توکلی: دولت در عرض دو ماه ۱۸ میلیارد دلار و ۶۲ تن طلا را بر باد داد

گروه جهان الف،   3980812167 ۱۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دولت در عرض حدود دو ماه ۱۸ میلیارد دلار ارز و ۶۲ تن طلا را بر باد دادند. حالا هم می گویند «چرا می‌گویید ما اینها را به تاراج دادیم؟»

توکلی: دولت در عرض دو ماه ۱۸ میلیارد دلار و ۶۲ تن طلا را بر باد داد

به گزارش فارس، احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ویژه برنامه سالروز تسخیر لانه جاسوسی که به همت انجمن اسلامی دانشجویان در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد، گفت: جنبش‌های دانشجویی در ایران همواره ضداستکبار، ضداستعمار و ضداستبداد بوده اند، یعنی با استبداد داخلی، سلطه اجنبی و با مکیدن خون مردم توسط یک اقلیت ناچیز مخالف بودند.

توکلی ادامه داد: اقتصاد مردمی تعبیر امام است و و اگرچه محقق نشده، معنا و مفهوم دارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: یک زمانی مسئولان جمهوری اسلامی طرفدار مستضعفان بودند، آن زمان در دولت سر مسائل فکری دعوا بود ولی سر مسائلی مانند مخالفت با آمریکا، مقابله با ضدانقلاب و حمایت از مستضعفان با هم تفاهم داشتیم.

توکلی تصریح کرد: یک عده آن زمان احساس می‌کردند راه کمک به مستضعفان این است که دولت همه کارها را در دست داشته باشد و برای مردم تصمیم بگیرد، ما با این مخالف بودیم و می گفتیم مردم باید خودشان تصمیم بگیرند و ما باید کمک آنها باشیم.

وی یادآور شد: ما با روند آقایان موسوی و هاشمی مخالف بودیم، تنها روزنامه مخالف دولت را هم ما تاسیس کردیم. 

توکلی تصریح کرد: وقتی که آثار منفی دولتی کردن ظاهر شد آقای هاشمی برگشت، یعنی کسی که در نمازجمعه خطبه های عدالت اجتماعی را می‌خواند، دفاع از بازار آزاد را به شکل خیلی افراطی شروع کرد، اینجا ما مخالف آقای هاشمی شدیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: آقای هاشمی بازار کالا را رها کرد. هاشمی در دوره اول دولت از جهت بازسازی خیلی خوب کار کرد ولی از جهت انتخاب راه برای بازسازی اقتصاد خطا رفت. یعنی مدل نئوکلاسیک را انتخاب کردند که تقریبا هیچ جایی جواب نداده است.

وی در ادامه با اشاره به مدل نئوکلاسیک که در ۳۰ سال گذشته با آن اقتصاد کشور را مدیریت کرده‌اند، افزود: این مدل نابرابری توزیع درآمد را بیشتر کرد و از آن زمان تا امروز همواره این مدل نئوکلاسیک مورد علاقه مسولان جمهوری اسلامی بوده است. 

توکلی ادامه داد: مدلی که اینها دنبال آن هستند می‌گوید اگر رشد حاصل شود آثار آن به فقرا می‌رسد،  یعنی شما رشد را بچسب، دنبال عدالت نرو، خود به خود آثار آن به فقرا می‌رسد!

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: مسعود نیلی مشاور رئیس جمهور فعلی کتابی دارد که در آن مشخصات این مدل را دقیقا می گوید، این کتاب را بررسی کردیم و گفتم که مبانی این کتاب اسلام ناب آمریکایی است، که بعد از مدتی تمام این کتابها از بازار جمع شد.

وی گفت: اینها در سیاست خارجی معتقدند برای این که ما توسعه پیدا کنیم باید با اقتصاد جهانی ادغام شویم، این چنین توسعه ای محتاج این است که سیاست خارجی همسویی و تجانس کامل با نظم جهانی داشته باشد، یعنی باید هر چیزی را آمریکا می گوید، بپذیریم، و هر سیاستی که ارزش های اخلاقی را فراتر از مرزها قبول دارد، کنار بگذاریم! یعنی به کشتار مردم مظلوم کشورهای دیگر بی تفاوت باشیم.

توکلی تصریح کرد: این مدل در سیاست داخلی هم می‌گوید که دولت باید عینا در خدمت هدف بخش خصوصی باشد، یعنی به ثروتمندان هر کاری کردند احترام بگذاریم و مدیران سیاسی کشور از میان فعالان اقتصادی یا از سوی آنها تعیین شود! اینجا رای مردم پس چه می‌شود؟

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت:   این مدل از نظر علمی ضعف دارد و مطالبی که در این مدل گفته شد مغایر با اصول قانون اساسی و قطعا مخالف رهنمودهای امام، نهج البلاغه و قرآن است.

توکلی ادامه داد: یک زمان به آقای نیلی گفتم شما می توانید این عقاید را داشته باشید ولی قطعا نمی توانید مشاور رئیس جمهوری باشید که قسم خورده قانون اساسی را اجرا کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: ما سه الگو را می توانیم در رابطه با اقتصاد داشته باشیم، یکی اینکه با تمام جوامع سیاسی دنیا قطع رابطه کنیم، دوم اینکه نه تعارض کنیم و نه همسویی، یعنی جایی مخالف باشیم و جایی هم که احساس کردیم درست است موافق باشیم، الگوی سوم هم هم‌پیوندی است، با این حال اینها می گویند ما باید در اقتصاد جهانی حل شویم!

توکلی خاطرنشان کرد: غرب وقتی دید این مدل جواب نمی دهد راهش را تغییر داد و تلاش کردند الگوی جدیدی طراحی کنند که غیر از رشد در آن عدالت هم باشد. ولی این مدلی که گفته شد الان در کشور ما جاری است و ما دچار مشکل هستیم.

وی گفت: دوگانه ای که اینها ساختند این است که می گویند یا باید رشد را بخواهیم یا فقر را، اما ما ثابت می کنیم این درست نیست و می تواند هم رشد داشت و هم کاهش فقر. 

توکلی ادامه داد: مدل نئوکلاسیک در اقتصاد به همراه با بی‌عرضگی و فساد در کشور مشکلاتی ایجاد کرده که آدم خجالت می کشد در موردش صحبت کند. 

وی در ادامه در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان اظهار داشت:  الان یک مدیرعامل بانک با یک امضا هزار میلیارد تومان به یک نفر می‌دهد، در صورتی که این را می‌توان به هزار نفر وام داد. این مجرمان یقه سفید با این اقداماتشان مشکلات بسیاری برای اقتصاد ایجاد می کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه گفت: کالاهای اساسی در طول یکسال یازده میلیارد دلار بیشتر ارز نمی خواهد ولی در دولت در عرض حدود دو ماه ۱۸ میلیارد دلار ارز و ۶۲ تن طلا را بر باد دادند. حالا هم می گویند چرا می‌گویید ما اینها را به تاراج دادیم! 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۵۳۱۷۱۱۸:۲۳:۴۳ ۱۳۹۸/۸/۱۲
تمام پول و طلا دست از مابهترون هستش مردم عادی که تو زندگی روزمره ماندن
ناشناس۱۱۵۳۱۸۴۱۸:۳۰:۴۵ ۱۳۹۸/۸/۱۲
اقتصاد اسلامی یعنی ان لیس للانسان الا ما سعی یعنی ثمره هر کس از راه سعی و تلاش رقابت سالم باید بدست اید و ثروت باد آورده و نامشروع نفی شده است هم چنین امام علی فرموده اند ثروت های حرام را اگر کابین زنانشان کرده باشند به بیت المال باز می گردانم این گفته امام علی در شرایط فعلی اجرای همان قانون از کجا آورده ای برای همه جامعه هدف چه در بخش دولتی و چه بخش خصوصی و چه افراد به اصطلاح عادی و عامی که از چه راه و چه کاری به این ثروت کلان و افسانه ای و نجومی و..رسیده ای باید اجرایی و عملیاتی شود
ناشناس۱۱۵۳۱۹۶۱۸:۳۷:۴۶ ۱۳۹۸/۸/۱۲
طلاها بین مردم پخش شده چیزی بر باد نرفته ..
دیده بان بی دوربین و بی توپچی۱۱۵۳۲۲۰۱۸:۴۹:۳۶ ۱۳۹۸/۸/۱۲
رییس محترم سمن دیده بان شفافیت و عدالت جناب دکتر توکلی همانگونه که مستحضرید نمایندگان محترم مردم پس از سالها تلاش در اردیبهشت 98 موفق به تصویب طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی شدند ولی گروهی از عوامل قدرت و نفوذ باز هم جلوی اجرایی و عملیاتی شدن این طرح را گرفته اند اگر این طرح بصورت کاملا کارشناسی اجرایی شود نه تنها تمامی فساد ها و تخلفات صورت گرفته مشخص میشود بلکه راهکارهای مبارزه با منافذ فساد هم مشخص میشود
ناشناس۱۱۵۳۲۲۲۱۸:۵۲:۲۳ ۱۳۹۸/۸/۱۲
همین آقای ..در دولت مسوول اصلاح اقتصادی است با کمک صندوق بین المللی پول و اگر دیر بجنبید و جلوی امثال این ها را نگیرید وضع هم بدتر می شود
صف۱۱۵۳۲۴۶۱۹:۰۶:۱۰ ۱۳۹۸/۸/۱۲
آنهاییکه ظرف مدت دو ماه ۱۸میلیارد دلار و۶۲ تن ذخیره طلای کشور را به باد داده اند نباید محاکمه و مجازات شوند؟!اگر با این افراد که بلاشک با نقشه و دسیسه و همسو با تحریمهای ظالمانه امریکا علیه ملت ایران چنین خیانت بزرگی را مرتکب شدندو راست راست میگردند برخورد قاطع نشودچه تضمینی است که فردا دست به کارهای خطرناک دیگری نزنند که برای نظام قابل جبران نباشد.؟
ناشناس۱۱۵۳۲۶۱۱۹:۱۱:۵۴ ۱۳۹۸/۸/۱۲
جناب توكلي ملت كه چيزي برايش نمانده است اين پول وطلا هم روش
ناشناس۱۱۵۳۲۶۲۱۹:۱۱:۵۷ ۱۳۹۸/۸/۱۲
این دولت تا ..ملت را هم بباد ندهد دست بردار نیست
ناشناس۱۱۵۳۲۹۰۱۹:۲۲:۵۹ ۱۳۹۸/۸/۱۲
اين دولت واين مجلس بيشترين صدمه را به اقتصاد كشور زدند البته قوه قضاييه..با تغيير رياست در مسير اصلاح قرار گرفت
ناشناس۱۱۵۳۳۱۹۱۹:۳۹:۴۷ ۱۳۹۸/۸/۱۲
آقای توکلی .. ایراد نگیرید
ناشناس۱۱۵۳۳۲۵۱۹:۴۲:۳۳ ۱۳۹۸/۸/۱۲
خسارتها خیلی بیشتر از این ارقام است
ناشناس۱۱۵۳۳۷۹۲۰:۰۸:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۱۲
آقای توکلی سیاست اقتصادی ترامپ که بیش از ۳ سال است در امریکا پیش گرفته و رونق و رشد و کمترین بیکاری را در امریکا بوجود آورده و برگ برنده ترامپ در انتخابات پیش رویش می باشد مگر غیر از حمایت کامل از سرمایه دارها و رشد میباشد. مشکل ایران عدم شفافیت و وجود انحصار است.
ناشناس۱۱۵۳۵۰۲۲۱:۴۴:۰۰ ۱۳۹۸/۸/۱۲
آقا بیش از هزار میلیارد دلارش اومده خرج شده رفته، چی از این سرمایه باقی مونده؟ فقط یک مقدار ..
ناشناس۱۱۵۳۵۰۶۲۱:۴۸:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۱۲
چه کسی باید با اینهمه فساد وکج مداریها مبارزه کند واقعا مردم آه دارند وبالاخره دامن ستمگران را میگیرد
ناشناس۱۱۵۳۵۱۳۲۱:۵۱:۲۹ ۱۳۹۸/۸/۱۲
اصلا هم بر باد نرفت مستقیم رفت تو جیب آقازاده ها و ژن برتری ها و .. اختلاس گر
ناشناس۱۱۵۳۵۴۲۲۲:۳۲:۰۸ ۱۳۹۸/۸/۱۲
جناب توکلی شما .. توضیح بدید این 18 میلیارد دلار چطور خرج شده که نابود شده.

پربحث‌های دیروز

 1. نگاهی به قتل فجیع نوجوان عراقی در بغداد

 2. دستمزد مهناز افشار از شبکه ماهواره‌ای چقدر است؟

 3. یک عکس، یک شرح | نان، پست نمی‌شود...

 4. تصویر دیده نشده از لحظه دستگیری صدام

 5. براندازی و استدلال‌های متناقض

 6. قدرتمندترین ناوگان دریایی جهان

 7. چرا استیضاح ترامپ را باید جدی گرفت؟

 8. جزئیات استیضاح وزیر کشور درباره حوادث بعد از گرانی بنزین + اسامی استیضاح‌کنندگان

 9. صادق زیبا کلام: احمد توکلی را اینگونه شناختم

 10. پاسخ‌های تامل برانگیز کودکان شمال و جنوب شهر

 11. کاسبی در اغتشاشات؛ شکستن هر شیشه ۱۰۰ هزارتومان/ جزئیات حوادث بنزینی در تهران‌نو

 12. ادعای زن ویلموتس که تاج را شاکی کرد

 13. برایان هوک: تحریم‌های ایران برای تضمین امنیت ملی آمریکاست/ آماده‌ایم روابط دیپلماتیک را از سر بگیریم

 14. حذف ۱۸ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی از بودجه ۹۹ توسط دولت

 15. احتمال تک نرخی شدن بنزین در بودجه سال آینده

 16. وزیر صمت: قیمت خودرو از سوی خودروسازان افزایش پیدا نکرده/ افزایش نرخ بنزین به صورت طبیعی بر همه چیز اثر گذاشته

 17. پادرمیانی‌ها برای بازگشت «نود» ادامه دارد

 18. عارف: درباره عملکرد دولت سیاه‌نمایی شده است/ آذری جهرمی جوانگرایی را مبتذل کرده است/ انتقاد عباس عبدی از سردار جعفری

 19. شهید بهشتی: تا وقتی سیرها و گرسنه‌ها با هم در جامعه ما دیده می‌شوند، جامعه ما اسلامی نیست

 20. واکنش مازیار ناظمی به حرف‌های بیرانوند

 21. ترامپ: استیضاح من برای کشور غم‌انگیز است/ دموکرات‌ها دارند خودشان را مضحکه می‌کنند

 22. تعطیلی مدارس تهران در روز یکشنبه؛ فردا طرح زوج و فرد از در منازل اجرا می‌شود

 23. کیک‌های مشکوک همچنان در پرده ابهام

 24. سلیمی‌نمین: شاکله مجلس دهم بر بازی سیاسی شکل گرفت/ مجلس یازدهم نظریه‌پرداز نمی‌خواهد / دولت و مجلس کنونی با هم مماشات داشتند

 25. سفرهای غیرضروری در دولت ممنوع شد

پربحث‌های هفته

 1. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

 2. حقوق کارگران و کارمندان در سال ۹۹ چقدر باید افزایش پیدا کند؟

 3. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 4. آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

 5. روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد!...

 6. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

 7. قایق‌های تندروی سپاه در نزدیکی ناو آبراهام لینکن

 8. رستوران‌های عربستان مختلط شد

 9. روایت شاهدعینی از فرار مالیاتی پزشک پنجه طلا!

 10. بودجه ۹۹ بوی نفت نمی دهد

 11. واکنش کاربران به اولین اجرای مزدک میرزایی

 12. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

 13. کاهش سهمیه ۳۰ درصدی ایثارگران در کنکور به ۵ درصد

 14. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 15. ناراحتی مردم رشت از رویکرد سریال تلویزیونی وارش

 16. نگاهی به قتل فجیع نوجوان عراقی در بغداد

 17. نماینده مجلس: ممکن است نرخ بنزین دو هزار تومان شود/ دو نرخی بودن بنزین در بودجه ۹۹ حذف می‌شود

 18. نقش پزشکان بهارستان در معافیات مالیاتی همکاران! / یک جلسه تاریخی از تعارض منافع+فیلم

 19. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 20. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

 21. خودتان راجع به این تصاویر قضاوت کنید!

 22. «سورپرایز» آذری جهرمی معرفی شد

 23. واکنش ربیعی به خنده‌های روحانی بعد از گران شدن بنزین: گاهی خنده‌هایی به لب می‌آید که از سوز دل است/ ایده اطلاعات بسیج از من بود

 24. نماینده بسیج دانشجویی خطاب به روحانی: قرار بود رفاه بیاورید؛ نه اینکه مردم گرفتار نان شب شوند/ کلیدتان شکسته است یا آن را برعکس چرخانده‌اید؟

 25. دستمزد مهناز افشار از شبکه ماهواره‌ای چقدر است؟

پربحث‌های هفته

 1. نگاهی به قتل فجیع نوجوان عراقی در بغداد

 2. اتباع ایران بخصوص نخبگان و دانشمندان از سفر به آمریکا اجتناب کنند

 3. گزارش نیویورک تایمز از نقاشی های یک زندانی شکنجه‌ شده در گوانتانامو

 4. جایگزین موگرینی کارش را با دخالت در امور ایران آغاز کرد

 5. گلوبال ریسرچ: ایران را رها کنید؛ اسرائیل تهدید علیه بشریت

 6. هدیه خداحافظی آمریکا به دانشمند ایرانی

 7. چرا روسیه از سایت فردو کنار کشید؟

 8. برایان هوک: یک میلیون بار گفته‌ایم که دنبال تغییر نظام ایران نیستیم

 9. روایت واشنگتن پست از زندگی تندروترین فرقه های یهودی در سرزمین‌های اشغالی 

 10. چرا استیضاح ترامپ را باید جدی گرفت؟

 11. تلخ‌ترین تصویر از آشوب‌های خونین عراق

 12. گزینه خلع سلاح هسته‌ای از میز مذاکره کره شمالی با آمریکا حذف شد

 13. توماس فریدمن در نیویورک تایمز: ترامپ را استیضاح کنید، آمریکا را نجات دهید

 14. گزارش اختصاصی الف/ کنار رفتن پرده‌ها در روزهای پر تلاطم و ناآرام؛ «درگیری شیعی - شیعی» و انحلال «حشدالشعبی» سناریوی اصلی آمریکایی‌ها برای عراق + عکس

 15. قتل دلخراش یک جوان در بغداد + عکس

 16. چرا شبکه ایتالیایی از پخش مصاحبه بشار اسد طفره می رود؟!

 17. اسرائیل: علیه ایران به گزینه نظامی متوسل می شویم

 18. آیا پایان بحران عراق نزدیک است؟

 19. برایان هوک: تحریم‌های ایران برای تضمین امنیت ملی آمریکاست/ آماده‌ایم روابط دیپلماتیک را از سر بگیریم

 20. اعتراف آمریکا به هدف قرار دادن مبادلات غذا و دارو با ایران

 21. عفو بین الملل: عربستان اول حقوق بشر را رعایت کند بعد در گروه ۲۰ نگران بقیه جاها باشد!

 22. لودریان: بقای برجام در خطر است/بورل: امیدواریم بتوانیم ایرانی‌ها را قانع کنیم

 23. اردوغان: ترامپ شخص بزرگی است و برنامه مخفیانه‌ای ندارد

 24. ترامپ: استیضاح من برای کشور غم‌انگیز است/ دموکرات‌ها دارند خودشان را مضحکه می‌کنند

 25. تیر خلاص به تروریست‌ها و آنکارا در شمال سوریه؛ برقراری ارتباط حلب - حسکه با بازگشایی بزرگره مهم و راهبری «M۴» + نقشه میدانی و عکس

آخرین عناوین