عامل حمله به کنسولگری ایران در کربلا کیست؟ / جزئیاتی از فعالیت‌های محمود الصرخی

گروه جهان الف،   3980814137 ۲۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

منابع عراقی، محمود الصرخی را از عوامل اصلی حمله به کنسولگری ایران در کربلا می‌دانند؛ کسی که خود را مجتهد می‌داند و مدعی است که با امام زمان ارتباط دارد؛ اما منابع مطلع او را «عامل» می‌دانند.

عامل حمله به کنسولگری ایران در کربلا کیست؟ / جزئیاتی از فعالیت‌های محمود الصرخی

فارس نوشت: شماری از افراد ناشناس شامگاه یکشنبه هفته جاری در شهر مقدس کربلا، به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران حمله کردند.

پایگاه خبری «الخلیج الیوم» به نقل از شاهدان عینی گزارش داد، گروهی که به ساختمان کنسولگری حمله کردند، حدود ۳۰۰ نفر بودند. این افراد از منطقه «طویریج» واقع در خارج کربلا به این شهر منتقل شده بودند.

این پایگاه تأکید کرد که این عناصر، جزء نیروهای «محمود الصرخی» بوده‌اند؛ شخصی که خود را یکی از مراجع دینی در عراق معرفی می‌کند و خود را آیت‌الله و مرجع می‌داند.

اما الصرخی کیست که خود را روحانی شیعه می‌داند؟ عمامه سیاه بر سر دارد و در عین حال، طرفدارانش چندین بار در کربلا، دست به تخریب اموال عمومی زده و آشوب به پا کرده است.

نام وی شیخ محمود بن عبدالرضا بن محمد الصرخی است. الصرخی در سال 2003 قبل از سرنگونی رژیم صدام، دیکتاتور معدوم عراق به یکباره ظاهر شد و خود را به عنوان یکی از مراجع دینی عراق معرفی کرد.

او مدعی است آیت‌الله است و آیت‌الله در فقه شیعه کسی است که به مرحله اجتهاد رسیده اما هیچ مرجع یا آیت‌الله این مسئله را شهادت نداده که او به این درجه رسیده باشد.

شبکه خبری «العربیه» عربستان سعودی در سال ۲۰۱۴، زمانی که الصرخی و یارانش در کربلا دست به آشوب زده بودند، وی را مخالف «رهبری مذهبی و دینی سنتی شیعه عراق» معرفی کرد که «مقر آن در نجف است؛ شهری که آیت الله علی سیستانی رهبری آن را بر عهده دارد».

در این گزارش، تعداد عناصر وابسته به الصرخی حدود ۲۵ تا ۳۰ هزار فرد مسلح برآورد شد که در سال ۲۰۱۴، با نیروهای دولت مرکزی عراق درگیر شده بودند.

العربیه با این ادعا که عناصر الصرخی خواستار «تشکیل حکومت مذهبی شیعه در عراق هستند که بر اساس اصل ولایت فقیه باشد»، در همان زمان گزارش داده بود که «بزرگترین تهدیدی که متوجه بغداد است، از جنوب است... و گروه‌های حاضر در این منطقه می‌توانند تهدیدی برای عراق و ایران باشند».

الصرخی که مدعی است نسبش به امام حسن -علیه السلام- می‌رسد، گفته می‌شود که در سال ۱۹۶۴ در شهر کاظمین به دنیا آمده است. وی فارغ‌التحصیل دانشکده مهندسی دانشگاه بغداد در سال ۱۹۸۷ است. الصرخی پیش از اینکه صدام اعدام و حزب بعث عراق  منحل شود، مخفی بود ولی پس از ظهور گروه تروریستی داعش و آغاز تحرکات مجدد حزب بعث و تحرکات تروریسی آنها در عراق، بار دیگر در نقاطی مثل کربلا ظاهر شد.

وی در سال ۲۰۰۵ به طور ناگهانی در شهر «حله» عراق نمایان شد و در مدت زمان بسیار کوتاهی تعدادی دفتر در شهرهای مختلف شیعه نشین عراق افتتاح کرد و مدعی مبارزه با نظامیان آمریکا شد و ادعا کرد که سه نفر از آنان را کشته است.

پس از ادعای کشتن سه نظامی آمریکا بود که مدعی شد با امام زمان (عج) دیدار کرده است. این ادعا با واکنش شدید مراجع و شیعیان عراق مواجه شد. پس از بررسی سابقه وی، مشخص شد که او نیز از نیروهای سابق سازمان امنیت حزب بعث بوده که با همکاری با سازمان اطلاعات سعودی، با هدف تخریب مرجعیت شیعه، پا به عرصه گذاشته است.

گفته می‌شود که نام الصرخی ابتدا محمود عبدالرضا البهادلی بود و سپس به شیخ محمود التمیمی تغییر پیدا کرد. وی زمانی که شیخ محمود التمیمی نام داشت لباس و معمم سفید به تن داشت و از وی به عنوان عنصر پلیس امنیت عراق یاد می‌شد. وی پس از مدتی نام خود را به سید محمود الصرخی تغییر داد و سپس با عمامه مشکی در انظار عمومی ظاهر شد.

الصرخی؛ از جذب در سرویس اطلاعات عراق تا فراگیری جادوگری در پاکستان

پایگاه خبری «کنوز مدیا» درباره الصرخی می‌نویسد، در دهه 90 میلادی، الصرخی در منزل خود ماهواره نصب کرده بود و به همین علت، بازداشت و به پرداخت ۳۰۰ هزار دینار عراقی محکوم شد. وی در دورانی که بازداشت بود، فلسفه‌بافی می‌کرد و می‌نوشت. یکی از افسران امنیتی از این مسئله مطلع می‌شود و این مسئله را به مسئولان بالادستی گزارش می‌دهد. سرویس اطلاعات عراق نیز وی را جذب می‌کند و دوره‌های آموزشی عقیدتی-مذهبی برای وی برگزار می‌کند و او را به پاکستان می‌فرستد تا جادوگری بیاموزد.

به گزارش این پایگاه، یک سال بعد، از پاکستان به عراق باز می‌گردد و نام خود را «شیخ محمود التمیمی» می‌گذارد. پس از آن عمامه سفیدی به تن ‌کرد و ملقب به شیخ محمود شد. پس از مدتی نیز عمامه سیاه به تن نموده و نام محمود الصرخی را برای خود انتخاب کرد. پس از مدتی به سید محمود الحسنی تغییر نام داد و به مردم می‌گفت که او، شخصِ سید الحسن الخراسانی است که امام زمان (عج) را می‌شناسد. مدتی بعد، ادعا کرد که نائب امام زمان (عج) و پس از مدتی هم مدعی شد که خود امام زمان (عج) است، ولی نمی‌خواسته خودنمایی کند.

بنا بر این گزارش، پس از به زبان آوردن این مهملات، ارتش عراق به بهانه اینکه الصرخی فساد کرده و از ترس اینکه رابطه وی با رژیم بعث فاش شود، وی را بازداشت می‌کند. در سال ۲۰۱۴، عناصر الصرخی در حوادث نجف دست داشتند و مدعی بودند که الصرخی خود امام زمان (عج) است.

ترور مراجع دینی عراق به بهانه عدم رضایت امام زمان (عج)

الصرخی مخالف مرجعیت دینی عراق بود. وی گروهی را به نام گروه «اعدام‌های امام مهدی (عج)» تأسیس کرد. مأموریت این گروه ترور مراجع دینی عراق بود. آنان مدعی بودند که امام زمان (عج) از مراجع راضی نیستند و به همین دلیل باید کشته شوند.

وی یکی از شخصیت‌های مرموزی است که اهدافش مشخص نیست، ولی علمای شیعه بر کذب بودن مدعاهای وی، اتفاق نظر دارند. الصرخی با وجود اینکه بار علمی ندارد، خود را از شاگردان آیت‌الله شهید محمدباقر صدر و محمد صادق صدر معرفی کرده بود و در چهل سالگی با ادعای «مرجعیت» در عراق فعالیت خود را آغاز نمود. پس از ظهور علنی وی، طرفدارانی از شیعیان جنوب عراق به دور وی جمع شدند و انحراف جدیدی شکل گرفت که نارضایتی و اعتراض مراجع تقلید را در پی داشت. با ادعای وی مبنی بر اینکه ادامه دهنده راه آیت الله شهید محمدباقر صدر است، آیت الله سید کاظم حائری در پاسخ یک استفتا در مورد او اعلام کرد: «سید محمود حسنی صرخی مجتهد نیست و ما به وی اعتمادی نداریم».

مخالفت الصرخی با مبارزه با گروه تروریستی داعش

وی از جمله کسانی است که فتوای آیت الله سیستانی در سال 2014 برای بسیج مردمی و مبارزه با عناصر داعش در شمال و غرب عراق را رد کرد. الصرخی در آن زمان ادعا کرد که عناصر داعش از اهل تسنن هستند و حمل سلاح علیه داعش حرام بوده و فتوای آیت الله سیستانی نیز باطل است.

نکته جالب توجه اینکه عناصر وابسته به الصرخی در سال 2006 نیز به کنسولگری ایران در بصره حمله کرده بودند. به همین دلیل، برخی از علمای شیعه، به وی القابی مانند «منحرف» و «گمراهِ گمراه کننده» داده‌اند.

شبکه خبری «العالم» نیز با اشاره به اقدامات فرقه الصرخی در یورش به منطقه سبز بغداد در سال 2016 و آتش زدن کنسولگری ایران در سال 2018، گزارش داد که این فرقه ضاله، در پس تمامی حملات به سازمان «الحشد الشعبی» (بسیج مردمی)، مرجیعیت دینی، شعائر حسینی و محور مقاومت قرار دارد.

وابستگی الصرخی به عربستان و آمریکا

العالم الصرخی را وابسته به عربستان سعودی و محور ضد مقاومت دانست و گزارش داد، پس از حمله داعش به عراق و تهدید کربلا و نجف اشرف توسط عناصر این گروه، الصرخی از کشورهای حاضر در ائتلاف موسوم به ضد داعش به رهبری آمریکا خواست که به «هوشیاری و شجاعت» عناصر داعش اذعان کنند و به همین دلیل، جنگ با آنان را بی‌فایده دانست.

وی به روزنامه الوطن مصر هم گفته بود که داعش یک واقعیت عینی است، و یک پدیده زودگذر نیست. به همین دلیل نباید، برای نابودی آن زمان صرف کرد و خون بیشتری را در این «جنگ‌های بی‌فایده و مهلکه‌های واقعی» ریخت.

الصرخی ضمن تأیید کامل تجاوز عربستان سعودی به ملت یمن، گفته بود که «از ائتلاف اسلامی به صورت کامل حمایت می‌کنیم، آن را تأیید و از آن استقبال می‌کنیم».

وی درباره به شهادت رساندن آیت الله «نمر باقر النمر» توسط رژیم سعودی، ضمن حمله به علمای مذهبی ایران و عراق به خاطر حمایت آنان از النمر، مدعی شده بود که وی از شهروندان ایران و عراق نیست و هیچ موضعگیری نیز به سود عراق و ملت آن نداشته است.

الصرخی در سال 2013 نیز مدعی شده بود که امام زمان (عج) شخصا به وی «دستور داده که سر نوری المالکی [نخست وزیر اسبق عراق] و مقدی الصدر [رهبر جریان صدر] را قطع کند».

به هر حال در تظاهرات اخیر عراق که در اعتراض به فساد و بیکاری آغاز شد، برخی کشورها و جریان‌های سیاسی از آن سوء استفاده کردند، در فضای رسانه‌ای، حمایت چشمگیری از الصرخی صورت می‌گیرد و عربستان و امارات و عناصر بعثی و آمریکا حامیان اصلی وی هستند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۵۶۵۷۰۱۶:۲۰:۲۷ ۱۳۹۸/۸/۱۴
این که شبیه ماست نباید با ما مشکل داشته باشه
ناشناس۱۱۵۷۱۳۰۰۷:۴۹:۱۵ ۱۳۹۸/۸/۱۵
این .. زمان صدام کجا بود؟
ناشناس۱۱۵۷۱۷۵۰۸:۵۲:۲۷ ۱۳۹۸/۸/۱۵
همانطور که گفته اید ((شبیه))ماست ، در واقع شیاطین وهابی شبیه ما را از یک شخص مستعد ساخته اند تا اختلاف ایجاد کنند.
ناشناس۱۱۵۷۲۴۹۰۹:۵۷:۳۷ ۱۳۹۸/۸/۱۵
شبیه شما بله شبیه ملت ایران نیست خیلی شبیه سعودی‌های بن‌سلمانه
ناشناس۱۱۵۶۵۷۸۱۶:۲۳:۲۵ ۱۳۹۸/۸/۱۴
..چی میخواد از جون ما ؟
ناشناس۱۱۵۶۷۰۷۱۸:۲۱:۵۵ ۱۳۹۸/۸/۱۴
الان حمله به اماکن دیپلماتیک بد شد؟ ..
ناشناس۱۱۵۶۷۲۷۱۸:۴۶:۳۰ ۱۳۹۸/۸/۱۴
چه کسایی در قرن 21 پیدا میشن.
محمد.س۱۱۵۶۷۴۸۱۹:۱۲:۲۱ ۱۳۹۸/۸/۱۴
با سلام اینقد فلسفه بافی لازم نیست. باید هر چه زودتر شرش کم بشه.
ناشناس۱۱۵۶۷۶۸۱۹:۳۵:۴۸ ۱۳۹۸/۸/۱۴
حمله به ساختمان های دیپلماتیک هر کجا و به هر دلیلی یک حرکت تروریستی است و محکوم است
ناشناس۱۱۵۶۹۲۲۲۲:۱۹:۲۴ ۱۳۹۸/۸/۱۴
در مورد سفارتخانه هایی که در تدارک کودتا و عملیات تروریستی هستند باید تدبیر دیگری کرد. این تدبیر لزوماً حمله نیست..
ناشناس۱۱۵۶۹۹۵۰۰:۲۲:۵۳ ۱۳۹۸/۸/۱۵
ساختمان های دیپلماتیک نباید بهشون حمله بشه استثنا هم نداره
ناشناس۱۱۵۶۹۹۸۰۰:۲۴:۳۲ ۱۳۹۸/۸/۱۵
میشه اخراج شون کرد و روابط سیاسی را قطع کرد تا تادیب شوند.
ناشناس۱۱۵۶۸۰۲۲۰:۱۳:۴۶ ۱۳۹۸/۸/۱۴
چهره واقعي اين فرد متقلب بايد توسط حوزه هاي علميه عراق براي مردم عراق روشن شود قبل از اينكه همچنان از تعصبات ديني ومذهبي مردم عراق بيشتر سوء استفاده شود
ناشناس۱۱۵۷۰۲۳۰۰:۵۲:۳۱ ۱۳۹۸/۸/۱۵
صلاح مملکت خویش خسروان دانند
ناشناس۱۱۵۶۹۴۲۲۲:۴۲:۱۷ ۱۳۹۸/۸/۱۴
ای بابا، حالا کنسولگری رو که آتیش نزدن! کسی رو هم که گروگان نگرفتن! بالاخره انقلابی همه جا پیدا میشه دیگه! ..
ناشناس۱۱۵۷۰۹۰۰۶:۳۹:۱۶ ۱۳۹۸/۸/۱۵
هنوز خیلی باید تخته گاز بیاد تا به فرقه شما رجویون برسه یه روز کاسه لیسی شوروی رو میکردید امروز کاسه لیسی آمریکا رو.البته یادمون باشه که شما رجویون شرف هم ندارید.
پیراسته فر۱۱۵۶۹۶۶۲۳:۳۱:۵۷ ۱۳۹۸/۸/۱۴
حامیان همین منافق ۵ سال پیش درکربلا فتنه ای برپاکرده بودند: چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۳:درگیری‌های میان هواداران«محمودالصرخی» در شهرکربلا با نیروهای امنیتی عراق که منجربه کشته شدن شش نفر شد. مسوولان حرم های حضرت سیدالشهدا (ع) و حضرت ابالفضل العباس (ع) برای حفظ امنیت درهای این مکان های مطهر را به طور موقت بسته بودند. در این درگیری ها، بیست و پنج نفر زخمی و حدودیکصد نفر از طرفداران صرخی دستگیر شدند.
ناشناس۱۱۵۶۹۶۹۲۳:۳۴:۳۷ ۱۳۹۸/۸/۱۴
تا اطلاع ثانوی در خاورمیانه در بر همین پاشنه می چرخد.. و به همین منوال مردمان این گرم ترین جای جهان گرم تکفیر و قتل و عام یکدیگر هستند. مادامیکه همه به حاکمیت عقل و ارزش های انسانی مشترک جهان شمول تن ندهند، آش شور تعصب و قتل عام همچنان در کاسه خاورمیانه جولان خواهد داد.
مجید۱۱۵۷۰۸۳۰۶:۰۶:۵۲ ۱۳۹۸/۸/۱۵
با این اوصاف مشخصه طرف جاسوسه مثل اون خاطرات مستر همفر میماند که وهابیت درست کرد
ناشناس۱۱۵۷۲۵۰۱۰:۰۰:۱۶ ۱۳۹۸/۸/۱۵
نيش عقرب نه از ره كين است اقتضاي طبيعتش اين است
ناشناس۱۱۵۷۳۶۰۱۲:۰۸:۵۸ ۱۳۹۸/۸/۱۵
بنده سالهای زیادی با عربهاو عراقیها بودم.کلا قومی هستند که به رغم سخاوت و شجاعت متاسفانه خیلی زود هم فریب میخورندبه ویژه در حوزه مسایل دینی.این موضوع از صدراسلام بوده.افرادی رو دیدم که از نسل علوی و از سیدهای بزرگ منطقه بودند که به راحتی رفتند ..این آقا هم داره از سادگی مردم سوءاستفاده می‌کنه.باید نسخه شو پیچید چون مستقیم داره به اسلام و شیعه آسیب میزنه
ناشناس۱۱۵۷۴۸۱۱۵:۰۳:۳۶ ۱۳۹۸/۸/۱۵
در عصر جدید چقدر راحت میشه 30 هزار نفر آدم ساده لوح دور خود جمع کرد !!!!؟؟؟

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. «پناهیان» و راه سومی در میانه تخریب و تطهیر 

   2. نپذیرفتن FATF تأثیری در روابط چین با ایران نمی گذارد

   3. حکم قصاص نوید افکاری اجرا شد

   4. خواجه در بند نقش ایوان است!..

   5. پناهیان: مسؤولانی که آب و نان به مردم نرسانند باید محاکمه شوند

   6. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

   7. آیت‌الله صانعی دارفانی را وداع گفت

   8. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

   9. سپاه پاسداران: اقدام آل‌خلیفه پاسخ‌ درخور را دریافت خواهد کرد

   10. توافق‌های سریالی با تل‌آویو؛ به نام اعراب به کام ترامپ و نتانیاهو

   11. فرود دیدنی F۳۵ روی یک ناو در دریا

   12. یک عکس خاص از حاج محمود کریمی که ماندگار شد

   13. رای پرونده اکبر طبری صادر شد/ ۳۱ سال زندان و رد اموال

   14. همتی: مصمم به کنترل تورم هستیم/اگر برخی اقدامات نمی‌شد، وضع امروز بدتر بود

   15. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

   16. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

   17. همه پسران سید حسن نصرالله در یک قاب

   18. تورم امارات برای نوزدهمین ماه متوالی منفی ماند!

   19. سکه از ۱۲ میلیون تومان رد شد/ افزایش قیمت دلار

   20. آمریکای آشفته؛ میراث ترامپ برای رئیس جمهور بعدی

   21. آیت‌الله رئیسی: دشمن با جنگ اقتصادی به دنبال اخلال در جامعه است

   22. استراتژی ظریف برای رسیدن به پاستور/فهرست اموال ضبط‌شده از طبری/فعالیت کدام نامزدهای انتخاباتی شروع شده است؟/روحانی: امسال می‌تواند سال بدی باشد

   23. شیخ حسین انصاریان پس از ابتلا به کرونا بستری شد

   24. چرا دلار ۲۶ هزار تومان شد؟

   25. قفل فعلی بازار خودرو به یک کلید نیاز دارد؟

   ابر آروان

   پربحث‌های اخیر

    پربحث‌های دیروز

     پربحث‌های هفته

     1. نپذیرفتن FATF تأثیری در روابط چین با ایران نمی گذارد

     2. سپاه پاسداران: اقدام آل‌خلیفه پاسخ‌ درخور را دریافت خواهد کرد

     3. توافق‌های سریالی با تل‌آویو؛ به نام اعراب به کام ترامپ و نتانیاهو

     4. آمریکای آشفته؛ میراث ترامپ برای رئیس جمهور بعدی

     5. واکنش‌ رسانه‌های بیگانه به اعدام نوید افکاری/ تطهیر قاتل با لباس ورزشکار!

     6. ترامپ: توافق فوق‌العاده‌ای با ایران خواهم کرد منتهی باید تا بعد از انتخابات صبر کنند

     7. واکنش رسانه‌های صهیونیستی و عربی به توافق سازش تل‌آویو با امارات و بحرین

     8. ترامپ: در عرض یک ماه با ایران توافق می‌کنم

     9. روایت الجزیره از توافق سازشکاران عرب با صهیونیست‌ها پیش از مراسم امضا در کاخ سفید

     10. میدل ایست مانیتور: پرچم اسرائیل به زودی در عربستان برافراشته خواهد شد!

     11. بایدن: فشار حداکثری علیه ایران، شکست منافع آمریکا بود/ راه هوشمندانه‌تری برای سخت‌گرفتن به تهران وجود دارد

     12. نظر کاربران بحرینی در خصوص سازش با رژیم صهیونیستی

     13. مطهری: باید از کویت و عربستان قدردانی شود

     14. ظریف: ترامپ عاجزانه به دنبال عکس انتخاباتی است/توافقنامه‌های صلح بین متحدان دیرینه امضا می‌شود

     15. آمریکا به دنبال هکر ایرانی

     16. ادعای ترامپ درباره ایران: هر حمله‌ای را ۱۰۰۰ برابر پاسخ می‌دهیم

     17. پمپئو: زندگی را برای ایرانی‌ها سخت کردیم

     18. روایت پایگاه خبری آمریکایی از "حقه‌های کثیف ترامپ"

     آخرین عناوین