فرد از این صادرات 426,756 تومان در ماه خلاصه اگر فقط 53 میلیون صادر کنند و نصف مصرف داخلی هم آزاد بفروشن میشه نفری 458,556 تومان در ماه و برای یک خانواده پنج نفره: 2,292,780 تومان! خلاصه اینکه دولت ۲۰۰ هزار تومان میده دست خانوارهای ۵ نفره. یعنی یک خانواده پنج نفری بخواد یا نخواد در عین اینکه بار چند برابر شدن قیمت‌ها رو به دوش بکشه، داره ماهیانه حدود ۲ میلیون تومان مالیات غیر مستقیم پرداخت میکنه!
ناشناس۱۲۰۴۵۱۷۱۳:۴۷:۲۴ ۱۳۹۸/۹/۴
مگه کسانی که تصمیم دلار 4200 و حراج سکه رو گرفتن و اقتصاد کشور رو بحرانی کردن محاکمه شدن که کسانی که با تصمیم بنزینی امنیت کشور رو بحرانی کردن مسئولیت عواقب تصمیمشان را بپذیرند !
ناشناس۱۲۰۴۵۴۰۱۳:۵۱:۳۳ ۱۳۹۸/۹/۴
عذر خواهی دولت کافی نیست این دولت باید هر چه زودتر برکنار ، محاکمه علنی و مجازات شود
ناشناس۱۲۰۴۵۴۳۱۳:۵۲:۳۰ ۱۳۹۸/۹/۴
دکتر توکلی جزو مسوولین و افراد با شرف کشور است.
ناشناس۱۲۰۴۵۵۴۱۳:۵۸:۰۴ ۱۳۹۸/۹/۴
آقای توکلی خواهش میکنم کاندید انتخابات ریاست جمهوری شوید
امیر۱۲۰۴۵۶۴۱۴:۰۰:۳۷ ۱۳۹۸/۹/۴
جناب دکتر توکلی این دولت با بنزین دل مردم را سوزاند و دل دشمنان را شاد نمود بنده در همین تنها سایت که هروز مطالعه میکنم بارها عنوان کرده ام یک بازنشسته بدون پس انداز و بدون خودرو و بدون پس انداز و وامدار ، یارانه ام که البته شدید با پرداخت آن مخالف بودم بدون اطلاع قبلی دوساله قطع، الان هم چیزی از طرح جدید تا الان دریافت نکرده و مهم هم نیست مهم اینه که ما را از زندگی ساقط کردند با این نادانستن ها. بنده آگه قدرت قضایی داشتم بی برو برگرد جای ... ابد بدلیل بی حرمتی به یک ملت با این طرح های مصیبت بار بود. روزی نیست که ..نفرین نکنم و از خداوند متعال میخواهم تقاص خون بیگناهانی که بزمین ریخته شد و افرادی مثل من که توانایی یک زندگی آبرومند را از دست دادند .. بگیرد
ناشناس۱۲۰۴۶۰۲۱۴:۰۹:۴۳ ۱۳۹۸/۹/۴
مردم نه از دولت پول ميخوان نه گراني اگه دولت واقعا دلش بحال ملت ميسوزه انقلابي عمل كنه وثروت رو عادلانه در كشور توزيع كنه چرا قانونهايي كه به ضرر ثروتمندانه هيچوقت تصويب واجرا نميشه
یحیی۱۲۰۴۶۴۵۱۴:۲۰:۲۳ ۱۳۹۸/۹/۴
جا دارد که دیدبان شفافیت و عدالت بابت حذف کارت سوخت از آقایان روحانی و زنگنه شکایت نماید تا روسای جمهور بدانند که این جایگاه محل آزمون و خطا نیست.
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. تحلیل جالب آمریکا از نشست خبری حجت الاسلام رئیسی

 2. گم شدن اخلاق در بازار سیاست...

 3. یک نفر به دولت خسته نباشید نگفت /همه باید منتخب مردم درانتخابات ریاست جمهوری را یاری کنیم/ انتقال دولت باید با آرامش کامل انجام شود

 4. چرا از کوچ نمایندگان مجلس به دولت آینده نگرانیم؟

 5. روحانی صندوق توسعه ملی را خالی کرد

 6. ایمنی‌زایی ۹۳.۵ درصدی واکسن برکت در فاز دوم/ ۱۲ کشور برای خرید درخواست دادند

 7. دفاع تمام قد مهمان BBC از ایران

 8. تصاویر قدیمی دیده نشده از حرم امام رضا(ع)

 9. سقوط آزاد سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان

 10. رقم‌های دیوانه‌کننده از کشف‌ بزرگترین ‌مزرعه‌ بیت‌کوین

 11. وزیر علوم: به هیچ عنوان به"تعویق کنکور" فکر نمی‌کنیم / ۳۰درصد آموزش دانشگاه‌ها مجازی می‌ماند

 12. محمد معتمدی: قید واکسن خارجی را زدم/ در فاز سوم تست انسانی «برکت» شرکت می کنم

 13. واژگونی اتوبوس خبرنگاران در آذربایجان غربی/ فوت ۲ خبرنگار+اسامی و فیلم

 14. جزئیات حمله به یک خانواده ایرانی در بیرمنگام انگلیس+فیلم

 15. اعلام جزئیات تکمیلی از نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری/ تکمیل نتایج قبلی با وصول آخرین صورتجلسات باقی مانده و تطبیق نتایج در هیات های اجرایی و نظارت سراسر کشور

پربحث‌های هفته

 1. لحظات دلهره آور کشتن بی‌رحمانه یک جگوار با چوب

 2. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 3. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 4. «نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

 5. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 6. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 7. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 8. رأی الیوم: ایرانی جدید در برابر آمریکا در راه است

 9. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 10. تحلیل جالب آمریکا از نشست خبری حجت الاسلام رئیسی

 11. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 12. تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

 13. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 14. روحانی: بزودی تحریمها برداشته می شود و سرمایه خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد

 15. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 16. ماموریت آیت‌الله جنتی به عضو شورای‌نگهبان در پی سقوط بالگرد حامل صندوق رای در دزفول

 17. وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

 18. انتقاد سعید محمد از شورای نگهبان/ زمزمه خداحافظی احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص/ تحلیل شریعتمداری از مشارکت پایین مردم/ نظر افروغ درباره چالش‌های یکدست‌شدن حاکمیت

 19. صف طولانی و عجیب اماراتی‌ها برای خرید محصول جدید تویوتا لندکروز!

 20. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 21. آسمان، ریسمان بافتن صهیونیست ها درباره پیروز انتخابات ایران

 22. گم شدن اخلاق در بازار سیاست...

 23. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

 24. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 25. یک نفر به دولت خسته نباشید نگفت /همه باید منتخب مردم درانتخابات ریاست جمهوری را یاری کنیم/ انتقال دولت باید با آرامش کامل انجام شود

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 3. «نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

 4. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 5. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 6. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 7. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 8. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 9. تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

 10. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 11. روحانی: بزودی تحریمها برداشته می شود و سرمایه خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد

 12. ماموریت آیت‌الله جنتی به عضو شورای‌نگهبان در پی سقوط بالگرد حامل صندوق رای در دزفول

 13. وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

 14. انتقاد سعید محمد از شورای نگهبان/ زمزمه خداحافظی احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص/ تحلیل شریعتمداری از مشارکت پایین مردم/ نظر افروغ درباره چالش‌های یکدست‌شدن حاکمیت

 15. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 16. گم شدن اخلاق در بازار سیاست...

 17. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

 18. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 19. یک نفر به دولت خسته نباشید نگفت /همه باید منتخب مردم درانتخابات ریاست جمهوری را یاری کنیم/ انتقال دولت باید با آرامش کامل انجام شود

 20. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

 21. چرا از کوچ نمایندگان مجلس به دولت آینده نگرانیم؟

 22. کتک زدن زن ایرانی برای شرکت در انتخابات

 23. لطیفه ساختن برای «شریعتی» جواب نداد، حالا سنگ پرتاب کنیم!

 24. رسالت دولت آینده‎

 25. جلیلی: دولت نیازمند کمک مردم است

آخرین عناوین