۳۰ درصد مدارس در مناطق محروم هستند/ ۸۵ درصد قبولی های کنکور به ۶ استان اختصاص دارد

گروه اجتماعی الف،   3980521001 ۲ نظر، ۱۱ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
۳۰ درصد مدارس در مناطق محروم هستند/ ۸۵ درصد قبولی های کنکور به ۶ استان اختصاص دارد

سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: بیش از 80 درصد قبولی‌های کنکور و رشته‌های مورد رقابت در آن به 5 الی 6 استان اختصاص می‌یابد و 20 درصد قبولی سایر رشته‌ها به بقیه استان‌ها اختصاص پیدا می‌کند.

به گزارش فارس، سیدجواد حسینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش در آیین تجلیل از رتبه‌های برتر کنکور سراسری سال 1398 با اشاره به اینکه بسیار خرسندیم که سعادت یافتیم تا شما نخبگان را از نزدیک ملاقات کنیم و به شما، خانواده و معلمان محترم‌تان تبریک بگوییم، گفت: ما آینده را در ادامه فعالیت‌های شما نخبگان می‌بینیم و مطمئنیم با وجود شما دختران و پسران عزیزمان فردای بهتر و ایرانی آباداترخواهیم داشت.

وی ادامه داد: ان‌شاءالله همه ما توفیق یابیم تا در روز عرفه و آستانه اعیاد غدیر و قربان بتوانیم از معارف دینی و آموزه‌های دعای عرفه برای زندگی به عنوان مهارت زندگی و ساختن خود و همچنین جامعه بهره ببریم.

حسینی اضافه کرد: آمار و تحلیل‌های بسیار خوبی در این جلسه مطرح شد و بنده از مدیران کلی که با اقدامات آنان بچه‌ها به این توفیقات رسیدند تشکر می‌کنم. در زمانی که مدیر آموزش و پرورش استان خراسان بودم به یاد دارم سالی که نتایج کنکور اعلام شد هیچ فرد خراسانی در آن وجود نداشت و مطبوعات ما را بیچاره کردند.

وی افزود:‌ در حالیکه در همان سال دو رتبه کنکوری ما ارتقا یافته بود یعنی اگر رتبه یازدهم کشور بودیم به رتبه نهم ارتقا یافتیم ولی آن را هیچکس ندید؛ سال بعد پنج نفر رتبه کسب کردند و همه این موضوع را به ما تبریک گفتند در حالیکه رتبه ما در همان رتبه 9 باقی مانده بود.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: به هیچ عنوان نفرات اول تا دهم بودن در کنکور نشان‌دهنده موفقیت یا عدم موفقیت آموزش و پرورش نیست، گرچه افتخار آموزش و پرورش است؛ اگر بخواهیم از این منظر آموزش و پرورش را تحلیل کنیم که آن نیز جای سؤال دارد میانگین رتبه‌ استان‌ها در مجموعه کنکور است که تا حدود زیادی به مدیریت آموزش و پرورش ارتباط داشته باشد.

حسینی گفت: معمولاً و غالباً رتبه‌های اول کنکور مبتنی بر تلاش و استعدادهای فردی و همچنین باعث افتخار هر استانی است که رتبه‌های برتر را کسب کند؛ در جلسه امروز هیأت دولت رئیس جمهور به تک‌تک شما سلام رساند و موفقیت شما را تبریک گفت

وی گفت:  این روزها دانش‌آموزان در المپیادهای جهانی خوش درخشیدند به گونه‌ای که تیم ریاضی از رتبه 23 به 26 و تیم کامپیوتر از 14 به 4 صعود کرد و تیم زیست‌شناسی ششم شد. تیم فیزیک به دلیل میزبانی مسابقات توسط رژیم صهیونیستی، با وجود اینکه آماده بودند ولی شرکت نکرد که از طرف آقای ظریف قول گرفتیم یک روز خدمت وی برسیم.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش افزود: نتایج تیم نجوم امشب منتشر خواهد شد و مطمئن باشید که آنان نیز افتخاراتی کسب خواهند کرد. امسال علاوه بر این به سمت المپیادهای علوم انسانی حرکت کرده‌ایم؛ مرحله مقدماتی المپیاد جهانی جغرافیا برگزار شد. همچنین جهانی شدن المپیاد ادبی را پیگیری کردیم که قرار است در سال 99 المپیاد ادبی جهانی برگزار شود. حوزه سلول‌های بنیادین بازساختی را به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران به سمت المپیادهای جهانی هدایت می‌کنیم

حسینی ادامه داد: بنده بررسی کردم و نتایج را در هیأت دولت ارائه دادم و آن نیز این است که چه امسال و چه سال‌های گذشته سه نوع عدم تعادل و عدم تقارن وجود دارد که بنده و مدیران به حال آن فکری کنیم. عدم تقارن اول این است که در رتبه‌های 10گانه امسال تهران 46درصد، آذربایجان شرقی و استان فارس 10 درصد، اصفهان 7درصد، خراسان رضوی 9 درصد و خراسان جنوبی، خوزستان، مازندران و همچنین چهارمحال بختیاری 2.4درصد رتبه‌های برتر زیر 10 را به خود اختصاص دادند.

وی افزود: در میانگین قبولی سال گذشته کنکور تهران هفتم، آذربایجان شرقی چهاردهم، استان فارس بیست و یکم، اصفهان سوم، خراسان رضوی هشتم و خوزستان بیستم بود؛ یزد مقام اول بوده و امسال نیز مطمئن باشید اول می‌شود؛ به طور کلی بیش از 20 سال است که یزد همواره میانگین اول کنکور سراسری بوده است.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: این آمار نوعی عدم توازن موفقیت‌های بچه‌ها در کنکور را در پهنه جغرافیایی و استانی نشان می‌دهد؛ حال یک سؤال اینجا است که آیا ما به عنوان برنامه‌ریزان آموزشی توانسته‌ایم عدالت آموزشی را به خوبی پیاده کنیم. چون بیش از 80 درصد قبولی‌های کنکور و رشته‌های مورد رقابت در آن به5 الی 6 استان اختصاص می‌یابد و 20 درصد سایر رشته‌ها به بقیه استان‌ها اختصاص پیدا می‌کند.

حسینی اضافه کرد: یک سؤال دیگر این است که آیا در جهت اجرای عدالت آموزشی حرکت می‌کنیم یا خیر که در همین زمینه معتقدیم باید نگاه عدالت آموزشی را پررنگ‌تر کرد.

وی اذعان داشت:‌ طرحی در دست آماده‌سازی است که در آن 32 استان، 760 منطقه آموزش و پرورش، 107 هزار مدرسه و 14 میلیون دانش‌آموز را به دو قسمت قابل توجه و لازم توجه با رویکرد عدالت آموزشی تقسیم‌بندی می‌کند و باید برای استان‌هایی که موفقیت کمتر داشتند حتماً نقش‌آفرینی کنیم؛ لذا مدارسی که لازم توجه هستند حتماً باید قابل توجه باشند.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: اکنون 30 درصد مدارس ما در مناطق محروم هستند. اینکه برای عشایر سرانه آموزشی را سه برابر دانش‌آموزان مناطق محروم قرار می‌دهیم نوعی رویکرد عدالت آموزشی است که حتماً باید آن را پیگیری کنیم. اکنون شبکه سینا روبیک وجود دارد که تلویزیونی تعاملی است. این شبکه این قدرت را دارد که بهترین دبیر و مدیر یزد، بهترین دبیر و مدیر مازندران، بهترین دبیر و مدیر تهران، مشهد یا هر نقطه‌ای در همه مناطق کشور مورد استفاده قرار گیرند.

حسینی با بیان اینکه عدم توازن و تعادل مدرسه‌ای موضوعی مهم به شمار می‌آید، اظهار کرد: ما تنها کشوری هستیم که 24 نوع مدرسه دولتی یا غیر دولتی داریم که این همه تنوع،هدررفت منابع، کاهش بهره‌وری و افزایش شکاف‌های عدالت آموزشی را به دنبال دارد.

وی گفت: بنده طرح ساماندهی مدارس را جزو اولویت‌‌های اصلی خود قرار دادم تا بتوانیم مدارس کوچک را مسدود و آنها را بزرگ و بزرگتر کنیم تا امکان اجرای تعلیم و تربیت تمام ساحتی فراهم شود، دوم اینکه تنوع مدارس را کاهش دهیم و اینها به نفع عدالت آموزشی است چون متأسفانه 80 درصد موفقیت‌های کنکور، المپیادها و شاخص‌های موفقیت دانش‌آموزان در 20 درصد مدارس تحقق می‌یابد و در 80 درصد دیگر مدارس نه اینکه معلمان کم انگیزه باشند بلکه معلمان نجیب فعالیت می‌کنند ولی امکانات ما به گونه ‌ای است که ممکن است نتوانند ضریب موفقیت‌ها را با درجه بالا پیش ببرند.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش افزود:‌ عدم تقارن آنها به صورت رشته‌ای، جغرافیایی و مدرسه‌ای هستند. اینکه 56.9درصد شرکت‌کنندگان کنکور تجربی باشند در حالیکه 25.5 درصد قبول‌شدگان تجربی هستند جای بحث دارد. همچنین اینکه 25.2 درصد شرکت‌کنندگان از علوم انسانی باشند در حالیکه 52درصد پذیرفته‌شدگان علوم انسانی هستند در کنار اینکه 14.6درصد شرکت‌کنندگان ریاضی باشند در صورتی که 67 درصد پذیرفته ‌شدگان از کنکور ریاضی هستند جای سؤال دارد و نشانگر این است که بسیاری از دانش‌آموزان با عدم هدایت تحصیلی مناسب و عدم سیاست توسعه متوازن رشته‌ها از سوی آموزش و پرورش به نوعی سبب عدم توازن هرم شغلی در جامعه می‌شوند که ضرر بسیاری می‌رساند.

حسینی افزود: بسیاری از بچه‌هایی که کنکور تجربی می‌دهند برای به دست آوردن یک درصد رشته‌های تجربی است که اگر به هر گروه دیگری بروند ممکن بود آینده شغلی بهتری داشته باشند ولی به خاطر آن یک درصد ظرفیت می‌آیند و پشت‌کنکور می‌مانند و بخش زیادی از انرژی و عمر خود را هدر می‌دهند.

وی ادامه داد: بنابراین در اینجا فرایند هدایت تحصیلی و توسعه متوازن رشته‌ای را به طور جدی لحاظ خواهیم کرد و بر همین اساس کارگروهی را مشخص کردیم تا موضوع را به صورت جدی پیگیری کند.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: نسبت به نکاتی که به شما نخبگان توسط سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تذکر داده شد حتماً تأمل کنید. ما از خود شما متشکر هستیم و شما نیز این روزها از پدر و مادر و معلم خود حتماً تشکر ویژه کنید؛ برگزیده شدن افتخارآفرین است ولی اگر کسی دچار غرور برگزیدگی شود قطعاً شکست می‌خورد و شما نیزخودکنترلی کنید که برگزیده بمانید.

حسینی اظهار کرد: نیاز داریم بچه‌های نخبه‌مان تعلیم و تربیت تمام ساحتی ببینند و مهندسی که تنها فرمول‌ها را یاد گرفته، روابط اجتماعی و حس مسؤولیت ندارد، مهارتی نیست و مسأله‌محور به مشکلات جامعه نگاه نمی‌کند و دل از دیارش می‌بندد برای ما نخبه بهدردبخوری نیست؛ شما قطعاً اینطور نخواهید شد.

وی ادامه داد: شما بچه‌ها در آغاز راه هستید به پایان آن نیز بیاندیشید و خواهش بنده این است در دانشگاه موضوعی که آقای میرزاده به آن اشاره کردند را جدی بگیرید؛ ما دانشگاه را به دو دسته تقسیم‌بندی می‌کنیم؛ دانشگاه مکانیکی و دانشگاه ارگانیکی. دانشگاه‌های مکانیکی می‌گویند ما تنها باید تولید دانش کنیم، بدون پیوستن به جامعه.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: ولی جامعه ارگانیکی جامعه‌ای است که مسئله‌محور دانش را به دانش‌‌آموزان می‌آموزد و در کنار دانش‌آموزی، کنش‌آموزی را به آنها فرا می‌دهد؛ یعنی نخبگان هر کدام منشأ توسعه‌ای در جامعه می‌شوند و همه ما دل گرو در آینده، فکر، زحمات و ... این نخبگان بسته‌ایم؛‌ هر کدام از شماها می‌توانید منشأ اثر و ثمر در توسعه پایدار کشور باشید.

حسینی گفت: استعدادهای درخشان در دنیا دو نوع است. یک سبک مانند مدارس کره جنوبی که سمپاد ندارند و می‌گویند بچه‌ها باید با یکدیگر باشند و به یکدیگر کمک کنند.ولی ما به این نتیجه رسیدیم که باید تلفیقی کار کنیم؛ اکنون طرح شهاب وجود دارد که بچه‌های پیشتاز را شناسایی کند و در دل مدارس معمولی آنها را رشد دهد. در بسیاری از مدارسسمپاد دروس علوم انسانی وارد شده و مبانی دینی در آن مدارس به خوبی رعایت می‌شود.

وی اظهار کرد: در این جلسه مطرح شد که به نیروی بومی در شهرمان نیاز داریم و در این راستا اگر به هر منطقه برویم نیروی غیر بومی با سابقه کمتر از پنج سال نمی‌بینیم که از همان روز اول تقاضای جابه‌جایی دارند.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: در زمان آقای فانی طرحی به نام از بوم برای بوم و در بوم ارائه شد که اقدام مناسبی بود. طرح خرید خدمات آموزشی به عنوان راهکار موقت برای استفاده از نیروها در روستاهای دورافتاده ارائه شد که اکنون نیز ادامه دارد و از این طریق 400 هزار دانش‌آموز آموزش‌ها را دریافت می‌کنند.

وی بیان کرد: در شورای عالی آموزش و پرورش طرح جامع نظام مشاوره را در دستور کار داریم. بنده در اولین جلسه با المپیادی‌ها به آنان اعلام کردم که باید المپیاد را از انحصار طبقاتی بودن جدا کنیم.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش افزود: اولین برنامه بنده اجرایی‌سازی سند تحول بنیادین و ورود آن به مدارس است و سند تحول بنیادین می‌خواهد تحول بنیادین ایجاد کند.

حسینی گفت: ما 6 خرده‌نظام داریم و یکی از اشکالات دوره‌های گذشته پیاده‌سازی طرح 6-3-3 بود که آنان طرح را بدون توجه به شرایط اجرایی کردند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

شهروند۱۰۴۵۶۳۹۰۱:۰۵:۱۷ ۱۳۹۸/۵/۲۱
وقتی حقوق یک معلم ۲ میلیون ودرآمد یک پزشک و دندانپزشک و... ۲۰۰ میلیون درماه باشه ازمعلم مالیات بگیرن ولی زورشون به پزشک نرسه نتیجه اش این نظام آموزشی میشه و هجوم به رشته تجربی
اسد۱۰۴۶۰۵۷۱۳:۰۹:۴۰ ۱۳۹۸/۵/۲۱
فقط پزشکی و دندونپزشکی. باقی رشته ها یعنی اتلاف عمر.

پربحث‌های امروز

 1. سقوط ۲ پهپاد اسرائیلی در جنوب بیروت

 2. گزینه الاهلی برای جایگزینی برانکو مشخص شد

 3. ایران چند سالن سینما دارد؟  

 4. حذف صفر از پول ملی کار درستی است؟

 5. یک پیشنهاد عملی برای واقعی کردن قیمت بنزین

 6. درخواست ارائه طرح جدید از انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا

 7. با تصویب قوانین فشار کنکور تجربی را کم کنید

 8. سریال قهر و ناهماهنگی در کمدی برترین‌های فوتبال ایران/ صدای تاج هم درآمد

 9. تعطیلات کشور را ساماندهی کنید

 10. به لگد استراماچونی احترام نگذارید

 11. فروش نوزاد با شناسنامه فقط ۱۰۰ میلیون!

 12. روایتی از تحصیل زیرسقف‌های لرزان و گرمای سوزان در بلوچستان/ مدارس کپری بلوچستان کی حذف می‌شود؟+ فیلم

 13. ماجرای پخش نشدن «گیله‌وا» چیست؟

 14. چرا نمایندگان امضای خود را از طرح تشکیل استان آذربایجان مرزی پس گرفتند؟

 15. هلند: در صورت حضور اروپایی‌ها در ائتلاف دریایی آمریکا مشارکت می‌کنیم

 16. نقص‌های بزرگ ورزشگاه‌های فوتبال+ عکس

 17. کاهش تقاضا قیمت دلار را پایین آورد

 18. چرا تورم مرکز آمار با واقعیت زندگی مردم متفاوت است؟

 19. وزیر اطلاعات: نقطه اوج تحریم‌ها پشت سر گذاشته شد/ ترامپ دچار تشویش فکری است

 20. ترین های هفته اول لیگ برتر|ماشین سازی،صادقی و سایپا بهترین شدند/ استراماچونی ناکام هفته

 21. اعضای ایرانی اتاق جنگ اقتصادی آمریکا  

 22. تحلیل کارنگی؛ بن سلمان مجبور بود در کودتای عدن در برابر بن‌زاید کوتاه بیاید

 23. ۸ فیلم منتخب منتقدان جشنواره «ونیز» کدامند؟/ شانس بالای «رومن پولانسکی»

 24. همتی: امید به بهبود شرایط نسبت به ۶ ماه پیش افزایش یافته است

 25. آغاز اجلاس گروه هفت در فرانسه

پربحث‌های دیروز

 1. شوی پوپولیستی دولت در برکناری مدیرعامل ایران خودرو/ مشکل خودروسازی با تغییر چند مدیر حل نمی‌شود

 2. تخمه‌خوردن حین رانندگی دلیل تصادف است نه پراید

 3. خواندن ترانه‌های قبل از انقلاب توسط مهران مدیری آزاد شده؟

 4. وزیر صنعت خبر داد: ورود بسیج به کنترل بازار / قیمت خودرو کاهش یافته

 5. برنده عصرجدید مردم ایران بودند

 6. تصویری از جیسون رضائیان در لس‌آنجلس  

 7. پیشنهاد تشکیل سازمان طب ایرانی- اسلامی

 8. نمره ۱۵ محسن هاشمی به شورای شهر/ نمی‌توانیم به بخشی از انتقادات پاسخ قانع کننده بدهیم

 9. وضعیت ساخت صحن حضرت زهرا (س) در حرم امام علی (ع)  

 10. فرمانده ناجا: با اجرای طرح ناظر، کشف حجاب در خودرو کاهش پیدا کرد

 11. انتقاد کیهان به حضور فرزانه کابلی در کنسرت سالار عقیلی + فیلم

 12. «رشوه نفتی» دولت‌ها و نظام مالیاتی به فعالیت‌های سوداگرانه/ نظام بانکی، بهشت پولشویی

 13. فاتحه خوانی روحانی بر سر مزار هاشمی رفسنجانی  

 14. روحانی: انتقاد از دولت با جایزه و تشویق همراه بوده است/ امام خمینی(ره) راه خدمت به مردم را به ما نشان داد

 15. ظریف: پیشنهاد مکرون مسیر درست است/ اروپا اجرای تعهدات خود را آغاز کند کاهش تعهدات برجامی را متوقف می‌کنیم

 16. افزایش نرخ عوارض آزادراه تهران - پردیس

 17. نمایندگان مجلس خواستار تحریم مقامات آمریکایی شدند

 18. تصاویر جدید از کشتی تایتانیک  

 19. مانعی بزرگ در تغییر نگاه مسوولان به تولید

 20. سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس: حذف چهار صفر از پول ملی ثمره‌ای در حوزه اقتصادی ندارد

 21. دبیر انجمن قطعه‌سازان: توان تولید خودرو شاسی بلند را هم داریم اما...

 22. همتی: بر نرخ ارز کنترل داریم/ آمریکا را در رسیدن به اهدافش ناکام گذاشتیم

 23. جواد خیابانی: جارو می‌زنم اما به شبکه خارجی نمی‌روم

 24. سپاه پاسداران روز گذشته آزمایش موشکی انجام داد

 25. مقامات ۷ کشور دنیا چقدر حقوق می‌گیرند؟

پربحث‌های هفته

 1. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 2. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 3. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 4. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 5. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 6. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 7. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 8. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 9. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 10. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 11. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 12. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 13. حساسیت عجیب پزشکان به دستگاه کارتخوان/علت این حجم از مقاومت چیست؟

 14. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 15. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 16. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 17. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 18. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 19. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 20. شوی پوپولیستی دولت در برکناری مدیرعامل ایران خودرو/ مشکل خودروسازی با تغییر چند مدیر حل نمی‌شود

 21. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 22. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 23. «بحث طلبگی» دعوای سیاسی نیست آقاي كدخدايي

 24. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

 25. یادداشت حسین شریعتمداری خطاب به آیات یزدی و آملی لاریجانی

پربحث‌های دیروز

 1. تخمه‌خوردن حین رانندگی دلیل تصادف است نه پراید

 2. نمره ۱۵ محسن هاشمی به شورای شهر/ نمی‌توانیم به بخشی از انتقادات پاسخ قانع کننده بدهیم

 3. فرمانده ناجا: با اجرای طرح ناظر، کشف حجاب در خودرو کاهش پیدا کرد

 4. چند در صد از پزشکان به این توصیه دکتر فرهود عمل می‌کنند؟  

 5. جریمه هیات مدیره شرکت زیرساخت به خاطر اختلال اینترنت  

 6. پلیس: پیگیر پول کثیف در هنر هستیم/ بعضی قسمت‌های فیلم «متری شیش و نیم» غیرواقعی بود

 7. تعداد زندانیان مهریه به کمتر از هزار نفر رسید

 8. لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان به کجا رسید؟

 9. ماجرای واردات لوازم آرایشی با پول دارو

 10. وقتی شهید باقری قسم جلاله میخورد  

 11. جوان فرانسوی در حرم مطهر رضوی مسلمان شد

 12. جزئیات بررسی ۵ لایحه تجدیدنظر در قوانین زنان و خانواده

 13. ترافیک پرحجم و نیمه سنگین در محور فیروزکوه

 14. ناجا: اجازه عرض اندام به اراذل و اوباش نمی دهیم

 15. آخرین آمار از بازگشت حجاج ایرانی

 16. آخرین وضعیت آب و هوا اعلام شد

 17. ورود دادستانی به واگذاری اراضی در شهرداری شهرکرد

 18. حال خوب دریاچه ارومیه با بارندگی‌های امسال + تصویر

 19. اعلام تعداد دانش‌آموزان پناهنده در ایران

 20. خاطره رهبر انقلاب از شب‌های ماه رمضان در زندان

پربحث‌های هفته

 1. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 2. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 3. تخمه‌خوردن حین رانندگی دلیل تصادف است نه پراید

 4. وزیر بهداشت: صف کشیدن برای خرید ارابه مرگ‌آوار غیراستاندارد قابل پذیریش نیست

 5. ایران چه تعداد سید و سادات دارد؟/ تفاوت میر، سید، سیده و سادات چیست؟

 6. روزنامه جمهوری اسلامی: نتایج کنکور امسال فاجعه است

 7. نجفی به حکم قصاص اعتراض کرد/ ارجاع پرونده به دیوان‌عالی کشور

 8. شرط جذب محمدجواد ظریف در دانشگاه تهران

 9. نمره ۱۵ محسن هاشمی به شورای شهر/ نمی‌توانیم به بخشی از انتقادات پاسخ قانع کننده بدهیم

 10. فرمانده ناجا: با اجرای طرح ناظر، کشف حجاب در خودرو کاهش پیدا کرد

 11. واکنش توئیتری شهردار تهران به ماجرای حیوان آزاری

 12. راست و دروغ قطعی اینترنت/ پای شبکه ملی اطلاعات در میان است؟

 13. حکم پرونده واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد صادر شد

 14. انتقاد معاون رئیس‌جمهور از آمارهای «فرار مغزها»/ بازگشت ۱۳۰ دانشجوی ایرانی از ۱۰۰ دانشگاه برتر/ قوانین ایران ضامن واردات است+ فیلم

 15. هدیه رهبر انقلاب به مردم تهران

 16. مجوز تاسیس داروخانه به دیپلمه‌ها و بالاتر به شرطِ...

 17. چند در صد از پزشکان به این توصیه دکتر فرهود عمل می‌کنند؟  

 18. تقلب در سیلوی دولتی؛ فضولات با گندم مخلوط می‌کردند و می‌فروختند

 19. پزشکان را به کلاس دست‌فروشان بفرستید!

 20. تاکید دیده‌بان شفافیت و عدالت بر رسیدگی به پرونده تخلف دادگستری قزوین در هفت سنگان

 21. جریمه هیات مدیره شرکت زیرساخت به خاطر اختلال اینترنت  

 22. توضیحات شهرداری در مورد عدم ثبت نام زنان در اپلیکیشن دوچرخه‌های اشتراکی

 23. پلیس: پیگیر پول کثیف در هنر هستیم/ بعضی قسمت‌های فیلم «متری شیش و نیم» غیرواقعی بود

 24. چند هزار پزشک در ایران طبابت می کنند؟

 25. رحیم‌پور ازغدی: برخی انقلابی ها ضرباتی به اسلام زدند

آخرین عناوین