وزیر راه: طرح دریافت مالیات از خانه‌های خالی تا پایان سال اجرایی می‌شود/ افزایش قیمت مسکن متوقف شده

گروه اقتصادی الف،   3980612071 ۱۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

محمد اسلامی گفت: مقدمات اجرایی طرح مالیات از خانه های خالی آماده شده است و امیدواریم تا پایان سال به مرحله اجرایی برسد.

وزیر راه: طرح دریافت مالیات از خانه‌های خالی تا پایان سال اجرایی می‌شود/ افزایش قیمت مسکن متوقف شده

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه نرخ مسکن و اجاره‌بها تابع سیاست‌ها و اقدامات بخش مسکن نبوده است، گفت: اگر بخواهیم قیمت‌های اجاره مقبولیت داشته باشد باید از شاخص‌های کلان اقتصادی تبعیت کند.

او توضیح داد: چندی پیش در برنامه تلویزیونی منحنی‌های سال ۷۰ تا ۹۸ نشان داده شد و نرخ تورم، نرخ اجاره بها و نرخ واحد مسکونی به صورت تجمعی و با یک فاصله کم و آرامش خاصی از هم تبعیت کرده و البته تغییرات نرخ ارز که تابع متغییر‌های اقتصادی کشور بوده عامل پیشران چنین اتفاق بود که بسیار دارای اهمیت است.

امتیاز ویژه وزارت راه و شهرسازی برای صاحبخانه های با انصاف

اسلامی با اشاره به اینکه برای صاحبخانه‌ها و موجران که در اجاره دادن واحد‌های مسکونی انصاف را رعایت کرده، امتیازات بسیار زیادی را قائل شده ایم، گفت: این امتیازات را در ۲ مسیر دنبال کردیم؛ که عبارت است از مدت قرارداد اجاره و معافیت از مالیات، که پیشنهاد آن در کمیسیون دولت مطرح شده تا از طریق آن بتوانیم تغییراتی را در این بخش ایجاد کنیم.

او افزود: موضوع دیگر حوزه مالیاتی  مربوط به زمین‌های بایر است و افرادی که دارای اراضی شهری هستند، ولی برای ساخت آن اقدامی نمی‌کنند قرار است با همکاری مجلس برای آن‌ها نیز مالیات وضع کنیم.

مالیات بر عایدی سرمایه در راهروهای بهارستان و پاستور سرگردان شده است

اسلامی با بیان اینکه مالیات بر عایدی سرمایه بین دولت و مجلس در رفت و آمد است، گفت: مجری مالیات مستقیم و اخذ مالیات از خانه‌های خالی، سازمان امور مالیاتی است و وزارت راه و شهرسازی در این طرح مکلف است سامانه املاک و اسکان را طراحی کند؛ به طوری که از طریق این سامانه، سازمان امور مالیاتی بتواند خانه‌های خالی را شناسایی و برای آن‌ها مالیات تعیین کند، هم اکنون این موضوع بین وزارت راه و شهرسازی، دولت، مجلس و جامعه بسیار زیاد مطرح شده و در حال بررسی است. 

وزیر راه وشهرسازی درباره مالیات عایدی بر سرمایه مسکن، گفت: دولت و هر فردی که بخواهد بخش مسکن را مدیریت کند همواره به تولید مسکن و حفظ سرمایه در این بخش فکر می‌کند.

وزیر راه وشهرسازی با اشاره به اینکه همواره نگرانی‌های بسیاری در حوزه مسکن مبنی بر خروج و تهدید سرمایه‌های حوزه مسکن وجود دارد افزود: برخی افراد خانه‌های خالی را تله مالی خود قرار می‌دهند به گونه‌ای که با حبس منابع کشور در حوزه مسکن مشکلات بسیار زیادی در این حوزه ایجاد می‌کند.

اسلامی با بیان اینکه باید مقرراتی وضع شود که واحد‌های مسکونی خالی از سکنه، منبعی برای ارزش افزوده نباشد گفت: باید تمامی واحد‌های مسکونی به سرعت به مرحله بهره برداری و در اختیار متقاضیان قرار بگیرد؛ که این اقدامات با اجرایی شدن طرح مالیاتی امکان پذیر می‌شود.

او تاکید کرد: وزارت راه و شهرسازی تنها آمار اراضی خود را در اختیار دارد و اطلاعات آمار جامعه و اسکان کل کشور را ندارد. اما طبق بررسی‌های انجام شده شهرداری و اداره ثبت آمار تمامی اراضی کل کشور را در اختیار دارد.
 
اسلامی اظهار کرد: مقدمات اجرای این طرح فراهم و در قالب اجرای طرح املاک و اسکان آن‌ها را انجام داده ایم به این روش که بر اساس پایان کار‌ها، پروانه ساخت و انشعابات بتوانیم آن‌ها را اجرایی کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه مقدمات اجرایی طرح مالیات از خانه خالی انجام و سازمان ثبت در حال اجرایی کردن اقدامات آن است که بتواند واحد‌های خالی را شناسایی و سپس‌آن‌ها را به سازمان امور مالیاتی بسپاریم، افزود: امیدواریم این طرح تا پایان امسال به مرحله عملیاتی برسد. البته برای این طرح باید تمامی دیتا بیس‌ها دقیق و اطلاعات کافی باشد.

او تصریح کرد: اطلاعات برخی شهر‌ها هنوز کاغذی و دستی بوده و الکترونیکی نشده است، اما در تهران و برخی از کلان شهر‌ها که اطلاعات آن‌ها مکانیزه شده می‌توانیم با لینک کردن وضعیت را مشخص کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه باید سیستم اقتصادی و مالی کشور با اقدامات مناسب مانع ورود پول‌های شمرده نشده و بی حساب به بازار مسکن و زمین شود، افزود: ورود چنین پول‌های باعث ایجاد تلاطم در بازار و رشد قیمت‌ها می‌شود.

او اظهار کرد: در گذشته بسیاری از شرکت‌های وابسته به بانک‌ها با استفاده از منابع مالی خود زمین و واحد‌های مسکونی بسیار زیادی خریداری کردند و متاسفانه به دلیل نوسات ایجاد شده در نرخ ارز تمامی گروه‌های کالایی از جمله مسکن و خدمات، از ریزترین و درشت‌ترین امکانات دچار افزایش قیمت شد.

اسلامی با بیان اینکه و اولویت وزارت راه وشهرسازی اجرای طرح تام کاد است گفت: اجرای این طرح‌ها در دولت بحث، ابلاغ و مصوب شده است و با همکاری سازمان پس انداز کارکنان دولت و اسکان جوانان بتوانیم برای جوانان مسکن تهیه کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه با تمهیدات و کنترل بانک مرکزی روند رو  به رشد نرخ ارز مهار شده و بازار به ثبات رسیده است گفت: قیمت واحد مسکونی به دلیل نوسانات نرخ ارز در یک بازه زمانی به شدت در حال افزایش بود که با تثبیت نرخ‌ها این افزایش قیمت متوقف و حتی در برخی از شهر‌ها هم قیمت‌ها روند معکوس در پیش گرفتند.

او تاکید کرد: امیدواریم زمینه خانه دار شدن برای جامعه هدف را فراهم کنیم. به طوری که با مدیریت تقاضا و پایدار نگه داشتن عرضه بتوانیم بین عرضه و تقاضا تعادل بخشی ایجاد کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه باید سوداگری مهار و ساخت وساز در کشور توسط مجری ذی صلاح انجام شود افزود: ساخت و ساز باید به صورت شخصی سازی، سفارشی و طبق الگوی مسکن باشد.

او مهمترین نیاز مسکن را زمین و منابع مالی عنوان کرد و گفت: برای زمین تمهیدات و گشایش‌های ایجاد شده به طوری که فراخوان برای زمین‌های عرضه شده ارائه شده و از سوی دیگر سعی کرده ایم منابع مالی و تسهیلات بانکی مربوط به حوزه مسکن را تا ۲۰ درصد افزایش دهیم. با مصوبه شورای پول و اعتبار امیدواریم این جریان بدون بهانه‌ای به یک جریان فعال و پایدار تبدیل شود.

وزیر راه وشهرسازی با بیان اینکه کاستی‌های در بحث ترانزیت، صادرات و واردات، کیفیت وضعیت محیطی، مدیریتی و عملکردی پایانه‌های مرزی وجود دارد، افزود: در پایانه‌های مرزی ارگان‌های متعددی وجود دارند که مدیریت هرکدام از آن‌ها باعث ایجاد ناهماهنگی‌های در این بخش شده که این موضوع برای کشور بسیار خطرناک است. چندی پیش این موضوع در دولت دنبال شد؛ به طوری که تفاهم نامه‌ای بین ۷ وزارت خانه منعقد و به امضا رسید و به هیات دولت ارائه شد.

او بیان کرد: در صورت تصویب این طرح در دولت محوریت مدیریت پایانه‌های مرزی بر عهده وزارت راه و شهرسازی خواهد بود تا با ساماندهی و مدیریت یکپارچه بتوانیم مشکلات این بخش را برطرف کنیم.

وزیر راه وشهرسازی درباره هزینه‌های پایانه‌ها هنگ‌های مرزی، گفت: هم اکنون هر ارگانی با یک ماموریتی مشغول فعالیت هستند که تمامی فعالیت‌های آن‌ها موازی کاری شده و هیچ کس از دیگری تبعیت نمی‌کند و ما امیدواریم با یک مصوبه و مدیریت ان‌ها توسط وزارت راه وشهرسازی مشکلات این بخش را برطرف کنیم.

جزئیات عدم ترخیص کالا‌های گروه ۴ در بنادر کشور

اسلامی در پاسخ به این سوال که بنادر کالا‌های گروه ۴ را ترخیص نمی‌کند آیا با نگهداری آن‌ها عایدی‌ها به خزانه باز می‌گردد؟ گفت: سازمان بنادر دخالتی در امور کالا‌ها ندارد.سازمان بنادر کشتی و صاحب بار را می‌شناسد و به کشتی پهلو و خدمات می‌دهد. کشتی‌ها پس از تخلیه و بارگیری عبور میکند و صاحب بار است که باید مسائل این بخش را با گمرک، بانک مرکزی و سیستم شرکتی که حمل و نقل بار، ریلی یا جاده‌ای تنظیم می‌کند و می‌برد؛ برطرف کند. در این حوزه سازمان بنادر کار خود را انجام می‌دهد و گمرک هم وظایف مربوط به خود را انجام می‌دهد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

احد۱۰۷۷۷۸۹۱۱:۰۴:۴۹ ۱۳۹۸/۶/۱۲
دلیل توقف افزایش قیمت سیاست گذاری شما نیست جناب وزیر به خود نگیرید لطفا . افزایش بی رویه قیمت مسکن بوده که از توان خریداران خارج شده و عملا خرید و فروش طبق امار به صفر رسیده !!
ناشناس۱۰۷۷۷۹۲۱۱:۰۶:۵۰ ۱۳۹۸/۶/۱۲
اداره مالیات باید برای ارباب رجوع ممنوع الورود باشد تا نتوانند در ان نفوذ کنند و رشوه و زد و بند شود. همه چیز انلاین و بر اساس کد رهگیری باید باشد.
ناشناس۱۰۷۷۸۹۴۱۱:۵۹:۱۸ ۱۳۹۸/۶/۱۲
دیروز خبری در فضای مجازی آمده بود که خبر از پست سازمانی همانگ کننده شرکت در مراسم ترحیم .. کارمندان در سیستان و بلوچستان داده بود . درست است ؟ یعنی یک چنین پستی داریم ؟
ناشناس۱۰۷۷۹۴۱۱۲:۲۹:۲۱ ۱۳۹۸/۶/۱۲
والا همونقدری هم که تا حالا اضافه شده باعث شده دست طبقه متوسط جامعه برای همیشه از مسکن دور بمونه
ناشناس۱۰۷۷۹۸۵۱۲:۵۱:۴۷ ۱۳۹۸/۶/۱۲
خیلی قبل تر از شما این حرفها رو زده بودن آقای وزیر ؛ اما دیدیم در عمل یک کار دیگر صورت گرفت
ناشناس۱۰۷۸۰۳۸۱۳:۱۸:۴۹ ۱۳۹۸/۶/۱۲
شما ها دست از سر مردم بردارین همه چی خودش درست میشه ۹۰ درصد مشکلات خود شماها هستین
ناشناس۱۰۷۸۰۴۳۱۳:۲۲:۰۳ ۱۳۹۸/۶/۱۲
من پیشنهاد دارم که دولت خودش بیاد آپارتمانهای شیک و مبله بسازه بده به مستاجران مجانی و برای اون هایی که خانه های ویلایی دوست دارند هم به هر زوج 200 متر زمین از پادگانهای داخل شهرها مجانی واگذار کنه و 200 میلیون هم وام قرض الحسنه 30 ساله بده که هر جور سلیقه خودشونه بسازند و مشکل مسکن برای همیشه حل بشه. اسم این طرح هم باشه طرح دویست دویست.
ناشناس۱۰۷۸۰۹۷۱۳:۴۸:۵۴ ۱۳۹۸/۶/۱۲
بازی باخت باخت هم برای دولت و هم سرمایه گذاران و هم جوانان بهتر است کمی بیشتر فکر کنیم. با مالیات باعث درآمد دولت ازجیب مصرف کننده نهایی خواهیم شد و نه تنها مسکن ارزان نمیشود بلکه با فرار سرمایه ها از چرخه تولید مسکن باعث پیچیده تر شدن این کلاف سر درگم هم خواهیم شد. متاسفانه شرایط اقتصادی حاکم بر اوضاع ناخواسته منتج به جبران درآمدهای بدست نیامده برای دولت به قیمت نابودی و اضمحلال سایر حوزه ها ازجمله مسکن گردیده است. بجای این روشهای ضررآمیز بهتر است راه حل تشویق تولید مسکن را با روشهای شراکت در سود بیشتر با تولید کنندگان در پیش گرفت.
ناشناس۱۰۷۸۵۱۶۱۸:۳۱:۱۷ ۱۳۹۸/۶/۱۲
190 کشور دارندقانون مالیات بر عایدی را اجرا میکنند ولی شما می گویید باعث افزایش میشه اتفاقا اگر کسی بیش از یک واحد ساختمانی داشته باشد مالیات سنگین بده مجبوره مازادشو بفروشه و فروشنده زیاد قیمت رو پایین می آورد عقل هم همین حکم را میکند و اسلام. که همه حق دارند استفاده کنند. فقط یک خانه بیش از آن مالیات سنگین به طوری که ارزش نگهداشتن نداشته باشه.
ناشناس۱۰۷۸۶۳۷۲۰:۴۲:۵۴ ۱۳۹۸/۶/۱۲
.. تهدید به مالیات یعنی فرار سرمایه به سمت طلا و ارز و سیل خروج سرمایه از کشور و این یعنی احتکار و انفجار قیمت ها در همه زمینه ها نه تنها سرپناه، بلکه ارزاق هم گیر ملت نمیاد.
ناشناس۱۰۷۸۱۹۵۱۴:۳۶:۱۹ ۱۳۹۸/۶/۱۲
شما بجاي اينكه پول و وقت خودرا صرف خانه دار كردن مستاجران كنيد بدنبال درآمد بيشتر دولت براي بيشتر شدن ماليات كرديد اين طرح بايد زماني اجرايي شود كه شما همزمان صدها هزار واحد مسكوني ساخته وتحويل داده باشيد
ناشناس۱۰۷۸۵۰۹۱۸:۲۶:۳۵ ۱۳۹۸/۶/۱۲
یعنی میخواهی از اکثر مسئولین و بانکدارها مالیات بگیری چون شغل اصلی اینا اول بساز بفروشیه بعد مسئولیت فکر نکنم بتونید

پربحث‌های دیروز

 1. نیروگاه هسته‌ای امارات

 2. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

 3. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

 4. وزیر اقتصاد: افزایش قیمت ارز ارتباطی با FATF ندارد/ دولت به دنبال افزایش نرخ ارز نیست

 5. زنگنه: وزارت نفت صورتش را با سیلی سرخ نگه داشته است

 6. سناتور «کریس مورفی» دیدار با ظریف را تایید کرد+توضیحات وزارت امور خارجه

 7. اظهارات جنجالی ابطحی، رئیس دفتر خاتمی

 8. امیرآبادی فراهانی: تخریب را ادامه دهید افشاگری می‌کنم

 9. توافق شورای ائتلاف نیروهای انقلاب و جبهه پایداری بر روی انتشار یک لیست مشترک

 10. کنفرانس امنیتی مونیخ ؛ روایت ایرانی از «بی غربی گرایی»

 11. جوان دیگری در سوریه پر کشید + عکس

 12. استقبال جریان‌های سیاسی مختلف از امضای تعهدنامه مجلس شفاف / اسامی نامزدها تکمیل می شود

 13. آخرین قیمت سکه، دلار و طلا در بازار + جدول

 14. رهبر انقلاب: مجلسی می‌خواهیم که با وضع قوانین لازم، کشور را از توطئه‌ها مصونیّت ببخشد/ آمریکا در حال حرکت به سمت فروپاشی از درون است و غرق خواهد شد

 15. نسخه اصلاح‌طلبانه بهزاد نبوی برای انتخابات/ نامزدهای ریاست مجلس به روایت مرعشی/ درخواست عاجزانه عارف از مردم

 16. گوشت گوسفندی ۱۰ هزار تومان گران شد

 17. ترکیه: اگر دولت سوریه عقب‌نشینی نکند، به زور متوسل می‌شویم

 18. پژو ۴۰۵ به مرز ۱۱۵ میلیون رسید؛ فاصله ۳۰۰ میلیونی پژو ۲۰۰۸ از کارخانه تا بازار

 19. ایران تا ۱۴۰۲ به مدار بالای هزار کیلومتر می‌رود

 20. عارف: عاجزانه از مردم می‌خواهم به کاندیداهای اصلاح‌طلب رأی بدهند

 21. روایتی از ترس تشکیلات امنیتی و نظامی رژیم صهیونیستی از ایران

 22. جمع‌آوری بیش از ۳۰ هزار معتاد متجاهر در شوش و هرندی

 23. قیمت دلار به ۱۴۲۰۰ تومان رسید

 24. پوستر مرگ بر شاه

 25. حکم متهمان پرونده جاسوسان محیط‌زیستی قطعی شد + جزئیات اسامی و آرای حکم

پربحث‌های هفته

 1. چرا زن امروزی با فاطمه (س) بیگانه است؟

 2. توکلی: شورای نگهبان چرا درباره تاجگردون سکوت کرده است؟

 3. آغاز یک حرکت بزرگ/ به پویش مجلس شفاف و ضدفساد بپیوندید

 4. جنجال افتتاح پرحاشیه ستاد انتخاباتی تاجگردون/درخواست مطهری از آیت الله جنتی/ روایت ابطحی از لیست‌های اصلاح‌طلبان

 5. مساله نه چندان دشوار پرتقال‌های سیاسی !

 6. نیروگاه هسته‌ای امارات

 7. داعشی‌ها از سراسر دنیا در زندان سوریه

 8. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

 9. زخم‌های پهلوی بر آبروی ایران

 10. زهره الهیان: مهم‌ترین اقدام مجلس بعدی باید حل مشکلات اقتصادی مردم باشد/ نقطه ضعف مجلس فعلی عدم نظارت بر دولت است

 11. چرا تتلو را به ایران تحویل ندادند؟

 12. بازدید ایوانکا ترامپ از مسجد شیخ زاید ابوظبی

 13. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

 14. وقتی نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا به همجنس‌بازی خود افتخار می‌کند/ پیت بوته‌جج: عاشق همسرم هستم!

 15. وزیر اقتصاد: افزایش قیمت ارز ارتباطی با FATF ندارد/ دولت به دنبال افزایش نرخ ارز نیست

 16. نظارت و رفع مشکلات معیشتی مهمترین اولویت های مجلس یازدهم/ مجلس دهم زبان و تریبون ملت نبود

 17. آخرین پیام انقلاب ایران به حاج قاسم دل ها

 18. سنگ جدید آرامگاه سردار سلیمانی که فردا رونمایی می‌شود

 19. کره‌ای‌ها از بازار لوازم خانگی ایران رفتند

 20. زنگنه: وزارت نفت صورتش را با سیلی سرخ نگه داشته است

 21. سکوت شورای نگهبان در قبال تاجگردون/ دعوت اصلاح طلبان از مردم برای شرکت در انتخابات/ انتقاد صادق زیباکلام از حزب کارگزاران، خاتمی، عارف و موسوی لاری

 22. نیروهای پیشمرگه کرد

 23. آخرین وضعیت سهمیه بنزین نوروزی اعلام شد

 24. نامه بذرپاش به حدادعادل و آقاتهرانی: در فرصت کوتاه باقیمانده به راه‌های وحدت حداکثری بیاندیشید

 25. ناگفته‌هایی از زندگی سردار سلیمانی/درخواست قالیباف از مردم تهران/شفاف‌سازی زاکانی درباره حقوق و هزینه‌های انتخاباتی 

آخرین عناوین