تیغ منتقدان علیه وام رهن

گروه اقتصادی الف،   3980414042 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
تیغ منتقدان علیه وام رهن

اقدام به حل مشکلات از طریق راه‌های اصولی، گاهی جای خود را به «توسل به ابزار پول‌پاشی» می‌دهد؛ این رویه چالش‌برانگیز در حال سرایت به حوزه مسکن است.

 

به گزارش مهر، دستگاه‌های متولی به جای اتخاذ روش‌های اصولی برای حل دائمی مشکلات، جهت کاستن از بار فشار افکار عمومی، به ابزاری متوسل می‌شوند که علیرغم ظاهر جذاب، به تشدید چالش‌ها در آن حوزه و افزایش مشکلات جامعه هدف منجر می‌شود.

این روزها فشار افکار عمومی به دولت برای مهار نرخ‌های نجومی اجاره بها، دولت را برآن داشته تا با اعطای وام ودیعه مسکن به مستأجران، از شدت انتقادات بکاهد اما در شرایطی که بازار اجاره بها تابعی از بازار خرید و فروش مسکن است، دولت اقدام اساسی و مؤثری همچون وضع مالیات بر عایدی سرمایه را تعیین تکلیف نمی‌کند.

این در حالی است که شواهد نشان می‌دهد وزارتخانه متولی بازار مسکن چندان روی خوشی به این طرح نشان نداده و وزارتخانه دیگری که مسئول بهبود فضای اقتصاد کشور است، مشتاق ورود به سیاست گذاری بازار مسکن شده است.

فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی دو هفته قبل از طراحی پیشنهاد جدیدی برای راه اندازی صندوق رهن و اجاره برای اعطای تسهیلات به مستأجران با هدف ساماندهی بازار اجاره بها خبر داد.

دژپسند و خودداری از بیان جزئیات صندوق رهن و اجاره

وی چند روز بعد از آن در حاشیه نشست هیئت دولت جزئیات بیشتری از این طرح به خبرنگاران ارائه کرد و اظهار داشت: ما تلاش می‌کنیم رابطه بین رهن و اجاره را به نفع مستأجران سازماندهی کنیم و طرح ایجاد صندوقی را بدین منظور آماده و به رئیس جمهور پیشنهاد دادیم.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه قرار است وامی از این صندوق به مستأجر داده شود ولی مبلغ آن به موجر پرداخت می‌شود، گفت: این وام با نرخی بسیار متمایز با نرخی که الان معادل سازی می‌شود تسویه خواهد شد تا مستأجر فشار بیشتری تحمل نکند. این صندوق تورمی هم ایجاد نخواهد کرد.

معاون وزیر اقتصاد: قرار نیست از فردای راه اندازی صندوق رهن و اجاره همه صاحب خانه شوند

با این حال محمدعلی دهقان دهنوی معاون اقتصادی وزیر اقتصاد دو روز قبل درباره ارائه این پیشنهاد به صورت لایحه از سوی دولت به مجلس گفت: این برنامه صرفاً پیشنهادی است که به رئیس جمهور داده خواهد شد و قرار نیست لایحه‌ای برای آن تنظیم شود.

وی نام این برنامه وزارت اقتصاد را صندوق رهن و اجاره نامید و ادامه داد: قرار نیست از فردای تأسیس این صندوق همه مردم خانه دار شوند.

به گفته معاون وزیر اقتصاد، از دیگر شرایط این تسهیلات این است که مستأجر صرفاً به پرداخت اقساط این وام که به عنوان ودیعه مسکن (پول پیش) به موجر یا صاحب خانه داده می‌شود، می‌پردازد و از پرداخت اجاره بها خلاصی خواهد یافت.

سابقه اعطای وام ودیعه مسکن در سال‌های گذشته

گفتنی است تنها وام ودیعه مسکنی که زیرساخت قانونی دارد و در قانون برنامه ششم توسعه در بخش بافت فرسوده و همچنین آئین نامه اجرایی آن مصوب هیئت وزیران و ستاد ملی بازآفرینی شهری وارد شده، وام ۲۰ میلیون تومانی ودیعه مسکن برای مالکان بافت‌های فرسوده است که برای رفع مشکل شرعی و شبهه ربوی آن، جز تسهیلات مشارکت در ساخت محسوب نمی‌شود.

بلکه یک تسهیلات کوتاه مدت بوده که به عنوان قرض الحسنه به مالک واحد مسکونیِ مشمول دریافت تسهیلات نوسازی مسکن برای یافتن واحد جدید تا زمان تکمیل ساخت و ساز به مدت دو سال داده شده و پس از آن، بانک عامل، کل این تسهیلات را یکجا دریافت می‌کند.

این نوع قانون تاکنون اجرایی نشده است.

همچنین در حال حاضر در برخی از بانک‌ها وام قرض الحسنه ودیعه مسکن داده می‌شود که با توجه به اینکه رقم آن کمتر از ۵ میلیون تومان است، با استقبال خوبی از سوی مستأجران روبه رو نمی‌شود.

۶ ایراد اساسی کارشناسان به برنامه صندوق رهن و اجاره

 کارشناسان چند ایراد مهم به این طرح وارد دانسته‌اند:

نخست آنکه مشخص نیست منابع این تسهیلات قرار است از چه منابعی تأمین شود.

دوم، اگر دولت یا بانک‌ها یا بانک تخصصی بخش مسکن منابع دیگری غیر ازمنابعی که به عنوان وام خرید یا ساخت مسکن پرداخت می‌کند، در اختیار دارد، چرا به افزایش سقف این نوع وام‌ها اقدام نمی‌کنند؟

سوم، اگر قرار است این تسهیلات یارانه‌ای بوده و با نرخ سود پایین داده شود، آیا مشمول افزایش پایه پولی، افزایش بدهی دولت به بانک‌ها، برداشت از منابع بانک مرکزی، انتشار پول بدون پشتوانه و نهایتاً ازدیاد نقدینگی و تورم نخواهد شد؟

چهارم، آیا این اقدام منجر به افزایش بیش از پیش نرخ اجاره بها و ودیعه مسکن نخواهد شد؟ و موجران با این استدلال که «حالا که دولت قرار است ودیعه را وام بدهد، ودیعه را بالاتر بگوییم هم مشکلی پیش نخواهد آمد»، اقدام به بالابردن بیشتر ودیعه نخواهند کرد؟

پنج، آیا فکری برای دور زدن این برنامه از سوی برخی مشاوران املاک و سوءاستفاده آنها از کد رهگیری شده است تا به عقد قراردادهای صوری اجاره مسکن و دریافت تسهیلات ارزان قیمت از محل این قراردادهای صوری برای سفته بازی در بازار مسکن اقدام کنند؟

ششم، یکی از مهمترین نقدهایی که از سوی کارشناسان به این برنامه وارد است، این است که اگر دستگاه سیاست گذار در حوزه مسکن، وزارت راه و شهرسازی است، علت اصرار ورود وزارت اقتصاد به بخش مسکن و موضوع ساماندهی بازار اجاره علی رغم مخالفت وزیر راه و شهرسازی با آن و بروز موازی کاری میان دستگاه‌ها چیست؟

عضو هیئت رئیسه مجلس: وام دادن به مستأجران پول پاشی است

سید محمد حسین قاضی زاده هاشمی عضو هیئت رئیسه مجلس درباره این طرح گفت: وام دادن به مستأجران روشی اشتباه است. ما مدیرانی داریم که ساده‌ترین راهی که به ذهنشان می‌رسد، خرج کردن پول است. پول را از جایی به جای دیگر منتقل کرده و به دست مردم می‌دهند.

وی با بیان اینکه پول‌پاشی سم و زهر مضاعفی برای اقتصاد ایران در شرایط تحریم است، افزود: پولپاشی در این شرایط اقتصادی موجب افزایش تورم خواهد شد. دولت باید راهکارهای شفافیت در بازار، نظارت بر بازار و افزایش عرضه واحدهای استیجاری را در دستور کار قرار دهد.

عضو هیئت رئیس مجلس یادآور شد: این کار مانند ۲۰ میلیارد دلاری است که آقای جهانگیری با قیمت ۴,۲۰۰ تومان به ثروتمندان داد تا کالا وارد کنند اما هیچ وقت به کشور بازنگشت.

مدیر اعتبارات بانک مسکن: وام رهن مسکن شبهه شرعی و ربوی دارد

محمدحسن علمداری، مدیر اعتبارات بانک عامل بخش مسکن درباره صندوق رهن و اجاره اظهار داشت: ما در بانک عامل بخش مسکن پیشنهادهای خود را برای این طرح ارائه کرده‌ایم. ولی هنوز به نتیجه قطعی نرسیده است.

وی ادامه داد: وزارت اقتصاد درباره وام ودیعه مسکن و صندوق رهن و اجاره هیچ مذاکره‌ای با بانک عامل بخش مسکن نداشته است.

به گفته علمداری، وام رهن مسکن مشکل شرعی دارد و قرار است بانک مرکزی مشکل شرعی آن را در شورای فقهی بررسی و رفع کند تا راه حلی برای آن پیدا کنیم.

وی یادآور شد: در حال حاضر وام ودیعه مسکن قرض الحسنه داریم که مشکل شرعی و ربوی ندارد اما رقم آن بسیار پایین است. باید وام جدید در قالب تسهیلات داده شود تا رقم بالاتری بتوانیم در قالب وام ودیعه پرداخت کنیم. رقم وام ودیعه مسکن قرض الحسنه ای که در حال حاضر در شبکه بانکی پرداخت می‌شود، کمتر از ۵ میلیون تومان است که اثرگذاری ندارد.

مدیرعامل سابق بانک مسکن: هویت حقوقی «صندوق» رهن و اجاره چیست؟

محدهاشم بت شکن، مدیرعامل سابق بانک عامل بخش مسکن درباره راه اندازی صندوق رهن و اجاره تصریح کرد: اولاً قرار است کدام بانک در این طرح وام بدهد؟ ثانیاً رقم آنچه قدر است؟ ثالثاً قرار است وام را در برابر چه کالایی بدهد که در رهن بانک برود؟

وی ادامه داد: بانک عامل بخش مسکن معمولاً در برابر خرید یا ساخت مسکن تسهیلات می‌دهد اما در این طرح قرار است چه رهینه ای به رهن بانک برود؟ قبلاً وام قرض الحسنه ودیعه مسکن در ارقام بسیار کمی داده می‌شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه معلوم نیست وقتی صحبت از صندوق می‌شود، صندوق به معنای شخصیت حقوقی است که تحت عنوان صندوق‌های سرمایه گذاری از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز می‌گیرد. یا اینکه این صندوق قرار است مانند صندوق‌های بانکی باشد که شخصیت و هویت حقوقی مستقلی مانند صندوق پس انداز مسکن یکم ندارند؛ بلکه نوعی از حساب پس انداز هستند.

وی اظهار داشت: نوع دیگری از صندوق مانند صندوق حمل و نقل یا صندوق ضمانت صادرات هم داریم که نیازمند قانونگذاری جدید است مثلاً صندوق حمل و نقل ذیل قانون برنامه ششم توسعه فعالیت می‌کند و منابع آن پیش بینی شده است.

بت شکن تأکید کرد: وقتی برنامه شفاهی ارائه می‌شود، امکان نقد آن وجود ندارد. همچنین به نظر می‌رسد این طرح امکان ایجاد رانت برای برخی مشاوران املاک و سو استفاده از آن را به وجود می آورد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۸۵۷۸۴۰۹:۲۹:۲۱ ۱۳۹۸/۴/۱۴
..اقتصاد ورشکسته..مسکن.دارو.کار.تولید.سیاست.ورزش..چه کردید خدایی..
مصطفي۹۸۵۸۳۲۱۰:۱۰:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۱۴
واقعا!!!! اقايون در اسلام ، ربا جنگ نظامي با خداوند است
ناشناس۹۸۶۳۰۸۱۶:۰۵:۱۸ ۱۳۹۸/۴/۱۴
بله البته نه در مورد رهن مسکن که اتفاقا در مورد سود سپرده صدق می کند بساط سود سپرده باید جمع شده و سود صفر درصد بشود
موسي۹۸۵۸۳۵۱۰:۱۱:۴۶ ۱۳۹۸/۴/۱۴
به حرف خدا گوش نكرديم و نزول خوري رو رواج داديم هنوز روزهاي خوب مونه
ناشناس۹۸۵۸۵۴۱۰:۲۴:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۱۴
مستاجران حالا که فصل جابجایی است دارند جان میدهند شما طرح های هشت من نه شاهی که آنهم هیچ اثر مثبتی ندارد برای آینده می دهید چرا از سال قبل به فکر این مشکل نبودید
ناشناس۹۸۵۸۶۹۱۰:۴۱:۵۶ ۱۳۹۸/۴/۱۴
طرف رفت خواستگاری دختر پادشاه گفت 50 درصدش حله , من قبول کردم , این طرح قطعا شکست خورده از قبل است و خیال بافی مدیران ناشی است , چون هیچ مالکی حاضر نخواهد شد به این طرح بله بگوید.
ناشناس۹۸۵۸۷۰۱۰:۴۲:۲۱ ۱۳۹۸/۴/۱۴
فقط تزریق نقدینگی بدون نتیجه بدون ارزش افزوده
ناشناس۹۸۵۹۰۳۱۰:۵۴:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۱۴
راه حل ساده برای حل مشکل مسکن که مسئولین نمی خواهند به ذهنشان برسد! اولتیماتوم اجاره خانه های خالی در دو ماه وگرنه آن خانه توسط دولت توقیف می شود. آنوقت میبینید که قیمت مسکن یک سوم می شود. آقای توکلی کاری کن تو را به خدا
ناشناس۹۸۶۲۶۵۱۵:۱۵:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۱۴
د نمی خوان کاری کنند فقط حرف تو خالی.
ناشناس۹۸۶۳۱۹۱۶:۱۲:۵۳ ۱۳۹۸/۴/۱۴
توکلی رو به مجلس راه ندادیم, رنگین کمان رفته مجلس, انتظار داری توکلی چی کار کند...با تکرار ما
دلارام۹۸۶۳۰۲۱۶:۰۱:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۱۴
اسفند انتخابات مجلسه .روحانی میخاداعتدال واصلاحات رای بیارندتاحالا که کاری با گرونی وتورم افسار گریخته نداشت حالا مثل اول سال 96 شروع کرده دادن طرح های عجولانه .بدون بودجه.بدون کارکارشناسی .بدون نیاز سنجی در حوزه خرید ورهن و.. از حالا تا زمان رای گیری میخان به همه زمین مسکن شغل سود سهام عدالت وقول افزایش حقوق ووام بازنشستها ووووووووو

پربحث‌های اخیر

 1. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 2. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 3. حذف یارانه‌ها آغاز شد؟

 4. توقیف یک کشتی ‌خارجی حامل سوخت قاچاق توسط سپاه پاسداران

 5. شایعه پناهنده شدن سعید معروف به آمریکا

 6. فرمانده کل سپاه: در صورت خطای محاسباتی دشمنان، راهبرد دفاعی ما به راهبرد تهاجمی تغییر می کند

 7. حقایقی از ماجرای ناپدید شدن غول نفتی ملکه در تنگه هرمز!

 8. واکنش آمریکا به توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت توسط ایران

 9. قاتل «کلاهی» به حبس ابد محکوم شد/ دادگاه هلند ادعای این کشور علیه ایران را رد کرد

 10. ترامپ به فیفا: حق ندارید یک دلار هم به ایران بدهید

 11. روحانی خطاب به مکرون: از دست رفتن فرصت‌ها ایران را مجبور به اجرای گام سوم می‌کند

 12. ترامپ دوباره رییس جمهور می‌شود! نه؟

 13. روزنامه اصولگرا: با بدحجاب‌ها، دوستانه برخورد کنید

 14. ترامپ: «رند پال» مسئول مذاکره با ایران نیست/محدودیت ایران باید صد ساله باشد

 15. هیأتی از حماس احتمالا هفته آینده به تهران می‌آید

 16. چه کسی همسر حاکم دبی را فراری داد؟

 17. بازداشت زنی که در قالب خدمتکار طلا‌های مردم را به سرقت می‌بُرد+عکس

 18. اعلام رای استیناف فینال حذفی/ طالقانی، بهاروند و فتاحی تبرئه شدند!

 19. قیمت‌ مسکن تابع ارز نیست

 20. ناتوانی سعودی‌ها برای جایگزینی نفت ایران/ مشتریان بدون نفت ماندند

 21. توهم پمپئو درباره موشک‌های ایران

 22. وزیر خارجه انگلیس: زبان ترامپ توهین آمیز است

 23. لندن، انگلیسی بودن کشتی توقیف‌شده در خلیج فارس را تکذیب کرد

 24. موقعیت نفتکش توقیف شده توسط سپاه روی نقشه/عکس  

 25. سیاستمدار صهیونیست از توقیف کشتی قاچاقچی‌ها خشمگین شد

پربحث‌های دیروز

 1. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 2. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 3. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 4. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 5. توانا بود هرکه با ما بود!

 6. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 7. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 8. تصویب طرحی در آمریکا برای مصادره دارایی‌های ایران

 9. حذف یارانه‌ها آغاز شد؟

 10. توقیف یک کشتی ‌خارجی حامل سوخت قاچاق توسط سپاه پاسداران

 11. حمله دوباره ترامپ و هوادارانش به ایلهان عمر

 12. هم‌نشینی عقرب و دانش‌آموز در مدرسه

 13. دلیل تحریم های خارجی و داخلی صدا و سیما چیست؟/ دیکتاتوری با حرکت انقلاب اسلامی تعارض دارد

 14. شایعه پناهنده شدن سعید معروف به آمریکا

 15. واکنش سازمان ملل به محدودیت دیپلمات‌های ایرانی در نیویورک

 16. اصلاح ساختار بودجه بدون اصلاح اقتصاد کشور معنا ندارد

 17. توقف شوک در بازار ارز

 18. فرمانده کل سپاه: در صورت خطای محاسباتی دشمنان، راهبرد دفاعی ما به راهبرد تهاجمی تغییر می کند

 19. حقایقی از ماجرای ناپدید شدن غول نفتی ملکه در تنگه هرمز!

 20. پاسخ پزشکی قانونی به ادعای وکیل نجفی

 21. تازه ترین قیمت انواع خودرو داخلی در بازار

 22. تجمع اعتراضی مقابل سفارت نیجریه در حمایت از شیخ زکزاکی  

 23. ظریف در امریکا : با محدودیتها مشکلی ندارم  

 24. واکنش آمریکا به توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت توسط ایران

 25. قاتل «کلاهی» به حبس ابد محکوم شد/ دادگاه هلند ادعای این کشور علیه ایران را رد کرد

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 3. اگر قدرت در دستان نخبگان اصولگرا باشد، بازهم گاندو ساخته خواهد شد؟

 4. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 5. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه درباره اقدام خلاف عرف دادستان تهران + جزئیات

 6. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 7. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 8. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 9. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 10. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 11. تصاویری از ویلاهای لاکچری قلعه باستی هیلز  

 12. اینکه می‌گویند مسئله حجاب در قرآن نیامده، غلط است/با هنجارشکنان عفاف و حجاب چگونه برخورد کنیم؟

 13. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 14. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 15. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 16. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 17. توانا بود هرکه با ما بود!

 18. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 19. بی مهری دولت به رسانه ملی

 20. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 21. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 22. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 23. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 24. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 25. وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

پربحث‌های اخیر

 1. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 2. حذف یارانه‌ها آغاز شد؟

 3. قیمت‌ مسکن تابع ارز نیست

 4. ناتوانی سعودی‌ها برای جایگزینی نفت ایران/ مشتریان بدون نفت ماندند

 5. قیمت انواع سکه و ارز در بازار تهران

 6. برگشت دلا‌ر از کف شش‌ماهه

 7. چگونه بازرگانان رتبه بندی می شوند؟

 8. راهکار حفظ بازار کالاهای صادرای

 9. تعداد گرسنگان جهان برای سومین سال متوالی افزایش یافت

 10. اعلام آخرین وضعیت تامین کالاهای اساسی

 11. صندوق ذخیره فرهنگیان دارای ۱۶ هزار میلیارد تومان املاک است

 12. پست همتی درباره توسعه روابط بانکی بین ایران و ترکیه

 13. واکنش ظریف به توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت در خلیج فارس

 14. بازار داغ ارز دیجیتال در کشورهای مخالف ترامپ

 15. دیدگاه رییس سازمان حمایت درباره نرخ ارز

 16. تامین ۷۵ هزار میلیارد تومان از بودجه با افزایش منابع درآمدی

 17. سایپا پول بیمه را نقد گرفته اما به صنعت بیمه پرداخت نمی‌کند!

 18. مرغ وارد کانال14 هزار تومان شد

 19. ۱۳۰ هزار خانوار دارای معلول در انتظار مسکن

 20. ۳۱ پیشنهاد وزارت کشور به رئیس‌جمهور برای معیشت مرزنشینان

 21. پیش‌فروش اینترنتی خودرو باید ضابطه‌مند شود

 22. آمارهای اقتصادی واقعی است؟

 23. موج افزایش قیمت طلا ناکام ماند

 24. ارز، بازار خودرو را از سکه انداخت

پربحث‌های دیروز

 1. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 2. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 3. حذف یارانه‌ها آغاز شد؟

 4. اصلاح ساختار بودجه بدون اصلاح اقتصاد کشور معنا ندارد

 5. توقف شوک در بازار ارز

 6. تازه ترین قیمت انواع خودرو داخلی در بازار

 7. قیمت‌ مسکن تابع ارز نیست

 8. ناتوانی سعودی‌ها برای جایگزینی نفت ایران/ مشتریان بدون نفت ماندند

 9. قیمت انواع سکه و ارز در بازار تهران

 10. برگشت دلا‌ر از کف شش‌ماهه

 11. تثبیت نرخ در بازار ارز

 12. اعلام آخرین وضعیت تامین کالاهای اساسی

 13. صندوق ذخیره فرهنگیان دارای ۱۶ هزار میلیارد تومان املاک است

 14. پست همتی درباره توسعه روابط بانکی بین ایران و ترکیه

 15. واکنش ظریف به توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت در خلیج فارس

 16. بازار داغ ارز دیجیتال در کشورهای مخالف ترامپ

 17. دیدگاه رییس سازمان حمایت درباره نرخ ارز

 18. تامین ۷۵ هزار میلیارد تومان از بودجه با افزایش منابع درآمدی

 19. سایپا پول بیمه را نقد گرفته اما به صنعت بیمه پرداخت نمی‌کند!

 20. مرغ وارد کانال14 هزار تومان شد

 21. ۱۳۰ هزار خانوار دارای معلول در انتظار مسکن

 22. ۳۱ پیشنهاد وزارت کشور به رئیس‌جمهور برای معیشت مرزنشینان

 23. پیش‌فروش اینترنتی خودرو باید ضابطه‌مند شود

 24. آمارهای اقتصادی واقعی است؟

 25. موج افزایش قیمت طلا ناکام ماند

پربحث‌های هفته

 1. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 2. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 3. لاریجانی؛ از دلال آدرس دقیقی وجود ندارد تا بتوان مالیات دریافت کرد

 4. رویه عجیب برخی محاکم قضایی در برخورد با بدهکاران ظاهرا ورشکسته

 5. دلایل اصلی کاهش نرخ ارز در بازار چیست؟/ حباب در حال تخلیه است

 6. وزیر اقتصاد: اخذ مالیات از سکه قانونی است

 7. به جای اَبَر تورم شاهد اَبَر رکود در اقتصاد ایران خواهیم بود

 8. زنگنه: هیچ خط قرمزی در مبارزه با فساد نداریم/ نفت، جواهرفروشی نظام است/ باید کاری کنیم حرام‌خوارها بترسند

 9. ادامه سقوط طلا در بازار؛ قیمت سکه ۳میلیون و ۸۳۰هزار تومان شد + جدول

 10. سه سناریو برای افزایش قیمت نان/ احتمال افزایش ۲۵درصدی

 11. زنگنه: شبانه روز به دنبال دور زدن و مقابله با تحریم‌ها هستیم

 12. مدل مشارکتی برای تولید مسکن ؛ آبی از این طرح برای مستاجران گرم نمی شود!

 13. حذف یارانه‌ها آغاز شد؟

 14. افزایش هزینه ساخت یک مترمربع مسکن به ۳.۵ میلیون تومان

 15. قیمت دلار به ١٢١٠٠ تومان رسید

 16. ۴۴ سال طول می‌کشد تا حقوق‌بگیران خانه‌دار شوند/ فرد ۲۰ساله در ۶۶سالگی صاحب خانه می‌شود!

 17. آخرین وضعیت بازار ارز؛ مردم فروشنده دلارهای خانگی شدند

 18. همتی: شوک ارزی تخلیه شد/ بانک مرکزی قیمت ارز را تعیین نمی‌کند

 19. شکست بازار مسکن در شمال پایتخت + قیمت

 20. امیر حاتمی مطرح کرد؛ آمادگی وزارت دفاع برای کمک به خودروسازی

 21. وزارت بازرگانی مشکلات مردم را نه یک هفته ای بلکه پس از سال‌ها هم برطرف نمی‌کند

 22. مرغ به کانال ۱۴ هزارتومان پر کشید

 23. بالاترین ثروت سرانه متعلق به کدام کشورها است؟

 24. مسکن از دلار جلو زد

 25. استاندار تهران: افزایش قیمت نان یک دستور ملی است

آخرین عناوین