فعالیت «ترول‌ها» سعودی برای آشوب در عراق

گروه جهان الف،   3980714101

عربستان سعودی با بکارگیری ارتش «ترول ها» و یا همان «اوباش اینترنتی و مجازی» تلاش فراوان و ناکامی را برای انعکاس وارونه واقعیت ها در عراق به کار بسته است. کارکنان سازمان مذکور، اطلاعات را بر اساس درخواست مقامات منتشر می کنند. آنها با توئیتر کار می کنند و همچنین اطلاعاتی را در واتس آپ و تلگرام نیز منتشر می کنند. کارکنان این سازمان تقریبا ۳ هزار دلار در ماه حقوق می گیرند.

فعالیت «ترول‌ها» سعودی برای آشوب در عراق
 

مهر نوشت: از اواسط هفته گذشته بود که برخی اعتراضات به وضعیت معیشتی و اقتصادی در نقاطی از عراق به وقوع پیوست؛ اعتراضاتی که البته از شدت و حدت آن کاسته شده و عراق درحال حاضر وضعیت باثباتی را پشت سر می گذارد. با این حال، برخی طرف های خارجی از تمامی ظرفیت‌های خود برای ایجاد آشوب در عراق بهره برداری کردند.

ازجمله این طرف ها می توان به حکام مرتجع عرب و در رأس آن ها عربستان سعودی اشاره کرد. در واقع، با شروع اعتراضات در عراق، سعودیها ارتش سایبری خود را برای موج سواری بر مطالبات مردمی در این کشور و منحرف ساختن آن از مسیر اصلی‌اش، بسیج کردند تا به زعم خود از این طریق بتوانند نوعی هرج و مرج و نا امنی را در نقاط مختلف عراق حاکم سازند.

در طول روزهای گذشته تصاویر و فیلم‌هایی در شبکه‌های مجازی منتشر شده که به اعتراضات عراق نسبت داده شده است؛ تصاویری که در خلال آن به مقدسات شیعیان از جمله مراجع تقلید و مراسم اربعین اهانت شده و همچنین به عوامل محور مقاومت ازجمله حزب الله و حشد شعبی حمله شده است. اما واقعیت آن است که این تصاویر و فایل های ویدئویی هیچ ارتباطی با سلسله تظاهرات های اخیر در عراق ندارند؛ تظاهرات هایی که در ابتداء به صورت مردمی و تنها با هدف بهبود وضعیت معیشتی و اقتصادی، کلید خورد.

ازهمین روی، این سؤال مهم اذهان عمومی را به خود مشغول ساخت که ماجرای تصاویر و فایل های ویدئویی موهن به مقدسات، مراسم اربعین و محور مقاومت در جریان تظاهرات عراقی ها که در رسانه های ارتباط جمعی منتشر شده است، چیست؟ اصل ماجرا اینجاست که شاهزادگان سعودی و در رأس آن ها محمد بن سلمان سازمانی را ایجاد کرده اند که صدها ترول (اوباش اینترنتی) بر روی آن کارمی کنند.

درهمین ارتباط، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز گزارش می دهد: «کارکنان سازمان مذکور، اطلاعات را بر اساس درخواست مقامات منتشر می کنند. آنها با توئیتر کار می کنند و همچنین اطلاعاتی را در واتس آپ و تلگرام نیز منتشر می کنند. کارکنان این سازمان تقریبا ۳ هزار دلار در ماه حقوق می گیرند. مقامات سعودی ایجاد این کمپین در شبکه های اجتماعی را علیه منتقدان دولت سعودی از زمان بهار عربی سال ۲۰۱۰ آغاز کردند».

طبق آخرین گزارش ها، در ریاض صدها نفر در اماکنی موسوم به «مزرعه ترول‌ها» شغلشان فعالیت در فضای مجازی برای انعکاس وارونه واقعیت های عینی است. اتفاقی که طی روزهای گذشته در خصوص عراق افتاد و ارتش ترول ها یا همان اوباش اینترنتی از رهگذر جعل تصاویر و فیلم های موهن به مقدسات و مقاومت، تمام تلاش خود را برای موج سواری بر مطالبات مشروع مردمی و خارج کردن آن از مسیر اصلی‌اش بکار بستند تا بدین‌ترتیب تلاش ها برای برآورده ساختن خواسته های مردمی تحت الشعاع قرار گیرد.

در این فرایند همچنین یکی از وظایف کارکنان در «مزرعه ترول ها» جاسوسی از حساب های فعالان شبکه های اجتماعی و ارائه گزارشی از آن به سران سعودی است. البته سعودیها از این شیوه عمدتا برای ساکت کردن صدای مخالفان داخلی بهره برداری می کنند؛ کاری که در سال ۲۰۱۱ و همچنین در زمان قتل جمال خاشقجی انجام دادند. 

لذا پر واضح است که جملگی تصاویر و فایل های ویدئویی ساختگی درباره تظاهرات‌های عراق، در مزرعه ترول‌ها طراحی شده است و عربستان سعودی از تمامی ظرفیت «اوباشی گری اینترنتی» برای ایجاد آشوب در عراق بهره برداری کرده است تا اینگونه وانمود کند که هدف اصلی و اساسی اعتراضات نه مطالبات اقتصادی، که مخالفت با مقدسات، مراسم اربعین و ... بوده است.

در این میان اما، جملگی مقامات و شخصیت های سیاسی در عراق با اتخاذ مواضعی هوشمندانه در واقع این توطئه بزرگ سعودی در عرصه شبکه های ارتباط جمعی و فضای مجازی را خنثی کردند. درهمین ارتباط، «سید عمار حکیم» رهبر جریان حکمت ملی بر مسالمت آمیز بودن هرگونه اعتراضات و به دور بودن آن از شعارهای هنجارشکنانه تأکید کرده است. «قیس الخزعلی» دبیرکل جنبش «عصائب اهل الحق» عراق نیز با بیان اینکه اعتراضات به وضعیت اقتصادی حق محفوظ مردم است، تأکید کرد: «لازم است که اعتراضات از مسیر اصلی خود خارج نشود».

بنابراین واضح است که عربستان سعودی در هدایت ارتش ترول ها برای انعکاس وارونه واقعیت ها در عراق از طریق جعل تصاویر و ویدئوهای هنجارشکنانه موفق نبوده است؛ هرچند که برای این اقدام حتی از ظرفیت «مرکز اعتدال» نیز بهره برداری کرده است. عربستان سعودی تقریبا ۲ سال پیش با حضور ترامپ مرکز سایبری موسوم به «مبارزه با افراط گرایی» را با عنوان «اعتدال» تاسیس کرد.

طبق بررسی‌های انجام شده عمده فعالیت این مرکز به منظور ترند کردن هشتگ‌های خاص در توئیتر و بازی با افکار عمومی در فضای مجازی بوده است. تقریبا در بیشتر پویشها و کمپینهای فضای مجازی در کشورهای منطقه و حتی غیر عربی می توان نقش و تاثیر این مرکز را ردیابی کرد. در تحولات اخیر عراق نیز، رصدهای انجام شده، بیانگر نقش موثر این مرکز است.

یکی از فعالیت های تخصصی این مرکز، تولید و به کارگیری ابزارهای نرم‌افزاری جدید برای شناسایی، نظارت، دسته‌بندی و تحلیل محتوای گروه‌های افراطی تنها در ۶ ثانیه با دقت ۸۰ درصد در شناسایی محتوا است. اما در هر صورت، هشتگ سازی های این مرکز در شبکه اجتماعی توئیتر آن هم به صورت گسترده موجب وقوع آشوب در عراق نشد و این مسأله شکستی دیگر برای سران مرتجع عرب و در رأس آن ها عربستان سعودی محسوب می شود.

این اتفاق درحالی رخ می دهد که حتی رسانه های سعودی ازجمله «العربیه» و «الحدث» نیز توفیقی در ایجاد هرج و مرج و آشوب در عراق به دست نیاوردند و نتوانستند به اهداف شوم خود در این کشور جامه عمل بپوشانند. سلسله اخبارهای جعلی و دروغین رسانه های وابسته به مرتجعین عرب هم باعث نشد اوضاع از کنترل نیروهای عراقی در آستانه برگزاری مراسم باشکوه و میلیونی اربعین حسینی (ع)، خارج شود.

آنچه که واضح به نظر می رسد این است که صف آرایی رسانه های خبری و رسانه های ارتباط جمعیِ محور غربی، عربی و عبری برای بحران سازی در عراق با شکست مواجه شده و حتی ارتش «ترول های» شاهزادگان سعودی هم نتوانست مرهمی بر این شکست باشد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. عشق تلویزیون به سلبریتی‌ها کی پایان می‌پذیرد؟

  2. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

  3. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

  4. خرید کردن بوریس جانسون از سوپرمارکت ایرانی با دوچرخه

  5. تعدیل‌تان کردیم ؛ اشک ما بدرقه راهتان!..

  6. واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

  7. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

  8. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

  9. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

  10. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

  11. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

  12. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

  13. گزارش پولیتیکو از تراژدی مرگ گروهی در خانه های سالمندان آمریکا

  14. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

  15. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

  16. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

  17. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

  18. بازگشت روحانی به پاستور/نقطه داغ کرونا در کشور/ زاکانی: تجربه ناموفق مجلس دهم، برای نابودی هر مجلسی کافی است

  19. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

  20. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

  21. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

  22. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

  23. وزیر بهداشت: مژده رسید که گشایشی حاصل می شود

  24. سفیر چین خطاب به جهانپور: اخبار وزارت بهداشت چین را با دقت بخوانید

  25. ضدعفونی‌کردن قم توسط حشدالشعبی

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های دیروز

    پربحث‌های هفته

    1. گزارش پولیتیکو از تراژدی مرگ گروهی در خانه های سالمندان آمریکا

    2. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

    3. سفیر چین خطاب به جهانپور: اخبار وزارت بهداشت چین را با دقت بخوانید

    4. اکثر آمریکایی‌ها از نحوه پوشش رسانه ای شیوع ویروس کرونا در کشورشان ناراضی هستند

    5. ترامپ سازمان جهانی بهداشت را به توقف تامین مالی تهدید کرد

    6. ویروس کرونا با جهان چه خواهد کرد؟

    7. روایت گلوبال ریسرچ از چهره مخفی و زشت نامزد دموکرات‌ها

    8. پیام رهبر جنبش استقلال ایالت کالیفرنیا آمریکا به مردم ایران

    9. قربانیان کرونا در آمریکا از ۷ هزار نفر فراتر رفت/ تعداد مبتلایان به ۲۷۳ هزار نفر رسید

    10. تقلای آمریکا برای انتقال سفارت‌های خارجی به عین الاسد

    11. اتحادیه اروپا خواستار «معافیت بشردوستانه» تحریم‌های ایران شد

    12. واکنش سفیر چین به توئیت تازه جهانپور

    13. صحبت‌های تامل برانگیز نوام چامسکی درباره آینده جهان

    14. روز شنبه در چین عزای عمومی اعلام شد

    15. یک سناتور آمریکایی: شهروندان ایرانی به خاطر تحریم‌های آمریکا جان خود را از دست می‌دهند

    16. ۳ دستورالعمل اقتصادی برای دولت‌ها در بحبوحه شیوع ویروس کرونا

    17. اخباری تایید نشده از به کما رفتن نخست وزیر انگلیس

    18. کروناویروس در آزمایشگاه‌های آمریکا تولید شده است؟

    19. تلاش صلیب سرخ برای انتقال کمک‌های مالی بین‌المللی به ایران

    20. یک فرمانده حزب‌الله در لبنان ترور شد + عکس

    21. دارویی که «کرونا» را درمان می‌کند

    22. مشاهده علائم شدید کووید-۱۹ در جوانان

    23. ترامپ: انتظار داشتیم تلفات کرونا به ۱۵۰ هزار نفر برسد اما کمتر خواهد شد/ کرونا را شکست خواهیم داد

    24. موسوی: همواره قدردان چین در این شرایط دشوار بوده‌ایم

    25. محموله دارویی آلمان از مرز بازرگان وارد کشور شد

    آخرین عناوین