هزینه تحریم بانک مرکزی ایران پای کیست؟

گروه اقتصادی الف،   3980631011 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس‌جمهوری آمریکا نهادی را که قبلا تحریم بود، مجددا ذیل عنوان مبارزه با تروریسم تحریم کرد؛ اما حال که فشار مضاعفی علیه ایران تحمیل نمی‌شود، هزینه اقدام ترامپ روی دوش چه کسانی سنگینی می‌کند.

به گزارش فارس، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا این روزها گرفتاری‌هایش در حوزه خاورمیانه را به شیوه خاص خود حل و فصل می‌کند؛ مردی که قبل از هرچیز یک تاجر است و در هر رویداد تازه، فارغ از ضرری که برایش به ارمغان آورده، راهی برای تداوم سوداگری پیدا می‌کند.

در آستانه برگزاری انتخابات نفس‌گیر ۲۰۲۰، تنها دستاوردی که ترامپ آن هم با استناد به پیام‌های توئیترش داشته، بهبود نسبی اوضاع اقتصادی آمریکا از راه دور زدن قراردادهای تجاری با شرکای بین‌المللی است. اما در حوزه سیاست خارجی، تقریباً همه ادعاهایش از پایان بحران سوریه گرفته تا صلح با طالبان افغانستان و موازنه تجاری با چین؛ پوچ و توخالی از آب درآمد و این روزها هم عکس یادگاری گرفتن با حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران به رویای محالش تبدیل شده است.

در تنگنای کارزار انتخاباتی، انتقام گرفتن از ایران در حد قد و قواره ترامپ نیست؛ اما دست‌کم می‌تواند هرگونه اندیشه پیروزی را در کام دموکرات‌های کنگره که به فکر احیاء برجام با امید ناکامی وی در جریان رقابت ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ است، تلخ کندهمزمان؛ تحولات در خاورمیانه به سمتی پیش می‌رود که راه پس و پیش را به روی او می‌بندد. حمله پهپادی به تاسیسات آرامکو- شرکت نفت عربستان سعودی- و ناکامی در تحمیل نام ایران به عنوان عامل اصلی که حاکی از دوراندیشی ریاض برای پرهیز از ورود به جنگی با عواقب نامعلوم به ویژه در حوزه امنیت انرژی است؛ تازه‌ترین نمونه از تنگی عرصه برای قدرت مانور ترامپ است.

رئیس‌جمهوری آمریکا اگر بجنگد؛ شانس احیاء دور دوم زمامداری بر مسند قدرت کاخ سفید را از دست می‌دهد. چنانچه نجنگد؛ به بزدلی متهم می‌شود که تبعات آن کمتر از مورد اول نیست.

تنها راه تضمین بقای او، تکیه کردن به دستاوردهای داخلی از راه تطمیع افکار عمومی آمریکاست- حیله‌ای که به مدد ذهن تاجرپیشه خود به خوبی با آن آشناست.

درحالی که لیندسی گراهام سناتور ارشد جمهوریخواه سعی می‌کند با عباراتی نظیر «هی دونالد! ایرانی‌ها عدم حمله را نشانه ضعف تلقی می‌کنند»؛ حس غرور ترامپ را تحریک کند؛ وی از سر ناچاری لبخند می‌زند و می‌گوید «خویشتنداری» می‌کنم.

البته که در تنگنای کارزار انتخاباتی، انتقام گرفتن از ایران در حد قد و قواره ترامپ نیست؛ اما دست‌کم می‌تواند هرگونه اندیشه پیروزی را در کام دموکرات‌های کنگره که به فکر احیاء برجام با امید ناکامی وی در جریان رقابت ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ هستند، تلخ کند.

در حالی که اخیراً مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به طور ضمنی تشدید تنش‌های منطقه‌ای را ناشی از خروج یکجانبه ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران دانست، وی دو روز گذشته یک بار دیگر با کارت برجام بازی کرد و آن وقتی بود که به بهانه پاسخ به حملات آرامکو، بانک مرکزی ایران را «دوباره» تحریم کرد. واژه «دوباره» بار معنایی زیادی دارد: بانک مرکزی از قبل هم تحریم بود!

دسته‌بندی تحریم نهاد مالی ایران در بخش قانون مبارزه با تروریسم وزارت خزانه‌داری آمریکا، موانع سیاسی جدی را پیش پای نامزدهای متعدد حزب دموکرات می‌گذارد که رفع تحریم‌های ضدایرانی را شعار کارزار انتخاباتی و کلید بازگشت به برجام عنوان می‌کننداین بانک نخستین بار در سال ۲۰۱۱ از سوی کنگره آمریکا تحریم شد اما با حصول برجام، باراک اوباما رئیس‌جمهور دموکرات، آن را از لیست تحریم‌ها خارج کرد. این در حالی است که وقتی ترامپ در می ۲۰۱۸، به توافق هسته‌ای پشت پا زد؛ بار دیگر نام بانک مرکزی به لیست برگشت.

به همین دلیل است که خیلی‌ها به ترامپ از بابت اقدام اخیرش ریشخند زدند. از آن جمله می‌توان به «ریچارد نفیو» معمار تحریم‌های ایران اشاره کرد که در صفحه توئیتر خود نوشت: از نظر عملی، دارم تلاش می کنم ببینم این تحریم‌ها چه فشاری به فشارهای موجود کنونی اضافه می کند. منظورم این است ای کاش این یکی هم در بخشی از قانون اختیارات دفاع ملی آمریکا مورخ سال مالی ۲۰۱۲، تحریم نبود.

به باور خیلی‌ها، این اقدام رئیس‌جمهوری آمریکا ارزش نمادین داشت و تنها تفاوت آن بود که این بار، تحریم‌ها ذیل عنوان حمایت از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سپاه قدس و حزب‌الله تعریف می‌شوند که واشنگتن به آنها برچسب تروریسم زده است.

بله، به قول نفیو، همه این کارها اگر آمریکا بیش از یک دهه پیش نهادهای فوق‌الذکر ازجمله سپاه پاسداران و البته بانک مرکزی را تحریم نکرده بود، برای ایران هزینه داشت. اما اکنون ایرانی‌ها قرار نیست فشار مضاعفی را تحمل کنند. پس با این حساب، چه کسی هزینه تحریم‌های جدید را می‌دهد؟ این سوال یک گزینه قطعی دارد: دموکرات‌های آمریکایی.

دسته‌بندی تحریم نهاد مالی ایران در بخش قانون مبارزه با تروریسم وزارت خزانه‌داری آمریکا، موانع سیاسی جدی را پیش پای نامزدهای متعدد حزب دموکرات می‌گذارد که رفع تحریم‌های ضدایرانی را شعار کارزار انتخاباتی و کلید بازگشت به برجام عنوان می‌کنند.

اکنون رئیس‌جمهور آتی آمریکا با مانع جدی روبرو است زیرا اگرچه اوباما هم با تحریم‌های ۲۰۱۱ مخالف بود، کنگره وقت حمایتی فراحزبی از آن داشت و این لایحه در مجلس سنا به نسبت ۱۰۰-۰ رای آورد.

این نخستین بار نیست که ترامپ هزینه بازگشت به برجام را برای رقبای دموکرات افزایش می‌دهد. در ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ نیز آمریکا تحریم فلزات ایران را به حقوق بشر گره زدبار روانی اتهامات تروریستی سنگین‌تر از اتهامات هسته‌ای است و حتی اگر یک رئیس‌جمهور دموکرات ریسک رفع تحریم‌های منتسب به آنها را بپذیرد، بانک‌های جهانی می‌توانند همچنان با ادعای عدم تامین مالی تروریسم یا منع اشاعه از همکاری با بانک کشور مقصد خودداری کنند.

نکته دیگر آن است که ذیل عنوان مبارزه با تروریسم، معافیت بانک‌های خارجی از مبادلات بشردوستانه با ایران (غذا، دارو و محصولات کشاورزی) تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد.

به این ترتیب، ترامپ به تلافی هزینه‌ ناکامی در سیاست خارجی و خاورمیانه‌ای، از خصم خانگی خود یعنی دموکرات‌ها انتقام گرفت.

همزمان، اعراب شریک در ائتلاف ضدیمن را از بیم تکرار حوادث آرامکو، به خرید هرچه بیشتر تسلیحات و پدافندهای آمریکایی ترغیب می‌کند و این یعنی چرخش مداوم چرخ کارخانه‌های اسلحه‌سازی آمریکا که مساوی است با افزایش اشتغال‌زایی در داخل این کشور.

البته این نخستین بار نیست که ترامپ هزینه بازگشت به برجام را برای رقبای دموکرات افزایش می‌دهد. در ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ نیز آمریکا تحریم فلزات ایران را به حقوق بشر گره زد.

 گفتنی است در ماه میلادی می، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا فرمان اجرایی وضع تحریم در ارتباط با صنایع آهن، فولاد، آلومینیوم و مس ایران را با ادعای مسدود کردن تمامی راه‌های دستیابی ایران به تسلیحات موشکی بالستیک، هسته‌ای و همچنین مقابله با آنچه به زعم وی نفوذ مخرب ایران در منطقه است، امضا کرد.

اما با تغییر عنوان این فرمان، هدف از تحریم صنایع فلزی ایران وارد کردن فشار و جلوگیری از دسترسی حکومت ایران به منابع مالی در زمینه نقض حقوق بشر عنوان شد، حال آنکه وزارت خزانه‌داری آمریکا دلیل این تغییر و تبعات آن را توضیح نداد.

آن موقع نیز این احتمال مطرح شد که تحریم‌های حقوق بشری بادوام‌تر از تحریم‌های موشکی یا هسته‌ای است و آمریکا به هر حال بهانه‌ای برای تمدید آنها پیدا می‌کند.

پس شاید اینکه تصمیم دو روز پیش ترامپ درباره بانک مرکزی ایران به نوعی تحریم دموکرات‌های آمریکا به جرم تلاش برای بازگشت به برجام است، ادعای چندان بیراهی نباشد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۰۳۰۳۹۱۰:۲۴:۰۴ ۱۳۹۸/۶/۳۱
تمام هم و غمتان شده اینکه ترامپ چکار کند تا در انتخابات اینده رای بیاورد یا چکار نکند تا رای نیاورد.این وسط مردم ایران کجای این معادله هستند؟؟؟
ناشناس۱۱۰۳۰۵۷۱۰:۳۱:۲۹ ۱۳۹۸/۶/۳۱
هزینه تحریم بانک مرکزی ایران پای کیست؟ ملت ایران
م۱۱۰۳۰۹۳۱۰:۴۹:۴۲ ۱۳۹۸/۶/۳۱
هزینه ش رو مردم ایران میدن.

پربحث‌های دیروز

 1. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 2. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 3. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 4. پزشکی که تا آخرین لحظه عمر، خودش را وقف مردم کرد

 5. روحانی: کرونا در همه استان‌ها سیر نزولی پیدا کرده است/ قرنطینه چینی در ایران قابل اجرا نبود

 6. تداوم جدی روند مدیریت علمی و بدون هیجان بازار ارز

 7. کمک مالی ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی برای ۳ میلیون نفر

 8. دلیل آشوب‌های اخیر در زندان‌های کشور

 9. سندرز خواستار لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران شد

 10. نمکی: طرح فاصله‌گذاری هوشمند به‌زودی اجرا می‌شود

 11. متوسط عمر ازدواج‌هایی که در ایران به طلاق ختم شدند

 12. عبرتهای کرونا

 13. تهیه آبمیوه طبیعی برای بیمارستان ها در شیراز

 14. زالی: در شرایط اپیدمی برخورد قهری ضروری است/ همه مناطق تهران آلوده است

 15. ابتکار جالب یک نانوایی برای جلوگیری از شیوع کرونا

 16. جزئیات وال‌استریت ژورنال از اولین تراکنش مالی میان ایران و اروپا

 17. تولید ماسک و ژل ضدعفونی

 18. حضور حداقلی کارکنان تا ۲۰ فروردین تمدید شد

 19. امضای ۱۰۷ نماینده در نامه به رئیس جمهور جهت همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران

 20. افشای طرح آمریکا برای نخست‌وزیر کردن الزرفی

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 3. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 4. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 5. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 6. انتقادات تند مسیح مهاجری از سریال پایتخت

 7. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

 8. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

 9. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 10. کرونا و برخوردهای جناحی

 11. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 12. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 13. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

 14. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

 15. کرونا و اشک کباب! ...

 16. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

 17. زیر پوست پایتخت...

 18. وزیر بهداشت: به نقطه روشنی از کنترل بیماری‌های ویروسی رسیده‌ایم/ دستاوردی جدید به‌زودی ایران را در رتبه نخست دنیا قرار می‌دهد

 19. طبخ و توزیع غذای متبرک رضوی برای بیماران کرونایی

 20. پزشکی که تا آخرین لحظه عمر، خودش را وقف مردم کرد

 21. لطفا برای جهش تولید دنبال "راهکار" نروید، فقط موانع را بردارید !

 22. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

 23. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 24. در عراق چه خبر است: کودتا، تهاجم نظامی یا عملیات فریب؟

 25. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. لطفا برای جهش تولید دنبال "راهکار" نروید، فقط موانع را بردارید !

  2. وزیر کار؛ حقوق بازنشستگان ۱۵ تا ۷۷ درصد افزایش می‌یابد

  3. پرداخت حقوق کارکنان مشروط شد / اجباری شدن ثبت اطلاعات در سامانه کارمند ایران

  4. تداوم جدی روند مدیریت علمی و بدون هیجان بازار ارز

  5. کاهش قیمت نفت در جهان / نگرانی فراتر از کرونا

  6. کمک مالی ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی برای ۳ میلیون نفر

  7. جزئیات طرح خریدهای اعتباری/ خانوار یکنفره ۱میلیون مابقی ۲میلیون

  8. پاسخ همتی به شبهه دشمنان نظام: دنبال برداشته شدن محدودیتهای ارزی هستیم

  9. قیمت سکه رکورد شکست

  10. ۷۰ خان گمرک چیست؟/ نگاهی به تشریفات گمرکی بعد از نقد جدی رییس جمهور به روند ترخیص کالا

  11. جزئیات تازه از افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۹۹

  12. کرونا و مشکل اجاره‌نشین‌ها/ مستأجرانی که نمی‌توانند خانه پیدا کنند

  13. توضیحات شرکت توسکا درباره نحوه همکاری با صدا و سیما

  14. تداوم برداشت‌ غیرمجاز از حساب‌ها/بانکها حرف رئیس‌کل رانمی‌خوانند؟

  15. پیش بینی بازار مسکن در سال جاری

  16. اطلاعیه همراه اول درباره فعالیت‌های شرکت توسکا

  17. چند واحد مسکونی در سال ۹۸ خرید و فروش شد؟/ تب‌وتاب قیمت مسکن

  18. قیمت مسکن در تهران چقدر افزایش یافت؟

  19. حضور حداقلی کارکنان تا ۲۰ فروردین تمدید شد

  20. سرپیچی برخی بانک ها از مصوبه امهال سه ماهه اقساط تسهیلات

  21. قیمت روز ۲۰ محصول پر تقاضا در میادین میوه و تره بار

  22. دژپسند: اقتصاد کشور رو به بهبود است ولی به نقطه مطلوب نرسیده‌ایم

  23. اختصاص ۷۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکها به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا

  آخرین عناوین