دیلی اکسپرس: ایران هر زمان اراده کند تنگه هرمز را مسدود می‌کند

گروه ترجمه الف،   3980517132 ۳۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

روزنامه انگلیسی دیلی اکسپرس به نقل از کارشناسان دفاعی، با بیان آنکه ایران قادر است هر زمان تنگه هرمز را مسدود کند، نوشت نیروی دریایی انگلیس ضعیف تر از آن است که بتواند از تهدیدات جهانی علیه منافع انگلیس حفاظت کند.

دیلی اکسپرس: ایران هر زمان اراده کند تنگه هرمز را مسدود می‌کند

 به گزارش الف دیلی اکسپرس به نقل از "لین بالنتین" کارشناس امور دفاعی با اشاره به موافقت انگلیس با طرح آمریکا برای آنچه که حفاظت از کشتیرانی در خلیج فارس نامیده می شود، افزود:" اگر بوریس جانسون – نخست وزیر جدید انگلیس – به این نتیجه برسد که بریتانیا آنقدر مجهز است که بتواند از کشتی ها دربرابر نیروهای سپاه پاسداران ایران در تنگه هرمز دفاع کند، خود را گول زده است."

این روزنامه با اشاره به کاهش بودجه ی دفاعی انگلیس در سال های گذشته نوشت انگلیس قادر نیست بدون توسل به حمایت آمریکا، با تهدیدات جهانی مقابله کند.

نویسنده این مقاله با اشاره به توقیف کشتی انگلیسی سنتا ایمپرو به دست کماندوهای سپاه در خلیج فارس، آن را بیاگر ضعف نیروی دریایی انگلیس خواند و افزود ایرانی ها قادرند هر زمان تنگه هرمز را مسدود کنند.  

مشروح این مقاله : 

«پیش از انتخاب بوریس جانسون به عنوان رهبر محافظه کاران و به تبع آن نخست وزیر انگلیس، جرمی هانت وزیر خارجه از اولویت خود برای "تشکل نیروی دریایی اروپایی" از جمله با حضور فرانسه و آلمان سخن گفته بود.

اما "دومینیک راب" جانشین آقای هانت به محض آنکه به وزارت خارجه رسید، حمایت خود را از نیروی واکنش سریع به رهبری اروپا اعلام ولی تاکید کرد که داشتن حمایت آمریکا این طرح را موفق و موثر خواهد کرد.

بالنتین، نویسنده کتاب "تجارت مرگبار" است که در آن به ویژگی های جنگ های نوین از جمله عملیات در خلیج فارس پرداخته شده است. وی می افزاید:" باید بگویم که اوضاع خلیج (فارس) واقعیتی را درباره نیروی دریایی سلطنتی انگلیس برملا کرده است. آن هم اینکه این نیرو کوچک تر و ضعیف تر از آن است که با بحران های ناگهانی مقابله کند."

وی نوشت:" نیروی دریایی سلطنتی برای چندین دهه در خلیج فارس ناوهای پاسور و رزمناو داشت. اما حفظ میزانی خاص از نیروها در منطقه، بدون شک مستلزم صرف هزینه است. و "کاملا آشکار" است که  نیروی دریایی سطلنتی کوچک تر از اینهاست." 

نیروی دریایی انگلیس در سال 1982 سه ناوهواپیمابر عملیاتی، سیزده ناوشکن و 47 ناو پاسور  در اختیار داشت. اما تا سال 2008 این اقلام به دو ناوهواپیمابر، هشت ناوشکن و 17 ناوپاسور کاهش یافت.

به نوشته بلنتین، آخرین مورد از بازبینی جامع امور دفاعی با عنوان SDSR 2010 به کاهش 5 هزار نفر از نیروی دریایی انگلیس منجر شد، اقدامی که بیانگر "فلج شدن نیروی دریایی سلطتی" است.

در نتیجه انگلیس برای عمل به وظایفش در قالب ناتو، و همچنین گشت های مشترک جدید در دریای چین جنوبی همراه با آمریکا، ژاپن و استرالیا  کشتی کافی دراختیار نداشت.

بلنتین اما تاکید می کند که انگلیس از سال 2011 در ائتلافی با آمریکا حضور داشته که نیروی مرکب دریایی خوانده می شود. یک مورد مشابه دیگر هم در عملیات طوفان صحرا / سپر صحرا صورت گرفت.

وی می افزاید:" در گذشته این مسایل شامل نیروهای دریایی پاکستان و استرالیا می شد. لذا ایده ی ارتباط با نیروی دریایی آمریکا برای حفاظت از کشتی های عبوری در تنگه هرمز خیلی عجیب نبود. مشکل اینجاست که غرب در امور دفاعی متکی به آمریکاست. اگر نیروی دریایی آمریکا خارج شود، معادله به هم خواهد خورد."

وی در خصوص طرح نیروی دریایی مشترک با حضور انگلیس، فرانسه، آلمان و سایر کشورها می نویسد:" تصور چنین نیرویی بدون آمریکایی ها دشوار است. ایرانی ها گرچه نیروی متعارف دریایی زیادی ندارند، اما تعداد فراوانی قایق تندرو و زیردریایی کوچک در اختیار دارند که اگر از آنها به صورت تهدید آمیز استفاده شود، قادرند مشکلات جدی در خلیج (فارس) ایجاد کنند. اگر آنها (انگلیس) تصور می کنند که قادرند بدون آمریکایی ها با ایران مقابله کنند، خود را گول می زنند."

بلنتین تاکید کرد سال ها طول می کشد و سرمایه ی گذاری فراوان مورد نیاز است که نیروی دریایی انگلیس به استاندارد برسد.که البته به این بستگی دارد که انگلیس بخواهد هزینه ها را در چه بخشی صرف کند."

وی گفت:" حقیقت این است که اروپا و انگلیس باید بدانند که چگونه قادرند تنگه هرمز را باز نگه دارند، زیرا ایرانی ها می توانند این تنگه را ببندند، در این مساله هیچ شکی نیست." »

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۴۱۲۳۵۰۰:۱۹:۳۶ ۱۳۹۸/۵/۱۸
سپاه پهپاد امریکایی را ساقط کرد و نفتکش انگلیسی رو در حضور ناوچه این کشور توقیف کرد و انگل ستان و شیطان بزرگ هیچ غلطی نتوانستن بکنند سپاه پاسداران ایران کابوس استکبار جهانی است .
ناشناس۱۰۴۱۲۶۵۰۱:۰۹:۴۵ ۱۳۹۸/۵/۱۸
اونها قدرتش رو دارند خوب حالمون رو جا بیارن ولی مثل ماها دنبال جنگ نیستن
راه۱۰۴۱۳۰۳۰۶:۱۰:۰۱ ۱۳۹۸/۵/۱۸
تنگه‌ی هرمز و خلیج همیشه فارس جای شوخی و مذاکره و قهقهه‌های مستانه و ..ی برجامی نیست _____________ این شاهراه انرژی جهان ؛ محل استقرار فرزندان پاک و غیرتمند و یاران امام زمان عج‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف است امنیت منطقه و جهان بستگی به امنیت خلیج‌فارس دارد و خداوند امنیت حساس‌ترین جای دنیا را به دست بهترین و پاک‌ترین و شجاع‌ترین و مؤمن‌ترین و خالص‌ترین بندگانش سپرده
ناشناس۱۰۴۱۳۷۱۰۹:۳۳:۰۸ ۱۳۹۸/۵/۱۸
با نظریه پردازی دیلی اکسپرس 100 % مخالفم
ناشناس۱۰۴۱۴۳۴۱۰:۳۱:۴۷ ۱۳۹۸/۵/۱۸
بستن تنگه هرمز فرق می کند، ایران چند روز می تواند ببندد موضوع اصلی این هست؟
ناشناس۱۰۴۱۷۳۵۱۵:۱۲:۰۹ ۱۳۹۸/۵/۱۸
بعضیها به نظر شما منفی دادن من میخوام بهشون بگم یه کم به اخباری که خود آمریکا پخش میکنه توجه کنید، میبینید که آمریکا طوری شرطی شده که هر جا شکست میخوره فکر میکنه ایران تو اونجا حضور داره و میگه باعثش ایران بوده از جمله عراق، افغانستان، سوریه، یمن وغیره
ناشناس۱۰۴۱۹۸۸۲۰:۱۶:۱۷ ۱۳۹۸/۵/۱۸
جوجه آخر پاییز میشمارند
ناشناس۱۰۴۱۲۳۷۰۰:۲۱:۴۷ ۱۳۹۸/۵/۱۸
توقیف نفت کش انگلیس گوشمالی خوبی برای امریکا و اروپا بود تا بفکر قطع صادرات نفت ایران نباشند و بدانند در اینصورت تنگه هرمز بسته خواهد شد و قیمت نفت به 300 دلار خواهد رسید.
ناشناس۱۰۴۱۶۹۰۱۴:۲۵:۵۶ ۱۳۹۸/۵/۱۸
قبلا اگه تحریم میشدیم نفت قرار بود ۳۰۰ بشه حالا میگید اگه تنگه رو ببندیم دست.. بردارید مادر معادلات جهانی هیچی نیستیم
ناشناس۱۰۴۱۷۸۲۱۵:۴۱:۱۹ ۱۳۹۸/۵/۱۸
۳۱۵ دلار و خوشبحال عربستان و روسیه
ناشناس۱۰۴۱۲۳۹۰۰:۲۴:۳۹ ۱۳۹۸/۵/۱۸
تو دهنی محکم سپاه باعث شد تا روباه پیر و یانکی ها معادلات قدرت در منطقه را بهتر درک کنند و از ماجراجویی دست بردارند.
ناشناس۱۰۴۱۸۹۵۱۸:۰۴:۰۳ ۱۳۹۸/۵/۱۸
آره اسرائیل هم اومده توی تنگه هرمز برای مشارکت در ائتلاف ما هم میزنیم در به داغونش میکنیم علی برکت الله
ناشناس۱۰۴۱۲۸۳۰۲:۱۵:۱۹ ۱۳۹۸/۵/۱۸
آمریکا هم هروقت اراده کند، بازش میکند
ناشناس۱۰۴۱۳۲۸۰۸:۲۵:۲۰ ۱۳۹۸/۵/۱۸
گول این اجانب را نخورید.
جواد۱۰۴۱۳۳۸۰۸:۵۲:۴۱ ۱۳۹۸/۵/۱۸
یعنی پوست خربزه را نمی بینید همین .. قدرت به ترکمنچای و گلستان منجر شد
ناشناس۱۰۴۱۳۴۰۰۸:۵۶:۱۸ ۱۳۹۸/۵/۱۸
شما تنگه هرمزو ببند ببین چین و هند بازش میکنن‌ یا آمریکا
ناشناس۱۰۴۱۳۸۳۰۹:۴۱:۰۳ ۱۳۹۸/۵/۱۸
به اندازه کافی بهانه به دستشون رسیده بدون شک اولین خطا ؛ آخرین خطا خواهد بود
ناشناس۱۰۴۱۳۸۸۰۹:۴۳:۴۸ ۱۳۹۸/۵/۱۸
تنگه هرمز و خلیج فارس شده پادگان نظامی . ده ها ناوشکن و ناو جنگی و رزمناو در منطقه حضور یافته اند . قطعا زمان ، زمان ماجرا جویی جدید نیست
ناشناس۱۰۴۱۳۹۳۰۹:۴۷:۳۲ ۱۳۹۸/۵/۱۸
دیلی اکسپرس ! آبراه بین المللی را نمیتوان بست کجا درس خوندی تو ؟!!
مصطفي۱۰۴۱۴۵۱۱۰:۵۱:۱۷ ۱۳۹۸/۵/۱۸
مديران ما با سياست تر از اين هستند كه به دام اين توطئه بيافتند
ناشناس۱۰۴۱۴۹۲۱۱:۲۵:۴۱ ۱۳۹۸/۵/۱۸
فعلاً که صادرات نفت ایران به ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.
ناشناس۱۰۴۱۵۱۹۱۱:۴۹:۲۱ ۱۳۹۸/۵/۱۸
فعلا که اسرائیل هم داره ناو میاره خلیج فارس علی برکت الله!
ناشناس۱۰۴۱۵۴۳۱۲:۰۳:۴۳ ۱۳۹۸/۵/۱۸
بستن تنگه هرمز در توان ما هست چون تخریب و نا امن کردن مسیر با مین های دریایی وسایر ادوات کار سختی نیست مهم‌تر از بستن عواقب سیاسی و اقتصادی آن است که خود ما به لحاظ حاکمیت بر تنگه باید هزینه بیش از سایرین آنرا پرداخت کنیم
ناشناس۱۰۴۱۶۳۰۱۳:۳۱:۳۹ ۱۳۹۸/۵/۱۸
راهزنی بین المللی مگر امریکا عبور و مرور کشتی های مارو محدود کرده آنها میگویند هر کسی از ایران نفت خرید نمی تواند با ما وارد داد و ستد شود شما هم مقابله به مثل کنید ..
ناشناس۱۰۴۱۶۴۹۱۳:۴۶:۲۰ ۱۳۹۸/۵/۱۸
ایکاش غیر از تکیه بر تنگه هرمز بعنوان یک زائده جغرافیایی و منابع نفت و گاز بعنوان یک ثروت خدادادی طبیعی، به جایگاهی رسیده بودیم که علم و تکنولوژی و صنعتمون می‌توانست بعنوان وزنه قدرت ما توازن جهانی رو تحت‌تاثیر قرار بده
مهرا۱۰۴۱۶۸۸۱۴:۲۴:۴۷ ۱۳۹۸/۵/۱۸
خیلی رک وای بر سر کسانی که تو این کامنت ها به پیامهای داده شده به نفع ایران منفی دادن مخصوصا اگر این افراد منفی دهنده ایرانی هستند که دیگه واقعا .. بر سر بی غیرت وطن فروششون کنند
ناشناس۱۰۴۱۷۳۴۱۵:۱۱:۱۱ ۱۳۹۸/۵/۱۸
اسرائیل هم به ائتلاف جهانی امنیت در خلیج فارس پیوسته آخ جون جنگ
ناشناس۱۰۴۱۷۸۰۱۵:۴۰:۴۰ ۱۳۹۸/۵/۱۸
ویکی اکسپرس : دنیا هم تماشا میکند بستن تنگه هرمز و هیچ کاری نمیکنه..
ناشناس۱۰۴۱۷۹۸۱۵:۵۳:۰۷ ۱۳۹۸/۵/۱۸
یعنی اینها عقل شان نمی‌رسه که این نقد‌های داخلی شان را در محافل خصوصی بیان کنند؟ به نظر شما چرا اینقدر آشکار در یک رسانه عنوان می‌کنند؟‌ برای این است که در من و شما توهم ایجاد کنند!!
ناشناس۱۰۴۱۸۴۹۱۶:۵۸:۱۶ ۱۳۹۸/۵/۱۸
این ها چه فایده ایی برای ملت داره؟
ایرانی۱۰۴۲۰۲۷۲۱:۱۲:۵۷ ۱۳۹۸/۵/۱۸
دیلی اکسپرس مزدور صهیونیست است باد تو پوست ما می کند وجود اروپا وامریکا نزاع در ممالک اسلامی است که تشنه به خون هم هستند
ناشناس۱۰۴۲۰۴۱۲۱:۳۴:۵۰ ۱۳۹۸/۵/۱۸
بگدارید بیایند ،شاید مجالی بشه و انتقام شهیدانمان را بگیریم
ناشناس۱۰۴۲۰۴۳۲۱:۳۹:۱۵ ۱۳۹۸/۵/۱۸
هیچوقت ایران اینچنین اراده ای نخواهد کرد..
ناشناس۱۰۴۲۱۰۲۲۲:۵۴:۴۳ ۱۳۹۸/۵/۱۸
انگل ستان آنقدر ضعیف وبدبخت شده مانند نوکران چشم گوش بسته در اختیار آمریکا است .این بار دیگر انگلس باید فاتحه خودرا بخواند .چون آنقدر ضعیف شده . فقط بلد است مانند شغال زوزه بکشد .ایران مانند عراق صدام نیست دمار از روزگار متجاوزان را در می آورد. فقط ایران تا میتواند هر چه زودتر برد موشکهارا تا در حد قاره پیما بالا ببرد

پربحث‌های دیروز

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. ضابطین قضایی به توصیه رهبر انقلاب عمل کنند

 3. توضیحات سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون و ودیعه مسکن ۲۰۰ میلیونی نمایندگان

 4. نظر زیباکلام درباره سوال از روحانی در مجلس/ انتقاد سلیمی نمین از برخورد مجلس با ظریف/ زیدآبادی: روحانی واقعیت اوضاع اقتصادی را نادیده می‌گیرد/ مجلس دهم بودجه شورای نگهبان را زیاد کرد؟

 5. آمریکا رهبری جهانی را فراموش کند / انتخاب مجدد ترامپ به نفع مردم آمریکا نیست

 6. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

 7. نوبخت: دولت برای جبران کسری بودجه، دو روش در پیش گرفته‌ است

 8. رئیسی: منابع کشور نباید در اختیار افراد بی‌صلاحیت قرار بگیرد/ عدم مدیریت قیمت‌ها موجب رنجش مردم شده است

 9. ذوالنوری: امکان اعلام علت رخداد نطنز به دلایل امنیتی وجود ندارد/ سوله آسیب‌دیده مرکز مونتاژ ماشین‌های غنی‌سازی بود

 10. یادداشت حسین شریعتمداری/ چرا از خودتان مایه نمی‌گذارید؟!

 11. ختم رسیدگی به پرونده گروه عظام اعلام شد/ متهم ایروانی: بدهی به بانک جرم نیست، افتخار است!

 12. بازار اجاره مسکن در بدترین شرایط طی نیم قرن اخیر

 13. بالاترین تورم متعلق به کدام کشورها است؟

 14. خاندوزی: بار مالیات بر خانه‌های خالی به مستاجران منتقل نمی‌شود/ برای کنترل قیمت مسکن، افزایش عرضه نباید فراموش شود

 15. «محمد سعیدی» بازداشت شد

 16. جدول/ قیمت طلا، سکه و دلار امروز

 17. حالا نوبت گرانی گوشی همراه است!

 18. آقای ظریف! تاریخ شهادت داده است

 19. گزارش خبرنگار آمریکایی از وضعیت اسفناک زندگی در آمریکا

 20. استقبال بازار خودرو از دلار ۲۲ هزار تومانی

 21. گزارشی از اولین روز اجباری شدن ماسک در مکان‌های عمومی تهران

 22. ابراز نگرانی آیت الله نوری همدانی از وضع معیشتی طلاب

 23. قالیباف: چرخه تولید و صادرات غیرنفتی باید رونق پیدا کند

 24. قیمت دلار و یورو در صرافی ملی

 25. کرونا به پرسنل آرامستان‌ها هم رحم نمی‌کند/ خیرات کووید-۱۹ در بهشت زهرا

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 3. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 4. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 5. عروسی میلیاردی به سبک سیندرلا در لواسان!

 6. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

 7. به چه قیمت؟

 8. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 9. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 10. جهانگیری: رای ۲۴ میلیونی مردم در انتخابات تایید کارنامه اقتصادی دولت روحانی بود/ ۳.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

 11. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 12. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

 13. پایان داستان غم انگیز زم

 14. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 15. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 16.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 17. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 18. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 19. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 20. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 21. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

 22. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

 23. سیروس گرجستانی درگذشت

 24. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 25. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

  2. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

  3. رئیس کل بانک مرکزی: روند تامین ارز متحول خواهد شد

  4. پوتین، پیروز همه‌پرسی/ پوتین تا ۱۶ سال آینده رئیس جمهور باقی می‌ماند!

  5. واکنش مداخله‌جویانه فرانسه به حکم اعدام "روح‌الله زم"

  6. روزنامه انگلیسی: ترامپ ضربه سختی در موضوع تحریم تسلیحاتی ایران خورد

  7. توهین به آیت‌الله سیستانی، حلقه جدید زنجیره فتنه‌‌انگیزی ریاض در عراق

  8. اروپا به دنبال زندگی بدون آمریکا / تأملی درباره قرارداد همکاری ایران و چین

  9. ظریف: آمریکا باید خسارات وارده بر مردم ایران را جبران کند

  10. آمریکا رهبری جهانی را فراموش کند / انتخاب مجدد ترامپ به نفع مردم آمریکا نیست

  11. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

  12. جزئیات سقوط موصل/ آمریکا گفت سلاح نمی‌دهیم؛ ایران انبار خود را باز کرد

  13. اظهارات ضد ایرانی فرزند شاه سعودی

  14. قالیباف: تلاش برخی برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی خطای راهبردی است

  15. اقدامات خصمانه آمریکا علیه «حشد شعبی» عراق /اهداف واشنگتن چیست؟

  16. عراقچی با کنایه به عکس هوک و گروسی: بهتر است هم فاصله اجتماعی را رعایت کنید و هم فاصله سیاسی

  آخرین عناوین