هم‌نشینی عقرب و دانش‌آموز در مدرسه

گروه اجتماعی الف،   3980427022 ۱۴ نظر، ۱۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

در نبود امکانات و عدم توجه به روستای بنه‌اران شهرستان ایذه، دانش‌آموزان این مدرسه برای تحصیل خود هم نشینی با عقرب در کلاس درس را تجربه کرده‌اند.

به گزارش فارس، انتشار یک عکس از کلکسیون عقرب در یکی از مدارس روستایی شهرستان ایذه،   به سوژه‌ای جالب برای فضای مجازی و انتشار بحث‌هایی پیرامون این مساله تبدیل شد.

شاید در ابتدای کار این مساله کمی دور از انتشار و باور بود و عده‌ای نیز این مساله را یک جریان‌سازی و شایعه می‌دانستند و بیان می‌کردند که این تصاویر را قبلا در گزارشاتی از مناطق آسیای جنوب شرق دیده‌اند. اما این پایان کار نبود و پیگیری‌ها برای بررسی صحت این مورد توسط خبرنگار این خبرگزاری آغاز شد.

شاید کمی هم مسافت منطقه ذکر شده دور و صعب‌العبور به نظر برسد، اما علاقه به بررسی این سوژه جالب و هم‌نشینی عقرب و دانش‌آموز ما را بر آن داشت تا پیگیر شویم، ابتدا تماس با برخی از اهالی آشنا در دهدز تا پیگیری مجازی و سرانجام پیدا کردن شماره معلم یاد شده در آن عکس روزنه‌ای برای اثبات ایذه‌ای بودن سوژه داغ فضای مجازی باز کرد.

چند تماس و پیام و انتظاری برای رسیدن به صحبت‌های به ظاهر داغ یک معلم، معلمی از نوع پیگیر، آن هم از منطقه ای که هیچ رنگی از خدمات و تکنولوژی را به خود ندیده است، این را همان معلم به ما می‌گفت و ما را به آن وا داشت تا کمی هم کنجکاوتر شویم! کجا؟ در کنار غول بتنی خاور میانه و دریاچه ای عظیم از آب و تولیدی انبوهی از برق، که هیچ‌کدام را نداریم.

حرف‌هایی که در بدنه این گزارش می‌خوانیم، حرف هایی که رنگ واقعیت به پیگیری چند روزه این سوژه داغ داد و شهرستانی که سال‌هاست همان است، نه تغییری می‌بیند و نه وعده‌هایی که در حقش دادند تحقق یافت، این را به مسؤولانی می‌گوییم که آمدند برای مردم این دیار کهن وعده دادند، نماینده و شهردار شدند، رئیس و بخشدار شدند، اما این مناطق به آن شعارها نرسیدند.


مدرسه روستای بنرون دهدز

*منطقه هیچ امکاناتی ندارد

خدایار زمزم معلم روستای بنه‌اران (بنرون) از توابع بخش دهدز، آن کسی است که عکسش هر چند با کادری ساده از دریچه دوربین یک گوشی، اما بازتابی جالب داشت و این بار برای حرف‌هایش با خبرنگار خبرگزاری فارس در ایذه به صحبت نشست و اظهار کرد: با وجود فرصت برای تدریس در اهواز، به عشق خدمت به منطقه‌ام، سال‌هاست در مناطق روستایی و عشایری شهرستان ایذه مشغول به تدریس هستم.

وی افزود: کار و خدمت در مناطق روستایی را دوست دارم و برای علاقه‌ام به تدریس در این مناطق مشغول هستم. با تمام نداری و نبود امکانات در این مناطق باز هم با پشتکار به دنبال تدریس و علم هستم.

زمزم با اشاره به حضور عقرب و مار در کلاس درس خود و در کنار دانش‌آموزان این مدرسه گفت: تنها مشکل این مدرسه به عقرب ختم نمی‌شود، برخی از دانش آموزان این مدرسه برای رسیدن به کلاس درس خود حتی مشکل جاده و تردد آسان هم دارند.

این معلم ایذه ای بیان کرد: 4 دانش‌آموز این مدرسه از روستاهای اطراف به این محل می آیند، در نبود پل جهت تردد باید مسافت 3 کیلومتری و عبور از یک دره خطرناک را به جان و دل بخرند تا برای رسیدن به کلاس درس عقب نمانند.

وی با اشاره به مشکلات این روستا اظهار کرد: روستای بنه‌اران در فاصله 2 کیلومتری از سد و نیروگاه کارون 3 واقع شده است ولی متاسفانه با وجود دریایی عظیم از آب و معدنی بی پایان از برق، از داشتن این امتیازات محروم است. تلفن در این منطقه به خوبی آنتن نمی‌دهد و شرایط بهداشتی نیز در حد بسیار ضعیف است.

زمزم با اشاره به مشکلات مدرسه این روستا بیان کرد: در فصل گرم که به دلیل عدم وجود برق درس خواندن در این مدرسه مقدور نیست، در زمستان هم شرایطی بهتر از تابستان وجود ندارد و به دلیل اینکه این مدرسه از سنگ، گچ و گل است شاهد گذر آب باران و جاری شدن آب در کلاس درس هستیم.


وضعیت درب ورودی و کلاس مدرسه


سقف آسمانی مدرسه


فقدان نور و برق در منطقه

 

وی اضافه کرد: اگر در شب در این روستا حضور پیدا کنید قطعا نور سد کارون 3 را خواهید دید و صدای زوزه تریلرهای در جاده ترانزیتی ایذه به مرکز کشور را خواهید شنید ولی با این وجود این روستا هیچ سهمی از توسعه و امکانات نبرده است و حتی راه دسترسی به آن تنها با پای پیاده و وسایل کوهستانی است.

*کوچ اجباری عشایر بدون امکانات کوچ!

این فرهنگی با بیان اینکه روستا در میان دو رودخانه فصلی و یک دریاچه واقع است ولی آب آشامیدنی سالم ندارد گفت: در بهار و تابستان گرمای شدید و در زمستان سرمای طاقت فرسا را در این مدرسه، کلاس درس و روستا تجربه می کنیم ولی خبری از برق و گاز نیست.

زمزم با اشاره به کوچ اجباری و فصلی اهالی این روستا افزود: با وجود اینکه برخی از این اهالی هیچ دام و امکاناتی برای کوچ ندارند ولی در فصل کوچ به دلیل نبود امکانات مجبور به کوچ اجباری به مناطق سردسیری استان‌های همجوار هستند و برای نبود این حداقل خواسته‌ها باید مشقت‌های فراوانی را دچار باشند.

وی با بیان اینکه وضعیت بهداشتی این منطقه کمی از نبود گاز، برق، آب، تلفن و... بدی ندارد اظهار کرد: دو سال پیش نیز نماینده شهرستان به همراه وزیر بهداشت از این منطقه دیدن کرده و نماینده چند عکس هم با مشکلات مردم از جمله مدارس این منطقه گرفت، شاید وزیر استعفا داد و نتوانست وعده‌های خود را عملی کند، ولی نماینده ما که حضور دارد و به این مشکلات آگاه است، انتشار داریم این منطقه را مورد توجه خود داشته باشد.

* وزیر آموزش و پرورش حاضر به تحصیل فرزندش در این کلاس است؟

زمزم ادامه داد: وضعیت جاده این روستا هم در وضعیت بحرانی قرار دارد، جاده روستایی است و هر فصل مشکلات خودش را دارد، در زمستان با نخستین بارش فرو می‌ریزد و تردد سخت تر از گذشته می‌شود. برخی از مسؤولان در یک باری هم که در منطقه حضور پیدا کردند سورار بر هلی‌کوپتر بودند و رنج جاده و مشکلات را به تن ندیدند.

وی با بیان اینکه این مشکلات تنها برای روستای بنه‌اران نیست و تمام روستاهای اطراف نیز مشکلات این روستا را کمتر یا بیشتر دارند بیان کرد: آیا ما هم باید مانند مدارس بدون امکانات دیگر در کشور که دچار حوادث مرگ‌بار شدند پس از وقوع یک فاجعه شاهد اندک توجه مسؤولان باششیم؟ آیا خود وزیر آموزش و پرورش حاضر می‌شود فرزندش برای یک دقیقه در این مدرسه درس بخواند؟

زمزم با بیان اینکه متاسفانه روی دریایی از ثروت از داشتن اندک امکانات اولیه نیز محروم هستیم گفت: من این صحبت‌ها را انحام دادم، ولی شاید عده‌ای نیز باور نکنند، اگر کسی به این موارد حتی شکی دارد و نمی‌تواند باور کند می‌تواند به ایذه سفر کند تا به اتفاق و همراهی یکدیگر در منطقه حضور پیدا کنیم و بازدید انجام دهیم تا ابعاد واقعی آن برای مسؤولان مشخص شود.

وی در پایان بیان کرد: هم‌نشینی با عقرب‌های خطرناک و کشنده تنها چاره ما و دانش‌آموزان این منطقه برای تحصیل است، هر لحظه احتمال نیش زدن این حشرات به دانش‌آموزان این مدرسه ابتدایی وجود دارد ولی ما ناچار به زندگی با این موجودات هستیم.


تحصیل خطرناک در مدرسه روستای بنه اران دهدز


وضعیت اسف بار جاده روستایی دهدز


عقرب سواری روی دیوار کلاس

روستای بنه‌اران از توابع بخش دهدز در شهرستان ایذه است که مانند بسیاری از روستاهای این بخش مورد غفلت مدیران کشوری، استانی و شهرستانی در پشت دریاچه‌ای عظیم از سرمایه آب و برق واقع شده است و چشم انتظار توجه مسؤولان برای رفع مشکلات خدماتی و بهداشتی است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۰۷۱۶۴۰۸:۳۱:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۲۷
دلخوش به این مقدار نباشید!
مهدی۱۰۰۷۱۷۵۰۸:۳۹:۳۶ ۱۳۹۸/۴/۲۷
مناطق لر نشین پر از منابع طبیعی عظیم(نفت، گاز، آب، جاذبه های توریستی طبیعی و تاریخی) که پایه گذار ایران نوین بودن و هستن ولی هیچ سهمی از این ثروت بی پایان ندارن جز درد و رنج و سختی و بیکاری.
ناشناس۱۰۰۷۳۷۳۱۰:۳۲:۰۵ ۱۳۹۸/۴/۲۷
خجالت .. که اموال کثیف رانت خورهای باستی هیلز ها را مصادره و مشروعیت سنجی نشه شرم و خجالت بر ..‌‌آیا این بچه ها حقی از این مملکت ندارند .‌وقتی بریز و بپاش وزرای سابق هزار و پانصد میلیاردی و مخارج ماهی صدها میلیونی ..‌زاده های برخی مسئولین در خارج کشور را که از اعمال باری به هر جهت رانتی و پورسانت و کمیسیون تامین میشود را نادیده میگیرند و اموال کثیف و نامشروع را مصادره نمیکنند .نتیجه اش این میشود که بچه های این مملکت این وضع را داشته باشند .امام علی ع :هیچ ثروت انباشته ندیدم مگر در کنار آن حق مظلومی پایمال شده باشد
علی 671۱۰۰۷۴۱۸۱۱:۰۴:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۲۷
قابل توجه دولت تدبیر و امید .که واقعاً در این روستا ها امید را زنده کرده اند .
ناشناس۱۰۰۷۵۰۶۱۱:۳۸:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۲۷
یکی از دستاوردهای اینهمه ساله !!!!!!!!!
یاحق۱۰۰۷۶۱۶۱۲:۲۱:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۲۷
سلام متاسفانه آموزش وپرورش سالهاست که تاکید بر گرفتن عکس وفیلم درکلاس و مدرسه وتهیه گزارش های متعدد از کار وپافشارهای مکرر برتهیه وپرکردن پوشه های کار وکاغذبازی کرده که بعد از پایان سال همه آنها به زباله ریخته می شوند وسال بعد مجددتکرار شده واین همه اسراف واتلاف وقت برای نمایش وامتیاز وبالا بردن نام مدرسه .خدا رو گواه می گیرم که مسرف تراز آموزش وپرورش دراسراف کاغذوفرستادن بخشنامه های متعدد وبی خود ندیدم اما ببینید روستاهای دور افتاده بچه ها درچه مظلومیتی وباچه سختی هایی درس می خوانند ودر شهرهای کلان در چه مدارسی وباچه اسراف هایی .خدایا به فریاد برس
شمالی۱۰۰۷۶۵۹۱۲:۳۸:۱۱ ۱۳۹۸/۴/۲۷
نفت از جنوب میاد خرج همه چیزی میشه الا برای خود منطقه جنوب . چراغی که به مسجد رواست . نتیجه هزاران تذکر .. اختلاس و دزدی و خانه های آنچنانی در شمال شهر و تفریح لاکچری در اروپا و امریکا میشه موجه و مال ..ها.. آنچه البته به جایی نرسد ..
ناشناس۱۰۰۷۶۸۲۱۲:۴۳:۲۴ ۱۳۹۸/۴/۲۷
خسته نباشی معلم انشاءالله که جوانان برومندوموفق از همین دانش آموزانی هستند که درسخترین شرایط درس می خوانندوبسختی بزرگ می شوند
ناشناس۱۰۰۷۶۹۱۱۲:۴۵:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۲۷
عوضش اینجا وزرای سابق ۱۵۰۰ میلیاردی داریم ،،باستی هیلز نشین زمین خوار مسئول داریم که از قانون مستثنی است..حالا چه اشکالی داره یک دانش آموز فرزند ایران و صاحب منابع آن با عقرب در مخروبه درس بخواند.عجب صبری خدا و مردم دارند
ناشناس۱۰۰۷۷۲۷۱۲:۵۹:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۲۷
مردم اگر مردم باشند باید این عقربها را به جان کاخ نشین ها و سازندگان مفسد رانت خور آنها بیندازند ..
ناشناس۱۰۰۷۸۵۶۱۳:۵۹:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۲۷
شرم آور است حتی گزارش تهیه کردن از اینجاااا.برای خودم و هموطنانم از هر جنس و طبقه متاسفم
ناشناس۱۰۰۷۹۶۹۱۴:۵۷:۰۳ ۱۳۹۸/۴/۲۷
فتوشاپ برای زیر سوال بردن ناکارآمدی دولت است
ناشناس۱۰۰۸۳۴۲۱۹:۰۵:۰۵ ۱۳۹۸/۴/۲۷
زیر سوال بردن ناکارآمدی! مگه کسی توی ناکارآمدی دولت شکی داره؟
ناشناس۱۰۰۹۱۳۶۱۲:۵۷:۵۴ ۱۳۹۸/۴/۲۸
محله ویلاهای تهران با امکانات سوپر لاکچری را بشناسید !

پربحث‌های امروز

 1. واشنگتن و ناکامی نقشه شرقی برای تهران

 2. ظریف: اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 3. تنش در ائتلاف سعودی

 4. نبرد سرنوشت در جنوب یمن

 5. حمله پهپادی ارتش یمن به پایگاه هوایی ملک خالد

 6. ظریف: هنوز هم اروپایی ها پشت در دکان «اوفک» می ایستند

 7. مسجد جامع همدان  

 8. آرژانتینی غیرقابل پیش‌بینی یا تکرار فرمول با ثبات قهرمانی

 9. وضعیت نامشخص کانون‌های هواداری در آستانه شروع لیگ

 10. نشست سران ترکیه، ایران و روسیه، ۱۶ سپتامبر در آنکارا

 11. دانمارک: دعوت از ترامپ بر سر جای خود باقی است

 12. ضرورت افشای مفاسد کلان و برخورد با متخلفان

 13. آغاز پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان از هفته آینده

 14. ترامپ بار دیگر برجام را توافق وحشتناک خواند

 15. تاکید دوباره پوتین بر واکنش متقابل به اقدامات موشکی آمریکا

 16. ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

 17. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 18. اعتراض استقلالی‌ها به توپ‌های لیگ برتر+ عکس

 19. جنگنده‌های رژیم صهیونیستی غزه را بمباران کردند

 20. ارزش ریال بعد از سقوط پهپاد آمریکایی افزایش یافت/ ایران با اصلاحات ارزی به جنگ ترامپ رفت

 21. فیلم‌های تلویزیون در تعطیلات/ همراهی «پینوکیو» با «بچه‌های آسمان»

 22. آغاز اولین اقدامات ترکیه برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه

 23. ۱۲نکته درباره پشه‌ها

 24. پدافند رژیم صهیونیستی هواپیمای خودی را هدف گرفت

 25. لباس «هوشمند» ساخته شد

پربحث‌های دیروز

 1. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 2. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 3. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 4. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 5. ورود پلیس به ماجرای سگ کشی/برخورد با هر گونه حیوان آزاری

 6. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 7. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 8. پول‌های بزرگ کثیف چگونه در اقتصاد کشور جابجا می‌شوند؟

 9. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 10. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 11. از تخلفات پسر یکی از مراجع تقلید تا تغییر چندین امام جمعه   

 12. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 13. ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکا را سرنگون کرد

 14. مهاجرت مستاجران از تهران/ کاهش 19 درصدی معاملات اجاره

 15. پاسخ شرکت بازرگانی پتروشیمی به نامه زاکانی

 16. لاریجانی: تحریم‌ها ایران را از برنامه‌های توسعه‌ای‌اش جلو انداخت/ما هیچ وقت دنبال جنگ نبودیم

 17. جانِ انجیر  

 18. پزشکان را به کلاس دست‌فروشان بفرستید!

 19. تاکید رهبر انقلاب بر تامین عدالت و ریشه‌کن کردن فقر/ تولید داخلی، کلید حل مشکلات اقتصادی/با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم

 20. لایحه «اصلاح قانون پولی و بانکی کشور» به مجلس رفت

 21. عارف: آیه یاس خواندن و منفعل بودن چاره کار نیست

 22. امکان حضور بانوان در بازی‌های ملی در آزادی فراهم شد

 23. برایان هوک: آمریکا از «مکانیسم ماشه» برای احیای تحریم‌ها علیه ایران استفاده نمی‌کند

 24. مغولستان در قاب دوربین  

 25. آزادی نفتکش ایرانی سیلی محکمی به انگلیس و آمریکا بود  

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 3. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 4. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 5. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 6. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 7. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 8. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 9. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 10. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 11. چرخش ظریفانه از برجام!...

 12. روحانی: اون ۹۸ که ما می‌خواستیم این ۹۸ نیست   

 13. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 14. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 15. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 16. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 17. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 18. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 19. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 20. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 21. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 22. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

 23. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 24. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 25. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

پربحث‌های هفته

 1. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 2. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 3. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 4. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 5. ایران چه تعداد سید و سادات دارد؟/ تفاوت میر، سید، سیده و سادات چیست؟

 6. غلامی: صرفا به خاطر صندلی خالی دکتری، نمی‌توان دانشجوی فاقد صلاحیت علمی پذیرش کرد

 7. نجفی به حکم قصاص اعتراض کرد/ ارجاع پرونده به دیوان‌عالی کشور

 8. قوه قضائیه خود را زیر ذره‌بین می‌برد

 9. گم شدن یک ایستگاه مترو در پایتخت + جزییات

 10. واکنش توئیتری شهردار تهران به ماجرای حیوان آزاری

 11. راست و دروغ قطعی اینترنت/ پای شبکه ملی اطلاعات در میان است؟

 12. عضو مجمع تشخیص: کاهش جمعیت، فقر خانواده‌ها را رقم خواهد زد

 13. حکم پرونده واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد صادر شد

 14. انتقاد معاون رئیس‌جمهور از آمارهای «فرار مغزها»/ بازگشت ۱۳۰ دانشجوی ایرانی از ۱۰۰ دانشگاه برتر/ قوانین ایران ضامن واردات است+ فیلم

 15. هدیه رهبر انقلاب به مردم تهران

 16. پزشکان را به کلاس دست‌فروشان بفرستید!

 17. تاکید دیده‌بان شفافیت و عدالت بر رسیدگی به پرونده تخلف دادگستری قزوین در هفت سنگان

 18. کاهش ترافیک تهران پس از حذف زوج یا فرد + نمودار

 19. توضیحات شهرداری در مورد عدم ثبت نام زنان در اپلیکیشن دوچرخه‌های اشتراکی

 20. معاون رئیس جمهور: اینکه دولت بتواند برای جوانانی که ازدواج می‌کنند مسکن مهیا کند، نگاه آرمانی است

 21. پت شاپ شاپرک، کاملترین عرضه کننده غذا و محصولات جانبی نگهداری گربه ها

 22. جشن عید غدیر در مکه مکرمه برگزار شد+عکس  

 23. دستگیری تعدادی از معترضان به کشتار سگ‌ها در تهران

 24. فیلم کشتن سگ‌ها مربوط به سال ۹۶ است

 25. کیفرخواست باند جهانبانی قرائت شد

آخرین عناوین