اعتبار اسناد غیر رسمی مانعی برای احقاق حق طلبکاران وقتی «اسناد دستی» روی دست «سند رسمی» بلند می شود

گروه اجتماعی الف،   3980412130 ۱۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
وقتی «اسناد دستی» روی دست «سند رسمی» بلند می شود

ابطال اسناد رسمی با تکیه‌بر اسناد غیررسمی از سوی قوه قضائیه، موجب سردرگمی مردم و تضییع حقوق آنان در دادگاه‌ها شده است. رویه‌‌ای که ادامه آن می‌تواند زمینه‌ساز سلب اعتماد مردم نسبت به این قوه شود.

درمانده و نگران است. بیکار شده و حتی به محل کار قبلی خود هم نمی‌تواند برگردد، بعد از اخراج از شرکت از مدیرعاملش برای گرفتن حقش شکایت کرده و حالا به دنبال گرفتن حقوق خود از شرکت است اما نمی‌تواند. بااینکه دادگاه رأی به نفع او داده است اما نه شماره‌حسابی از مدیرعامل می‌شناسد و نه توانسته اموالی از او شناسایی کند تا از محل توقیف آن بتواند حقوق ازدست‌رفته خودش را احیاء کند. می‌گوید بقیه دوستانش هم که اخراج شدند از مدیرعامل شکایت کرده‌اند اما شکایتشان به‌جایی نرسیده است. حتی آمده‌اند که اموال شرکت را توقیف کنند اما چیز باارزشی پیدا نکرده‌اند. حال دادگاه به او گفته است تا زمانی که اموالی از مدیرعامل شناسایی نکند نمی‌تواند به حقوق خود برسد. حالا او که هیچ اطلاعاتی از مدیرعاملش ندارد، مانده است چه کند؟
این داستان خیلی‌ها در راهروهای شلوغ دادگاه‌هاست. نظر کارشناس حقوقی را دراین‌باره پرسیدیم، به اعتقاد وی یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های طلبکار این بوده است که بتواند از طریق توقیف اموال بدهکار طلب خود را وصول کند.این در حالی است که غالباً مدیون به دلیل عدم‌حمایت‌های قانونی در این مورد موفق به شناسایی اموال محکوم‌علیه نمی‌شود.
اما چرا اموال بسیاری از بدهکاران قابلیت شناسایی ندارد؟ به گفته کارشناسان حقوقی مواردی ازاین‌ دست به‌کرات در پرونده‌های مختلف در محاکم قضایی رخ‌داده است ولی قوه قضائیه توانایی شناسایی اموال تعداد زیادی از بدهکارانی که در دادگاه‌ها محکوم‌به پرداخت جریمه یا دین می‌شورند را ندارد. در همین رابطه محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضائیه اظهار کرده است: کارشناسی و شناسایی اموال یک فرد از دست قوه قضائیه خارج است.
این در حالی است که قانون برنامه ششم توسعه، این قوه را مکلف کرده است تا پایان سال دوم اجرای قانون ، با طراحی یک سامانه‌ای الکترونیکی امکان استعلامات برخط موردنیاز مراجع قضائی در خصوص اموال اشخاص محکوم‌شده را فراهم کند. این سامانه می‌تواند کمک کند تا توقیف اموال بدهکاران به‌سرعت و سهولت انجام شود.

اعتبار اسناد غیررسمی(قولنامه‌ای) زمینه‌ساز تضییع حقوق مردم

کارشناسان معتقد هستند که ریشه این مشکل در اعتبار اسناد و معاملاتی غیررسمی(قولنامه‌ای) در محاکم قضائی است. درواقع معاملات غیررسمی به جهت اینکه در هیچ سیستمی ثبت نمی‌شوند امکان ردیابی آن‌ها وجود ندارد. از همین رو همواره یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های طلبکارانی که در محاکم رأی به سود آنان صادرشده است، دسترسی به اموال بدهکار بوده است. این معضل در حالی است که اگر املاک و دارایی‌های افراد در دفاتر اسناد رسمی ثبت شوند و سند رسمی دریافت نمایند در چنین مواردی صرفاً با یک استعلام از سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور، اموال بدهکاران شناسایی می‌شود. حال سؤال اینجاست که چرا باوجود این مزیت، هنوز غالب معاملات اموال غیرمنقول در کشور از طریق اسناد غیررسمی انجام می‌شود؟ شاید بتوان گفت که مهم‌ترین دلیل اقبال مردم به اسناد غیررسمی، معتبر بودن این اسناد در محاکم قضائی است.
معتبر دانستن اسناد غیررسمی در محاکم قضائی در حالی صورت می‌گیرد که قانون ثبت در مواد مختلف به ثبت رسمی معاملات دارایی‌های غیرمنقول تأکید دارد. ماده 22 این قانون می‌گوید:« همین‌که ملكي مطابق قانون در دفتر املاك به ثبـت رسـيد دولـت فقـط كسـي را كه ملك به اسـم او ثبت‌شده و يـا كسـي را كـه ملـك مزبـور بـه او منتقـل گرديـده و ايـن انتقال نيز در دفتر امـلاك بـه ثبـت رسـيده يـا اينكـه ملـك مزبـور از مالـك رسـمي ارثـاً بـه او رسيده باشد مالك خواهد شناخت» درواقع این قانون صرفاً مالکیت افرادی را به رسمیت می‌شناسد که دارای اسناد رسمی هستند این ماده از سوی شورای نگهبان ابطال شده و به همین دلیل هنوز اسناد غیر رسمی در کشور دارای اعتبار هستند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

سعید۹۸۴۵۲۵۰۲:۴۷:۲۱ ۱۳۹۸/۴/۱۳
شورای نگهبان با درک غلط از شرایط حال حاضر جامعه و مقتضیات زمان با ابطال مواد 22 و 48 قانون ثبت و ایجاد تغییرات و تصویب ماده 62 قانون احکام توسعه دائمی کشور، به شکلی عجیب و باور نکردنی دست کلاهبردان و زمین خوران را برای فعالیت باز نموده. مجمع تشخیص مصلحت با توجه به وسعت مشکلات ایجاد شده توسط شورای نگهبان میبایست هر چه سریعتر چاره اندیشی کند.
ناشناس۹۸۴۷۸۸۱۰:۳۸:۰۳ ۱۳۹۸/۴/۱۳
سابق هر نوع معامله و قرار داد و صلح وووو در كمتر از ٥ دقيقه در دفاتر رسمي ثبت ميشد و سند ان صادر ميگرديد ، اكنون براي هر نوع سند چندين مفاصا حساب و استعلامات از شهرداريها مانند نوسازي و عوارضها و پايان كار ووووو ادارات بيمه و ادارات ماليات و سازمانهاي مختلف زمين شهري و حهاد كشاورزي و منابع طبيعي وووووو ميخواهد كه باعث گرايش مردم به همان قرار دادهاي دستي شده است و بعضا بخصوص در ارتباط با زمينها همينطور با كاغذ هاي دستي و قولنامه اي معاملات انجام ميشود ، براي افزايش اسناد رسمي بايد مشكلات مفاصا حسابها حل شود
محمود۹۸۴۵۲۸۰۲:۵۴:۵۰ ۱۳۹۸/۴/۱۳
اعتبار یک سند قبل از اینکه عنوان رسمی یا عادی داشته باشد به محتوا و مفاد آن مربوط میشود بنا بر این صرف رسمی بودن سند بدون مداقه در محتوا و مفادآن دلیل بر بی اعتباری اسناد عادی نیست آنچنانکه تاکید ماده 22 قانون ثبت نیز همین مفهوم را دارد .....همین که سندی مطابق قانون ......
ناشناس۹۸۴۶۳۸۰۸:۲۵:۵۸ ۱۳۹۸/۴/۱۳
مانع اصلی تبدیل قولنامه(و اسناد وکالتی) به سند شهرداری های مناطق مختلف شهرها هستند متاسفانه کمیسیون های ماده صد با آرای ظالمانه قلع بنا و جریمه های نجومی آنهم نه برای خلاف سنگین (مانند تغییر کاربری و ساخت ملک در حریم منابع طبیعی) بلکه برای مثلا ساخت طبقه اضافه و چند متر پیشروی داخل حیاط , آسایش مردم را سلب کرده اند کاش کسی بر سختگیری های بی دلیل شهرداری در شرایط سخت کنونی نظارت می کرد...
ناشناس۹۸۴۸۵۰۱۱:۱۸:۰۵ ۱۳۹۸/۴/۱۳
اتفاقا باید سختگیری بشه تا کسی به فکر این نباشه که خلاف بسازه بعدا بره جریمشو بده حل بشه. همین طرز برخورد خودش کلی مشکل سازه. متاسفانه شهرداری ها به این خلاف ها به چشم منبع درآمد نگاه میکنند. انشالله روزی برسه نظارت آنقدر قوی باشد که سازنده محترم فکر خلاف ساختن به ذهنش نرسه کلا
ناشناس۹۸۴۶۶۴۰۸:۵۴:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۱۳
هزینه های دفتر خانه ها رو کم کنید تا مردم به اسناد رسمی رجوع کنند.
ناشناس۹۸۴۹۳۷۱۲:۰۰:۴۷ ۱۳۹۸/۴/۱۳
هزینه دفتر خونه یکیشه! آقایون سردفتر بعضی از اسناد و تنظیم نمیکنن میگن برامون نمیصرفه!؟ دفتر خونه شماره ... گفت هزینه ی قانونیش 100 هزار تومنه ولی هیچ دفترخونه ای کمتر از 600 سندو تنظیم نمیکنه متاسفانه راستم میگفت. قوه قضائیه اول باید به فساد و کارشکنی دفاتر رسیدگی کنه بعد از مزیتهای اسناد رسمی برای مردم بگه تا مراجعه به دفاتر اولویت و اهمیت پیدا کنه.
ناشناس۹۸۴۶۹۶۰۹:۲۰:۰۸ ۱۳۹۸/۴/۱۳
براي يك مشكل نمي ايند صد مشكل ديگر ايجاد كنند و هر گونه سند رسمي بايد رسميت داشته باشد
هادی۹۸۴۷۰۲۰۹:۲۵:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۱۳
فقط خدامیدونه چه تعداد پرونده بخاطر اعتبار بخشیدن به اسناد عادی در محاکم بلاتکلیف مونده
ناشناس۹۸۴۷۲۴۰۹:۴۱:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۱۳
اصلا برای چی باید قول نامه باشد؟ مگر غیر از این است که این کارها برای راحتی است؟ و حالا می فهمم که چرا خانه ها یهویی بالا می رود به خاطر همین قول نامه است که صوری رد و بدل می شود حالا چرا جلوی قولنامه گرفته نمی شود؟ معلوم است که خواهان دلالی ان زیاد است!!!!!
ناشناس۹۸۴۷۳۹۰۹:۵۶:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۱۳
مشکل اصلی کشور اجرا قوانینی است که با عقل موافق ولی با شرع مخالف است مانند ماده قانونی 1309 که در بالا گفته شد
ناشناس۹۸۴۷۴۶۱۰:۰۳:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۱۳
وقتی املاک مردم را با سند سازی از بین برده اند و فروخته اند و حالا که سند عادی و دستی خلاف این را ثابت می کند چرا باید نراحت کسانی بود گه جعل سند کردند..
ناشناس۹۸۴۹۰۰۱۱:۴۰:۵۷ ۱۳۹۸/۴/۱۳
جاعلی با جعل یک قولنامه دستی بسیار مخدوش که برای قدیمی جلوه دادنش کثیفش هم کرده بود به راحتی آب خوردن توانست سند رسمی ملک موروثی ما را باطل کند و به نام خودش سند رسمی تک برگ بگیرد و البته دادگاه حتی متوجه ( اهلیت نداشتن خوانده یا مالک اصلی ) بدلیل فوت شدن در ۳۵ سال قبل نشد .

پربحث‌های اخیر

 1. واکنش احتمالی انگلیس به توقیف نفتکش: مصادره دارایی‌ها و تحریم ایران

 2. چرا قیمت دلار در اوج خصومت غرب با ایران پایین آمد؟

 3. ادعای یک مقام پنتاگون: «طرح عبور آزاد و باز» در تنگه هرمز به زودی عملیاتی می‌شود

 4. ورود برق آسا تکاوران سپاه به نفتکش انگلیسی  

 5. زندگی در باستی هیلز لواسان جرم است؟

 6. آقای رییس جمهور؛ اعداد همه واقعیت‌ها را نمی‌گویند

 7. وزیر اقتصاد: زورم نمی‌رسد پوری‌حسینی را بردارم/ رئیس‌جمهور پشت وی است  

 8. معاون دادستان: فیلترینگ به جای جنبه مردمی، جنبه حاکمیتی دارد/ جدیدترین فیلترشکن‌ها در دست کودکان است

 9. وعده «وزیر صنعت» برای کاهش چشمگیر قیمت کالاهای وارداتی

 10. افزایش قیمت سکه در بازار / آخرین قیمت دلار + جدول

 11. هیجان خطرناک در اتوبان‌های تبریز  

 12. انتشار مکالمات رادیویی عملیات توقیف نفتکش انگلیسی از سوی بی‌بی‌سی

 13. اقدام قانونی ایران در برابر انگلیس

 14. تظاهرات گسترده مخالفان پوتین در مسکو   

 15. اتهام شیرمحمدعلی و انگیزه قاتلین او/ روایت زیباکلام از علل انفعال آمریکا در برابر ایران/ توصیه عباس عبدی به جهانگیری

 16. زوایای پنهان قتل «علیرضا شیرمحمدعلی» در زندان

 17. اولین تصاویر از داخل نفتکش متخلف؛ پرچم ایران بر فراز کشتی انگلیسی  

 18. تخلفات جدید معاون وزیرآموزش و پرورش+ اسناد

 19. مرگ مسعود رجوی تایید شد + عکس

 20. چه کسانی نفتکش انگلیسی را توقیف کردند؟  

 21. گل فردوسی‌پور دو ساعته یک میلیون بازدید خورد   

 22. وزارت ارشاد مردم را به جان هم انداخت  

 23. واکنش عمان به توقیف نفتکش انگلیس

 24. سیر صعودی قیمت ارز چگونه کنترل شد؟

 25. عبدی: دولت با وضع فعلی‌اش نیازی به برانداز ندارد/ اگر جهانگیری در دولت کارایی ندارد؛  بگوید کار نمی‌کنم

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش احتمالی انگلیس به توقیف نفتکش: مصادره دارایی‌ها و تحریم ایران

 2. چرا قیمت دلار در اوج خصومت غرب با ایران پایین آمد؟

 3. ادعای یک مقام پنتاگون: «طرح عبور آزاد و باز» در تنگه هرمز به زودی عملیاتی می‌شود

 4. ورود برق آسا تکاوران سپاه به نفتکش انگلیسی  

 5. تلافی‌که تعارف ندارد!

 6. چند نکته درباره حکم دادگاه یکی از اعضای شورای شهر اصفهان

 7. کدام یگان سپاه نفتکش انگلیسی را توقیف کرد؟ + عکس

 8. زندگی در باستی هیلز لواسان جرم است؟

 9. آقای رییس جمهور؛ اعداد همه واقعیت‌ها را نمی‌گویند

 10. وزیر اقتصاد: زورم نمی‌رسد پوری‌حسینی را بردارم/ رئیس‌جمهور پشت وی است  

 11. کوچ آهسته از تلگرام به واتس اپ

 12. معاون دادستان: فیلترینگ به جای جنبه مردمی، جنبه حاکمیتی دارد/ جدیدترین فیلترشکن‌ها در دست کودکان است

 13. وعده «وزیر صنعت» برای کاهش چشمگیر قیمت کالاهای وارداتی

 14. افزایش قیمت سکه در بازار / آخرین قیمت دلار + جدول

 15. تاملی بر یک تفسیر اشتباه از شأن امام جمعه و روحانیت

 16. هیجان خطرناک در اتوبان‌های تبریز  

 17. انتشار مکالمات رادیویی عملیات توقیف نفتکش انگلیسی از سوی بی‌بی‌سی

 18. اقدام قانونی ایران در برابر انگلیس

 19. تظاهرات گسترده مخالفان پوتین در مسکو   

 20. اتهام شیرمحمدعلی و انگیزه قاتلین او/ روایت زیباکلام از علل انفعال آمریکا در برابر ایران/ توصیه عباس عبدی به جهانگیری

 21. زوایای پنهان قتل «علیرضا شیرمحمدعلی» در زندان

 22. اولین تصاویر از داخل نفتکش متخلف؛ پرچم ایران بر فراز کشتی انگلیسی  

 23. تخلفات جدید معاون وزیرآموزش و پرورش+ اسناد

 24. مرگ مسعود رجوی تایید شد + عکس

 25. چه کسانی نفتکش انگلیسی را توقیف کردند؟  

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 3. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 4. واکنش احتمالی انگلیس به توقیف نفتکش: مصادره دارایی‌ها و تحریم ایران

 5. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 6. واکنش کاربران فضای مجازی به توقیف نفتکش انگلیسی: هنوز مانده تا با هم بی حساب شویم!  

 7. ادعای ترامپ درباره رویارویی کشتی آمریکایی و پهپاد ایرانی

 8. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 9. حمایت احمدی‌نژاد از مذاکره با ترامپ!/ واکنش ابطحی به توقیف نفتکش انگلیسی/ چرا نمایندگان اصلاح‌طلب به دهقان رای دادند؟

 10. تصاویر دیده نشده از داخل ناو یو اس اس باکسر آمریکا  

 11. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 12. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 13. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 14. توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز توسط نیروی دریایی سپاه

 15. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 16. توانا بود هرکه با ما بود!

 17. دستور رئیس جمهور برای بودجه صداوسیما غیر قانونی است

 18. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 19. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 20. خط و نشان پلیس برای سلبریتی‌های بد حجاب در فضای مجازی

 21. چرا قیمت دلار در اوج خصومت غرب با ایران پایین آمد؟

 22. جلسه اضطراری دولت انگلیس پس از توقیف نفتکش این کشور

 23. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 24. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 25. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

پربحث‌های اخیر

 1. زندگی در باستی هیلز لواسان جرم است؟

 2. معاون دادستان: فیلترینگ به جای جنبه مردمی، جنبه حاکمیتی دارد/ جدیدترین فیلترشکن‌ها در دست کودکان است

 3. بخشنامه دادستان کشور درباره سایت‌های قمار

 4. دادستان ملارد: عاملان ضرب و شتم طلبه ناهی منکر بازداشت شدند

 5. بختیاری رئیس جدید کمیته امداد کیست؟

 6. صدور رأی پرونده فساد مالی «پتروشیمی»

 7. بختیاری رئیس کمیته امداد شد

 8. ضارب کودک آبدانی به دادستانی احضار شد

 9. پرگردوغبارترین استان کشور در خرداد ماه امسال

 10. جریمه میلیونی گوگل به خاطر نقض قوانین حریم شخصی کودکان

 11. جزئیات ورود دوچرخه به مترو اعلام شد

 12. برگزاری دادگاه بدوی کارگران بازداشت شده هفت‌تپه

 13. موافقت سران قوا با انتخابات شورایاری‌ها صحت دارد؟

 14. هشدار درباره «حشیش» مصرفی در ایران

 15. آخرین وضعیت تداوم پایداری گرمای هوا

 16. پیام‌های استقرار پرونده الکترونیک سلامت

 17. ابرها چگونه بارور می‌شوند

 18. زمان رسیدن مترو به نمایشگاه بین‌المللی تهران

 19. هوای تهران برای حساس‌ها ناسالم می‌شود

 20. محسن هاشمی: روحانی را دوست دارم

 21. تغییر کاربری علت اولیه آتش‌سوزی میدان حسن‌آباد

 22. هاشمی: نگاه به انتخابات شورایاری‌ها نباید سیاسی باشد

 23. شکایت پلیس از شهرداری به کجا رسید؟

پربحث‌های دیروز

 1. زندگی در باستی هیلز لواسان جرم است؟

 2. کوچ آهسته از تلگرام به واتس اپ

 3. معاون دادستان: فیلترینگ به جای جنبه مردمی، جنبه حاکمیتی دارد/ جدیدترین فیلترشکن‌ها در دست کودکان است

 4. بخشنامه دادستان کشور درباره سایت‌های قمار

 5. دادستان ملارد: عاملان ضرب و شتم طلبه ناهی منکر بازداشت شدند

 6. بختیاری رئیس جدید کمیته امداد کیست؟

 7. صدور رأی پرونده فساد مالی «پتروشیمی»

 8. بختیاری رئیس کمیته امداد شد

 9. ضارب کودک آبدانی به دادستانی احضار شد

 10. پرگردوغبارترین استان کشور در خرداد ماه امسال

 11. جریمه میلیونی گوگل به خاطر نقض قوانین حریم شخصی کودکان

 12. جزئیات ورود دوچرخه به مترو اعلام شد

 13. برگزاری دادگاه بدوی کارگران بازداشت شده هفت‌تپه

 14. موافقت سران قوا با انتخابات شورایاری‌ها صحت دارد؟

 15. هشدار درباره «حشیش» مصرفی در ایران

 16. آخرین وضعیت تداوم پایداری گرمای هوا

 17. پیام‌های استقرار پرونده الکترونیک سلامت

 18. ابرها چگونه بارور می‌شوند

 19. زمان رسیدن مترو به نمایشگاه بین‌المللی تهران

 20. هوای تهران برای حساس‌ها ناسالم می‌شود

 21. محسن هاشمی: روحانی را دوست دارم

 22. تغییر کاربری علت اولیه آتش‌سوزی میدان حسن‌آباد

 23. هاشمی: نگاه به انتخابات شورایاری‌ها نباید سیاسی باشد

 24. شکایت پلیس از شهرداری به کجا رسید؟

 25. دلایل وجود تفاوت قیمت برخی داروها در داروخانه‌ها اعلام شد

پربحث‌های هفته

 1. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 2. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 3. خط و نشان پلیس برای سلبریتی‌های بد حجاب در فضای مجازی

 4. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 5. زنان مجرد شادتر هستند یا زنان متاهل؟

 6. رئیس قوه قضائیه: ماموریتم در گام دوم انقلاب اجرای عدالت و مبارزه با فساد است/ گزارشگران فساد را مورد تشویق قرار می‌دهیم

 7. زندگی در باستی هیلز لواسان جرم است؟

 8. خانم چادری و آقای ریشوی پاساژ پروانه!

 9. وزیر بهداشت: خواب از چشمانم رفته است/ برخی به جای واردات «استنت قلب»۲ میلیون یورو کابل برق آوردند

 10. احتمال لغو عوارض ورود به محدوده زوج و فرد تهران

 11. هم‌نشینی عقرب و دانش‌آموز در مدرسه

 12. کوچ آهسته از تلگرام به واتس اپ

 13. جلسه محاکمه عاملان قتل علیرضا شیرمحمدعلی برگزار شد + تصاویر

 14. چگونه با اسناد غیررسمی از پرداخت بدهی به بانک فرار کنیم؟!

 15. معاون دادستان: فیلترینگ به جای جنبه مردمی، جنبه حاکمیتی دارد/ جدیدترین فیلترشکن‌ها در دست کودکان است

 16. صفر تا صد «توئیت‌های ۲۰ میلیونی» در نظام سلامت/ وزیر از کدام فساد حرف می‌زند؟

 17. ادامه رایزنی‌ها با مجلس برای رتبه‌بندی معلمان/ ابلاغ اعتبار رتبه‌بندی

 18. بیانیه بیش از 40 تشکل دانشجویی سراسر کشور در واکنش به لایحه جامع تامین امنیت زنان

 19. هزینه‌های ۲۰ میلیونی یک دبستان لاکچری + جدول

 20. وکیل نجفی: احتمالا یک فرد مسلح دیگر در صحنه قتل حضور داشته/ نجفی با اسلحه به حمام رفت که او را به زندگی برگرداند

 21. دلایل بازداشت اکبر طبری اعلام شد

 22. واکنش سخنگوی قوه قضائیه به نامه توکلی: احتمال قرار مجدد برای نماینده ابهر وجود دارد

 23. شوخی امین حیایی در «عصر جدید» خبرساز شد

 24. مشکلات ۷۶ هزار بنگاه اقتصادی غیردولتی برای گرفتن وکیل

 25. رئیسی: با خودروسازانی که قیمت و زمان تحویل را به میل خود تغییر دهند برخورد می‌شود

آخرین عناوین