چرا بولتون از كاخ سفيد اخراج شد؟

گروه جهان الف،   3980621073 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

چرا جان بولتون وارد دولت دونالد ترامپ، رييس‌جمهور ايالات متحده امريكا شد و چرا رفت؟

اين دو سوالي است كه شايد براي بسياري پس از شنيدن خبر اخراج جان بولتون از سمت مشاور امنيت ملي كاخ سفيد مطرح شد. اما اگر بخواهيم به سوال اول پاسخ دهيم، جان بولتون را مي‌توان نزديك‌ترين فرد به طرح و برنامه‌هاي دونالد ترامپ دانست. شايد بگوييم بولتون جنگ‌طلب و ترامپ خواهان جنگ نبود. واقعيت آن است كه ترامپ هرچند خواهان جنگ نبود ولي بولتون از ديدگاه ترامپ تنها فردي بود كه مي‌توانست قدم به قدم در كنار او در حوزه سياست خارجي گام بردارد. بسياري هنگامي كه دونالد ترامپ وارد كاخ سفيد شد نگران نفوذ بولتون در دولت بودند.

هرچند او سمت رسمي نداشت اما محل بسياري از مشاوره‌هاي ترامپ بود. بسياري سرچشمه ديدگاه‌هاي ترامپ در سياست خارجي را از جان بولتون مي‌ديدند. حتي برخي بيانيه‌هاي او گفته مي‌شد از سوي بولتون نوشته مي‌شود به خصوص طرح و برنامه‌هاي ترامپ در زمينه ايران كاملا در راستاي ديدگاه‌هاي بولتون بود. هنگامي كه بولتون در سال 2018 در سمت مشاور امنيت ملي وارد كاخ سفيد شد بسياري نگران آغاز يك جنگ بودند. همه مي‌دانستند كه بولتون به عنوان فردي تهاجمي به دنبال وارد كردن امريكا به يك جنگ است.

شايد اگر دونالد ترامپ جنگ را به نفع خود مي‌ديد ابايي از آن نداشت و حتي در زمينه جنگ نيز با جان بولتون همراهي مي‌كرد. اما چه اتفاقي افتاد كه حالا دونالد ترامپ از بولتون خيلي زود نا‌اميد شد و حتي اجازه نداد دولت به پايان برسد و او را بركنار كرد؟ جان بولتون نه در ميان جمهوريخواهان، نه در دولت و نه در ميان متحدان امريكا شخصيت محبوبي به حساب نمي‌آمد.

اما تا قبل از اينكه بولتون سمتي را به دست آورد ترامپ انتظار هيچ نتيجه‌اي از او نداشت، ولي وقتي كه بولتون در سمت مهمي مانند مشاور امنيت ملي وارد كار شد ديگر نمي‌توانست شخص پشت پرده سياست‌هاي ترامپ باشد، بلكه او بايد نشان مي‌داد سياست‌هايي كه مي‌گويد را مي‌تواند عمل هم بكند. بنابراين او چندين پرونده را همزمان برعهده گرفت.

ايران، ونزوئلا و حتي كره شمالي همگي از جمله پرونده‌هايي بودند كه بولتون مدعي بود مي‌تواند به سرانجام برساند. حتي او تا حدي ماموريت ارتباط با روسيه را نيز برعهده گرفت. او فشار زيادي براي خروج از برجام وارد كرد، دولتي خودخوانده در ونزوئلا تعيين كرد و حتي جلوي توافق ميان كره شمالي و امريكا را در هانوي ويتنام گرفت. حتي تمام تلاش خود را به كار بست تا جلوي توافق با طالبان را نيز بگيرد. او همه كار براي رسيدن به اهداف خود انجام داد، ابزارهاي زيادي از جمله اعتماد ترامپ را نيز با خود به همراه داشت.

اما واقعيت آن است همه اين پرونده‌ها يك شكست بزرگ براي بولتون بود. بولتون نيز مانند همه افراد معتمد ترامپ، بعد از مدتي رفته‌رفته جايگاه خود را در كنار رييس‌جمهور ايالات متحده از دست داد. در دولت ترامپ يا بايد موفق شويد يا برويد. تيم سياست خارجي ترامپ پر از شكست است.

بولتون آمده بود تا به شكست‌هاي تيم سياست خارجي ترامپ پايان دهد اما به ليست شكست‌هاي او اضافه كرد و تبديل به نقطه‌ضعف ترامپ شد. شايد در ابتدا ترامپ باور نمي‌كرد كه بولتون مي‌تواند تا اين حد به او ضربه وارد كند. ترامپ احساس مي‌كرد با بولتون مي‌تواند برنده باشد، اما با او به يك بازنده تبديل شد. بولتون نشان داد كه هيچ استراتژي روشني جز گزينه نظامي ندارد. با گزينه نظامي تهديد مي‌كرد، با گزينه نظامي مذاكره مي‌كرد و با گزينه نظامي به هدف فكر مي‌كرد. او حتي نمي‌توانست يك برنامه روشن براي مذاكره و حل مساله طراحي كند، چرا كه او مساله‌ساز بود نه حلال مسائل؛ جان بولتون با رفتن از سمت مشاور امنيت ملي امريكا به پايان راه سياسي خود رسيد. شايد هنگامي كه او در بخش خلع سلاح وزارت خارجه امريكا فعاليت مي‌كرد فردي حرفه‌اي شناخته مي‌شد اما هنگامي كه او ديدگاه‌هاي خود را وارد كار حرفه‌اي كرد از همان ابتدا تبديل به يك بازنده شد.

بولتون در هيچ پرونده‌اي پيروز نبود و همه فرآيندهاي ديپلماتيك را چه به عنوان سفير امريكا در سازمان ملل و چه به عنوان مشاور امنيت ملي همه را به نابودي رساند. دونالد ترامپ آخرين فردي بود كه مي‌توانست به جان بولتون پس از افتضاح حضور در نمايندگي امريكا در سازمان ملل به او سمتي بالاتر در كاخ سفيد را بدهد. حالا ترامپ هم از او عبور كرده است و احتمالا بايد تا آخر عمر به تنظيم برنامه‌هاي خود براي سخنراني در محافلي مانند نشست گروهك مجاهدين خلق (منافقين) بپردازد.

نياز به پيروزي

جان گارامندي، عضو كميته نيروهاي مسلح مجلس نمايندگان در گفت‌وگو با سي‌ان‌ان از رفتن بولتون استقبال كرد، اما نسبت به وجود بي‌ثباتي در كاخ سفيد هشدار داد. او گفت: رييس‌جمهور ذهن خود را دارد و ما نمي‌دانيم دقيقا چه چيزي در آن ذهن است و ترامپ به‌شدت نيازمند يك پيروزي در سياست خارجي است.

استفان كالينسون،كارشناس و نويسنده سي‌ان‌ان معتقد است با وجود اينكه ترامپ با رهبر كره شمالي ديدار كرد اما تهديد آن كاهش نيافته است. ايران پس از خروج امريكا از توافق هسته‌اي بار ديگر غني‌سازي خود را گسترش داده است. چين هرچه سريع‌تر نفوذ خود را گسترش مي‌دهد و روسيه پس از مداخله در انتخابات ايالات متحده بازهم به دنبال اين كار است. او در ادامه مي‌نويسد: ترامپ علاقه بسيار زيادي به دستاوردهاي نمادين دارد، او حتي علاقه داشت تا قبل از سال 2020 به جايزه صلح نوبل دست پيدا كند.

آخرين نظرسنجي‌ها نشان مي‌دهد كه دونالد ترامپ از محبوبيت 39 درصدي در ميان امريكايي‌ها برخوردار است و تنها 36 درصد سوال‌كنندگان او را سزاوار انتخابات مجدد مي‌دانستند. كالينسون در ادامه مي‌گويد: تيم ترامپ به دليل اينكه از اهرم و تخصص لازم در حوزه سياست خارجي برخوردار نيست نمي‌تواند به موفقيت بزرگ در اين زمينه دست پيدا كند. كالين كال، معاون پيشين باراك اوباما مي‌گويد: اين اقدام ترامپ نشان مي‌دهد او نااميد شده تا قبل از انتخابات 2020 بتواند در مورد افغانستان، ايران و كره شمالي دستاوردي داشته باشد و به نحوي بولتون را به عنوان سدي بر سر اين راه قلمداد مي‌كرد. با اين حال برخي بر اين عقيده هستند كه بولتون نه به دليل كارها و شكست‌هاي خود اخراج شده بلكه به دليل كارهاي درستي كه انجام داده تبديل به بهانه‌اي براي اخراج او شده است. گفته مي‌شود جان بولتون با ايده برگزاري نشست با اعضاي طالبان به‌شدت مخالف بوده است. تام نيكولس در يواس‌اي تودي مي‌نويسد: بولتون به دليل كار خوبي كه انجام داده اخراج شده است و زماني كه كل طرح صلح طالبان از بين رفت و شكست خورد بولتون يك هدف طبيعي بود كه ترامپ مي‌توانست آن را اخراج كند.

پاك كردن صورت مساله

جان بولتون علاقه زيادي به پاك كردن صورت مساله دارد. او سه توافق منع اشاعه هسته‌اي را كه مي‌توانست بزرگ‌ترين توافق در اين زمينه باشد و تبديل به الگويي براي جهان بدل شود، بر هم زده است. او چارچوب توافق ميان بيل كلينتون و كره شمالي را در دولت بوش برهم زد، با فشار بر ترامپ، امريكا را از توافق هسته‌اي با ايران كه در دوره اوباما منعقد شده بود خارج كرد و همچنين توافق منع استفاده از موشك‌هاي بالستيك كوتاه‌برد با توان حمل كلاهك هسته‌اي با روسيه را كه در دوره ريگان منعقد شده بود نيز از بين برد.

او را مي‌توان اصلي‌ترين شخصي دانست كه باعث شد امريكا از توافق INF كه در سال 1987 به امضا رسيده بود خارج شود. ايالات متحده با اين توافق توانسته بود بخش زيادي از توانمندي هسته‌اي اتحاد جماهير شوروي را محدود كند. بولتون معتقد است كه اين توافق‌ها امريكا را تضعيف مي‌كرد. به نوشته جوزف كرينسيون در ذهن بولتون امريكا بايد گزينه‌هاي نظامي چندگانه داشته باشد تا بتواند از امنيت و منافع خود در سراسر جهان حفاظت كند. بولتون بر اين عقيده است كه ما بايد از ملت خود با قدرت نظامي محافظت كنيم نه تكه كاغذ. اما كرينسيون در اين تحليل معتقد است روسيه اگرچه INF را نقض كرده بود اما قانون‌شكني را نبايد با قانون‌شكني پاسخ داد. بولتون به اصلاح يك توافق اعتقاد ندارد بلكه او مي‌خواهد آن را از بين ببرد. همه اين موارد دست پوتين را باز مي‌گذارد و برنامه‌هاي ايدئولوژيك بولتون در دولت ترامپ قطعا به روسيه پوتين صدمه‌اي وارد نكرد.

واقعيت آن است كه بولتون در دولت ترامپ مخالفان و دشمنان امريكا را تضعيف نكرد بلكه باعث شد آنها به اين باور برسند كه مي‌توانند در برابر امريكا ايستادگي كنند. اتفاقي كه براي چين، روسيه، ايران، كره شمالي و ونزوئلا رخ داد نمونه‌اي از همين اتفاق است.

تماس با مشاور سابق

روز گذشته خبرگزاري NBC از تماس‌هاي پراكنده دونالد ترامپ با هربرت مك مستر مشاور امنيت ملي سابق امريكا پرده برداشت. به گفته دو منبع آگاه دونالد ترامپ در تماس‌هاي خود با مك‌مستر كه اولين‌بار در پاييز گذشته صورت گرفته بود، در خصوص دوره حضور او در كاخ سفيد سخن گفته و به نوعي عنوان كرده كه اخراج او اشتباه بوده است. حتي گفته مي‌شود دونالد ترامپ از مك‌مستر در برخي چالش‌هاي امنيت ملي مشاوره گرفته و حتي از او در خصوص تعيين وزير دفاع نيز نظرخواهي كرده است.

اين در حالي است كه به گفته مقام‌هاي آگاه در كاخ سفيد دونالد ترامپ در روزهاي آخر حضور مك‌مستر در كاخ سفيد به سختي با او صحبت مي‌كرد و در غياب وي، انتقادهاي تندي عليه مك‌مستر انجام مي‌داد.

گفته مي‌شود يكي از اخلاق‌هايي كه ترامپ دارد اين است كه گاهي اوقات زماني كه از جانشين يك نفر ناراضي مي‌شود، سعي مي‌كند با فرد قبلي تماس برقرار كند. به‌طور مثال در دوره جان كلي به عنوان سرپرست كاركنان كاخ سفيد، ترامپ شروع كرده بود به تماس با رينس پريبيوس سرپرست سابق كاركنان كاخ سفيد و با او درد و دل كرده است. گفته مي‌شود تماس‌هاي تلفني ترامپ با مك مستر در پاييز سال 2018 آغاز شد يعني حدود شش ماه پس از آنكه بولتون در سمت مشاور امنيت ملي امريكا قرار گرفت.

منبع: روزنامه اعتماد

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۸۹۶۳۷۱۶:۱۱:۳۷ ۱۳۹۸/۶/۲۱
چگونه یک مشاور که هیچ سمت رسمی نداره میتواند تصمیم گیری کند

پربحث‌های اخیر

 1. نقش زنِ سعید ملایی در سناریو سیاسی جودو

 2. اقتصاد ایران در دست کیست؟ دولت یا نهادهای خارج از کنترل دولت؟!

 3. دومین جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده‌/ لشگری‌پور: نعمت‌زاده برایم ویزای اسپانیا و تولد گرفت و آیفون هدیه داد

 4. رازهای «شرمن» از روزهای مذاکره؛ توییت روحانی دست ایران را رو کرد/ ماجرای پرت کردن خودکار چه بود؟

 5. فروش صندلی رشته پزشکی در دانشگاه ؛ شایعه یا افشای حقایق تلخ؟!

 6. تایم: ترامپ به دنبال صحنه سازی برای دیدار با روحانی بود !

 7. شلیک همزمان چندین آتش‌بار سنگین روسیه  

 8. سامانه ثبت دارایی مقامات رونمایی شد/ فرصت یک ماه برای مسئولان جهت ثبت اموال

 9. کری: این آمریکا بود که علیه ایران جنگ اقتصادی به راه انداخت

 10. روحانی: وزارت آموزش و پرورش مهم‌ترین دستگاه کشور است

 11. اینفوگرافی/ میزان خسارت ایران در جنگ تحمیلی  

 12. اشک‌ها و شادی‌های کلاس اولی‌ها  

 13. درخواست زیاده‌خواهانه عادل الجبیر از اروپا علیه ایران

 14. بیانیه فیفا: به زنان اجازه ورود به ورزشگاه‌ها داده شود

 15. رییس فیفا: ایران برای حضور زنان در ورزشگاه ها اطمینان داده است

 16. واکنش طالبان به اظهارات ترامپ: جنگ ادامه دارد

 17. علیرضا فغانی در استرالیا چقدر حقوق می‌گیرد؟

 18. قانون سهمیه های کنکور را اصلاح کنید

 19. مدیر رسانه‌ای باشگاه استقلال: وضعیت داوری افتضاح بود

 20. پرسپولیس برنده فوتبال ضعیفِ ایتالیایی - آرژانتینی/ دربی بی‌خاصیت

 21. آیا لیبرالیسم دردی از ما را چاره می‌کند؟

 22. رژه نیرو‌های مسلح در آغاز هفته دفاع مقدس  

 23. ارائه لیست اموال محمدرضا نعمت‌زاده به دادگاه

 24. بیانیه ضدایرانی نخست‌وزیر پیشین لبنان

 25. مخالفت وزارت کار با بازداشت کارگران هپکو

پربحث‌های دیروز

 1. فرانسه هم لباس‌شخصی، خودسوزی، بگیر-ببند و کنترل اینترنت دارد

 2. نقش زنِ سعید ملایی در سناریو سیاسی جودو

 3. روایت یک نشریه آمریکایی از سلاح‌های ایرانی که آمریکا باید از آن‌ها بترسد

 4. آزادی «غیریواشکی» در شورای شهر شیراز

 5. اقتصاد ایران در دست کیست؟ دولت یا نهادهای خارج از کنترل دولت؟!

 6. دومین جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده‌/ لشگری‌پور: نعمت‌زاده برایم ویزای اسپانیا و تولد گرفت و آیفون هدیه داد

 7. رازهای «شرمن» از روزهای مذاکره؛ توییت روحانی دست ایران را رو کرد/ ماجرای پرت کردن خودکار چه بود؟

 8. فروش صندلی رشته پزشکی در دانشگاه ؛ شایعه یا افشای حقایق تلخ؟!

 9. تایم: ترامپ به دنبال صحنه سازی برای دیدار با روحانی بود !

 10. شلیک همزمان چندین آتش‌بار سنگین روسیه  

 11. دانشجوی قلابی یا صندلی پولی؟  

 12. سامانه ثبت دارایی مقامات رونمایی شد/ فرصت یک ماه برای مسئولان جهت ثبت اموال

 13. کری: این آمریکا بود که علیه ایران جنگ اقتصادی به راه انداخت

 14. صندلی فروشی به سبک مافیای کنکور پزشکی + تصاویر

 15. عدم استفاده پزشکان از کارتخوان از ابتدای مهرماه جرم است

 16. روحانی: وزارت آموزش و پرورش مهم‌ترین دستگاه کشور است

 17. اینفوگرافی/ میزان خسارت ایران در جنگ تحمیلی  

 18. اشک‌ها و شادی‌های کلاس اولی‌ها  

 19. درخواست زیاده‌خواهانه عادل الجبیر از اروپا علیه ایران

 20. بیانیه فیفا: به زنان اجازه ورود به ورزشگاه‌ها داده شود

 21. رییس فیفا: ایران برای حضور زنان در ورزشگاه ها اطمینان داده است

 22. واکنش طالبان به اظهارات ترامپ: جنگ ادامه دارد

 23. علیرضا فغانی در استرالیا چقدر حقوق می‌گیرد؟

 24. قانون سهمیه های کنکور را اصلاح کنید

 25. مدیر رسانه‌ای باشگاه استقلال: وضعیت داوری افتضاح بود

پربحث‌های هفته

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. فرانسه هم لباس‌شخصی، خودسوزی، بگیر-ببند و کنترل اینترنت دارد

 3. ویدئویی تکان دهنده از حیوان‌آزاری در مازندران  

 4. سلحشوری، دختر آبی و شایعه «برادرزاده ماساژور»! / خطایی که به نفع حریف تمام شد

 5. ورزشگاه برای زنان یا زنان برای ورزشگاه؟!

 6. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 7. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 8. آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می کند؟

 9. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 10. نماینده اصلاح‌طلب مجلس: با کمپین شفافیت آراء مخالفم

 11. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 12. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 13. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 14. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 15. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 16. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 17. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 18. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

 19. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 20. مطهری: شفافیت آرا برای همه نمایندگان مناسب نیست چون مورد آزار گروه‌های فشار قرار می‌گیرند

 21. نقش زنِ سعید ملایی در سناریو سیاسی جودو

 22. بهزاد نبوی: نگران نفوذ در رده‌های بالای نظام هستم/ شعار اصلاح طلبی انحصاری نیست/ضرورت جریان سوم را قبول ندارم/ اصلاح طلبان و اصول گرایان خودشان را اصلاح کنند

 23. زخم هاي کارگران را درمان کنیم تا مگس روی آن ننشیند...

 24. تصویری از کودک جان باخته در ورزشگاه آزادی  

 25. ماجرای دستگیری برادرزاده سلحشوری چیست؟

پربحث‌های اخیر

 1. رازهای «شرمن» از روزهای مذاکره؛ توییت روحانی دست ایران را رو کرد/ ماجرای پرت کردن خودکار چه بود؟

 2. تایم: ترامپ به دنبال صحنه سازی برای دیدار با روحانی بود !

 3. کری: این آمریکا بود که علیه ایران جنگ اقتصادی به راه انداخت

 4. درخواست زیاده‌خواهانه عادل الجبیر از اروپا علیه ایران

 5. واکنش طالبان به اظهارات ترامپ: جنگ ادامه دارد

 6. بیانیه ضدایرانی نخست‌وزیر پیشین لبنان

 7. پایگاه الحشد الشعبی در غرب سامراء هدف قرار گرفت

 8. عادل‌الجبیر: به دنبال جنگ با ایران نیستیم

 9. منوچین: حمله به آرامکو، حمله به اقتصاد جهانی است!

 10. اختلال در پروازهای فرودگاه دبی به دلیل احتمال وجود پهپاد

 11. آمریکا چطور در پوشش دیپلماتیک به تروریست‌ها سلاح می‌رساند؟

 12. درخواست شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان از هیات رئیسه مجلس

 13. روسیه رزمایش دریایی برگزار کرد

 14. بایدن خواستار تحقیق درباره تلفن جنجالی ترامپ شد

 15. فرانسه: اولویت کاهش تنش در منطقه است، نه دیدار ترامپ و روحانی

 16. ظریف: آغازکننده جنگ در منطقه پایان‌بخش آن نخواهد بود

 17. سناتور آمریکایی: جنگ با ایران فاجعه‌بار است

 18. صعود فوتبال ایران با طعم انتقام از افغانستان

 19. نصرالله: آل‌سعود عمر پایانی خود را طی می‌کند/ ماجرای درخواست سردار سلیمانی از حزب الله

 20. سفر هیئت ۹ نفره طالبان به پکن

 21. ترامپ: مایلم در جریان طرح ایران درباره خلیج‌فارس قرار بگیرم

 22. رزمایش مشترک کشورهای حاشیه دریای سرخ

 23. سفر هیئتی از پارلمان ایتالیا به سوریه و دیدار با بشار اسد

 24. برگزاری تظاهرات مخالفان برگزیت در اسپانیا

 25. فرید زکریا؛ ادعای مخالفان ایرانی برجام به حقیقت پیوست

پربحث‌های دیروز

 1. روایت یک نشریه آمریکایی از سلاح‌های ایرانی که آمریکا باید از آن‌ها بترسد

 2. رازهای «شرمن» از روزهای مذاکره؛ توییت روحانی دست ایران را رو کرد/ ماجرای پرت کردن خودکار چه بود؟

 3. تایم: ترامپ به دنبال صحنه سازی برای دیدار با روحانی بود !

 4. کری: این آمریکا بود که علیه ایران جنگ اقتصادی به راه انداخت

 5. درخواست زیاده‌خواهانه عادل الجبیر از اروپا علیه ایران

 6. واکنش طالبان به اظهارات ترامپ: جنگ ادامه دارد

 7. بیانیه ضدایرانی نخست‌وزیر پیشین لبنان

 8. پایگاه الحشد الشعبی در غرب سامراء هدف قرار گرفت

 9. عادل‌الجبیر: به دنبال جنگ با ایران نیستیم

 10. منوچین: حمله به آرامکو، حمله به اقتصاد جهانی است!

 11. اختلال در پروازهای فرودگاه دبی به دلیل احتمال وجود پهپاد

 12. درخواست شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان از هیات رئیسه مجلس

 13. روسیه رزمایش دریایی برگزار کرد

 14. بایدن خواستار تحقیق درباره تلفن جنجالی ترامپ شد

 15. فرانسه: اولویت کاهش تنش در منطقه است، نه دیدار ترامپ و روحانی

 16. ظریف: آغازکننده جنگ در منطقه پایان‌بخش آن نخواهد بود

 17. سناتور آمریکایی: جنگ با ایران فاجعه‌بار است

 18. صعود فوتبال ایران با طعم انتقام از افغانستان

 19. نصرالله: آل‌سعود عمر پایانی خود را طی می‌کند/ ماجرای درخواست سردار سلیمانی از حزب الله

 20. سفر هیئت ۹ نفره طالبان به پکن

 21. ترامپ: مایلم در جریان طرح ایران درباره خلیج‌فارس قرار بگیرم

 22. رزمایش مشترک کشورهای حاشیه دریای سرخ

 23. سفر هیئتی از پارلمان ایتالیا به سوریه و دیدار با بشار اسد

 24. برگزاری تظاهرات مخالفان برگزیت در اسپانیا

 25. فرید زکریا؛ ادعای مخالفان ایرانی برجام به حقیقت پیوست

پربحث‌های هفته

 1. آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می کند؟

 2. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 3. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 4. تصاویری از پالایشگاه‌های عربستان بعد از حملات پهپادی یمن

 5. روایت یک نشریه آمریکایی از سلاح‌های ایرانی که آمریکا باید از آن‌ها بترسد

 6. لودریان: ایران باید کاملا به برجام بازگردد

 7. واکنش پادشاه عربستان به حملات آرامکو: توانایی مقابله را داریم و قادر هستیم به این اقدامات پاسخ دهیم

 8. ادعای واهی عربستان علیه ایران: در حملات اخیر به پالایشگاه‌ها از سلاح ایرانی استفاده شده!

 9. رازهای «شرمن» از روزهای مذاکره؛ توییت روحانی دست ایران را رو کرد/ ماجرای پرت کردن خودکار چه بود؟

 10. جانشین بولتون درباره برجام چه می گوید؟

 11. واکنش «محمدعلی الحوثی» به سخنان «پوتین»

 12. ترامپ: سعودی‌ها برای تامین امنیت خود باید پول بیشتری بدهند

 13. تایم: ترامپ به دنبال صحنه سازی برای دیدار با روحانی بود !

 14. ترامپ از تحریم بانک مرکزی ایران خبر داد

 15. ترامپ: دنبال رویارویی نظامی با ایران نیستیم/ به نظر می‌رسد ایران مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان است

 16. روسیه و فروش نفت ایران؛ بازی دو سر برد در شرایط تحریم

 17. پشت‌پرده ترس عربستان و آمریکا از بردن نام ایران

 18. مایک پنس: آماده دفاع از متحدان منطقه‌ای خود هستیم

 19. بیانیه «مهم» انصارالله در رد محکومیت‌های بین‌المللی علیه حمله آرامکو

 20. انتقاد تند بولتون از ترامپ

 21. ترامپ: ترجیح می‌دهم با روحانی دیدار نکنم

 22. کری: این آمریکا بود که علیه ایران جنگ اقتصادی به راه انداخت

 23. پیام‌ها و پیامدهای عملیات توازن بازدارندگی یمنی‌ها

 24. ترامپ: گزینه‌های زیادی درباره ایران داریم/تحریمشان می‌کنیم

 25. شکاف میان مردم و دولت آمریکا / رویای «لینکلن» تعبیر نشد

آخرین عناوین