صفر تا صد «توئیت‌های ۲۰ میلیونی» در نظام سلامت/ وزیر از کدام فساد حرف می‌زند؟

گروه اجتماعی الف،   3980426039 ۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

مبارزه با فساد در حالی جدی‌ترین موضوع این روزهای حوزه سلامت است که به گفته وزیر بهداشت عده‌ای تلاش می‌کنند با هزینه‌های میلیونی در فضای مجازی آن را به حاشیه ببرند. نمکی می‌گوید: جو سنگینی را تحمل کردم و می‌کنم، حتی زن و بچه من به تخریب و مرگ تهدید می‌شوند. شبکه رانت، فساد و انحصار به هزار و یک رنگ از جیب این ملت ارتزاق کرده اند.

صفر تا صد «توئیت‌های ۲۰ میلیونی» در نظام سلامت/ وزیر از کدام فساد حرف می‌زند؟

فارس نوشت: حدود چند ماه از نشستن سعید نمکی بر صندلی وزارت بهداشت می‌گذرد، که در این دوران شاهد تغییراتی در سطوح مدیریتی نظام سلامت بودیم، تغییراتی که به گفته وی در راستای شفاف‌سازی و پاک‌کردن فساد از حوزه سلامت و حمایت از تولیدکنندگان داخل انجام شده است.

موضوع جمع کردن «امضاهای طلایی» از دیگر اقداماتی بود که وزیر بهداشت از آن سخن گفت و تاکید کرد « هنوز در سازمان غذا و دارو برخی امضای طلایی دارند و می‌توانند با رانت کار خود را پیش ببرند یا ما را عقب بیندازند اما من رانت را در سازمان غذا و دارو جمع خواهم کرد»

*دو کانون فساد در حوزه سلامت

شاید یکی از جدی‌ترین اقدامات نمکی پس از نشستن بر صندلی سرپرستی وزارت بهداشت را بتوان تغییر اعضای هیأت امنای صرفه‌جویی ارزی دانست، تشکلی که به گفته وی یکی از کانون‌های فساد در حوزه سلامت بوده است، هرچند پیش از این نیز انتقادات زیادی به عملکرد این تشکل وارد بود و کارشناسان حوزه سلامت فعالیت این نهاد را موازی‌کاری با بخش خصوصی می‌دانستند و از نبود شفافیت در این حوزه گلایه داشتند.

وزیر بهداشت سازمان غذا و دارو را یکی دیگر از کانون‌های فساد دانست که فعالیت‌های وی طی ماه‌های گذشته برای ایجاد شفافیت در عملکرد این سازمان نیز چشمگیر بوده است به طوری که وی پس از نشستن بر کرسی وزارت بهداشت در ابتدا دست به تغییر رئیس این سازمان زد و در نهایت با تشکیل قرارگاه تلاش کرد تأمین دارو و مواد دارویی را زیر ذره‌بین قرار دهد.

به موضوع فساد در سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت طی سال‌های گذشته بارها از سوی رسانه‌ها و به خصوص خبرگزاری فارس پرداخته شد و گزارش‌های متعددی در حوزه تخلفات سازمان غذا و دارو، شرکت‌های وابسته به وزارت بهداشت، سهام پالایشگاه نفت و... نگاشته شد اما به دلیل برخی مسائل پشت پرده هیچ گاه به درستی به آن رسیدگی نشد یا حداقل رسانه‌ها از نتیجه رسیدگی‌ها مطلع نشدند.

«دیده‌بان شفافیت» نیز در سالهای قبل در گزارشی به تشریح مسائلی نظیر تعارض منافع میان تصمیم‌گیرندگان و مدیران ارشد سازمان غذا و دارو، فرار مالیاتی حوزه دارویی، تبعیض در قیمت‌گذاری داروها و فرار گمرکی پرداخت. هرچند انتشار این گزارش جنجال‌های زیادی به پا کرد اما رسیدگی جدی به این پرونده از سوی نهادهای نظارتی صورت نگرفت و مدیران این سازمان به فعالیت خود ادامه دادند.

*فساد در حوزه تجهیزات پزشکی

بررسی‌ها نشان می‌دهد، موضوع فساد در حوزه سلامت تنها مختص به حوزه دارو نیست، زیرا چندی پیش محمدحسین قربانی نایب رئیس کمیسین بهداشت و درمان مجلس از وجود فساد در حوزه تجهیزات پزشکی خبر داد و به انتقاد از این موضوع پرداخت.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس با انتقاد از دریافت کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی که تجهیزات پزشکی را به نرخ آزاد می‌فروشند گفته بود بانک مرکزی و وزارت صمت باید رانت خواران را افشا کند و به همین دلیل این کمیسیون نامه‌ای را نوشته و خواهان اسامی شرکت‌های واردکننده شده است.

وی همچنین چند روز بعد از مافیفای ایجاد شده در زمینه فروش کالاهای بیمارستانی خبر داد و خواستار رسیدگی به این موضوع شد.

*ماجرای توییت‌های ۲۰ میلیونی علیه وزارت بهداشت

تصمیم وزیر بهداشت برای مبارزه با رانت و فساد در سازمان غذا و دارو موجب شد تا طی روزهای گذشته، برخی افراد در فضای مجازی برای به حاشیه بردن اقدامات وزارت بهداشت دست به کار شوند که این موضوع واکنش تند وزیر بهداشت را در پی داشت.

نمکی در جمع نمایندگان ولایی به موضوع رسیدگی به فساد در وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: جو سنگینی را تحمل کردم و می‌کنم، حتی زن و بچه من به تخریب و مرگ تهدید می‌شوند. شبکه رانت، فساد و انحصار به هزار و یک رنگ از جیب این ملت ارتزاق کرده اند، داروی مورد نیاز مردم را در بازار سیاه عرضه می‌کنند، در انبارهای پیدا و پنهان احتکار می‌کنند، داروی تقلبی در بازار توزیع می‌کنند.

وی افزود: در کنار سازمان غذا و دارو سامانه‌ای درست کرده بودند که سرور آن در خارج از این مرزها قرار داشت و تنها افراد معدودی به اطلاعات آن دسترسی داشتند، ۴ ماه است روی این موضوع کار می‌کنیم. یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز تجهیزات پزشکی رفته و هنوز دقیقا معلوم نیست چه کسی برده است و چه چیزی آورده و به چه کسانی داده است. بنده در سرازیری عمر خود هستم و البته از پیگیری، شناسایی و افشاگری علیه این شبکه رانت و فساد عقب نشینی نمی‌کنم.

وی با بیان اینکه یک جریان از بیرون وزارت بهداشت هدایت می‌شود و عده ای تطمیع می‌کنند که اتفاقا من را مصمم تر کرده تا با جدیت و سرعت بیشتری برخورد کنم تصریح کرد: از قرار موثق شبکه رانت و فساد اقتصادی بین برخی افراد و شبکه های مجازی هزینه میلیاردی می کنند که مثلاً بنده و وزارت بهداشت را تخریب کنند، ۲۰ میلیون تومان برای هر توییت علیه نمکی خرج می‌کنند، این پولها از کجا آمده است؟ از جیب اون مادری که گوشواره دختر بچه سرطانی خود را در خواب در آورد و فروخت تا فلان داروی قاچاق یا تقلبی اینها را تهیه کند؟

* بازداشت مدیران سازمان غذا و دارو

حال پس از گذشت چند روز از این اظهارات، وزیر بهداشت از بازداشت چند تن از مدیران سازمان غذا و دارو خبر داد و ساعتی بعد جزییات آن از سوی سخنگوی قوه قضاییه اعلام شد.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در خصوص بازداشت تعدادی از کارمندان غذا و دارو توضیح داد: پرونده‌ای در دادسرای تهران در برای بررسی این تخلفات تشکیل شده است که یکی از شرکت‌هایی که در واردات دارو فعال بوده است و ارزهای دولتی قابل توجهی از سیستم بانکی اخذ می‌کرده به تعهدات ارزی خود عمل نکرده و به دلیل عدم انجام تعهدات ارزی و گران نمایی داروهای وارداتی و صدور فاکتورهای متعدد به دلیل وجود شرکت‌های متعدد سود نامشروعی را تحصیل کرده و تحت تعقیب قرار گرفته است.

وی یادآور شد: در سیر رسیدگی به این پرونده سه نفر از حوزه سازمان غذا و دارو به دلیل اخذ رشوه تحت تعقیب قرار گرفتند و به دلیل صدور قرار وثیقه و تودیع آن آزاد هستند. 

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: پس از تکمیل تحقیقات اگر مشخص شود پرونده جزو پرونده‌های اخلال نظام اقتصادی بوده است دادگاه رسیدگی به این پرونده با حضور اصحاب رسانه برگزار خواهد شد. 

اسماعیلی  در پاسخ به این سؤال که آیا این پرونده متهم خارجی هم دارد یا خیر،‌ پاسخ داد:‌ یکی دو نفر از متهمان که از بخش خصوصی هم هستند دارای تابعیت مضاعف هستند اما ایرانی الاصل هستند.

*لزوم ورود مراجع قضایی به موضوع توییت‌های ۲۰ میلیونی

نمایندگان مجلس معتقدند، برخورد با متخلفین در سازمان غذا و دارو و بازداشت برخی فعالان حوزه سلامت دلیل اعمال فشار به وزارت بهداشت و ایجاد جو رسانه‌ای برای به حاشیه بردن اقدامات وزارت بهداشت به شمار می‌رود.

علی نوبخت حقیقی در این خصوص به خبرنگار فارس گفت: موضوع فساد در حوزه سلامت به جان مردم مرتبط است و ممکن است عده‌ای با این تخلفات سلامت بیماران را به خطر بیاندازند.

وی در خصوص هزینه‌کرد گروهی خاص در فضای مجازی برای تخریب وزارت بهداشت گفت: گزارشات این موضوع به بنده رسیده و چندی پیش نیز در این خصوص اخطار دادم که برخی با تزویر به دنبال تخریب هستند و امروز با دست گذاشتن بر موضوع سلامت مردم به دنبال ایجاد نگرانی بوده که لازم است رسانه‌ها در این زمینه هوشیار باشند.

نوبخت تصریح کرد: لازم است نهادهای نظارتی به این موضوع ورود کرده و این افراد را شناسایی کنند، معتقدم این موضوع توطئه خارجی یا داخلی است و ممکن است این افراد جزو جاسوسان باشند و لازم است این موضوع مورد بررسی و واکاوی دقیق قرار گیرد.

رئیس کمیسین بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: برخی افراد این حوزه پول‌های مفتی را به دست آورده‌اند و اکنون با به خطر افتادن منافعشان به دنبال هزینه‌کرد برای لاپوشانی تخلفات هستند. متخلفان بدانند از امروز هر موضوعی که بر علیه وزارت بهداشت مطرح شود باید آن را بررسی کرد.

وی افزود: گروهی سال‌ها در این نهاد فعالیت داشتند و ممکن است با به خطر افتادن منافعشان به تخریب بپردازند، توصیه می‌کنم وزیر بهداشت در راستای مبارزه با فساد از تصمیمات خود کوتاه نیاید، همانطور که ایجاد قرارگاه قدم مثبتی برای برخورد با مفسدان بوده و کمیسیون بهداشت نیز از این تصمیم حمایت می‌کند.

*شیطنت در فضای مجازی با هدف تخریب وزارت بهداشت

محمدحسین قربانی نایب رئیس کمیسین بهداشت و درمان مجلس نیز در این خصوص به خبرنگار فارس گفت: بر کسی پوشیده نیست که در مجموعه حوزه سلامت فراز و فرودهای بسیاری طی سال‌های گذشته داشتیم، سخنان وزیر بهداشت مورد تایید اعضای فراکسیون ولایی بوده و رئیس فراکسیون با قاطعیت اعلام کرد که در راستای مبارزه با فساد به وزیر بهداشت کمک خواهد کرد.

وی گفت: امروز حوزه سلامت بیش 20هزار میلیارد تومان بدهی‌های حاشیه‌ای دارد که باید برای این مجموعه تلاش کرد تا مشکلات آن برطرف شود، یکی از بحران‌هایی که کشور را ممکن است با چالش مواجه کند حوزه سلامت است، وزیر بهداشت بر این حوزه اشراف دارد و مجلس نیز در راستای مبارزه با فساد در کنار وزیر بهداشت خواهد بود.

قربانی درخصوص توییت‌های 20 میلیونی برای تخریب وزارت بهداشت گفت: وقتی دست حوزه‌های رانت در هر مجموعه‌ای قطع شود این افراد بیکار نخواهند نشست و دست به شیطنت‌های مختلفی می‌زنند، همچنین تلاش می‌کنند از طریق فضای مجازی و رسانه‌ای دستاوردهای وزارت بهداشت را تخریب کنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: خوشحالیم که وزیر بهداشت به دور از فضای سیاسی به کار خود ادامه می‌دهد و شفافیت در کار و برخورد با رانت و فساد از جمله خواسته‌های ما از وی است.

کلام آخر

با اندکی تأمل و یک حساب و کتاب سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که دست‌های اختاپوس فساد در حوزه سلامت آنقدر بزرگ و پر تعداد شده که صاحبان ثروت از بذل و بخشش‌های میلیونی برای تطمیع فعالان فضای مجازیدریغ نمی‌کنند.

اهمیت این موضوع فارغ از اینکه پای سلامت مردم به عنوان یکی از زیربناهای توسعه و پیشرفت درمیان است، از جنبه دیگری قابل بررسی است که مگر سود این افراد از این آشفته بازار چقدر است که دست به چنین اقداماتی می‌زنند؟ با توجه به عزم جدی دستگاه قضا برای برخورد با متخلفان باید دید طی روزهای آتی بازهم خبرهایی در زمینه برخورد با مفسدان در حوزه سلامت به گوش خواهد رسید یا خیر؟

ذکر دو نکته خالی از لطف نیست اولا اینکه به نظر می‌رسد هرچند برخورد با کسانی که در این خلال برای تخریب وزیر بهداشت و منصرف کردن وی از برخورد با مفاسد پول گرفته یا پول داده اند واجب است اما برخورد با دست‌های اصلی پشت پرده اهمیتی وصف ناپذیر دارد.

ثانیا جریان مخالف برخورد با حرکت وزیر بهداشت تلاش داشته‌اند تخلف را در حد یک شرکت تقیلی دهند تا کسی به سراغ امپراطوری‌های خودساخته آنها نرود حال آنکه باید با فساد در هر سطح و مرتبه‌ای چه کوچک چه بزرگ برخورد کرد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۰۵۳۱۴۰۹:۴۳:۲۶ ۱۳۹۸/۴/۲۶
نمکی از نزدیکان نوبخت بود و برای سر و سامان دادن ریخت و پاش های بی حساب دوران قاضی زاده هاشمی وارد وزراتخانه شد و مغضوب حامیان قاضی زاده هاشمی است.
کاشانی اصلاح طلب۱۰۰۵۳۲۸۰۹:۵۵:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۲۶
دکتر سعید نمکی را می شناسم , انسانی مثبت , خوش اخلاق وخو شفکری می باشند.
علی 671۱۰۰۵۴۰۳۱۰:۴۰:۱۹ ۱۳۹۸/۴/۲۶
همه شعار است اگر راست گفتید و عمل کردید و مفسدان را به دستگاه قضا سپردید و محاکمه شدند و اثبات می توان باور کرد و گرنه میان حرف و عمل فاصله از زمین تا آسمان است .
ناشناس۱۰۰۵۴۰۸۱۰:۴۳:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۲۶
مملکت شده سیسیل
ناشناس۱۰۰۵۴۳۸۱۰:۵۸:۴۸ ۱۳۹۸/۴/۲۶
فساد در حوزه سلامت و بهداشت غیرقابل باور هست. پزشکی در ایران زیادی گنده شده است و خود نمایندگان و مسئولین با وضع قوانینی به نفع این قشر باعث و بانی این مشکلات هستند.
ناشناس۱۰۰۵۶۷۵۱۳:۳۲:۰۰ ۱۳۹۸/۴/۲۶
چه ربطی به پزشکان داشت؟
ناشناس۱۰۰۵۵۴۵۱۲:۰۸:۲۷ ۱۳۹۸/۴/۲۶
دید منفی نسبت به نظام رو همین ها ایجاد میکنن، با کردن خون مردم توی شیشه. البته اقدام قاطع قضائی و بازرسی، امید دهنده خواهد بود
هستی۱۰۰۵۵۸۴۱۲:۳۲:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۲۶
از آقای دکتر توکلی و سمن دیده بان شفافیت و عدالت تقاضا داریم از آقای نمکی در راستای مبارزه واقعی با مفاسد و رانتهای حوزه سلامت حمایت کنند
ناشناس۱۰۰۵۶۴۸۱۳:۱۶:۳۰ ۱۳۹۸/۴/۲۶
یعنی ما امثال سردار سلیمانی برای مسائل داخل کشور نداریم که این مافیای قدرتمند و سازمان یافته که گویا هیچکس حریفشون نیست پس گردنشونو بگیره پوزه شونو بخاک بماله و توبرشونو بپیچه به هم؟ .چرا آنقدر دزدی و فساد در ایران زیاد شده و هیچکس کاری نمیکنه؟
سید۱۰۰۶۴۹۶۱۹:۲۰:۲۶ ۱۳۹۸/۴/۲۶
یادمه اول که هاشمی اومد شد وزیر داد وبیداد راه انداخت که روغن پالم چه هست و چه نیست به سر ماه نکشید صداشو بریدند و ساکتش کردند. این موضوع هم بگذرد

پربحث‌های اخیر

 1. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 2. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 3. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 4. وزیر اقتصاد: سهامی برای جاماندگان سهام عدالت نداریم

 5. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 6. نیوزلندی‌ها برق بی‌سیم اختراع کردند

 7. دستورالعمل وزارت بهداشت برای محرم: جلسات به فضای باز می‌رود/ افراد مسن در مجالس عمومی شرکت نکنند

 8. ریچارد گلدبرگ کیست و چرا ایران او را تحریم کرد؟ + تصاویر

 9. هفت عامل که مانع فرزندآوری می‌شود

 10. طرح سوال از رئیس جمهور تا فردا تعیین تکلیف می شود

 11. افتتاح موزه و سراسرنمای سردار قاسم سلیمانی

 12. مراسم تودیع و معارفه رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس

 13. چراغ سبز کره‌ای‌ها برای پرداخت بدهی ایران

 14. علت برچیده نشدن بزرگ‌ترین داروخانه غیرقانونی کشور

 15. بورس به کانال سه میلیون واحد می‌رسد؟!

 16. کلیات «طرح شفافیت آرا» در کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس تصویب شد

 17. چگونه گوشی موبایلی که خیس شده را نجات دهیم

 18. ارتباط مستقیم شیوع مجدد کرونا و افزایش تعداد مبتلایان، با رشد سفرها + نمودار

پربحث‌های دیروز

 1. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 2. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

 3. خرید سکه مشمول پرداخت مالیات شد

 4. رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیب چه کسانی می‌رود؟!

 5. کارشناسان زنگ خطر رآکتورهای هسته‌ای امارات را به صدا درآوردند...

 6. رفت و برگشت «دلار» به کانال پایین‌تر

 7. دوربین مخفی از استخدام کادر درمان

 8. قیمت آپارتمان در تهران روزانه چقدر گران می‌شود؟ + جدول

 9. اوج تجمل‌گرایی در سنت حسنه‌ای به نام ازدواج/ حلالی که روز به روز ناممکن می‌شود

 10. توضیح حناچی درباره عدم حضورش در جلسات هیات دولت/ ادبیات تند و طلبکارانه را نمی‌پسندم

 11. رمزگشایی از مزرعه موشکی سپاه + تصاویر

 12. زمان برگزاری کنکور بدون تغییرماند

 13. نصب سایبان‌ در حرم رضوی؛ مطالبه چندین ساله زائران که پاسخ داده شد

 14. نامه وزیر بهداشت درباره کرونا به رهبر انقلاب/ تحلیل جهانگیری از بازار بورس/ فرار داماد وزیر سابق با پاسپورت دیگری/ سلیمی نمین: اصلاح‌طلبان باید عناصر تندرویی مثل تاجزاده را مهار کنند

 15. رئیسی: صاحبان درآمد‌های هنگفت نباید از پرداخت مالیات فرار کنند/ دولت به مدیریت بازار و معیشت مردم توجه کند

 16. شرایط مصیبت بار نتانیاهو در سایه فساد کابینه و اعتراضات شهرک‌نشینان

 17. توضیحات رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره وقف دماوند و جنگل آق‌مشهد

 18. یک طرح جدید برای واریز یارانه ۴۰ لیتری بنزین

 19. متهم ۳ میلیاردی هنگام ورود به کشور دستگیر شد

 20. پیشکسوت کشتی ایران درگذشت

 21. جهانگیری: اجازه بی‌حرمتی به فعالان اقتصادی را ندهیم

 22. رئیس سازمان سنجش: حذف کنکور فعلاً اجرایی نیست‌/ کنکور یک موضوع جذاب سیاسی شده است

 23. دریادار سیاری: وحدت و مودت میان ارتش و سپاه ناگسستنی است

 24. چقدر از درآمد مردم صرف مسکن می‌شود؟

 25. هند ،روسیه و چین در خط مقدم کنار گذاشتن دلار

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

 3. دست از حمایت صنعت نابالغ و نازپروده خودروسازی بردارید

 4. نامه احمد توکلی به میرسلیم درباره قالیباف

 5. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 6. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 7. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 8. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 9. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 10. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 11. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 12. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 13. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 14. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 15. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 16. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 17. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 18. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 19. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 20. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 21. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 22. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 23. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

 24. پیشگیری از گره کوری که به دندان هم باز نمی‌شود!

 25. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

 2. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 3. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 4. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 5. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 6. کوچک‌ترین غسال داوطلب اموات کرونایی کیست؟ + عکس

 7. سند آخرین یال قله دماوند هم به نام دولت صادر شد

 8. نادر طالب‌زاده کرونا گرفت

 9. اوج تجمل‌گرایی در سنت حسنه‌ای به نام ازدواج/ حلالی که روز به روز ناممکن می‌شود

 10. کاهش ۳۷۰۰۰۰ نفری موالید کشور طی ۵ سال! + جدول

 11. توضیح حناچی درباره عدم حضورش در جلسات هیات دولت/ ادبیات تند و طلبکارانه را نمی‌پسندم

 12. طرح احتمالی مجلس برای تعویق تمام کنکورها

 13. رئیسی: بانک‌ها اجازه ندهند گیرندگان تسهیلات پول ملت را صرف اموری غیر از تعهدشان کنند

 14. مدافع استقلال به دلیل تخلف از کنکور دکتری محروم شد+عکس

 15. شهادت رئیس بیمارستان امام (ره) آمل بر اثر کرونا

 16. وضعیت نگران کننده شیوع بیماری کرونا در تهران

 17. زمان برگزاری کنکور بدون تغییرماند

 18. نصب سایبان‌ در حرم رضوی؛ مطالبه چندین ساله زائران که پاسخ داده شد

 19. تست و درمان کرونا در بیمارستان های دولتی چند؟

 20. رئیسی: صاحبان درآمد‌های هنگفت نباید از پرداخت مالیات فرار کنند/ دولت به مدیریت بازار و معیشت مردم توجه کند

 21. توضیحات رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره وقف دماوند و جنگل آق‌مشهد

 22. جسد قاضی منصوری به خانواده‌اش تحویل داده شد

 23. وزیر بهداشت: نخواهیم گذاشت که عزاداران امام حسین (ع) بیمار شوند

 24. دستورالعمل‌های برگزاری مراسم محرم از سوی ستاد مقابله با کرونا اعلام شد

 25. مخالفت وزارت بهداشت با مراسم های پرجمعیت در محرم/ هر خانه یک حسینیه باشد

آخرین عناوین