سناتور جمهوری‌خواه: هیچ مدرکی درباره دخالت ایران در حمله به آرامکو وجود ندارد

گروه جهان الف،   3980630094

یک سناتور ایالتی آمریکا بر این باور است که هیچ گونه سند و مدرک قابل استنادی درباره دخالت ایران در حمله پهپادی اخیر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی وجود ندارد.

سناتور جمهوری‌خواه: هیچ مدرکی درباره دخالت ایران در حمله به آرامکو وجود ندارد

«ریچارد اچ بلک» سناتور جمهوریخواه ایالت ویرجینیا در مصاحبه با تسنیم تاکید کرد: هیچ شواهد معتبر و قابل استنادی مبنی بر دخالت ایران در حمله پهپادی اخیر به تاسیسات نفتی عربستان وجود ندارد و این حملات یک خسارت و ضربه بزرگ به وجهه و اعتبار محمد بن سلمان ولیعهد سعودی بوده است.

وی در ادامه عربستان سعودی را به یک "بچه مدرسه ای قلدر تشبیه کرد که زمانی که از یک دختر کوچک مشت می خورد و بینی اش خون آلود می شود، گریه می کند."

این سناتور آمریکایی گفت: نومحافظه کاران همواره ایران را به دخالت در حملات به اهداف سعودی متهم می کنند زیرا آنها رویای آغاز یک جنگ جدید در خاورمیانه را در سر می پرورانند.

سئوال: جنگ سعودی علیه یمن در بیش از 4 سال گذشته جان بیش از 10 هزار غیرنظامی را گرفته است. نیروهای مسلح یمن روز شنبه حملات پهپادی تلافی جویانه ای را علیه عربستان سعودی انجام دادند و تاسیسات نفتی سعودی را هدف قرار داده اند. نظر شما درباره این حملات مخرب چیست؟

پاسخ: عربستان سعودی از بمباران ظالمانه و حملاتی به واسطه مزدوران سودانی استفاده کرده است تا مردم یمن را مجبور به پذیرش یک رژیم دست نشانده کند. آنها تصور می کردند که می توانند با حوثی ها دست و پنجه نرم کرده و آنها را به زانو درآورند ولی اشتباه فکر می کردند. حمله پهپادی موجب متوقف شدن نیمی از تولید نفت عربستان شد. این یک پیروزی بزرگ برای حوثی هاست و یک شکست و خسارت بزرگ برای پرستیژ محمد بن سلمان ولیعهد سعودی.

سئوال: سخنگوی ارتش یمن نسبت به حملات بیشتر هشدار داده است مگر اینکه رژیم سعودی تجاوز علیه این کشور را متوقف کند. آیا تصور می کنید ارتش یمن حق دفاع از خاک و تمامیت ارضی این کشور در برابر ریاض را دارد؟

پاسخ: عربستان از مقاومت یمن در برابر تجاوزش به این کشور، به شدت ناراحت و خشمگین است. سعودی ها مثل یک بچه مدرسه ای قلدر است که زمانی که یک دختر بچه مشتی به صورتش می زند و بینی اش خونین می شود، تنها گریه می کند. عربستان سعودی سالهای سال مردم یمن را به خاک و خون کشیده است. آنها با استفاده از تسلیحات آمریکایی و مزدوران سودانی، این اقدامات را بدون عواقب انجام داده اند. اکنون آنها با بخشی از تبعات اقدامات خود روبرو شده اند و نمی توانند آن را تحمل کنند. آنها در حال تجربه بخشی از درد و رنج هایی هستند که به همسایگان خود وارد کرده اند.

سئوال: ترامپ رئیس جمهور آمریکا در گفتگوی تلفنی به ولیعهد سعودی گفته است که ایالات متحده آماده کمک به ریاض برای دفاع از امنیت خود پس از این حملات است. پامپئو وزیر خارجه آمریکا نیز ایران را به خاطر این حمله سرزنش کرده است. ولی کریس مورفی سناتور دموکرات و عضو کمیته روابط خارجی سنا، اظهارات پامپئو درباره عاملان اصلی دخالت در این حمله را محکوم کرده است. مورفی نوشته است "این یک ساده انگاری غیر مسئولانه است. سعودی ها و یمنی ها در جنگ هستند. شما چه فکر می کنید؟ چرا کاخ سفید اقدامی برای توقف کشتار انسان های بیگناه توسط سعودی انجام نمی دهد؟

پاسخ : به محض آنکه عربستان سعودی و امارات، خاک یمن را ترک کنند، جنگ پایان خواهد یافت. یمنی ها دلیلی برای دنبال کردن جنگ فراتر از مرزهای خود ندارند، وقتی که جنگ علیه خودشان پایان یابد. سعودی ها و اماراتی ها با هدف منصوب کردن منصور هادی به عنوان رئیس جمهور، به یمن حمله کرده اند. ولی هادی یک عروسک خیمه شب بازی دست نشانده است که هیچ گونه محبوبیتی ندارد. او حتی در یمن هم زندگی نمی کند. سعودی ها و اماراتی ها در رفاه و آسایش بی حد و حصری زندگی می کنند، در حالی که کارخانه های تصفیه آب یمن را بمباران می کنند تا بیماری و مرگ در بین یمنی ها گسترش پیدا کند. آنها به خاطر استفاده از بمب های هوشمند بدنام و رسوا شده اند، تا بتوانند با استفاده از این بمبها جشن های عروسی، مراسم تدفین، اتوبوس های مدرسه کودکان را هدف قرار دهند. جنگ آنها علیه یمنی ها به طور گسترده ای یک جنایت جنگی علیه انسانها تلقی می شود. رویترز به نقل از سازمان ملل گزارش داده است که آمریکا، فرانسه، بریتانیا احتمالا در جنایات جنگی یمن، همدست هستند. هیچ سند و مدرک معتبر و قابل اتکایی درباره دخالت ایران در این حملات وجود ندارد. ولی محافظه کاران همواره ایران را سرزنش می کنند چرا که به دنبال رویای آغاز یک جنگ جدید در منطقه هستند. با این حال، مردم آمریکا از جنگ های خاورمیانه خسته شده اند و از سیاست های آمریکا در قبال حمایت از رژیم سعودی به تنگ آمده اند.

سئوال: چرا غرب در قبال مساله حقوق بشر در عربستان سعودی و جنگ مرگبار یمن سکوت کرده است؟

پاسخ: غرب به عربستان سعودی برای کمک به آمریکا با هدف کنترل ارز جهانی از طریق دلارهای نفتی متکی است. در دهه 1970 میلادی، عربستان سعودی موافقت کرد تا همه فروش نفت خود را با دلار آمریکا تسویه کند. در مقابل، آمریکا نیز حمایت نظامی از سعودی ها به عمل آورد. سیستم دلار نفتی موجب شد تا دلار آمریکا به ارز اصلی در ذخایر جهانی تبدیل شود. این مساله به آمریکا اجازه می دهد تا کسری تجاری خود را همچنان حفظ کند و هژمونی خود بر اقتصاد جهانی را گسترش دهد. علی رغم این مقررات مهم در زمینه دلار نفتی، مواضع خصمانه نمایندگان کنگره آمریکا نسبت به عربستان سعودی، به شدت رو به افزایش است. آگاهی نسبت به نقش عربستان سعودی در اجرای حملات 11 سپتامبر 2001 که موجب مرگ بیش از 3 هزار آمریکایی در برج های دوقلو و پنتاگون شد، رو به افزایش است. در سال 2016 میلادی، کنگره طرح وتو شده از سوی رئیس جمهور آمریکا را که خانواده های قربانیان را قادر می کرد تا از عربستان سعودی به خاطر مشارکت در این جنایت هولناک و خونین، در دادگاه های آمریکایی شکایت کنند، رد کردند. حمایت نمایندگان کنگره از این قانون نشان می دهد که کنگره نیز به این جمع بندی رسیده است که عربستان سعودی در حملات 11 سپتامبر علیه آمریکا همکاری داشته است. ماه ژوئن امسال نیز سنای آمریکا در مخالفت با فروش اسلحه به عربستان سعودی، رای داد. گرچه سناتورها نتوانستند وتوی رئیس جمهور را رد کنند ولی اکثر آنها نارضایتی خود را نسبت به جنگ عربستان و امارات علیه مردم یمن اعلام کرده اند. برخی از سناتورها نیز قتل و قطعه قطعه کردن جمال خاشقجی روزنامه نگار واشنگتن پست را به شدت محکوم کردند. واشنگتن پست 16 نوامبر 2018 گزارش داد که سازمان سیا به این جمع بندی رسیده است که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی دستور قتل جمال خاشقجی را در استانبول صادر کرده است. قتل خاشقجی ضربه مهلکی به اعتبار ولیعهد سعودی بود. اعتبار خاندان سعودی زمانی بدتر خدشه دار شد که حصه بنت سلمان خواهر ولیعهد سعودی در خصوص اعمال خشونت مسلحانه و بازداشت اجباری یک مرد، گناهکار شناخته شد. وی در ماه سپتامبر از سوی دادگاهی در فرانسه به 10 ماه حبس محکوم شد، آن هم به خاطر دستور دادن به یک محافظ شخصی برای بازداشت و حمله به یک خدمتکار به دلیل عکس گرفتن از آپارتمان خانواده سلطنتی سعودی در پایتخت فرانسه. به نوشته نشریه فرانسوی "لوپوینت"، این زن خدمتکار گفته است که شاهزاده سعودی فریاد زده است که "این سگ را بکشید، او لایق زندگی نیست." محافظ شخصی شاهزاده سعودی سپس این خدمتکار را مجبور کرده است تا پاهای او را ببوسد. تاثیرات مخرب ناشی از افشاگری های حملات 11 سپتامبر، جنایات در یمن، ارسال گسترده سلاح برای گروه های تروریستی سوریه و بدرفتاری های گسترده خاندان سلطنتی، یک احساس منفی شدید درباره عربستان سعودی در بین کشورهای غربی ایجاد کرده است.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. واعظی: رئیس‌جمهور تا ۱۱ شب سرکار است و به کارهای کشور می‌رسد

  2. باز هم اختیارات رئیس جمهور/پیشنهاد فراخوان برای تفسیر اصل ۱۱۳

  3. آخرین دفاعیات شبنم نعمت‌زاده: پدرم پدر خوبی نبود ولی برای مملکت مدیر خوبی بود/ لشگری‌پور حرف‌های راستی می‌زند و آدم را یاد بی‌بی‌سی می‌اندازد

  4. مهدی ترابی را ببینید و شرم کنید...

  5. احمد توکلی :آنچه اخیرا از قول من علیه آقای رییسی نقل شده دروغ محض است / خدای را شاکرم برای رشد جوانان انقلابی و وطن‌خواه و شکر برای زبان فاخر در نقادی

  6. سه میلیون نفر هر سال به علت هزینه های درمان فقیر می شوند/ ناتوانی دولت در کاهش هزینه‌های فقرزای سلامت

  7. گوشت‌های لاکچری و ماساژ دیده، کیلویی یک میلیون تومان + تصاویر

  8. مهدی جهانگیری در کربلا

  9. واکنش کاربران فضای مجازی به خوشحالی بعد از گل مهدی ترابی

  10. پرواز پرهزینه لاریجانی به بلگراد + عکس

  11. گذاشتن جعبه روی سر دانش‌آموزان برای جلوگیری از تقلب

  12. انتخابات مجلس و آغاز فعالیت دوباره احزاب فولکس واگنی

  13. اعتراضات در لبنان؛ به نام مردم، به کام پرده نشینان سیاست

  14. مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه: گاندوی‌۲ حتما ساخته می‌‌شود/ مهران مدیری گفته دیگر جان ساختن ۹۰ شبی را ندارد

  پربحث‌های هفته

  1. شادی پس از گل متفاوت مهدی ترابی/ تنها راه نجات کشور=اطاعت از رهبری

  2. حسین فریدون زندان نرفته به مرخصی رفت!

  3. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

  4. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

  5. واعظی: رئیس‌جمهور تا ۱۱ شب سرکار است و به کارهای کشور می‌رسد

  6. آقای روحانی! لطفا از این دوگانه ها فراتر بروید

  7. انتقال آب خزر به سمنان از انفجار چرنوبیل خطرناک‌تر است

  8. انتقاد صریح دکتر حسن سبحانی از بی توجهی به اقتصاد اسلامی، قانون اساسی و نحوه اجرای بانکداری بدون ربا 

  9. باز هم اختیارات رئیس جمهور/پیشنهاد فراخوان برای تفسیر اصل ۱۱۳

  10. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

  11. روحانی: امسال چهارده برابر دولت های قبل زائر برای شرکت در مراسم اربعین حضور پیدا کرد

  12. سبحانی: اثری از اقتصاد اسلامی در برنامه ریزی ها نمانده/ بانکداری بدون ربا را درست نفهمیده ایم/ فکر می کردند بانک مثل قلک است!/ قانون اساسی، فانوس دریایی ماست

  13. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

  14. انتشار گزارشی عجیب درباره کنسرت گلزار در آمریکا

  15. پیشنهاد روحانی برای برگزاری رفراندوم/ درخواست حسین فریدون از قوه قضائیه/تحلیل عباس عبدی از آمدنیوز

  16. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

  17. رهبر کره‌شمالی سوار بر اسب سفید

  18. آخرین دفاعیات شبنم نعمت‌زاده: پدرم پدر خوبی نبود ولی برای مملکت مدیر خوبی بود/ لشگری‌پور حرف‌های راستی می‌زند و آدم را یاد بی‌بی‌سی می‌اندازد

  19. مهدی ترابی را ببینید و شرم کنید...

  20. نامه خلاف عرف ترامپ به اردوغان: احمق نباش!+تصویر نامه

  21. تماس وزیر ارتباطات با بیرانوند پس از توهین بحرینی‌ها به سرود ملی ایران

  22. روحانی: امید به زندگی در بین مردم به ۷۶ سال ارتقاء یافته/ شاهد کاهش رشد نرخ تورم و رشد مثبت اقتصاد هستیم

  23. درخواست حسین فریدون پیش از ورود به زندان

  24. چراغ سبز دیوان عدالت به رانت تحصیلی فرزندان اساتید دانشگاه آزاد

  25. عکسی از آقای وزیر و خانواده‌اش در راهپیمایی اربعین

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

   2. نامه خلاف عرف ترامپ به اردوغان: احمق نباش!+تصویر نامه

   3. یادآوری نشریه آمریکایی از پیروزی ایران بر آمریکا در یک جنگ شبیه‌سازی شده با رمز الله اکبر !

   4. حملات شیمیایی ترکیه به رأس العین

   5. لودریان طرح فرانسه برای گنجاندن «فرابرجام» در برجام را تشریح کرد

   6. مرکل و مکرون در مورد برجام بیانیه مشترک صادر کردند

   7. ترامپ: ایران به دردسر افتاده است

   8. فارین پالیسی: گروه های نیابتی ایران قوی تر از هر زمان دیگر

   9. هشدار نسبت به توطئه علیه جنبش اسلامی نیجریه در اربعین

   10. برایان هوک: دنبال درگیری با ایران نیستیم/توافق جامع می‌خواهیم

   11. اردوغان دلیل حمله به سوریه را اعلام کرد/ اتحادیه عرب هیچ مشروعیتی ندارد

   12. دروغ‌های پینوکیویی ترامپ به روایت «حقیقت سنج» واشنگتن پست

   13. سی ان ان: سلاح های آمریکایی علیه متحدان واشنگتن در یمن

   14. میدل‌ایست‌آی: اردوغان و پنس بر سر آتش‌بس‌ موقت در سوریه موافقت کردند

   15. اعتراضات در لبنان؛ به نام مردم، به کام پرده نشینان سیاست

   16. دارایی فردی مردم در کدام کشور دنیا بالاتر است؟

   17. فضاسازی پمپئو درباره انقضای تحریم تسلیحاتی ایران

   18. تکذیب ارتباط و یا دیدار روح‌الله زم با آیت‌الله سیستانی

   19. ژنرال بازنشسته آمریکایی: عملیات ترکیه با چراغ سبز ترامپ بود

   20. درآمد میلیاردی کردهای عراق از کجاست؟

   21. پاریس: روح‌الله زم در فرانسه پناهنده بود/ اطلاعات دقیقی درباره محل فعلی او نداریم

   آخرین عناوین