پورابراهیمی: حذف ۴ صفر از پول ملی ممکن است به تصویب مجلس نرسد

گروه اقتصادی الف،   3980510083 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: موضوع حذف ۴ صفر اولویت اقتصادی کشور نیست، اما اینکه می‌تواند آثار مثبتی داشته باشد قابل قبول است.

پورابراهیمی: حذف ۴ صفر از پول ملی ممکن است به تصویب مجلس نرسد

به گزارش ایسنا، محمدرضا پور ابراهیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ارتباط تلفنی با برنامه تیتر امشب شبکه خبر درباره حذف ۴ صفر از پول ملی افزود: با توجه به اینکه برای مسائل مهم و کلان اقتصادی از جمله فرمان اجرایی مقام معظم رهبری در طرح اصلاح ساختار بودجه کشور بعداز ۴ ماه هنوز مدل عملیاتی مشخصی تعریف و اجرایی نشده است لذا "حذف ۴ صفر" از نظر ما (مجلس) اولویت نیست، اما اینکه این موضوع به طور اساسی کار درستی است مجلس معتقد است که درست است.

پورابراهیمی تصریح کرد: اینکه این کار به شرایط جامعه کمک خواهد کرد و آثار مثبتی خواهد داشت موافق هستیم و موضوعی مثبت است، اما اینکه به کجا منتهی می‌شود باید با دولت به تفاهماتی برسیم که اثرات تورمی از بین خواهد رفت و دولت باید در کاهش تورم و از بین بردن تورم تلاش کند.

وی افزود: اساس این کار از نظر مجلس مورد تائید است، اما اولویت مجلس نیست.

پورابراهیمی گفت: هنوز لایحه‌ای به مجلس ارائه نشده است که درباره آن نظر بدهیم و آینده این کار به این دولت نیز مربوط نخواهد بود. مسیر حرکت در دولت‌های دیگر و به  آینده برمی گردد بنابراین برای توافق با دولت در این زمینه باید مسیر حرکت درآینده را در نظر بگیریم و اگر روند شوک‌های ارزی که به این کار مربوط می‌شود استمرار داشته باشد و روند کاهش آثار تورمی پیش بینی شود می‌توان این موضوع را بررسی کرد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از مشکلات ما این است که در دولت‌های اخیر وقتی با تغییرات نرخ ارز و شوک ارزی مواجه شدیم دولت باید در این باره که چرا ارزش پول ملی کاهش یافته است تنبیه شود، چون دولت نهم و دهم و دولت فعلی از ارزش کاهش پول ملی بعنوان افزایش درآمدهای بانکی استفاده کرد.

پورابراهیمی تاکید کرد: ضعف نظارتی بانک مرکزی و حجم نقدینگی به اقتصاد کشور صدمه زده است بنابراین انتظار از دولت این است که اولویت‌ها باید مبنا باشد و بر اساس آن تصمیم گیری شود و ساختارهایی که لازم است اصلاح شود که در صورت انجام این کارها حذف ۴ صفر دیگر مطرح نخواهد بود.

وی گفت: حذف ۴ صفر حتی ممکن است در صحن علنی مجلس حذف شود و به تصویب هم نرسد.

پورابراهیمی افزود: در سال‌های پایانی دولت باید یکی از موضوعات مهم اقتصادی کشور یعنی اصلاح ساختار بانک مرکزی در اولویت قرار بگیرد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: در اصلاح ساختار نظام بانکی انتخاب افراد با رویکرد انتصاب از جانب دولت نخواهد بود و رویکرد ساختاری با قانون فعلی کاملا متفاوت خواهد بود. چندین اقدام مستمر نیز درباره مشکلات فعالان اقتصادی انجام شده است و اصلاح ساختار نظام بانکی در هفته آینده در دستور کار علنی مجلس قرار خواهد گرفت.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۳۰۰۷۹۱۰:۱۵:۳۶ ۱۳۹۸/۵/۱۰
دادن اینجور طرح ها نشان از بی کاری دارد!!
علی۱۰۳۰۰۸۵۱۰:۲۱:۲۳ ۱۳۹۸/۵/۱۰
حذف 4 صفر از پول هیچ توجیه اقتصادی ندارد و فقط آثار روانی اختلاس های عزیزان را کمرنگ تر میکند.
ناشناس۱۰۳۰۴۱۸۱۳:۲۵:۰۲ ۱۳۹۸/۵/۱۰
برعکس بی ارزش بودن پول ملی اثرات روانی مخربی بر جامعه دارد . ولی باید جلوی تورم و افت بیشتر ارزش پول ملی را گرفت. در کانادا قیمت مرغ مثلا اگر ۵ سال قبل ۲ دلار بوده الان هم ۲ دلار است. البته هزینه خدمات افزایش دارد ولی اقلام خوراکی و میوه و مایحتاج مردم را دولت بشدت کنترل می کند. البته مردم اینجا بهیچ عنوان هیجان قحطی ندارند، که اگر بگویند روغن کم شد هجوم ببرند و یک عده محتکر هم وضع را بدتر کنند. ولی دولت ایران هم با رفتار هیجانی مردم و هم با محتکرین و دلال ها و سودجو ها باید مقابله کند، با فرهنگسازی برای مردم و با دلالان و محتکران باقوه قهریه.
ناشناس۱۰۳۰۰۹۷۱۰:۲۵:۵۱ ۱۳۹۸/۵/۱۰
برسونید تا همه چیز یک سره بشه و فاتحه بخونیم
ناشناس۱۰۳۰۱۰۷۱۰:۲۷:۵۸ ۱۳۹۸/۵/۱۰
و ممکن است به تصويب برسد.
ناشناس۱۰۳۰۲۰۶۱۱:۲۰:۰۶ ۱۳۹۸/۵/۱۰
زیر ساختهای اقتصادی درست نشده که بخواندصفرهاروحذف کنن
ناشناس۱۰۳۰۲۲۱۱۱:۲۸:۳۱ ۱۳۹۸/۵/۱۰
از الان جای 4 تا 8 تا کم کنید که حداقل تا 10 سال دیگه نیاز به صفر جدید نباشه!
ناشناس۱۰۳۰۲۸۲۱۲:۰۲:۱۷ ۱۳۹۸/۵/۱۰
این از اون حرفا بود..... مجلس خیلی وقته در راس امور نیست
کارمند اصلاح طلب۱۰۳۰۳۳۳۱۲:۳۲:۱۳ ۱۳۹۸/۵/۱۰
کاهش صفرهای پول ملی -- افزایش دایمی تورم و گرانی
ناشناس۱۰۳۰۳۸۶۱۳:۰۷:۳۷ ۱۳۹۸/۵/۱۰
فقط هدر رفت بیت المال و وقت مردم و کشور و منحرف کردن افکار عمومی از مسائل اصلی و سوء مدیریت ها.
ناشناس۱۰۳۰۴۵۱۱۳:۴۹:۴۱ ۱۳۹۸/۵/۱۰
صددرصد مطمئنم این طرح شکست میخوره استخوانهای جانسوزی در لابلای اقتصاد ایران هست کشنده ترین اونها سوبسید ها است و یکی دیگه هم اینکه واحد رایج بین مردم تومان است ولی واحد رسمی پول ریاله که البته دلیل اصلی اون فقط اینه که مردم سردر گم و سرگرم باشن و آلان هم بجای اینکه با حذف یک صفر مردم رو از سردرگمی نجات بدن دوباره میخوایین اونارو بیشتر سردرگم کنین .اصلا تو کت من نمیره که به یک ملیون تومن بگم هزار تومن یکی بخواد ده میلیون آلان چک بنویسه باید چه بنویسه
علیرضا۱۰۳۰۴۵۹۱۳:۵۱:۴۷ ۱۳۹۸/۵/۱۰
الان که دیگه همه چیز گرون شده و شوکهای بزرگی به مردم وارد شده بهترین موقع است که صفرها حذف شوند تا بعدا دوباره شوکی به خاطر حذف صفر به مردم وارد نشه شاید یک مدتی روی آرامش ببینیم
مصطفی۱۰۳۰۵۵۰۱۴:۴۰:۵۰ ۱۳۹۸/۵/۱۰
دولت با این کار میخواهد سر مردم را گرم کند تا این دو سال هم یک طوری بالاخره طی شود و آثار روانی خرابکاریها دولت کم شود
ناشناس۱۰۳۰۶۷۲۱۵:۵۴:۳۹ ۱۳۹۸/۵/۱۰
تورم زا است
جاسم۱۰۳۰۶۸۰۱۵:۵۹:۳۰ ۱۳۹۸/۵/۱۰
گرانی افسار گسیخته و ضعف شدید مراکز نظارتی و بی لیاقتی مدیران اقتصادی و بانکی را میخواهند(بااین طرح نامشخص) لاپوشانی کرده و حواس مردم منحرف شود
ناشناس۱۰۳۰۶۸۸۱۶:۰۳:۴۴ ۱۳۹۸/۵/۱۰
آقای ابراهیمی در کوتاه مدت شاید اثر مثبت داشته باشد ولی با توجه به عدم درست کردن زیرساختها در دراز مدت به شدت تاثیر منفی بر اقتصاد این مملکت خواهد داشت خواهشاً فعلا مردم با این شرایط عادت کردند بگذارید تا مردم به حال خودشان باشندتا بیش از این نسوزند
ناشناس۱۰۳۰۶۹۴۱۶:۰۹:۴۶ ۱۳۹۸/۵/۱۰
با این کار شاهد تورم 10000درصدی در اقتصاد ایران خواهیم بود سهام بانک .. 430ریال اگر 4صفر از این را برداریم با توجه به اینکه ارزش اسمی هرسهم 1000ریال می باشد چه معیاری قرار است جایگزین شود دولت و مجلس به جای پاک کردن صورت مسئله به فکر با بالا بردن ارزش ریال خود باشد .ایران را زیمبابوه دوم نکنیم .
ناشناس۱۰۳۰۷۰۶۱۶:۱۶:۵۴ ۱۳۹۸/۵/۱۰
آیا مدیران و اقتصاد دانان ما از مدیران و اقتصاد دانان افغانستان ؛عراق؛سوریه کمتر هستند ببینید چگونه ارزش پول خود را بالا بردند . آیا صفر های آن را کم کردند .یا تولید ناخالص ملی را بالا بردند در این مملکت مدیران دست به هر کاری زدند افراد ضعیف جامعه را بد بخت کردند . 1-خصوصی سازی اخراج کارگران از کار خانه ها 2-امسال افزایش قیمت مرغ نداریم مرغ100درصد گران می شود. وغیره لطفا با صفر ها کاری نداشته باشید .
محمدرضا۱۰۳۰۸۰۰۱۸:۰۴:۲۳ ۱۳۹۸/۵/۱۰
برای مشکلات عدیده اقتصادی باید کار اصولی کرد نه کارهای نمایش و پوپولیستی .همه دولتهای قبل هم دنبال همین نمایش بودند اما تورم صفرها را به سرعت به سر جای خود بازمیگرداند.
ناشناس۱۰۳۰۹۵۴۲۱:۲۷:۰۲ ۱۳۹۸/۵/۱۰
نباید هم به تصویب مجلس برسد .

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

  2. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

  3. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

  4. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

  5. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

  6. شاخ «غول» هم شکستنی است...

  7. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

  8. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

  9. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

  10. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

  11. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

  12. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

  13. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

  14. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

  15. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

  16. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

  17. پایان ریاست لاریجانی با تقدیر روحانی/جدال توییتری نادران و آشنا/زیباکلام: هیچ‌کس به جهانگیری و هاشمی رای نمی‌دهد

  18. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

  19. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

  20. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

  21. ریشه قتل دختر ۱۴ ساله تالشی اختلافات مذهبی نیست

  22. غیزانیه از نمای نزدیک

  23. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

  24. وامی‌ برای آشنا، آشنایی برای وام !

  25. قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد/پراید ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان+جدول

  آخرین عناوین