عضو ارشد شورای روابط خارجی آمریکا: برجام فعلا مُرده، آمریکا دست و پای خود را بسته است

گروه ترجمه الف،   3980419063 ۴۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

فیلیپ گوردون، از اعضای ارشد شورای روابط خارجی آمریکا که خود را از اندیشکده های آمریکایی مستقل می نامد معتقد است توافق هسته ای ایران – برجام – عملا مُرده است، گرچه آمریکا دست و پای خود را نیز بسته است. مشروح این گفتگو را که در سایت شورای روابط خارجی آمریکا منتشر شده است، بخوانید.

برجام فعلا مُرده، آمریکا دست و پای خود را بسته است

آیا اعلام اینکه ایران اخیرا از حد معین اورانیوم غنی شده در برجام فراتر رفته، به این معنا است که این توافق پایان یافته است؟

گوردون: برجام عملا مُرده است – دستکم فعلا اینگونه است. آمریکا از این توافق خارج شده و از طریق تحریم های ثانویه ی خود علیه دیگر کشورهای طرف تجاری ایران، دیگر شرکای برجام را از عمل کردن به تعهداتشان بازمی دارد. و ایران نیز هم اکنون دیگر پایبند بندهای اصلی برجام نیست.

هردو طرف شاید دیر یا زود به برجام عمل کنند اما بندهای اصلی این توافق – یعنی کاهش تحریم های بین المللی در قبال محدودیت فعالیت های هسته ای ایران – دیگر اجرا نمی شود.

آیا اتحادیه ی اروپا در پاسخ، تحریم های خود را تشدید خواهد کرد یا آنها را کاهش می دهد؟

گوردون: اکنون که ایران دیگر برخی بندهای برجام را اجرا نمی کند، گمانه زنی های زیادی وجود دارد مبنی بر این که آیا کشورهای اروپایی از بازگشت تحریم های سازمان 

ملل و اتحادیه ی اروپا حمایت خواهند کرد یا خیر. گرچه اروپایی ها می پذیرند که ایران توافق برجام را نقض می کند، آنها مایل به بازگشت تحریم های نیستند، ابتدا به این دلیل که آنها آمریکا را مسئول اصلی نقض برجام می دانند، و دلیل دیگر آنها می دانند بازگشت تحریم ها سبب خواهد شد ایران به صورت کامل از برجام خارج شود، مساله ای که ترجیح می دهند از آن اجتناب کنند.

البته این مساله کم اهمیت تر از آنی است که به نظر می رسد زیرا اروپایی ها تا همین مرحله هم با تحریم های ثانویه ی آمریکا هماهنگ بوده اند. مثلا درشرایطی که اروپایی ها به خاطر تحریم های آمریکا از ایران نفت نمی خرند، اگر اتحادیه ی اروپا بار دیگر ایران را تحریم نفتی کند، بی معنا خواهد بود.

 

ایران سال ها پیش، برنامه هایی را که شایبه تولید سلاح را داشت معلق کرد

 

 ایران تا توانایی ساخت سلاح چقدر فاصله دارد؟

گوردون: در زمان امضای برجام، تصور می شد که ایران تا جمع آوری مواد شکافتی به منظور تولید سلاح اتمی، تنها چند ماه فاصله دارد. اما با توجه به اجرای برجام، " زمان بندی وقوع" این مساله به بیش از یک سال افزایش یافته است.

اقدام ایران در نقض محدودیت ها – که شامل حجم اورانیوم کم غنی شده و تعهد به محدود کردن سطح غنی سازی می شود – تاثیر چندانی بر این برنامه ی زمانی ندارد اما با گذشت زمان، ایران می تواند این مدت را کاهش دهد. ایران حتی با داشتن مواد لازم شکافتی برای تولید بمب باید در تولید بمب تخصص داشته باشد، یعنی مرحله ای پیچیده برای دست یابی به توانایی انفجار و تولید مواد منفجره. بیشتر کارشناسان معتقدند ایران بیش از یک دهه ی پیش، برنامه های قبلی خود را در این زمینه معلق کرد.

اهمیت نقض برجام این نیست که این موارد ایران را سریعا به قابلیت تولید سلاح اتمی نزدیک می کند، بلکه این است که با نابودی کامل توافق، زمینه برای این شرایط فراهم خواهد شد.


دورنمای دیپلیماسی بین آمریکا و ایران چگونه است؟

گوردون: هر دو طرف می خواهند از مناقشه ی نظامی بپرهیزند اما این مساله به معنای آن نیست که بازگشت به میز مذاکرات ساده خواهد بود. دولت ترامپ می گوید که خواستار یک توافق جدید و بهتر هسته ای است اما پیش شرط هایی دارد – نظیر این که ایران برنامه ی غنی سازی اورانیوم خود را کاملا متوقف کند، توانایی های موشک های بالستیک خود را محدود کند، و رفتارش را در خاورمیانه کاملا تغییر دهد، مواردی که تهران بعید است به آنها تن دهد.

دولت ترامپ اکنون با قطع صادرات نفتی ایران، آن را منزوی کرده است. اما دست و پای خود را نیز بسته است. اگر ایران به توسعه ی برنامه های هسته ای خود ادامه دهد و به خواسته های دولت ترامپ تن ندهد، یا حتی با مذاکره موافقت کند، آمریکا یا باید خطر روبه فزون ایران با قابلیت سلاح هسته ای را بپذیرد، یا برای متوقف کردن آن به راه حل نظامی متوسل شود.عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۹۴۶۵۶۱۳:۱۹:۰۵ ۱۳۹۸/۴/۱۹
برجام این درس بد را به دشمن داد که به زور میتوان از ایران امتیاز گرفت و همین باعث زیاده خواهی ترامپ در مباحث موشکی و منطقه ای و خروج از برجام و تشدید تحریم ها برای امتیازگیری بیشتر شد.
ناشناس۹۹۴۹۰۵۱۴:۴۵:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۱۹
بـــرجــام مـــعاملــــه بــــرد بــــرد اســـت
ناشناس۹۹۵۳۵۴۱۹:۵۶:۱۷ ۱۳۹۸/۴/۱۹
وقتی در معامله با یک کلاهبردار پول نقد به طرف میدهی و وعده نسیه تحویل میگیری نباید انتظار برد داشته باشی .
ناشناس۹۹۵۳۶۹۲۰:۱۴:۳۶ ۱۳۹۸/۴/۱۹
قرار بود با برجام تحریم نباشد وقتی برجام هست تحریم هم هست یعنی خسارت محض .
ناشناس۹۹۵۵۷۱۲۳:۰۴:۰۰ ۱۳۹۸/۴/۱۹
بله برجام برد برد است ! البته یک بردش برای آمریکا و یک بردش برای رانتخواران دلار 4200 تومانی و نصیب جماعت مردم از برجام هیچ بوده است
ناشناس۹۹۴۶۶۲۱۳:۲۰:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۱۹
برجام زنده است.
ناشناس۹۹۴۷۸۸۱۴:۱۰:۱۴ ۱۳۹۸/۴/۱۹
امریکا از برجام خارج شده و اروپا از تحریم های امریکا تبعیت می کند و از ایران نفت نمی خرد و این یعنی برجام مرده است .
ناشناس۹۹۴۷۹۶۱۴:۱۲:۰۷ ۱۳۹۸/۴/۱۹
برجام هدیه ی خدا بود ولی فکر کنم فرشته ها در نحوه ی عملی کردنش دچار اشتباه شدند
ناشناس۹۹۴۸۵۱۱۴:۲۹:۰۴ ۱۳۹۸/۴/۱۹
تا منافع گاندوها و آقازاده ها و ژن خوبها زنده است!
ناشناس۹۹۴۸۶۴۱۴:۳۳:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۱۹
البته با دستگاه تنفس مصنوعی
ناشناس۹۹۵۱۰۰۱۶:۱۸:۵۸ ۱۳۹۸/۴/۱۹
جالبه شماها از خود ظریف هم متوهم ترید جالبه قرار بود برجام تحریم ها را بردارد ولی نتوانست قرار بود سایه بدهد نتوانست قرار بود درس عبرتی برای برخی باشد نتوانست واقعا این برجام چی جوری زنده است؟؟
ناشناس۹۹۵۳۴۰۱۹:۴۲:۱۶ ۱۳۹۸/۴/۱۹
تا ظریف و روحانی زنده اند برجام زنده است، چون حتی همه کشورها از برجام خارج شوند این دونفر تنهایی در آن می مانند و با آن حال میکنند.
ناشناس۹۹۵۵۴۲۲۲:۲۶:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۱۹
قبری که توش مرده نیست
ناشناس۹۹۴۶۶۴۱۳:۲۱:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۱۹
امریکا و اروپا حفظ برجام و حفظ تحریم ها را باهم می خواهند و این عادلانه نیست دشمنان باید هزینه بدعهدی و پیمان شکنی خود را بپردازند.
ناشناس۹۹۴۸۹۷۱۴:۴۳:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۱۹
ما هم همه چیزها را با هم می خواهیم.
ناشناس۹۹۵۳۵۸۱۹:۵۸:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۱۹
ما حق خود را طلب می کنیم و لغو تمامی تحریم ها حق ماست .
ناشناس۹۹۴۶۶۷۱۳:۲۲:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۱۹
برجام خسارت محض بود زیرا امتیازات نقد به حریف دادیم و یک مشت وعده نسیه تحویل گرفتیم .
ناشناس۹۹۴۸۸۹۱۴:۴۱:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۱۹
برجام یک شاهکار دیپلماتیک بود.
ناشناس۹۹۵۳۵۳۱۹:۵۳:۵۷ ۱۳۹۸/۴/۱۹
بله بتن ریختن تاسیسات هسته ای و تحویل گرفتن تحریم های دوبله و سوبله آیسا و کاتسا واقعا"شاهکار بود !!!!
ناشناس۹۹۴۶۸۶۱۳:۳۰:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۱۹
برجام تنها سلاح ایران است.
ناشناس۹۹۴۷۹۱۱۴:۱۱:۰۴ ۱۳۹۸/۴/۱۹
برجام یک کلاهبرداری بین المللی بود.
ناشناس۹۹۴۸۵۸۱۴:۳۱:۰۹ ۱۳۹۸/۴/۱۹
مثلا برجام مانع گرونی و جنگ شد الان یا قدرت دفاعی ما و زدن پهباد باعث عقب نشینی ترامپ از دستور جنگ شد؟ چند گرفتی ماله کشی کنی؟
ناشناس۹۹۴۸۷۱۱۴:۳۵:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۱۹
سلاح بی فشنگ فقط باریست بر دوش حمل کننده آن
ناشناس۹۹۵۵۲۲۲۲:۱۶:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۱۹
از سلاح بی فشنگ لااقل به عنوان چماق شاید بشه استفاده کرد، برجام سلاح بی فشنگ هم نیست، برجام یک دروغ بزرگ بود، از اولش هم دروغ بود، از اول که به مردم گفتن قراره تحریم ها از لحظه شروع توافق لغو (و نه معلق) بشه و قرار هست تمام تحریم های آمریکا بلا استثنا لغو شود (که بلافاصله خود اوباما تحریم های قبلی را برخلاف برجام تمدید کرد) تا اینکه گفتن هیچ قولی در مورد موشک و منطقه ندادن و دیدیم بلافاصله بعد از توافق با آزمایش موشکی که ایران به منظور راستی آزمایی این ادعاهای آقایانی که برجام را جلو بردن و دیدیم چطور حملات به ایران را شروع کردن و گفتن این خلاف قول و قرار های پشت پرده (کلید واژه "روح برجام") است اینها همه دروغ است، برجام سلاح بی فشنگ نیست، یک دروغ بزرگ به ملت ایران بود.
ناشناس۹۹۵۵۲۵۲۲:۱۸:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۱۹
وای به حال ملتی که سلاحش برجام باشد که سراسر دروغ بود. برجامی که عضو ارشد تیم مذاکره کنندش جاسوس از آب دراومد.
ناشناس۹۹۴۷۲۴۱۳:۴۲:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۱۹
برجام مرده بدنیا آمد زیرا درست روز فردای امضاء برجام اوباما با اعمال تحریم قانون ویزای امریکا برای اتباع 38 کشور که به ایران سفر می کنند توافق را نقض کرد.
ناشناس۹۹۴۸۹۳۱۴:۴۲:۴۶ ۱۳۹۸/۴/۱۹
برجام موجودی بود که زیبا متولد شد و اکنون نیاز به مراقبت دارد.
ناشناس۹۹۵۳۴۷۱۹:۵۲:۰۰ ۱۳۹۸/۴/۱۹
برجام مرده زیرا امریکا از آن خارج شده و اروپایی ها هم به تعهدات برجامی شون عمل نمی کنند.
مهران از برلين۹۹۴۷۳۲۱۳:۴۴:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۱۹
دقيقاً ! امريكا صادرات نفتش تقريباً صفر شده و نظام بانكي اش هم از ارتباط با كل دنيا قطع! پاسپورت امريكايي هم كه اصلاً هيچ جاي دنيا اعتبار نداره!!!!!!
ناشناس۹۹۴۸۰۱۱۴:۱۳:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۱۹
بیچاره و در مانده آنهایی که فکر می کنند آمریکا و انگلیس کار مثبتی برای ایران انجام خواهد داد. یا دلشان برای یک مشت رفاه زده سوخته است.
ناشناس۹۹۴۸۳۶۱۴:۲۵:۰۹ ۱۳۹۸/۴/۱۹
عمو جان یخورده یواش تر ! عامو حسن میشنوه دق می کنه !
ناشناس۹۹۴۸۳۹۱۴:۲۵:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۱۹
مرگ برجام یعنی مرگ اصلاحات
ناشناس۹۹۴۸۹۱۱۴:۴۲:۱۸ ۱۳۹۸/۴/۱۹
اگر برجام بد بود چرا رییس جمهور چین و ده ها مسوول بلند پایه جهان و صدها شرکت برای سرمایه گذاری در ایران مسابقه گذاشتن مخالفین برجام روزها اول امروز اشک تمساح میریزند انگار خودشون بی گناه و شریک ترامپ نیستند
ناشناس۹۹۵۱۰۸۱۶:۲۲:۵۳ ۱۳۹۸/۴/۱۹
میشه بفرمایید این دهها کشور برای سرمایه گذاری و سرمایه گذاریهای انجام شده کدامند؟؟ رئیس جمهور چین را نام برده اید ولی چین که اولا در دوران پیش از برجام بهتر با ما رابطه داشت و الان به یمن غش کردن ما در دوران برجام به سمت اروپا دیگر آن انگیزه را ندارد بقیه انتظاراتی که از برجام می رفت نیز کدام عملی شد؟؟ تحریم رفت؟؟ روابط بانکی برقرار شد؟؟ کدام آخر لامصب شما اسرائیلی ها واقعا چقدر پرروید؟؟
ضد برجام۹۹۴۹۱۷۱۴:۵۰:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۱۹
فعلا مرده ؟!!! مرده مرده ديگه فعلا نداره بايد با امريكا و انگليس و فرانسه و اسراييل و امارات و عربستان وارد جنگ شويم
ناشناس۹۹۵۱۳۰۱۶:۳۳:۳۷ ۱۳۹۸/۴/۱۹
اگر زرشك ارزن شد باشه وارد جنگ مي شويم
ناشناس۹۹۴۹۶۳۱۵:۱۱:۵۵ ۱۳۹۸/۴/۱۹
برجام زمانی مرد که در حین مذاکره موشک هوا کردیم. برجام زمانی مرد که گفتیم همه میتونن بیان ایران سرمایه گذاری کنن بجز آمریکا
ناشناس۹۹۵۴۱۰۲۰:۵۱:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۱۹
تعهدات ما در برجام فقط در زمینه هسته ای بود ما تعهد نداده بودیم که موشک هوا نکنیم .
حرف حق۹۹۵۱۲۹۱۶:۳۲:۵۶ ۱۳۹۸/۴/۱۹
لطفا بفرمائيد ( هم اصلاح طلبان و هم اصولگرايان ) تا امروز ميلياردها دلار هزينه انرژي هسته اي شده چه نتيجه حاصل ملت شده ؟ چه سودي مردم ايران بردند ؟
ناشناس۹۹۵۴۱۴۲۰:۵۲:۰۵ ۱۳۹۸/۴/۱۹
هزینه و فایده برجام چی بود ؟!
ناشناس۹۹۵۱۴۶۱۶:۳۹:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۱۹
موافقان برجام همه شاعر شده اند! شاهکار دیپلماتیک! موجود زیبا متولد شده! ای با با از این موجود خیالی دست بردارید.
قاسم هامون نورد۹۹۵۱۷۶۱۶:۵۴:۱۹ ۱۳۹۸/۴/۱۹
اروپا بداندکه برای ایجاد امنیت خودش،باید خودش هزینه آن را پرداخت کند نه آمریکا.
محمد۹۹۵۱۹۳۱۷:۰۶:۳۶ ۱۳۹۸/۴/۱۹
مرگ بر آمریکای جنایتکار و مرگ بر اسراییل غاصب وحشی و مرگ بر آل سعودپلید و مزدور استکبار
ناشناس۹۹۵۴۰۶۲۰:۵۰:۰۳ ۱۳۹۸/۴/۱۹
بفرماید گلابی خوشمز ه و آبدار. راستی پراید ما رو کی می دید. دوسال از تاریخ تحویلش گذشته. نه ماهش خیلی وقته پر شده
ناشناس۹۹۵۶۵۳۰۰:۰۹:۱۶ ۱۳۹۸/۴/۲۰
الف عزیز مطالب سایت تورا خارج نشینها وآلبانی نشینها هم مطالعه میکنند ورای میدهند

پربحث‌های اخیر

 1. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 2. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 3. روایت احمد توکلی از ۵۳ میلیارد دلاری که بر باد رفت/ عراقچی یک زیر دست بود و سیف باید محاکمه شود/ اسلام اصرار دارد که همه مردم را چشم حکومت کند

 4. روحانی: انتخابات سرنوشت مردم است؛ اگر مشکلی حس کنم، خواهم گفت/ برجام افتخار ما است

 5. همه فقط شلوغ می‌کنند حتی سازندگان مستند ایکس ‌سونامی !

 6. سهامداران تاکسی اینترنتی معروف چه کسانی هستند؟

 7. دانیال زاده دستگیر و به کشور بازگردانده شد

 8. کارکنان متخلف سازمان ثبت اسناد بازداشت شدند + جزئیات

 9. سرنوشت متفاوت ۲ متجاوز به دختر نوجوان

 10. درختی که در هند شفا می‌دهد !

 11. سازمان سینمایی: «خانه پدری» با دستور رئیسی رفع توقیف شد

 12. رفع توقیف «خانه پدری» با دستور رئیسی؟/ توضیحات عجیب واعظی درباره سخنان روحانی/ انتقاد عباس عبدی از انتشار گزینشی نظرسنجی‌ها/ پاسخ وزیر کشور به آیت‌الله جنتی

 13. فرار خبرنگار اسرائیلی هنگام شنیدن آژیر خطر

 14. هشدار مجدد همتی به سرمایه گذاری در بازار ارز/ خریدار نداریم؛ عامل گرانی یکباره دلار چیست؟

 15. انتشار نخستین تصویر از رسول دانیال زاده پس از بازداشت

 16. رئیس شورای شهر رودهن دستگیر شد

 17. سازمان مالیاتی: وکلا دو ماه دیگر برای نصب کارتخوان فرصت دارند

 18. دلایل افزایش ترافیک در پایتخت

 19. دژپسند: تعلل، علت اصلی انسداد دو میلیارد دلار در آمریکا بود

 20. احمد توکلی خطاب به روحانی: اگر پسر خودتان هم بیکار بود می‌گفتید «وظیفه دولت ایجاد شغل نیست»؟

پربحث‌های دیروز

 1. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

 2. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

 3. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

 4. پاره کردن پلاکارد دانشجویان منتقد در سخنرانی دیروز رئیس جمهور

 5. طرح سوال از رئیس جمهور در پنچ محور

 6. کودتا ؛ رسم همیشگی «سیا» در آمریکا لاتین

 7. نظر رهبری درباره چندهمسری/ «خدا یکی ، محبت یکی و یار یکی»

 8. شهردار تهران: اگر باد بوزد وضعیت هوا خوب می‌شود

 9. روحانی: ناامید کردن مردم آسان است/ امیدوارم مجلس آینده بهتر باشد/ تلاش شبانه‌روزی من این بود که برجام نشکند

 10. پاسخ تند مقتدی صدر به آمریکا

 11. ۱۴۰ سال زندان برای شیطان شرق پایتخت

 12. نظر رهبر انقلاب درباره چند همسری/ حاشیه‌های مستند «مظنونین همیشگی»/آیا شیب افول محبوبیت روحانی بسیار تند است؟

 13. لحظه خروج مورالس از بولیوی

 14. آقای ترامپ حال شما خوب است؟! ...

 15. آتش زدن طرفدار دولت هنگ کنگ توسط تظاهرکنندگان

 16. سر جدتان قانون مالیات بر عایدی سرمایه را به نتیجه برسانید

 17. «سرپل ذهاب» دوسال پس از زلزله

 18. روحانی: در سال آینده بسته حمایتی به خانواده‌های کم درآمد ارائه می‌شود

 19. آقای وزیر برنامه شما برای مقابله با فساد و تعارض منافع در خودرو سازی کشور چیست؟

 20. روحانی: وضع اقتصاد عمومی خوب است

 21. شهادت سردار طهرانی مقدم و یارانش چگونه رقم خورد؟

 22. رئیس قوه قضائیه: در مبارزه با فساد به هیچ‌وجه عقب‌نشینی نمی‌کنیم

 23. آیا ایران مسئول شکست تجربه‌ی سیاسی عراق است؟

 24. اینفوگرافی/ وضعیت یک‌دهه اخیر ازدواج و طلاق

 25. نوبندگانی: ۱۰۰ دانشجو از علی مطهری به هیأت نظارت شکایت کرده‌اند

پربحث‌های هفته

 1. چرا روحانی عصبانی است؟

 2. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

 3. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 4. مشکلات کشور برجای خود باقی است حتی اگر آمریکا به دوست خوب ما تبدیل شود !...

 5. پزشکان کلاه خود را قاضی کنند، مردم توان افزایش تعرفه‌های درمانی را ندارند

 6. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 7. شعار اعتراضی مردم یزد: روحانی حیا کن آمریکا رو رها کن

 8. مقایسه قیمت بنزین در ایران با همسایگان و دیگر کشورها

 9. بگویید و مردم را خلاص کنید !

 10. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

 11. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

 12. جرم حداد عادل چیست؟

 13. "چَت" جنجالی سعید ملایی با فدراسیون جهانی/ سناریو از پیش طراحی شده برای پناهندگی + سند

 14. توسعه نیروگاه بوشهر، توقف ناپذیری قطار هسته ای ایران

 15. در برجام تضمین های کافی نگرفتیم/ روحانی بد شانسی آورد/ امروز که در موضع قدرت هستیم بهترین زمان برای حل و فصل مسایل مان است

 16. استیگلیتز: آثار و نتایج آزادسازی بازار سرمایه، نفرت انگیز بوده اند/ مردم حق دارند که حس کنند فریب خورده اند

 17. دو قطبی ایرانی- اسلامی، فرصت یا چالش؟

 18. جمعیت جهان را یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی دادیم!

 19. مروری بر جملات حاشیه‌ساز علی مطهری!

 20. روحانی: پرونده‌سازی برای افراد هنر نیست!/ با هم دوست باشیم

 21. چه کسانی عراق و لبنان را به این روز انداختند؟!

 22. علی مطهری: حکومت اسلامی می‌تواند در موضوع «چندهمسری»دخالت کند

 23. درددل های مردم با وزیر کار روحانی درباره بیکاری

 24. طرح برخورد با خانه‌های مجردی

 25. پاره کردن پلاکارد دانشجویان منتقد در سخنرانی دیروز رئیس جمهور

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. چه کسانی عراق و لبنان را به این روز انداختند؟!

  2. گزارش ایندیپندنت از افزایش بی سابقه فقر در انگلیس

  3. کودتا ؛ رسم همیشگی «سیا» در آمریکا لاتین

  4. ماکرون ایران را به خروج از برجام متهم کرد

  5. پاسخ تند مقتدی صدر به آمریکا

  6. بوریس جانسون استعفا کرد

  7. سی ان ان: ترامپ تصور می‌کرد ایران برای مذاکره منت خواهد کشید اما برعکس شد !

  8. عراقچی: در صورت بازگشت قطعنامه‌ها، در «دکترین هسته‌ای» خود تجدید نظر می‌کنیم

  9. آقای ترامپ حال شما خوب است؟! ...

  10. رئیس جمهور بولیوی با فشار ارتش استعفا داد

  11. آیا ایران مسئول شکست تجربه‌ی سیاسی عراق است؟

  12. نقوی حسینی: آقای روحانی! مبارزه با فساد را از برادر خودتان شروع کنید

  13. اسراییل، نگران ظهور حزب الله دوم در منطقه

  14. تروئیکای اروپا: ایران با غنی‌سازی در فردو از برجام فاصله گرفته است

  15. تصاویر همسر، خواهر و داماد «ابوبکر البغدادی» بعد از دستگیری

  16. فرمانده صهیونیست: ایران قادر است ضرباتی جدی به ما وارد کند

  17. نجف ملتهب شد

  18. واکنش آمریکا به گام چهارم کاهش تعهدات برجامی

  آخرین عناوین