عراق نقشه‌های اوپک را برهم می‌زند؟

گروه جهان الف،   3980618104 ۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
عراق نقشه‌های اوپک را برهم می‌زند؟

جدیدترین آمار "اس اند پی گلوبال پلاتس" حاکی از آن است که تولید نفت دومین تولیدکننده بزرگ اوپک در ماه اوت به رکورد ۴.۸۸ میلیون بشکه در روز صعود کرده است.

به گزارش ایسنا، تولید بالاتر نفت عراق باعث شده تولید نفت اوپک برای نخستین بار در سال ۲۰۱۹ رشد ماهانه نشان دهد و برنامه‌های این گروه برای محدود کردن عرضه جهانی و حمایت از قیمت نفت با اشکالاتی مواجه شود.

دیو ارنزبرگر، مدیر جهانی قیمت گذاری کالاها در "اس اند پی گلوبال پلاتس" به شبکه سی ان بی سی گفت: افزایش اخیر تولید نفت عراق از یک سردرد جزئی برای اوپک به یک میگرن شدید تبدیل شده است. این امر از یک سو مدیریت این دیدگاه که بازارهای نفت متعادل خواهند شد را برای اوپک دشوار می‌سازد و از سوی دیگر فشار عظیمی در داخل اوپک ایجاد می‌کند؛ زیرا به بهای کاهش تولید دیگران صورت گرفته است و این مسئله حفظ آرامش در این گروه را دشوار می‌کند.

در مقایسه با آمار فعلی ۴.۸۸ میلیون بشکه در روز تولید نفت عراق، میانگین پنج ساله تولید نفت عراق ۲.۹۶ میلیون بشکه در روز بوده و در فاصله تهاجم آمریکا در سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰، به سختی به ۲.۵ میلیون بشکه در روز می‌رسید. پس از گذشت ۱۵ سال جنگ و نیاز مبرم برای بازسازی عراق، دولت عراق رشد تولید را به منزله یک موفقیت می‌داند.

صادرات نفت عراق نیز از ۳.۵۶ میلیون بشکه در روز در ژوییه به ۳.۶ میلیون بشکه در روز در اوت افزایش پیدا کرد.

در این بین نظرسنجی‌ رویترز نشان داده که اوپک در ماه اوت برای نخستین بار با رشد ماهانه تولید روبرو شده و تولیدش با ۸۰ هزار بشکه در روز افزایش، به ۲۹.۶۱ میلیون بشکه در روز رسیده است. این گروه اوایل ژوییه در مواجهه با دورنمای تیره رشد تقاضا برای نفت و رشد تولید نفت شیل آمریکا، تصمیم گرفت برای تقویت قیمت‌ها محدودیت تولید خود را تا مارس سال ۲۰۲۰ تمدید کند اما قیمت نفت همچنان پایین مانده است.

به گفته ارنزبرگر، تولید نفت عراق مساله مهمی برای اوپک است و زمانی که اعضای اوپک گردهم می‌آیند تا راههای قابل قبولی را تا پایان سال پیدا کند، شرایط را برای این گروه دشوارتر خواهد کرد. عربستان سعودی که بزرگترین عضو اوپک است مکررا از عراق و کشورهای دیگری که پایبندی کمتری به توافق کاهش تولید داشته‌اند خواسته است طبق برنامه عمل کنند اما این درخواستها نادیده گرفته شده است.

عراق که ۱۲ درصد از ذخایر نفت قطعی جهان را در اختیار دارد، تولید میادین نفتی جنوبی خود را بهبود بخشیده؛ در حالی که رشد تولید نفت در شمال این کشور به دلیل اختلافات سیاسی میان دولت مرکزی و دولت منطقه‌ای کردستان مختل مانده است. تولید نفت میدان مجنون در بصره که اوایل امسال به دلیل سهمیه تولید تعیین شده از سوی اوپک، محدود شده بود در ژوئن دو برابر شده و به ۲۰۰ هزار بشکه در روز رسید.

هرمان وانگ، تحلیلگر نفتی پلاتس در این باره می‌گوید: به نظر می‌رسد پایبندی به سهیمه تولید اوپک دیگر یک اولویت برای عراق نیست و تولید نفت این کشور از زمان راندن داعش، بهبود پیدا کرده و به خصوص در میادینی که توسط غولهای نفتی خارجی اداره می‌شود، پیوسته رو به رشد بوده است

نیازهای مالی عراق در برابر درخواستهای اوپک

عراق فعالانه خواستار معافیت از برنامه کاهش تولید نفت اوپک در نوامبر سال ۲۰۱۶ بود زیرا در بحبوحه چالشهای امنیتی و اقتصادی، به شدت به درآمد نفتی نیاز داشت اما ناچار شد دومین سهمیه بزرگ کاهش تولید در اوپک را برعهده بگیرد و از آن زمان عملکرد درخشانی در عمل به این سهمیه نداشته است. عراق بعدا به کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک و غیراوپک که متشکل از ۹ تولیدکننده است، پیوست اما حضور در این کمیته به تضمین پایبندی این کشور به توافق کاهش تولید کمک چندانی نکرد.

استفن برنوک، تحلیلگر کالا در شرکت "پی وی ام اویل آسوشیتس" به شبکه سی ان بی سی گفت: آمار بالای اخیر تولید عراق نشان می دهد که این کشور احتمالا به اوج ظرفیت تولید خود رسیده است. با این حال وی پیش بینی کرد عراق به دلیل همکاری با شرکای خارجی برای تقویت زیرساخت، شاهد رشد اندک بیشتری باشد. نیازی به گفتن نیست که این مسئله باعث نگرانی عربستان سعودی می‌شود زیرا اوپک برای جلوگیری از اشباع عرضه نفت در سال آینده، تحت فشار فزاینده‌ای برای کاهش بیشتر تولید قرار دارد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۸۶۲۸۶۲۲:۰۳:۳۳ ۱۳۹۸/۶/۱۸
عراق با تولید روزانه 5 میلیون بشکه نفت؟!؟! اونوقت ما با این همه ادعا تو اوج فروش نفتمون به 3 میلیون بشکه هم در روز نرسید؟! اونوقت ما از خیر 700 میلیارد دلار خسارت جنگ ایران و عراق به همین راحتی گذشتیم؟! تو جنگ با داعش هم که هم بهشون اسلحه و مهمات دادیم هم کلی جوانمون رفتن اونجا و شهید شدن!!!
ناشناس۱۰۸۶۳۰۰۲۲:۴۴:۵۳ ۱۳۹۸/۶/۱۸
بخشی از این نفت احتمالا نفت ایرانه که به اسم عراق میفروشند. خوبی داشتن نفوذ در کشورهای همسایه همینه دیگه
حمید۱۰۸۶۳۶۰۰۰:۳۰:۵۲ ۱۳۹۸/۶/۱۹
نگرفتن خسارت جنگ پیشکش ،دولت عراق برای دادن ارز به زوار کربلای ایران همکاری نمی کنه بعد میاد نفت ایران و می فروشه !!!
ساده۱۰۸۶۴۳۱۰۷:۱۴:۵۶ ۱۳۹۸/۶/۱۹
چقدر ساده ای که فکر میکنی عراق داره تو فروش نفت کمک میکنه در صورتی که دولت عراق حتی توان اعتراض به حضور امریکایی تو کشورشون رو ندارن حتی طلب گازی که از ایران خریده رو به بهانه تحریم به ایران نمیده یک ساله هر چی مقامات ما میگن‌بده اون میگه تحریم شدین نمیتونیم بدیم
ناشناس۱۰۸۶۴۷۵۰۹:۳۷:۵۷ ۱۳۹۸/۶/۱۹
یکی از دلایلی که آمریکا توی تحریم ایران مونده و کاملا نمیوتنند برنامه هاشونو پیاده کنند وجود همسایه های زیاده. شما فکر کردید صدور نفت نمیشه؟ نباید گینه های قدیمی رو مدام از زیر خاک در آورد مگر آلمان و انگلستان و فرانسه جنگ هایی به مراتب بدتر و شدیدتر از ما نداشتند چرا آنها مدام نمیگن نباید با آلمان رابطه داشت چون مارو بمباران کرد
ناشناس۱۰۸۶۵۱۴۱۰:۳۸:۳۸ ۱۳۹۸/۶/۱۹
این موارد رو علنا نمیتونن بگن دکتر جان. این موارد از تحلیل و تفسیر شرایط موجود نتیجه گرفته میشن که به نظر افزایش تولید عراق میتواند(احتمالا) نتیجه فروش بخشی از نفت ایران باشد. به امید روزی که یک درصد هم به اشتباه بودن طرز تفکر خود فکر کنید!

پربحث‌های دیروز

 1. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 2. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 3. لطفا از پرسش‌های مردم عصبانی نشوید...

 4. عصبانیت فتاح از سوال مجری تلویزیون درباره آزادراه تهران-شمال

 5. آخرین اخبار از کرونا/گزینه‌های ریاست مجلس یازدهم/ تحلیل فیاض از تفاوت مجلس لاریجانی با قالیباف/ توکلی: نمایندگان هدف دام شبکه‌های سازمان یافته فساد و تباهی‌اند

 6. احمد توکلی خطاب به نمایندگان منتخب: با پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف از بروز فسادهای احتمالی جلوگیری کنید

 7. حریرچی (معاون وزیر بهداشت) کرونا گرفت

 8. ابتلای ۹۵ نفر به بیماری کرونا در کشور / فوتی‌ها ۱۵ نفر شدند

 9. کدام کشورها اجازه پرواز به هواپیما‌های ایرانی را نمی‌دهند؟

 10. واکنش دبیر شورای عالی امنیت ملی به اظهارات امیرآبادی فراهانی

 11. محققان چینی واکسن خوراکی برای کرونا ساختند

 12. حریرچی: من هم کرونایی شدم/ کرونا را شکست می‌دهیم

 13. جدول/ سکه ارزان شد

 14. روحانی: حرکت به سمت کنترل ویروس کرونا است

 15. توزیع‌ ماسک در داروخانه های قم

 16. روحانی: ایران به دشمن التماس نخواهد کرد/ همه درآمدهای کسب شده از قطعه یک آزادراه تهران-شمال، صرف ساخت قطعه دوم خواهد شد/ ما نسبت به زندگی سالم و شادی مردم متعهدیم

 17. نتیجه تست کرونای آیت‌الله شبیری زنجانی اعلام شد

 18. تست کرونا «محمود صادقی» مثبت اعلام شد

پربحث‌های هفته

 1. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

 2. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 3. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 4. چرا می‌گویند ویروس کرونا سلاح بیولوژیک آمریکا است؟!

 5. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 6. عصبانیت فتاح از سوال مجری تلویزیون درباره آزادراه تهران-شمال

 7. لطفا از پرسش‌های مردم عصبانی نشوید...

 8. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

 9. فوت دو نفر به دلیل ابتلا به کرونا در قم

 10. نظر شما درباره این عکس چیست؟!

 11. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 12. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

 13. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

 14. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 15. آخرین اخبار از کرونا/گزینه‌های ریاست مجلس یازدهم/ تحلیل فیاض از تفاوت مجلس لاریجانی با قالیباف/ توکلی: نمایندگان هدف دام شبکه‌های سازمان یافته فساد و تباهی‌اند

 16. احمد توکلی خطاب به نمایندگان منتخب: با پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف از بروز فسادهای احتمالی جلوگیری کنید

 17. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 18. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 19. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 20. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 21. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

 22. حریرچی (معاون وزیر بهداشت) کرونا گرفت

 23. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

 24. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

 25. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

آخرین عناوین