پردرآمدها ۱۲۴ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان بنزین را چگونه می سوزانند؟!

محمدعلی قدیری،   3980809049 ۳۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

با رونق‌بخشی به جایگزینی سی‌ان‌جی بجای بنزین و تأمین منابع طرح‌های آن از محل درآمد صادرات بنزین و مبلغی که پرمصرف‌های بنزین به علت مازاد مصرفشان می‌پردازند، می‌توان یارانه پنهان بنزین را در جهت مدیریت مصرف این سوخت، عادلانه‌تر هزینه کرد.

پردرآمدها ۱۲۴ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان بنزین را چگونه می سوزانند؟!

به گزارش الف یارانه انرژی، اقدامی است که دولت‌ها با هدف کاهش هزینه‌های مصرف‌کننده و تولیدکننده و افزایش عدالت پرداخت می‌کنند. بررسی‌های مختلف نشان داده که دادن یارانه غیرمستقیم به مصرف انرژی نه تنها به عدالت اجتماعی منتهی نمی‌شود، بلکه بی‌عدالتی‌ها را افزایش می‌دهد. بهره‌وری ناعادلانه از یارانه انرژی مختص به ایران نیست و بررسی‌های بین‌المللی نشان می‌دهد که افزایش ناعدالتی‌های اجتماعی نتیجه غیر‌قابل اجتناب یارانه انرژی است.

بنزین حدود 20% از یارانه پنهان انرژی کشور را به خود اختصاص می‌دهد به طوری که سالانه مقدار قابل توجه 124 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان به مصرف بنزین در کشور تعلق می‌گیرد [1]. در سال‌های اخیر به بهانه حمایت از کم درآمدها و جلوگیری از بروز تورم، قیمت بنزین ثابت مانده است.

بررسی‌های کارشناسی نشان می‌دهد که هر چه اقشار جامعه پردرآمدتر باشند، بنزین بیشتری مصرف نموده و لذا بیشتر از یارانه انرژی بهره‌مند می‌گردند. بنابر آمارها و همانطور که در شکل 1 نیز نشان داده شده است، به دهک‌های بالای مرفه جامعه، یارانه پنهانی چندین برابر سایر دهک‌ها تعلق می‌گیرد. با توجه به این شکل، نسبت بهره‌مندی از یارانه پنهان در دهک بالا به پایین جامعه 17 برابر است که نشان می‌دهد یارانه پنهان در جهت معکوس عدالت پرداخت می‌شود [2].از طرف دیگر، تجربه دوره‌های اخیری که بنزین افزایش قیمت را تجربه کرده است، نشان می‌دهد اصلاح قیمت انرژی به تنهایی عامل تورم نبوده است. در بازه زمانی ۸۶ تا ۹۴، نرخ بنزین در برخی سال‌ها تا ۳۰۰ درصد نیز جهش داشته‌است. حافظه تاریخی اقتصاد ایران نشان می‌دهد که در سال ۹۰ که بیشترین افزایش قیمت موزون بنزین رخ داده، نرخ تورم میانگین کمتر از ۱۰ درصد رشد کرده است. این در‌حالی‌ است که در همان سال‌ها خوش‌بینانه‌ترین پیش‌بینی‌ها، تأکید داشت افزایش قیمت بنزین موجب رشد ۱۵درصدی تورم می‌شود [3]. 

افزایش قیمتی که به عدالت منجر می‌شود

توزیع ناعادلانه یارانه پنهان انرژی در کشورهای مختلف دنیا باعث شده است تا به روش‌های مختلف درصدد کاهش این یارانه و انتقال آن در قالب‌های دیگری به دهک‌های پایین جامعه باشند. بنابراین افزایش قیمت بنزین با هدف کاهش یارانه انرژی باید طوری باشد که تبعات افزایش قیمت، شامل حال کم‌مصرف‌ها نباشد. یکی از بهترین الگوهایی که این هدف را برآورده می‌کند مدل افزایش قیمت پلکانی است. 

در ایران قیمت برق و گاز بصورت پلکانی محاسبه می شود و هر مشترکی که بیشتر مصرف کند، هزینه بیشتری به ازای هر واحد انرژی می‌پردازد. البته در مدل پلکانی باز هم یارانه تخصیص پیدا می‌کند اما در آن، کم‌مصرف‌ها از افزایش قیمت در امانند و فقط پرمصرف‌ها یارانه کمتری به ازای هر واحد مصرف می‌گیرند. اگر مدل پلکانی برای مصرف بنزین پیاده‌سازی شود، خانوارهای کم‌مصرف می‌توانند مانند گذشته از بنزین ارزان‌قیمت بهره‌مند شوند و خانوارهای پرمصرف نیز باید هزینه بنزینی که مازاد بر میانگین جامعه مصرف می‌کنند را بپردازند. به عنوان مثال طبق این مدل می‌توان سهمیه 60 لیتری به قیمت 1000 تومان و افزایش 200 تومانی هر لیتر به ازای هر 10 واحد افزایش مصرف را در نظر گرفت. سهمیه خودروهای پرمصرف نظیر تاکسی (اعم از سنتی و اینترنتی) و وانت نیز جداگانه تعریف شود. این روش افزایش قیمت بنزین علاوه بر جلوگیری از سرازیر شدن یارانه پنهان به طور نابرابر در میان رانندگان، موجب کمک به افزایش صادرات بنزین هم می‌شود.

توسعه سی‌ان‌جی، راهکار مؤثر کاهش وابستگی به بنزین

توسعه راهکارهای جایگزین مصرف بی‌رویه بنزین به منظور کاهش وابستگی به این سوخت و کاهش یارانه پنهان، موجب می‌شود که افزایش قیمت بنزین، نقش کمتری در سبد درآمد خانوارها داشته باشد. از جمله این راهکارها که می‌تواند موثر واقع شود توسعه جایگاه‌های سوخت گاز طبیعی و خودروهای دوگانه‌سوز است. این رویکرد باعث می‌شود تا قبل از آنکه مصرف افزایش یابد و صادرات بنزین به صفر برسد، جایگزین‌های آن بتوانند به دوام این صادرات سودآور برای کشور کمک کنند. ذکر این نکته ضروریست که در صورت حذف گاز فشرده از سبد سوخت ناوگان سبک، کشور نیاز به واردات بنزین خواهد داشت.

ذخایر عظیم گاز در ایران از مهم ترین دلایل توسعه گاز طبیعی در بخش‌های مختلف مصرف از جمله حمل و نقل است. علاوه بر این، امکان صادرات گاز، چه از طریق خط لوله و چه از طریق پایانه های ال‌ان­جی، چندان برای کشور میسر نیست. از این‌رو توسعه سوخت جایگزین گاز طبیعی به عنوان سوختی ارزان قیمت، علاوه بر جایگزینی با بنزین و تداوم صادرات آن، موجب کاهش هزینه حمل و نقل مردم می‌شود. از طرف دیگر بررسی‌ها نشان داده است که جایگزینی گاز به جای بنزین از طریق توسعه سی‌ان‌جی، ارزش صادرات بنزین به جای گاز به بیش از دو برابر و معادل ۳.۱ میلیارد دلار در سال خواهد رسید [4]. 

جایگزینی سوخت‌های دیگر از جمله سی‌‌ان‌جی با بنزین و گازوئیل سال‌هاست در مناطق مختلف دنیا مورد توجه قرار گرفته‌است، اما در کشور ایران علی‌رغم توسعه سریع سی‌‌ان‌جی طی سال های ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۰، دچار توقف و رکود شده است. برخی از دلایل توقف مصرف گاز طبیعی به‌عنوان سوخت جایگزین عبارتند از:

·        تعداد کم جایگاه‌ها به ازای خودروهای موجود دوگانه‌سوز

·        شلوغ بودن صف‌های سوخت‌گیری به دلیل تناسب نداشتن پراکندگی جایگاه‌ها

·        عدم ارائه تسهیلات مالی جهت جایگزینی خودروی فرسوده با خودرو دوگانه‌سوز

·        کوتاهی خودروسازها در ساخت مدل‌های جدید خودرو دوگانه‌سوز

در مجموع وجود یک مدیریت یکپارچه به‌منظور رونق بخشیدن به جایگزینی سوخت سی‌‌ان‌جی بجای بنزین و حل مشکلات یادشده، بسیار ضروری و اولویت‌دار است. برای تأمین منابع این طرح‌ها نیز می‌توان از محل درآمد صادرات بنزین و همچنین مبلغی که پرمصرف‌های بنزین به علت مازاد مصرفشان می‌پردازند، هزینه کرد. بدین صورت یارانه پنهان بنزین در جهت کاهش مصرف بنزین خرج می‌شود و منفعت آن به همه مردم می‌رسد. مشابه این رویکرد را می‌توان در بخش‌های دیگری که وابستگی به بنزین را کم می‌کند نیز به کاربرد مثل توسعه حمل و نقل عمومی، افزایش بهره‌وری و فناوری اطلاعات.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1.         گزارش پژوهشی «تخمین ابعاد کمی یارانه های آشکار و پنهان در نظام یارانه ای ایران»سازمان برنامه و بودجه، دی ماه 1397.

2.         https://www.yjc.ir/00TfIJ.

3.         https://www.donya-e-eqtesad.com/fa/tiny/news-3582331.

4.         http://ayaronline.ir/1398/07/297055.html.

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۵۶۹۹۱۰۰:۱۹:۱۶ ۱۳۹۸/۸/۱۵
خوب حالا نوبت افزایش قیمت بنزین هست فقط بنزین گرون نشده
مستضعف۱۱۵۸۷۴۵۰۰:۳۵:۴۴ ۱۳۹۸/۸/۱۷
تو رابخدا ما مستضعفین را بیشتر از این له نکنید همه قوانین که تصویب می شود ته آن بنفع پول دار ها است
ناشناس۱۱۵۶۹۹۳۰۰:۲۲:۰۲ ۱۳۹۸/۸/۱۵
مگه هدفمندی قبلی یارانه ها موفق بوده که صحبت از دور جدید می کنید؟؟؟؟ بنزین صد تومنی شد هزار تومن فقیرها فقیرتر شدند و ثروتمندها ثروتمندتر!
ناشناس۱۱۵۷۰۱۰۰۰:۳۳:۵۷ ۱۳۹۸/۸/۱۵
وقتی بنزین از آب ارزون تر باشه همینه
ناشناس۱۱۵۷۹۱۲۰۲:۳۰:۰۸ ۱۳۹۸/۸/۱۶
و پراید از لامبرگینی
ناشناس۱۱۵۷۰۳۱۰۱:۰۵:۳۳ ۱۳۹۸/۸/۱۵
به خدا خودرو رو آزاد کنید 50درصد صرفه جویی میشه در مصرف سوخت ..
حمید۱۱۵۷۰۵۸۰۴:۲۱:۱۵ ۱۳۹۸/۸/۱۵
همان جور که مدیران دولتی حقوق ها و پاداش های کلان رو می سوزونند
ناشناس۱۱۵۷۰۶۰۰۴:۳۰:۵۵ ۱۳۹۸/۸/۱۵
بهانه ها و آسمان ریسمان کردن ها واسه .. مردم و گران کردن بنزین و سوخت و هزار کوفت و.. دیگه باز شروع شد آخه..
علی۱۱۵۷۰۶۴۰۴:۵۰:۳۰ ۱۳۹۸/۸/۱۵
بازم توجیه و آماده سازی افکار عمومی برای گرانی بنزین.البته بعد از انتخابات
رضا۱۱۵۷۱۲۱۰۷:۳۲:۱۲ ۱۳۹۸/۸/۱۵
برادر به جای دادن شعارهای پوپولیستی یا شجاعت آن را داشته باشید که قیمت بنزین و گازییل را به بالای ۵۰۰۰ تومان برسانید یا سکوت کنید و شعار ندهید.مگر نمی گویید بیشتر مصرف مال پولدارهاست پس با گران کردن سوخت آنها پول بیشتری می پردازند
ناشناس۱۱۵۷۱۳۳۰۷:۵۹:۳۹ ۱۳۹۸/۸/۱۵
خنده دار بود به عنوان یک نفر دکتری مدیریت از دانشگاه تهران گرفتم واقعا متاسفم از این سبک آماربازی ها. اینها توجیهاتی جهت فشار مجدد به قشر فقیر و بیچاره تر کردنشان است. لطفا علم را قربانی نکنید. کار خودتان را بکنید.
ناشناس۱۱۵۷۱۳۶۰۸:۰۱:۲۲ ۱۳۹۸/۸/۱۵
اتفاقا پردر آمدها با خودروی استانداری که سوار میشوند به نفع مصرف بنزین حرکت می کنند چطور پراید و وانت و پیکان و و و مصرف خوبی دارند ولی بنز و بی ام و ندارند.
ققنوس۱۱۵۷۱۸۶۰۹:۰۲:۵۷ ۱۳۹۸/۸/۱۵
متاسفانه نویسنده زمین و زمان به هم دوخت که طبق معمول بگه افزایش قیمت بنزین به سود دهک های پایین و به ضرر ثروتمندان است!!! اگر انصاف داشتید چرا صحبت از خودروهای داخلی با موتور های کم بازده و پر مصرف مثل نیسان وانت نکردید؟ چرا صحبت از ممنوعیت ورود خودروهای هیبرید و عدم دسترسی آن برای عموم مردم نکردید؟؟!!!!!!
ناشناس۱۱۵۷۱۹۰۰۹:۰۶:۳۴ ۱۳۹۸/۸/۱۵
حقوق مردم رو به دلار پرداخت کنید بعد از یارانه پنهان حرف بزنید !!!!
ناشناس۱۱۵۷۱۹۱۰۹:۰۸:۴۴ ۱۳۹۸/۸/۱۵
با تدبیر دولت این اتفاق در حال انجام است
ناشناس۱۱۵۷۲۲۶۰۹:۳۰:۳۷ ۱۳۹۸/۸/۱۵
پردرآمدها یا صاحبان خودرو؟! تحلیل سطحی یا عمدی یک بی دانش
ناشناس۱۱۵۷۳۲۹۱۱:۳۵:۴۸ ۱۳۹۸/۸/۱۵
باید یارانه تمام کسانی که اتوموبیل دارند قطع شود. چون از یارانه بنزین به حد کافی بهره مند هستند.
ناشناس۱۱۵۷۳۴۵۱۱:۴۵:۵۷ ۱۳۹۸/۸/۱۵
اینا مردم را چی فرض کردن با این حرف ها قرار است بنزین گران شود و طبق قانون که حقوق ها 10 درصد اضافه شد مردم هم به شما اجازه ده درصد گران شدن آن را میدهند بیخود از این داستانها تعریف نکنید گوشمان پر است از دروغ های شما
ناشناس۱۱۵۷۳۵۰۱۱:۵۸:۳۴ ۱۳۹۸/۸/۱۵
چرا فقط زمان افزایش قیمت ها و مالیات و عوارض دم از عدالت زده می‌شود اما در تقسیم ثروت و منابع طبیعی و در آمدها عدالت فراموش شده و آنها صرف مقاصد سیاسی می‌شود تا رفاه عمومی که عین اجرای عدالت است ؟
سامان۱۱۵۷۳۵۴۱۲:۰۱:۰۵ ۱۳۹۸/۸/۱۵
قرار بود تو طرح هدفمندی یارانه ها عدالت برقرار بشه ولی پولدارها پولدارتر شدن و فقرا و قشر متوسط به خاک سیاه نشستن. الانم به بهانه عدالت باز میخاین چه گلی بسر مردم بزنین؟
رضا۱۱۵۷۹۴۸۰۶:۵۰:۱۹ ۱۳۹۸/۸/۱۶
عزیز تا عدالت را چی تعریف کنی در منطق اقتصاد بازد ۹۰ درصد ثروت جامعه در اختیار ۱۰ درصد نخبه آن باشد تا قابلیت سرمایه گزاری و رشد اقتصادی فراهم شود و انچه که فقر یا رفاه را تعیین می کند حجم و بزرگی اقتصاد است نه توزیع منابع مالی که در طول تاریخ جز این نبوده و نخواهد هم بود.
ناشناس۱۱۵۷۳۸۵۱۲:۴۳:۲۲ ۱۳۹۸/۸/۱۵
اکثریت این سوخت و یارانه برای حمل نقل افراد کم درآمد که منبع درآمدی جز مسافرکشی ندارند هزینه میشه مرحله بعد هم حمل میوه و مواد غذایی افزایش قیمت سوخت = تورم مواد غذایی
ناشناس۱۱۵۷۵۲۰۱۵:۵۴:۳۳ ۱۳۹۸/۸/۱۵
هر دفعه قیمت ها رو بالا میبرن بنزین با توجه به سطح درآمد و تکنولوژی پایین ماشین های داخلی توی ایران به هیچ وجه گرون نیست
ناشناس۱۱۵۷۵۷۱۱۷:۱۳:۵۸ ۱۳۹۸/۸/۱۵
اقتصاد چنان مریض است هر کجایش دست بزنی که اصلاح کنی می مانی
ناشناس۱۱۵۷۶۹۸۱۹:۵۹:۳۶ ۱۳۹۸/۸/۱۵
راهکار کنترل هدر رفت منابع ملی که یکیش هم یارانه پنهان انرژی هست در وهله اول تعیین تکلیف صنعت خودرو سازی هست که کیلومترها با استاندارد جهانی فاصله دارد!!
ناشناس۱۱۵۷۷۰۹۲۰:۱۴:۲۵ ۱۳۹۸/۸/۱۵
بنده بعنوان یک کم درآمد راضی هستم و از حقم گذشتم. جای عدالت قبلی هنوز درد میکنه. نوش جونشون،با این بهونه بنزین رو گرون نکنین که ماها هم بتونیم ماشین برونیم اونا در هر صورت پولشون میرسه و ماشینشون رو میرونند
ناشناس۱۱۵۷۷۴۹۲۱:۲۸:۴۳ ۱۳۹۸/۸/۱۵
شما اگر نگران بنزين هستيد بايد نخست مصرف خودرو هاي داخلي را كاهش دهيد ملت سوبسيد اين خودرو را به علت مصرف بالا ميدهند
ناشناس۱۱۵۷۸۱۵۲۳:۰۲:۲۲ ۱۳۹۸/۸/۱۵
باز اونقدر از این مقاله های صد تا یک ..بنویسید تا بنزین گرون بشه و پیرو گرانی بنزین سیر تا پیاز اجناس هم گران بشه تا فقیر و غنی ضرر کنند
ناشناس۱۱۵۸۰۱۱۰۸:۵۸:۱۵ ۱۳۹۸/۸/۱۶
اشتباه نکن عزیز در گرانیها اغنیا ضرر نمیکنند
ناشناس۱۱۵۷۹۲۳۰۳:۵۳:۰۸ ۱۳۹۸/۸/۱۶
اون بدبختی که یه پژو یا پراید قراضه داره شد پر‌درامد ؟
ناشناس۱۱۵۸۰۴۴۰۹:۴۷:۲۶ ۱۳۹۸/۸/۱۶
چرا یک کلمه در مورد خودروسازی که تماما باعث ضرر مادی و جانی میشه چیزی ننوشتید؟ فقط افزایش قیمت بنزین باعث برقراری عدالت میشه؟ داشتن خودروی روز و کم مصرف باعث برقراری عدالت و کاهش مصرف بنزین نمیشه؟
ناشناس۱۱۵۸۱۰۲۱۰:۳۴:۳۸ ۱۳۹۸/۸/۱۶
عوارض ماشین ۱۵۰ در صد گرفتی به اندازه صد سال بنزین مجانی منت نداره
ناشناس۱۱۵۸۵۱۸۱۸:۵۴:۲۷ ۱۳۹۸/۸/۱۶
وقتی عوارض بر مصرف بنزین وضع شود عدالت بین پر مصرف و کم مصرف بر قرار می شود بستن عوارض در چند سطح 1و 2و3و4 سطح 1 مصرف متعادل عوارض صفر سطح 2 مانند قبض برق تعیین شود و دریافت آن مانند دریافت عوارض آزاد راهی باشد
ناشناس۱۱۵۸۷۲۲۰۰:۱۷:۲۲ ۱۳۹۸/۸/۱۷
من هربار بنزین میزنم و مثلا میشه 40 تومن..میگم به خودم که دقت کن جانم 400 تومان شده تو فقط 40 تومنش رو دادی.
جهانبخش ن۱۱۵۹۱۲۴۱۲:۴۰:۴۴ ۱۳۹۸/۸/۱۷
پردرآمدها . آقازاده ها دزدي هاي بت المال خيلي جيزها را در اين مملكت مي سوزانند وكسي هم به كسي نيست جرا هر وقت ميخواهيد چيزي را ميخواهيد گرون كنيد بهونه را ميزاريد به اين مسله
رضا۱۱۵۹۱۹۶۱۳:۴۷:۳۴ ۱۳۹۸/۸/۱۷
یارانه همه کالاها رو ازاد کنین ولی به شرطیکه حقوق ها رو هم بین المللی کنین. از طرفی ، زیاد روو صادرات بنزین مانور نده دوست عزیز، اونوقت آمریکا اونم تحریم میکنه و همین بنزین هم مثل نفت میمونه روو دستتونااااا

پربحث‌های دیروز

 1. از اغتشاشات اخیر، چه چیزهایی میفهمیم!؟

 2. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اگر کار احمدی‌نژاد اشتباه بود چرا روحانی آن را تکرار کرد؟/ شبکه ملی اطلاعات، جدا از اینترنت بین‌المللی نیست/ دولت با گران‌کردن بنزین همه را جریمه کرد

 3. اینترنت چه کسانی زودتر وصل می‌شود؟

 4. واکنش وزارت کشاورزی به افزایش قیمت گوجه‌فرنگی

 5. پزشکان به دنبال کاهش نرخ مالیات کارانه به ۱۰ درصد

 6. جمشیدی‌ها: مسوولین تنها با تکیه بر نظر خود تصمیم‌گیری می‌کنند/باید مکان‌هایی برای اعتراضات مسالمت آمیز مردم در نظر گرفته شود

 7. خطیب نماز جمعه تهران: هیچ کس با اعتراضات مخالف نیست/ غارت فروشگاه و  تخریب بانک‌ها انتقام از مردم است 

 8. معالی‌آباد شیراز پس از اعتراضات بنزینی

 9. «چندهمسری» در کدام استان‌ها بیشتر است؟

 10. تلاش آمریکا برای تنفس مصنوعی به آشوب‌ها در ایران

 11. ارزان‌ترین خودروهای الکتریکی ۲۰۱۹

 12. آذری جهرمی: اپراتورها مدت زمان قطعی اینترنت را به مدت اعتبار بسته‌ها اضافه کنند

 13. واکنش عارف به ناآرامی‌های اخیر پس از اصلاح قیمت بنزین

 14. فردا سومین مرحله یارانه حمایتی واریز می‌شود

 15. حلقه‌های سه‌گانه آشوب‌های اخیر به روایت زاکانی

 16. رئیسی: مجازات سختی در انتظار اغتشاشگران است

 17. گزارش بانک جهانی/ دولت ایران ناکارآمدتر از ۱۳۰ دولت جهان شد

 18. سهمیه بنزین آذر ماه در کارت های سوخت شارژ شد+جدول

 19. نماینده مجلس: اینترنت ملی پاسخ‌گوی نیازهای مردم نیست

 20. افتتاح یکی از کارخانه‌های اپل به دست دونالد ترامپ

 21. تورم نقطه‌ای آبان‌ماه ۲۷ درصد/ نرخ تورم سالانه، ۴۱ درصد

 22. چرا پراید گران شد؟

 23. مرسدس بنز پلاگین هیبریدی

 24. تصرف ساحل توسط تکاوران نیروی دریایی ارتش

 25. روایت فرمانده عملیات بسیج از ناآرامی‌های اخیر/ اغتشاشگران وسایلی داشتند که تابه حال ندیده بودیم

پربحث‌های هفته

 1. از اغتشاشات اخیر، چه چیزهایی میفهمیم!؟

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 4. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 5. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 6. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 7. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 8. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

 9. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 10. چه کسانی از ارزانی بنزین سود می بردند؟! / خطاهای آشکار دولت در اجرای یک تصمیم درست

 11. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 12. اشتباهات را بپذیرید؛ راه برای اصلاح باز است

 13. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 14. در آینده نزدیک اینترنت وصل می‌شود

 15. دیلی میل: هزاران بیمار انگلیسی در بیمارستان‌ها محبوس شده اند زیرا جایی ندارند که بروند!

 16. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 17. صدا‌وسیما به معترضان فرصت دهد/ مشاجره ازغدی و روحانی درباره بنزین و تکذیب آن/ انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبان

 18. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 19. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 20. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اگر کار احمدی‌نژاد اشتباه بود چرا روحانی آن را تکرار کرد؟/ شبکه ملی اطلاعات، جدا از اینترنت بین‌المللی نیست/ دولت با گران‌کردن بنزین همه را جریمه کرد

 21. ربیعی: سفره و یخچال خالی بازنشسته‌ها را درک می‌کنیم/ نمی‌توانستیم بگوییم فلان ساعت بنزین گران می‌شود

 22. لیست مناطقی که در آن اینترنت مجددا برقرار شده است

 23. راه‌های رفته و نرفته اصلاح قیمت بنزین به روایت کارشناسان اقتصادی

 24. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 25. ما و بی‌بی‌سی

پربحث‌های هفته

 1. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 2. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 3. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 4. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 5. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 6. ربیعی: سفره و یخچال خالی بازنشسته‌ها را درک می‌کنیم/ نمی‌توانستیم بگوییم فلان ساعت بنزین گران می‌شود

 7. راه‌های رفته و نرفته اصلاح قیمت بنزین به روایت کارشناسان اقتصادی

 8. فیروزآبادی: اختلال اینترنت به زودی برطرف می‌شود

 9. شاکری: طرح افزایش قیمت بنزین قابلیت اصلاح دارد

 10. وزیر صمت: هیچ افزایش قیمتی در کالاها نداریم/ با گران‌فروشان مماشات نمی‌کنیم

 11. ربیعی: مصرف بنزین در کشور، دچار انحراف است/ دولت می‌خواهد به‌صورت مستقیم به مردم کمک کند!

 12. دولت به فکر کاهش اثرات منفی افزایش یکباره قیمت‌ بنزین باشد

 13. محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت

 14. واکنش وزارت کشاورزی به افزایش قیمت گوجه‌فرنگی

 15. پزشکان به دنبال کاهش نرخ مالیات کارانه به ۱۰ درصد

 16. همتی: افزایش قیمت بنزین در یک سال ۴ درصد در تورم تاثیر دارد/ بازار ارز کنترل شده

 17. نامه نوبخت به رهبر معظم انقلاب/طرح اصلاح ساختار بودجه به شورای سران قوا تقدیم شده است

 18. بازگشت به تصمیم بنزینی دولت قبل/ حذف کارت سوخت در دولت روحانی چقدر برای کشور هزینه داشته؟

 19. کدام گروه‌ها مشمول کمک معیشتی می‌شوند + اینفوگرافی

 20. توکلی: مسیر تصمیم‌گیری و اعلام قیمت بنزین بسیار بد طی شد/ کنار گذاشتن کارت سوخت خیانت بود

 21. سخنگوی هیات رئیسه مجلس: همه موظفند از افزایش قیمت بنزین حمایت کنند

 22. واریز سهمیه سوخت مالکان دارای چند خودرو به تعداد وسایل نقلیه

 23. نوش‌داروی دولت تدبیر

 24. فرصت ۶۰ هزار میلیاردی صادرات بنزین

 25. اولین مرحله واریز سبد حمایتی معیشت خانوار واریز شد

آخرین عناوین