توکلی: دولت در عرض دو ماه ۱۸ میلیارد دلار و ۶۲ تن طلا را بر باد داد

گروه جهان الف،   3980812167 ۱۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دولت در عرض حدود دو ماه ۱۸ میلیارد دلار ارز و ۶۲ تن طلا را بر باد دادند. حالا هم می گویند «چرا می‌گویید ما اینها را به تاراج دادیم؟»

توکلی: دولت در عرض دو ماه ۱۸ میلیارد دلار و ۶۲ تن طلا را بر باد داد

به گزارش فارس، احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ویژه برنامه سالروز تسخیر لانه جاسوسی که به همت انجمن اسلامی دانشجویان در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد، گفت: جنبش‌های دانشجویی در ایران همواره ضداستکبار، ضداستعمار و ضداستبداد بوده اند، یعنی با استبداد داخلی، سلطه اجنبی و با مکیدن خون مردم توسط یک اقلیت ناچیز مخالف بودند.

توکلی ادامه داد: اقتصاد مردمی تعبیر امام است و و اگرچه محقق نشده، معنا و مفهوم دارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: یک زمانی مسئولان جمهوری اسلامی طرفدار مستضعفان بودند، آن زمان در دولت سر مسائل فکری دعوا بود ولی سر مسائلی مانند مخالفت با آمریکا، مقابله با ضدانقلاب و حمایت از مستضعفان با هم تفاهم داشتیم.

توکلی تصریح کرد: یک عده آن زمان احساس می‌کردند راه کمک به مستضعفان این است که دولت همه کارها را در دست داشته باشد و برای مردم تصمیم بگیرد، ما با این مخالف بودیم و می گفتیم مردم باید خودشان تصمیم بگیرند و ما باید کمک آنها باشیم.

وی یادآور شد: ما با روند آقایان موسوی و هاشمی مخالف بودیم، تنها روزنامه مخالف دولت را هم ما تاسیس کردیم. 

توکلی تصریح کرد: وقتی که آثار منفی دولتی کردن ظاهر شد آقای هاشمی برگشت، یعنی کسی که در نمازجمعه خطبه های عدالت اجتماعی را می‌خواند، دفاع از بازار آزاد را به شکل خیلی افراطی شروع کرد، اینجا ما مخالف آقای هاشمی شدیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: آقای هاشمی بازار کالا را رها کرد. هاشمی در دوره اول دولت از جهت بازسازی خیلی خوب کار کرد ولی از جهت انتخاب راه برای بازسازی اقتصاد خطا رفت. یعنی مدل نئوکلاسیک را انتخاب کردند که تقریبا هیچ جایی جواب نداده است.

وی در ادامه با اشاره به مدل نئوکلاسیک که در ۳۰ سال گذشته با آن اقتصاد کشور را مدیریت کرده‌اند، افزود: این مدل نابرابری توزیع درآمد را بیشتر کرد و از آن زمان تا امروز همواره این مدل نئوکلاسیک مورد علاقه مسولان جمهوری اسلامی بوده است. 

توکلی ادامه داد: مدلی که اینها دنبال آن هستند می‌گوید اگر رشد حاصل شود آثار آن به فقرا می‌رسد،  یعنی شما رشد را بچسب، دنبال عدالت نرو، خود به خود آثار آن به فقرا می‌رسد!

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: مسعود نیلی مشاور رئیس جمهور فعلی کتابی دارد که در آن مشخصات این مدل را دقیقا می گوید، این کتاب را بررسی کردیم و گفتم که مبانی این کتاب اسلام ناب آمریکایی است، که بعد از مدتی تمام این کتابها از بازار جمع شد.

وی گفت: اینها در سیاست خارجی معتقدند برای این که ما توسعه پیدا کنیم باید با اقتصاد جهانی ادغام شویم، این چنین توسعه ای محتاج این است که سیاست خارجی همسویی و تجانس کامل با نظم جهانی داشته باشد، یعنی باید هر چیزی را آمریکا می گوید، بپذیریم، و هر سیاستی که ارزش های اخلاقی را فراتر از مرزها قبول دارد، کنار بگذاریم! یعنی به کشتار مردم مظلوم کشورهای دیگر بی تفاوت باشیم.

توکلی تصریح کرد: این مدل در سیاست داخلی هم می‌گوید که دولت باید عینا در خدمت هدف بخش خصوصی باشد، یعنی به ثروتمندان هر کاری کردند احترام بگذاریم و مدیران سیاسی کشور از میان فعالان اقتصادی یا از سوی آنها تعیین شود! اینجا رای مردم پس چه می‌شود؟

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت:   این مدل از نظر علمی ضعف دارد و مطالبی که در این مدل گفته شد مغایر با اصول قانون اساسی و قطعا مخالف رهنمودهای امام، نهج البلاغه و قرآن است.

توکلی ادامه داد: یک زمان به آقای نیلی گفتم شما می توانید این عقاید را داشته باشید ولی قطعا نمی توانید مشاور رئیس جمهوری باشید که قسم خورده قانون اساسی را اجرا کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: ما سه الگو را می توانیم در رابطه با اقتصاد داشته باشیم، یکی اینکه با تمام جوامع سیاسی دنیا قطع رابطه کنیم، دوم اینکه نه تعارض کنیم و نه همسویی، یعنی جایی مخالف باشیم و جایی هم که احساس کردیم درست است موافق باشیم، الگوی سوم هم هم‌پیوندی است، با این حال اینها می گویند ما باید در اقتصاد جهانی حل شویم!

توکلی خاطرنشان کرد: غرب وقتی دید این مدل جواب نمی دهد راهش را تغییر داد و تلاش کردند الگوی جدیدی طراحی کنند که غیر از رشد در آن عدالت هم باشد. ولی این مدلی که گفته شد الان در کشور ما جاری است و ما دچار مشکل هستیم.

وی گفت: دوگانه ای که اینها ساختند این است که می گویند یا باید رشد را بخواهیم یا فقر را، اما ما ثابت می کنیم این درست نیست و می تواند هم رشد داشت و هم کاهش فقر. 

توکلی ادامه داد: مدل نئوکلاسیک در اقتصاد به همراه با بی‌عرضگی و فساد در کشور مشکلاتی ایجاد کرده که آدم خجالت می کشد در موردش صحبت کند. 

وی در ادامه در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان اظهار داشت:  الان یک مدیرعامل بانک با یک امضا هزار میلیارد تومان به یک نفر می‌دهد، در صورتی که این را می‌توان به هزار نفر وام داد. این مجرمان یقه سفید با این اقداماتشان مشکلات بسیاری برای اقتصاد ایجاد می کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه گفت: کالاهای اساسی در طول یکسال یازده میلیارد دلار بیشتر ارز نمی خواهد ولی در دولت در عرض حدود دو ماه ۱۸ میلیارد دلار ارز و ۶۲ تن طلا را بر باد دادند. حالا هم می گویند چرا می‌گویید ما اینها را به تاراج دادیم! 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۵۳۱۷۱۱۸:۲۳:۴۳ ۱۳۹۸/۸/۱۲
تمام پول و طلا دست از مابهترون هستش مردم عادی که تو زندگی روزمره ماندن
ناشناس۱۱۵۳۱۸۴۱۸:۳۰:۴۵ ۱۳۹۸/۸/۱۲
اقتصاد اسلامی یعنی ان لیس للانسان الا ما سعی یعنی ثمره هر کس از راه سعی و تلاش رقابت سالم باید بدست اید و ثروت باد آورده و نامشروع نفی شده است هم چنین امام علی فرموده اند ثروت های حرام را اگر کابین زنانشان کرده باشند به بیت المال باز می گردانم این گفته امام علی در شرایط فعلی اجرای همان قانون از کجا آورده ای برای همه جامعه هدف چه در بخش دولتی و چه بخش خصوصی و چه افراد به اصطلاح عادی و عامی که از چه راه و چه کاری به این ثروت کلان و افسانه ای و نجومی و..رسیده ای باید اجرایی و عملیاتی شود
ناشناس۱۱۵۳۱۹۶۱۸:۳۷:۴۶ ۱۳۹۸/۸/۱۲
طلاها بین مردم پخش شده چیزی بر باد نرفته ..
دیده بان بی دوربین و بی توپچی۱۱۵۳۲۲۰۱۸:۴۹:۳۶ ۱۳۹۸/۸/۱۲
رییس محترم سمن دیده بان شفافیت و عدالت جناب دکتر توکلی همانگونه که مستحضرید نمایندگان محترم مردم پس از سالها تلاش در اردیبهشت 98 موفق به تصویب طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی شدند ولی گروهی از عوامل قدرت و نفوذ باز هم جلوی اجرایی و عملیاتی شدن این طرح را گرفته اند اگر این طرح بصورت کاملا کارشناسی اجرایی شود نه تنها تمامی فساد ها و تخلفات صورت گرفته مشخص میشود بلکه راهکارهای مبارزه با منافذ فساد هم مشخص میشود
ناشناس۱۱۵۳۲۲۲۱۸:۵۲:۲۳ ۱۳۹۸/۸/۱۲
همین آقای ..در دولت مسوول اصلاح اقتصادی است با کمک صندوق بین المللی پول و اگر دیر بجنبید و جلوی امثال این ها را نگیرید وضع هم بدتر می شود
صف۱۱۵۳۲۴۶۱۹:۰۶:۱۰ ۱۳۹۸/۸/۱۲
آنهاییکه ظرف مدت دو ماه ۱۸میلیارد دلار و۶۲ تن ذخیره طلای کشور را به باد داده اند نباید محاکمه و مجازات شوند؟!اگر با این افراد که بلاشک با نقشه و دسیسه و همسو با تحریمهای ظالمانه امریکا علیه ملت ایران چنین خیانت بزرگی را مرتکب شدندو راست راست میگردند برخورد قاطع نشودچه تضمینی است که فردا دست به کارهای خطرناک دیگری نزنند که برای نظام قابل جبران نباشد.؟
ناشناس۱۱۵۳۲۶۱۱۹:۱۱:۵۴ ۱۳۹۸/۸/۱۲
جناب توكلي ملت كه چيزي برايش نمانده است اين پول وطلا هم روش
ناشناس۱۱۵۳۲۶۲۱۹:۱۱:۵۷ ۱۳۹۸/۸/۱۲
این دولت تا ..ملت را هم بباد ندهد دست بردار نیست
ناشناس۱۱۵۳۲۹۰۱۹:۲۲:۵۹ ۱۳۹۸/۸/۱۲
اين دولت واين مجلس بيشترين صدمه را به اقتصاد كشور زدند البته قوه قضاييه..با تغيير رياست در مسير اصلاح قرار گرفت
ناشناس۱۱۵۳۳۱۹۱۹:۳۹:۴۷ ۱۳۹۸/۸/۱۲
آقای توکلی .. ایراد نگیرید
ناشناس۱۱۵۳۳۲۵۱۹:۴۲:۳۳ ۱۳۹۸/۸/۱۲
خسارتها خیلی بیشتر از این ارقام است
ناشناس۱۱۵۳۳۷۹۲۰:۰۸:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۱۲
آقای توکلی سیاست اقتصادی ترامپ که بیش از ۳ سال است در امریکا پیش گرفته و رونق و رشد و کمترین بیکاری را در امریکا بوجود آورده و برگ برنده ترامپ در انتخابات پیش رویش می باشد مگر غیر از حمایت کامل از سرمایه دارها و رشد میباشد. مشکل ایران عدم شفافیت و وجود انحصار است.
ناشناس۱۱۵۳۵۰۲۲۱:۴۴:۰۰ ۱۳۹۸/۸/۱۲
آقا بیش از هزار میلیارد دلارش اومده خرج شده رفته، چی از این سرمایه باقی مونده؟ فقط یک مقدار ..
ناشناس۱۱۵۳۵۰۶۲۱:۴۸:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۱۲
چه کسی باید با اینهمه فساد وکج مداریها مبارزه کند واقعا مردم آه دارند وبالاخره دامن ستمگران را میگیرد
ناشناس۱۱۵۳۵۱۳۲۱:۵۱:۲۹ ۱۳۹۸/۸/۱۲
اصلا هم بر باد نرفت مستقیم رفت تو جیب آقازاده ها و ژن برتری ها و .. اختلاس گر
ناشناس۱۱۵۳۵۴۲۲۲:۳۲:۰۸ ۱۳۹۸/۸/۱۲
جناب توکلی شما .. توضیح بدید این 18 میلیارد دلار چطور خرج شده که نابود شده.

پربحث‌های دیروز

 1. انتقاد حسین شریعتمداری از ظریف؛ وزیر خارجهِ کدام ایران؟!

 2. واکنش ترامپ به سخنان ظریف درباره مذاکره با آمریکا: نه مرسی!

 3. تردید نشریه هیل در انتخاب مجدد ترامپ

 4. پاسخ بانک کشاورزی به احمد توکلی

 5. ترور؛ دکترین جدید سیاست‌ خارجی آمریکا

 6. مقصر ماییم!     

 7. واکنش رسمی سپاه به سخنان حسن عباسی/ دفاع کدخدایی از ردصلاحیت‌ها/ سلیمی‌نمین: اصلاح‌طلبان مظلوم‌نمایی می‌کنند

 8. «تبریزیان» کیست و چرا «هاریسون» را آتش زد؟

 9. خودداری جعفرزاده از مصاحبه درباره رد صلاحیتش بر خلاف اظهارات واعظی

 10. توصیه ظریف به ترامپ در پاسخ به «نه مرسی!»

 11. توکلی: شفاف کردن منابع مالی داوطلبان انتخابات قدم مثبت بزرگی است/ اینکه نفوذ مفسدان به مجلس کنترل شود، قابل استقبال است

 12. عکس یادگاری حاج قاسم و ابومهدی در کربلا

 13. رئیس قوه قضائیه: هرجا مشکل داشته‌ایم روحیه لیبرال مسلکی حاکم بوده/ دهه فجر بهترین فرصت برای تبیین اهداف انقلاب است

 14. مذاکره با ‌قاتل حاج‌قاسم؟!

 15. دژپسند: FATF فقط برای ایران نیست/ با چرتکه نمی‌توان درباره مالیات تصمیم گرفت/ ارز و طلا را باید با مالیات سامان داد

پربحث‌های هفته

 1. تجربه‌ای برای آیندگان تا دیگر ماشه‌ای را علیه ما نچکانند!...

 2. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 3. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 4. انتقاد حسین شریعتمداری از ظریف؛ وزیر خارجهِ کدام ایران؟!

 5. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 6. واکنش ترامپ به سخنان ظریف درباره مذاکره با آمریکا: نه مرسی!

 7. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 8. علت عجیب ردصلاحیت علی مطهری/ جلسه خاتمی و ناطق با روحانی؛ از تکذیب تا تایید/کرباسچی: مردم و تاریخ درباره زندگی بدون تشریفات مرحوم هاشمی قضاوت خواهند کرد

 9. احمد توکلی خواستار پاسخگویی مدیرعامل بانک کشاورزی به مردم و مسئولان شد

 10. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

 11. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 12. تردید نشریه هیل در انتخاب مجدد ترامپ

 13. زمستان سخت دروغ و روسیاهی دشمنان مردم ایران

 14. اوضاع را شیر تو شیر نکنیم!..

 15. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

 16. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

 17. پاسخ بانک کشاورزی به احمد توکلی

 18. بلایی که ویروس کرونا بر سر اقتصاد چین می‌آورد

 19. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

 20. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

 21. کنفدراسیون فوتبال آسیا از تصمیم ضدایرانی خود عقب‌نشینی کرد + جزئیات

 22. آمریکا، سردار قاآنی را به ترور تهدید کرد

 23. ترور؛ دکترین جدید سیاست‌ خارجی آمریکا

 24. مقصر ماییم!     

 25. واکنش «حوزه علمیه» به آتش زدن کتاب علمی پزشکی

پربحث‌های هفته

 1. واکنش ترامپ به سخنان ظریف درباره مذاکره با آمریکا: نه مرسی!

 2. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 3. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 4. تردید نشریه هیل در انتخاب مجدد ترامپ

 5. بلایی که ویروس کرونا بر سر اقتصاد چین می‌آورد

 6. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

 7. آمریکا، سردار قاآنی را به ترور تهدید کرد

 8. تظاهرات میلیونی عراقی ها علیه آمریکا ، فرصتی برای اتحاد دوباره

 9. چرا آمریکایی‌ها تلفات حمله موشکی به پایگاه عین الاسد را اعلام نمی‌کنند؟ + عکس

 10. نظرسنجی «سی‌ان‌ان»: تمام نامزدهای دموکرات ترامپ را شکست می‌دهند

 11. بازتاب تظاهرات "جمعه استقلال" عراقی ها در رسانه های جهان

 12. توماس فریدمن درنیویورک تایمز: ترامپ مثل آب خوردن دروغ  می‌گوید !

 13. سخنگوی ارتش صهیونیستی: اسلام حقیقی در عربستان سعودی است

 14. ناگفته‌هایی از ترور سردار سلیمانی؛ سردار حاجی زاده: آمریکایی‌ها را رصد می‌کردیم و می‌دیدیم اما نمی‌دانستیم برنامه آنها چیست

 15. دیپلمات آلمانی خطاب به ایران: اسرائیل را به رسمیت بشناسید!

 16. روایت اقتصاددان مشهور آمریکایی از لاف‌زنی‌ها درباره موفقیت اقتصادی ترامپ

 17. ترامپ: مجروح شدن نیروهایمان در عین‌الاسد خیلی جدی نبود/ درباره تعداد مجروحین از پنتاگون سوال کنید

 18. دولت جدید و جوان لبنان؛ ماموریت غیر ممکن یا معجزه‌ وحدت ملی؟

 19. تاکید کانادا بر ارسال جعبه‌ سیاه هواپیمای اوکراینی به اوکراین یا فرانسه

 20. مکرون خواستار توافق با ایران بر سر برنامه موشکی بالستیک شد

 21. عصائب اهل الحق: ترامپِ احمق با پای خودش از عراق نرود به زور بیرون انداخته می‌شود

 22. وال استریت ژورنال: کهنه سربازان با ترامپ درباره حملات موشکی ایران اختلاف نظر دارند

 23. کاهش نفوذ غربی ها در خاورمیانه به روایت روزنامه مصری

 24. پشت‌پرده آشوب‌های عراق چیست؟ تلاش گسترده آمریکایی‌ها برای جلوگیری از برگزاری تظاهرات سرنوشت‌ساز چهارم بهمن ماه + نقشه میدانی و عکس

آخرین عناوین