سیدجواد هاشمی: ما باعث می‌شویم مردم ماهواره تماشا کنند

گروه فرهنگی الف،   3980618011 ۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

سال‌هاست در مناسبت‌های دینی مثل ماه رمضان، ایام محرم و ... حجم زیادی از برنامه‌های مناسبتی در صداوسیما تولید و یا تکرار می‌شود؛ اما به راستی چند درصد از جوان‌های امروزی با سلیقه‌های به‌روز شده، بیننده ویژه‌برنامه‌هایی هستند که هنوز در سطحی کیفی و ساختاری چند سال قبل خود مانده‌اند؟!

ایسنا نوشت: برای رسیدن به پاسخ این پرسش، سراغ سید جواد هاشمی ـ بازیگر سینما و تلویزیون ـ می‌رویم که اتفاقا همواره حضور فعالی در فیلم‌ها و سریال‌های مذهبی داشته است.

هاشمی درباره‌ی راه‌های جذب و تعامل جوانان با برنامه‌های مذهبی چنین می‌گوید: متاسفانه در کشور ما سلایق مختلفی تصمیم‌گیرنده و جوابگو هستند؛ در حالی که اصل ماجرا چیز دیگری است. ما باید به سلایق جوان‌ها و نوجوان‌ها و سلایق امروز مردم توجه کنیم. توجه نکردن به این موضوع باعث می‌شود که بیننده‌های بهترین برنامه‌های مذهبی ما کم شوند؛ بر این اساس سلیقه جوان‌های سخت سلیقه امروز به مذهب باید در نظر گرفته شود.

هاشمی افزود: وقتی این اتفاق نمی‌افتد شاهد این هستیم که در روزهای عاشورا و تاسوعا که روزهای عزیزی برای ما هستند و بیش از گذشته ما را به یاد امام حسین(ع) می‌اندازند و برای ما اهمیت بسیار دارند، متاسفم که بگویم که ما همان موقع باعث می‌شویم برخی از مردم شبکه‌های ماهواره‌ای را تماشا کند.

او درباره‌ی تفاوت سلیقه جوان‌های دیروز و امروز اظهار می‌کند: سرمان را مثل کبک زیر برف نکنیم که مردم برنامه‌ها را نگاه می‌کنند؛ این فکر را از سرمان بیرون کنیم. یک واقعیت بی‌چون و چرا وجود دارد که ما از آن غافل هستیم؛ جوان‌های امروز ما تحلیلشان نسبت به جوان‌های دیروز متفاوت شده است. نگاه به امام حسین (ع)، دیروز چیز دیگری بوده است. نمی‌گویم هیئت‌ها پر نیست اما واقعاً این هیئت‌ها و مساجدی که در این ایام پر می شود چقدر دلباخته نام حسین است؟ متاسفم که به این‌ها توجه نمی‌شود!

هاشمی ادامه می‌دهد: پس ما باید آمادگی یک شکست غیرمنتظره را داشته باشیم. به هر حال من به عنوان یک مسلمان نگرانم اتفاق بدی در آینده رخ دهد که نشود برایش کاری کرد. مساجد ما از جماعت خالی شده است. متاسفانه حتی بچه‌هایی که به هیئت می‌آیند و عَشقه نام اباعبدالله آنها را به هیئت می‌کشاند هم شب‌ها تلویزیون خودمان را نگاه نمی‌کنند. باید برای آنها برنامه‌سازی کنیم.

او درباره استقبال مردم از ماهواره به جای تلویزیون می‌گوید: من سه سریال برای ایام عاشورا و تاسوعا ساختم اما آن زمان مردم اقبالشان به ماهواره‌ها نبود، حالا هست و مقصر این قضیه ما هستیم. ما و فیلمسازان کم‌کاری کردیم. احساس می‌کنم شرایط تغییر کرده است ولی ما تغییری نکرده‌ایم.

سید جواد هاشمی تاکید می‌کند: احساس می‌کنم که برنامه‌سازی کم است و آنچه ساخته می‌شود هم در شأن نام امام حسین(ع) نیست. با این حال هنوز هم می‌شود فیلم‌هایی مثل «روز واقعه» ساخت که باز هم ماندگار شود.

این کارگردان دلیل کاهش برنامه‌ها را این‌طور بیان می‌کند: یکی از دلایل نساختن فیلم و برنامه جدید، ماجرای هزینه‌های سنگین صداوسیماست. شبکه‌های فراوانی که وجود دارد و حقوق‌ کسانی که در این شبکه‌ها کار می‌کنند باید پرداخت شود. من فکر می‌کنم بعد از آموزش و پرورش، هیچ نهادی به اندازه صداوسیما مجبور نباشد به کارکنانش حقوق بدهد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۸۵۷۴۸۰۹:۱۸:۴۵ ۱۳۹۸/۶/۱۸
آقای هاشمی دیگر دیر شده
ناشناس۱۰۸۵۸۶۹۱۱:۱۴:۴۲ ۱۳۹۸/۶/۱۸
ما که ماهواره نگاه نمی کنیم
آریابان۱۰۸۵۹۵۹۱۲:۵۷:۴۶ ۱۳۹۸/۶/۱۸
این جنب و جوش و تلاش و تکاپو برای برپائی عاشورای حسینی ، همیشه از چند روز پیش از دهۀ محرم تا ظهر عاشورا همه جا دیده میشه. ولی سپس ، همزمان با انبوهی ظرف های یکبار مصرف رها شده !!!!!!! در همه جای شهر ، همه جیز رو به افول و خاموشی و سکوت و سکون میگذاره و "نماد" های حسین (ع) که در و دیوار و داربست ها، جای جای شهر و دیار را به ماتم فرو کشیده بودند هم ، از "دید" ها ناپدید میشوند ؛ چقدر غریب و مظلوم  و چقدر دور شده از ما ، "یاد" !!!!! حسین (ع).
ناشناس۱۰۸۶۰۰۰۱۳:۴۷:۵۳ ۱۳۹۸/۶/۱۸
مساله «پیچیدگی» در علوم و مهندسی هم یک مساله واقعی است. در جامعه و فرهنگ و اقتصاد این پیچیدگی بطریق اولی وجود دارد. درک این پیچیدگی از عهده ذهن‌های بسیط تک پارامتری برنمی‌آید. برای خود ما بهتر است که حقایق را آنطوری که واقعا هستند بشناسیم، نه آنطوری که برای ذهن کوچک و تک پارامتری ما قابل تصور است.
ناشناس۱۰۸۶۰۸۷۱۵:۴۲:۱۲ ۱۳۹۸/۶/۱۸
خود کرده را تدبیر نیست، خیلی از ماها سالیان زیادی با برنامه 90 خوش بودیم و منتظر دوشنبه شب ها! تا وقتی صدا سیما میلی باشه به جای ملی از اینم بدتر میشه به امید خدا
کاوه۱۰۸۶۱۶۱۱۸:۲۲:۳۷ ۱۳۹۸/۶/۱۸
ماهواره و سایر برنامه های سرگرم کننده وقتی مخاطب پیدا می کند که جذاب و دیدنی باشد ما اکنون در حوزه برنامه سازی و تولید محتوی دچار یک نوع کمبود شده ایم و کارگردان ، سناریو نویس و هنرپیشه یا مجری که بتواند مخاطبان زیادی را به خود جلب کند نداریم و بیشتر کلیشه ای و بدون هیچگونه خلاقیتی برنامه ریزی می کنیم که خود باعث کم شدن بیننده ، خواننده و تماشاگر در همه عرصه های هنری مانند تلویزیون ، سینما ، تئاتر و کتابخانه ها و کتاب فروشیها شده ایم .
داود۱۰۸۶۱۹۲۱۹:۴۰:۴۵ ۱۳۹۸/۶/۱۸
من شخصا از حرف هاي اقاي هاشمي و امثالهم چيزي دستگيرم نميشود و از اينگونه افراد خواهش ميكنم كمي بيشتر مصداقي صحبت كنند ، برنامه هاي ماهواره اي اغلب جيز بدرد بخووري نداره ولي متاسفانه ذايقه مردم به طرف برنامه هاي پوچ ميل كرده ، اگر مردم به جاي كشمش و نخودجي كه ما در دوران كودكي ميخورديم به چيپس و پفك ميل پيدا كرده وتغير ذايقه داده اند تقصير كيست ؟
علی۱۰۸۶۲۵۰۲۱:۱۴:۵۲ ۱۳۹۸/۶/۱۸
خودتون رو اذیت نکنید. بذارید کسانی که معتقدند ماهواره مفیده مشغول همون ماهواره باشند. بعضی‌ها تا تلخی‌ها رو خودشون تجربه نکنند قبول نمی‌کنند. چه بسا کسانی که خودشون هم تجربه می‌کنند ولی غرورشون اجازه نمی‌ده اعتراف کنند.

پربحث‌های دیروز

 1. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 2. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 3. پوتین: نخستین واکسن کرونا در روسیه ثبت شد

 4. جزئیات تازه از فروش نفت توسط دولت به مردم از زبان پورابراهیمی

 5. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 6. سهم خواهی جریان های سیاسی لبنان از کیک دولت آینده

 7. روحانی: مردم در زمینه تلاش دولت برای ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد، اطمینان خاطر داشته باشند

 8. دوچرخه سواری حاکم دبی

 9. اعترافات ۳ عضو داعش در دادگاه کیفری/ سردار سلیمانی نبود، عراق را فتح می‌کردیم

 10. آینده تاریک سعودی‌ها به روایت میدل ایست آی

 11. ختم رسیدگی به پرونده اکبر طبری اعلام شد/ طبری: تمام ۱۶ اتهامی که در کیفرخواست آمده را رد می‌کنم

 12. تصویب نام‌گذاری خیابانی در تهران به نام مهندس بازرگان

 13. نامه بسیج دانشجویی به نمایندگان / مجلس به طرح «گشایش اقتصادی» دولت ورود کند

 14. برایان هوک: ترامپ دنبال توافق جدید با ایران است

 15. روحانی: تلاش برای تولید دارو و واکسن کرونا تا رسیدن به نتیجه نهایی ادامه خواهد داشت

پربحث‌های هفته

 1. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 2. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

 3. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 4. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 5. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 6. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 7. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 8. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 9. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 10. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 11. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 12. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 13. صحنه آهسته انفجار بیروت

 14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 15. پاساژگردها معترض برگزاری محرم

 16. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 17. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 18. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 19. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 20. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 21. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 22. آیا دونالد ترامپ در مرحله پيشافاشيستي است؟

 23. پوتین: نخستین واکسن کرونا در روسیه ثبت شد

 24. جزئیات تازه از فروش نفت توسط دولت به مردم از زبان پورابراهیمی

 25. جدیدترین خبر از تبدیل ریال به تومان/ ۲.۵ میلیارد دلار ارز برگشت

ابر آروان

آخرین عناوین