در گفت‌وگوی الف با یک کارشناس اقتصادی مطرح شد؛ «رشوه نفتی» دولت‌ها و نظام مالیاتی به فعالیت‌های سوداگرانه/ نظام بانکی، بهشت پولشویی

گروه اقتصادی الف،   3980531080 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
«رشوه نفتی» دولت‌ها و نظام مالیاتی به فعالیت‌های سوداگرانه/ نظام بانکی، بهشت پولشویی

نظام مالیاتی ایران نیازمند اصلاح است و سازمان امور مالیاتی هم فقط به عنوان یک مالیا‌ت‌ستان اقدام می‌کند با این حال یک کارشناس اقتصادی نقش پول نفت را در کارامد نبودن نظام مالیاتی موثر می‌داند و می‌گوید: نظام مالیاتی فعلی، یک نظام ناقص، غیرکارا و به شدت تبعیض آمیز است که دولت­‌ها با جایگزینی درآمد نفتی به جای آن از این امر برای تقویت پایگاه اجتماعی خود استفاده می‌کنند.

 اقتصاد ایران، یک اقتصادی نفتی است یعنی دلارهای حاصل از فروش این سرمایه ملی به عنوان یک درآمد صرف امور جاری کشور می‌شود. اقتصاد ما با نوسانات قیمت جهانی این طلای سیاه دچار تلاطم می‌شود و دشمن از آن  به عنوان اهرمی برای فشار به ایران استفاده می کند.

ورود درآمد حاصل از فروش نفت در یکصد  سال اخیر، مسیر اقتصاد ایران را تغییر داد و علت اصلی ناکارآمدی نظام مالیاتی فروش همین سرمایه است. امروز نظام مالیاتی ما عادلانه نیست و نیاز به اصلاح و تعریف پایه‌های جدید مالیاتی دارد.

اقتصاد ایران در سخت‌ترین شرایط ۶دهه اخیر/ نظام مالیاتی ایران ناقص، غیرکارا و تبعیض آمیز است

سید هادی موسوی نیک، عضو مرکز پژوهش‌های مجلس و کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار الف، با اشاره به اینکه می­‌توان ادعا کرد که اقتصاد ایران در حال حاضر سخت‌­ترین شرایط خود دست کم در ۶دهه اخیر را سپری می‌کند، گفت: اقتصاد ما تقریبا از سال ۱۳۹۰ در شرایط رکودی قرار داشته و دو دوره رکود تورمی را هم پشت سر گذاشته است.

وی افزود: سال گذشته اقتصاد ایران حدود ۵درصد افت کرد و تورم به مرز ۳۰درصد رسید. امسال هم انتظار افت ۱۰ درصدی تولید و رشد تورم بالای ۴۰درصدی پیش‌بینی می‌شود به عبارت دیگر اقتصاد ایران در شرایط رکود تورمی قرار دارد که احتمالا از سال آینده اقتصاد وارد فاز رکودی خواهد شد و مساله کمبود تقاضا در کنار کسری بودجه دولت به مسائل اصلی اقتصاد کشور تبدیل می­‌شود.

این کارشناس اقتصادی در خصوص نقش نظام مالیاتی در اقتصاد ایران اظهار کرد: واقعیت آن است که در ۱۰۰سال اخیر نفت و وابستگی به درآمدهای نفتی مهم‌ترین عامل تعیین­ کننده مسیر اقتصاد ایران (و حتی فراتر از آن) بوده است. نظام مالیاتی فعلی ما برخلاف نظام مالیاتی اکثر دولت­‌ها مدرن کشورهای توسعه یافته یک نظام ناقص، غیرکارا و تبعیض آمیز است زیرا برخلاف کشورهای توسعه یافته که نظام مالیاتی، عنصر اصلی تعیین­ کننده رابطه دولت- ملت است در ایران مثل عمده کشورهای نفتی، درآمدهای نفتی این نقش را ایفا کرده و می‌کند، بنابراین نظام مالیاتی کارا و منصفانه نیست.

برخی وضعیت فعلی را موقتی می‌دانند/ آحاد جامعه ایرانی  به اعجاز نفتی اعتقاد دارند

موسوی نیک در خصوص اینکه چرا همچنان در اجرای طرح جامع مالیاتی تعلل می‌شود، اظهار کرد: مادامی که نفت سهم اصلی را در بودجه داشته باشد، اصلاح نظام مالیاتی به کندی پیش خواهد رفت. در سال­‌هایی مانند امسال که درآمدهای نفتی به دلیل تحریم‌­ها بسیار نازل است، به طور بالقوه می‌­تواند انگیزه کافی برای اصلاح نظام مالیاتی و افزایش کارایی آن وجود داشته باشد اما از آنجا که بخش مهمی از بدنه سیاست­‌گذاری وضع فعلی را موقتی تلقی می­‌کنند، به طور جدی به آن تن نمی‌­دهند که توسل به راهکارهایی مثل برداشت از صندوق توسعه ملی، حساب ذخیره ارزی و انواع اوراق قرضه ناشی از این نوع نگاه است.

وی تاکید کرد: سطح نازل بهره‌­وری در ایران، به عنوان یکی از عوامل اصلی رشد، بیشتر از هر چیز ناشی از نوعی «روحیه طلبکاری عمومی» است که بخش مهمی از جامعه از جمله سیاست­‌گذاران و فعالان اقتصادی را به سمت انفعال به جای تلاش و نوآوری سوق داده است یعنی بیشتر آحاد جامعه ایرانی در نتیجه سال­‌ها وابستگی به نفت، بیش از تلاش و نوآوری خود به نوعی به اعجاز نفتی اعتقاد دارند که می­‌تواند همه مسائل را حل و فصل کند.

 

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه «روحیه طلبکاری عمومی» افراد برخوردار از رانت‌­ها با منشأ نفت را به سمت رانت جویی بیشتر و افراد کمتر برخوردار از این رانت­‌ها را به سمت رخوت و انفعال سوق داده است، گفت: در هر صورت نتیجه کاهش بهره­‌وری است. دولت‌­های مختلف در بیش از صد سال اخیر نقش مهمی در شکل­ گیری این روحیه داشته و همواره این چراغ را روشن نگه داشته­‌اند که اگر کار را به ما بسپارید با درآمدهای نفتی شما را خوشبخت خواهیم کرد.

۴۰درصدی که جور همه را می‌کشد/ رشوه‌های نفتی دولت‌ها به مردم

موسوی نیک اضافه کرد: برخی برآوردها نشان می‌دهد که تنها از ۴۰ درصد فعالیت­‌های اقتصادی در ایران مالیات می‌دهند و ۴۰ درصد معاف و ۲۰ درصد فرار مالیاتی وجود دارد.  بخش مهمی از معافیت­‌ها از یک منطق اقتصادی قابل قبول تبعیت نمی‌­کند و بیشتر محصول چانه‌زنی در ساختار تصمیم­‌گیری کشور به عنوان یک ساختار نفتی و منفعل نسبت به کارایی مالیات­‌هاست. اگر بپذیریم متهم اصلی روند بلندمدت اقتصاد ایران وابستگی به نفت باشد، بدون شک مجرای اصلی آن از طریق عدم شکل­ گیری یک نظام مالیاتی مترقی بوده است.

به اعتقاد وی، ۴۰درصدی که مالیات می‌پردازد، جور صد درصد را می­‌کشد و نمی­‌توان از واژه عادلانه برای این نظام مالیاتی استفاده کرد بلکه به شدت تبعیض آمیز است. در این شرایط همه تلاش می‌کنند که خود را در زمره معافیت‌ها قرار دهند و اگر مقدور نشد به دنبال فرار از مالیات می‌روند.

موسوی نیک در خصوص این سوال که ریشه معافیت‌های مالیاتی کجاست؟ پاسخ داد: ریشه عمده این معافیت­‌ها عدم احساس نیاز دولت­‌ها به مالیات­ به عنوان یک منبع پایدار درآمدی است. دولت­‌ها می­‌توانند با اتکاء به درآمدهای نفتی بدون اینکه خود را در مقابل مردم قرار دهند، از آن برای تقویت پایگاه اجتماعی خود استفاده کنند؛ طبیعی است که در این شرایط استقرار نظام مالیاتی کارا و منصفانه نمی­‌تواند اولویت داشته باشد. به عبارت دیگر اکثر دولت­‌ها به نوعی به مردم رشوه نفتی داده­‌اند تا پایگاه اجتماعی و مشروعیت خود را تقویت کنند.

این کارشناس ارشد اقتصادی عنوان کرد: یکی از مصادیق اصلی رشوه‌­های نفتی همین اعطای انواع معافیت­‌ها به گروه­‌های مختلف اجتماعی بوده که بر حسب اینکه چه گروهی برای دولت­‌ها کلیدی‌­تر بوده­‌اند از معافیت بیشتری برخوردار شده‌­اند البته قوه قانون­‌گذاری در این زمینه نقش مهمی داشته است.

بهشتی که نظام بانکی ایجاد کرد

وی در ادامه گفت: برای جلوگیری از فرار مالیاتی ممانعت از پولشویی بسیار کلیدی است که به همکاری همه جانبه سیستم بانکی با نظام مالیاتی نیاز دارد. واقعیت آن است که ایران برای سال‌­ها با وجود تعداد قابل توجهی موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز و ضعف نظارت بانک مرکزی بر موسسات مجاز، بهشت پولشویی بود و اصلاح این وضعیت نیازمند افزایش سخت­گیری‌­ها بر نظام بانکی است که البته اقداماتی در این زمینه در حال انجام است.

سازمان مالیاتی، فراتر از یک مالیات‌ستان!/ چه کسانی از نظام مالیاتی سود می‌برند؟

به گفته موسوی نیک، واضح است که در چنین جامعه­‌ای نه دولت به مدرن­‌سازی نظام مالیاتی به عنوان یک ضرورت توجه دارد و نه ملت پرداخت مالیات را موضوعی دارای ارزش اجتماعی تلقی می­‌کند. البته سازمان امور مالیاتی بر اساس ماده ۵۹ قانون برنامه سوم توسعه شکل گرفته است که بر اساس آیین­‌نامه اجرایی بند «الف» این ماده چیزی فراتر از یک سازمان مالیات­‌ستان بوده و همه وظایف مرتبط با نظام مالیاتی از تحقیق و پژوهش، شناسایی پایه­‌های مالیاتی، اصلاح و بهبود نظام مالیاتی تا مالیات­ ستانی را در بر می‌­گیرد.

این کارشناس اقتصادی در پاسخ به این سوال که از این نظام مالیاتی چه افرادی سود می‌برند، گفت: می­‌توان بیان کرد که بیش از همه، فعالیت­‌های سوداگرانه از وضعیت فعلی نظام مالیاتی سود می‌­برند. نظام مالیاتی فعلی کشور هیچ‌گونه سازوکاری برای تنبیه فعالیت‌­های سوداگرانه و غیرمولد ندارد و برعکس شاید مشوق آن هم باشد.

وی ادامه داد: بسیاری از افرادی که در سال ۹۷، قبل از افزایش بیش از ۲۰۰ درصد نرخ ارز یا ۱۰۰درصدی قیمت مسکن و... به علت فعالیت‌­های سوداگرانه در این بازارها، سودهای کلان به دست آورند، در ایران هیچ‌گونه ساختاری برای تنبیه آنها از طریق اخذ مالیات‌های سنگین وجود نداشت درحالی‌که بارها این تجربه را در اقتصاد ایران تحربه داشتیم که آخرین آن کمتر از ۶سال قبل یعنی در سال‌­های ۹۱ و ۹۲ رخ داد اما هیچ درسی از آن نگرفیتم که فقدان مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر اشخاص از جمله ریشه­‌های این موضوع است.

ثمره اجرای مالیات بر عایدی بر سرمایه، واقعی سازی معاملات و کاهش سوداگری می‌شود

موسوی نیک در خصوص چرایی مقاومت برای تصویب و اجرای مالیات بر عایدی بر سرمایه، بیان کرد: همیشه برای این موضوع بیش از هرچیز به نگرانی از تأثیر آن بر بازارها (فرار سرمایه) بخصوص قیمت مسکن اشاره می‌­­شود، در حالی‌که عکس این موضوع صحیح است که این نوع مالیات­‌های می‌­تواند تأثیر مثبت بر واقعی سازی معاملات و کاهش سوداگری داشته باشد.

این کارشناس اقتصادی در پایان در مورد این سوال مبنی بر اینکه با توجه به رکود، اخذ مالیات مشکل نخواهد بود؟، اظهار داشت: انتظار نمی‌­رود دولت در شرایط رکودی فشار بر فعالان اقتصادی پرداخت کننده مالیات­‌های فعلی را افزایش دهد، بلکه باید با اصلاح نظام مالیاتی در راستای کاهش تبعیض از طریق بازنگری در معافیت‌­ها و کاهش فرار مالیاتی اقدام کند که بستر و انگیزه لازم برای آن وجود دارد. در این صورت دولت می­‌تواند مخارج خود را افزایش دهد یا دست کم در سطح فعلی حفظ کند تا از ابعاد رکود بکاهد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۶۲۱۹۶۱۲:۵۰:۱۱ ۱۳۹۸/۶/۲
باید FATF تصویب شود تا جلوی پولشویی گرفته شود.
سروری۱۰۶۲۳۶۹۱۴:۳۲:۵۲ ۱۳۹۸/۶/۲
هر جا فساد کلانی هست پای برخی یا چندین مدیر بانکی در میان است اگر از اول مدیران بانکی متخلف را مجازات سنگین مینمودیم شاهد این همه فساد اقتصادی و زیاده خوری مدیران بانکی نبودیم اینان در سرچشمه پول نشسته و هرچه بدزدند هم جایی مشخص نیست و سیرایی هم ندارند
ناشناس۱۰۶۲۱۹۹۱۲:۵۲:۰۴ ۱۳۹۸/۶/۲
چند درصد اقتصاد کشور را قاچاق تشکیل می دهد؟ آیا قاچاقچیان هم مالیات می دهند؟
ناشناس۱۰۶۲۳۸۰۱۴:۳۹:۳۶ ۱۳۹۸/۶/۲
..کشور چین بهترین تجربه در این زمینه است
ناشناس۱۰۶۲۴۵۹۱۵:۳۴:۱۲ ۱۳۹۸/۶/۲
از حسن و اسحاق و 3 نون اقتصادی دولت نوبخت نیلی نهاوندیان بشدت ملولم
ناشناس۱۰۶۲۲۰۰۱۲:۵۲:۴۵ ۱۳۹۸/۶/۲
باید همه نهادها مالیات دهند.
ناشناس۱۰۶۲۲۶۹۱۳:۴۰:۰۴ ۱۳۹۸/۶/۲
اقتصاد ايران قبل از انقلاب هم متكي به نفت بود داشتن منابع زيرزميني موهبت بزرگي است منتها بايد اين منابع را به منابع روي زميني تبديل كرد حدود پنج درصد از ثروت جهان از منابع زير زمين است وبيست دو درصد از آن از توليد حاصل مي شودو هفتاد سه درصد آن از نبوغ بشری است کشور هایی که نیروی انسانی کار آمد دارند.ثروتمندترند
ناشناس۱۰۶۲۲۹۲۱۳:۵۱:۴۰ ۱۳۹۸/۶/۲
فرارها و معافیتها مال بنگاههاو بنیادها و شرکتهای دولتی است بیچاره اقشار ضعیف
ناشناس۱۰۶۲۳۰۶۱۴:۰۰:۴۰ ۱۳۹۸/۶/۲
باز جیب شما خالی شد شروع کردید به مالیات گرفتن از مردم ؟
ناشناس۱۰۶۲۳۱۷۱۴:۰۷:۴۹ ۱۳۹۸/۶/۲
وقتي مردم ماليات بدهند انتظاراتي هم از حاكميت دارند.دولت ها ازين انتظارات ميترسند چون يا در يد اختيارات آنها نيست يا توانايي انجامش را ندارند.
ناشناس۱۰۶۲۵۱۴۱۶:۰۴:۵۶ ۱۳۹۸/۶/۲
بخشهایی از اقتصاد که مالیات نمیدهند ویا درصد شان کم است با انباشته ثروت خود به خرید ملک ،دلار،زمین که باعث افزایش قیمت میشوند ودر دو وجه موجب فشار به قشر آسیب پذیر جامعه میشوند!

پربحث‌های امروز

 1. رویارویی ایران و آمریکا در نیویورک/ آیا ترامپ با «پیشنهاد بیشتر در برابر بیشتر» موافقت می‌کند؟

 2. روحانی و مکرون دیدار کردند/ انتقاد روحانی از بیانیه مشترک تروئیکای اروپایی

 3. لطیفه مشهور خاورمیانه‌ای‌ درباره سعودی ها به روایت گاردین

 4. روایت تلخ ویرانی در پایتخت هخامنشی‌ها  

 5. لاریجانی: فحش به مجلس جز خواسته اسرائیل است؟/ این چه وضعی است که به نمایندگان اتهامات دروغ می‌زنند

 6. واکنش ظریف به بیانیه مشترک انگلیس، فرانسه و آلمان

 7. رئیس بانک مرکزی: کشورها به برقراری ارتباط بانکی با ایران علاقمند هستند

 8. ظریف: ما آماده مذاکره هستیم اما ...  

 9. دو روایت از درگیری سیاسی دیروز در دانشگاه علامه طباطبایی

 10. ظریف: اگر آرامکو مورد هدف ایران بود قابل بازسازی نبود/ تحریم من مهم نیست

 11. آیت‌الله مکارم: ساخت سریال شمس تبریزی شرعاً جایز نیست/ این کار سبب ترویج فرقه ضالّه صوفیه می‌شود

 12. زنگنه: تصمیمی برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی نهایی نشده است

 13. درخواست وزیر خارجه ژاپن از ظریف

 14. ماجرای سعید مرتضوی و پرونده‌‌ی پیچیده‌اش

 15. آیت‌الله جنتی: پولدارها و غارتگرها تلاش می‌کنند تا مردم علیه نظام شورش کنند/ به مدیران فعلی امیدی ندارم

 16. روایت الیزه از دیدار ۹۰ دقیقه‌ای مکرون و روحانی

 17. مراسم برترین‌های فوتبال جهان  

 18. کاچی به از هیچی! / سخنی با مخالفان شفافیت آرای مجلس

 19. وقتی چتر «نفربر زرهی» باز نمی‌شود!  

 20. آصفی: مذاکره‌ای نمی‌شود؛ مگر اینکه ترامپ آویزان تیم ایران شود

 21. حواشی اجلاسیه مجلس خبرگان/ از غیبت صدرالساداتی تا صندلی خالی رفسنجانی

 22. ۶ نطق جنجالی در تاریخ سازمان ملل

 23. روایت عکاس جنگ از دیدن صحنه‌هایی شبیه به عاشورا  

 24. گران‌ترین بیماری کدام است؟

 25. امضای ۲۰۰ نماینده پای طرح شفافیت آرای مجامع تصمیم‌گیر نظام

پربحث‌های دیروز

 1. توضیح ظریف درباره توییت کریستین امان‌پور و پیشنهاد جدید ایران

 2. بانوان، حضور در ورزشگاه‌ها، باید یا نباید

 3. ادعای کریستین امان‌پور به نقل از ظریف؛ شرط روحانی برای دیدار با ترامپ

 4. نماز خواندن مامور یگان ویژه ناجا در ورزشگاه خالی آزادی + عکس  

 5. انگلیس، فرانسه و آلمان: ایران مسئول حمله به تأسیسات نفتی سعودی است

 6. عکس یادگاری قالیباف با نوه کلاس اولی‌اش  

 7. ترفند جدید پزشکان برای فرار از نصب کارتخوان: «نقد بدهید ۵۰ هزارتومان، کارت بکشید ۶۰ هزار تومان»

 8. خانم مهناز افشار؛ از کسی طلبکار نباش

 9. شورای روابط خارجی آمریکا: ترامپ در بن بست گیر کرده است !

 10. مقامات ایرانی در سازمان ملل ؛ از تصویر ماندگار شهید رجایی و سخنرانی رهبری تا حضور جنجالی احمدی نژاد

 11. انگلیس: وقت مذاکره بر سر توافق جدید با ایران است/ترامپ: موافقم

 12. حقوق معوقه کارگران و پاداش های آنچنانی ؛ این تناقض‌ها آزاردهنده است

 13. حدادعادل: ممکن است شفافیت‌آرا باعث معذوریت نماینده شود/ در مصلحت بودن مطلع شدن مردم از رای تردید دارم

 14. نظر مصباحی‌‌مقدم درباره درآمد روحانیون/ واکنش رئیسی به ماجرای هپکو/ نگرانی مخالفان شفافیت به روایت سلحشوری

 15. مهمترین شاخص‌های حذف یارانه نقدی خانوارها+جدول

 16. توئیت‌های مهناز افشار بازهم کار دستش داد  

 17. توئیت نه چندان ظریفِ خبرنگار سی‌ان‌ان درباره اظهارات ظریف خبرساز شد  

 18. کشف یکی از بزرگترین پرونده‌های زمین‌خواری در کشور

 19. اعلام تعداد بانوانی که می‌توانند به ورزشگاه آزادی بروند

 20. تقدیر از برگزاری آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه با معیار حد نصاب علمی

 21. رئیس قوه قضائیه: مشکلات مشابه هپکو، در سراسر کشور وجود دارد/ نحوه واگذاری غصه‌هایی درست کرده است

 22. سه‌ گام بلندی که آموزش و پرورش برای تحول باید بردارد

 23. شلیک‌های پلیس برای متوقف کردن سارقان مزدا ۳۲۳   

 24. واکنش سردار نقدی به ادعای بهزاد نبوی

 25. عضو فراکسیون نمایندگان ولایی: لاریجانی در ناکارآمدی مجلس نقش اول داشته و روحانی هم او را همراهی کرد

پربحث‌های هفته

 1. فرانسه هم لباس‌شخصی، خودسوزی، بگیر-ببند و کنترل اینترنت دارد

 2. توضیح ظریف درباره توییت کریستین امان‌پور و پیشنهاد جدید ایران

 3. سلحشوری، دختر آبی و شایعه «برادرزاده ماساژور»! / خطایی که به نفع حریف تمام شد

 4. ویدئویی تکان دهنده از حیوان‌آزاری در مازندران  

 5. ورزشگاه برای زنان یا زنان برای ورزشگاه؟!

 6. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 7. آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می کند؟

 8. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 9. نماینده اصلاح‌طلب مجلس: با کمپین شفافیت آراء مخالفم

 10. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 11. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 12. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 13. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 14. مطهری: شفافیت آرا برای همه نمایندگان مناسب نیست چون مورد آزار گروه‌های فشار قرار می‌گیرند

 15. نقش زنِ سعید ملایی در سناریو سیاسی جودو

 16. روایت یک نشریه آمریکایی از سلاح‌های ایرانی که آمریکا باید از آن‌ها بترسد

 17. بانوان، حضور در ورزشگاه‌ها، باید یا نباید

 18. بهزاد نبوی: نگران نفوذ در رده‌های بالای نظام هستم/ شعار اصلاح طلبی انحصاری نیست/ضرورت جریان سوم را قبول ندارم/ اصلاح طلبان و اصول گرایان خودشان را اصلاح کنند

 19. ادعای کریستین امان‌پور به نقل از ظریف؛ شرط روحانی برای دیدار با ترامپ

 20. نماز خواندن مامور یگان ویژه ناجا در ورزشگاه خالی آزادی + عکس  

 21. اقتصاد ایران در دست کیست؟ دولت یا نهادهای خارج از کنترل دولت؟!

 22. زخم هاي کارگران را درمان کنیم تا مگس روی آن ننشیند...

 23. تصویری از کودک جان باخته در ورزشگاه آزادی  

 24. ماجرای دستگیری برادرزاده سلحشوری چیست؟

 25. آزادی «غیریواشکی» در شورای شهر شیراز

پربحث‌های دیروز

 1. ترفند جدید پزشکان برای فرار از نصب کارتخوان: «نقد بدهید ۵۰ هزارتومان، کارت بکشید ۶۰ هزار تومان»

 2. مهمترین شاخص‌های حذف یارانه نقدی خانوارها+جدول

 3. افزایش ۱۵ درصدی قیمت خانه در اروپا طی ۲۰ سال

 4. قیمت سکه به زیر ۴ میلیون رسید + جدول

 5. خانه تا ۳۰ درصد ارزان می‌شود

 6. واریز ۴ هزار میلیارد سود سهام عدالت به حساب ۴۱ میلیون نفر

 7. تورم ۴۲.۷ درصد شد/ روند کاهشی تورم نقطه‌ای و ماهانه

 8. موافقت جهانگیری با اختصاص یارانه‌های حذفی به معلولان

 9. آماری وحشتناک از رسید کارتخوان‌های بانکی

 10. خبر خوش نوبخت برای بازنشستگان  

 11. قیمت ارز در مسیر سقوط

 12. بورس به اوج تاریخی رسید

 13. پیامک قطع یارانه دهک‌های بالای درآمدی ارسال شد

 14. ۱۴۰۰خودروی متروکه در گمرکات/دو پیشنهاد گمرک به وزارت اقتصاد

 15. اختلال در سامانه سازمان هدفمندی یارانه‌ها

 16. جزییات نرخ جدید نان/تافتون ٣٠٠، بربری ١٠٠٠ تومان

 17. رشد تاریخی روزانه معاملات تالار شیشه‌ای ثبت شد

 18. مونسان: روند مثبت شدن اقتصاد کشور در حال شکل گیری است

 19. آغاز ثبت‌نام اولیه وام ضروری بازنشستگان از امروز

 20. آیا مقدار گوگرد بنزین توزیعی تهران در حد مجاز است؟

 21. افت قیمت سکه و ارز + جدول

 22. طلا به 1520 دلار رسید

 23. تمدید مهلت افتتاح و تکمیل موجودی سپرده‌ های قرض‌الحسنه پس‌انداز ریالی جهت شرکت در قرعه‌کشی صندوق قرض‌الحسنه بانک پارسیان در سال1398

 24. اهدای 30000 بسته نوشت افزار به دانش آموزان کم بضاعت از سوی بانک پارسیان

 25. یادداشت تازه اینستاگرامی رئیس بانک مرکزی

پربحث‌های هفته

 1. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 2. اقتصاد ایران در دست کیست؟ دولت یا نهادهای خارج از کنترل دولت؟!

 3. ترفند جدید پزشکان برای فرار از نصب کارتخوان: «نقد بدهید ۵۰ هزارتومان، کارت بکشید ۶۰ هزار تومان»

 4. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 5. همتی: امسال ارز اربعین نداریم

 6. کاهش ۳۷ درصدی قیمت واقعی مسکن

 7. مردم، اجاره نشین باشند یا صاحب خانه؟ دولت کدام را انتخاب می کند؟

 8. باهنر: اصلاحات اقتصادی جرات می‌خواهد که نه مجلس دارد نه دولت

 9. زنگنه: نقشی در وضعیت امروز هپکو نداشته‌ام/ اگر دروغ گفتن مالیات داشت؛ دولت درآمد بیشتری داشت!

 10. دستور فوری ریاست جمهوری در خصوص هپکو

 11. پلمب فروشگاه زنجیره‌ای در حال تاسیس با اعتراض کسبه

 12. مهمترین شاخص‌های حذف یارانه نقدی خانوارها+جدول

 13. سامانه ثبت دارایی مقامات رونمایی شد/ فرصت یک ماه برای مسئولان جهت ثبت اموال

 14. جزییات حذف یارانه نقدی ۲۰۰ هزار خانوار پر درآمد

 15. قیمت روپوش مدارس: ۱۷۵ هزار تومان/ رئیس اتحادیه خیاطان: منصفانه است!

 16. عدم استفاده پزشکان از کارتخوان از ابتدای مهرماه جرم است

 17. تداوم قاچاق با واردات مسافری تلفن همراه

 18. اگر یارانه تان قطع شده بخوانید

 19. جریمه افرادی که کارتخوان خود را به سامانه مالیاتی وصل نکنند

 20. تولید رب ۲۲ هزار تومانی با گوجه هزاری!

 21. جریمه سنگین آمریکا برای شرکت خودروسازی هیوندای

 22. همتی: به‌دنبال این هستیم که سوئیفت را دور بزنیم/ خیلی روی اینستکس حساب نمی‌کنیم

 23. هزینه خوراک یک ماهه چقدر است؟

 24. تجمع دانشجویان انقلابی در حمایت از کارگران هپکو

 25. افزایش ۱۵ درصدی قیمت خانه در اروپا طی ۲۰ سال

آخرین عناوین