دیلی اکسپرس: ایران هر زمان اراده کند تنگه هرمز را مسدود می‌کند

گروه ترجمه الف،   3980517132 ۳۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

روزنامه انگلیسی دیلی اکسپرس به نقل از کارشناسان دفاعی، با بیان آنکه ایران قادر است هر زمان تنگه هرمز را مسدود کند، نوشت نیروی دریایی انگلیس ضعیف تر از آن است که بتواند از تهدیدات جهانی علیه منافع انگلیس حفاظت کند.

دیلی اکسپرس: ایران هر زمان اراده کند تنگه هرمز را مسدود می‌کند

 به گزارش الف دیلی اکسپرس به نقل از "لین بالنتین" کارشناس امور دفاعی با اشاره به موافقت انگلیس با طرح آمریکا برای آنچه که حفاظت از کشتیرانی در خلیج فارس نامیده می شود، افزود:" اگر بوریس جانسون – نخست وزیر جدید انگلیس – به این نتیجه برسد که بریتانیا آنقدر مجهز است که بتواند از کشتی ها دربرابر نیروهای سپاه پاسداران ایران در تنگه هرمز دفاع کند، خود را گول زده است."

این روزنامه با اشاره به کاهش بودجه ی دفاعی انگلیس در سال های گذشته نوشت انگلیس قادر نیست بدون توسل به حمایت آمریکا، با تهدیدات جهانی مقابله کند.

نویسنده این مقاله با اشاره به توقیف کشتی انگلیسی سنتا ایمپرو به دست کماندوهای سپاه در خلیج فارس، آن را بیاگر ضعف نیروی دریایی انگلیس خواند و افزود ایرانی ها قادرند هر زمان تنگه هرمز را مسدود کنند.  

مشروح این مقاله : 

«پیش از انتخاب بوریس جانسون به عنوان رهبر محافظه کاران و به تبع آن نخست وزیر انگلیس، جرمی هانت وزیر خارجه از اولویت خود برای "تشکل نیروی دریایی اروپایی" از جمله با حضور فرانسه و آلمان سخن گفته بود.

اما "دومینیک راب" جانشین آقای هانت به محض آنکه به وزارت خارجه رسید، حمایت خود را از نیروی واکنش سریع به رهبری اروپا اعلام ولی تاکید کرد که داشتن حمایت آمریکا این طرح را موفق و موثر خواهد کرد.

بالنتین، نویسنده کتاب "تجارت مرگبار" است که در آن به ویژگی های جنگ های نوین از جمله عملیات در خلیج فارس پرداخته شده است. وی می افزاید:" باید بگویم که اوضاع خلیج (فارس) واقعیتی را درباره نیروی دریایی سلطنتی انگلیس برملا کرده است. آن هم اینکه این نیرو کوچک تر و ضعیف تر از آن است که با بحران های ناگهانی مقابله کند."

وی نوشت:" نیروی دریایی سلطنتی برای چندین دهه در خلیج فارس ناوهای پاسور و رزمناو داشت. اما حفظ میزانی خاص از نیروها در منطقه، بدون شک مستلزم صرف هزینه است. و "کاملا آشکار" است که  نیروی دریایی سطلنتی کوچک تر از اینهاست." 

نیروی دریایی انگلیس در سال 1982 سه ناوهواپیمابر عملیاتی، سیزده ناوشکن و 47 ناو پاسور  در اختیار داشت. اما تا سال 2008 این اقلام به دو ناوهواپیمابر، هشت ناوشکن و 17 ناوپاسور کاهش یافت.

به نوشته بلنتین، آخرین مورد از بازبینی جامع امور دفاعی با عنوان SDSR 2010 به کاهش 5 هزار نفر از نیروی دریایی انگلیس منجر شد، اقدامی که بیانگر "فلج شدن نیروی دریایی سلطتی" است.

در نتیجه انگلیس برای عمل به وظایفش در قالب ناتو، و همچنین گشت های مشترک جدید در دریای چین جنوبی همراه با آمریکا، ژاپن و استرالیا  کشتی کافی دراختیار نداشت.

بلنتین اما تاکید می کند که انگلیس از سال 2011 در ائتلافی با آمریکا حضور داشته که نیروی مرکب دریایی خوانده می شود. یک مورد مشابه دیگر هم در عملیات طوفان صحرا / سپر صحرا صورت گرفت.

وی می افزاید:" در گذشته این مسایل شامل نیروهای دریایی پاکستان و استرالیا می شد. لذا ایده ی ارتباط با نیروی دریایی آمریکا برای حفاظت از کشتی های عبوری در تنگه هرمز خیلی عجیب نبود. مشکل اینجاست که غرب در امور دفاعی متکی به آمریکاست. اگر نیروی دریایی آمریکا خارج شود، معادله به هم خواهد خورد."

وی در خصوص طرح نیروی دریایی مشترک با حضور انگلیس، فرانسه، آلمان و سایر کشورها می نویسد:" تصور چنین نیرویی بدون آمریکایی ها دشوار است. ایرانی ها گرچه نیروی متعارف دریایی زیادی ندارند، اما تعداد فراوانی قایق تندرو و زیردریایی کوچک در اختیار دارند که اگر از آنها به صورت تهدید آمیز استفاده شود، قادرند مشکلات جدی در خلیج (فارس) ایجاد کنند. اگر آنها (انگلیس) تصور می کنند که قادرند بدون آمریکایی ها با ایران مقابله کنند، خود را گول می زنند."

بلنتین تاکید کرد سال ها طول می کشد و سرمایه ی گذاری فراوان مورد نیاز است که نیروی دریایی انگلیس به استاندارد برسد.که البته به این بستگی دارد که انگلیس بخواهد هزینه ها را در چه بخشی صرف کند."

وی گفت:" حقیقت این است که اروپا و انگلیس باید بدانند که چگونه قادرند تنگه هرمز را باز نگه دارند، زیرا ایرانی ها می توانند این تنگه را ببندند، در این مساله هیچ شکی نیست." »

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۴۱۲۳۵۰۰:۱۹:۳۶ ۱۳۹۸/۵/۱۸
سپاه پهپاد امریکایی را ساقط کرد و نفتکش انگلیسی رو در حضور ناوچه این کشور توقیف کرد و انگل ستان و شیطان بزرگ هیچ غلطی نتوانستن بکنند سپاه پاسداران ایران کابوس استکبار جهانی است .
ناشناس۱۰۴۱۲۶۵۰۱:۰۹:۴۵ ۱۳۹۸/۵/۱۸
اونها قدرتش رو دارند خوب حالمون رو جا بیارن ولی مثل ماها دنبال جنگ نیستن
راه۱۰۴۱۳۰۳۰۶:۱۰:۰۱ ۱۳۹۸/۵/۱۸
تنگه‌ی هرمز و خلیج همیشه فارس جای شوخی و مذاکره و قهقهه‌های مستانه و ..ی برجامی نیست _____________ این شاهراه انرژی جهان ؛ محل استقرار فرزندان پاک و غیرتمند و یاران امام زمان عج‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف است امنیت منطقه و جهان بستگی به امنیت خلیج‌فارس دارد و خداوند امنیت حساس‌ترین جای دنیا را به دست بهترین و پاک‌ترین و شجاع‌ترین و مؤمن‌ترین و خالص‌ترین بندگانش سپرده
ناشناس۱۰۴۱۳۷۱۰۹:۳۳:۰۸ ۱۳۹۸/۵/۱۸
با نظریه پردازی دیلی اکسپرس 100 % مخالفم
ناشناس۱۰۴۱۴۳۴۱۰:۳۱:۴۷ ۱۳۹۸/۵/۱۸
بستن تنگه هرمز فرق می کند، ایران چند روز می تواند ببندد موضوع اصلی این هست؟
ناشناس۱۰۴۱۷۳۵۱۵:۱۲:۰۹ ۱۳۹۸/۵/۱۸
بعضیها به نظر شما منفی دادن من میخوام بهشون بگم یه کم به اخباری که خود آمریکا پخش میکنه توجه کنید، میبینید که آمریکا طوری شرطی شده که هر جا شکست میخوره فکر میکنه ایران تو اونجا حضور داره و میگه باعثش ایران بوده از جمله عراق، افغانستان، سوریه، یمن وغیره
ناشناس۱۰۴۱۹۸۸۲۰:۱۶:۱۷ ۱۳۹۸/۵/۱۸
جوجه آخر پاییز میشمارند
ناشناس۱۰۴۱۲۳۷۰۰:۲۱:۴۷ ۱۳۹۸/۵/۱۸
توقیف نفت کش انگلیس گوشمالی خوبی برای امریکا و اروپا بود تا بفکر قطع صادرات نفت ایران نباشند و بدانند در اینصورت تنگه هرمز بسته خواهد شد و قیمت نفت به 300 دلار خواهد رسید.
ناشناس۱۰۴۱۶۹۰۱۴:۲۵:۵۶ ۱۳۹۸/۵/۱۸
قبلا اگه تحریم میشدیم نفت قرار بود ۳۰۰ بشه حالا میگید اگه تنگه رو ببندیم دست.. بردارید مادر معادلات جهانی هیچی نیستیم
ناشناس۱۰۴۱۷۸۲۱۵:۴۱:۱۹ ۱۳۹۸/۵/۱۸
۳۱۵ دلار و خوشبحال عربستان و روسیه
ناشناس۱۰۴۱۲۳۹۰۰:۲۴:۳۹ ۱۳۹۸/۵/۱۸
تو دهنی محکم سپاه باعث شد تا روباه پیر و یانکی ها معادلات قدرت در منطقه را بهتر درک کنند و از ماجراجویی دست بردارند.
ناشناس۱۰۴۱۸۹۵۱۸:۰۴:۰۳ ۱۳۹۸/۵/۱۸
آره اسرائیل هم اومده توی تنگه هرمز برای مشارکت در ائتلاف ما هم میزنیم در به داغونش میکنیم علی برکت الله
ناشناس۱۰۴۱۲۸۳۰۲:۱۵:۱۹ ۱۳۹۸/۵/۱۸
آمریکا هم هروقت اراده کند، بازش میکند
ناشناس۱۰۴۱۳۲۸۰۸:۲۵:۲۰ ۱۳۹۸/۵/۱۸
گول این اجانب را نخورید.
جواد۱۰۴۱۳۳۸۰۸:۵۲:۴۱ ۱۳۹۸/۵/۱۸
یعنی پوست خربزه را نمی بینید همین .. قدرت به ترکمنچای و گلستان منجر شد
ناشناس۱۰۴۱۳۴۰۰۸:۵۶:۱۸ ۱۳۹۸/۵/۱۸
شما تنگه هرمزو ببند ببین چین و هند بازش میکنن‌ یا آمریکا
ناشناس۱۰۴۱۳۸۳۰۹:۴۱:۰۳ ۱۳۹۸/۵/۱۸
به اندازه کافی بهانه به دستشون رسیده بدون شک اولین خطا ؛ آخرین خطا خواهد بود
ناشناس۱۰۴۱۳۸۸۰۹:۴۳:۴۸ ۱۳۹۸/۵/۱۸
تنگه هرمز و خلیج فارس شده پادگان نظامی . ده ها ناوشکن و ناو جنگی و رزمناو در منطقه حضور یافته اند . قطعا زمان ، زمان ماجرا جویی جدید نیست
ناشناس۱۰۴۱۳۹۳۰۹:۴۷:۳۲ ۱۳۹۸/۵/۱۸
دیلی اکسپرس ! آبراه بین المللی را نمیتوان بست کجا درس خوندی تو ؟!!
مصطفي۱۰۴۱۴۵۱۱۰:۵۱:۱۷ ۱۳۹۸/۵/۱۸
مديران ما با سياست تر از اين هستند كه به دام اين توطئه بيافتند
ناشناس۱۰۴۱۴۹۲۱۱:۲۵:۴۱ ۱۳۹۸/۵/۱۸
فعلاً که صادرات نفت ایران به ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.
ناشناس۱۰۴۱۵۱۹۱۱:۴۹:۲۱ ۱۳۹۸/۵/۱۸
فعلا که اسرائیل هم داره ناو میاره خلیج فارس علی برکت الله!
ناشناس۱۰۴۱۵۴۳۱۲:۰۳:۴۳ ۱۳۹۸/۵/۱۸
بستن تنگه هرمز در توان ما هست چون تخریب و نا امن کردن مسیر با مین های دریایی وسایر ادوات کار سختی نیست مهم‌تر از بستن عواقب سیاسی و اقتصادی آن است که خود ما به لحاظ حاکمیت بر تنگه باید هزینه بیش از سایرین آنرا پرداخت کنیم
ناشناس۱۰۴۱۶۳۰۱۳:۳۱:۳۹ ۱۳۹۸/۵/۱۸
راهزنی بین المللی مگر امریکا عبور و مرور کشتی های مارو محدود کرده آنها میگویند هر کسی از ایران نفت خرید نمی تواند با ما وارد داد و ستد شود شما هم مقابله به مثل کنید ..
ناشناس۱۰۴۱۶۴۹۱۳:۴۶:۲۰ ۱۳۹۸/۵/۱۸
ایکاش غیر از تکیه بر تنگه هرمز بعنوان یک زائده جغرافیایی و منابع نفت و گاز بعنوان یک ثروت خدادادی طبیعی، به جایگاهی رسیده بودیم که علم و تکنولوژی و صنعتمون می‌توانست بعنوان وزنه قدرت ما توازن جهانی رو تحت‌تاثیر قرار بده
مهرا۱۰۴۱۶۸۸۱۴:۲۴:۴۷ ۱۳۹۸/۵/۱۸
خیلی رک وای بر سر کسانی که تو این کامنت ها به پیامهای داده شده به نفع ایران منفی دادن مخصوصا اگر این افراد منفی دهنده ایرانی هستند که دیگه واقعا .. بر سر بی غیرت وطن فروششون کنند
ناشناس۱۰۴۱۷۳۴۱۵:۱۱:۱۱ ۱۳۹۸/۵/۱۸
اسرائیل هم به ائتلاف جهانی امنیت در خلیج فارس پیوسته آخ جون جنگ
ناشناس۱۰۴۱۷۸۰۱۵:۴۰:۴۰ ۱۳۹۸/۵/۱۸
ویکی اکسپرس : دنیا هم تماشا میکند بستن تنگه هرمز و هیچ کاری نمیکنه..
ناشناس۱۰۴۱۷۹۸۱۵:۵۳:۰۷ ۱۳۹۸/۵/۱۸
یعنی اینها عقل شان نمی‌رسه که این نقد‌های داخلی شان را در محافل خصوصی بیان کنند؟ به نظر شما چرا اینقدر آشکار در یک رسانه عنوان می‌کنند؟‌ برای این است که در من و شما توهم ایجاد کنند!!
ناشناس۱۰۴۱۸۴۹۱۶:۵۸:۱۶ ۱۳۹۸/۵/۱۸
این ها چه فایده ایی برای ملت داره؟
ایرانی۱۰۴۲۰۲۷۲۱:۱۲:۵۷ ۱۳۹۸/۵/۱۸
دیلی اکسپرس مزدور صهیونیست است باد تو پوست ما می کند وجود اروپا وامریکا نزاع در ممالک اسلامی است که تشنه به خون هم هستند
ناشناس۱۰۴۲۰۴۱۲۱:۳۴:۵۰ ۱۳۹۸/۵/۱۸
بگدارید بیایند ،شاید مجالی بشه و انتقام شهیدانمان را بگیریم
ناشناس۱۰۴۲۰۴۳۲۱:۳۹:۱۵ ۱۳۹۸/۵/۱۸
هیچوقت ایران اینچنین اراده ای نخواهد کرد..
ناشناس۱۰۴۲۱۰۲۲۲:۵۴:۴۳ ۱۳۹۸/۵/۱۸
انگل ستان آنقدر ضعیف وبدبخت شده مانند نوکران چشم گوش بسته در اختیار آمریکا است .این بار دیگر انگلس باید فاتحه خودرا بخواند .چون آنقدر ضعیف شده . فقط بلد است مانند شغال زوزه بکشد .ایران مانند عراق صدام نیست دمار از روزگار متجاوزان را در می آورد. فقط ایران تا میتواند هر چه زودتر برد موشکهارا تا در حد قاره پیما بالا ببرد

پربحث‌های دیروز

 1. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

 2. رهبر کره‌شمالی سوار بر اسب سفید

 3. درخواست حسین فریدون پیش از ورود به زندان

 4. زندگی زنان و مردان منطقه چرنوبیل ۳۳ سال پس از حادثه

 5. پیشنهاد روحانی برای برگزاری رفراندوم/ درخواست حسین فریدون از قوه قضائیه/تحلیل عباس عبدی از آمدنیوز

 6. یادآوری نشریه آمریکایی از پیروزی ایران بر آمریکا در یک جنگ شبیه‌سازی شده با رمز الله اکبر !

 7. اعتراض دانشجویان در مراسم آغاز سال تحصیلی

 8. روحانی: چرا برای فارغ‌التحصیلان شغل نیست؟

 9. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

 10. حسین فریدون به زندان منتقل شد

 11. واکنش شمس الواعظین به هویت شغلی روح الله زم

 12. روحانی: تنها راه آینده و سرنوشت کشور انتخابات است/ دانشگاه را به بخش خصوصی نزدیک کنیم

 13. بازیکنان بحرین بعد پیروزی برابر ایران چه گفتند؟

 14. نامه صالحی امیری به FIFA درباره بی‌احترامی به سرود و پرچم ایران

 15. حقایقی جالب درباره وجود موجودات فضایی در فضا

 16. دروغ‌های پینوکیویی ترامپ به روایت «حقیقت سنج» واشنگتن پست

 17. قیمت مسکن در ارزان‌ترین منطقه تهران/ نرخ خانه‌های ۴۰ متری در پایتخت + نمودار

 18. برایان هوک: دنبال درگیری با ایران نیستیم/توافق جامع می‌خواهیم

 19. حضور روحانی در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها

 20. بازرسی هیئت امنای دانشگاه آزاد، سه ماه پیش خواستار ابطال مصوبه تبعیض‌آمیز شده بود + سند

 21. انتقاد روزنامه جوان از مجری صداوسیما

 22. تکذیب ارتباط و یا دیدار روح‌الله زم با آیت‌الله سیستانی

 23. ادعای همسر زم: روح‌الله به بغداد رفته بود!

 24. سخنگوی دولت: دستگیری «زم» موجب اتهام زنی‌های جدید نشود/ تحت تحریم گفت‌وگو نمی‌کنیم

 25. وزیر صنعت: قیمت تولید شده پراید کمتر از ۴۰ میلیون است

پربحث‌های هفته

 1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

 2. حضور زنان در ورزشگاه‌ها و مطالبه ما از دولت

 3. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

 4. انتقاد از مجازات خفیف دختر پورشه سواری که گفت: کشتم که کشتم، دیه‌اش را می‌دهم

 5. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

 6. یک عکس؛‌ یک شرح | آفریدگار کماندار و تیرهایی رو به آینده! ...

 7. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

 8. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

 9. قوانین نباید مردم را مجرم کند

 10. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

 11. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

 12. طرح نمایندگان برای حذف زبان انگلیسی از برنامه مدارس

 13. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

 14. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 15. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

 16. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

 17. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

 18. بانوان پرشور، ملی‌پوشان قدردان و تلاش ناکام برای فتنه‌گری

 19. انفجار در نفتکش ایرانی در دریای سرخ/ اطلاعیه شرکت ملی نفتکش/ هیچ حریقی رخ نداده و خدمه همگی سالم‌اند

 20. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

 21. تصویری از نمای ویلای شبنم نعمت‌زاده

 22. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

 23. دیوار انحصار وکالت ترک برداشت

 24. درگیری فیزیکی رئیس هیئت مدیره مترو با کارمند معترض

 25. نماینده اسبق و مدیر فعلی با حقوق ۸۵ میلیون در یکی از وزارتخانه ها/ به رغم ممنوع الخروج بودن این فرد وی به خارج رفت

پربحث‌های هفته

 1. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 2. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

 3. مسکو: خبرنگار بازداشت‌شده روسیه در ایران آزاد شد

 4. روایت طنزآمیز روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی از واکنش ترامپ به اعراب بعد از حمله به آرامکو 

 5. اردوغان مغرور و خشکاندن چشمه صلح / از متهم شدن ترکیه به حمایت از داعش تا حمله به سوریه ...

 6. واکنش دختر صدام به اذعان ترامپ به اشتباه بودن حمله به در عراق

 7. یادآوری نشریه آمریکایی از پیروزی ایران بر آمریکا در یک جنگ شبیه‌سازی شده با رمز الله اکبر !

 8. روزنامه روسی: ایران را دستکم نگیرید، جنگ افروزی علیه ایران دیوانگی است...

 9. نشریه کنگره آمریکا: ترامپ در حال آبروریزی است!...

 10. تنها دولتمرد عرب که در دفاع مقدس به ما خیانت نکرد

 11. حضور هیاتی از متخصصان انگلیسی برای مدرن‌سازی راکتور اراک

 12. عملیات ترکیه در شمال سوریه؛ رؤیای بزرگ اردوغان چیست؟

 13. لودریان طرح فرانسه برای گنجاندن «فرابرجام» در برجام را تشریح کرد

 14. توییت مداخله‌جویانه «پمپئو» درباره تصویب نشدن پالرمو و CFT در ایران

 15. پوتین: همه باید به منافع ایران احترام بگذارند/ امارات و عربستان با تهران مذاکره کنند

 16. واکنش دولت سعودی به حادثه برای نفتکش ایرانی

 17. اردوغان: عملیات در شمال سوریه را متوقف نمی‌کنیم/ کُردها را هدف قرار نمی‌دهیم،‌ آنها برادران ما هستند

 18. فارین پالیسی: عربستان، ترکیه، روسیه و کردها به دنبال کنترل سوریه

 19. معماران آمریکایی برجام: ایران بدون توافق تکمیلی انتظار رفع تحریم نداشته باشد

 20. اردوغان دلیل حمله به سوریه را اعلام کرد/ اتحادیه عرب هیچ مشروعیتی ندارد

 21. سخنان تحقیرآمیز اردوغان در مورد اتحادیه عرب

 22. دروغ‌های پینوکیویی ترامپ به روایت «حقیقت سنج» واشنگتن پست

 23. پنتاگون: توپخانه ترکیه نیروهای آمریکایی در سوریه را هدف قرار داد

 24. ترامپ چگونه پادشاه عربستان را مسخره کرد؟ + فیلم

 25. مقام نیروهای دموکراتیک سوریه: نگهداری از اعضای داعش دیگر اولویت کردها نیست/ فرار خانواده‌های داعشی از یک اردوگاه

آخرین عناوین