لاف در غریبی درباره پهپاد ایرانی

گروه جهان الف،   3980429047
لاف در غریبی درباره پهپاد ایرانی

صبح‌نو نوشت: درحالی‌که رییس‌جمهوری آمریکا مدعی شده بود پهپاد ایرانی را ناو نظامی این کشور سرنگون کرده است، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در واکنش به ادعای واهی و برخاسته از توهم ترامپ، تأکید کرد از تمامی مراحل عملیات پهپاد شناسایی ایرانی از ناو «یو‌اس‌اس باکسر» و بازگشت این پهپاد به پایگاه تصاویری گرفته که به‌زودی آن‌ها را منتشر می‌کند.

اطلاع‌رسانی ترامپ قبل از پنتاگون

همه‌چیز از یک توهم شروع شد. در ابتدای مراسمی در کاخ‌سفید، دونالد ترامپ شتاب‌زده در جایگاه قرار می‌گیرد و با گفتن جمله‌ای نظرها را به خود جلب می‌کند: «پیش از شروع سخنرانی، می‌خواهم همه را از حادثه‌ای باخبر کنم که امروز در تنگه هرمز رخ داد». او که به‌دنبال حیثیت از‌دست‌رفته آمریکا در سرنگونی پهپاد رادارگریزش به‌دست پاسداران مرزهای هوایی ایران بود، مدعی شد: «کشتی نظامی این کشور پهپاد ایرانی را در تنگه هرمز هدف قرار داده است». ترامپ این ادعا را در حالی مطرح کرد که هنوز پنتاگون جرأت نکرده بود این خبر را اطلاع‌رسانی کند؛ پنتاگونی که مسوولیت این حمله را برعهده داشت. 

پنتاگون ساعاتی بعد از داستان‌سرایی ترامپ، در بیانیه‌ای اعلام می‌کند: «حدود ساعت 10 صبح پنجشنبه به وقت محلی کشتی آبی-خاکی یواس‌اس باکسر در حال حرکت به‌سمت تنگه هرمز بود که یک فروند سامانه پرنده بدون سرنشین بال‌ثابت (UAS) به باکسر نزدیک و در محدوده فاصله‌ای خطرناک ثابت شد. کشتی به‌منظور تضمین ایمنی و خدمه‌اش اقدام دفاعی انجام داد». توهم ترامپ در سرنگونی پهپاد ایرانی در حالی است که در بیانیه پنتاگون، به تعلق این پهپاد به ایران اشاره‌ای نشده است.

داستان‌سازی آمریکایی‌ها برای خبرنگاران آنقدر جالب بود که ماجرا را بلافاصله در نیویورک از وزیرخارجه کشورمان جویا شدند. دکترظریف هم در پاسخ به آنان گفت: «براساس آخرین اطلاعاتی که از تهران دریافت کردم، هنوز هیچ اطلاعی نداریم که پهپادی از دست داده باشیم».

تمامی پهپادهای ایران در سلامت هستند

سردار ابوالفضل شکارچی، سخنگوی ارشد نیروهای مسلح، به ادعای واهی و برخاسته از توهم ترامپ واکنش نشان داد و اعلام کرد: «تمامی پهپادهای متعلق به جمهوری اسلامی ایران در منطقه خلیج‌فارس و تنگه هرمز ازجمله پهپاد مدنظر رییس‌جمهوری آمریکا، پس از انجام مأموریت شناسایی و کنترل برنامه‌ریزی‌شده به سلامت به پایگاه‌های خود بازگشته‌اند و گزارشی دال بر مقابله عملیاتی ناو یواس‌اس باکسر آمریکایی مخابره نشده است».

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح، این‌ اظهارات رییس‌جمهوری آمریکا را با هدف ایجاد التهاب و ناامن‌سازی منطقه خلیج‌فارس و آبراه تنگه هرمز تلقی و اظهار کرد: «نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران همواره با هوشیاری کامل و طبق موازین بین‌المللی، مأموریت قانونی حراست، کنترل و مراقبت از امنیت خلیج‌فارس و تنگه هرمز را وظیفه قانونی خود می‌دانند».

کنایه عراقچی: شاید آمریکایی‌ها پهپاد خودشان را ساقط کرده باشند

آقای سید‌عباس عراقچی، معاون دکترظریف، هم ماجراسازی آمریکایی‌ها را از زاویه طنز نگاه کرد و در توییتی نوشت: «ما هیچ پهپادی را در تنگه هرمز یا جای دیگر از دست ندادیم. من نگرانم یو‌اس‌اس باکسر پهپاد خودشان را به‌اشتباه ساقط کرده باشد!» وزیر امورخارجه کشورمان هم در توییتی با ترسیم نقشه ایران و آمریکا، فاصله 6هزار مایلی آمریکا خلیج‌فارس را یادآور شد که ناو آمریکایی در نزدیکی مرزهای ایران چه می‌کند. دراین‌میان، آنچه دروغ‌پردازی‌های ترامپ را آشکار می‌سازد، بیانیه سپاه پاسداران درباره پهپاد ایرانی بود. 

سپاه: تصاویر مأموریت پهپاد ایرانی منتشر می‌شود

سپاه پاسداران در بیانیه‌ای با مضحک‌ خواندن عملیات ادعایی آمریکایی‌ها در سرنگون‌کردن پهپاد ایران در تنگه هرمز، از انتشار تصاویر پهپاد نیروی هوافضای سپاه خبر داد که در انجام مأموریت خود تصویر گرفته است. این تصاویر نشان خواهد داد پهپاد نیروی هوافضای سپاه پیش از ورود ناوچه آمریکایی به تنگه هرمز، در حال اجرای مأموریت جاری خود در منطقه بوده و تصاویر مربوط به رصد و مراقبت از ناوچه مذکور را نیز قبل و حتی بعد از زمان ادعاشده آمریکایی‌ها به ایستگاه خود ارسال کرده و سالم به پایگاه خود بازگشته است. تصاویری که سپاه در بیانیه خود تأکید کرده به‌زودی، آن ‌را منتشر خواهد کرد. در این بیانیه آمده است: «به‌زودی تصاویر پهپادهای سپاه از ناوچه «یو‌اس‌اس باکسر» آمریکایی را منتشر خواهیم کرد که مدعی سرنگون‌ساختن پهپاد ایرانی در روز پنجشنبه برفراز تنگه هرمز شده است تا دروغ و بی‌پایه‌و‌اساس بودن این ادعا درمعرض افکار عمومی جهانیان قرار گیرد» که سرانجام بعد از ظهر دیروز، سپاه پاسداران اولین تصاویر از رصد ناو آمریکایی توسط پهپاد شناسایی ایرانی را منتشر کرد.

تمسخر آمریکا 

تکذیب ادعای ترامپ در سرنگونی پهپاد ایران در آب‌های خلیج‌فارس، واکنش‌های گسترده‌ای در رسانه‌های جهانی داشته است. فرانس24 می‌گوید: «ایران خبر سرنگونی پهپاد ایرانی به‌وسیله ناو آمریکایی را به‌تمسخر گرفت.» سرگئی ریاکوف، معاون وزیر امورخارجه روسیه، هم ادعای آمریکا را تنش‌آفرینی در منطقه توصیف کرده است. مرکل، نخست‌وزیر آلمان، نیز در واکنش به ادعای رییس‌جمهوری آمریکا درباره ساقط‌کردن پهپاد ایرانی گفت: «نگران اوضاع خلیج‌فارس هستم. نمی‌شود که بدون نگرانی به وضعیت منطقه نگریست. باید از تمامی فرصت‌ها برای برقراری روابط دیپلماتیک به‌منظور کاهش تنش‌ها استفاده شود».

تنها در ائتلاف ضدایرانی

حال روز گذشته در واشنگتن، مقام‌های آمریکا با مقام‌های چند کشور درباره خلیج‌فارس گفت‌وگو کردند؛ گفت‌وگوهایی برای ائتلاف دریایی علیه ایران. وزارت خارجه آمریکا به‌بهانه حملات ادعایی ایران به نفتکش‌ها و کشتی‌های تجاری در خلیج‌فارس و دریای عمان، از چند روز پیش پیشنهاد داده بود تا ائتلاف نظامی- دریایی در منطقه تشکیل شود تا مانع چنین حملاتی شود.

منبعی در وزارت خارجه آمریکا که خواست نامش فاش نشود، خبر داد درادامه نشست ضدایرانی ورشو، این‌بار بحرین در فصل پاییز میزبان نشست‌های کارگروه مرتبط با امنیت کشتیرانی و هوانوردی خواهد بود. بااین‌حال، «رویترز» نیز گزارش می‌دهد: «با وجود ادعای آمریکا مبنی‌بر مشارکت کشورهای زیادی در طرح تشکیل ائتلاف دریایی برای تسهیل کشتیرانی در خلیج‌فارس، منابع آگاه می‌گویند متحدان واشنگتن تمایل چندانی برای پیوستن به این طرح ندارند». به‌نوشته خبرگزاری رویترز، 6 منبع مطلع از مذاکرات آمریکا با متحدانش می‌گویند آن کشورها برای ارائه تجهیزات نظامی یا نیروی جنگی به ائتلاف آمریکایی به‌بهانه تنش‌زایی‌های ایران بی‌رغبت هستند.

یکی از مقام‌های فرانسوی تأکید کرد کشورش هیچ برنامه‌ای برای اسکورت کشتی‌ها در آب‌های نزدیک ایران ندارد و طرح آمریکا را غیرسازنده می‌داند؛ زیرا نه‌تنها باعث کاهش تنش‌ها نمی‌شود؛ بلکه ازنظر تهران، اقدامی ضدایرانی است. منابع امنیتی بریتانیا نیز می‌گویند اسکورت تمام کشتی‌های تجاری اقدامی ناپسند و نادرست است؛ دیدگاهی که به‌نوشته رویترز در بین چندین کشور دیگر متحد آمریکا نیز مشترک است.

افزون‌براین، یکی از مقام‌های عالیرتبه غربی در پکن تصریح کرد دولت چین «به‌هیچ‌وجه» حاضر نیست در این ائتلاف دریایی شرکت کند. یکی از مقام‌های کره‌جنوبی نیز در پاسخ به پرسش رویترز درباره تصمیم سئول برای پیوستن به این ائتلاف توضیح داد که واشنگتن هنوز درخواست رسمی نداده است.

علاوه‌براین، مقامی عربی با بیان اینکه آمریکا نمی‌خواهد در این کار تنها باشد، توضیح داد: «منابع کافی در منطقه برای این کار وجود دارد. آمریکایی‌ها می‌خواهند تأییدیه بین‌المللی را نیز برای این اقدام داشته باشند. آن‌ها نمی‌خواهند بار مالی فقط بر دوش خودشان باشند».

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. مشکل آمریکا فقط جمهوری اسلامی نیست، با مصدق هم مشکل داشتند/ مذاکره یعنی بازی در زمین تندروهای آمریکایی/ این آمریکاست که ما را نمی‌خواهد/ غرب اندیشی کشور را معطل کرده است 

 2. زنگنه: برنامه‌ای برای افزایش قیمت گازوئیل نداریم/ سهمیه‌بندی بنزین تاثیری در قاچاق ندارد

 3. اردوگاه زندانیان آمریکایی در کره شمالی: درسی برای ما

 4. نشانی‌های غلط دادن به دولت؛ نوشداروهای بعد از مرگ سهراب...

 5. رمزگشایی از سبک پوشش رهبر کره شمالی/ لباس‌های «اون» حرف‌های زیادی برای گفتن دارند

 6. بودجه صداوسیما نصف بودجه یک فیلم هالیوود

 7. دلیل شکست حزب کارگر در یک نظرسنجی به روایت دیلی میرور

 8. عضو هیأت رئیسه مجلس: قدرت خرید حقوق‌بگیران در سال آینده ۲۰درصد کاهش می‌یابد

 9. دروغ رسانه‌های دولت درباره مالیات نهادهای انقلابی

 10. پیش‌بینی رئیس کل بانک مرکزی درباره تورم و بازار ارز

 11. تابلوی بلوار ناصر حجازی در غرب تهران نصب شد

 12. پروژه استعفای روحانی، از کدام اتاق فکر درآمده؟

 13. صادق خرازی: روحانی در ماجرای بنزین به شعور جامعه ریشخند زد / بیانیه ۷۷ اصلاح‌طلب عقده گشایی با اصل نظام بود

 14. روحانی در جریان «زمان دقیق» اجرای طرح بنزینی بود

 15. حباب قیمتی در بازار مسکن شکسته شد

 16. محسن هاشمی: مترو بعد از گرانی بنزین فوق العاده شلوغ‌تر شده است

 17. یکی از بزرگترین کشتارهای حیوانات در جهان

 18. بدون تعارف با دانشمند تازه آزاد شده از زندان‌های آمریکا

 19. واکنش‌ها به پیشنهاد استعفای روحانی/ کرباسچی: باید صادقانه به اشتباهمان اعتراف کنیم/ روایت مجید انصاری از رایزنی با شورای نگهبان

 20. شبکه ملی باعث محدودیت در اینترنت خارج کشور می‌شود؟

پربحث‌های هفته

 1. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

 2. حقوق کارگران و کارمندان در سال ۹۹ چقدر باید افزایش پیدا کند؟

 3. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

 4. قایق‌های تندروی سپاه در نزدیکی ناو آبراهام لینکن

 5. رستوران‌های عربستان مختلط شد

 6. روایت شاهدعینی از فرار مالیاتی پزشک پنجه طلا!

 7. بودجه ۹۹ بوی نفت نمی دهد

 8. دستمزد مهناز افشار از شبکه ماهواره‌ای چقدر است؟

 9. واکنش کاربران به اولین اجرای مزدک میرزایی

 10. مشکل آمریکا فقط جمهوری اسلامی نیست، با مصدق هم مشکل داشتند/ مذاکره یعنی بازی در زمین تندروهای آمریکایی/ این آمریکاست که ما را نمی‌خواهد/ غرب اندیشی کشور را معطل کرده است 

 11. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

 12. زنگنه: برنامه‌ای برای افزایش قیمت گازوئیل نداریم/ سهمیه‌بندی بنزین تاثیری در قاچاق ندارد

 13. نگاهی به قتل فجیع نوجوان عراقی در بغداد

 14. کاهش سهمیه ۳۰ درصدی ایثارگران در کنکور به ۵ درصد

 15. یک عکس، یک شرح | نان، پست نمی‌شود...

 16. ناراحتی مردم رشت از رویکرد سریال تلویزیونی وارش

 17. نماینده مجلس: ممکن است نرخ بنزین دو هزار تومان شود/ دو نرخی بودن بنزین در بودجه ۹۹ حذف می‌شود

 18. نقش پزشکان بهارستان در معافیات مالیاتی همکاران! / یک جلسه تاریخی از تعارض منافع+فیلم

 19. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 20. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

 21. خودتان راجع به این تصاویر قضاوت کنید!

 22. «سورپرایز» آذری جهرمی معرفی شد

 23. واکنش ربیعی به خنده‌های روحانی بعد از گران شدن بنزین: گاهی خنده‌هایی به لب می‌آید که از سوز دل است/ ایده اطلاعات بسیج از من بود

 24. نماینده بسیج دانشجویی خطاب به روحانی: قرار بود رفاه بیاورید؛ نه اینکه مردم گرفتار نان شب شوند/ کلیدتان شکسته است یا آن را برعکس چرخانده‌اید؟

 25. مالیات پزشکان آمریکایی سه برابر صادرات نفت ایران/ پزشکان ایرانی چقدر مالیات می‌دهند؟

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. نگاهی به قتل فجیع نوجوان عراقی در بغداد

  2. اتباع ایران بخصوص نخبگان و دانشمندان از سفر به آمریکا اجتناب کنند

  3. چرا استیضاح ترامپ را باید جدی گرفت؟

  4. گلوبال ریسرچ: ایران را رها کنید؛ اسرائیل تهدید علیه بشریت

  5. رمزگشایی از سبک پوشش رهبر کره شمالی/ لباس‌های «اون» حرف‌های زیادی برای گفتن دارند

  6. دلیل شکست حزب کارگر در یک نظرسنجی به روایت دیلی میرور

  7. چرا روسیه از سایت فردو کنار کشید؟

  8. برایان هوک: یک میلیون بار گفته‌ایم که دنبال تغییر نظام ایران نیستیم

  9. روایت واشنگتن پست از زندگی تندروترین فرقه های یهودی در سرزمین‌های اشغالی 

  10. تلخ‌ترین تصویر از آشوب‌های خونین عراق

  11. گزینه خلع سلاح هسته‌ای از میز مذاکره کره شمالی با آمریکا حذف شد

  12. توماس فریدمن در نیویورک تایمز: ترامپ را استیضاح کنید، آمریکا را نجات دهید

  13. گزارش اختصاصی الف/ کنار رفتن پرده‌ها در روزهای پر تلاطم و ناآرام؛ «درگیری شیعی - شیعی» و انحلال «حشدالشعبی» سناریوی اصلی آمریکایی‌ها برای عراق + عکس

  14. قتل دلخراش یک جوان در بغداد + عکس

  15. چرا شبکه ایتالیایی از پخش مصاحبه بشار اسد طفره می رود؟!

  16. آیا پایان بحران عراق نزدیک است؟

  17. برایان هوک: تحریم‌های ایران برای تضمین امنیت ملی آمریکاست/ آماده‌ایم روابط دیپلماتیک را از سر بگیریم

  18. اعتراف آمریکا به هدف قرار دادن مبادلات غذا و دارو با ایران

  19. عفو بین الملل: عربستان اول حقوق بشر را رعایت کند بعد در گروه ۲۰ نگران بقیه جاها باشد!

  20. گراهام در دوحه؛ انتقاد از غنی‌سازی ایران، دفاع از بمب اتمی تل‌آویو

  21. لودریان: بقای برجام در خطر است/بورل: امیدواریم بتوانیم ایرانی‌ها را قانع کنیم

  22. اردوغان: ترامپ شخص بزرگی است و برنامه مخفیانه‌ای ندارد

  23. استقرار گسترده الحشد الشعبی در نزدیکی مرز با ایران

  24. ترامپ: استیضاح من برای کشور غم‌انگیز است/ دموکرات‌ها دارند خودشان را مضحکه می‌کنند

  25. تیر خلاص به تروریست‌ها و آنکارا در شمال سوریه؛ برقراری ارتباط حلب - حسکه با بازگشایی بزرگره مهم و راهبری «M۴» + نقشه میدانی و عکس

  آخرین عناوین