زوایای پنهان «پرونده میترا استاد»/ از تهدید مسعود استاد تا دلایل ۱۱ گانه برای قتل‌عمد نجفی

گروه اجتماعی الف،   3980506096 ۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
زوایای پنهان «پرونده میترا استاد»/ از تهدید مسعود استاد تا دلایل ۱۱ گانه برای قتل‌عمد نجفی

وکلای میترا استاد ناگفته‌هایی از پرونده قتل محمدعلی نجفی را بازگو و با تشریح ۱۱ دلیل، عمدی بودن قتل را به قاضی پرونده اعلام کردند. حاجلوئی وکیل مقتول می‌گوید: عبارتی که نجفی در نامه‌اش نوشت «بلاخره کار را به جایی رساند که دیگر چاره‌ای به جز آنچه انجام دادم نگذاشت» دلیل دیگری بر ادعای ما مبنی برعمدی بودن ماجراست، دیگر کاملا مشخص است که نیت وی قتل بوده است.

فارس نوشت: ظهر هفتم خرداد و حوالی ساعت ۱۲ بود که خبر قتل همسر دوم شهردار اسبق تهران مخابره شد و همه را در شوک فرو برد.

جنس این اتفاق نه فقط از آن جهت که قتلی رخ داده بود و زنی جوان کشته شده، عجیب و تاثیرگذار بود، بلکه قسمت تراژدی آنجا بود که قاتل، محمدعلی نجفی بود؛ یک چهره معروف سیاسی و آموزشی بود که سال‌ها با عنوان یک مسؤول در مناصبی مثل وزیر آموزش و پرورش، شهردار تهران، رئیس سازمان برنامه و بودجه و ...در بین مردم شناخته شده بود.

بررسی‌ها و اعزام اکیپ‌های جرم شناسی سر صحنه آغاز شد؛ تحقیقات برای شناسایی قاتل توسط ماموران و کارشناسان خبره جنایی ادامه داشت تا اینکه ساعاتی بعد زمزمه‌هایی از دست داشتن نجفی در ارتکاب این قتل به گوش رسید.روز هفتم خرداد و در همان دقایق ابتدایی پس از وقوع حادثه، محمد شهریاری خبر به قتل رسیدن میترا استاد همسر دوم محمدعلی نجفی را در ساختمانی مسکونی در منطقه سعادت‌آباد تهران داد و تأیید کرد که مقتول با اصابت پنج گلوله آن هم به قلبش کشته شده است.

سرانجام سرپرست دادسرای امور جنایی تهران از اعتراف نجفی به قتل همسرش خبر داد و دقایقی بعد تصاویر ابتدایی از ورود شهردار اسبق به اداره آگاهی و پخش اعترافات او افکار عمومی را حیرت زده کرد. 

قتل میترا استاد اگرچه به تعبیر محمدعلی نجفی به دلایل خانوادگی به وقوع پیوست اما بازتابی سیاسی داشت؛ بازتابی که آن را از مسأله‌ خانوادگی صرف خارج کرد و ابعادی سیاسی و بعضا جناحی به آن داد.

در نهایت؛ پزشکی قانونی از محمدعلی نجفی تست روانشناسی، مواد مخدر و الکل گرفت و حتی پرونده شخصیت نیز برایش تشکیل شد و حدود دو تا سه هفته بعد از آن ، علی القاصی‌مهر دادستان عمومی و انقلاب تهران از صدور کیفرخواست پرونده نجفی به اتهام قتل‌ عمد، حمل و نگهداری سلاح غیرمجاز و ایراد صدمه بدنی عمدی منتهی به جرح (غیرفوتی) با تقاضای اولیای دم مبنی بر قصاص خبر داد.

پرونده نیز پس از صدور کیفرخواست به مجتمع دادگاه‌های کیفری یک استان تهران ارسال و برای رسیدگی به شعبه نهم دادگاه کیفری یک به ریاست قاضی کشکولی ارجاع شد اما دادگاه 10 روز به وکلای متهم وقت داد تا پرونده را مطالعه و در صورت لزوم وجود نقص یا ایراد را اعلام کند در نهایت در ساعت 9 صبح روز شنبه 22 تیر نخستین جلسه دادگاه برگزار شد و زهرا نجفی و علیرضا بربری (دختر و داماد نجفی)، فرهاد آقازاده (راننده نجفی)، مسعود استاد (برادر میترا استاد) و معصومه رشیدیان، خبرنگار انصاف‌نیوز، به عنوان مطلع در دادگاه به بیان مشاهدات خود پرداختند.

سه اتهام نجفی ۶۶ ساله برای قتل میترا استاد ۳۶ ساله "مباشرت در قتل عمد" همسر دومش میترا استاد با سلاح گرم، "حمل و نگهداری سلاح و مهمات جنگی غیرمجاز" و نیز "ایراد صدمه بدنی عمدی منتهی به جرح غیرفوتی" عنوان شده و قرار است ظرف امروز و فردا حکمش صادر شود.

در جلسه دوم نیز وکلای اولیای دم در جلسه حاضر شدند و به مختصر به بیان دفاعیات خود پرداختند؛در آن جلسه سوالات زیادی در ذهن ایجاد شد اما دیگر فرصت برای توضیحات بیشتر به آنها در جلسه بعدی داده نشد.

از همین رو با «مسعود افرازه» و «محمود حاجلوئی» وکلای میترا استاد به گفت‌وگو نشستیم تا زوایای دیگری از این پرونده روشن شود.

این وکلا اعلام کردند که قبل از برگزاری جلسه سوم دادگاه، لایحه‌ای در 11 بند به قاضی داده‌اند و در آن دلایل عمدی بودن قتل از سوی نجفی را تشریح کرده‌اند.آنها همچنین بیان کردند که تا امروز به هیچ عنوان بحثهایی در مورد اینکه میلیاردها تومان از سوی متهم برای گرفتن رضایت پیشنهاد بشود مطرح نشده است.

یکی از عمده ترین سوالاتی که در حال حاضر مطرح  است موضوع صلح و رضایت میلیاردی است،آیا چنین پیشنهادی به خانواده خانم استاد شده است؟

*صلح میلیاردی در میان نیست

افرازه: اصلا امروز شرایط خانواده آماده پذیرش چنین حرف هایی نیست، وضعیت مادر و پدر مرحومه بسیار وخیم است و حتی مهیار را نیز با شرایط خاصی به جلسه دادگاه آوردیم بنابراین چنین حرف‌هایی که زده می‌شود در حد شایعات است.

باید بعد از صدور رای ببینیم آیا می توانیم به لحاظ روحی اولیای دم را در شرایط بهتری ببینیم و وارد مذاکره شویم یا خیر.
در بحث گرفتن رضایت نیز براساس آنچه که بر عهده وکلا بوده؛ اصلی ترین و خطیرترین وظیفه این است که بتوانیم به دو طرف کمک کنیم تا مصالحه کنند نه اینکه بخواهیم آتش جدیدی را به ماجرا اضافه کنیم اما امروز واقعا این شرایط وجود ندارد و حتی حدود ۴ تا ۵ بار به دیدن خانواده مرحومه رفتیم و هر بار دیدیم وضعیتشان نسبت به قبل بدتر شده است بنابراین این امکان وجود ندارد که فعلا بحث رضایت و بخشش را پیش بکشیم.

 آیا وکلای آقای نجفی دیداری با خانواده میترا استاد داشته‌اند؟
حاجلوئی: در مورد گرفتن رضایت و این ارقامی که شایعه شده تاکید می کنم تا این لحظه صحبتی نشده حتی خانواده آقای نجفی و وکلای آنها به دیدار خانواده استاد نیامده‌اند. فقط مسعود استاد «برادر میترا» در جلسه اول در حد 20 ثانیه با آقای نجفی صحبت کرده است.

*مسعود استاد به نجفی چه گفت؟

 در آن لحظه بین آنها چه مطلبی رد و بدل شد؟
حاجلوئی: در مورد مسائل سازش نبوده است. گویا در آن لحظه مسعود استاد از نجفی پرسیده چرا خواهرم را کشتی؟ چه دلیلی داشت اینکار را کردی؟ این گفته‌ها را پس از جلسه از او پرسیدیم و او به ما گفت. او هنوز هم در شوک است و از خود می‌پرسد چطور شد یک دفعه این اتفاق برای خواهرش افتاد. بنابراین صلح  و سازش در میان نیست و جلسه‌ای مبنی بر گرفتن رضایت برگزار نشده و خانواده نجفی حتی یک بار به دیدار خانواده یا مهیار نیامده اند.

*لایحه دفاعیات اولیای دم تقدیم قاضی کشکولی شد

در جلسه آخر دادگاه،مسائلی مبنی بر غیرعمد و شبه عمد بودن قتل مطرح شد،آیا این موضوع را قبول دارید؟
افروزه: ما در آخرین لایحه ای که تقدیم رئیس دادگاه کردیم ۱۱ دلیل را برشمردیم که در آن دلایل عمدی بودن قتل را تشریح کرده‌ایم.تمام این موارد را در لایحه‌ای به رئیس دادگاه داده‌ایم و ایشان گویا قبل از برگزاری جلسه سوم آن را قرائت کرده است.

*پاک‌ترین اظهارات نجفی

 دست‌نوشته‌ای از آقای نجفی بدست آمده که به گفته خودش،پس از حادثه نوشته در این مورد بیشتر بگوئید؟

افرازه: شاید اصلی ترین و مهمترین چیزی که می توانیم عنوان کنیم همان دست‌نوشته منتسب به آقای نجفی است که از نظر ما پاکترین اظهارات و عقیده ایشان است. از دو حیث پاک است یکی اینکه در کمترین فاصله و کمترین زمان پس از قتل نوشته شده است بر حسب آنچه که خودش اعلام کرده است و اینکه هیچ کس دیگری غیر از خود آقای نجفی آنجا حاضر نبوده است و در نوشتن آن تحت تاثیر حرف دیگری، وکیل یا غیروکیل نبوده است و از نظر ما پاک ترین موضوع این است.

*نجفی با نیت کشتن وارد حمام شده است

 از دلایل 11 گانه خود برای عمدی بودن قتل بگوئید؟
افرازه: نجفی در ابتدا و در مراجعه به پلیس آگاهی وقتی از او سوال می شود چرا این کار را کرده؛ او پاسخ می‌دهد اسلحه را پشت درب حمام برداشته و ضامن را کشیده است و بعد داخل حمام شده، شلیک ها زده شده و بعد باقی ماجرا؛ بنابراین وقتی در واقع پشت درب حمام اسلحه را مسلح می کند و از روی ضامن بر می‌دارد و آماده شلیک می کند این بدان معنا است که قصد شلیک کردن را داشته است و با نیت کشتن و قتل وارد حمام شده است این موضوع مهم است در صورتی که زمانی که وکیل اختیار کرد حرف‌های آقای نجفی تغییر کرد.

ما این ها را مستند اعلام می کنیم و در پرونده نیز موجود است و اینگونه نیست که همین طوری گفته شود ،ایشان عنوان کرد که «اسلحه را از منزل قبلی که وجود داشتیم مسلح کرده بودم و از روی ضامن برداشته بودم و اشتباه کردم»؛ در حالیکه کسی که اسلحه حمل می کند به همه مسائل اشراف دارد من و شمایی که از اسلحه سر در نمی آوریم شاید اشتباه به این بزرگی را انجام دهیم بنابراین ایشان نظرشان را تغییر داد و گفت اسلحه را از منزل قبلی خود نگهداری و در منزل جدید نگهداری کرده و آن روز از آن استفاده کرده است.

*نجفی سه بار نیت به کشتن داشته است

حاجلوئی: همچنین نحوه استفاده از اسلحه نیز مهم است، وقتی شخصی از طریق اسلحه کسی را می‌خواهد بترساند باید سه مرحله را طی کند، اگر فردی قصد کشتن دارد ابتدا خشاب را پر میکند گلنگدن را می‌کشد و گام سوم این است که اسلحه را از روی ضامن برمی‌دارد.از طرفی ایشان آموزش های زیادی در زمینه استفاده از اسلحه دیده و حتی این موضوع را در دادگاه اعلام کرده و نحوه استفاده از اسلحه را بلد بوده و به آن آشنا بوده است، بنابراین اگر می‌خواست فقط بترساند حداقل اسلحه را از روی ضامن برنمیداشت در حالی که وی  اسلحه را مسلح کرده خشاب را پرکرده، گلنگدن کشیده و تمام مراحل را انجام داده و وقتی آماده شلیک بوده از روی ضامن برداشته؛ در واقع سه بار نیت به کشتن داشته است آن وقت می گوید که چطور این اتفاق افتاده است مگر همچین چیزی شدنی است.

افرازه: عبارتی که آقای نجفی در نامه‌اش نوشت «بلاخره کار را به جایی رساند که دیگر چاره‌ای به جز  آنچه انجام دادم نگذاشت» دلیل دیگری برادعای ما مبنی برعمدی بودن ماجراست، دیگر کاملا مشخص است که نیت وی قتل بوده است.

*عنوان مهدورالدم بودن دلیلی برای قتل عمد!

 اصطلاح «مهدورالدم» بودن در ابتدای برگزاری جلسات دادگاه مطرح شد،در این باره بگوئید؟
افرازه: در همان نامه آقای نجفی نوشته از نظر من مهدورالدم بودن قطعی شد یعنی از نظر من خون ایشان هدر رفته بود و جایز بود که این کار را کردم  این اظهارات قصد عمد را نشان می دهد یا اظهاراتی که ایشان در پلیس آگاهی داشتند در اولین روزی که خودشان را معرفی کردند در این اظهارات نیز وکلا در کنارش نبودند که گفته من هیچ راه دیگری برای تحمل و ادامه زندگی با مرحومه نداشتم چون به ایشان پیشنهاد طلاق می‌دادم اما ایشان نمی پذیرفت و این بزرگترین انگیزه است که نشان می دهد متهم نمی‌توانسته با وی زندگی مشترک داشته باشد.

*دلیل ابطال تئوری «پرستو» بودن میترا

ادعاهایی از افشاگری میترا استاد نیز با برخی رسانه‌ها مطرح شد،صحت داشته است؟
افرازه: توضیح می دهم؛همان روز خبرنگار «انصاف نیوز» که معرف حضور است و در یکی از جلسات دادگاه نیز حضور داشت گویا قرار بوده با میترا استاد مصاحبه داشته باشد و مطالبی را عنوان کند، ظاهراً آن طور که ما متوجه شده ایم مطالب، شخصی بوده است و این می تواند انگیزه مضاعفی برای آقای نجفی باشد چرا که این اخبار شخصی که از نظر او سرّی بوده و قابل انتشار نبوده نمی‌خواسته از سوی خبرنگار منتشر شود.

به اعتقاد شما آقای نجفی قبل از ارتکاب به قتل از ماجرای مصاحبه باخبر شده؟

افرازه:بله، قبل از ارتکاب متوجه این مصاحبه شده بوده است.

حاجلوئی: به نظر می‌رسد آقای نجفی مصائب و آثار یک قتل را به جان خریده تا اسرار شخصی به بیرون درز پیدا نکند و اتفاقاً در اخذ اظهاراتی که دادگاه از خبرنگار گرفته نشان دهنده این است مسائلی که در مورد «پرستو بودن» میترا استاد مطرح شده و اینکه وی مسئول گرفتن اطلاعات بوده رد می شود چراکه اگر پرستو بود نمی آمد که با خبرنگار صحبت کند بلکه می رفت با مقامات بالاتر امنیتی اطلاعات را در میان می گذاشت و با خبرنگار که کارش نشر خبر است صحبت نمی کرد؛این امر نشان دهنده باطل بودن تئوری پرستو بودن وی است.

از دیگر دلایل‌تان برای قتل عمد بگوئید؟

افرازه: زمان و مکان مسلح کردن سلاح به عنوان یکی دیگر از دلایل ماست.نجفی در آگاهی می گوید خشاب از قبل در اسلحه بود، مسلح نبود، روی ضامن قرار داشت، من وقتی به طرف حمام رفتم آن را مسلح کردم که البته اشتباه کردم و...
یعنی در واقع به طور واضح اعتراف می کند.

* و اما ماجرای بالشت...
افرازه:در موضوع بالشت نیز از این وسیله استفاده کرده تا صدای شلیک کمتر شود اما گفته که میخواسته اسلحه دیده نشود در حالی که می شد از خیلی از وسایل دیگر استفاده کند می توانست اسلحه را پشت سرش قایم کند اما وقتی بالشت را برده می خواسته صدای اسلحه را کم کند ما در این مورد با کارشناسان اسلحه صحبت کرده ایم و استفاده از بالشت در این مورد نیز عمدی بودن ماجرا را نشان می‌دهد.

*انتخاب حمام برای بی‌دفاع‌کردن استاد

افرازه: انتخاب محل حمام نیز برای ما اهمیت دارد؛ اینکه محل حمام را برای انجام قتل انتخاب کرده، یکی دیگر از دلایل ما برای اثبات عمد بودن ماجراست؛ چرا که با انتخاب این محل، از فرار احتمالی مقتوله جلوگیری شده و نجفی هم این فکر را کرده و اگر قرار بود تصمیم خود را عملی کند   بهترین جا در منزل،حمام بود چرا که اگر در هر جای دیگری در خانه اتفاق می‌افتاد شاید ایشان به هدف خود نمی‌رسید و مرحومه قطعا می‌خواست فرار کند، تصور کنید در اتاق پذیرایی یا هر جای دیگری وسایل منزل می‌توانست پناه مرحومه شود و مقتول در پشت آنها پناه بگیرد یا از وسال به صورت تدافعی استفاده کند و یا راهی پیدا کرده و از آنجا فرار کند. در واقع خانم استاد بی‌دفاع بوده و ابزاری در حمام برای دفاع از خود نداشته است.

حاجلوئی: نجفی ظاهرا هم‌جثه با مرحومه بوده بنابراین در یک جر و بحث اگر قرار می‌گرفت شاید مقتول می‌توانست جلوی ایشان را بگیرد؛ این در حالی است که نجفی ضعف جسمانی هم داشته، بنابراین انتخاب محل حمام برای داشتن قدرت بیشتر نیز یکی از دلایل است.

*چرا نجفی با اورژانس تماس نگرفت؟

افرازه: یکی دیگر از دلایلی که ما به رئیس دادگاه اعلام کردیم و شاید غیر قابل باور هم باشد عدم تماس نجفی با اورژانس است. وقتی قصد صدمه زدن به کسی را نداشته باشیم در درجه اول پس از هر اتفاقی هول می‌شویم و با اورژانس و مددکار تماس می‌گیریم. حتی یکی از دوستانم تعریف می‌کرد در یکی از دادگاه‌ها یکی از طرفین شوکه شده و قلبش ایست کرده و نبضی هم نداشته است اما پس از تماس با اورژانس پس از 20 دقیقه احیا شده است. حال این سؤال مطرح است که چرا آقای نجفی ابتدا نبض او را نگرفته و دست روی پیشانی‌اش گذاشته؟ به اعتقاد ما پاسخش روشن است چون مطمئن بوده کجا زده و چه کرده است.

دوما؛ اگر این اتفاق، غیرعمد بود اولین کار سراسیمه شدن نجفی بود. باید دستپاچه می‌شد با اورژانس تماس می‌گرفت اما می‌بینیم که قاطعانه می‌رود، 5 تیر می‌زند، می‌داند به ناحیه قلب زده یعنی غیرارادی نبوده است. 

*اظهارات ضدونقیض نجفی در زمان شلیک گلوله

 حرف‌های ضدونقیضی از نحوه شلیک کردن مطرح شده،اظهارات ابتدایی آقای نجفی در آگاهی و در جلسه دادگاه، این را چگونه ارزیابی میکنید؟

افرازه: حتی می‌خواستیم این دلیل را در قالب یک سؤال در جلسه قبل دادگاه بپرسیم. آقای نجفی دو مطلب را عنوان کرد که خودش را لو داد. گفت «وقتی به حمام رفتم و رسیدم شلیک اول انجام شد، بالشت افتاد و بعد من دستم را به سمت بالا بردم» اما بعدا عنوان می‌کند «شلیک انجام شد اما نفهمیدم چه شد. ارادی و غیرارادی تیرها شلیک شد».
حالا سؤالم این است کدام حرف شما را بپذیریم. اینکه شلیک اول وقتی از بالشت عبور کرد و بالشت افتاد شما اراده نداشتید و نمی‌دانستید شلیک‌های بعدی به چه نحوی انجام شد و آن مرحومه به قتل رسید یا اینکه حرف‌تان را در جلسه دوم بپذیریم که شلیک اول انجام شد برای اینکه اتفاق بدتری نیفتد، تفنگ را به سمت بالا گرفتید؟

جزء به جزء نکات گفته شده در جلسات دادگاه نوشته شده؛ آقای نجفی در جلسه دوم دادگاه گفت من دستم را بعد از شلیک اول، بالا بردم.کدام را بپذیریم اینکه اراده داشته‌اید در جهت‌گیری اسلحه یا اراده نداشتید. اگر اراده داشته‌اید و حرف اولتان را بپذیریم پس چرا بعد از شلیک اول، تفنگ مجدد به سمت پایین آمده؟ یعنی شلیک اول به بالشت خورده و احتمالا به یکی از اجسام که ظاهرا عنوان شد به درِ کمد خورده و شلیک‌های دوم، سوم و چهارم با اختیار به سمت بالا و شلیک پنجم با اختیار به سمت پایین بوده است.

حاجلوئی:اسلحه به سمت بالا بوده و شلیک شده. ما سؤال‌مان این است که بعد از شلیک چهارم هدف‌گیری به سمت مرحومه شده است؛ چطور می‌شود گلوله به وان بخورد و بعد به مرحومه اصابت کند. یعنی سه گلوله به سمت بالا،‌ یکی به دست، وان و بعد هم به سینه بخورد. 

*هدف، ترساندن نبوده است

آقای نجفی در اظهارات خود عنوان کرده که نمی‌خواسته مرحومه را بترساند و برای صحبت‌کردن با اسلحه به حمام رفته،این را می‌پذیرید؟

افرازه: به نظر ما وقتی می‌خواهیم کسی را با اسلحه بترسانیم چه بهترکه جلوی روی خودش بگوییم اسلحه مسلح است وجلوی رویش آن را مسلح کنیم. چرا که از طرفی مرحومه می‌دانسته اسلحه در خانه وجود دارد و ترسی از آن نداشته اگر می‌خواسته واقعا او را بترساند جلوی چشمش باید اسلحه را نشان می‌داد نه اینکه از قبل آن را مسلح کند؛ مشخص است هدف، ترساندن نبوده است.

حاجلوئی:کارشناس اسلحه نیز در جلسه آخر دادگاه گفت مرحومه حالت تدافعی داشت و دستش را جلوی خود به حالت نیم خیز گرفته یعنی می‌خواسته از خود دفاع کند و حالت درگیری نداشته است.  

همچنین آقای نجفی آگاه و متوجه بوده که استفاده عمدی  از یک سلاح جنگی و  نوعا کشنده موجب این جنایت می‌شود و از آن استفاده کرده و  مطابق با ماده ۲۹۰ قانون مجازات اسلامی این عمل وی قتل عمد محسوب خواهد شد. 

 در مورد فاصله اصابت گلوله نیز ادعاهایی مطرح شده،در این باره بیشتر توضیح دهید؟

حاجلوئی:در مورد فاصله 30 سانتیمتری اعلام شده در زمان شلیک گلوله، اگر مرحومه دستش را جلویش گرفته و 30 سانتیمتر فاصله ایجاد شده یعنی اصلا مرحومه اسلحه را نگرفته و گلاویز هم نشده ‌اند، بنابراین گلوله از دست عبور کرده و به سینه اصابت کرده است.

اتمام این تفاسیر این اتفاق پر از عمد و قصد بوده و به فرض محال که حتی اگر در همان ابتدا به گفته آقای نجفی سینه به سینه مرحومه شده باشد فارغ از گرفتاری بوده و از طرفی سه گام برای مسلح شدن برداشته است.اگر غیرعمد بود سراسیمه می‌شد با اورژانس تماس می‌گرفت نه اینکه بماند، نامه بنویسد و وسایلش را جمع کند و آنگونه مرحومه را در چنان شرایطی رها کند و برود. 

ادعاهایی از اقدام به خودکشی توسط آقای نجفی مطرح شده به نظرتان این موضوع را تایید می‌شود؟

افرازه: به نظرم این ادعا واقعی نبوده به جهت اینکه ایشان زمانی که بازپرس از او می‌پرسد چرا نامه را نوشتید می‌گوید برای اینکه راهی برای دفاع از خانواده‌ام باز شود. کسی که این را می‌گوید به خودکشی فکر نمی‌کرده و کسی که خود را می‌کشد نیازی نبوده که کسی از او دفاع کند. بنده معتقدم بحث خودکشی وی خیلی مطرح نبوده چون برای دفاع گفته راهی باز شود. یعنی بیایید و از من دفاع کنید.

در یکی از جلسات،صحبت از گرفتن اموال میترا استاد و خودروی لکسوس او توسط خانواده نجفی شد،در این باره توضیح دهید؟

حاجلوئی: تمام مسائلی که در آن جلسه مطرح کردم حرفِ دل اولیای دم بود که باید منعکس می‌کردم. چرا که علیرغم از دست دادن عزیزشان ناراحت بودند که چرا طرف مقابل در فاز دفاع رفته و دلجویی نمی‌کند. چرا فقط به دنبال مسائل حاشیه‌ای است و فکری به حال مهیار نمی‌کند و به جای آن رفته اموال را به اسم این و آن زده است. اینها حرف‌های دل اولیای دم بود که زده شد. 

*ماجرای ارتباطات خاص خانم استاد

در مورد ارتباطات خاص خانم استاد با برخی مسئولان نیز صحبتهایی شد، در این مورد تمایل دارید صحبتی کنید؟

حاجلوئی:‌در دفاعیات هم مطرح کردم. به هیچ وجه بحث‌های مربوط به ارتباط مرحومه با مسئولان صحت ندارد و وکلای آقای نجفی هیچ کجا نتوانستند برای آن دلیلی بیاورند و دادگاه به خاطر کذب بودن این مسائل، وارد نشد و دیدید در جلسه دوم دادگاه، آقای نجفی بحث را به سمت غیرعمدی بودن برد واز تمام گفته‌های خود عدول کرد.

این بیانگر آن است که «پرستو بودن یا مهدورالدم بودن» وی واقعی نبوده است. این اظهارات از سوی نجفی و وکلای ایشان عنوان شد و انعکاس بدی هم داشت اما هر چه جلوتر رفت دیدند که چه کار اشتباهی صورت گرفته است.از طرفی هر فردی در هر کجا که می‌خواهد از خود دفاع کند نباید انسانیت را زیر سؤال ببرد و آبروی فردی که دستش از دنیا کوتاست را ببرد.

قدری از حال و هوای خانواده استاد بگوئید

افرازه: در خانواده مرحومه تا امروز فضا را آماده و مهیا برای طرح مسائل سازش ندیده‌ایم. شرایط مادر  بسیار بغرنج است و شکسته شدن وی را از جلسه‌ای به جلسه دیگر می‌بینیم، مهیار هم حال و روز طبیعی ندارد و بعد از جلسات دادگاه حالش بدتر هم شده است.حق هم دارند به غیر از این که عزیزشان را از دست داده‌اند برخی رسانه‌ها به انتشار اخبار ناروا دامن زده‌اند و رویه‌ای ناصواب را نجفی و وکلایش در پیش گرفته‌اند که البته از جلسه دوم به بعد احساس کردند کار ناشایست و غیراخلاقی بوده و حتی یک دلیل برای ادعاهایشان نداشتند.

در هر صورت فضا اکنون به گونه‌ای است که برای مذاکره آماده نیست و باید منتظر صدور رأی بود. اما وظیفه ما این است که تقاضای بخشش را پس از صدور رأی از خانواده مرحومه داشته باشیم. اما نباید او را مجبور یا مجاب کنیم بلکه باید فقط به آنها پیشنهاد دهیم. 

*مسعود استاد تهدید شد

آیا فشار سیاسی هم در روند رسیدگی به این پرونده داشته‌اید؟

افرازه: فشار یا تماس مشکوکی نبوده است اما گویا برای خانواده استاد و مسعود (برادر میترا) مسائلی مطرح بوده،‌ تهدیدش کرده بودند البته به ما به صورت کلی منتقل کرد؛چراکه این موضوع برایش آنقدر اهمیت نداشت و در مقابل در تصمیمش همچنان راسخ است.

** گفتنی است، آخرین جلسه رسیدگی به پرونده قتل محمدعلی نجفی دوشنبه ۳۱تیرماه برگزار و قرار شد ظرف مدت یک هفته، حکم وی صادر شود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۲۳۶۵۷۱۳:۱۲:۱۱ ۱۳۹۸/۵/۶
این مردک باید اعدام بشه
ناشناس۱۰۲۳۶۶۵۱۳:۱۸:۲۲ ۱۳۹۸/۵/۶
احتمال زیاد وجود دارد که قتل اوسط دختر نجفی صورت گرفته باشد میرود
صف۱۰۲۳۶۸۱۱۳:۲۱:۲۳ ۱۳۹۸/۵/۶
اینکه قتلی صورت گرفته و انسانی کشته شده است و قانون باید عادلانه با قاتل برخورد کند خواسته همه هست ولی آب و تاب دادن مسئله به خاطر اینکه قاتل از جناحی دیگر است ..خارج از قاعده جوانمردی است. دادگاه باید در این شرایط تمامی ابعاد را در نظر گیرد از جمله اینکه گفته میشود خانواده مقتول شکسته شدند و با آبروی آنها بازی شده است آیا موقع ازدواج موقت و بعد دایم شدن دختر بسیار جوانشان با پیر مردی 66 ساله موجب خدشه دار شدن آبروی آنها نميشد؟ آیا به دلیل موقعیت سیاسی و مالی قاتل نبود که راضی به ازدواج دخترشان با مردی متاهل که هم سن پدرشان بود شدند؟ برادر مقتوله که سنگ غیرت به سینه میزند نه تنها مانع ازدواج خواهرش نشد بلکه .. در این مقوله هم قاتل و هم مقتول و بستگانش خطا کردند که نشان از بی ..بهرحال مسایل زیادی منجمله ازدواجهای مکرر مقتوله که به رغم تکذیبیه وکیل آنها صحت دارد و یا ادامه تماسهای حساسیت بر انگیز با ..و مطالب دیگر باید در این محاکمه مد نظر قرار گیرد و مو به مو بررسی شود تا حقی از کسی ضایع نشود.
تهرانی۱۰۲۳۸۰۲۱۴:۱۷:۳۲ ۱۳۹۸/۵/۶
اگه نجفی محکوم به اعدام نشود از فرداش مردم همدیگه را میکشن میگن غیر عمد بوده!
ناشناس۱۰۲۳۸۱۰۱۴:۲۳:۴۷ ۱۳۹۸/۵/۶
انسان اونی هست که به یک افتاده سنگ نزنه.
ناشناس۱۰۲۴۰۰۴۱۶:۲۳:۳۱ ۱۳۹۸/۵/۶
تعریفتان از افتاده چیست یعنی کسی که قتل کرده را نباید مجازات کرد چون شما او را افتاده می دانید؟؟ واقعا شماها انسان هستید؟؟
ناشناس۱۰۲۳۸۲۵۱۴:۳۲:۳۵ ۱۳۹۸/۵/۶
این ماجرای عشق نافرجام بس نیست حالمون به هم میریزد ! یک .. وارد زندگی چهل ساله ی زن دیگه شده به .. یا هر چیز دیگه ! یه ..سر پیری معرکه گیری کرده کلی همدیگه را عذاب دادن و بالاخره هم افتضاح بالا آمده حالا هم برن جواب قاضی را خودشون بدن به ما چه ؟؟ بسه دیگه خیلی افتخار آمیزه رفتار این جماعت بی اخلاق که ول نمی کنید ؟؟؟
ناشناس۱۰۲۳۸۳۰۱۴:۳۵:۰۷ ۱۳۹۸/۵/۶
پس معلوم شد که وکلا برای منحرف کردن مسیر عدالت هستند نه احقاق عدالت.
ناشناس۱۰۲۳۹۲۴۱۵:۳۳:۲۸ ۱۳۹۸/۵/۶
مسعود استاد دنبال اینه که یه پول خوبی بگیره و رضایت بده بره هم دنبال دیه است و هم مهریه طرف
ناشناس۱۰۲۴۰۸۰۱۷:۰۹:۴۳ ۱۳۹۸/۵/۶
فردي با اين معضلات خانوادگي شهردار پايتخت ميشود آنوقت ما انتظار داريم شرايط اقتصادي واداري كشوررنرمال باشد مشت نمونه خروار است

پربحث‌های امروز

 1. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 2. شکاف میان مردم و دولت آمریکا / رویای «لینکلن» تعبیر نشد

 3. تصویری از کودک جان باخته در ورزشگاه آزادی  

 4. کارنامه امیدبخش قوه قضائیه در ۲۰۰ روز اخیر

 5. غرامت ۲۱ میلیارد تومانی برانکو پرداخت شد

 6. ناگفته‌هایی از اخراج برانکو

 7. واکنش نمکی به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 8. فریب پیامک‌های کارت سوخت را نخورید

 9. دادگاه عالی انگلیس محکومیت ایران به پرداخت خسارت به آمریکا را رد کرد

 10. جزئیات حادثه‌ی مرگبار در آزادی/ بی‌احتیاطی پیمانکار جان کودک را گرفت!

 11. اردوغان: به یاد آوریم چه کسی ابتدا یمن را بمباران کرد

 12. بلیت دربی گران نمی‌شود

 13. ارتش یمن: شرکت‌های نفتی امارات جزو اهداف ما هستند

 14. رقابت 48 ساعته 400  نفر از نخبگان برنامه نویسی کشور در دانشگاه صنعتی شریف

 15. کاهش ۷ درصدی واردات در ۵ ماهه امسال

 16. دربی، شاید فرصت آخر استراماچونی

 17. آغاز محاکمه رئیس پژوهشکده بانک مرکزی

 18. پرتاب آب دهان منجر به قتل نانوا شد

 19. خرید جنس غیرضروری با ۳ برابر قیمت  

 20. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 21. یارانه‌ها امشب واریز می‌شود

 22. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 23. روزنامه‌نگار یمنی: اقتصاد عربستان را هدف قرار داده‌ایم  

 24. چند نکته درباره استاد شهریار

 25. واکنش «محمدعلی الحوثی» به سخنان «پوتین»

پربحث‌های دیروز

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 3. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 4. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 5. ادغام آموزش پزشکی در وزارت بهداشت به زیان مردم تمام شد/ پزشکی تهاجمی و جراح محور در مدل ایرانی نظام سلامت

 6. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 7. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

 8. حضور شبنم نعمت‌زاده در دادگاه  

 9. تصاویری از پالایشگاه‌های عربستان بعد از حملات پهپادی یمن

 10. توضیح درباره حجاب شبنم نعمت‌زاده/ دوقطبی‌ خوب و بد از نگاه عباس عبدی/ روایتی از صحبت‌های رئیسی و روحانی درباره مبارزه فساد

 11. قرار نبود"چادر" لباس متهمان باشد!  

 12. دیدار حسن روحانی با ترامپ  

 13. توکلی: روحانی از برچسب جناحی بودن اقدامات ضدفساد قوه قضائیه پرهیز کند

 14. وزیر خارجه انگلیس: مشخص نیست چه کسی به آرامکو حمله کرده است

 15. وزیر آمریکایی ایران را عامل حمله به آرامکو خواند

 16. وثیقه‌ ۲۰ میلیاردی جوان ۲۵ ساله برای شبنم نعمت‌زاده

 17. پوشش متفاوت شبنم نعمت‌زاده در دادگاه  

 18. با زندگی مردم چه کردیم؟/ آرزویی که بی‌خانمان‌ها باید به گور ببرند+ نمودار

 19. اعلام شرایط فروش نقدی ۴ محصول سایپا

 20. جزئیات حملات پهپادی یمن به پالایشگاه‌های عربستان  

 21. روایت یک خیانت/ خاک و شن مخلوط با گندم را در این فیلم ببینید

 22. چم سبز (چال کندی)، بهشت ایران  

 23. ترامپ: به نفت خاورمیانه نیازی نداریم

 24. یک مصوبه ؛ یک اطلاعیه و چند پر سش از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

 25. حمله به استبداد با پرتقال  

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 3. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 4. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 5. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 6. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 7. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 8. زنان را به استادیوم راه بدهید

 9. اظهارات پدر ٰ«سحر خدایاری»/ اجازه سو استفاده به دیگران نمی‌دهم

 10. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 11. پزشکیان: پناهیان وجناحش در مطالبه شفافیت دنبال بهره برداری سیاسی اند

 12. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 13. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 14. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 15. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 16. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 17. دستور بازداشت هنرپیشه هتاک صادر شد

 18. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 19. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 20. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

 21. گستاخی سناتور آمریکایی؛ باید به پالایشگاه‌های ایران حمله شود

 22. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 23. اتهام اصلی شبنم نعمت‌زاده

 24. سخنگوی قوه قضائیه: سحر خدایاری در بازجویی‌ها به اشتباه خود اعتراف کرده بود

 25. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

پربحث‌های دیروز

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 3. ادغام آموزش پزشکی در وزارت بهداشت به زیان مردم تمام شد/ پزشکی تهاجمی و جراح محور در مدل ایرانی نظام سلامت

 4. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

 5. وثیقه‌ ۲۰ میلیاردی جوان ۲۵ ساله برای شبنم نعمت‌زاده

 6. یک مصوبه ؛ یک اطلاعیه و چند پر سش از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

 7. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 8. نکته‌ای تلخ از ماجرای دختر آبی

 9. توضیح قاضی مسعودی درباره حضور نعمت‌زاده با چادر در دادگاه

 10. نخستین دادگاه شبنم نعمت‌زاده پایان یافت

 11. واکنش دختر عسگراولادی به تصاویر حاشیه‌ساز

 12. خبر وزیر علوم از بازگشت بسیاری از دانشجویان ایرانی تحصیل‌کرده در خارج

 13. نمره مردودی وزیرعلوم به دانشگاه های غیرانتفاعی

 14. وزیر علوم: مسئله ستاره دار کردن دانشجویان از دانشگاه رخت بسته است

 15. جزئیات کلاهبرداری به اسم دانشگاه شهید بهشتی

 16. رئیس قوه قضائیه: اگر کانادا اموال ما را مصادره کند، مقابله به مثل می‌کنیم

 17. هوا ۵ درجه گرم می‌شود

 18. خطر بیخ گوش مسافران متروی تهران + فیلم

 19. روایتی از دریافت ربا توسط شبنم نعمت‌زاده

 20. واکنش شهردار تهران به حذف نام شهدا

 21. ضربه سنگین شبنم نعمت‌زاده به بخش دارو

 22. آماده باش ترافیکی برای آغاز سال تحصیلی

 23. آخرین خبر از پرونده فوت دو دانشجوی دانشگاه شیراز

 24. روزشمار برای پایان یک معافیت سربازی

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 3. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 4. زنان را به استادیوم راه بدهید

 5. اظهارات پدر ٰ«سحر خدایاری»/ اجازه سو استفاده به دیگران نمی‌دهم

 6. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 7. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 8. دستور بازداشت هنرپیشه هتاک صادر شد

 9. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 10. اتهام اصلی شبنم نعمت‌زاده

 11. سخنگوی قوه قضائیه: سحر خدایاری در بازجویی‌ها به اشتباه خود اعتراف کرده بود

 12. جمعی از مسئولان قضایی در مراسم ترحیم سحر خدایاری حضور یافتند

 13. وزیر کشور: ۱۰ درصد جامعه به حجاب بی‌توجه هستند/ باید از دو قطبی شدن موضوع حجاب پرهیز شود

 14. واکنش بنیاد شهید به حذف شهید از خیابان‌های تهران

 15. ادغام آموزش پزشکی در وزارت بهداشت به زیان مردم تمام شد/ پزشکی تهاجمی و جراح محور در مدل ایرانی نظام سلامت

 16. حاشیه‌های مراسم ترحیم دختر آبی/ همه بودند الا سلبریتی‌ها  

 17. شیراز را کوه خواران بلعیدند/ اعتبار قولنامه، ریشه زمینخواری

 18. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

 19. ۳۱ کشته و ۱۰۰ زخمی در حادثه مراسم عاشورای حسینی(ع) در کربلا

 20. ۴۰ دانشگاه ایرانی در میان برترین دانشگاه‌های دنیا قرار گرفتند

 21. حکم «زن خواننده در ابیانه» صادر شد

 22. سرنوشت تلخ این روزهای دانش‌آموزی که با "لگد معلم" از راه‌ رفتن محروم شد!

 23. اینستاگرام صفحه دختر سردار سلیمانی را بست

 24. آیت‌الله مکارم شیرازی: ازدواج در سن کمتر از ۱۳ سال باطل است

 25. جان‌ باختن یک زائر ایرانی در حادثه کربلا/ زخمی شدن ۷ زائر ایرانی

آخرین عناوین