علل و عوامل سرقت منزل و راهکارهای پیشگیری

گروه حوادث الف،   3980607060

اداره برآورد اجتماعی و افکارسنجی معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ، در پژوهشی به بررسی علل و عوامل سرقت منزل و اماکن خصوصی و راهکارهای کاهش آن در شهر تهران به صورت توصیفی - تحلیلی با روش اسنادی و کتابخانه‌ای و مصاحبه میدانی پرداخته است و ارائه آمار پلیس آگاهی و عملیات فاتب می‌تواند تعیین‌کننده میزان سرقت منزل و اماکن در سال‌های مورد بررسی باشد که در این تحقیق نیز به تفصیل بیان شده است. در این گزارش اجتماعی مهم‌ترین دستاوردهای پژوهش به شرح ذیل است:

سرقت منزل را می‌توان یکی از شدیدترین جرائم تلقی کرد، زیرا علاوه‌بر اینکه یکی از شایع‌ترین رفتارهای مجرمانه است، به احساس امنیت عمومی و آرامش ذهنی و سلامت افراد نیز آسیب می‌رساند. به همین علت سرقت منزل تأثیر زیادی بر قربانیان می‌گذارد. سرقت منزل همانند جرائم دیگر از جهت کمی و کیفی دچار تحول و از لحاظ تنوع در انواع و اشکال مختلفی رواج یافته است و مکان و زمان نمی‌شناسد و در هر لحظه از شبانه‌روز احتمال وقوع آن هست و این پدیده زشت نه‌تنها به نظام مالی افراد و اشخاص، بلکه به اقتصاد و روان جامعه نیز لطمه‌های جبران‌ناپذیری وارد می‌کند.

با توجه به مطالب مذکور باید گفت شهر تهران یکی از شهر‌های پرجمعیت و بزرگ کشور ایران محسوب می‌شود که در سال‌های اخیر در معرض پدیده‌های ناشی از صنعتی‌شدن و شهرنشینی قرار گرفته است. در نتیجه وجود آسیب‌هایی مثل سرقت منازل و اماکن خصوصی در این شهر بیشتر احساس می‌شود. در این مطالعه نظر کارشناسان اجتماعی و فرهنگی نیز آورده شده و با نتایج به‌دست‌آمده از مصاحبه با متهمان و مطالعه خلاصه پرونده‌های آنان مشخص شد که علل و عوامل جرم سرقت‌ از زیست‌شناختی شامل عوامل ذهنی و سن، وضعیت بدنی، دو علل روان‌شناختی شامل فقر عاطفی و پرخاشگری، حسادت، تجربه‌های دوران کودکی، احساس خودنمایی، سه علل اقتصادی شامل فقر، نابرابری اقتصادی و درآمدی، بی‌کاری، صنعتی‌شدن و شهرنشینی، چهار علل جامعه‌شناختی شامل وضعیت نابسامان خانوادگی، اعتیاد، دوستان ناباب و.‌.. است که در این گزارش نیز هرکدام از آنها مورد مداقه قرار گرفته و شاخص‌های آن استخراج شده است.

از دیدگاه جامعه‌شناسان، عوامل اجتماعی: احساس بی‌عدالتی اجتماعی، نابرابری‌های اجتماعی و فاصله طبقاتی بین فقرا و ثروتمندان، مهاجرت، انزوا، طرد اجتماعی و حاشیه‌نشینی، گرایش به مشاغل کاذب، شکست تحصیلی، اعتیاد فرد و والدین، بی‌کاری و نقش دوستان ناباب، عدم ارتباط ساکنان در ساختمان، شاغل‌بودن زوجین و... از عوامل تسهیل‌کننده ارتکاب جرم سرقت منزل و اماکن خصوصی در شهر تهران است. بررسی نقاط قوت و ضعف، تهدیدها و فرصت‌های فضای مجازی و پیشنهادهای پیشگیرانه و مؤثر مانند کنترل آسیب‌های اجتماعی از قبیل کنترل جرائم مربوط به مواد مخدر، فحاشی،  اختلافات مالی و ... که به نوعی زمینه‌ساز بروز سرقت‌ها هستند.

کنترل و مراقبت والدین در مورد دوستان ناباب و به طور کلی در مورد دوستان فرزند خود، حذف سرمشق‌ها و الگوهای ناهنجار مانند عوامل دیگر با مسئله سرقت در رسانه‌های جمعی و جامعه و خانواده و... در راستای کاهش سرقت منزل و اماکن از نقطه قوت این پژوهش علمی است که می‌تواند راه را برای دیگر پژوهش‌ها هموار کند و چراغ راه تحقیق‌های دیگر باشد.

منبع: شرق

عناوین مرتبط

پربحث‌های هفته

 1. چرا زن امروزی با فاطمه (س) بیگانه است؟

 2. نیروگاه هسته‌ای امارات

 3. توکلی: شورای نگهبان چرا درباره تاجگردون سکوت کرده است؟

 4. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

 5. آغاز یک حرکت بزرگ/ به پویش مجلس شفاف و ضدفساد بپیوندید

 6. جنجال افتتاح پرحاشیه ستاد انتخاباتی تاجگردون/درخواست مطهری از آیت الله جنتی/ روایت ابطحی از لیست‌های اصلاح‌طلبان

 7. مساله نه چندان دشوار پرتقال‌های سیاسی !

 8. فوت دو نفر به دلیل ابتلا به کرونا در قم

 9. نظر شما درباره این عکس چیست؟!

 10. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

 11. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

 12. داعشی‌ها از سراسر دنیا در زندان سوریه

 13. زخم‌های پهلوی بر آبروی ایران

 14. سناتور «کریس مورفی» دیدار با ظریف را تایید کرد+توضیحات وزارت امور خارجه

 15. زهره الهیان: مهم‌ترین اقدام مجلس بعدی باید حل مشکلات اقتصادی مردم باشد/ نقطه ضعف مجلس فعلی عدم نظارت بر دولت است

 16. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

 17. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

 18. بازدید ایوانکا ترامپ از مسجد شیخ زاید ابوظبی

 19. وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟

 20. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

 21. وقتی نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا به همجنس‌بازی خود افتخار می‌کند/ پیت بوته‌جج: عاشق همسرم هستم!

 22. نسخه اصلاح‌طلبانه بهزاد نبوی برای انتخابات/ نامزدهای ریاست مجلس به روایت مرعشی/ درخواست عاجزانه عارف از مردم

 23. وزیر اقتصاد: افزایش قیمت ارز ارتباطی با FATF ندارد/ دولت به دنبال افزایش نرخ ارز نیست

 24. درخواست رئیس مجلس از وزیران بهداشت و آموزش و پرورش درباره کرونا

 25. نظارت و رفع مشکلات معیشتی مهمترین اولویت های مجلس یازدهم/ مجلس دهم زبان و تریبون ملت نبود

آخرین عناوین