توکلی: دولت در عرض دو ماه ۱۸ میلیارد دلار و ۶۲ تن طلا را بر باد داد

گروه جهان الف،   3980812167 ۱۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دولت در عرض حدود دو ماه ۱۸ میلیارد دلار ارز و ۶۲ تن طلا را بر باد دادند. حالا هم می گویند «چرا می‌گویید ما اینها را به تاراج دادیم؟»

توکلی: دولت در عرض دو ماه ۱۸ میلیارد دلار و ۶۲ تن طلا را بر باد داد

به گزارش فارس، احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ویژه برنامه سالروز تسخیر لانه جاسوسی که به همت انجمن اسلامی دانشجویان در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد، گفت: جنبش‌های دانشجویی در ایران همواره ضداستکبار، ضداستعمار و ضداستبداد بوده اند، یعنی با استبداد داخلی، سلطه اجنبی و با مکیدن خون مردم توسط یک اقلیت ناچیز مخالف بودند.

توکلی ادامه داد: اقتصاد مردمی تعبیر امام است و و اگرچه محقق نشده، معنا و مفهوم دارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: یک زمانی مسئولان جمهوری اسلامی طرفدار مستضعفان بودند، آن زمان در دولت سر مسائل فکری دعوا بود ولی سر مسائلی مانند مخالفت با آمریکا، مقابله با ضدانقلاب و حمایت از مستضعفان با هم تفاهم داشتیم.

توکلی تصریح کرد: یک عده آن زمان احساس می‌کردند راه کمک به مستضعفان این است که دولت همه کارها را در دست داشته باشد و برای مردم تصمیم بگیرد، ما با این مخالف بودیم و می گفتیم مردم باید خودشان تصمیم بگیرند و ما باید کمک آنها باشیم.

وی یادآور شد: ما با روند آقایان موسوی و هاشمی مخالف بودیم، تنها روزنامه مخالف دولت را هم ما تاسیس کردیم. 

توکلی تصریح کرد: وقتی که آثار منفی دولتی کردن ظاهر شد آقای هاشمی برگشت، یعنی کسی که در نمازجمعه خطبه های عدالت اجتماعی را می‌خواند، دفاع از بازار آزاد را به شکل خیلی افراطی شروع کرد، اینجا ما مخالف آقای هاشمی شدیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: آقای هاشمی بازار کالا را رها کرد. هاشمی در دوره اول دولت از جهت بازسازی خیلی خوب کار کرد ولی از جهت انتخاب راه برای بازسازی اقتصاد خطا رفت. یعنی مدل نئوکلاسیک را انتخاب کردند که تقریبا هیچ جایی جواب نداده است.

وی در ادامه با اشاره به مدل نئوکلاسیک که در ۳۰ سال گذشته با آن اقتصاد کشور را مدیریت کرده‌اند، افزود: این مدل نابرابری توزیع درآمد را بیشتر کرد و از آن زمان تا امروز همواره این مدل نئوکلاسیک مورد علاقه مسولان جمهوری اسلامی بوده است. 

توکلی ادامه داد: مدلی که اینها دنبال آن هستند می‌گوید اگر رشد حاصل شود آثار آن به فقرا می‌رسد،  یعنی شما رشد را بچسب، دنبال عدالت نرو، خود به خود آثار آن به فقرا می‌رسد!

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: مسعود نیلی مشاور رئیس جمهور فعلی کتابی دارد که در آن مشخصات این مدل را دقیقا می گوید، این کتاب را بررسی کردیم و گفتم که مبانی این کتاب اسلام ناب آمریکایی است، که بعد از مدتی تمام این کتابها از بازار جمع شد.

وی گفت: اینها در سیاست خارجی معتقدند برای این که ما توسعه پیدا کنیم باید با اقتصاد جهانی ادغام شویم، این چنین توسعه ای محتاج این است که سیاست خارجی همسویی و تجانس کامل با نظم جهانی داشته باشد، یعنی باید هر چیزی را آمریکا می گوید، بپذیریم، و هر سیاستی که ارزش های اخلاقی را فراتر از مرزها قبول دارد، کنار بگذاریم! یعنی به کشتار مردم مظلوم کشورهای دیگر بی تفاوت باشیم.

توکلی تصریح کرد: این مدل در سیاست داخلی هم می‌گوید که دولت باید عینا در خدمت هدف بخش خصوصی باشد، یعنی به ثروتمندان هر کاری کردند احترام بگذاریم و مدیران سیاسی کشور از میان فعالان اقتصادی یا از سوی آنها تعیین شود! اینجا رای مردم پس چه می‌شود؟

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت:   این مدل از نظر علمی ضعف دارد و مطالبی که در این مدل گفته شد مغایر با اصول قانون اساسی و قطعا مخالف رهنمودهای امام، نهج البلاغه و قرآن است.

توکلی ادامه داد: یک زمان به آقای نیلی گفتم شما می توانید این عقاید را داشته باشید ولی قطعا نمی توانید مشاور رئیس جمهوری باشید که قسم خورده قانون اساسی را اجرا کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: ما سه الگو را می توانیم در رابطه با اقتصاد داشته باشیم، یکی اینکه با تمام جوامع سیاسی دنیا قطع رابطه کنیم، دوم اینکه نه تعارض کنیم و نه همسویی، یعنی جایی مخالف باشیم و جایی هم که احساس کردیم درست است موافق باشیم، الگوی سوم هم هم‌پیوندی است، با این حال اینها می گویند ما باید در اقتصاد جهانی حل شویم!

توکلی خاطرنشان کرد: غرب وقتی دید این مدل جواب نمی دهد راهش را تغییر داد و تلاش کردند الگوی جدیدی طراحی کنند که غیر از رشد در آن عدالت هم باشد. ولی این مدلی که گفته شد الان در کشور ما جاری است و ما دچار مشکل هستیم.

وی گفت: دوگانه ای که اینها ساختند این است که می گویند یا باید رشد را بخواهیم یا فقر را، اما ما ثابت می کنیم این درست نیست و می تواند هم رشد داشت و هم کاهش فقر. 

توکلی ادامه داد: مدل نئوکلاسیک در اقتصاد به همراه با بی‌عرضگی و فساد در کشور مشکلاتی ایجاد کرده که آدم خجالت می کشد در موردش صحبت کند. 

وی در ادامه در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان اظهار داشت:  الان یک مدیرعامل بانک با یک امضا هزار میلیارد تومان به یک نفر می‌دهد، در صورتی که این را می‌توان به هزار نفر وام داد. این مجرمان یقه سفید با این اقداماتشان مشکلات بسیاری برای اقتصاد ایجاد می کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه گفت: کالاهای اساسی در طول یکسال یازده میلیارد دلار بیشتر ارز نمی خواهد ولی در دولت در عرض حدود دو ماه ۱۸ میلیارد دلار ارز و ۶۲ تن طلا را بر باد دادند. حالا هم می گویند چرا می‌گویید ما اینها را به تاراج دادیم! 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۵۳۱۷۱۱۸:۲۳:۴۳ ۱۳۹۸/۸/۱۲
تمام پول و طلا دست از مابهترون هستش مردم عادی که تو زندگی روزمره ماندن
ناشناس۱۱۵۳۱۸۴۱۸:۳۰:۴۵ ۱۳۹۸/۸/۱۲
اقتصاد اسلامی یعنی ان لیس للانسان الا ما سعی یعنی ثمره هر کس از راه سعی و تلاش رقابت سالم باید بدست اید و ثروت باد آورده و نامشروع نفی شده است هم چنین امام علی فرموده اند ثروت های حرام را اگر کابین زنانشان کرده باشند به بیت المال باز می گردانم این گفته امام علی در شرایط فعلی اجرای همان قانون از کجا آورده ای برای همه جامعه هدف چه در بخش دولتی و چه بخش خصوصی و چه افراد به اصطلاح عادی و عامی که از چه راه و چه کاری به این ثروت کلان و افسانه ای و نجومی و..رسیده ای باید اجرایی و عملیاتی شود
ناشناس۱۱۵۳۱۹۶۱۸:۳۷:۴۶ ۱۳۹۸/۸/۱۲
طلاها بین مردم پخش شده چیزی بر باد نرفته ..
دیده بان بی دوربین و بی توپچی۱۱۵۳۲۲۰۱۸:۴۹:۳۶ ۱۳۹۸/۸/۱۲
رییس محترم سمن دیده بان شفافیت و عدالت جناب دکتر توکلی همانگونه که مستحضرید نمایندگان محترم مردم پس از سالها تلاش در اردیبهشت 98 موفق به تصویب طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی شدند ولی گروهی از عوامل قدرت و نفوذ باز هم جلوی اجرایی و عملیاتی شدن این طرح را گرفته اند اگر این طرح بصورت کاملا کارشناسی اجرایی شود نه تنها تمامی فساد ها و تخلفات صورت گرفته مشخص میشود بلکه راهکارهای مبارزه با منافذ فساد هم مشخص میشود
ناشناس۱۱۵۳۲۲۲۱۸:۵۲:۲۳ ۱۳۹۸/۸/۱۲
همین آقای ..در دولت مسوول اصلاح اقتصادی است با کمک صندوق بین المللی پول و اگر دیر بجنبید و جلوی امثال این ها را نگیرید وضع هم بدتر می شود
صف۱۱۵۳۲۴۶۱۹:۰۶:۱۰ ۱۳۹۸/۸/۱۲
آنهاییکه ظرف مدت دو ماه ۱۸میلیارد دلار و۶۲ تن ذخیره طلای کشور را به باد داده اند نباید محاکمه و مجازات شوند؟!اگر با این افراد که بلاشک با نقشه و دسیسه و همسو با تحریمهای ظالمانه امریکا علیه ملت ایران چنین خیانت بزرگی را مرتکب شدندو راست راست میگردند برخورد قاطع نشودچه تضمینی است که فردا دست به کارهای خطرناک دیگری نزنند که برای نظام قابل جبران نباشد.؟
ناشناس۱۱۵۳۲۶۱۱۹:۱۱:۵۴ ۱۳۹۸/۸/۱۲
جناب توكلي ملت كه چيزي برايش نمانده است اين پول وطلا هم روش
ناشناس۱۱۵۳۲۶۲۱۹:۱۱:۵۷ ۱۳۹۸/۸/۱۲
این دولت تا ..ملت را هم بباد ندهد دست بردار نیست
ناشناس۱۱۵۳۲۹۰۱۹:۲۲:۵۹ ۱۳۹۸/۸/۱۲
اين دولت واين مجلس بيشترين صدمه را به اقتصاد كشور زدند البته قوه قضاييه..با تغيير رياست در مسير اصلاح قرار گرفت
ناشناس۱۱۵۳۳۱۹۱۹:۳۹:۴۷ ۱۳۹۸/۸/۱۲
آقای توکلی .. ایراد نگیرید
ناشناس۱۱۵۳۳۲۵۱۹:۴۲:۳۳ ۱۳۹۸/۸/۱۲
خسارتها خیلی بیشتر از این ارقام است
ناشناس۱۱۵۳۳۷۹۲۰:۰۸:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۱۲
آقای توکلی سیاست اقتصادی ترامپ که بیش از ۳ سال است در امریکا پیش گرفته و رونق و رشد و کمترین بیکاری را در امریکا بوجود آورده و برگ برنده ترامپ در انتخابات پیش رویش می باشد مگر غیر از حمایت کامل از سرمایه دارها و رشد میباشد. مشکل ایران عدم شفافیت و وجود انحصار است.
ناشناس۱۱۵۳۵۰۲۲۱:۴۴:۰۰ ۱۳۹۸/۸/۱۲
آقا بیش از هزار میلیارد دلارش اومده خرج شده رفته، چی از این سرمایه باقی مونده؟ فقط یک مقدار ..
ناشناس۱۱۵۳۵۰۶۲۱:۴۸:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۱۲
چه کسی باید با اینهمه فساد وکج مداریها مبارزه کند واقعا مردم آه دارند وبالاخره دامن ستمگران را میگیرد
ناشناس۱۱۵۳۵۱۳۲۱:۵۱:۲۹ ۱۳۹۸/۸/۱۲
اصلا هم بر باد نرفت مستقیم رفت تو جیب آقازاده ها و ژن برتری ها و .. اختلاس گر
ناشناس۱۱۵۳۵۴۲۲۲:۳۲:۰۸ ۱۳۹۸/۸/۱۲
جناب توکلی شما .. توضیح بدید این 18 میلیارد دلار چطور خرج شده که نابود شده.

پربحث‌های دیروز

 1. چهار دلیل ریزش عجیب دلار

 2. نماینده آمریکا در امور ایران: ترامپ یا بایدن فرقی نمی‌کند، فشار بر تهران ادامه‌ دارد

 3. پشت‌پرده کاهش قیمت سکه و طلا چیست؟

 4. سوداگران بازار ارز را به انتخابات آمریکا گره می‌زنند/ ۸۰ میلیارد دلار ارز بلوکه شده در سایر کشورها داریم!

 5. رئیس پلیس تهران: نمره بالای ۱۷ به امنیت می‌دهم/ عدد ۳۰۰ تجاوز کیوان.ا را تائید نمی‌کنم

 6. رکوردهای تازه کرونا؛ آیا دولت به وظایفش عمل کرده است؟

 7. دفاع علی مطهری از چرخاندن اراذل و مجرمان در خیابان

 8. قیمت دلار در صرافی: ۲۵,۴۷۰ تومان

 9. صحبت رئیس‌جمهور را دوباره بخوانیم، دوباره بنویسیم

 10. همتی: انتظار داریم صندوق بین المللی پول تقاضای وام ایران را تصویب کند

 11. ترامپ: می‌خواهم ایران کشوری قدرتمند بدون تسلیحات هسته‌ای باشد

 12. وداع با شهید امر به معروف «محمدی»

 13. محکومیت رئیس سابق هلال احمر به ۱۲ سال حبس و انفصال دائم از خدمات دولتی

 14. اسیدپاشی به روی همسر در صدرای شیراز

 15. مقام آمریکایی: ترامپ رأی بیاورد خاورمیانه را تا ۱۰۰ سال آینده تغییر می‌دهیم

 16. توکلی خطاب به وزیر صمت: انحصار واردات کالاهای اساسی را بشکنید

 17. افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت بلیت هواپیما تنها در ۵ روز

 18. فاکس نیوز: حامیان بایدن ۲۰۱۶ را به خاطر بیاورند !

 19. روحانی: رئیس جمهوری بعدی آمریکا ناچار به تسلیم در برابر ایران است/ پیروزی‌های بین‌المللی می‌تواند مرهمی بر آلام مردم باشد

پربحث‌های هفته

 1. انشاءالله ترامپ که رفت همه مشکلات حل می‌شود !

 2. نقدي بر سخنان رييس‌جمهور درباره صلح امام حسن (ع)

 3. اگر بایدن پیروز شود ...

 4. پایان یک تحریم داوطلبانه/ وقتی «خودتحریمی تسلیحاتی» را «فتح الفتوح» جا ‌زدند!

 5. ذوالنوری خطاب به روحانی: با این منطق شما، رهبر انقلاب باید دستور دهند هزار بار شما را اعدام کنند تا دل مردم راضی شود

 6. استیضاح روحانی و آزمون ولایتمداری

 7. خیانت یا حماقت ؟+فیلم

 8. آقای دکتر؛ جدیدترین گزینه ریاست جمهوری ۱۴۰۰

 9. پیش بینی عضو کارگزاران از پیروزی سیدحسن خمینی و محسن هاشمی در انتخابات

 10. چهار دلیل ریزش عجیب دلار

 11. دوباره برگشتیم به اول داستان کرونا !

 12. شهادت یک بسیجی در تهران‌پارس به دست اراذل و اوباش

 13. تماشاخانه جنگ قره باغ

 14.  سر و کله ترامپ از کجا پیدا شد؟

 15. معلم فرانسوی را در خیابان سربریدند

 16. تهیه طرح استیضاح رئیس جمهور با ۶۰ امضاء در مجلس + اسامی نمایندگان و محورهای استیضاح

 17. با مروجان «بی‌بند‌ و ‌باری» با قاطعیت برخورد‌‌ می‌کنیم/ اسیر جوسازی‌‌ نمی‌شویم

 18. علی مطهری: با مذاکره مخالفم، اینکه رهبری مخالف مذاکره هستند مانع اظهارنظر دیگران نیست

 19. نرخ جالب تورم در فنلاند و سوئد

 20. جهانگیری: امروز زمان انتقام و فشارآوردن نیست/ نمی‌توانیم برای مردم همه مسائل مرتبط با تحریم را بازگو کنیم

 21. وزیر صنعت: ‌۷۰ درصد وقتم را برای "تنظیم بازار، معیشت و ارتزاق عمومی مردم" گذاشته‌ام

 22. زن قانون‌شکن در نجف‌آباد، دستگیر شد

 23. کمک ناوشکن آمریکایی به شناور ایرانی

 24. عارف: اصلاح طلبان حاضر به عذرخواهی هستند

 25. پاسخ جالب صادق خرازی به یک جوان درباره رفع مشکلات کشور

پربحث‌های هفته

 1. اگر بایدن پیروز شود ...

 2.  سر و کله ترامپ از کجا پیدا شد؟

 3. معلم فرانسوی را در خیابان سربریدند

 4. نرخ جالب تورم در فنلاند و سوئد

 5. نیویورک‌تایمز از آمریکایی‌ها خواست به ریاست جمهوری ترامپ خاتمه دهند

 6. نماینده آمریکا در امور ایران: ترامپ یا بایدن فرقی نمی‌کند، فشار بر تهران ادامه‌ دارد

 7. محدودیت‌های تسلیحاتی ایران، پس از ۱۳ سال رسما به پایان رسید

 8. بازی با برگ کهنه "کلینتون" فرشته نجات ترامپ می‌شود؟

 9. ترامپ: می‌خواهم ایران کشوری قدرتمند بدون تسلیحات هسته‌ای باشد

 10. نامه غم بار یک دختر آمریکایی خطاب به ترامپ

 11. فتوای آیت الله سیستانی درباره تحریم کالاها و شرکت‌های رژیم صهیونیستی

 12. مقام آمریکایی: ترامپ رأی بیاورد خاورمیانه را تا ۱۰۰ سال آینده تغییر می‌دهیم

 13. سفیر پکن در تهران: چین و ایران شرکای جامع راهبردی یکدیگرند/ پدرخواندگی آمریکا در حقوق بشر را نمی‌پذیریم

 14. بندر بن سلطان کلید واژه عادی سازی عربستان با اسرائیل

 15. ترامپ؛ خیابان پنجم منهتن و قتل ده‌ها هزار آمریکایی !

 16. اولین حضور رسمی همسر سلطان عمان در رسانه‌ها

 17. فاکس نیوز: حامیان بایدن ۲۰۱۶ را به خاطر بیاورند !

 18. سرمای سوزان روسی در جان سعودی ها

 19. کمک نیروی دریایی ارتش عُمان به یک لنج ایرانی

 20. آیا عادی‌سازی روابط عربستان با اسرائیل در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر است؟

آخرین عناوین