رئیس سازمان امور مالیاتی: نیمی از میلیاردهای کشور مالیات نمی‌دهند

گروه اقتصادی الف،   3980804173 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس کل سازمان امور مالیاتی گفت: لیست بانکی تراکنش‌های مالی حدود۳۰۰ هزار نفر که درآمدهای بالای میلیارد داشتند در اختیار این سازمان قرار گرفته که بر اساس بررسی انجام گرفته نیمی از آنان مودی مالیاتی نبودند و نیمی دیگر از آنان که مودی مالیاتی بودند کمتر از آنچه لازم است مالیات می‌پرداختند.

رئیس سازمان امور مالیاتی: نیمی از میلیاردهای کشور مالیات نمی‌دهند

امید علی پارسا شامگاه شنبه در نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی که در محل استانداری خراسان رضوی برگزار شد افزود: کل مالیات های وصولی کشور هشت درصد از درآمدهای آن است و کل درآمدهای وصولی در کشور کم است زیرا معافیت های مالیاتی زیاد، فرارها زیادتر و پایه های مالیاتی کمتر است.

وی اضافه کرد: تعیین سهم استان ها از اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای، وظیفه سازمان برنامه و بودجه کشور است و سازمان امور مالیاتی کارهای وصول درآمدها را انجام می دهد اما هر ۳۰ استان معتقدند که در حوزه پرداخت مالیات نسبت به درآمدهایشان به آنها ظلم می شود.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی گفت: خراسان رضوی ۷.۳ جمعیت کشور و ۵.۴ تولید ناخالص داخلی کشور را در اختیار دارد در حالی که  سهم این استان از مالیات پرداختی در کشور ۳.۳ درصد است و سازمان امور مالیاتی هم به توسعه متوازن استان ها و هم به ظرفیت های آنها توجه دارد.

پارسا اظهار داشت: دولت به هیچ وجه قصد ندارد فشار پرداخت مالیات را بر طبقات ضعیف جامعه بیشتر کند اما باید تمرکز دستگاه‌های اجرایی و تشکل های بخش خصوصی در استان ها روی شناسایی افرادی قرار گیرد که درآمدهای میلیاردی دارند اما مالیات نمی‌پردازند یا کمتر از آنچه باید مالیات می‌دهند.

وی اضافه کرد: امسال ۷۵ هزار میلیارد ریال از معوقات مالیاتی در کشور وصول شد در حالی که ۱۵۰ هزار میلیارد ریال بخشودگی جرایم مالیاتی اتفاق افتاد.

رئیس سازمان امور مالیاتی گفت: در حال حاضر نظام درآمد – هزینه در استان ها به گونه ای نیست که انگیزه کافی و لازم را ایجاد کند تا مدیران در استان ها حداکثر تلاش خود را برای تحقق درآمد و اجرای پروژه‌هایشان داشته باشند.

پارسا افزود: سازمان امور مالیاتی کشور و سازمان برنامه و بودجه باید به منظور توسعه متوازن استان ها و ایجاد انگیزه کافی در مقامات استانی به منظور حداکثر کردن درآمدهای استانی در بودجه ۹۸ نسبت به بازنگری و اصلاح نظام درآمد – هزینه استان ها و ایجاد ارتباط مستقیم بین میزان اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای و درآمدهای استانی و همچنین تخصیص تضمینی اعتبارات مذکور با عملکرد وصول درآمدهای استانی اقدام کنند.

وی اضافه کرد: به منظور ارتقای فرهنگ مالیاتی و مبارزه یکپارچه با فرار مالیاتی و وصول درآمدهای استانی لازم است همه دستگاه های نظارتی و کارگروه های استانی همکاری لازم را با اداره کل امور مالیاتی داشته باشند و داده ها و اطلاعات مورد نیازش را در اختیار این اداره قرار دهند.

او با اشاره به تصویب ۱۴۱ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی در بودجه سال ۹۸ گفت: دولت به هیچ وجه نمی‌خواهد برای تامین هزینه‌های خود بخش خصوصی منضبط و شفاف و خوش حساب دچار فشار مضاعف مالیاتی شود.

مسیر سبز گمرک برای خوش حسابهای مالیاتی

رئیس کل گمرک ایران نیز در این نشست گفت: فعالان اقتصادی و شرکت های خوش حساب مالیاتی که هیچ بدهی به سازمان امور مالیاتی نداشته باشند، از مسیر سبز گمرک برای ترخیص کالای خود بهره‌مند می‌شوند به طوری که نه کالا و نه اسناد آنان چندان معطل برای بازرسی نخواهد شد.

مهدی میراشرفی افزود: در هفت ماهه امسال ۱۰۰ میلیون تن کالا به ارزش ۵۰ میلیارد دلار از گمرککشور ترخیص شد که اگر قرار بود این میزان کالا به روش سنتی ترخیص شود مسلما کندی و ایستایی در تجارت خارجی بیشتر می‌شد.

وی با اشاره به تجهیز گمرکات به دستگاه‌های اسکنر آشکارساز گفت: این دستگاه‌ها به کنترل‌های غیرمحسوس و غیرمزاحم کالاها در مرز کمک زیادی کرده است.

رئیس کل گمرک ایران با اشاره به نتایج بازدید خود از گمرکات خراسان رضوی گفت: گمرک دوغارون دو دستگاه ایکس‌ری در اختیار داشت که یک دستگاه معیوب بود و سه گمرک مرزی دیگر استان نیز فقط دو دستگاه ایکس‌ری در اختیار داشتند.

میراشرفی افزود: از آنجا که ریل از مرز سرخس، ایران را به کشور چین متصل می کند و فقط دو هفته زمان برای انتقال کالا از شرقی ترین نقطه چین تا ایران از طریق ریل صرف می شود لازم است که دستگاه ایکس‌ری ریلی در گمرک سرخس راه‌اندازی شود.

وی بیان کرد: در راستای ایجاد گمرک هوشمند، ۲۲۰ شرکت یا فعال اقتصادی مجاز در کشور شناسایی شدند و همکاری نزدیک فعالان اقتصادی با سازمان امور مالیاتی و سازمان گمرک باعث می شود شرکتها و تجار بیشتری از مسیرسبز گمرک برای ترخیص کالا بهره‌مند شوند.

رئیس کل گمرک ایران با بیان اینکه خراسان رضوی دروازه ورود به کشورهای عضو اتحادیه اوراسیاست گفت: ۲۰ اقدام ویژه در گمرک تعریف شده است که این اقدامات برای تاجرانی که با کشورهای اوراسیا همکاری کنند انجام می شود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۴۴۳۸۲۲۳:۲۲:۰۳ ۱۳۹۸/۸/۴
اول خود جنابعالي ليست اموال ومقدار پرداخت ماليات را براي مردم اعلام كن تا بقيه هم ياد بگيرند وماليات بدهند
ناشناس۱۱۴۴۴۲۲۰۰:۲۳:۲۴ ۱۳۹۸/۸/۵
از کارمندان مالیات بگیرید
سروش۱۱۴۴۴۵۹۰۲:۱۲:۲۳ ۱۳۹۸/۸/۵
مالیات بدن کجا میره ؟
ناشناس۱۱۴۴۵۱۴۰۷:۱۰:۱۸ ۱۳۹۸/۸/۵
اونها نمیدن یا شما نمیگیرید؟
ناشناس۱۱۴۴۵۶۴۰۸:۴۴:۳۹ ۱۳۹۸/۸/۵
ممنون از اطلاع رسانی!!!!!!!! زحمت می کشید واقعا!
ناشناس۱۱۴۴۶۳۴۱۰:۰۲:۵۱ ۱۳۹۸/۸/۵
بیچاره کارمندان که با چندرغاز درامد( 20- 300 دلار ، در مقایسه با کشورهای فوب خلیج فارس )، مالیات هم میپردازند.
ناشناس۱۱۴۴۷۱۶۱۱:۰۹:۵۵ ۱۳۹۸/۸/۵
پس کلاهتان را بگذارید بالاتر

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

  2. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

  3. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

  4. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

  5. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

  6. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

  7. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

  8. گرانی خودرو تا کجا!؟

  9. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

  10. وزیر بهداشت: دیشب به خاطر خیز جدید کرونا نخوابیدم/تقسیم بندی مناطق غلط است

  11. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

  12. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

  13. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

  14. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

  15. افزایش ۳ برابری دلار طی ۲ سال 

  16. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

  17. مقصر سونامی افزایش قیمت خودرو کیست

  18. داروی جدید کرونا در داروخانه‌های کشور

  19. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

  20. گرداندن اراذل و اوباش در محله تهران‌پارس

  21. مطالبه از مجلس انقلابی...

  22. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

  23. ترامپ: توافق فوق‌العاده‌ای با ایران خواهم کرد منتهی باید تا بعد از انتخابات صبر کنند

  24. تمرینات نظامی شاهزاده خانم بلژیکی

  25. واکنش رسانه‌های صهیونیستی و عربی به توافق سازش تل‌آویو با امارات و بحرین

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   آخرین عناوین